Ontwikkeling van toerisme eist vroegtijdige planning Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging Schuur aan de Kolwe; afgebroken Studiebijdragen van de provincie De avonturen van PARATE EXECUTIE In het Deventer Dagblad van 24 december jl. wijst „Reinaard" in zijn wekelijks „pro vinciaal perspectief" op de noodzakelijkheid om, in verband met de snel voortschrijdende ontwikkeling van het toerisme, te komen tot de vaststelling van een recreatieplan voor ons gewest en de geheimzinnigheid waarmede deze ontwikkeling van de zijde van het provinciaal bestuur tot nu toe was omgeven. Zelf hebben wij, in onze kwaliteit van vice-voorzitter van de Holtense V.V.V. on langs in een vergadei'ing van de Contact commissie „De Overijsselse Heuvelrug" en pas nog weer in de C.C. „Twente" de aan dacht gevraagd voor de belangrijke ontwik keling, welke ten aanzien van het scheppen van recreatie-mogelijkheden aan de gang is en de noodzaak om daarbij de gemeente besturen en ook de V.V.V.'s in te schakelen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in zijn begroting voor het jaar 1960 een bedrag van 600.000, uitgetrokken ten behoeve van de openlucht recreatie. Ook de Minister van Economische Zaken heeft een post op zijn begroting staan en is bereid de lagere publiekrechtelijke or ganen en het particulier initiatief tegemoet te komen in de kosten, indien zulks nodig mocht blijken. Er zijn besprekingen gevoerd op provin ciaal niveau waarin de behoefte aan 25.000 tot 30.000 bedden voor de toekomst onder de loupe is genomen, doch van de zijde van het bestuur onzer provincie werd nog maar nauwelijks vernomen in welke richting het in dit verband werkzaam wil zijn. In Gelderland bezit men al geruime tijd een recreatie-commissie die belangrijke ad viezen heeft uitgebracht, o.m. ten aanzien van een plan om het Veluwerandmeer ge schikt te maken voor recreatie, het instellen van een toeristisch fonds in het bijzonder voor de „aankleding" van de wegen, die toeristisch betekenis hebben (bermtoerisme) en de rijwielpaden, en ten aanzien van kam peerterreinen en de daarvoor nodige acco- modatie langs de grote rivieren. Het verontrust Reinaard en hij staat daarin niet alleen -dat van Overijssel in deze geest nog niets bekend is. Wat ons bezorgd maakt is voorts nog een andere ontwikkeling. Voor de bevordering van de industrialisa tie in ons gewest zijn een aantal kernen aangewezen, welke hiervoor het eerst in aanmerking komen. Voor steun van de over heid komen niet in aanmerking enkele ge meenten, welke rijk met natuurschoon zijn bedeeld en die zich in de gedachtengang van het provinciaal bestuur op de be vordering van het toerisme zullen moeten toeleggen. Door de Minister van Economische Za ken wordt in de Memorie van Toelichting op zijn begroting gezegd, dat de bewinds man de recreatie wil helpen bevorderen in de z.g. probleemgebieden om deze voor in dustrievestiging geschikt te maken. Nu er dus zo langzamerhand voor de „toeristische gemeenten" een kans bestaat op financiële steun van de overheid, dreigt deze te gaan in de richting van die streken, waai de recreatiemogelijkheden nog in het leven geroepen moeten worden, waardoor de ge meenten, welke van nature voor recreatie zijn aangewezen en voor de verdere ontwik keling daarvan hoge kosten moeten maken (verharding autoweg Holterberg, en aanleg zwembad, om maar enkele projecten te noe men) tussen de wal en het schip dreigen te geraken. Wij hopen, dat de onbillijkheid van deze ontwikkeling tijdig zal worden ingezien en laten hierna volgen wat Reinaard omtrent het toerisme in onze provincie schrijft. „Het geheim is ontsluierd. Wat we in deze donderdagse regels al eens in het diepste vertrouwen hadden verteld, heeft Gedepu teerde G. J. Steggink vorige week nu ook aan de leden van Provinciale Staten van Overijssel meegedeeld. Overijssel heeft een recreatiecommissie. Al een dik half jaar. Wat die commissie precies zal gaan doen, staat nog niet vast, want de commissie zelve peinst momenteel nog over de opstelling van een werkprogramma. Als men daarmee klaar is, zal men beginnen aan het eigenlijke werk. En dat wordt dan te elfder ure. De ontwikkeling van het toerisme gaat namelijk dermate snel, dat men niet vroeg genoeg kan beginnen met maatregelen, die deze ont wikkeling in goede banen kunnen houden. We vertellen dat niet op eigen gezag. Nog geen veertien dagen geleden heeft de sous chef van het bureau Recreatie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, de heer P. L. van Steenveldt op een vergadering van de Overijsselse V.V.V. een tijdige planning met klem aanbevolen. Hij schilderde daarbij hoe vol de bekende toeristencentra zijn. De onontdekte gebieden, waarvan er vele in Overijssel liggen, kunnen daarom rustig voor de toekomst rekenen op een grote trek van vakantiegangers. Wil men ongeordende vestigingen tegen gaan, dan zal tijdig uitgemaakt moeten wor den, waar de toerist die accomodatie vindt, die hij zoekt. Gebeurt dit niet, dan is er alle kans op verminking van het prachtige Over ijsselse landschap en op belemmering van andere niet-toeristische, maar eveneens noodzakelijke belemmeringen. Ook het hoofd van het bureau Recreatie, Dr. Ir. R. van de Waal, heeft kortgeleden die tijdige planning sterk verdedigd. Hij deed dat even- eens in Overijssel. Op de vergadering van het Oversticht, waar de betekenis van cul tuurtechnische werken voor landbouw en recreatie aan de orde werden gesteld. De vi sie van beide sprekers klonk vorige week door in de besprekingen in de Overijsselse Staten. Verschillende sprekers hebben daar toen alle aandacht van het college van Gede puteerde Staten voor de recreatie gevraagd. Het antwoord van Gedeputeerde Staten was bepaald niet overtuigend en geruststellend. Weliswaar zei hij, dat medewerking is ge vraagd voor verbetering van de toeristische autoweg over de Holterberg en voor uitbag gering van de Dorpsgracht in Giethoorn, maar het blijven incidentele maatregelen. TELEURSTELLING De samenstelling van de provinciale re creatiecommissie, zoals de Gedeputeerde die meedeelde, kan een gevoel van teleur stelling niet wegnemen. Naast twee leden van Gedeputeerde Staten hebben er zitting in gekregen: een burgemeester, een natuur beschermer, een planoloog, twee WV-func tionarissen en twee provinciale ambtenaren. Het valt op, dat de economische sector geen stem in het kapittel heeft gekregen. Veel van wat men zich voorneemt te gaan plannen zal ten uitvoer moeten worden gelegd door particulieren. Bungalowbedrijven en exploi tanten van vakantiehuizen en attraktiepar- ken zullen voor een voornaam deel moeten zorgen voor de accomodatie, die de toerist in een vakantiegebied verlangt. Ook de groep van hotel-,restaurant- en caféhouders zal in een toekomstige toeristische ontwik keling in Overijssel een aandeel krijgen te leveren. Zou het alleen daarom al niet ver standig zijn om een deskundige uit deze eco nomische sector een woordje mee te laten praten? Er is nog een andere reden, die voor een zekere binding met de economische sector pleit. Vreest men nu al niet, dat juist uit deze hoek gevaren dreigen door onge ordende vestiging? Zou het daarom niet ver- De leden van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" kwamen dinsdag avond in het gebouw „Rehoboth" in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Wiggers, liet bij de aanvang zingen gezang 228 vers 1 en 3 en ging hierna voor in gebed, waar na een kort welkomswoord werd gespro ken. Een hartelijk woord van dank sprak de heer Wiggers tot de dirigent, de heer W. van Erkelens te Enschede, die in het afge lopen jaar weer zijn beste krachten gaf aan „Soli". Verder dankte de voorzitter de kerk voogdij der Hervormde Gemeente voor 't beschikbaar stellen van het kerkgebouw voor het geven van de kerst-oratorium uitvoering, terwijl de kerkeraad der Ge reformeerde Kerk dank werd gebracht voor het beschikbaar stellen van één der zalen van het gebouw „Rehoboth" voor het houden van de wekelijkse repetitie. Dankbaar werd gewag gemaakt van de financiële steun, die het koor in 1959 weer van de donateurs mocht ontvangen. Dat de vereniging financieel gezond is, is voor een belangrijk deel te danken aan de bij drage van de donateurs. Door de secretaris, de heer W. Aan stoot, werd hierna een uitvoerig jaarver slag gelezen, waaruit onder meer bleek, dat het ledental hetzelfde was gebleven, n.l. 39. De voorzitter deed naar aanleiding van in 1959 geconstateerd repetitieverzuim een dringend beroep op de leden om de repe tities trouw te bezoeken. Slechts enkele leden bezochten in 1959 alle repetities. De groep die slechts 1 tot 3 maal ver zuimde is nog veel te klein. Men moet de reden om weg te blijven niet zo gauw wettig vinden. Ook het ledental moet om hoog en dit kan beslist als elk lid zich voor ledenwerving wil inzetten zo besloot de heer Wiggers. FINANCIEN Uit het door de penningmeesteresse mevr. G. Wegstapel-van Lindenberg uit gebrachte financiële verslag over 1959 bleek dat dit jaar kan worden afgeslo ten met een klein batig saldo. De inkom sten bedroegen f2007.13 en de uitgaven f 1964.34. De commissie van kascontrole, die be stond uit de heren J. Schuppert DJzn en standig zijn om deze groep mee te laten pra ten over de mogelijkheden en moeilijkheden, die er voor de recreatie in Overijssel lig gen? FINANCIEN Tijdige planning. Dat zal het parool die nen te zijn van het provinciaal bestuur en de (vele) besturen van Overijsselse gemeen ten, die bij de ï'ecreatie nog een grotere rol krijgen te vervullen dan tot dusverre. Die planning is niet alleen van belang om de ge varen van ongeordende vestiging te bezwe ren. Er is ook een groot financieel belang mee gediend. De heer Van Steenveldt heeft zijn gehoor op de vergadering van de Over ijsselse VVV globaal voorgerekend, dat de uitbreiding van de toeristische accomodatie in Overijssel in de tientallen miljoenen zal lopen. Alleen reeds in de logiessector zal een bedrag van zeventig miljoen nodig zijn. Voor een voornaam deel zullen die investeringen door particulieren gedaan moeten worden. Er blijven even zovele objecten over, waar voor de overheid zich zal moeten interesse ren. Twee zijn er hier reeds genoemd: de autoweg over de Holterberg en de dorps gracht in Giethoorn. Maar daarmee heeft Overijssel zijn toeristische uitrusting nog niet gekregen. HULP Er zal nog heel wat meer moeten gebeu ren. De minister van Economische Zaken weet dat en hij heeft daarom een (zij het nog bescheiden) helpend handje uitgesto ken. We hebben daarop al eens gewezen. In zijn memorie van toelichting op de begro ting heeft de minister op de toenemende be tekenis van het toerisme als welvaartsbron (in 1958 werd door toeristen 800 miljoen gulden uitgegeven) gewezen. Hij heeft daar bij aangekondigd, dat er in de toekomst meer rechtstreeks aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van de toeristische be drijvigheid. Ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereid een steuntje in de rug te geven. Hij heeft op zijn begroting en ook dat memoreerden we reeds geld uitgetrokken om te voorko men, dat door financiële omstandigheden uitbreiding van de recreatie-accomodatie achterwege zou moeten blijven. Men ver zuimt toch in Overijssel niet om die uitge stoken handen aan te grijpen." J. Schuppert Jzn had boeken en beschei den in orde bevonden, weshalve werd de penningmeesteresse decharge verleend. Tot leden van de kascontrolecommissie 1960 werden benoemd de heren J. Schup pert DJzn en J. de Vries. BESTUURSVERKIEZINGEN Inplaats van mevr. Wegstapel-van Lin denberg, die niet herkiesbaar was werd als bestuurslid gekozen mej. M. Schup pert. Mevr, Wegstapel-van Lindenberg, die 5 jaar de penningen beheerde werd harte lijk dank gezegd voor het vele en belang rijke werk dat zij steeds met grote toe wijding en accuratesse heeft willen ver richten. TOEKOMSTPLANNEN Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met koek, werd het „werkpro gramma" als volgt vastgesteld: a. Muziek- en zangavond (eind febr./be gin maart) ten bate van de „Vier maalZ.N."-aktie (bouw diacones- senhuis in Paramaribo). b. Medewerking aan de bezinningsavon- den in de tent in „Kalfstermanswei- de". c. Kerst-oratorium-uitvoering. d. In het kader van het VVV-Vakantie- programma 1960 zullen de bekende organisten Feike Asma en Piet van Egmond half juli en half augustus een concert geven. Na een kort slotwoord van de voorzit ter werd deze prettige en. druk bezochte jaarvergadering door de heer W. Aan stoot met dankgebed gesloten, nadat ge zongen was gezang 280 vers 1. WANDELSPORT DE TREKKERS NAAR ALMELO De Wandelsportvereniging „De Trek kers" zal zaterdagmiddag, 9 januari, deel nemen aan de z.g. oliebollentocht te Al melo. De afstand bedraagt pl.m. 8 km en de start vindt plaats om 3 uur vanaf de cantine van de katoenspinnerij „Twente", tegenover het station. Na afloop ontvan gen alle deelnemers een zak met oliebol len. In liet Kerstnummer van onze krant hebben wij een aankondiging gepubli ceerd van Gedeputeerde Staten van Over ijssel betreffende liet verlenen van stu diebijdragen door de provincie. Wij laten hieronder om onze lezers nader te in formeren de daarvoor geldende richt lijnen volgen en wijzen hen er op, dat eventuele aanvragen vóór 1 februari a.s. ter secretarie moeten worden ingediend. VOETBAL HOLTEN I—HECTOR II 3—0 In een vriendschappelijke ontmoeting versloeg Holten met ruime cijfers Hector II uit Goor. Het werd een matige wed strijd, waarin de Holtenaren talloze goede kansen kregen. De Goorse bezoekers moesten veel aandacht schenken aan de Holtense voorhoede. Hierdoor was de groen-witte aanvalslinie zonder stoot kracht en de Holtense defensie, die vaak onzeker speelde, kon het zodoende wel klaren. Op de Holtense rechtervleugel de buteerde J. Paalman niet onverdienstelijk. Nadat verschillende kansen onbenut wa ren gelaten, scoorde H. v. d. Bos uit een goede voorzet van midvoor M. Klein Vel- derman de eerste treffer. Met de 10 stand brak ook de rust aan. Na de rust werd Hector gevaarlijker. Dit resulteerde in een schot tegen de paal. Daarvoor echter hadden H. v. d. Bos en M. Klein Velderman de score reeds op 30 gebracht. Dit was ook de eindstand van de sportief gespeelde wedstrijd, die onder leiding stond van de heer Meinsma. HECTOR A—HOLTEN A 0—2. Op een moeilijk te bespelen veld heeft Holten door beter voorhoedespel verdiend van Hector A gewonnen. Eerst waren de Gorenaren in het offensief en ze kregen dan ook de beste kansen. Keeper Stok kers weerde zich echter goed en daarna kwamen de rood-zwarten aan de beurt. Nadat enkele kansen verloren waren ge gaan, lukte het A. Westerik de verdedi gers van zich af te schudden en met een beheerst, doch niet onhoudbaar schot, werd de Goorse keeper gepasseerd. 10. Ruststand ook 10. Na de rust was Hol ten het meest in de aanval. Goede combi naties werden over de vleugls opgezet en was het binnentrio wat schotvaardiger ge weest, dan had Holten een grote zege kunnen behalen. Vooral G. Soer en J. Stukker boden hun medespelers goede kansen. Een tweede doelpunt scoorde A. Westerik tien minuten voor afloop. De competitiestanden zijn als volgt: 2e klasse F: Omhoog I 1118; Holten I 1016; WVV I 1014; Nijverdal n 10—12; SOS 110—11; Enter II10—8; GFC II 96; Hector II 103; Rijssen Vooruit II 10—3. 3e Klasse J: Haarlese Boys I 1122; Holten II1119; Haarlese Boys II1111; SDOL I 11—10; RKSV H 12—8; Nijverdal III 11—7; Sportlust I 11—7; De Zweef III 12—6. 4e Klasse K: Markelo V. I 1222; R.K. S.V. III 11—18; Twenthe II 11—14; RV III 8—11; Holten III 10—10; Enter III 7—5; GFC IV 9—4; Wierden IV 11—4; Markelo V. II 11—0. Junioren I J: Excelisor a 1223; DES a 12—17; SWN a 12—16; De Zweef a 12—16; Holten a 12—14; SOS a 12—13; Enter a 11—9; Enter V. a 12—6; SWN b 123; Excelsior b 11—1. Junioren II P: RV a 1119; Excelsior c 11—15; Nijverdal a 10—12; RKSV a 911; Holten b 99; De Zweef b 97; DES b 10—3; Enter V. b 7—0. Junioren III R: De Zweef d 815; DES e 812; Excelisor f 810; Holten c 88; Omhoog c 87; Nijverdal d 72; SWN e 7—0. A.s. zaterdag: Holten a—SWN b, 3.30 uur (1), Holten b—Nijverdal a, 2.15 uur (2). A.s. zondag: Holten IRijssen Vooruit II, 2.30 uur (1), Haarlese B I—Holten II, 1.45 uur (1), Holten m—Twenthe II, 12.— uur (2). Woensdagmorgen van de vorige week is de dienst van gemeentewerken, op last van burgemeester en wethouders, onder leiding van de gemeente-opzichter, de heer H. J. Holterman, overgegaan tot het afbreken van een schuurtje op het erf van de gebroeders Mulder aan de Kolweg. Het schuurtje was zonder bouwvergun ning gebouwd en het dagelijks bestuur had de clandestiene bouwers bij herha ling aangemaand het gebouwtje af te breken, zonder dat zij hieraan gevolg had den gegeven. Het gemeentebestuur kon hierin niet berusten, zodat tenslotte maat regelen moesten worden genomen. Aangezien men moeilijkheden vreesde, was politie aanwezig om een oogje in het zeil te houden. Er deden zich echter geen moeilijkheden voor, zodat het gebouwtje, nadat eerst de daarin aanwezige kippen waren opgehokt, tegen de middag volle dig gesloopt was. Deze „parate executie" trok nogal wat belangstelling van de buurtgenoten en het passerend publiek. Gemeentewerken was met een ploeg van 8 man gekomen om het bouwsel op kosten van de eigena ren zo snel mogelijk te liquideren. DE ACHTERGRONDEN. De moeilijkheden van de gebroeders Mulder en met name van de heer B. Mul der, met het gemeentebestuur hadden eigenlijk helemaal niet zo'n verkeerde Om voor een provinciale bijdrage in aanmerking te komen, dient degene ten behoeve van wie de aanvrage wordt ge daan: a zelf, dan wel diens ouders, voogden of verzorgers in de provincie Over ijssel woonachtig te zijn; b zelf of, bij personen, die nog ten las te van de ouders, voogden of verzor gers zijn, de ouders, voogden of ver zorgers niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn de kosten van de studie te dragen; c aan te stellen eisen van begaafdheid te voldoen. Indien aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, kan geen studiebijdrage worden toegekend. Indien aan bovengenoemde voorwaar den wordt voldaan, kan een bijdrage wor den aangevraagd voor het volgen van on derwijs aan: 1 instellingen voor hoger onderwijs; 2 gymnasia, lycea, hogere burgerscho len, middelbare meisjesscholen, ech ter niet voor de eerste klasse van de ze onderwijsinstellingen; 3 groot seminaria en als gymnasium er kende klein seminaria; 4 hogere technische scholen en uitge breid technische scholen; 5 kweekscholen voor opleiding van on derwijzers, onderwijzeressen en kleu terleidsters; 6 scholen voor maatschappelijk werk, hogere land- en tuinbouwscholen, conservatoria, academies voor licha melijke opvoeding, opleidingsscholen voor de Detailhandel en andere on derwijsinstellingen met dagonderwijs, gericht op het verkrijgen van maat schappelijke bekwaamheden. Geen bijdrage wordt toegekend in de kosten van voorbereidend, gewoon, voort gezet gewoon, uitgebreid of buitengewoon lager onderwijs, lager landbouwonderwijs en lager nijverheidsonderwijs. Verder wordt in het algemeen geen bij drage toegekend: a voor leerlingen, die een school bezoe ken in hun woonplaats; b voor het volgen van onderwijs aan de eerste klasse van een inrichting van middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs; c voor het volgen van onderwijs aan niet als gymnasium erkende semina ria. Bij aanvragen voor kweekscholen, en in alle gevallen waarin wordt verzocht om een bijdrage boven de f 400,-, is men ver plicht een aanvraag bij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in te dienen. In alle overige gevallen wordt geadvi seerd eveneens een verzoek om een bij drage te richten aan de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan Burgemeester en Wethouders van de gemeente, voorzover de gemeente een stu diebijdrageregeling kent. Aanwijzingen btreffende het invullen van het aanvraagformulier en verder te verstrekken gegevens. 1 Alle vragen, gesteld op het aanvraag formulier, dienen zo volledig moge lijk te worden ingevuld. 2 Het aanvraagformulier dient in duplo vóór 1 februari 1960 te worden inge leverd ter gemeentesecretarie van Uw woonplaats. 3 Een gewaarmerkt afschrift van het kerstrapport dient bij de aanvraag te worden overgelegd. 4 Een gewaarmerkt afschrift van het aanstaand paasrapport dient men vóór 20 april 1960 te zenden aan de 4e afdeling van de provinciale griffie, Diezerstraat 80, Zwolle. Het onvolledig of onjuist invullen van het aanvraagformulier, alsmede het niet of niet op tijd insturen van gevraagde be scheiden, heeft tot gevolg dat de aanvraag niet in behandeling kan worden genomen. achtergrond. Zij wilden voor hun buur man, wijlen de heer D. Nijland, die als melkventer voor eigen rekening zou be ginnen en aan wie, op volkomen wette lijke gronden, een bouwvergunning ge weigerd was, een spoellokaal bouwen. Maar ook aan hen moest op grond van het uitbreidingsplan een dergelijke vergun ning worden geweigerd. En ook zij had den zich dus bij de wettelijke voorschrif ten moeten neerleggen. Men bouwde toen echter het schuurtje in een kippenhok. Toen dit boven het dak uit kwam, kregen zij van het gemeentebestuur aanzegging het geval af te breken, waaraan echter niet werd voldaan. De gemeenteraad wei gerde, bij een beroep op dit college, de aanzegging tot afbraak van het dagelijks bestuur ongedaan te maken, zodat aan de gebroeders Mulder een termijn werd ge steld waarbinnen het schuurtje moest worden afgebroken of anders zou dit op hun kosten door de gemeente geschieden. In verband met de ernstige ziekte van de heer Nijland, die inmiddels is overleden, werd de gestelde datum van afbraak niet in acht genomen. Thans heeft het ge meentebestuur op grond van de hem in artikel 70 van de Woningwet gegeven be voegdheid „parate executie" toegepast. Het heeft daarmede tevens een voorbeeld willen stellen aan hen, die ook het voor nemen mochten hebben zonder bouwver gunning te gaan bouwen. 38. Ondanks de strubbelingen, die Bloobeest had ver oorzaakt, was de „Brul" flink opgeschoten en kwam de wedstrijd vloot al in zicht, tot grote vreugde van ons drietal, dat van blijdschap een rondedans maakte. Maar de vreugde was niet van lange duur, want plot seling kwam er een dikke mist opzetten! De witte dampen overvielen de „Brul" van alle kanten, en dreven langzaam als bleke spoken over het dek en maakten alles onzichtbaar. „Wat vreemd", klonk de stem van Pepito angstig uit de mist. „„Ik sta tussen twee harige palen, wat zou dat zijn? „Hu", griezelde Bloobeest tegelijkertijd, „er loopt iemand onder mij door!" „O, was jij die harige palen", giechelde Pepito. Boem! ging het opeens! ..O, pardon heer kapitein", zei Bloobeest geschrokken, „liep ik tegen u op?" „Nee," had de mast moeten zeggen, maar de mast zei niets. Ze struikelden over elkaar en dwaalden als slaapwandelaars over het dek. „Wel alle zeehonden!", sputterde kapitein Druppel onzichtbaar, „alle hens aan dek! Bloobeest, haal de misttoeter en geef om de drie tellen een toet!" Na veel botsingen met het harde eikenhout van de „Brul" vond Bloobeest de toeter en blies uit volle borst de opgedragen mistsolo. Maar wie beschrijft de ontsteltenis van Bloobeest toen hij in een pauze, achter zich een zware basstem hoorde zeggen: „Hoe op met dat getoeter, ik kan mijn eigen toeter niet meer horen!"

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2