TT De O.L.M. afdeling Holten genoot van goed toneelspel Londen City houdt vast aan oude gebruiken en historische priviiéges Feestelijke jaarvergadering Revue Ter Horst Co. trok 7500 bezoekers Lord Mayor is een machtig man No. 6. Jaargang 12 (Tweede Blad) ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD O.C.H. bracht het op de planken Ir. Y. van der Wal hield korte toespraak De talrijke leden van de afdeling Hol ten van de OLM en hun vrouwen, die j.l. woensdagavond bijeen waren in de fees telijke jaarvergadering in „Amicitia", hebben zeer genoten van het toneelspel „Waarom zweeg je zo lang?", dat OCH voor het voetlicht bracht en met grote aandacht geluisterd naar de toespraak, die de secretaris van het hoofdbestuur, Ir. Y. van der Wal uit Zwolle, hield over het on derwerp: Gezin, bedrijf, gemeenschap". Het was een zeer gezellige bijeenkomst, die onder leiding stond van de tweede voorzitter, de heer E. Voordes, omdat de voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, we gens familie-omstandigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De heer Voordes heette in het bijzonder welkom de heer Van der Wal en echtge note, de afgevaardigden van de drie afde lingen der plattelandsvrouwen, agrarische jongerenorganisaties en andere genodig den en wekte de mannen op om vooral ook de gewone vergaderingen te bezoe ken, opdat eventuele wensen, die bij de leden leven via het afdelingsbestuur aan het hoofdbestuur kunnen worden doorge geven. Vooral nu de financiële uitkom sten van het boerenbedrijf slechter drei gen te worden, is een eensgezind achter de organisatie staan dringen noodzakelijk, aldus de tweede voorzitter. Jaarverslag. De afdelings-secretaris, de heer G. J. Klein Hegeman, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij de uitkomsten van de verschillende takken van het boe renbedrijf over het afgelopen jaar uitvoe rig schetste en zijn grote voldoening uit sprak voor de hulp, welke de boeren ge boden werd, die schade leden door de droogte, al was de schade in Holten dan ook niet zo groot als elders op de lichte zandgronden. Het aantal leden bedraagt thans 296 en vertoont een gestadig groei ende lijn. Hij gaf een opsomming van de vele aktiviteiten, welke door de afdeling aan de dag werden gelegd of waaraan de bestuursleden deelnamen. Toespraak. Ir. Van der Wal hield vervolgens zijn korte toespraak en schetste zijn gehoor de grote betekenis van het gezin, waar eigen lijk in onze samenleving alles om moet draaien en waarvoor men een offer moet weten te brengen. De ouders moeten de tijd vinden om zich met hun kinderen be zig te houden. Als deze er eens uitvliegen om ontspanning te zoeken, dan moet er in het gezin een sfeer aanwezig zijn, die hen daarin gaarne weer doet terugkeren. Vroeger werd er in de boerengezinnen dikwijls pas over de toekomst van de jon geren gesproken als ze gingen trouwen. Tegenwoordig is dat anders en wordt over die toekomst vaak reeds beslist als de jongens en meisjes de lagere school heb ben doorlopen. Als men praat over het boerenbedrijf, dan zijn de jongeren vaak niet meer zo enthousiast. Spr. adviseert de ouders de kinderen geen beroep op te dringen, maar hen zelf zoveel mogelijk de keuze te laten. Indien iemand niet met hart en ziel boer is, zal het voor hem een zware dobber worden om een goed be staan te vinden. Ook in deze streken is dat echter wel mogelijk, maar men moet dan een goed vakman zijn. Uitvoerig schetst spreker hoe in de toekomst meer geld in het bedrijf zal moeten worden gestoken, hoe in de prijzen der produkten het ele ment arbeid steeds belangrijker wordt en daardoor een grotere binding aan het be drijf ontstaat, die voor sommigen aanlei ding kan zijn om zich van het boerenbe drijf af te wenden. Het probleem vrije tijd wordt een belangrijk probleem. Spreken de over de gemeenschap wijst spreker op de veranderde tijden, waarin men indivi dueel de problemen niet meer kan oplos sen. De vooruitzichten van de prijzen der landbouwprodukten zijn niet zo gunstig. De prijzen van varkens en eieren zullen nog wel meer omlaag gaan. Het grote pro bleem is de melkveehouderij. Het is een internationaal probleem, dat slechts door samenspreking met andere landen kan worden opgelost. Wij d.w.z. de OLM hebben onze besprekingen om te verhin deren, dat er weer dezelfde toestanden komen als in de dertiger jaren. De OLM werkt voor U, dat het U materieel goed gaat, aldus de heer Van der Wal. Toneelspel. Na een korte toelichting van de heer W. ten Berge bracht OCH voor het voet licht het toneelspel in diie bedrijven: „Waarom zweeg-je zo lang?" van H. Turn hout en Bert Peets, dat keurig en zonder enige hapering werd gespeeld. OCH was bijzonder op dreef en bracht een stuk voor het voetlicht, dat van het begin tot het einde boeide. Het heeft een over het algemeen wat ernstige inhoud met echter tal van komische momenten, die ook deze avond weer de lach in de zaal deden op klinken. Het publiek heeft dan ook zeer genoten van dit stuk, dat met grote span ning werd gevolgd en waarop het telkens prettig reageerde, zodat ook de spelers plezier hadden van hun vertolking. De heer L. Meinsma was een keurige internist Hans Sluizer en mevr. Meinsma- Kooy niet minder zijn wat in spanning le vende vrouw Regina, die door haar eerste man Charles Durand, die doorging voor een vroegere kennis, voortdurend werd gechanteerd. De rol van Durand werd door de heer J. Konijnenberg vlot en met zwier vertolkt. Aardig was het spel van mevr. Nijenrees-Jonker als Oma Sluizer, de moeder van Hans en zeer vlot het spel van de heer J. Oosterkamp als Emiel de Wilde, een vriend van Hans, die later trouwde met Mia Hagen, de doktersassis tente, aardig vertolkt door mej. R. Ke- velam. Ook de vertolking van de rol van Freddy van Hoogland, de onbekende zoon van Regina uit het huwelijk met Durand, dat zij zo lang verzweeg, maar dat tenslot te toch bekend moest worden, door de heer J. Holterman, was verdienstelijk. Mevrouw Wierbos-Koopman, die, als Bets, de oude huishoudster van Hans Sluizer, niet zo'n belangrijke rol had, kweet zich goed van haar taak. De grimering der spelers was door onze plaatsgenoot, de heer Joh. van Gehuizen, weer keurig verzorgd. De toneelaankle ding was van Gebr. Schuppert en de ver lichting werd verzorgd door de heer Jan van Bruggen. De voorzitter heeft na afloop, nadat hij eerst Ir. Van der Wal had bedankt voor zijn leerzame toespraak, de spelers dank gebracht voor hun boeiend spel. Met een kleine verloting werd de avond beslo ten. Voor de beschikbaarstelling van de prijzen had de voorzitter, bij de aanvang der bijeenkomst, de zakenlieden reeds be dankt. HOLTEN 1 NIJVERDAL 2 (6—1) In de thuisstrijd tegen Nijverdal 2 heeft Holten door 'n verdiende maar geflatteerd tot stand gekomen zege revanche ge nomen op de in Nijverdal geleden neder laag. Reeds in de eerste helft bleek dui delijk dat de Holtenaren een sterker team hadden. Dat de ruststand met een 10 voorsprong van de Holtenaren werd afge sloten, dankten de groen-zwarten in hoofdzaak aan het goede spel van vete raan spil Scherphof. De openingstreffer werd door H. J. ten Velde gescoord uit een hoge inzet, die door de Nijverdalse keeper verkeerd werd beoordeeld. Na de rust werd het vonnis over Nijverdal vol trokken. Binnen twintig minuten was de inmiddels geblesseerd geraakte Nijver dalse keeper vier maal gepasseerd. Eerst toen, konden de groen-zwarten,die vaak wel aardig combineerden, tegen scoren. 41. In het laatste kwartier kwam Hol- De grote belangstelling die nog steeds bestaat voor de opvoeringen van de revue „Daor zit skutte in" door het revue gezelschap van de N.V. ter Horst en Co bewijst, dat de Rijssense revue tot in verre omtrek een schitterende reputatie heeft veroverd. Iedere uitvoering is gegeven voor een uitverkochte zaal, waarin steeds een pret tige sfeer heerste. Kennelijk waardeert men de prestaties van de revue-mede werkers, die avond aan avond hun beste beentje voorzetten, om de belangstellen den een genotvolle avond te bezorgen. Het was gisteravond een bijzonder pret tige avond voor mej. Mimi Roetgerink uit Enter, die tot haar verrassing de me dedeling kreeg, dat zij de 7500ste be zoekster was van de revue. Het charmante Enterse meisje werd op het toneel ge roepen, waar Bernard Paauwe, een van de meest bekende revuespelers haar na mens het revuegezelschap een tuil bloe men overhandigde en een prachtige fruit mand. Mede door dit intermezzo heerste er gisteravond een uitbundige geest zowel „op de planken" als in de zaal. ten nog event fel opzetten. Behalve drie keer tegen de lat wisten de rood-zwar- ten ook twee maal langs de Nijverdalse doelverdediger te schieten. De Holtense voorhoede bouwde gevaarlijke aanvallen op. Een onvoldoende haalde rechtsbuiten M. Klein Velderman wiens snelheid en' ijver zich niet paren aan inzicht en bal- beheersing. HOLTEN 2 SDOL 1 (2—3) In de eerste helft nam Holten een 21 voorsprong, die zeker verdiend was. De Holtenaren hadden een technisch over wicht dat met twee doelpunten van J. ten Velde ent A. Paalman werd bekroond. Nadat A. Jansen nog een strafschop had naast geschoten wist de Luttenbergse midvoor een fout van G. Schooien uit te buiten. Na de rust namen de blauw-wit- ten het heft in handen. Uit een straf schop scoorden ze de gelijkmaker en even later lag uit een hoekschop het winnende doelpunt achter keeper Bijma. De Hol tense aanvallen werden daarna door de gasten verder onschadelijk gemaakt. MARKELO VOORUIT 2 HOLTEN 3 (2—2) De Markeloërs behaalden een verdien stelijk gelijkspel. Enkele minuten voor het .einde stonden de Holtenaren nog achter. Een Markelose back schoot bij een Holtense aanval de bal achter zijn eigen keeper, zodat het nog een puntenverde ling werd. Het andere Holtense doelpunt werd door H. Paalman gescoord. HOLTEN A EXCELSIOR A (2—0) Door deze knappe prestatie werd Ex celsior het kampioenschap voorlopig nog ontzegd. De Rijssense voox'hoede werd ge heel lam gelegd door de Holtense defen sie waarin invaller G. Brands een ver dienstelijke partij speelde. Er werd in hoog tempo gestart. Nadat W. van Geen huizen een hard schot zag weggewerkt, scoorde H., Petter uit een onoverzichtelij ke situatie de eerste treffer. Even voor het rustsignaal kreeg A. Westerik een kleine kans die met een hard schot in een doelpunt werd omgezet. 20. Na de rust werd er niet meer gescoord. De Hol tenaren behielden het beste van het spel maar met de afwerking wilde het niet meer zo vlotten. PROGRAMMA A.s. zaterdag: Excelsior B Hojten A, 4.15 uur (2). Excelsior C Holten B, 3 (1). A.s. zondag: Holten 1 Rijssen V. 2, 2.30 uur (1). Haarlese Boys 1 Holten 2, 2 uur (1). Holten 3 Enter 3, 12 uur (3). Deze praktische anorak is ge heel gevoerd en in een drop jes-dessin doorgestiktvan „perlon-tafzij. Als kleur is in dit geval z.g. Dior-rood geko zen. De hals met ritssluiting wordt extra beschermd door bont. De lange wollen panta lon is middemachtblauw. Ontwerp Modenieuws Toen in het jaar 63 na Christus de Ro meinse geschiedschrijver Tacitus als „bui tenlands correspondent" de plaats bezocht, die nu Londen is, beschreef hij haar als „bekend om haar handelsactiviteit en de opslag van allerlei koopwaar". Als hij van daag de dag terug zou keren naar dezelfde plaats, zou hij aan zijn woorden van bijna tweeduizend jaar geleden niets hoeven te wijzigen. De vierkante mijl grond, die City van Londen heet, is nog altijd een van de rijkste plekjes ter wereld. De City is méér dan het hart van Londen. Het is een volkomen zelfstandige plaats met een eigen karakter en eigen voorrechten en ofschoon de wallen, die haar eens omring den, tot op de grondvesten zijn afgebro ken, is de City iets „aparts" gebleven en zij is daar trots op. DE TOWERBEWAARDER RAMMELT MET SLEUTELS De City is de eeuwen door een zelfstan dig „staatje" gebleven en er is geen mo narch geweest, die dat heeft kunnen ver anderen. Natuurlijk: het is wel eens ge probeerd, door Willem de Veroveraar bij voorbeeld. Willem wilde van die zelfstan digheid niets weten en nam zich voor, zonder meer de toen nog ommuurde „City" binnen te gaan. Maar de bewoners van de City hielden de poorten voor de monarch gesloten, en maakten Willem duidelijk, dat zij niet voornemens waren, hem als \orst te erkennen, wanneer hij niet op zijn beurt de rechten van de City erkende. En Willem de Veroveraar gaf toe. Hij marchandeerde met de vertegenwoordi gers van Londen-City alsof zij vertegen woordigers van een vreemde mogendheid waren en hij erkende de uitzonderlijke po sitie van de historische plek. LORD MAYOR De zelfstandigheid van London City leeft vandaag" de dag voort op vele ma nleren. De Lord Mayor van Londen heeft een vrijwel absolute macht en hij is aan niemand verantwoording schuldig, behal ve aan de koningin, die overigens zonder zijn toestemming niet het gebied van de City zou mogen betreden, als de voorrech ten precies en nauwkeurig werden nage leefd. Maar vandaag de dag is er geen enkele man meer in de City, die zijn vorstin de toegang zou willen ontzeggen en dus komt de Lord Mayor elke keer, als de koningin een officieel bezoek aan de City brengt, op het koninklijk rijtuig toe en biedt zijn vorstin als teken van erkenning en hoog achting een zwaard aan, waarna de vor- Hoe langer hoe meer meisjes dragen tegen woordig, op zon- en feestdagen en bij aller lei gelegenheden in de avonduren, een mo dieus hoedje. Bij voorkeur van vilt, zoals de jeugdige mannequin op de foto. Mode kleuren: lila, groen en geel. (Jack P. de Klerk) stin haar tocht „mag" vervolgen. Zo is de Mayor een machtig man: hij is het staats hoofd van de City, des City's admiraal en generaal en slechts hij mag als puntje bij paaltje komt beslissen, wie er in de City mag worden toegelaten en wie niet. TRADITIES Nergens leeft de Britse traditie zo als juist in de City. Tientallen oude gebrui ken, waarvan er ettelijke 't reeds duizend jaar hebben volgehouden worden er angst vallig onderhouden, zowel bij grote plech tigheden, zoals de jaarlijkse rijtoer van de Lord Mayor vóór het uitspreken van de „jaarrede" (de koets, waarin liij de tocht maakt is twee eeuwen oud) als wel bij kleine feestelijkheidjes, die zelfs nog lang niet iedere Londenaar kent. Zelfs de stra ten in de City dragen het stempel van de traditie. Zij herinneren aan de ambachten, die er vroeger werden uitgeoefend (Lombard- street wekt gedachten op aan „de Lom merd" en dan is men er niet ver naast). Er is een Broodstraat, waar vroeger voor namelijk bakkers woonden, er is een Melk- straat, die vroeger plaats bood aan han delaars in zuivelprodukten en er is zelfs een Honingpotlaan, waar eeuwen geleden de imkers van Londens omstreken bijeen kwamen, om er hun produkten te verhan delen. „KELNERS" In de oudste Londense ondernemingen leeft de traditie ook nog voort. De enorme, onlangs geheel vernieuwde zaal, waar de grote verzekeringsmaatschappijen Lloyds haar voornaamste zaken doet, heet nog al tijd gewoon „kamer" en de bedienden van Lloyds worden „kelners" genoemd, termen die dateren uit de tijd, dat Lloyds nog een gewoon koffiehuis was met een aparte kamer, waar verzekeringsmannen bijeen pleegden te komen voor het maken van afspraken. In de Tower van Londen gaat iedere avond de hoofdbewaarder in zijn schilder achtige uniform, vergezeld van enkele sol daten, de hoofdpoort op slot doen met een eeuwenoude sleutel. Dat op slot doen heeft niets meer te betekenen: de moderne be veiliging maakt dat oude slot volkomen overbodig. Maar de traditie wil, dat het gebeurt en daarom trekt de hoofdbewaar der elke avond opnieuw haar de hoofd poort 5000 INWONERS Het aantal inwoners van de City is de laatste honderd jaar sterk teruggelopen. In 1850 waren het er nog 100.000, thans zijn het er niet meer dan 5000, hoofdzake lijk portiers, bewaarders en ander toe zichthoudend personeel. De terugloop van de bevolking is zeer wel verklaarbaar: in de afgelopen eeuw heeft het handelsleven op zoveel kantoor- en winkelruimten in de City beslag gelegd, dat er voor woningen niet veel plaats is overgebleven en van lie verlede zijn de City-mensen verhuisd naar andere wijken van Groot-Londen. In de City werken niet minder lan 400.000 mensen, die elke morgen met bus sen en treinen worden aangevoerd. De City is alleen rustig op zondagmorgendan kan het gebeuren, dat de wandelaar door de City alleenrmaar enkele surveillerende politiemannen ziet en een menigte zwerf katten, waar Londen zo rijk aan is. Maar 's maandags neemt het gewone leven weer bezit van dit historisch stukje grond, dat sedert de dagen van Tacitus zijn belang rijkheid in de wereld volkomen heeft we ten te handhaven.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5