TOONKElRAVOND Prijsuitreiking Fok veedag Uit het plaatselijk parlement Oudejaarsrede van de burgemeester Dienstregeling O.A.D. BOSSCHER BESCHUIT, Uitvoering Holtens Toneel Geen witte kerst maar onweer Kerstreis van de N.R.V. LUISTEREN, LACHEN EN SNOEPEN ADVERTEREN DOET VERKOPEN comüineren (Vervolg van pag. 1) Aan de stoffering van de toeristen-ge meente Holten heeft steeds een goed ge outilleerd zwembad ontbroken. Ik heb goede hoop, dat de zomer van 1960 de ingebruikneming van het gemeen telijke zwembad op het „Twenhaarsveld" zal brengen. Hiermede zal een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. Natuurlijk blijven er nog vele desidera ta op het gebied der outillering van Hol ten als toeristencentrum te vervullen. Ik denk hierbij wel in de eerste plaats aan de autoweg over de Holterberg. De ver harding en verlegging van deze toeristi sche weg is voor Holten een belang van de eerste orde. Men zal, ik heb het reeds vaker gezegd, niet kunnen volstaan met het aanbrengen van een verhardingslaag op de bestaande weg, doch men zal een geheel nieuw tracé moeten leggen, dat de terreinplooien van de Holterberg volgt. Gemeente, provincie en rijk zullen teza men de mogelijkheden kunnen scheppen om de autowegen op de Holterberg, toe ristische wegen van de eerste orde te ma ken. De gemeente zal zich er voorts langza merhand mede vertrouwd moeten maken, dat zij in de toekomst bij de behartiging van het vreemdelingenverkeer een steeds belangrijker rol zal hebben te spelen. Plannen bestaan er voorts om het GEB om te zetten in een energiebedrijf voor elektriciteit en gas. In het komende jaar hopen wij het pro ject der gasvoorziening van de kom onzer gemeente en de Holterberg nader aan U voor te leggen. De mogelijkheid van gasleverantie zou de aantrekkelijkheid en leefbaarheid van Holten aanzienlijk verhogen. KEURINGS-, WAAG- EN SLACHTHUISBEDRIJF. De bouwplannen voor een nieuw slacht huis rijpen, zij het langzaam. Dit rijpings proces zal velen, gelijk ook ons, rijkelijk lang duren. Ik heb evenwel hoop, dat mo gelijk nog dit jaar het plan in een derge lijk stadium gereed komt, dat het aan de slachthuiscommissie kan worden voorge legd. De huidige toestand van h$t slacht huis is van dien aard, dat inderdaad met het nemen van maatregelen of beslissin gen niet lang meer kan worden gewacht. Het jaar 1959, dat over enige dagen weg glijdt in de schoot der tijden, was voor de gemeente Holten geen slecht jaar. Het is ons mogelijk geweest verder te bouwen aan onze gemeente, wij hebben reeds lang gekoesterde wensen in vervui ling mogen zien gaan, wij hebben voor de gemeente aantrekkelijke perspectieven tot ontwikkeling zien komen en zich nieuwe zien openen, wij hebben, bestuur ders en ambtenaren, in eendracht en toe wijding ons werk mogen verrichten ten behoeve van het voorwerp van onze zorg: Holten. Ik denk ook aan hetgeen voortkwam uit de burgerij zelf, aan haar offervaardigheid en bewogenheid des harten. De kerk- bouw-aktie en de vluchtelingencollecte waren laatstelijk treffende bewijzen, hoe zeer het volk van Holten bereid is te doen wat zijn hand vindt om te doen. U, heren Wethouders en Raadsleden, wil ik gaarne danken voor hetgeen Gij gedaan hebt op het bestuurlijke vlak, in het jaar, dat thans bijna achter ons ligt. Ondanks de soms geheel verschillende wijze, waarop wij de zich aan ons voor doende bestuursproblemen benaderen, hebben wij steeds in een geest van onder ling vertrouwen en waardering ons werk mogen verrichten. Ik ben mij bewust van het voorrecht op deze wijze met U te hebben mogen samen werken, evenals ik erkentelijk ben, dat de Secretaris ook in het afgelopen jaar zijn deel weer heeft willen nemen in deze cordiale samenwerking. Ons gehele ambtenarenkorps wil ik gaarne op deze avond mijn dank brengen voor de wijze waarop het in 1959 zijn plicht heeft gedaan. Het moge ook in het nieuwe jaar weer beseffen, dat het ge meen belang hen tot hun arbeid heeft ge roepen en dat de aansporing van Vondel ook op hen toepasselijk is: Indien het gemeen U roept, Besorgt het als Uw eigen. Politie, brandweer, reserve-rijkspolitie en BB-ers, van hen kan ook dit jaar weer worden getuigd: Mannen, vrouwen, onvervaard, onverschrokken, diep bewogen, staan gereed om hof en haard 't Volk te dienen naar vermogen. Mijne heren Leden van de Raad, Zo ben ik dan aan het einde gekomen van mijn beschouwingen. Het nieuwe jaar staat gereed, ons wacht daarin weer een nieuwe taak en een nieuwe plicht. Mijn nieuwjaarswens voor U en Uw gezin moge besloten liggen in de woorden van Henriëtte von Gersdorf: Een jaar van sterflijkheid, Van korte levensdagen, Is wederom voorbij, Met al zijn vreugd en plagen. En weder is een deel, Van onze pelgrimstocht, Op aarde afgelegd; Wij zoeken Hem, die zocht. Wij geven ons opnieuw, Weer over aan Zijn zorgen, Want in Gods Vaderhart Zijn wij zo wel geborgen. Hij zij in 't nieuwe jaar, Weer onze hulp en kracht. Wie wandelt in Zijn licht, Doolt nimmer in de nacht. Ter gelegenheid van de prijsuitreiking van de op 5 september jl. gehouden fok- veedag, maandagavond in het Stationskof fiehuis van de heer M. Kalfsterman, heeft de heer A. Landeweerd, Inspecteur van het N.R.S. te Barchem, een causerie, met ver toning van filmplaatjes, gehouden over het roodbont rundveeslag. Een volgende keer zullen de zwartbonten aan de beurt komen. Voordat de heer Landeweerd aan het woord kwam heeft de heer G. J. Rietberg, als waarnemend voorzitter van de fokvee- dageommissie, de drie coöperatieve instel lingen, welke de fokverenigingen in deze financieel steunen en de schenkers van de medailles dank gebracht voor hun waarde volle medewerking. Ook dankte hij de heer H. J. Bouwhuis, die steeds medewerking verleende met de geluidsinstallatie. Er is al eens geprobeerd om de deelne mers een vergoeding in de vervoerskosten te geven, maar dat liep er zo in, dat men zich moest beperken tot het verlenen van een medaille aan de inzenders, welke een a-prijs wonnen. De runderfokkerij staat in Holten nog niet op zo'n bar hoog peil, al dus de heer Rietberg, maar de oudere die ren vormden deze fokveedag een hele beste klasse. Wij zitten hier altijd nog met de abortus, waardoor verschillende veehouders verhinderd waren om op deze dag te komen en daardoor was het aantal inzendingen dan ook niet zo groot. ROODBONT-FOKKERIJ Na een historisch overzicht te hebben ge geven van de opkomst van de roodbont- runderfokkerij, waarbij 1906 als het jaar van de grote ommekeer kan worden be stempeld en in het N.R.S. een scheiding tot stand kwam in roodbont, zwarjtbond en zwartblaar, kwam de inleider te spreken over de enorme omschakeling, welke na de laatste wereldoorlog heeft plaats gehad in deze fokkerij. Vroeger ging het om een zwaar robuust gebouwd dier met grof been- werk en lette men weinig op de innerlijke kwaliteiten en de produktie. De sport in de fokkerij nam een grote plaats in. Toen kwam de omschakeling naar het moderne type; een goede melkkoe, die de boer de melk zo goedkoop mogelijk kon produceren met een goed vetgehalte tussen de 3,60 4 pet. Een bezonken koe met diepe rib, die zo lang mogelijk mee kan gaan. welke dus niet versleten is na 3 of 4 maal kalven, maar een koe die 10 jaar mee kon gaan, met goede ruimte en goede bespiering, vooral in de bovenbouw en in het achterstel. De zware voorhand van vroeger, die de melk- produktie in de weg stond, was uit den boze gebleken. Spreker noemde in dit verband de stier Prins 7055 met zijn zonen, die een belang- rijkë invloed hebben gehad op de roodbont- fokkerij. De roodbontfokkers behoeven zich beslist niet op de borst te slaan. Men moet op tal van onderdelen nog wel alle zeilen bijzetten, maar met de beste koeien zit men wel aan 't plafond. Uitvoerig ging spreker in op de K.I., die gewoon goed geworden is en vooral van belang voor de bestrijding van de besmet telijke geslachtsziekten, maar waaraan toch ook wel bezwaren zijn verbonden. De heer Landeweerd noemde 87 pet. dekking door TC T huiveringwekkend. In Overijssel is naar zijn mening meer dan genoeg K.I. Hij zag liever, dat de topfokkers zelf een stier aanschaffen. Men legt met de K.I. de ver antwoordelijkheid op een klein aantal men sen de z.g. aankoopcommissie bestaande uit 3 a 4 mensen. Zij moeten wel tot en met in de fokkerij thuis zijn en capabel zijn voor hun taak. Vooral met jonge stieren moet men kalm aan- doen. In Meppel b.v. worden jonge'stieren een paar jaar op non-actief gezet, alvorens, na onderzoek der afstamme lingen, daarmede wordt voortgefokt. Spreker noemde nog te nauwe bloedver wantschap en erfelijke gebreken en het be zwaar, dat de leden der K.I._verenigingen teveel lukraak fokken. De stierkeuze is een moeilijk maar belangrijk probleem. Voordelen zijn de diepvries methode. Na te hebben gewezen op de taak van de jongeren deelde de heer Landeweerd nog mede, dat het N.R.S. besloten heeft c-kal- veren met te witte kleur als preventieve maatregel niet meer in te schrijven. Een behoorlijk belangrijke kwestie blijft in de eerste plaats type en produktie. Nadat de spreker aan de hand van dia positieven verschillende dieren en fokrich- tingen had toegelicht, werden door hern de prijzen uitgereikt en dankte de voorzitter de heer Landeweerd voor zijn leerzame cau serie. Naar wij vernemen zal door de O.A.D. de dienst op zaterdag 2 januari a.s. worden uitgevoerd als op zon- en feestdagen. l loopj v/eg mei Bosscher Beschuit weg van tBosscher Beschuit r Beschuit beschuit leschuit leschuit 'Beschuit Beschuit Beschuit 'Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit Beschuit cher Beschuit Beschuit Isscher Beschuit •sscher Beschuit e» Bosscher Beschuit Bosscher Beschuit Iedereen o d e ledereen loderoe lodoree lederee ledereen Holtens Toneel heeft op de Tweede Kerstdag in Amicitia voor de tweede maal voor het voetlicht gebracht het toneelspel van Arie van der Lugt „De gekke dokter", naar de gelijknamige Amerikaanse roman, onder regie van de heer Piet Bos. Ook nu werd het stuk, welks inhoud wij reeds eerder besproken hebben, voor een goed bezette zaal, uitstekend vertolkt. Na afloop van de voorstelling brachten de leden van de Ned. Reisvereniging, die de voorstelling bijwoonden de amateurs een ovatie en sprak de heer Havenaar woor den van waardering voor het vertoonde spel. Spreker zeide het niet eens te zijn met de kritiek, die dit stuk bij de eerste opvoering ondervonden heeft. Hij overhan digde alle spelers en speelsters met een toepasselijk woord uit naam van het reis gezelschap en klein geschenk. De heer Bos, die bij de beantwoording van de heer Havenaar, even op diens waar derende woorden inhaakte, vond het voor zijn groep tonelisten erg leuk, dat door een bereisd man, op deze wijze over het gebodene gesproken was. Na de gebruikelijke verloting werd de avond besloten met een gezellig bal. De (Duitse) vveerprofeet, die ons na een warme en droge zomer, een witte kerst voorspelde, heeft het deze keer wel erg bij het verkeerde eind gehad. In plaats van sneeuw kregen we, bij een storm achtige wind, een heleboel regen en in de avond van de tweede Kerstdag zelfs on weer. Na een felle blauwe lichting volgde, tussen 10 en 11 uur, zo nu en dan een dof gerommel in de overtrekkende wol kenvelden. De zuidwester storm voerde warme tropische lucht aan, die boven het vaste land werd afgekoeld en er de oor zaak van was, dat we de storm zelf niet medegerekend bijna zomerse kerst dagen beleefden. Het kerstkonijn, of de -haas of-kalkoen en het kerstgebak zal er wel niet minder om gesmaakt hebben. VOETBAL Programma: Zaterdag: Hector a-Holten a 2.15 uur Zondag: Holten 1-Hector 2 2.30 uur Het gezelschap van de Ned. Reisvereni ging, dat hier de Kerstdagen heeft doorge bracht in hotel Holterman en zijn depen dances werd vrijdagmiddag ontvangen door enkele afgevaardigden van het VVV-bestuur en namens de OAD door een harer direc teuren, de heer J. H. Müller. In de restauratie van de heer Löhr heeft burgemeester Enklaar, als voorzitter der VW de gasten een welkom toegeroepen en gezegd, dat deze reis een goede afsluiting vormde van het drukke vreemdelingensei zoen, dat Holten achter de rug heeft. Hij sprak de hoop uit dat men op deze reis ook iets zou wedervaren van het Kerstgebeuren en bracht de heer J. Havenaar uit Delft, die het volgend jaar waarschijnlijk zijn 40ste reis naar Holten zal arrangeren, dank voor de wijze waarop hij steeds weer belang stelling voor ons gewest en met name Hol ten bij de leden der NRV weet te wekken. Bij aankomst zong het gezelschap de wachtenden enkele coupletten van het Twents Volkslied toe. De heer Havenaar bracht Mr. Enklaar dank voor de prettige ontvangst en zeide, dat deze reizen in het bijzonder worden ge waardeerd door hen die anders het kerst feest in eenzaamheid zouden moeten door brengen. Het gezelschap heeft een drietal reizen door onze provincie gemaakt met een com^ fortabele touringcar van de OAD, die als steeds, gereden werd door de chauffeur, de heer Joh. Lammers. De eerste avond van het verblijf in het hotel heeft de heer W. ten Berge gespro ken over zijn ervax-ingen als hotelhouder met het schildersuitwisselingsplan van Dr. Nagelhout. De volgende avond sprak de heer Piet Bos over de fauna van de Hol- tex-berg en omgeving, waarbij hij aan de hand van zijn reiskist zijn gehoor talrijke geprepareerde vogels en dieren toonde. De avond van de Tweede Kerstdag be zocht het gezelschap de toneelvoorstelling van Holtens Toneel in Amicitia. Zondag avond werd de tei'ugreis aanvaard. Plaats uloschool nog niet bekend Zwembadplannen door dading veilig gesteld Verhoogd krediet toegestaan Ulo-onderwijzers benoemd De plaats waar in 1960 de nieuwe u.l.o.- j school gebouwd zal worden, staat nog j niet vast, dat bleek dinsdagavond in de I onder voorzitterschap van de burgemees ter, Air. W. H. Enklaar, gehouden voltal lige vergadering van de gemeenteraad. In een vorige raadsvergadering is de gedachte geopperd om deze te bouwen in de Tellegen, op een terrein van de heer G. J. Meijer. Er bleken toen reeds by ver schillende raadsleden bezwaren te be staan. Bij het voorstel tot het verlengen van de aan de fa. B. Derksen te Enschede verleende optie op enkele bouwterreinen in de Gaarden, wensten burgemeester en wethouders pl.m. 1322 m2 bouwterrein buiten deze optie te houden, om met even tuele wensen van de raad rekening te kun nen houden ten aanzien van de oorspron kelijk geplande plaats van de u.I.o.-school in de Gaarden. De heer Landeweerd (a.r.) kon volledig met dit voorstel accoord gaan. Hij was één van de leden, die toen bezwaren had den tegen de plaats in de Tellegen. De voorzitter wees er op, dat het, in verband met verschillende omstandighe den, moeilijk was om thans reeds een be slissing te nemen, maar hij wilde gaarne in besloten zitting gaan, om de raad, han gende de voorbereiding, nader te kunnen inlichten. Na heropening van de geheime verga dering werd besloten de verlangde optie tot 1 april 1960 te verlengen met uitzonde ring van het reeds genoemde bouwten-ein. VERRHOOGD KREDIET ZWEMBAD Op voorstel van burgemeester en wet houders werd besloten het reeds verleen de krediet voor de bouw van een zwem bad in het Twenhaarsveld met f27.000. te verhogen, zodat dit thans gebracht wordt op f255.000.Voor de o.l. school te Dijkerhoek werd een ki'ediet van ruim f3000.verleend voor de aanschaffing van oliekachels, terwijl het krediet voor de verharding en riolering van de Kerkhofs- weg verhoogd werd voor het maken van een trottoir vanaf de schilderswerkplaats tot het constructiebedrijf van de heer H. Klein Velderman. De heren Soer en Jansen (p.v.d.a.) von den deze oplossing slechts half werk en zouden gaarne zien dat bij het gratis afstaan van grond door de aangelanden langs de gehele weg trottoirs zouden wor den gelegd. De heer Sprokkereef (alg. bel.) vond dit niet zo noodzakelijk en meende dat andere wegen o.a. de Sparrenvgjg eerst be straat dienen te worden, voordat men hier trottoirs gaat aanleggen. De raad ging met het krediet accoord in afwachting van nadere voorstellen inzake een volledige aanleg van trottoirs langs de Kerkhofsweg. De pieuwe verordening op de keurings dienst van slachtdieren en van vlees werd na enige discussie aanvaard, evenals een wijziging van de keurlonen en slachtrech- ten, waarbij het ontsmetten van de vee wagen op f2.50 per keer wordt gebrapht en voor herkeuring van vlees een storting van f 50.wordt verlangd, in afrekening van de werkelijke kosten. De verordening voor de bestrijding van ratten en muizen, welke hierna werd vast gesteld dient hoofdzakelijk om eventuele onwilligen tot medewerking te dwingen, indien een collectieve actie zou worden gevoerd, waaraan zij niet wensen mede te werken. Bij een besluit om een garantie te ver lenen tot aansluiting van een drietal per celen op de Borkeld aan de drinkwaterlei ding, beklaagde de heer Brands (p.v.d.a.) zich over de trage gang van zaken bij de aansluiting van percelen aan de Vianen- weg, waarover reeds lang een accoord tot stand is gekomen. DADING NILLMIJ Het voorstel van b. en w. om een da ding aan te gaan met de N.V. Levensver zekeringsmaatschappij Nillmii te 's-Gra- venhage inzake de stichting van een na tuurbad in het Twenhaarsveld werd door de raad z.h.s. aanvaard. De gemeente zal een jaarlijks bedx-ag wegens afname van toegangsbewijzen ontvangen van f7500. de grond ter grootte van 4 ha., ontvangt zij om niet terug, terwijl haar een lening zal worden verstrekt van f 250.000 k 4% gedurende 30 jaar. De voorzitter zeide erg blij te zijn met deze oplossing, vergeleken met de oorspi'onkelijke opzet, toen de Nillmij het bad zou exploiteren. Men is nu baas in eigen huis. Er zijn wel harde woorden gesproken over de Nillmij, aldus de burgemeester, omdat zij oorspronkelijk haar verplichtingen niet wilde realiseren, maar thans komt haar de eer toe, dat zij aan een goede oplossing van de geschillen haar medewerking heeft willen verlenen. Slechts de rijksgoedkeuring ontbreekt nog, maar spr. hoopt, dat deze spoedig zal afkomen. De heer Sprokkereef bi'acht het dage lijks bestuur en in het bijzonder de burge meester dank voor de bereikte resultaten. De leden van de woonruimtecommissie De 15-jarig Jan Rietman van de Rijssen- seweg, leerling van de Chr. Ambachts school te Rijssen, heeft de laatste maan den een groot deel van zijn vrije tijd besteed aan het bouwen van een prach tige molen, die een plaatsje heeft ge kregen in de tuin voor het huis. de heren J. Kroon, J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen- van de Brink, werden met algemene of bijna algemene stemmen hex'kozen. De voorzitter bracht de commissie dank en zeide het een voorrecht te vinden, dat zij met grote voortvarendheid en onkreuk baarheid het gemeentebestuur voorlicht en bijstaat bij de moeilijke materie van de verdeling der woonruimte. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heren B. H. Bx'ou- wer, F. J. Hol, G. J. Langenbarg en J. W. Witmer, werden wegens periodiek aftre den met algemene stemmen herbenoemd. Ook hen bracht de voorzitter dank voor hun arbeid. ULO-LEERKRACHTEN Met algemene stemmen werden tot on- derwijzer en vakleerkracht voor de licha melijke opvoeding aan de openbare ulo school vast aangesteld de heren W. C. Damen en C. F. Paule. Omtrent de bouw van het postkantoor, zo deelde de voorzitter op een vraag van de heer Soer mede is nog niets bekend. Dé heer Brands vroeg verbetering van de weg bij het erve „De Panne" en de heer Landeweerd informeerde naar de stand van zaken bij de werkclassificatie van de gemeentewerklieden. Burgemeester sprak hierna zijn oude jaarsrede uit, waarvoor wij elders in dit nummer verwijzen. Hij herinnei'de er nog aan, dat de heren J. Wegstapel en M. Teeselink, als oud- wethouder, voor hun belangrijke arbeid een koninklijke onderscheiding ontvingen in het afgelopen jaar. De heer M. Teeselink heeft als oudste raadslid het dagelijks bestuur dank ge bracht voor zijn arbeid en met name de burgemeester voor de voorbereiding en de leiding bij de behandeling van de vele belangrijke zaken, welke in het afgelopen jaar in behandeling kwamen. Hij roemde vooral de takt waarmede de burgemeester de problemen, welke zich voordeden tot een oplossing wist te brengen, ook al was men het onderling daarover altijd lang niet eens. Spreker prijst Holten dan ook zeer ge lukkig, dat burgemeester Enklaar veel tot stand heeft helpen brengen en spreekt de hoop uit, dat het hem, onder Gods zegen, gegeven moge zijn nog vele jaren in het belang van de gemeente werkzaam te zijn. Kruidenier Jo Slotman heeft maandag avond in „Amicitia" meer dan 200 huis vrouwen en een klein aantal „huisman nen" op visite gehad, die zich kostelijk hebben geamuseerd op de toon-keuravond, waar een 7-tal vooraanstaande firma's hun produkten exposeerden en presenteerden. De heer Schutten te Enschede, verte genwoordiger van de wijnhandel „De Zwarte Kip" te Hattem, sprak namens de heer Slotman en de combinatie van fir ma's een kort woord van welkom en hij sprak tevens zijn vreugde uit over de gro te belangstelling. De heren Harry Bouw- 1 man en Dick Smit hielden hierna een ge zellig en tevens leerzaam babbeltje over Brinta (W. A. Scholten's fabrieken, Fox- hol); Crackfree stijfsel („Onder Ons", De Krim (O.); Enka-spons (Algemene Kunst zijde Unie, Arnhem); mosterd (Van Rijn's fabx-ieken, Delft); beschuit (Fa. Hooimeij- er, Barendrecht); wijn en advocaat („De Zwarte Kip", Hattem); specerijen (Fa. A. J. ten Doesschate, Zwolle). Beide heren lieten het echter niet bij praten, doch zorgden op accordeon, piano, saxofoon en xylofoon voor vlotte muzikale afwisseling. Harry Bouwman toonde zich zeer bedre ven in de goochelkunst en Dick Smit bracht als de muzikale clown de lachspie ren flink in beweging. Tussen de bedx-ij- ven door serveerden Dika Schooien, Dini Veneklaas, Janny Schuppert, Fennie Ve neklaas, Willemien Smalè, Hennie van Geenhuizen, Hanneke Wansink en Cobie Meesterberends een fijn kopje Van der Plaats-koffie, een Brinta-puddinkje, een toastje, een glaasje wijn enz. De toon- keuravond bracht voor de dames Tempel man, Look 11; Klein Velderman, Borkeld 5; Elbersen, Lichtenberg 13; Rouwenhorst, Burg. v. d. Borchstraat; Mekenkamp, Bor keld 66; Rensen, Box-keld 69 en Aaftink, Oranjestraat 43 naast genoegen en plezier nog een meevallertje in de vorm van een pakket kruidenierswaren.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2