ir Industrievestiging maak! inventarisatie van arbeidskrachten noodzakelijk Brandmeester T. Koopman en brandwacht J. v. Bruggen namen afscheid van de brandweer Agenda BURGERLIJKE STAND Geldinzameling T uindorp-Oostzaan Hotel- en pensionlijst V.V.V. PREDIKBEURTEN Internationale hulpverlening der Kerken Burgemeester speldde hen kruis van verdienste op K&op nè IVOROl Gevonden en verloren voorwerpen No. 5. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting }JHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer 0.C Al vele malen hebben wij in deze ko lommen geschreven over de noodzakelijk heid van industrievestiging in onze ge meente. Niet van grote bedrijven met vele honderden arbeiders, welke hier toch niet aanstonds te vinden zyn, maar van be drijven van kleinere omvang, die jonge mannen en meisjes, welke een plaats in het arbeidsproces zoeken, een goed be staan zouden kunnen verschaffen. De groei van de bevolking, de mechani satie en structurele veranderingen in de landbouw en tal van factoren maken het noodzakelijk om tijdig naar een uitbrei ding van de werkgelegenheid in onze ge meente uit te zien. Wij willen daar thans niet verder op ingaan. Waar wij de aandacht op moeten vesti gen is de voorbereiding om tot de moge lijkheid van verdere industrialisatie te komen. Wil de Industriecommissie, die in dit opzicht steeds waakzaam is, op ver antwoorde wijze de vestiging van indu strie propageren, en het gemeentebestuur behoorlijk van advies dienen, dan moet zij de beschikking hebben over gegevens, waarmede kan worden aangetoond, dat hier voor eventuele vestiging van bedrij ven voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn. Over die gegevens beschikt zij momen- teel niet en, daarom is in overleg met het gemeentebestuur besloten om op korte termijn een onderzoek in te stellen naar het aantal mannen, vrouwen, jon gens en meisjes dat beschikbaar zou kun nen zijn, indien een bepaald bedrijf zich in onze plaats zou willen vestigen. Daarbij zal zoveel mogelijk ook aan dacht worden, geschonken aan het aantal arbeidskrachten dat op den duur beschik baar komt. Dus van jongens en meisjes, die nu nog de school bezoeken. Getracht zal worden om te komen tot een soort bevolkings- en leeftijdsopbouw van ar beidskrachten. In het formulier kan men hun geboortejaar invullen. Deze inventarisatie van arbeidskrach ten zal worden verricht door de heer G. H. Kers, Dorpsstraat 41, die daarmede reeds een. begin heeft gemaakt. Ten einde zijn werk te vergemakkelij ken is in dit nummer van Holtens Nieuws blad een enquête-formulier afgedrukt, dat voor dit onderzoek dienst kan doen. Ieder die zich beschikbaar stelt om eventueel in Holten te werken wordt ver zocht zo'n formulier in te vullen. Het brengt geen enkele verplichting met zich Het blijkt, dat nog niet by alle ingezete nen de envelopjes voor deze inzameling zijn opgehaald. Het Bestuur van de afde ling Holten van het Ned. Roode Kruis doet een vriendelijk doch dringend beroep op de ouderen onder de schooljeugd om in hun omgeving na te gaan waar of nog envelopjes aanwezig kunnen zijn, terwijl het onderwijzend personeel wordt ver zocht, dit nog even met de kinderen op te nemen Op de ingezetenen wordt een beroep ge daan de nog niet opgehaalde envelopjes spoedig met een schoolkind mee te geven, zodat er nergens een bijdrage kan blijven liggen. Voor een spoedige afsluiting van deze actie betuigt het zijn vriendelijke dank. Binnenkort zal een nieuwe en prachtig uitgevoerde folder van de V.V.V. verscnij- nen. Bij de verzending van deze folders, tot een getal van pl.m. 5000 per jaar, wordt een hotel- en pensionlijst ingeslo ten, welke behalve de hotels en pensions, gegevens bevat betreffende de bungalow kampen, zomerhuisjes, kampeerboerderij en en kampeerterreinen in onze gemeente. Deze lijst wordt, met het oog op gewij zigde prijzen en andere gegevens, elk jaar vernieuwd en zo nodig aangevuld. Belanghebbenden die wijzigingen wen sen te zien aangebracht in deze lijst of daarop alsnog geplaatst wensen te wor den, moeten daarvan op korte termijn mededeling doen aan de administrateur, de heer G. H. Kers, voorzover deze nog geen contact met hen heeft opgenomen. In een aankondiging in dit nummer kan men daaromtrent nadere inlichtingen vinden. mede, want niemand kan een. werknemer dwingen om bij een ander te gaan werken, maar het opent de mogelijkheid om na te gaan hoeveel arbeiders in de verschil lende beroepen in Holten aanwezig zijn en hoeveel aankomende krachten voor handen zullen zijn. Men behoeft het for mulier dan ook niet te ondertekenen. In tal van kleine landbouwbedrijven is dikwijls een overcompleet van arbeids krachten aanwezig. Ook voor hen ver dient het aanbeveling zich voor deze in ventarisatie op te geven. Indien zij de veertig nog niet zijn gepasseerd is er dik wijls een goede kans aanwezig om in de industrie aan het werk te komen en een goed loon te verdienen. Hoe jonger men zich omschakelt, hoe gemakkelijker het werk valt. Wij doen een dringend beroep op alle werknemers in Holten, die voor eventuele arbeid in hier te vestigen industrie in aan merking willen komen om zich zo spoe dig mogelijk op te geven. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Ad- dink. Onderwerp: „De Kerk en de hon ger"; 7 uur Ds. Israël. Zangdienst met medewerking van het Vrije Evang. Kerkkoor uit Nij verdal en het Herv. Kerkkoor. In beide diensten is de diaco nie-collecte bestemd voor Internatio nale Hulpverlening. Dijkerlioek. 10 uur Ds. Israël. De diaco nie-collecte is bestemd voor Internatio nale Hulpverlening. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Scherpenisse van Barendrecht. In beide diensten is de derde collecte voor Art. 13 K.O. (emeritus-predikanten, predikantswe duwen en -wezen). In verband met de belangrijke diaconie collecte voor Internationale Hlupverle- ning, die zondag 7 februari in de Her vormde Kerk gehouden wordt, willen wij gaarne aan het verzoek voldoen het vol gende onder Uw aandacht te brengen: in Verenigde Staten 69,5 jaar 790 f7100,- in Canada 69 jaar 950 f 5000,- in Engeland 70 jaar 1000 f3000,- in Frankrijk 66,5 jaar 980 f2820,- in Nederland 72,5 jaar 1000 f2730,- in Mexico 38 jaar 2200 f 850,- in Egypte 38,5 jaar 3500 f 500,- in India 32 jaar 5700 f 380,- in Indonesië 71.000 f 380,- in Afghanistan 100.000 f 380,- in Ethiopië 200.000 f 380,- De kolommen geven resp. aan: gemid delde levensduur der mensen; aantal in woners per arts; gemiddeld inkomen per persoon per jaar. In onze wereld verhongeren 25 tot 40 miljoen mensen per jaar! Toch komen er elke dag 137.000 en elk jaar 50 miljoen nieuwe eters bij! De Hervormde Kerk wil haar taak in het wereld-diaconaat ter hand nemen, ge meenschappelijk met de Unie van Baptis ten Gemeenten, de Doopsgezinde Broe derschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Remon strantse Broederschap. Giro 124631 t.n.v. Algemene Diaconale Raad, Maliesingel 26 te Utrecht, met vermelding: Sectie Inter nationale Hulpverlening. In de vrijdagavond in hotel Holterman gehouden jaarvergadering van de brand weerkorpsen Holten en Dijkerhoek heb ben de heren T. Koopman en J. van Bruggen, resp. brandmeester en brand wacht 2e klas, afscheid genomen van de brandweer in verband met hun bedanken als zodanig wegens drukke werkzaam heden. Zij zijn daarbij in hartelijke en waar derende woorden toegesproken door -de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die als hoofd van de brandweer steeds in deze vergaderingen aanwezig is, door de com mandant, de heer Louwerse en door de oud-commandant, de heer Beijers. De heer Koopman is 25 jaar brandmees ter geweest, de heer van Bruggen was 16 jaar bij de brandweer. de oefeningen deel te nemen. De brandmeester le klas, de heer D. J. Bulsink, bracht een uitvoerig verslag uit van de werkzaamheden van de brandweer in het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat zij talrijke keren, en dikwijls met succes, is opgetreden om branden te bestrijden. 17 keer moest zij uitrukken voor uit slaande branden, bosbranden, hooiberg- branden en brand ir dr vuilnisbelt op de Holtcrberg. Dijkerhoek had slechts 1 x een schoorsteenbrand. Twee korpsleden uit Holten slaagden voor het diploma chauffeur-pompbedie- ner. Bij de brandweerwedstrijden in klas se III werd een 3e prijs behaald. Het ma teriaal werd uitgebreid en vernieuwd. In verband met het ontslag van de heer Koopman, die tevens plaatsvervangend bedankt had voor hun bereidheid steeds energiek in te grijpen als hof en haard bedreigd worden, wendde hij zich in het bijzonder tot de beide brandweermannen, die voor het laatst als actief-dienend in deze bijeenkomst aanwezig waren. Door hun vertrek wordt het korps verjongd, maar toch kan men ook de oude en meer bezadigde leden slechts node missen, al dus de burgemeester. Op de heer Koop man is al enkele keren een dringend be roep gedaan nog aan te blijven, hoewel hem dit uit zakelijke overwegingen heel slecht uitkwam. Hij had echter een sterk plichtsgevoel en is toch gebleven. De heer Koopman heeft een belangrijke ont wikkeling van de brandweer meegemaakt en heeft dag en nacht klaar gestaan om de gemeenschap te dienen. De burgemees ter bracht hem daarvoor namens het ge meentebestuur dank. Ook de heer van Bruggen was altijd paraat en ook hij was als zakenman druk, maar evenals de heer Koopman liet hij zijn eigen werkzaamheden in de steek als zijn plicht als brandweerman hem riep. Ook deze functionaris bracht de burge meester dank voor zijn plichtsbetrach- I De burgemeester heeft de scheidende brandweermannen het kruis van verdien ste opgespeld, dat door de Ned. Vereni ging van Brandweercommandanten is in gesteld. De heer Koopman ontving het kruis voor 25-jarige trouwe dienst, de heer van Bruggen voor 12^-jarige dienst. De vergadering stond onder leiding van de commandant, de heer Louwerse, die in zijn welkomstwoord de korpsleden be dankte voor de goede onderlinge samen werking en de goede sfeer waarin deze plaats vond en de hoop uitsprak, dat de chauffeur-pompbediener, de heer Joh. Schuppert, die hijzonder zwaar getroffen is en in het sanatorium te Hellendoorn wordt verpleegd, spoedig weer geheel hersteld in zijn gezin en in het korps mag terugkeren. Afgesproken werd dat twee korpsleden hem van tijd tot tijd zullen bezoeken. Hij sprak in het bijzonder een woord van welkom tot de burgemeester en de oud-commandant. ONMISBARE HULP De heer Louwerse bracht in het bij zonder dank aan de telefoonbezitters, die op zich hebben genomen de in hun nabij heid wonende brandweerlieden, die geen telefoon bezitten, te alarmeren. Zonder deze mensen kunnen wij het niet stellen, aldus de heer Louwerse, die ook de Rijks politie dankte voor de bediening van de alarmeringssirene. Hij deed een dringend beroep op alle brandweerlieden om vooral steeds aan commandant was, werd na gehouden stemming, besloten de heer D. J. Bulsink bij het gemeentebestuur voor te dragen als plaatsvervangend commandant. In diens plaats zal in verband met de uit komst ener stemming, de heer E. J. Wes- terik, thans onder-brandmeester, als brandmeester worden voorgedragen. BRANDPIKET Te beginnen omstreeks maart, zal ge durende de brandgevaarlijke periode voor bos- en heidebranden, tot medio septem ber, een brandpiket worden ingesteld van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag nacht 12 uur. Het piket zal bestaan uit 1 bevelvoerder, 1 chauffeur-pompbedie ner en 3 brandwachts. De diensten zullen zodanig rouleren, dat ieder een deel van deze dagen vrij zal zijn. Ieder moet thuis bereikbaar zijh zolang hij dienst heeft. Er wordt per weekend een vergoeding ge geven. Besloten werd dit jaar weer aan de bi-and weer wedstrijden deel te nemen. De ploeg van Dijkerhoek zal eventueel aan gevuld worden met vrijwilligers uit Hol ten. Men heeft goede ervaringen met deze wedstrijden wat de paraatheid en ge oefendheid betreft. Bij het niet opkomen voor een oefening zonder geldige reden, zal in het vervolg een boete worden opgelegd, die ten bate van de brandweerpot komt. AFSCHEIDSWOORDEN Nadat burgemeester Enklaar de korps leden en in het bijzonder de commandant- ting. Hij speldde beide het hiervoren ge schetste kruis van verdienste op de borst en bood hen namens het gemeentebestuur een kistje sigaren aan. Na de burgemeester sprak de comman dant, de heer Louwerse, een woord van afscheid, mede namens de beide korpsen. Hij herinnerde aan zijn 7-jarige prettige samenwerking met de scheidende brand weermannen en aan een aantal moeilijke karweitjes, welke zij o.a. in de laatste wereldoorlog hadden op te knappen met de brand van de dorpsschool. Hij bood hen namens de brandweerlieden een klei ne herinnering aan. Ten slotte wees de heer Beijers op de grote steun, welke hij bij zijn benoeming in 1937 van de brandmeester A. Koopman en T. Koopman heeft ondervonden en aan de vele branden, die met vaak gebrekkig materiaal moesten worden bestreden. Hij wenste de korpsen met het nieuwe mate riaal dat zij nu bezitten, dank zij het streven van het gemeentebestuur en met name van de burgemeester, onder zijn huidige commandant en bevelvoerders nog menig succesvol optreden toe als dit onverhoopt nodig mocht wezen. De heer Koopman dankte mede namens de heer van Bruggen voor de hartelijke woorden, de geschenken en de onder scheidingen, welke beiden ten deel zijn gevallen. Men bleef daarna nog enige tijd aan een gezellige en smakelijke koffietafel bijeen. Zaterdag 6 februari: Feestavond van de voetbalvereniging HVC in „Amicitia". Aanvang 7.30 uur precies. Maandag 8 februari, 7.45 uur: Vergade ring AR kiesvereniging in gebouw „Re- hoboth". Spreker de heer G. Lande- weerd uit Canada. Maandag 3 februari, 7.30 uur: Jaarverga dering Onderlinge Paarden verzekering in café Jansen (zie adv.). Woensdag 10 februari, 7.30 uur: Feeste lijke jaarvergadering afd. OLM. Uitvoe ring OCH en spreker Ir. Y. v. d. Wal over „Gezin, bedrijf, gemeenschap". Woensdag 10 februari, 's avonds van 7.30- 9 uur ten kantore van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging: afhalen toegangs bewijzen uitvoering HMV (zie adv.). Donderdag 11 februari, 8 uur: Jaarverga dering van de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. Donderdag 11 en vrijdag 12 februari, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hall. Vrijdag 12 februari, 7.30 uur: Buitenge wone ledenvergadering Fokvereniging „Holten en omstreken" M.R.IJ in „Ami citia" ter herdenking 25-jarig bestaan. Vertoning film „In en om de boerderij het gehele jaar rond". Zaterdag 13 februari, 8 uur: Dansavond WSV „De Trekkers" in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 13 februari: Laatste dag opgave voor hotel- en pensionlijst VW (zie ad vertentie). Woensdag 17 februari, 7.30 uur: Gecombi neerde vergadering „Plattelandsmeis jes" en „Jong Holten" in hotel Holter man. Woensdag 17 februari, 7.30 uur: Bijeen komst van de Jonge Kerk in de consis toriekamer. Spreker de heer Kroon. Woensdag 17 februari, 7.30 uur (precies): Uitvoering HMV in „Amicitia". Na de pauze opvoering van 't blijspel „Wij komen niet uit met ons pensioen" door de Chr. Toneelvereniging „VIOS" te Nij verdal (zie adv.). Zaterdag 20 februari, 8 uur: Bijeenkomst Herv. Jeugdraad. Spreekster: mej. Li Oostveen uit Utrecht over: „Land van de dorst", met kleurendia's. Woensdag 24 februari, 7.30 uur: Zendings avond in „Bethanië" te Dijkerhoek: „De weg naar Damascus". Donderdag 25 februari, 7.30 u.: Zendings filmavond in „Irene": „De weg naar Damascus". Vrijdag 26 februari, 7.30 uur: Zendings filmavond in de school te Espelo: „De weg naar Damascus". Zaterdag 27 februari, 7.30 uur: Openbare uitvoering Holtense Acordeonvereni- ging in „Amicitia". OCH speelt: „Een vriend komt over". Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Geboren: Egbert Herman, zv G. Wis- sink en H. A. Garssen,-Gaar denstraat 8. Hendrikus, zv H. Markvoort en B. Me- gelink, Borkeld 40b. Alberta, dv G. T. Jansen en A. A. M. Dollekamp, Larense- weg 33. BEVOLKING: Ingekomen: A. E. Steenbergen en gez. van Diepenveen naar Look 19. H. J. Stam van Hengelo (O.) naar Look 2. Vertrokken: R. Lufting en gezin van Look 40 naar Deventer. J. Arfman van Stationsstraat 7 naar Hellendoorn. P. Óldeman van Oranjestraat 18 naar En schede. H. J. von Gerhardt en gezin van Look 40 naar Deventer. L. A. Lo de weges, ev Krijgsman, en gezin van Bor keld 51 naar Markelo. Gevonden: 1 jaar dameshandschoenen (gebreid); 1 paar bromfietshandschoenen; 1 paar dameswanten; 1 paar damesschoe nen; 8 kaartjes grijze wol. Verloren: 1 dames vuisthandschoen (rood); 1 vierkleuren potlood; 1 auto claxon. In het stamboek Bij de gehouden winterinspectie van het N.R.S. heeft de Inspecteur, de heer R. W. Weijers, de navolgende runderen inge schreven in het stamboek: Paula 2, eig. G. Bekman, bc-j- 76 p.; Lieske, eig. H. J. Arfman, bc-f 76'p.; Jansje, eig. H. Bos= man, b77 p.; Hentje, eig. M. Boode, bc+ 76 p.; Margaretha 3, dezelfde eig., b77 p.; Rebekka 4, eig. G. Haarman, b77 p.; Gonda 3^ eig. G. J. Barvelink, b77 p.; Janny, eig. H. M. Weijers, bc-f 76 p.; Gerrie, eig. H. J. Nijland, b77 p.; Dora, dezelfde eig., bc+ 76 p.; Corrie 21, eig. G. J. Nijland, b77 p. De stier Coba's Paul van de heer H. Beldman werd voor lopig ingeschreven met b

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1