Feestavond Gerei jeugd Land van de dorst.... Kieyiien voorspellen lente INGEZONDEN Kollekte „Draagt Elkanders Lasten" Holtense boekhandel heropent Dokter Rietdijk sprak voor Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen De heer H. Beltman sprak voor de ARJOS Zang- en'toneelavond voor „Viermaal Z...N" Biljartwedstrijd Viswinkel geopend V rouwen-'wereldgebedsdag De avonturen van Pepito VOETBAL Donderdag 18 februari was er 's avonds een feestavond georganiseerd door de Geref. Jeugdcentrale, waaraan alle jeugd verenigingen meewerkten. Het gebouw „Rehoboth" Was tot de laatste plaats be zet. De heer E. de Jong, die de leiding had, liet in verband met de verjaardag van de jongste prinses twee coupletten van het Wilhelmus zingen en ging voor in gebed. Hij heette alle aanwezigen harte lijk welkom en in het bijzonder de jury, bestaande uit mej. H. L. Maat, mej. B. Kolkman en de heren Js. Beldman én A. de Vries, die de voordrachten en toneel stukjes moesten beoordelen. Al gauw was de jeugd zelf aan het woord. Er werd hartelijk gelachen om de voordrachten. De jeugdverenigingen zorgden elk voor 'n toneelstukje. In alle vier stukjes ging het over de rechtspraak. De stukjes waren door de jongelui zelf gemaakt en ze hadden ook zelf voor pas sende kleding gezorgd. De jongensclub had iemand voor f 50.000 aan horloges la ten stelen. De verdachte, die eerst ont kende, werd schuldig bevonden. De meisjesclub had de verdachte be schuldigd van het stelen van luiers en een rammelaar. Wegens gebrek aan bewijs werd de verdachte vrijgesproken. De JV had de verdachte horloges laten stelen uit een kleedkamer. De verdachte had de brutaliteit om met een jenever- fles in de rechtszaal te verschijnen. De MV veroordeelde iemand die met een snelheid van 35 km per uur door een „groen stoplicht" was gereden tot levens lang of 50 cent boete. De verdachte koos levenslang omdat zijn gezin geen 50 cent kon missen In de pauze werd op koffie getrakteerd. De leden van de meisjesclub verkochten sprits ten bate van de aktie „Vier maal Z N" van de NCRV. Na de pauze verkocht de heer E. de Jong baby- en kleuterkleertjes, die door de meisjesclub waren gemaakt, op z'n Amerikaans. Er werd flink geboden en het gebeurde nog al eens, dat een JV-er onder grote hilari teit in het bezit kwam van een slabbetje of een luierbroekje. De opbrengst van de sprits en de verkoop was f 140,04. Namens de jury maakte de heer Js. Er zijn verschillende verschijnselen waar te nemen, die er op duiden, dat de lente weer in aantocht is, al zal er tussen de zomerse dagen door nog wel eens een sneeuwbuitje vallen. Maandag werd n.l. reeds een vlucht van 39 kievitten waargenomen op de Lichten berg. De droge zomer van 1959 heeft hen blijkbaar niet afgeschrikt naar Nederland terug te komen. Mogen zij inderdaad de voorspellers van een naderende lente zijn! Het Algemeen Sociaal Fonds voor de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Las ten", instelling van het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) in Nederland, doet ook dit jaar weer een beroep op on ze offervaardigheid. Door dit fonds wordt hulp verleend aan de leden en hun huisgenoten, die door ziekten zijn getroffen. Hiervoor is onge veer f400.000 per jaar nodig, hetgeen langs allerlei wegen bijeengebracht moet worden. In de loop van de jaren heeft het fonds aan duizenden personen en gezin nen hulp verleend en ook thans wordt regelmatig een beroep op het fonds ge daan. Dit werk is alleen mogelijk, wan neer deze arbeid wordt gedragen door steun en offervaardigheid. DEL ver trouwt ook dit jaar weer gaarne op de steun van de Holtenaren en zegt namens alle patiënten hiervoor hartelijk dank. Er is véél hulp enzeer veel geld nodig. Veel kan worden bereikt, mits U Uw steun ook geeft. Gezondheid is het hoogste goed. Laten wij dan een offer brengen voor hen, die dit moeten missen. Het bestuur plaatselijke afdeling „Draagt Elkanders Lasten". Beldman de uitslag van de wedstrijd be kend. Deze was als volgt: Voordrachten: A. Rietberg, le prijs; E. Beldman W.zn., 2e prijs; H. Landeweerd, 3e prijs. Toneel stukjes: meisjesclub le prijs; jongensclub 2e prijs; MV 3e prijs; JV 4e prijs. Hierna stelde de heer Js. Beldman na mens COC twee wisselbekers beschik baar voor de winnaars van de eerste prij zen met de opdracht deze het volgend jaar te verdedigen. De heer E. de Jong bedankte alle mede werkers en met name de jury voor het aanwijzen van de prijswinnaars en de ge broeders Hulsman, die met een bandre corder voor de muzikale omlijsting had den gezorgd. De buitengewoon geslaagde avond werd door de heer J. Kraayeveld met dankge bed gesloten. Zoals men in een vorig nummer heeft kunnen lezen heeft de eigenaresse van de Holtense boekhandel mevr. Bos-Metzger haar zaak overgedaan aan de heer P. M. van Walraven. Met het oog op de interieurverandering is de winkel enige tijd gesloten geweest, maar zij zal vanaf zaterdag 27 februari a.s. weer de gehele dag voor het pubilek ge opend zijn. Waar het hier de voortzetting van een bestaande zaak betreft en de verbouwing van geringe omvang is, zal er geen offi ciële heropening plaats vinden, maar de nieuwe eigenaar zal het wel op prijs stel len, dat het publiek zich van de verande ringen op de hoogte komt stellen. In een aankondiging in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden over de heropening van de Holtense boekhandel. 9? Mooie lezing over de Sahara met kleurendia's 9? De leden van de afd. Dijkerhoek van de Bond voor Plattelandsvrouwen kwamen maandagavond in vergadering bijeen in café „Het Bonte Paard". De presidente mevr. M. Reilink-Wibbe- link opende deze goed bezochte bijeen komst met een hartelijk woord van wel kom, waarbij zij zich in het bijzonder richt te tot dr. C. H. Rietdijk en zuster Loef en tot een aantal dames en heren, die deze avond als gasten aanwezig waren. Dr. Rietdijk hield hierna een causerie over „Kankerbestrijding". Helaas is aan deze vreselijke kwaal nog weinig te doen. Voor de leden van de plaatselijke af deling van de Anti-Revolutionaire Jon geren Organisatie sprak maandagavond in „Rehoboth" de voorzitter van de AR kiesvereniging „Nederland en Oranje", de heer H. Beltman, over het onderwerp „De doodstraf". In èen duidelijk en uitgebreid betoog zette spreker aan de hand van het AR- beginselprogram het standpunt van de AR partij uiteen. De overheid draagt als dienaresse van God het zwaard niet tevergeefs en het humane gebaar van de mens om de dood straf af te schaffen, is onschriftuurlijk. Bij het bespreken van het onderwerp werd o.a. opgemerkt, dat het de mens, gezien de grote verantwoordelijkheid, be ter ligt levenslang te eisen dan de dood straf. De matig bezochte vergadering, die on der leiding stond van de heer G. Beld man, werd door spreker met dankgebed gesloten. Op initiatief van de Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" zal op dinsdag 1 maart a.s. in zaal „Amicitia" een zang en toneelavond worden gehouden ten bate van de bekende aktie „4 x ZN" (Bouw van een ziekenhuis in Paramaribo). Me dewerking zal worden verleend door „H.G.K.", „Soli Deo Gloria", het jeugd koor van „Soli", de ontspanningsclub „C.O.C." met de klucht „Professor Daan- tje" en de heer G. Landeweerd, die enkele liederen zal zingen met pianobegeleiding van mevr. Schuppert-Stokkers. Om deel te kunnen nemen aan een leuke wedstrijd met mooie prijzen zal men er goed aan doen een balpen of potlood mee te bren gen. Woensdagavond had in café Boode te Bathmen de return-wedstrijd plaats tus sen de biljartclub van die naam en de bil jartclub Holterman. De Holtenaren bleken ook nu weer de beste papieren te bezitten en wonnen met 600 tegen 498 caramboles. Als een aardige attentie voor hun over winningen te Holten en te Bathmen ont vingen zij van de Bathmense club elk een krentenbrood. Een aardige geste, die ten zeerste gewaardeerd werd. Het gebeurt nog al eens, dat men te lang wacht met de dokter te raadplegen. Wan neer men het gevoel heeft dat er iets niet in orde is, moet onmiddellijk medische hulp worden ingeroepen, want door tijdig ingrijpen kon reeds vaak erger worden voorkomen. Na de lezing van dr. Rietdijk werd door zuster Loef een mooie film vertoond over het leven van de mens van de geboorte tot aan de dood. Van de gelegenheid om schriftelijk vra gen te stellen werd druk gebruik ge maakt. De vragen werden door dr. Riet dijk op duidelijke wijze beantwoord. Aan het slot van de leerzame avond sprak de presidente een hartelijk woord van dank tot dr. Rietdijk en zuster Loef. Onder zeer grote belangstelling werd maandagvoormiddag om half tien de naar de eisen des tijds ingerichte viswinkel van de heer Reinaardus aan de Larenseweg officieel geopend. Een tiental buurvrou wen maakte een keus uit een aantal sleu tels en mevrouw v. d. Bos-Pot was zo ge lukkig de juiste keus te doen. Naast het genoegen van de deur te mogen openen verraste de heer Reinaardus haar nog met een pondje fijne paling. Namens de Holtense Handelsvereniging bood de heer J. M. Metzger gelukwensen aan en in een korte toespraak prees hij de ondernemingsgeest van de heer Rei naardus en wenste hem goede zaken. Het juiste gewicht van de bruinvis werd door niemand geraden, doch de schatting van 31 pond en 2i/2 ons van de heer J. W. Aaltink, Look 97, was goed voor de eerste prijs van 15 gulden; 2e. Joh. van Geen huizen, 31 pond 455 gram (10 gulden)3e. W. Oolbekkink, Kerkstraat, 31 pond (5 gulden). Het gewicht van de bruinvis werd door adjudant Petter vastgesteld op 31 pond en 3 ons. De 5 beschikbare troostprijzen werden gewonnen door de heren: J. G. Wissink, Holterbroek 25; J. Schuppert, Larenseweg 39; J. Tuitert, Larenseweg 5; G. Aaftink, H. J. Wansinkstraat 17; H. Bronsvoort, Dorpsstraat 10. Op vrijdag 4 maart, de eerste vrijdag in de lijdensweken, wordt de jaarlijkse Vrou wen-Wereldgebedsdag gehouden. De litur gie werd dit jaar samengesteld door vrou wen uit Canada. Van harte wekken wij alle vrouwen op om aan deze oproep gehoor te geven en deel ie nemen aan deze gebedssamen komst. Aanvang in Holten om 8 uur in „Irene" en in Dijkerhoek om 8 uur in „Bethanië". Winterlezing Op uitnodiging van het winterlezing- comité spreekt donderdagavond om kwart voor acht in gebouw „Rehoboth" Ds. Groenevelt, Geref. predikant te Urk, over het onderwerp: „Is alleen de verlo ving romantisch en is het huwelijk een dood-nuchtere zaak?" 45. 's Morgens héél in de vroegte, moest Pepito hét roer overnemen van Bloobeest. Maar toen hij uit zijn kooi wilde stappen, bemerkte hij, dat het vreselijk koud was en er dikke ijsbergen op het glas van de patrijspoort zaten. „Sjonge," mompelde Pepito, „ik beleef wel voldoende avonturen! Boeven, mist, mij nen, boze Chinezen en nu is het alles weer ijs wat de klok slaat! Brrrr!" Klappertandend trok hij zijn streep trui aan en toog kouwelijk naar het dek om Bloobeest af te lossen. „Hallo Bloobeest!", riep Pepito, „ik kom je aflossen, ga maar gauw naar bed!" Doch als enig antwoord hoorde hij het huilen van de ijzige wind door de tou wen, waaraan lange ijspegels hingen. „Ach, arme Bloobeest", zei Pepito vol medelijden, „ga maar vlug naar je bed", maar Bloobeest verroerde geen vinger! ,Oeg, oeg", kreunde hij en dat was alles wat er uit zijn mond kwam. Zijn handen zaten vast gevroren aan het roer en dikke ijspegels hingen aan zijn neus. Zelfs op zijn ogen zaten ijsbloemen! Zo stond Bloobeest daar, als een plichtsgetrouwe ijs klomp. Toen Pepito geen beweging in Bloobeest kon krij gen, werd hij toch een beetje ongerust en trommelde kapitein Druppel uit zijn kooi, die voor de zoveelste keer vreselijk schrok en dadelijk meeging. „Wel, alle ijsberen," riep de kapitein uit, toen ze aan dek kwa men, „we zitten met de „Brul" midden in het ijs! Daar komen we nooit meer uit!" „Zullen we eerst proberen Bloobeest uit het ijs te halen, kapitein?", stelde Pepito voor en even later droegen de kapitein en Pepito de stijf bevroren Bloo beest naar de warme kombuis. Op uitnodiging van de Herv. Jeugd raad sprak op zaterdag 20 febr. j.l. in Irene, mej. Li Oostveen uit Utrecht. Ds. J. H. Israël, die de avond leidde, heette de spreekster welkom en sprak zijn teleurstelling uit over de geringe op komst. Mej. Oostveen vertelde op een vlotte en boeiende wijze, aan de hand van een groot aantal prachtige dia's, over haar reis door Noord-Afrika en de Sahara, met z'n kale rotsen en eindeloze zand vlakten. Ze nam haar hoorders eerst mee naar de grote steden Casablanca, Rabat, Fes, Algiers en andere. Ze voerde hen door de nauwe, vuile, maar schilderachtige straatjes van de Arabische gedeelten met moderne bouwwerken, ruime straten en: pleinen en schone parken, waar in hoofd zaak Europeanen wonen. Ze vertelde en liet plaatjes zien van een markt, waar letterlijk van alles te koop is en waar het tussen de kramen van de talrijke kooplieden krioelt van Arabieren en hun gesluierde vrouwen. Wie inkopen wil doen moet weten, dat de verkopers steeds overvragen. Dus af dingen en geen klein beetje. Hierna werden foto's vertoond van het Atlasgebergte met hier en daar toppen be dekt met eeuwige sneeuw. Een heerlijk en indrukwekkend landschap. Vervolgens ging het naar de Sahara, de grote woestijn, waar het zelden of nooit regent, zodat alleen op plaatsen, waar bronwater de grond vochtig houdt, plan tengroei aanwezig is. Zo'n plek, een oase, werd vertoond, terwijl de spreekster ver telde van de in tenten levende Bedoeïnen, krachtig en slank gebouwde mannen en vrouwen, die een zwaar en zeer sober leven leiden. Gebrek aan water is oorzaak, dat op de zindelijkheid wel een en ander valt aan te Geslaagden bij de brandweer Bij de donderdag ten gemeentehuize alhier gehouden brandweer-lexamens slaagden voor het diploma brandwacht le klas de heren W. van Diepen, G. Linde, J. Lammers en voor brandwacht 2e klas de heren J. W. Wolter Bluemink en W. J. Eshuis. Het examen werd afgenomen door de districts-inspecteur, de heer J. de Roos en brandmeester Nijboer, beiden te Arnhem. Officiële publicatie* MILITAIRE OEFENING De Burgemeester van Holten maakt be kend, dat in de nacht van 7 op 8 maart a.s. een militaire oefening zal worden ge houden, waarbij militairen te voet ko mende van Nijverdal en gaande naar Lochem de gemeente Holten passeren zullen niet langs de weg, maar dwars door het terrein. Holten, 24 februari 1960. De Burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De Voorzitter van de Woonruimte-com missie maakt bekend, dat de maandelijkse zitting dier commissie niet zal plaats heb ben op dinsdag, 1 maart a.s., maar op dinsdag 8 maart d.a.v. te 7.30 uur n.m. Holten, 24 februari 1960. De Voorzitter voornoemd, J. Kroon. VOORBEREIDING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van helt gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn verga dering van 22 februari '60 heeft besloten te verklaren, dat de herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten wordt voorbereid. Holten, 25 februari 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. VOORBEREIDING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van helt gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn verga dering van 22 februari '60 heeft besloten te verklaren, dat de herziening van het uitbeidingsptan in hoofdzaak voor de ge meente Holten wordt voorbereid. Holten, 25 februari 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. OPHEFFING VAN STORINGEN IN HUISINSTALLATIES Burgemeester en Wethouders van Hol ten wijzen er nog eens op dat alleen net storingen door het G.E.B. kosteloos kun nen worden opgeheven. Storingen, welke hun oorzaak vinden in de huisinstallatie, dienen vanzelfspre kend door een erkende installateur te worden verholpen. In deze gevallen kan het G.E.B. der halve niet worden gewaarschuwd. Indien het G.E.B. bij ingetreden sto ring ten onrechte wordt geroepen, zal een bedrag van f 1,in rekening moe ten worden gebracht, zonder dat het G.E.B. de fout behoeft te verhelpen. Holten, 25 februari 1960. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. Enklaar, Burgemeester. G. J. Langenbarg, Secretaris. merken. Van wassen is bijna geen sprake; de vrouwen, die hier niet gesluierd zijn, reinigen hun haar soms met de urine van kamelen. De verbouw van dadels is een voorname bron van bestaan. Overal waar de grond nog enigszins vochtig is, groeien de dadel palmen. Tenslotte werden nog tal van plaatjes vertoond van echte woestijngedeelten en kregen de aanwezigen 'n indruk van die onmetelijk grote, eenzame streken, waarin allerlei gevaren, zoals b.v.geweldige zand stormen, de mensen bedreigen, die er door willen of moeten reizen. Langs enkele karavaanwegen trekt men met kamelen, die hier last- en rijdieren zijn, van oase naar oase. Een dankbaar applaus beloonde aan het eind de spreekster en Ds. Israël was de tolk van allen, toen hij Mej. Oost veen har telijk dank bracht voor het gebodene. Omhoog 1-Holten 1 13. In een spannende en van beide zijden uiterst hard gespeelde wedstrijd bevoch ten de rood-zwarten een goede 13 ze ge. Op de stopperspilplaats stond bij de Holtenaren de juniorenspeler E. Maats, die de geblesseerde T. Deyk op bekwame wijze verving. Evenals in Holten, waar de Wierdenaren met 3—2 door Holten werden verslagen, probeerden de groen- witten direkt door hoog tempo een be slissing te forceren. Die opzet lukte aan vankelijk, want uit een vrije trap kreeg de uitstekend spelende B. Vehof, via een Holtense back, een niet te missen kans. Kansloos was A. Vincent tegen het harde en zuivere schot (10 voor Omhoog). Holten nam daarna het initiatief over. Dit leverde een tweetal corners op. Zon der resultaat echter, al werd het wel even gevaarlijk voor het heiligdom van keeper Giervelt. De toeschouwers, waarvan ve len uit Holten, kregen daarna een gelijk- opgaande strijd te zien. De gevaarlijke momenten ontstonden meestal voor het Holtense doel. Uit een hoekschop kwam de gelijkmaker tot stand. Keeper Giervelt sloeg de bal weg. Rechtsbinnen Johan ten Velde kreeg hieruit een kans; met een boogballetje in de uiterste bovenhoek werd de Omhoog-defensie geslagen, 11. Voor beide doelen ontstonden daarna gevaarlijke situaties. Eenmaal werd kee per Vincent gepasseerd; de bal belandde toen echter tegen de paal. E. Maats red de daarna nog een keer op de doellijn. Aan de andere zijde belandde een kopbal van M. Klein Velderman via de lat ach ter het doel. Met de rust was de stand nog steeds gelijk, 11. De algemene gedachte was, dat Holten na de thee, met de wind mee, in het offensief zou gaan. Omhoog zou wel gaan verdedigen en proberen de score gelijk te houden. Immers bij een ge lijk spel bleef de voorsprong van twee punten gehandhaafd. Het pakte echter anders uit. Omhoog zette alles op alles om een tweede treffer te scoren. Holten werd zwaar in de verdediging gedrukt. Met goede, op het middenveld opgebouw de aanvallen werd de Holtense veste on der vuur genomen. Een Wierdens doel punt, dat een bekroning op het offensief had kunnen zijn, werd in de 25ste minuut wegens hands geannuleerd. Omhoog viel daarna iets terug en Holten kwam ver volgens meer in de aanval. H. J. Jansen kreeg, op links doorgebroken, een kleine kans. Bij het schieten faalde hij echter. Daarna kwam G. Paalman alleen voor keeper Giervelt. Het onbeheerste schot werd echter tot hoekschop verwerkt. De hoekschop, genomen door K. J. ten Vel de, belandde bij Johan ten Velde, die de bal ineens verrassend inkogelde (21 voor Holten). Omhoog probeerde terug te slaan, maar de overtuiging was uit het Wierdense spel. Een hoekschop bracht nog even sen satie voor het Holtense doel. Enkele mi nuten voor het einde stelde rechtsbuiten M. Klein Velderman de meegekomen linksbinnen G. Paalman in staat zonder moeite de stand op 13 te brengen. Dit was de einduitslag van de belangrijke wedstrijd, die door scheidsrechter W. ter Horst, bijgestaan door neutrale grens rechters, tot een goed einde werd geflo ten. Holten 3-Twenthe 2 47. In een doelpuntenrijke wedstrijd heeft Holten 3 de Goorse tricolores niet van ze ge kunnen weerhouden. Nadat Twenthe 2 eerst een 02 voorsprong had genomen, wisten de Holtenaren door een tweetal doelpunten van A. Paalman toch weer ge lijk te komen. Na de rust scoorden de gasten weer het eerst. Door G. Brinks werd de stand weer gelijk. De Goorse voorhoede, vaak met goed samenspel, scoorde 34, maar Holten sloeg weer te rug tot 44. Daarna besliste de Goorse voorhoede de strijd in haar voordeel door nog drie treffers achter keeper G. Scho len te plaatsen. Standen 2e klasse F: 1. Holten 1 13-20; 2. Omhoog 1 13-20; 3. WW 1 12-16. Junioren groep 1: 1. Excelsior a 15-27; 2. De Zweef a 17-22; 3. Holten a 16-21; 4. DES a 16- 19; 5. SVVN a 14-17. Holten 1 speelt a.s. zondag tegen Rijs- sen Vooruit 2. De laatste drie wedstrijden wisten de Rijssenaren te winnen van Hec tor 2, GFC 2 en Enter 2. Holten 2 speelt tegen kampioen Haarlese Boys 1. Holten 3 speelt de thuiswedstrijd tegen het derde elftal van Enter. Omhoog 1 speelt de moeilijke uitwedstrijd tegen de Enterse reserves.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2