femarfó Uit het plaatselijk parlement 2kvms?*r*huid? Om het kampioenschap van Holten Vergadering Plattelands meisjes Jaarvergadering J. V. „De Bouwers" Handen en Li ppen ruw?PURQL SPORT Mixen kandidaat bij voorverkiezingen 's Winters meer vet? Combineren De avonturen van Vlotte behandeling van de begroting 1960 Weinig ruimte voor grote kapitaalswerken De heer J. H. Sprokkereef ,,'n tikkeltje" pessimistisch De raad heeft zich donderdagmiddag 14 januari tussen half twee en vijf uur bij de behandeling van de begroting 1960, in vlot tempo heen gewerkt door een boekwerk van meer dan driehonderd bladzijden met cijfers, die voor 1960 de basis vormen van de gemeentelijke huis houding. Voordat echter deze grote kluif op tafel kwam werden enkele „voorgerechten" ge serveerd. Burgemeester mr. W. H. Enklaar wens te de raad een voorspoedig en gelukkig 1960 en hij hoopte op een eendrachtige samenwerking en waardering en respect voor ieders mening. Namens de raad sprak het oudste raads lid de heer M. Teeselink enkele woorden van dank en hij wenste B. en W. in het komende jaar kracht en wijsheid bij het vervullen van de verantwoordelijke taak. GROND DUURDER Een voorstel om de prijs van de grond in de Holterenk (omgeving Industrieter rein) te verhogen tot f 4,80 en f 10, resp. voor industrievestiging en woning bouw. De prijs van deze grond was enkeie jaren geleden vastgesteld op resp. f 3,65 en f 6,60 per m2, waarbij rekening was gehouden met verkoop binnen 4 jaar. Een voorstel om het gemeenteperso- neel over het eerste kwartaal 1960 een voorschot van 3% toe te kennen deed de heer Soer het woord vragen. Hij verklaar de niet tegen een voorschot te zijn doch zou liever een vast bedrag geven en dan rekening willen houden met het salaris dat genoten wordt. Wanneer alle ambte naren 3 Vo ontvangen wordt het verschil in de salariëring nog weer groter. De Voorzitter verklaarde n.a.v. de op merking van de heer Soer niets te voelen voor het voeren van een eigen salaris- politiek. Het loonbeleid van de regering zal gevolgd moeten worden. Nadat de heer Landeweerd nog had verklaard wel oog te hebben voor de zienswijze van de heer Soer werd het voorstel van B. en W. aangenomen met aantekening dat de heer Soer tegen stemde. Een voorstel van B. en W. om het be drag per leerling voor het openbaar lager onderwijs, bedoeld in artikel 55bis der Lager-onderwijswet 1920 voor het jaar 1960 vast te stellen op f 54,18, werd z.h.st. aangenomen (vorig jaar f 50,66). BEHANDELING BEGROTING Voordat de begroting aan de orde kwam bracht de Voorzitter dank aan allen die meewerkten aan de samenstelling, waar bij hij zich in 't bijzonder richtte tot de gemeente-secretaris de heer G. J. Lan- genbarg en tot de heren van de afdeling „Financiën" ter gemeente-secretarie. Van de gelegenheid om een algemene beschouwing te houden maakte als eerste de heer Soer gebruik. Hij betreurde het dat er zo weinig ruimte is om kapitaals- werken van enige omvang uit te voeren en hoopte op spoedige klaarheid in de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten opdat we weten waar we aan toe zijn. Betreffende de woningbouw zullen wij op onze hoede moeten zijn. Terwijl voor een groot deel der bevolking de nijpencfe woningnood nog steeds voortduurt is ge bleken dat in de sector van de duurdere huur- en koophuizen een verzadiging is opgetreden. Het is daarom te hopen dat er in het komende jaar een flink aantal woningwetoningen gebouwd mogen wor den. Met het verharden van zandwegen wer den in het afgelopen jaar goede vorde ringen gemaakt en spr. hoopt dat B. en W. in dit jaar nog de middelen zullen vinden om op het gebied van wegverhar ding nog iets te kunnen doen. De bouw van de ulo-school hopelijk niet aan de Raalterweg zal naar spr. hoopt ook in 1960 een feit worden waar mee dan dc scholcnmisèrc tot het ver leden behoort. Nadat de heer Soer nog had gewezen op het grote belang van aansluiting op het aardgasnet, industrievestiging, vreem delingenverkeer en de bouw van het zwembad in het „Twenhaarsveld" werd het woord gegeven aan de heer J. H. Sprokkereef, die aan het begin van zijn beschouwing verklaarde een tikkeltje pes simistisch te zijn. Hij vergeleek de ge meentelijke huishouding met een boer in de crisisjaren die financieel nog juist op de been blijft doch aan uitbreiding en modernisering van z'n bedrijf niet hoeft te denken. Spr. verklaarde wel overtuigd te zijn van de noodzaak van het bouwen van een zwembad en heeft indertijd ook zijn stem hieraan gegeven, doch wat de toekomst betreft zuilen wij toch voorzichtig moe ten zijn met het financieren van grote objecten. Ook met het bouwen van een nieuw slachthuis is voorzichtigheid geboden. Spr. verklaarde tenslotte geen kritiek te hebben op het financiële beleid van B. en W. en de plannen, maar meende er goed aan te doen de vinger even waar schuwend op te heffen. Babyderm-zeep Verkiezing ambtsdragers Bij de woensdag gehouden verkiezing van ambtsdragers der Herv. Kerk werden tot ouderling gekozen de heren H. Stege- man, G. Veltkamp en J. A. Wegstapel, Larenseweg, en tot notabel G. H. Wier- bos, Sparrenweg. De heer Brands miste op de begroting een post voor verbetering van de gevaar lijke verkeerssituatie bij het grote viaduct waar de Köllingssteeg uitkomt op de rijksweg. Met het aanleggen van een ver bindingsweg tussen deze steeg en de Gaardenstraat zou een einde komen aan een levensgevaarlijke situatie. De 13 hui zen die momenteel voor rekening van de gemeente in de Gaarden worden ge bouwd vindt spr. heel mooi maar ze had den anders ingedeeld moeten worden. Een slaapkamer en de doucecel op het zuiden en twee slaapkamers op het noorden is niet juist. Waarom geen twee slaapka mers aan de zuidkant en waarom ruimte waar gemakkelijk een kast geplaatst of ingebouwd kon worden maar doodleuk dichtgemetseld? REPLIEK VAN DE VOORZITTER Bij het beantwoorden van de verschil lende sprekers deelde de Voorzitter de heer Soer mede, dat het op tal van pun ten nog een varen in de mist is. Omtrent het bouwvolume 1960 is nog niets bekend en betreffende aardgasaansluiting wordt gezocht naar een geschikte beheersvorm. B. en W. hopen echter vrij spoedig met een voorstel te komen. Het aansluiten van het onrendabele ge bied Waterhoek aan het waterleidingnet is in voorbereiding en het hangt af van de financiële medewerking van belang hebbenden wanneer de kraan water zal geven. Naar aanleiding van de beschouwing van de heer Sprokkereef verklaarde de Voorzitter in het verleden voor hetere vu ren te hebben gestaan. Holten heeft de laatste jaren een sluitende begroting ge had. We hebben als gemeente ook crisis jaren gekend doch we zijn er evenals de boeren goed doorgekomen. Bij grote in vesteringen moeten de belangen worden afgewogen en zullen wij ons steeds af moeten vragen hoeveel mensen zijn hier bij gebaat. Het bouwen van een zwem bad kost belangrijk meer dan 200.000 gul den, doch is, gezien de grote belangen die- op het spel staan, zeker verantwoord. Ook met de bouw van een nieuw slachthuis is een enorm bedrag gemoeid en toch zullen, de bouwplannen verwezenlijkt moeten worden. De gevaarlijke situatie bij het grote via duct heeft de volle aandacht van B. en W„ zo werd de heer Brands medegedeeld. De- eisen, die de mensen stellen, die kleine stukjes grond beschikbaar stellen voor he^. aanleggen van de weg, zijn veel te hoog. B. en W. zijn heus wel genegen om voor zieningen te treffen, maar er zijn grenzen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Sprokkereef deelde de voorzitter me de, dat er plannen bestaan voor de bouw van een kiosk op de hoek Gaardenstraat- Dorpsstraat, welke kiosk voor een schap pelijke prijs zal worden verhuurd aan de VVV „Holtens Belang". De heer Westerik zou graag het vrije tijdsbestedingsprobleem van de rijpere jeugd zien opgelost en nog wel liefst op zeer korte termijn. Hoe, is vers twee. Voorzitter: Het hoe is juist vers één. We praten al tien jaar over het probleem. Besprekingen met afgevaardigden van de kerkeraden en verschillende verenigingen zijn op niets uitgelopen. De gemeente heeft enkele malen een beroepstoneelge zelschap laten optreden, waarvoor flinke belangstelling bestond. Mogelijk zou het vertonen van goede films op zondagavond een gedeeltelijke oplossing van dit nijpen de probleem betekenen, maar het ge meentebestuur moet niet als bioscoop-ex ploitant fungeren. Overheid moet pas in springen als particulier initiatief tekort schiet. Behandeling van. de begroting van de gemeente en de gemeentebedrijven voor het dienstjaar 1960. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begrotingen vestigde de heer Soer dc aandacht op de post „Jaarwedden en lo nen Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf" (bijna 38.000 gulden). Gezien de omzet zijn de lasten veel te hoog. De voorzitter verklaarde het met deze zienswijze wel eens te zijn en er zal in de personeelsbezetting verandering moeten komen, als het reorganisatieplan (samen werking met Hellendoorn en Rijssen) v/ordt doorgevoerd. Nadat op de begroting GEB nog een be drag van f 76.000,- was geraamd voor net- verzwaring in Espelo, werden de begro tingen zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Op de banen van de ijsclub „De Noord pool" zullen zaterdagmiddag 16 januari de snelste schaatsenrijders en rijdsters uit Holten hun krachten meten in de strijd om het kampioenschap van Holten. Voor deze kampioenswedstrijden zal ongetwijfeld weer flinke belangstelling bestaan, zowel wat het aantal deelnemers als de publieke belangstelling betreft. In 1956 werd bij de dames het kampioen schap behaald door mevr. H. Sprokke- reef-Robers te Enschede. Gerrit Jan Brinks, die in 1955 de titel veroverde, werd ook in 1956 kampioen en hij zal bij de wedstrijden op zaterdag a.s. alles op alles zetten om voor de derde maal de kampioenstitel in de wacht te slepen. Het zal zaterdagmiddag zeker niet aan de nodige spanning ontbreken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen \ue naar de advertentie in dit nummer. Op woensdag 13 januari hielden de plattelandsmeisjes afd. Holten van de P.J.G.O. hun jaarvergadering in hotel Hol- terman. In haar openingswoord heette de presi dente mej. W. Slijkhuis allen hartelijk wel kom, in het bijzonder mej. Hilda Lutke Willink van het hoofdbestuur. Er werd nog medegedeeld, dat er nog een uitno- diigng was ontvangen van de Plattelands vrouwen tto het bijwonen van de lezing van de heer Jan aJns over Twentse hu mor. Hierna volgde het jaarverslag van de penningmeesteresse mej. Joh. Boode. Hieruit bleek dat de inkomsten f 181.90 bedroegen, de uitgaven f 137.72, zodat er een saldo was van f44.18, hetgeen een vooruitgang betekent bij vorig jaar. Voor het vele werk werd zij hartelijk bedankt. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. D. Lubbersen, bleek dat er weer en kele dingen op touw waren gezet. Het le denaantal bedroeg 31 dec. 1958 29 leden en 31 dec. 1959 36 leden. Ook hier is een vooriutgang te zien. In een kort woord, dat mej. utke Willink tto allen richtte, zei zij o.m. dat de afd. Holten de laatste jaren er in alle opzichten op vooruitge gaan was, zodat het een bloeiende ver eniging is die wat van zich laat zien en horen. Het volgende programmapunt ver meldde bestuursverkiezing. Aftredend wa ren de dames Joh. Boode en D. Lubbersen. beide hei-kiesbaar. Beied dames werden met meerderheid van stemmen herkozen en hebben hun herbenoeming aanvaard. In de pauze werd de contributie betaald. De discussie onder leiding van de ge spreksleidster mej. D. Voordes had als on derwerp: „Inwoning". Over de volgende vragen werd gediscussieerd: Wat is de oorzaak van samenwonen en wat zijn de voor- en nadelen van inwoning. Woning nood, personeelstekort en geldgebrek ble ken o.a. tot de oorzaak te behoren. Uit de discussie kwam naar voren dat er meer na- dan voordelen zijn. Enkele voordelen zijn: direkte oppas, gemakkelijke werkver deling, hulp bij ziekte. Een groot nadeel is zeker, dat de jonggehuwden niet zelf standig kunnen leven, waaruit voortvloeit dat er vaak moeilijkheden komen met de opvoeding van kinderen. Er wordt vaak een generatie overgeslagen, doordat die er letterlijk en figuurlijk bij „inwonen". Ideaal is het in geen geval. B ijde rondvraag werd nog even het volkshogeschoolbezoek ter sprake ge bracht. Met een wel thuis besloot de pre sidente deze vergadering. De leden van de C.J.V. te Espelo kwa men maandagavond 11 jan. in de school bijeen voor hun jaarvergadering. De 2e voorzitter, de heer W. Vruggink, opende de avond en ging voor in gebed, nadat eerst Gez. 291A was gezongen. Het Bijbelgedeelte werd genomen uit Lucas 7 van vers 18 tot 21. Na de pauze deed de 2e voorzitter een beroep op de leden, toch zoveel mogelijk de verenigingen te bezoe ken, om samen weer te komen tot een bloeiende C.J.V. Het ledenaantal is mo menteel 12. Door het onlangs gehouden Jaarfeest, dat zeer geslaagd genoemd mag worden, is het met de financiën weer iets gunsti ge;- gesteld. Het nadelig saldo van pl.m. f100.kwam hierdoor weer uit de bus. Uit het door de penningmeester, de heer B. J. Boode, uitgebrachte financiële jaar verslag over 1959 bleek, dat het verschil in inkomsten en uitgaven ongeveer f200 bedroeg. Van dit batig saldo moeten ech ter nog verschillende rekeningen worden betaald. Nadat de commissie voor de kas controle, bestaande uit de heren E. Struik en J. ten Dam, de boeken en bescheiden had accoord bevonden, werd overgegaan tot het lezen van het reglement, waarna de bestuursverkiezing plaats vond. In de plaats van dc heer E. Markvoort, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. ten Dam Jr. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 300 A werd de avond met dankgebed ge sloten. OM HET CLUBKAMPIOEN SCHAP IJs en weder dienende zullen hoogst waarschijnlijk maandagmiddag 18 januari op „De Noordpool" zes dames en heren uit Holten, Laren en Groot Dochteren, leden van de plaatselijke ijsclubs, de strijd aan binden om het clubkampioenschap 1959- 1960. Voor iedere club zullen op de 500, 1000 en 1500 meter twee rijders(sters) starten. De clubprijs, een fraaie wisselbeker, wel ke trofee drie maal achtereen of vijf maal in totaal gewonnen moet worden, werd het vorige jaar, toen deze wedstrijden voor de eerste keer werden georganiseerd, gewonnen door de ijsclub „Diekingsriet" tc Groot Dochteren. Het zestal van „Ro- winkel" uit het Larensebroek was drie se conden sneller dan de „Noordpool"-verte- genwoordigers, die genoegen moesten ne men met de laatste plaats. De kampioenswedstrijden voor dames worden dit jaar voor het eerst gehouden. Na de wedstrijd om het clubkampioen schap zullen de dames en heren in een wedstrijd over 500 en 1000 meter rijden om geldprijzen. HOLTEN AS.V.V.N. B 7—1. Op een zeer moeilijk te bespelen terrein heeft Holten een grote overwinning ge boekt op het bezoekende SVVN B uit Nij- verdal. Voor de rust werd er matig ge speeld. E. Maats opende de score met een goede kopbal en even later gaf H. Petter de Nijverdalse goalie voor de tweede keer het nakijken. Uit een van de frisse tegen aanvallen scoorden de gasten tegen. Rust stand 2—1. Na de rust sprongen de Holte naren eerst te nonchalant om met de uit stekende kansen. Nadat H. Brands met een uitstekende goal de stand op 31 had gebracht, verminderde de Nijverdalse te genstand. In het laatste kwartier werd daardoor de stand nog op 71 gebracht. HOLTEN B—NIJVERDAL A 2—0. Een döor invallers gehavend Holten B heeft duidelijk revanche genomen op de in Nijverdal geleden 81 nederlaag. Na dat de Holtenaren, die eerst een kwartier met tien man speelden, met succes de Nij verdalse aanvallen had weerstaan, kregen de rood-zwarten ook enkele kansen. Voor de rust werd er echter niet gedoelpunt. In de tweede helft schoot A. Klein Velder- man de Holtenaren met een goede goal naar 10. Een defensiefout kwam Holten duur te staan. Strafschop! Keeper Hon- coop reageerde echter goed en maakte het schot onschadelijk. Even later scoorde invaller B. Breukink met een zuiver schot de tweede treffer voor Holten. Op advies van de grensrechter annuleerde de scheidsrechter terecht deze goal wegens buitenspel. Toch werd het 20 toen G. F. van de Bos een strafschop goed benutte. Eindstand van deze spannende wedstrijd 2—0. VOETBAL FILMAVOND. A.s. donderdagavond 7.30 uur vertoont H.V.C. Holten in café Jansen een film. Er wordt de leden een afwisselende en inte ressante avond geboden. De filmavond wordt verzorgd door de T.V.B. en is toe gankelijk voor alle leden. Zaterdag 6 februari houdt de v.v. Hol ten in zaal Amicitia een feestavond. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1160 stuks vee, runderen 93, varkens 1067. Prijzen: 16 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,90 tot f 3,20 per kg slachtge- wicht; 50 melk- en kalfkoeien van f900,- tot f 1025,- per stuk; 8 pinken van f 550,- tot f650,- per stuk; 14 graskalveren van f 280,- tot f 400,- per stuk; 5 nuchtere kal veren van f 80,- tot f 100,- per stuk; 26 drachtige zeugen van f 250,- tot f 325,- per stuk; 22 loopvarkens van f70,- tot f95,- per stuk; 1019 biggen van f 4,50 tot f 5,50 per week. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. Zeugen en biggen: Handel kalm, prij zen lager. Richard M. Nixon De Amerikaanse vice-president, Richard M. Nixon is, doordat hij zich bereid ver klaarde kandidaat te staan in voorverkie zingen in drie staten, informeel kandidaat geworden voor de presidentiële verkie zingen. De vice-president is zaterdag 47 jaar geworden. Over een tekort aan vet in de Neder landse voeding behoeven wij ons geen zor gen te maken. Van oudsher staat de Ne derlandse keuken bekend om haar mach tige en vette winterkost, die u natuurlijk zelf ook kent en waardeert. Dat er over het algemeen veel waarde aan vet wordt gehecht moge blijken uit het feit, dat het gemiddeld vetgebruik sinds de laatste oorlog sterk gestegen is en thans IV2 maal de aanbevolen hoeveel heid bedraagt. Toch heeft men kunnen vaststellen, dat het onder de huidige omstandigheden niet noodzakelijk is om in de winter voor een extra grote hoeveelheid vet te zorgen. Het is zelfs zo, dat het verhoogde vetgebruik vermoedelijk nauw verbonden met het gestegen welvaartspeil van de bevolking ernstige bezwaren voor de volksge zondheid met zich meebrengt. Een hoog vetgebruik werkt namelijk in sterke mate overvoeding in de hand. En juist de overvoeding schijnt de Westerse mens vatbaar te maken voor ziekten, die in landen met sobere voedingsgewoonten naar verhouding veel minder voorkomen. Zo blijkt o.a. een hoog vetgebruik in vloed te hebben op het veelvuldig voorko men van hart- en vaatziekten. Werkelijk een aannemelijk motief om, zeker wan neer u de veertig gepasseerd bent, matig heid in deze te betrachten. Het vet in de voeding kunnen we onder scheiden in: het zichtbare vet, dat wij als zodanig in onze voeding gebruiken, b.v. om te bak ken en om te braden en om ons brood te besmeren; het onzichtbare vet, dat in allerlei le vensmiddelen voorkomt zonder dat wij daar zo zeer bij stilstaan. Denkt u b.v. eens aan mayonaise, slasaus, room, vette vleeswaren en de meeste soorten gebak. Juist deze laatste groep kan ons onge merkt veel vet leveren. Enige kieskeurig heid is hier dus wel gewenst, terwijl het ook aanbeveling verdient om bij de berei ding van het voedsel met overleg te werk te gaan. U doet er goed aan, ervoor te zorgen dat u een vetsoort gebruikt, die u tevens vitamines levert. Dit betekent, dat in het algemeen de voorkeur gegeven moet wor den aan boter en margarine als vitamine A- en D-leveranciers boven b.v. de slacht- vetten, die deze vitamines niet bevatten. Ook met wat minder vettigheid is het mogelijk smakelijke en voedzame winter- gerechten samen te stellen. En waar schijnlijk zult u daaraan graag uw krach ten wijden als u bedenkt, dat u uw voe ding op die manier nog beter en gezonder kunt maken. Profiteer van de huidige stand van de voedingswetenschap: wees zuinig met vet! 39. Kapitein Druppel was net bezig een potje te dammen met Pepito, toen het hem opviel, dat het welluidende getoeter van Bloobeest opgehouden was. „Zeker verstopt," zei hij, „we zullen eens gaan kij ken". Ze keken echter vreemd op, toen ze Bloobeest in gesprek vonden met een vreemde figuur, die rus tig op de railing zat en het hoogste woord voerde. „Hallo kapiteintje", riep de vreemdeling joviaal, „al les wel aan boord? Onaardig hè, die mist, en dat ter wijl we midden in een mijnenveld zitten". „In een mijnenveld?" zei kapitein Druppel hevig geschrok ken en blijkbaar geboren om door iedereen de stui pen op het lijf gejaagd te worden, „en we zitten rus tig te dammen„Ach kapiteintje", hernam de uit de mist opgerezene, „de hele wedstrijdvloot ligt hier te kruiswoordpuzzelen en te dammen; alleen dat gekke vlot is doorgevaren, (dat kan toch niet zinken) en het tanden-en-ogen-schip". „Dat is het schip van Jef Aluin", mompelde Pepito in zichzelf. „Bovendien", begon de mistman weer, „de mist is papdik, de zee ligt vol met mijnen„Ja, ja", zei de kapitein Drup pel geërgerd, „dat heeft u al verteld!" Verbluft keek de mistman de kapitein aan en zei: „Nou, dan ga ik maar, ajuus!" en stapte over de railing in de mist, nagezwaaid door allemaal. „De mist is papdik", riep hij nog. Maar nu werd kapitein Druppel opeens heel actief! „Kom mee jongens", zei hij, „nu gaat het ge beuren! Die mijnen zijn door de een of andere onver laat uitgestrooid om de wedstrijdvloot bang te ma ken, maar het zijn natuurlijk nepmijnen van gummi! Die andere schepen weten het niet, maar wij weten het wel„Wij!!", schreeuwden ze alle drie in koor en hadden het grootste plezier.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6