weer Agenda BURGERLIJKE STAND Forumavond O.L.M. trok veel belangstelling Kerstoratoriumuitvoering van „Soli" een avond van kunstgenot Belastingfaciliteiten voor giften tot leniging van de nood ontstaan door de droogteschade 1959 PREDIKBEURTEN Gevonden en verloren voorwerpen Nieuwjaarsdag prachtige kleurenfilm in „Irene" No. 51. Jaargang 11 (Tweede Blad). DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 HOLTENS NIEUWSBLAD De Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria", haar dirigent, de heer W. van Erkelens uit Enschede en de so listen en medewerkers aan deze avond hebben weer velen aan zich verplicht door de bijzonder mooie en gave uitvoe ring van het Kerstoratorium van H. F. Müller, welke vrijdag werd gegeven in het gebouw van de Hervormde Kerk. Een periode van dikwijls moeizaam re peteren vond deze avond haar bekroning in een geslaagd en druk bezocht vocaal concert, dat by de toehoorders een diepe indruk heeft achtergelaten. Als solisten traden op Riek Bolink-Lan- deweerd, sopraan, Bert van 't Hof (Hil versum) tenor, Hilbrand van Bolhuis (Al melo) orgel, terwijl het muziekkorps van het Leger des Heils de samenzang bege leidde en aan 't slot enkele meditaties op kerstliederen ten gehore bracht. Het ge heel onder de vertrouwde leiding van Soli's dirigent, de heer van Erkelens. Het was de 10e uitvoering die „Soli" gaf, dus reeds een tweede lustrum, met een Kerstoratoriumuitvoering. De vocale en instrumentale illustra tie van deze oratoria kan een wijziging ondergaan, de inhoud van het gegeven blijft onveranderlijk de geboorte van het Christuskind in de stal van Bethlehem. En het publiek wordt altijd weer geboeid door de schoonheid van de liederen en recitatieven, die dit grote gebeuren be zingen en door wijze waarop zij door koor en solisten worden vertolkt. Het is de uitvoerenden ook dit keer weer gelukt het publiek de gehele avond te boeien. Er zijn in zo'n uitvoering talrijke hoog tepunten. Het begon ook nu weer met het hoofdstuk van de Heilsverwachting als koor en tenor zingen „O kom, o kom, Im- manuël, Hier wacht U arm Israël". De bisering van deze regels maakt direct een diepe indruk. Ontroerend klinkt het als koor, sopraan en tenor, met een perfecte begeleiding van het orgel het schone „Stille nacht, heil'ge nacht" ten gehore brengen. Treffend was ook het optreden van het dameskoor in „Te Bethlehem ge boren is ons dit Kindekijn". Zo waren er tal van bijzondere momenten, zowel door het optreden van de solisten als door het koor, die wij niet alle zullen noemen. Erg jammer is het dat de bezetting van de tenoren wel wat erg klein en zwak geworden is. Dit demonstreerde zich wel heel duidelijk toen op een gegeven mo ment Bert van 't Hof de tenoren kwam versterken. Toen bleek wel, dat dit en- thousiaste koor behoefte heeft aan enkele goede mannenstemmen. Overigens heeft dit aan de uitvoering geen afbreuk ge daan. Erg mooi en ontroerend was weer het zingen van Riek Bolink-Landeweerd, die met haar mooie sopraan de uitvoering vocaal voor een belangrijk deel gedra gen heeft. Ook Bert van 't Hof heeft daarin een goede bijdrage geleverd, maar zijn zang trad, vermoedelijk door de wat matte compositie van zijn partituur, niet zo op de voorgrond als dit wel eens eer der het geval is geweest. Hilbrand van Om de jongelui direkt na de eerste dag van het nieuwe jaar iets goeds te bieden, zodat zij hun vertier niet op de straat be hoeven te zoeken, organiseert de Irene- commissie op vrijdagavond 1 januari in het jeugdgebouw een filmavond, waarbij door de bioscoop-exploitatie Miedema uit Deventer de veelbesproken prachtige kleurenfilm wordt gebracht: „Vergeet mij nooit...." (Vergiss mein nicht) met Fer- ruccio Tagliavini, de nieuwe Caruso, in de hoofdrol. De korte inhoud is als volgt: Voor de jonge Elisabeth Klinger wordt een droom plotseling werkelijkheid: zij krijgt een betrekking als secretaresse in Rome. In het vliegtuig, dat haar van Duitsland naai de Eeuwige Stad brengt, heeft zij een charmante buurman: Dino, ongeveer zes jaar oudDino is het zoontje van de beroemde tenor Aldo Morani. Zijn secre taresse komt hem op het vliegveld af halen. Elisabeth wordt opgewacht door een knappe jongeman. Hij blijkt een der employé's te zijn van de firma, waar Eli sabeth zal gaan werken. Rudolf Ahrens is zijn naam. Rudolf is sedert het einde van de oorlog in Rome werkzaam en heeft er vele relaties, met name ook van het zwakke geslacht. En zo kent hij ook de danseres Diana, knap en frivool. Maar Rudolf raakt meteen in de ban van de lieftallige Elisabeth, zoals Elisabeth in de ban raakt van het majestueuze, zon nige Rome en zijn schitterende omgeving. En ook ingenieur Rudolf Ahrens blijkt al spoedig meer voor haar te zijn dan een aardige mede-employé van de firma. Bolhuis leverde door zijn orgelbegelei ding weer een belangrijk aandeel in het welslagen van deze uitvoering. Toch had den wij de indruk, dat er aan het samen spel niet het begeleiden tussen hem en de dirirgent soms wat haperde. De begeleiding door het muziekkorps van het Leger des Heils van de samen zang, onder kundige leiding van zijn diri gent, de heer J. D. Slont uit Almelo, bracht een spontane reactie van de bezoe kers, misschien wel eens even te spon taan, maar het koper gaf een aparte sfeer aan deze samenzang. Tal van bezoekers zijn na afloop dan ook nog even blijven luisteren naar dit gezelschap, dat zich onder de kansel had opgesteld. Zij kwamen zichtbaar onder de bekoring van deze echte sfeer van het Leger, dat zulk prachtig werk doet. Een compliment komt tenslotte toe aan de heer W. van Erkelens, voor de kun dige wijze waarop hij deze uitvoering, die voor de bezoekers een avond van echt kunstgenot inhield, weer tot een goed einde bracht en waarmede hij op een ge slaagde avond mag terugzien. Het slot van dat oratorium vonden wij niet zo mooi als dat van voorgaande wer ken. Een zekere climax, die anders in de liederen besloten lag, hebben wij nu ge mist. De avond werd geopend door Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. Predikant, die voor ging in gebed en wees op het feit. dat dit de tiende uitvoering was. Of het pu bliek deze uitvoeringen op prijs stelt, zo zei hij, is geen vraag meer. Het is moed gevend voor het koor en zijn dirigent, dat er elk jaar zo'n grote belangstelling voor hun kerstuitvoering bestaat. Ds. C. C. Addink, Herv. Predikant, sloot de bijeenkomst met gebed, na met een kort woord, herinnerd te hebben aan het lied van de engelen over de velden van Efrata, die Gods boodschap verkondig den, welke ook door de liederen van deze avond gebracht wordt. De afdeling Holten van de O.L.M. or ganiseerde dinsdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman een forumavond, waarvoor een flinke be langstelling bestond. Deze was zelfs be zocht door dames-afgevaardigden van de Plattelandsvrouwen uit Holten en Dijker- hoek. Het forum, dat bestond uit de heren A. J. Snijders, hoofd van de lagere landbouw school, voorzitter, G. S. E. Vegter, dieren arts, notaris B. H. Pluimers uit Marke- lo, C. Broersma, directeur van de zuivel fabriek, en A. Slotman, landbouwer te Hei no, kreeg heel wat vragen te beant woorden. Dat ging dikwijls gepaard met een hu moristische noot tussen de verschillende bedrijven door, zodat er tijdens deze bij eenkomst een gezellige sfeer heerste. Van Rudolf's kant zijn de gevoelens ernstig genoeg om zijn betrekkingen met Diana te verbreken. En het geluk lacht beide jonge mensen toe. Maar als Rudolf enkele dagen voor za ken naar Engeland moet, krijgt Diana door een toeval kans om Elisabeth een leugen te vertellen, die maakt dat de on schuldige Elisabeth niet langer gelooft in de waarachtigheid van Rudolf's liefde voor haar. Overhaast vertrekt zij uit Rome. Als Rudolf terugkomt, begrijpt hij niets van het plotseling vertrek van zijn ver loofde. Van Diana's valstrik is hij onkun dig. Elisabeth vindt werk bij een groot modehuis. En zo ontmoet 'zij, tijdens een tournée met een show, in een hotel de kleine Dino en diens vader. Zij herinnert zich haar kleine vriendje uit het vlieg tuig, zij herinnert zich ook, als zij diens vader het onsterfelijke „Vergiss mein nicht" hoort zingen, de romantische da gen in Rome, die op een grote teleurstel ling voor haar zijn uitgelopen. Dino houdt van Elisabeth en hij is het, die haar zo dicht tot zijn vader brengt, dat Elisabeth besluit voortaan haar leven met Morani te delen. Ook Rudolf komt er weer aan te pas; waar dat is en hoe dat gebeurt, vertellen wij U echter niet. Dat moet U zelf beslist komen zien. Het is een gevoelige episode uit het leven van Elisabeth en deze prach tige film. Nadere bijzonderheden kan men vinden in een aankondiging in dit blad. De Staatssecretaris van Financiën heeft blijkens zijn aanschrijving aan de Belas tingdienst van 17 december 1959 te ken nen gegeven dat de Stichting Hulpfonds Droogteschade Landbouw 1959 wordt aangemerkt als een „het algemeen nut beogende instelling" als bedoeld in art. Ned. Herv. Kerk. Donderdag 24 decem ber (Kerstavond) 21 uur Ds. Addink. Medewerking van het Kerkkoor. Vrijdag 25 december (le Kerstdag) 9 uur Ds. Israël, 10.30 uur Ds. Israël. Collecte Kerk en Wereld. 14 en 16.30 uur Kerstfeestviering Zon dagschool. Zaterdag 26 december (2e Kerstdag) 10 uur Ds. Stoutjesdijk van Hellendoorn. Collecte Kerk en Wereld. Zondag 27 december 10 uur Ds. Addink, 19 uur geen dienst. Dijkerhoek. Donderdag 24 december (Kerstavond) zie Holten. Vrijdag 25 december (le Kerstdag) 10 uur Ds. Addink. Collecte Kerk en Wereld. Zaterdag 26 december 2e Kerstdag) zie Holten. Zondag 27 december 10 uur Ds. On- stenk van Bathmen. Collecte voor Bethanië. Geref. Kerk. le Kerstdag 9.30 uur Ds. R. A. Hoogkamp, 3 uur Ds. Schenk van Enter. 2e Kerstdag 10 uur Zangdienst, liturg Ds. R. A. Hoogkamp. Tijdens de Kerstdagen is de derde col lecte bestemd voor de Zending op Soem- ba. Zondag 27 december 10 en 3 uur Ds. O. Bouwman van Nijverdal. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor Kerkbouw te Hellendoorn. Nadat de heer E. Voordes, die voorzit ter A. J. Pekkeriet wegens verhindering verving, allen had welkom geheten, in het bijzonder de dames en de forumleden, kwamen bij monde van de voorzitter de schriftelijke vragen aan de orde. Zij wa ren van zeer verschillende aard en zo had iemand de vraag gesteld of een notaris aan een bepaalde plaats gebonden is. Notaris Pluimers kon hier als insider belangrijke inlichtingen geven en zo bleek, dat het iedere Nederlander vrij staat zich tot de notaris varï zijn keuze te wenden, maar dat de notaris voor zijn optreden gebonden is aan het gebied van het arron dissement waarbinnen hij woont. Dit kan bij sommige zaken, zoals het opmaken van een testament enz. wel eens lastig zijn waar het zaken betreft, die niet bij volmacht kunnen geschieden. Op pl.m. 12.000 zielen komt een notaris voor. Bij enkele belasting-vragen bleek, dat bij combinatie van loon waarvoor loon belasting wordt betaald met eigen in komen uit een bedrijf niet twee keer van hetzelfde bedrag belasting wordt betaald, maar dat bij een aanslag in de inkomsten belasting de loonbelasting wordt afge trokken. Van een verkochte stier wordt geen 50 belasting betaald, maar de winst wordt wel bij het inkomen opgeteld, zodat bij een duurverkochte stier het in komen en daardoor de belasting vrij hoog kan stijgen. Het forum achtte de tijd wel rijp voor uitbetaling van de melk naar het eiwit gehalte en liet zal wel niet zo lang meer duren, dat dit ook gaat gebeuren. Maar het kan voordeliger zijn, naar het vetge halte uit te betalen, omdat de kosten van het onderzoek minder duur zijn. Over het algemeen kan gezegd worden dat het eiwitgehalte bij laag vetgehalte hoger is dan bij hoog vetgehalte. In de toekomst zal hier meer perspectief in zitten, maar het zal verstandig zijn naast het eiwit- ook het vetgehalte in het oog te houden. Uitvoerig ging het forum in op alcohol gebruik bij snelverkeer. Men achtte streng optreden op z'n plaats en zag de intrekking van het rijbewijs als een be langrijk preventief middel. De bestuurder van een auto moet zich echter zelf nor men aanleggen. Er zijn gastvrouwen, die aan iemand die een auto of motor bestu ren moet, geen borrel schenken. Het on der de invloed zijn is een zeer wisselval lige norm. Vrij langdurig werd gesproken over de wenselijkheid om de electriciteits- en drinkwatervoorziening meer bij de staat of de provincie te brengen. Vanuit het so ciale vlak gezien zouden het gemeen schapsbedrijven moeten worden. Water en licht zijn gebruiksartikelen, waarvan iedereen moet kunnen profiteren. Sommi ge G.E.B.'s kunnen zich bedruipen. Die het niet kunnen worden dikwijls aan de 51a van het Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941. Dit brengt mede dat alle giften aan ge noemd hulpfonds onder de z.g. giftenre geling van de inkostenbelasting vallen en derhalve binnen de daar gestelde gren zen in mindering van het inkomen kun nen worden gebracht. In deze giftenregeling is bepaald, dat voor aftrek in aanmerking komen de'gif ten, indien en voorzover zij in totaal 1 van het zuiver inkomen en tevens f 100. te boven gaan en dat het totaal terzake aftrekbare bedrag ten hoogste 4 van het zuiver inkomen bedraagt. Tevens heeft de Staatssecretaris goèdgevonden dat giften, welke reeds vóór de oprichting van het hulpfonds hebben plaats gevon den en welke alsnog gestort worden in het hulpfonds, geacht kunnen worden ge daan te zijn aan het hulpfonds. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX EN DIENSTEN OP 2 JANUARI 1960 Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis dat de GEMEENTELIJKE BUREAUX EN DIENSTEN op zaterdag 2 januari 1960 gesloten zul len zijn. Voor het doen van aangiften betreffen de de burgerlijke stand, zal de gemeente secretarie op die dag geopend zijn van 9.3010.30 uur. Holten, 23 december 1959. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat op zaterdag 9 jan. 1960 des voormiddags van 11 tot 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijker- hoek gelegenheid bestaat tot kosteloze in enting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van één jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende ver klaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden verzocht het inentingsboekje, dat na de geboorte aangifte is toegezonden of de inentings- kaart, welke bij de geboorte-aangifte werd uitgereikt mede te brengen. Holten, 22 december 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. IJsselcentrale overgedragen. Men kan de tarieven vergelijken, zo werd opgemerkt. Niet het bedrijfsbelang maar het gemeen schapsbelang moet prevaleren. Zeer nuttig en belangrijk achtte het fo rum het bezoek van boerenjongeren aan de Volkshogeschool. Door onderlinge dis cussies krijgt men onder perfecte leiding een algemene vorming, die voor de kijk op het eigen bedrijf zeer nuttig kan zijn. Het forum sprak dan ook de hoop uit, dat de ouders hun kinderen voor dit Volks- hogeschoolbezoek in de gelegenheid zul len stellen. De vraag, wat voordeliger is boedel scheiding voor of na het versterven te doen plaats vinden, werd beantwoord met de mededeling, dat sedert de nieuwe suc cessiewet in werking is getreden, bij boe delscheiding na 't overlijden 'n aftrek per kind kan plaats hebben van f 3000.het geen bij de regeling bij het leven niet het geval is. Er zitten echter tal van aspec ten aan deze zaak, die met een enkel ant woord niet zijn te benaderen. Wenselijk is vooral met boerenbedrijven bij het in leven zijn der ouders alles goed te re gelen en hen te laten beslissen. Bestuursleden van zuivelfabrieken en boerenleenbanken hebben tenminste 4 a 5 jaar nodig om zich behoorlijk in te wer ken in de moeilijke materie dezer bedrij ven. Een spoedig niet herkiesbaar zijn bij periodiek aftreden is daarom niet wense lijk. Anderzijds is het goed, dat ook eens vers bloed aan deze besturen kan worden toegevoegd door verkiezing van jongere mensen, zo oordeelde 't forum op een des betreffende vraag. Na de 65-j'arige leeftijd moet het echter gebeurd zijn met de ver vulling van een bestuursfunctie. - Nadat na de pauze nog tal van "vragen beantwoord waren, sloot de voorzitter met een dankwoord aan de forumleden deze geslaagde avond. Donderdag 24 december (Kerstavond) en Oudejaarsdag hotel G. Müller 's avonds na 5 uur en Eerste Kerstdag de gehele dag gesloten (zie adv.). Café „De Waag" Kerstavond en Oude jaarsavond na 6 uur en Eerste Kerstdag de gehele dag gesloten. Zaterdag 26 december (Tweede Kerstdag) 7.30 uur: Uitvoering Holtens Toneel in „Amicitia". Zaterdag 26 december (Tweede Kerstdag) 7.30 uur: Filmvoorstelling CJMV in ge bouw „Irene" (zie adv.). Zaterdag 26 december (Tweede Kerstdag) 3 uur: Dansen in hotel G. Müller. Maandag 28 december, 7.30 uur: Prijsuit reiking fokveedag 1959 (zie adv.). Donderdag 31 december: Coöp. Boeren leenbank „Holten" de gehele dag geslo ten (zie adv.). Vrijdag 1 januari (Nieuwjaarsdag), 7.30 uur: Filmvoorstelling in „Irene" met de prachtige kleurenfilm „Vergeet mij nooit" (zie adv. en omschrijving). Dinsdag 5 januari, 8 uur: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in gebouw „Rehoboth". Donderdag 7 januari, 8 uur: Ledenverga dering MAC „De Holterberg" in café Vruggink. Zaterdag 9 januari: Jaarfeest CJMV „De Vriendenschaar", Beuseberg, in „Irene". Aanvang 8 uur. Zaterdag 9 januari: Laatste dag voor aan gifte moedercursus van 't Groene Kruis (zie bericht). Geboren: Geertruida Hendrika, dv J. Vincent en H. J. Kooijmans, Burg. v. d. Borchstraat 27. Dirkje Janna, dv D. J. Meuleman en B. J. Jeurlink, Dijkerhoek 19. Hendrik Teunis, zv H. J. Stukker en J. Prins, Dorpsstraat 26. Ate Fol- kert Theunis, zv T. A. Oostenbrug en G. H. Bongenaar, H. J. Wansinkstraat 16, ge boren te Deventer. Cornelis Leendert, zv L. Schuppert en C. Keuning, Larense- weg 37, geb. te Deventer. Gehuwd: J. Sanderman, 28 jr., Rijssen en J. H. Traanman, 23 jr., Holten. Overleden: T. Nijenhuis, ev J. Traan man, 60 jr., Dorpsstraat 23. BEVOLKING: Ingekomen: G. van Avesaat van Nijme gen naar Aalpolsweg 20. H. van Ave saat van Nijmegen naar Aalpolsweg 20. J. H. Kolkman van Hellendoorn naar Bor- keld 1. G. Knol van Hellendoorn naar Beuseberg 44. I. R. Londt Schultz van Velsen naar Holterberg 26. Vertrokken: A. Leemburg van Oranje straat 38 naar Leeuwarden. G. R. To- kaya en gezin van Look 40 naar Andijk. H. Baudoin en gezin van Look 40 naar Hardenberg. M. L. Abrahams en gezin van Look 40 naar Hardenberg. Gevonden: Kinderwant met sjaal; kin- derportemonnaie; geel kinderwantje; kin- derportemonnaie; kindersjaal; aansteker; 3 herensjaals; nylon handschoen; overall; handschoen; paar handschoenen; Grolse want; vingerhandschoen; hondje; 4 dub beltjes; kinderwant. Verloren: want; een bedrag van f 500,-; kinderwant; militaire baret; enveloppe m. brief; lantaarn. Inlichtingen dagelijks tussen 9 en 22 uur aan het groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, tel. 352. MOEDERCURSUS Van de zijde van het Groene Kruis ver zoekt men ons mede te delen, dat te be ginnen op donderdag 21 januari a.s. van 2-3.30 uur bij voldoende deelname een moedercursus zal worden georganiseerd. De cursus bestaat uit 9 lessen en de on kosten voor de deelneemsters bedragen f 1,50. Zij zal gegeven worden door de dis trict-verpleegster Zr. D. H. Engelkes uit Hengelo, die ongeveer 25 deelneemsters voor zo'n cursus een geschikt aantal vindt. Jonge moeders, maar voornamelijk nog aanstaande moeders, die aan deze cursus wensen deel te nemen, worden verzocht zich op te geven bij de wij li verpleegsters Zr. T. C. J. Groeneveld of Zr. J. Berg- feld. Het telefoonnummer is 436. De aan melding moet bij voorkeur geschieden vóór 10 januari a.s. KERKELIJK ONTVANGER In verband met de verkiezing van de heer G. J. Langenbarg tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is met ingang van 1 februari 1960 in zijn plaats tot ker kelijk ontvanger benoemd de heer H. Soer, die vele jaren penningmeester en later administrateur van het algemeen zieken fonds is geweest. ELITE-BEER VOOR K.I. AANGEKOCHT Door de K..I.-vereniging voor varkens, bestaande uit de varkensfokverenigingen te Holten, Markelo en Bathmen, is van het Varkensstamboek Friesland te Drach ten aangekocht de 4-jarige elitebeer „Leo- nardus". Deze nieuwe en belangrijke aan winst zal achter in deze maand worden gestationeerd in de K.Lstal van de Coöp. K.I. Vereniging „Zuidwest Overijssel" te Dijkerhoek, waar ook de varkens K.I.-stal is ondergebracht.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1