Uit Holtcns Historie Schaatsenrijden om het kampioenschap van Holten Pluimveedag 1960 Veefonds had goed jaar lljjefttC Dropping ^BABYDERMM&f ADVERTEREN DOET VERKOPEN De avonturen van Pepito Ook in de winter dagelijks groente OUD ZEER, In het jaar 1652, in de maand augustus, klaagden de boeren van Bathmen, dat de Holtenaren hun gronden beter moesten afrasteren. Het was onbehoorlijk zoveel gras er door Holterkoeien werd opgevre ten. De Holtenaren, voornamelijk de grensboeren, waren woedend, maar er was niets aan te doen. Hun vee moest op eigen grond blijven. Maar dat vindt zich wel weer, dachten de Holtenaren. Onze beurt maar afwachten. En het duurde acht jaar, en toen grepen de boeren hun kans. Het was in het seizoen van het turf maken en de Holtenaren en de Bathme- ners hadden het veen aan elkaar liggen. Het begon met lelijke woorden. Droesken, noemden de Bathemmers het. Men begon te schelden en toen een turfmakende boer uit Bathmen een slag deed met de schop naar een I-Ioltenaar, ontwaakte het oude germaanse bloed weer van verre voor ouders. Holten liep te hoop met modde- vaten en moddespanen, onontbeerlijk ge reedschap voor de turffabricatie. Dat ech ter ras een andere bestemming kreeg. Ge lijk de oude Bataven, ging men tot de aanval over. De houten moddevaten en dito spanen kletterden kapot op de koppen der Bathmense boeren, die in eerste in stantie op de vlucht sloegen. Maar na versterking gekregen te hebben, met ge weren, was het de beurt van de Holtena ren om hun heil in de vlucht te zoeken. Maar mazzel moet je nu eenmaal hebben. Een Hannoveraans officier trok met een legerbende van zestig man van Holten naar Deventer en de vluchtende Holtena ren kwamen hem tegen rennen. De hop man riep: gutte leute, was is er? De baas der turfmakers kwam haast adem te kort, toen hij vertelde dat de vijanden hen ach terna zaten. Dit werd door de Hannove- raan verkeerd begrepen. En in stormpas ging het op die van Bathmen in. Nu zagen ze, dat het de Holtenaren menens was. Alleen begrepen ze niet, waar die turf gravers zo gauw dat leger vandaan haal den. Zulke gloepers!, riepen die van Bath men. Die zich echter voor een voldongen feit geplaatst zagen: z'ich dood laten slaan of vluchten. Zij kozen het laatste. Ze sme ten alles van zich af, namen de klompen in de handen en doken onder. Precies als patrijzen in de ruigte, verstopten ze zich in het werfhout van het veen. Zij hadden dit niet hoeven te doen, want de bende soldaten trok onvervaard verder en eiste in Bathmen worst en spek. En ze kregen het, want anders was Bathmen geplun derd geworden. Na dit onverkwikkelijk voorval kwamen de markerichters bij elkaar en hielden samenspraak met de ruziemakers. De mar kerichters van beide marken vonden het een schandaal dat goede naburen zich zo vergeten hadden, om er zo op los te slaan. Die van Bathmen voerden nog aan, dat die van Holten de hulp van een vreemde mogendheid hadden ingeroepen. En de Hoitenaren beweerden, dat die van Bath men het eerst hadden willen schieten. Men zat intussen in het veen en dat was nu bepaald de plaats niet waar men gezellig kon samenzijn. Daarom stelden de markerichters voor dat beide vechten de partijen elk een ton bier als boete zouden betalen. De Holtenaren beriepen er zich op dat zij gemeenschappelijk turf hadden gemaakt en van plan waren er een deel te verkopen. De Bathemmers besloten ook aldus, en zo kon het ge beuren dat beide partijen met goedvinden van de markerichters elk een lading turf naar Deventer brachten en het omruilden voor bier. Er werd om geloot waar men het vrolijke avondje zou houden, het af- drinkersmaal. En het lot viel op de Sche- perboer. Maar de andere markegenoten in Holten en Bathmen voelden zich in hun rechten beknot. Men kon turfgraven, vech ten, turf verkopen en bier drinken. Nee, hoor, dat feest ging niet door. Als er bier gedronken moest worden dan de hele mar- ke! Het bierdrinken ging toen niet door en de markerichters namen elk voor zich een ton bier mee. Waar het gebleven is...? DAG, VREEMDELING. Eens op een dag kwam er een vreem deling in de marke Holten. Een heel or dentelijk man. Hij was een boerenknecht met een aardig spaarduitje. Hij kreeg met verloop van tijd verkering met een Holter meisje. De vader van het meisje was boer, geen grote boer, maar had toch hout ge noeg om een huisje te bouwen in de mar ke. Maar we weten het reeds: huisjes en hutjes in de marke op de gemeenschap pelijke grond mocht niet. De buren hiel pen echter een kielspit maken om een hoekje grond. Men voltooide de hut bij nacht slapendertijd. En toen des morgens vóór zonsopgang de rook uit het dak op steeg mocht men de man naar recht en zede niet meer verdrijven. Dat dacht de vreemdeling, maar hij had het mis. Voor een geboren en getogen Holter jongen gold deze zede, voor de vreemdeling niet en al was hij dan met een Holtense getrouwd, dit meisje was door haar huwelijk met hem ook een vreemde geworden. Men begrijpe goed de marke van Holten had niets tegen vreemdelingen, en mocht ze zelfs graag, net als nu nog. Wanneer deze vreemdeling zich een hoeve kocht en haar betaalde, dan zouden de naobers gaarne hun plicht doen, als de man tenminste een behoorlijk naobermaal gaf. Maar onze vreemdeling had zich uitdrukkelijk vergrepen aan de zeden en gewoonten der marke. De mar kegenoten morden en stelden de marke richter vragen. En de markerichter ge bood hem zijn hut af te breken. Hij ge hoorzaamde niet. En toen de markepolitie kwam om de keet af te breken, verzette I De Wandelsportvereniging „De Trek kers" houdt zaterdag 30 januari een drop ping. Vertrek vanaf Café Jansen, Dorps straat, 's avonds om 7.15 uur. Hieraan kan iedereen deelnemen vanaf 14 jaar en ouder. Er zal in groepjes van 4 personen ge dropt worden. Men wordt verzocht zelf zo veel mogelijk gx-oepjes te vormen, dan zal de dropping vlot en prettig kunnen ver lopen. Er zijn aan deze di'opping ook weer prachtige prijzen verbonden. De inschrijf kosten bedragen 0.75 per persoon. Inschrijving zo spoedig mogelijk bij mej. J. Schuppei't, Oranjestraat 30, telef. 383. Voetbalpool De pool van verleden week (no. 109) kan hedenavond (vrijdag) nog worden ingele verd bij de heer H. W. Tuller. Programma A.s. zaterdag: De Zweef a—Holten a (2) 3.40 uur D.E.S. bHolten b (3) 3.40 uur Holten c—S.V.V.N. e (1) 3.00 uur A.s. zondag: G.F.C. 2—Holten 1 2.30 uur (2) Holten 2—Sportlust 1 2.30 uur (1) Holten 3Markelo V. 1 12.00 uur (2) Voor de wedstrijd van G.F.C.2—Holten 1 vertrekt vanaf Smidsbelt om 1.30 uur een extra bus. GESLAAGD De heer H. van Lindenberg slaagde te Rotterdam met zeer fraaie cijfers voor het diploma „bromfiets-technicus". DOKTERSASSISTENTE. Mej. Ali Stukker H. H. Jd. slaagde te Rotterdam voor het diploma doktersassis tente. Veer haf fsre Eaby-haidje hij zich gewapenderhand. De markerich ter liet soldaten uit Deventer komen, die klaarden het karwei. De meubels werden naar buiten gesmeten en de hut afgebro ken en de stukken verspreid en de vol gende dag bracht iemand de vreemdeling en zijn wouw tot aan de grens der marke, men stiet hem uit als een onreine, omdat hij zich tegen het openbaar gezag verzet had. VAN COEVERDEN. DINIE RIETBERG EN ALBERT SCHIPPERS DE SNELSTEN Officiële publicatie SNEEUWVRIJ MAKEN TROTTOIRS EN BESTRIJDING GLADHEID Burgemeester en Wethouders van Hol ten herinneren de hoofdbewoners van ge bouwen en woningen en de eigenaars van onbewoonde gebouwen aan het gestelde in artikel 16 der Algemene Politieveror dening dezer gemeente en bevelen op grond van de hun daaiün gegeven be voegdheid, dat bij voorkomende sneeuw deze dient te worden weggeruimd op de trottoirs, lopende langs deze gebouwen en woningen. Voorts dient bij voorkomende gladheid deze te worden bestx'éften. De politie zal op naleving van boven staande bevelen toezien. Holten, 20 januari 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij op dinsdag 26 januari e.k. spreekuur zal houden, in plaats van op woensdag 27 januari 1960. Holten, 22 januari 1960. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. De beste schaatsenrijdsters en -rijders uit Holten hebben zaterdagmiddag op de vergrote en verbeterde banen van de ijs- club „De Noordpool" aan de Dorperdijk ten aanschouwe van zeker 1000 belang stellenden, die via de geluidsinstallatie van „Radio Bouwhuis" door de heer J. Wiggers met het verloop van de strijd op de hoogte werden gehouden, een spor tieve kamp geleverd om het kampioen schap 1959-1960. Bij de kampioenswedstrijden, die voor het laatst in 1956 werden gehouden, werd kampioene mej. Hendrika Sprokkereef, die na haar huwelijk met de heer Robers naar Enschede verhuisde en die haar titel niet kon verdedigen, aangezien deelname alleen open' staat voor ingezetenen van Holten. Gert Jan Brinks, die in 1955 en 1956 de titel behaalde, zette alles op alles om voor de derde maal kampioen te woi*- den, maar hij bleef 5,8 seconde achter bij Albert Schippers uit Espelo, die met een tijd van 3 min. 27,2 sec. de beste tijd maakte op de 1500 meter, die de heren moesten rijden. Bij de dames, die 600 meter hadden af te leggen, was Dinie Rietberg de snelste, doch ook Jet Schippers (een zuster van de kampioen) en Herma Broekhuis le verden een zeer verdienstelijke prestatie. Na afloop van de wedstrijden werden de kampioene en de kampioen hartelijk ge huldigd door de voorzitter van „De Noordpool", de heer A. J. Snijders, die met een gepast woord de wisselbekers en de geldprijzen uitreikte. De volledige uitslagen luiden als volgt: Dames: 1 en kampioene: Dinie Rietberg, 1.33.8 (wisselbeker plus f7,50); 2 Jet Schippers 1.37.8 (f5,-); 3 Herma Broekhuis 1.38.2 (f2,50); 4 Riekie Brinks 1.45 (f 1,-)5 Mieke ten Velde 1.45.8 (fl,-); 6 Gerrie Dikkers 1.49.4; 7 Akke Meinsma 1.55. Bertha Brinkman, die in 1954 en 1955 de titel behaalde, staakte na een ronde de strijd. Heren: 1 en kampioen: Albert Schippers 3.27.2 (wisselbeker plus f 10,-)2 G. J. Brinks 3.33 (f7,50); 3 Herm. Maats 3.35.4 (f5,-); 4 T. Aanstoot 3.39.4 (f2,50); 5 J. Meilink 3.40 (fl,-); 6 W. Bunt 3.41; 7 G. Krieger 3.44.7; 8 H. Sluiter 3.45; 9 S. Meinsma 3.46; 10 H. Paalman 3.46.8; 11 A. Jansen 3.46.8; 12 G. Tuitert 3.47.6; 13 A. Leeftink 3-50; 14 J. Oplaat 3.53; 15 H. Scheperman 3.56; 16 J. Maneschijn 3.56; 17 J. Paalman 4.8; 18 A. Pekkeriet 4.10; 19 Alb. Vincent 4.12; 20 W. Bouwhuis (buiten mededin ging) 4.12; 21 Joh. Tuitert 4.26; 22 J. Ko nijnenberg 4.30; 23 T. Deijk 4.30; 24 W. Beijers 4.32; 25 P. v. d. Boven kamp 4.44.6; 26 C. ten Velde 5.6. Henk Littink en Wilhelm Maats (resp. 13 en 12 jaar) reden twee rondjes in de tijd van 1.39 en 1.39.2. 40. Toen kapitein Druppel de volgende morgen met zijn bemanning aan dek kwam, bleek de mist opge trokken te zijn en zagen ze een vreemd schouwspel. Ze lagen, temidden van vele andere wedsttijdschepen en in de zee dreven honderden mijnen, die angstaan jagend ronddobberden. Kapitein Druppel gnuifde van plezier en sloeg met welbehagen de kapiteins van de andere schepen gade, die bleek van angst over hun dekken ijsbeerden en alleen nog maar durfden te fluisteren. „Ha, ha", lachte kapitein Druppel, „wat zijn ze bang voor de gummiballenzee van Bloobeest, we zullen de zeilen hijsen en onze boeg dwars door de mijnen boren. Hijsen mannen!" En Bloobeest en Pepito hesen de zeilen die weldra fors bolden in een stevige bries. Zo verdween de „Brul" weer van het toneel, nagestaard door sprake loze zeelieden, die hun ogen niet konden geloven en hoofdschuddend weer gingen kruiswoordpuzzelen. En zonder hinder voer „de Brul" tussen de mijnen, die tegen de boeg botsten en klotsten en kolkend en draaiend achterbleven. „Hè, hè", zuchtte kapitein Druppel opgelucht, „dat gummi-avontuur is ook weer ten einde". Zijn wintergroenten min der gezond dan zomer groenten? Vele huisvrou wen beschouwen sla, to maten, spinazie en andere zomergroenten als de ge zondste, vitaminerijkste van ons gehele groente assortiment; voor de win tergroenten hebben zij aanzienlijk minder waar dering. Toch zijn ook de wintergroenten wel dege lijk rijk aan vitamines en voedingszouten. Van krop sla bv.i-niets dan goeds, maar wist u, dat er niet meer vitamine C in zit dan een derde van de hoeveel heid die we in veldsla aan treffen of in een rodekool- slaatje? Vooral de donker gekleurde delen van blad groenten en gi'oenekool be vatten veel vitamines en mineralen. Daarom maken we deze groenten niet al te royaal schoon. Ook gekookt slaan de win tergroenten vergeleken bij de zomergroenten geen slecht figuur, noch in voe dingswaarde, noch in smaak. Wel is het zaak om aan de bereiding van kool, uien, prei, koolraap e.d. niet minder zorg te beste den dan u zou geven aan het koken van de fijnere groenten. Het gebruik van tuinkruiden (zoals peter selie en selderij) en van specerijen (kruidnagel, foelie, nootmuskaat of lau rierblad) kan u hierbij hel pen. Kruiden en specerijen Fijngesneden peterselie- en selderijgroen niet laten meekoken, maar op het laatst door de groente of groentesaus mengen. Het smaakt uitstekend met winterpeen, koolraap, knolselderij, maar ook met spruitjes, savooiekool en witlof. Nootmuskaat of foelie: over koolraap, spruitjes, savooiekool, schorseneren en witlof; Kruidnagel, peper en/of laurierblad: bij koolraap, rodekool en bieten. Recepten voor 4 personen Uienschotel met kaas IV2 kg aardappelen, a 1 kg uien, 4 eieren, 100 g pittige geraspte kaas, boter of margarine, peper of nootmuskaat, paneer meel of peterselie. De aardappelen en de uien schoonmaken en schillen. De uiten in snippers snij den en in een deel van de boter of max'garine gaar- inaar niet bruinbakken in een gesloten pan. Zout naar smaak toevoegen. De aardappelen gaarkoken in weinig water met zout, af gieten en in blokjes snij den. Een vuurvaste schotel invetten en de aardappe len en uien laag om laag erin schikken. De eieren In de zaal Amicitia werd donderdag een z.g. pluimveedag 1960 gehouden, wel ke uitging van de agrarische standsorga nisaties, de plattelandsvrouwenverenigin gen, het Rijkspluimveeteeltconsulent- schap, de O.P.C., en met medewerking van de N.P.F. Doordat men verzuimd had de plaatse lijke afdelingen van deze organisaties en verenigingen in te schakelen en men on voldoende publiciteit aan deze dag ge geven had, was de opkomst van de pluim veehouders zeer matig. Er waren nauwe lijks ruim 30 mensen in de zaal. In zijn openingswoord zei de heer A. J. Immink, voorzitter van de C.B.T.B. te Ommen het zeer te betreui'en, dat er zo weinig belanghebbendexx aanwezig waren, omdat men terdege bij dient te blijven met het oog op de E.E.G. Ir. A. W. Huidekoper, secretaris van de N.P.F. hield hierna een lezing over de pluimveehouderij. Spreker merkte op, dat deze in het agx-arisch bestel een belang rijke bedx-ijfstak is geworden. De produc tie uit de pluimveehouderij bedraagt 1/6 van de totale agrarische productie. De E.E.G. houdt de gemoedex*en sterk bezig. De invoering daarvan dwingt ons tot kostprijsverlaging en. kwaliteitsver hoging met het oog op de concurrentie positie van ons land. De heer Huidekoper wilde deze berei ken door goed onder-wijs, door het stich ten van pluimveeteeltvakscholen en door goede voorlichting door middel van de Rijkslandbouwvooxiichtingsdienst en Rijkspluimveeselecteurs. Er is in Beekbergen een afdeling „on der-zoek" bijgekomen, die zich bezig houdt met de afzet van eieren en slachtpluim- vee met de kwaliteit van de eieren enz. Verder ging spreker uitvoerig in op de pluimveeteeltregeling 1953 in Europees verband. Er is thans een verruiming gekomen van maximaal 600 tot maximaal 750 kip pen per bedrijf. Vervolgens sprak Dr. E. J. Voute van de stichting C.L.O.-controle over ziekte en uitval bij piepkuikens en eenden. Als voornaamste ziekten onder deze slacht- kuikens noemde spreker de coccidiosis en de ademhalingsziekten. Men kan deze Het Onderlinge Veefonds „Ons Belang" hield donderdagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer E. Voordes. De verga dering was niet druk bezocht. Na een kort openingswoord van de voor zitter, waarin deze verklaarde, dat het jaar 1959 gunstig is geweest voor het vee fonds, bi-acht de boekhouder, de heer G. J. Boks, het jaarverslag uit, waarin de door de voorzitter genoemde gunstige ont wikkeling met verschillende cijfers werd gestaafd. Het ledental bedroeg op het einde van 1959 167, die 844 runderen verzekerd had den tegen een verzekerde waarde van 415.125,Het maximum verzekerde be drag per koe bedraagt 500, Er behoefde voor de 14 onteigende run deren slechts een premie van 1 dezer verzekex-de waarde te worden geheven. De inkomsten bedroegen, met inbegrip van het batig saldo van het vorige jaar 12.143,63 en de uitgaven 8091,34, zodat er een batig saldo was van 4052,29. De kascommissie, bestaande uit de he ren J. A. Schippers en J. van Zon, had de administratie keurig in orde bevonden en stelde voor de boekhouder décharge te verlenen, waartoe werd besloten, nadat de voorzitter de heer Boks dank gebracht had voor zijn goed beheer over het afge lopen jaar. De heer Van Zon bleef lid van de kas commissie, terwijl als nieuw lid werd aangewezen de heer A. Scheperman. De aftredende bestuursleden, de heren A. Nijhuis, Look 94; M. Nijland, Hbk 66; en E. Prins, Dijkerhoek 38, werden bij acclamatie herkozen. Als tegencandidaten fungeerden de heren B. J. Scholman, E. Teeselink en B. Nikkels. Een voorstel van het bestuur om gedu rende het boekjaar 1960 op de uit te ke ren bedragen wegens onteigening van runderen door ziekte of ongeval een aan vulling van 20 te verlenen, werd met algemene stemmen aangenomen, waarbij het bestuur gemachtigd werd deze uitke ring te staken indien de omstandigheden dit. niet meer toelaten. Ook het bestuursvoorstel om bij het op nieuw verzekei'en of verhogen van het vex-zekerde bedrag van een rund het taxa- tieloon ten behoeve van de betrokken taxateur van 1,— op 2,— te brengen, vond algemene instemming. Bij de rondvx-aag wei-d op voorstel van een der leden de jaarlijkse toelage van de boekhouder vex-hoogd. loskloppen met een paar. lepels water of melk en de geraspte kaas en desge wenst peper of nootmus kaat erdoor roeren. De ei- massa over de aardappelen schenken en het geheel bo- ven op het fornuis of in de oven ongeveer 15 minuten zachtjes verwarmen tot het ei gestold is. De peterselie zeer fijn snijden en op het laatst erover strooien. Bij gebruik van de oven het gerecht tevoren bestrooien met paneex-meel en er hier en daar klontjes boter of 1 mai-garine op leggen. Slaatje van savooiekool en wortel (en taugé) 250 g savooiekool, een win terwortel van ongeveer 125 g, olie, azijn, suiker, zout (aroma), desgewenst 100 g taugé. Van olie, azijn, suiker, zout (en aroma) een sausje xna- I ken. De kool en de wortel schoonmaken en wassen, j De kool zeer fijn schaven of raspen, de wortel grof raspen of fijn snijden. (De taugé in ruim water was sen. De bovendrijvende zaadhulsjes verwijderen, evenals de bruine wortel tjes). Kool, wortel (en tau gé) met de slasaus door eenmengen. Het slaatje zo nodig verder op smaak af maken en desgewenst gar neren met een weinig ma yonaise of slasaus. voorkomen door een schoon hok en door het hok vrij te houden van vogels, ratten, muizen en bezoekers. Spreker stond zeer sceptisch tegenover het gebruik van ziek- tenwerende middelen door de boer zelf. Hij wees op het grote belang van de ven tilatie en isolatie der hokken. EENBEN De ontwikkeling van de eendenmesterij werd toegeschreven aan het feit dat er weinig geïnvesteerd behoeft te worden en dat de prijzen aanlokkelijk waren. Ziek ten onder de eenden zijn van weinig be lang. Als men met eenden wil beginnen moet men zeker zijn, dat men een afzet heeft van het slachtproduct. De heer Voute vertoonde ten slotte en kele plaatjes over ziekten en hokkenbouw.' MIDDAGVERGADERING Na de middag sprak Ir. B. H. van de Zanden, Rijkspluimveeteeltconsulent voor Noord- en Zuid-Holland en Zeeland over „het mesten van piepkuikens en eenden". Naar de mening van deze spreker moet men in de toekomst rekening houden met een winst van niet meer dan 25 cent per dier. Als factoren, welke de kostprijs be ïnvloeden noemde de heer van de Zanden, de afleveringstijd, de aanschaffingskos- ten van het kuiken, veiwarmingskosten, strooisel- en voedingskosten en de manier van huisvesting. Spreker achtte goede iso latie en ventilatie buitengewoon belang rijk. Ten slotte ging de heer van de Zanden nog dieper in op het mesten van eenden. Hiex-na was er gelegenheid tot het stel len van vragen aan een forum, dat be stond uit de heren Ir. A. W. Huidekoper, F. H. Robers, directeur van de O.P.C., Ir. A. J. v. d. Vliest, rijkspluimveeteelt consulent voor Overijssel en Drente, Ir. B. H. van de Zanden, voox'noemd, en Dr. E. J. Voute, voornoemd. Er werden vragen gesteld over de E.E.G., de pluimveevermeex'deraars en kuikenbroeders en over tal van onder werpen, die op de pluimveehouderij be trekking hadden. Zij werden alle uitvoe rig beantwoord.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2