*sm C.H.U. wil Jaarvergadering Onderlinge Paardenverzekering 1=1*1=10 m een eerlijke kans geven Hoe de postzegel geboren werd Huidgenezing I Niels overtreft De avonturen van Pepito In de maandagavond in café Jansen ge houden jaarvergadering heeft het bestuur van de Onderlinge Paardenverzekering „Holten" de gebruikelijke verantwoording afgelegd van zijn beleid over het afge lopen verenigingsjaar. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Aaltink, die in zijn openings woord het overlijden herdacht van de heer G. Aanstoot, die vele jaren als* taxa teur der vereniging is opgetreden en door hem een voorbeeld werd genoemd van trouw voor de wijze waarop hij deze werkzaamheden verrichtte. De secretaris, de heer J. H. Sprokke- reef bracht hierna het jaarverslag uit, waarin hij er op wees, dat ondanks de mechanisatie in de landbouw de paarden- stapel op peil gebleven is. Het aantal le den bedroeg aan het eind van het ver slagjaar 419. Vier leden werden afge schreven wegens het afschaffen van hun paarden terwijl drie nieuwe leden wer den ingeschreven. De verzekerde waarde der ingeschreven paarden bedraagt f 341.000,—. Het afgelopen jaar was voor de ver eniging vrij gunstig. Er werden 16 paar den door de verzekering overgenomen, waarvan er 10 levend konden worden verkocht, 6 waren gestorven. Met de heffing van 1% premie konden de uit te Huidzuiverheid - Huidqezondheid I Puistjes verdrogen door Purol-poeder Vrijstellingen dienstplicht Aan de dienstplichtige der lichting 1959 T. Stegink, Neerdorp 75, is voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. De dienstplichtige G. W. Hogenkamp, Neer dorp 33, der lichting 1960, kreeg een jaar vrijstelling wegens kostwinnerschap. Officiële publicatie OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Holten maakt be kend, dat de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening van 29 oktober 1955, No. L/PA 670, waarbij krachtens artikel 3, tweede lid, van het Besluit bestrijding aardappelmoe heid, aanwijzing heeft plaats gevonden van "gebieden enjoi terreinen, waar de teelt van aardappelen, tomaten en nog enige andere gewassen is verboden, op zijn gemeente niet meer van toepassing is. (Betreft de percelen sectie F, nrs. 1547, 1557, 1841 en 1845 van W. ten Berge te Holten). Holten, 8 februari 1960. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Aanmelding kleuters openbare kleuterschool Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat zij maatregelen wensen te treffen om door aanstelling van een derde leidster aan de openbare kleuterschool de aanneming van kleu ters op die school weer onbeperkt moge lijk te maken. Het is daartoe dringend noodzakelijk, dat thans ten spoedigste aan de hoofdleid ster opgave wordt gedaan van al die kleu ters, die men alsnog voor de nu lopende cursus tot de kleuterschool toegelaten zou willen zien. Holten, 11 februari 1960. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1088 stuks vee, runderen 108, varkens 980. Prijzen: 15 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,90 tot f3,10 per kg slachtge- wicht; 45 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1050,- per stuk; 18 pinken van f 650,- tot f700,- per stuk; 17 graskalveren van f450,- tot f550,- per stuk; 13 nuchtere kalveren van f 70,- tot f 80,- per stuk; 20 drachtige zeugen van f 225,- tot f 300,- per stuk; 20 loopvarkens van f 80,- tot f90,- per stuk; 940 biggen van f49,- tot f 60,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. Varkens en biggen: Handel kalm, prij zen onveranderd. Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtobletten keren schadeloosstellingen bijna worden voldaan. Uit het verslag van de administrateur de heer H. Vosman bleek, dat de inkom sten f 3893,53 en de uitgaven f 5242,57 bedroegen, zodat er een nadelig saldo was van f 1349,04. RESERVE Dit bedrag kon uit de bestaande reserve worden voldaan. Deze bedroeg aan het einde van het boekjaar nog f 15.322,60. De kascommissie, bestaande uit de he ren A. Bekkernens en E. Aaltink had de boekhouding accoord bevonden en bracht de administrateur dank voor de correcte en overzichtelijke wijze waarop deze was samengesteld. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren E. Aaltink en A. Bronsvoort. Bij de bestuursverkiezing werd de pe riodiek aftredende leden de heren M. Nij- land en H. W. Wechstapel met bijna al gemene stemmen herkozen. Als tegencan- didaten waren gesteld de heren E. Teese- link Mzn en H. Markvoort. Bij de verkiezing van twee taxateurs Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind werd in de plaats van wijlen de heer G. Aanstoot gekozen diens zoon, de heef J. H. Aanstoot. Behalve laatstgenoemde waren candidaat gesteld de heren G. H. Bronsvoort en H. Mekenkamp. De heer A. Kolkman J.Azn, die aftre dend was, werd met bijna algemene stem men herkozen. Zijn tegencandidaten wa ren de heren G. W. Hulsman en W. Kei zer. Bij de rondvraag sprak de vergadering haar waardering uit voor het beleid van het bestuur in verband met de gekweekte reserve, uit welker rente de administra tie- en bestuurskosten al bijna kunnen worden bestreden. Op een vraag uit de vergadering wan neer een nieuw aangekocht paard ver zekerd is, deelde de voorzitter mede, dat dit terstond voor de halve koopprijs ver zekerd is wanneer men van de aankoop binnen 2 x 24 uur mededeling doet aan een taxateur. Na taxatie is men verzekerd voor de geschatte waarde, welke plm. 80% bedraagt van de aankoop waarde. Aan het slot dankte de voorzitter de bezoekers der vergadering, die vrij matig bezocht was, voor hun opkomst en voor het prettig verloop der besprekingen. Mr. H. K. J. Beernink, de partijvoorzitter, sprak in „Irene" De vorige week vrijdag sprak in het gebouw Irene de voorzitter van de Chr. Hist. Unie en lid van de Tweede Kamer, Mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijk in het openbaar over de algemene politieke toe stand. De heer Beernink somde daarbij enkele maatregelen of toekomstige maatregelen van de huidige regering op, die de sym pathie hebben van zijn partij, maar noem de ook een aantal knelpunten, welke thans aanleiding geven tot moeilijkheden of dit wellicht in de toekomst zullen doen. Het kabinet telt enkele zwakke figu ren, maar de C.H.U. wil deze regering een eerlijke kans geven. Zij heeft echter tijd nodig om zich in te werken en het is daar om, naar zijn mening, nog te vroeg om nu reeds een definitief oordeel uit te spre ken. Voordat de heer Beernink aan het woord kwam werd hij met een kort woord inge leid door de voorzitter der plaatselijke kiesvereniging, de heer J. Kroon, die de vergadering met gebed opende en behalve de spreker in het bijzonder welkom heet te Mr. G. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer, enkele raadsleden, de gemeente secretaris, de heer G. J. Langenbarg en af gevaardigden uit Goor en Markelo. Alvorens te spreken over de huidige po litieke constellatie wierp de heer Beernink een terugblik en herinnerde hij aan de 7 eisen, die de fractieleider van de Partij van de Arbeid, Mr. Burger, in november 1958 stelde op de in Utrecht gehouden fakkeldragersdag van die partij. Spreker had toen persoonlijk direct sterk de in druk, dat het vanaf dat moment zou zijn afgelopen met de samenwerking tussen de regeringspartijen, want de eisen van Mr. Burger gingen tamelijk ver en het was te voorzien, dat alle partijen niet ac coord zouden gaan met de verlangens van de socialisten. De heer Beernink noemde in dit verband de wens om Nieuw Guinea opnieuw in de internationale sfeer te bren gen, de eis om binnen enkele weken te komen tot verkorting van de diensttijd en als derde punt de verlenging van de tij delijke belastingverhogingen met twee jaar. Van dit laatste punt begon de P.v. d.A. een kwestie te maken en het heeft tenslotte geleid tot een regeringscrisis, waaruit na twee maanden formeren het huidige kabinet resulteerde. Men heeft mij dikwijls gevraagd, aldus de heer Beer nink: was het nu niet mogelijk geweest hierin ook de P.v.d.A. te betrekken? Vol gens spreker heeft de leiding van deze partij de andere partijen geen enkele se rieuze kans gegeven om daartoe te gera ken. Er was niet met hen te praten en spreker had sterk de indruk, dat vooral de linkervleugel en met name Ir. Vos overigens een bekwaam parlementariër zich tegen samenwerking verzette. Per soonlijk was de heer Beernink niet gepor teerd voor een samenwerking met de libe ralen en met name met Prof. Oud, want ondanks die bekwaamheid, weet men niet wat men daar aan heeft. Tegen herstel van de rechtse coalitie had de C.H.U. be zwaren, omdat zij slechts 75 zetels zou tellen en zeer kwetsbaar zou zijn, terwijl als tweede bewaar gold een te grote room se invloed. Laten wij, aldus de heer Beer nink, Rome en de Reformatie goed in het oog houden in het belang van het gehele Nederlandse volk. Tenslotte is een kabinet uit de bus ge komen, steunende op de vier partijen: KKVP, AR, CHU en WD. Het heeft bij het deelnemen van de CHU aan de rege ring nog wel even gespannen, omdat pro fessor De Quay de CHU als sluitpost wil de gebruiken door haar de minder aan trekkelijke portefeuilles van Landbouw en Volkshuisvesting te geven. De C.H.'s zijn wel gouvernementeel, maar men kan niet met hen doen wat men wil, aldus de heer Beernink. Als we de daden van dit kabinet bekij ken dan rijzen er nog al wat vragen. De heer Burger heeft op de kaderdag van de P.v.d.A. ernstige critiek op dit kabinet ge oefend. Wij hebben inderdaad wel eens veel sterkere figuren gehad. Naar spre kers oordeel heeft prof. De Quay gebrek aan parlementaire ervaring en dat wreekt zich. Vooral de Minister van Sociale Za ken, Mr. van Rooy ,is geen sterke figuur, dat is wel duidelijk gebleken bij het loon- debat en bij de wilde staking van de bus chauffeurs. Er zijn misstappen gedaan, maar de heer Beernink hoopt, dat deze tot lering zullen strekken. Wij zijn dit kabinet met vertrouwen tegemoet getre den en willen het onze warme sympathie geven, aldus de heer Beernink. Belasting verlaging juichen wij toe. De eerste stap is geweest de verlaging van de ongehuw- denbelasting. Het streven blijft er op ge richt met ingang van 1 januari 1961 tot verdere verlaging te komen. De vermin dering van de staatsuitgaven, daar zeg gen wij ja en amen op en ook met decen tralisatie gaan wij gaarne accoord. Spre ker vindt het een gezonde gedachte om de kunstmatige elementen uit de nationale economie te verwijderen, maar zou eerst nog wel eens willen zien wat er uit de bus komt. Hij toonde zich een groot voor stander van de uitbreiding van de Staats- vrije sfeer. De CHU wil dit kabinet, zoals in de aan hef werd gezegd, een eerlijke kans geven, maar er is tijd nodig om zich in te wer ken. Het is naar de mening van de heer Beernink nu nog wat te vroeg om een de finitief oordeel te vellen, al zijn er nog al wat knelpunten. De heer Beernink noem de in dit verband de vrijere loonpolitiek, een gedachte, die naar zijn mening wel leeft bij de meerderheid van het volk. De regering heeft echter het bedrijfsleven zeer sterk aan banden gelegd. De aanwij- Het is zo moeilijk een goed idee ingang te doen vinden. Wanneer wij tegenwoordig een brief verzenden, vinden wij het de gewoon ste zaak van de wereld, wanneer wij op het couvert een postzegel plakken. Het is vanzelfsprekend, want het is het loon voor de post, die onze brief bij de geadresseerde bezorgt. In wezen zijn deze kleine gegomde en getande stukjes papier niets meer of min der dan muntbiljetten, want zij vertegen woordigen een zekere geldswaarde. Dit feit op zich is indertijd een argument ge weest waarmee de tegenstanders van de postzegel probeerden de invoering ervan tegen te houden. Ook het uniforme tarief, hetgeen wij tegenwoordig heel normaal vinden, namelijk dat een brief van Maas tricht naar Groningen evenveel kost als een brief aan iemand gericht in uw eigen woonplaats, was een obstakel voor de in voering, want men wilde niet geloven, dat het publiek dit zou accepteren. VROEGER. Aanvankelijk waren de posterijen een wankel begrip, want wie een brief wilde verzenden, moest zijn epistel met een of andere reiziger of schipper meegeven, die officieus als postbode dienst deed. Totdat in de 16e eeuw Thurn und Taxis, zingen waren niet duidelijk, maar de na der gegeven richtlijnen waren evenmin duidelijk. Spreker gelooft dat de zaak wat tegenvalt. 70 van de werknemei's zit zich af te vragen: wat krijgen wij nu? Als tweede knelpunt noemde de heer Beernink de Mammoethwet. Zowel openbaar als bij zonder onderwijs hebben ernstige bezwa ren. De rechtszekerheid is onvoldoende aanwezig, er wordt te veel overgelaten aan de Mnister en zijn ambtenaren. Minis ter Cals wil aan deze wet zijn politieke leven verbinden, want het is zijn levens werk. Het garantieprijzen-beleid van de Minister van Landbouw, Mr. Marijnen, noemde de heer Beernink als derde punt van een minder gelukkig beleid van deze regering en ook het woningbeleid van Mi nister Aartsen heeft niet de onverdeelde instemming van zijn fractie. Deze be windsman wil goedkopere woningen doen bouwen in de particuliere sector. Zelfs de woningwetwoningen zijn te duur voor de arbeiders. Noch de particuliere bouwers noch de gemeenten zijn met zijn regeling ingenomen. Spreker hoopt dat de minis ter zal slagen met zijn plannen, maar hij is er niet van overtuigd. De socialisten zullen zeggen, wanneer dit mislukt, al dus spreker, dat zij dit wel hebben voor speld. Spreker zou daarom niet graag zien, dat de plannen zouden mislukken. Als 5e en 6e knelpunt noemde de heer Beernink tenslotte de voetbaltoto en de huurverhoging van 20 De totoprijs zag hij niet als een kwestie van principe maar van uitwerking. Spreker zou persoonlijk de zaak liever laten zoals hij nu is en er geen kabinetscrisis van willen maken. Deze zaak heeft heel wat kanten. De huur verhoging betekent ook pachtverhoging. De prijzen zullen in de hoogte gaan al doet Minister de Pous pogingen om tot prijsverlaging te komen. Het pad van het kabinet zal niet over rozen gaan en spre ker vraagt zich af of minister-president De Quay wel bestand zal zijn tegen de zeer felle oppositie van de socialisten. Wij zul len het steunen in wat goed is, maar in hetgeen niet goed is zullen wij het onze kritiek niet onthouden, verklaarde spre ker. Na nog te hebben gesproken over de po sitie van de CHU ten opzichte van de KVP en AR, besloot de heer Beernink zijn rede met er op te wijzen, dat de eigen politiek gegrond zal zijn op Gods Woord, dat een duidelijke richtlijn bevat voor een chris telijk sociale en christelijk nationale poli tiek, die, naar hij hoopt, ook zal doordrin gen in deze streek, in het belang van het ganse'land en volk. Na een korte pauze werden de heer Beernink tal van vragen gesteld, welke door hem werden beantwoord. Nadat de heer Kroon hem met een hartelijk dankwoord een klein geschenk had aangeboden, sloot Mr. Vixseboxse deze niet druk bezochte bijeenkomst met dankgebed. 43. En het werd hoog tijd voor kapitein Druppel en Bloobeest, dat er hulp kwam opdagen, want ze had den de korte, maar hevige strijd moeten opgeven en werden allebei aan de mast gebonden. Onze arme kapitein was in de haast op zijn hoofd gezet en zag niets anders dan Chinese benen, die kris-kras door elkander liepen. Bloobeest was héél erg boos op de rovers. „Wat een onaardige lieden!", mopperde hij, „ik dacht, dat ze met ons wilden spelen en nu binden ze me vast en maken de „Brul" stuk! En Pepito is weg, helemaal weg!" en woest rukte hij aan zijn tou wen. De Chinezen waren intussen druk bezig hout te hakken en te zagen, tot grote woede van kapitein Druppel, die machteloos in de touwen hing en alles op zijn kop zag. „Wat een toestand'', schold hij, „en Pepito is ook verdwenen en misschien wel als brand hout meegenomen door de barbaren!" Maar dat hij gelukkig mis, want eensklaps kwam Pepito te voorschijn, zwaaiend met de gummimijn en luid roepend: „Nu is het mijn beurt, akelige man nen!" Verstijfd van schrik staakten de Chinezen hun sloopwerkzaamheden en keken in de richting van de spelbreker. Doch toen ze de mijn zagen, begonnen ze te schreeuwen als magere varkens, wierpen hun za gen en bijlen weg en sprongen hals over kop over boord. een Italiaanse adelijke familie in dienst van de Oostenrijkse keizer, een heel aar dig postsysteem over het belangrijkste deel van Europa organiseerde. Inmiddels waren in ons land reeds door particulieren pogingen aangewend om tot een postdienst te komen en hier en daar had dit reeds tot succes geleid. Thurn und Taxis waren echter meedogenloze con currenten en het duurde niet lang of zij hadden het gehele postsysteem in de Nederlanden in handen. Na 1648, toen de Nederlanden onafhan kelijk werden, verzwakte het monopolie van Thurn und Taxis met als gevolg, dat er een grote versplintering optrad, zeer ten nadele van het briefverkeer. Pas in de Franse tijd werden de pos terijen staatsmonopolie en kwam er een goede organisatie tot stand. Het voordeel voor de staat was echter niet, dat de ge adresseerden tijdig hun brieven ontvin gen, maar dat er censuur kon worden uitgeoefend. Het „zwarte kabinet" was lang een beruchte afdeling op het Parijse hoofdpostkantoor. DE POSTZEGEL. Het is Engeland geweest, waar de post zegel werd ingevoerd. Men kent de uit vinding er van toe aan de Schotse boek handelaar James Chalmers. Hij ontwierp in 1834 ontwerpen voor een gegomde ze gel, maar voordat het zover was, dat de regering over zijn idee ging nadenken, waren er ook anderen op het idee ge komen en toen er tenslotte een prijsvraag werd uitgeschreven, werd het ontwerp van de uitvinder niet bekroond, doch wel dat van een zijner rivalen Rowland HilL Deze laatste heeft voor de Engelse pos terijen buitengewoon veel gedaan. Hij is het geweest, die voor de postzegel op de bres heeft gestaan en deze heeft verde digd tegen de aanvallen van tegenstan ders. Zo vreesden velen dat dit waarde papier spoedig nagemaakt zou worden tot schade van de posterijen. Maar in de prak tijk bleek deze vrees ongegrond, omdat het risico aan namaak verbonden, niet op woog tegen de geringe geldelijke voor delen. Daarnaast vreesde men, dat het uniforme tarief er bij het publiek niet zou ingaan. Ook hier had Rowland Hill gelijk, toen hij meende, dat men dit zou accepteren en begrip zou hebben voor deze vereenvoudiging. Tenslotte kreeg Rowland Hill zijn zin en kwam de postzegel in de praktijk. Het werd een succes. AFGEDANKT Maar Hill had men toen niet meer nodig en hij kreeg ontslag. In behoeftige omstandigheden leefde hij verder. Het was aan het publiek te danken, dat grote waardering had voor zijn werk en geld inzamelde voor hem, dat de regering be greep een flater te slaan door deze man aan de dijk te zetten. Hij werd alsnog in een hoge positie geplaatst, welke hij tot zijn dood bekleedde. Na het succes van de postzegel in Enge land volgde invoering er van in de Ver enigde Staten (1842), Spanje, Oostenrijk, Hannover, Pruisen, Saksen en Sleeswijk Holstein (1850), Denemarken, Canada, Würtenberg en Baden (1851), waarna in 1852 Nederland volgde. Hierna volgden vele andere landen en' tenslotte was de postzegel in 1883 over de gehele wereld verbreid. Het ziet er naar uit, dat dit gegomde stukje papier voorlopig niet bang behoeft te zijn van het toneel te moeten verdwij nen, aangezien het nog steeds in alle op zichten voldoet. De jeugd in winterkleding. Beschermd tegen de ergste kou. Vlot, aantrekkelijk en modieus. Kleuren: wit en blauw. (Foto: Jack P. de Klerk „Modenieuws"). Adverteren. de beste reclame Als ge uw cliëntèle prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6