DE KRIBBE Zwembadplannen in een vergevorderd stadium W\fr ADVERTENTIES woensdagavond 30 december Wachten thans nog slechts op Rijksgoedkeuring Raadsvergadering Kerstwandeltocht W.S.V. De Trekkers" No. 51. Jaargang 11. DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 KERSTNUMMER HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.85 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. fa contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 „En dit zij U ihet teken: Gij zult een kind vinden in doeken gewikkeld en liggende in een kribbe." Luk. 2 12. Telkens is het weer een verrassing, wanneer het Kerstfeest gaat worden. Hoe dat mogelijk is? Ik weet het niet. Wel weet ik, dat vrijwel ieder mens onder de indruk komt van dat geweldige gebeuren in die bewuste kerstnacht. Terwijl de wereld slaapt geschiedt de ene bijzon derheid na de andereHerders horen een engelen-stem, die een mach tige boodschap doorgeeft; engelen jubelen ter eer van God, Die in mensen een welbehagen blijkt te hebben; en daar in die schuur in Bethlehem vindt de geboorte plaats van Jezus, Gods Zoon, de Heiland der wereld. Het is allemaal zo geweldig. Als je er over nadenkt, stokt het je soms in de keel. Ja, goed bezien, is het eigenlijk net iets te veel voor. ons. En toch het zijn juist de herders, die als eersten deze gewel dige boodschap mogen horen. Herders: degenen, die niet zo goed be kend stonden; onontwikkeld; ruig; op het randje van onkerkelijkheid. Ik stel me voor, dat ook zij het niet hebben kunnen verwerken. En toch lees ik nergens in de bijbel, dat ze protesteren. God zelf voor komt hun vraag; Hij weet blijkbaar zo goed, wat de mensen nodig hebben. Zij krijgen ongevraagd toch een teken: een kribbe met daarin een kind. Doch dit Kind is het Evangelie zelf. Daarom wijzen de engelen en de sterren de eerste getuigen daarheen. Dit is immers de plaats, waar God de mens wil ontmoeten Zeker, dat gaat tegen iedere verwachting in. Maar dat het in een schuur gebeurt, waar iedereen zo maar naar binnen kan lopen, dat is ergerlijk. En 'toch, is dat nu juist niet het verrukkelijke van Kerstfeest De herders hebben dit begrepen en ze gaan. Om te aanbidden. Zij hebben geloofd, dat God Zich „ontledigt van Zijn 'heerlijkheid" om zo de mensen te overtuigen, dat Hij naast hen is komen staan om hen te helpen in de strijd tegen zonde en dood. Daarom en daarom alleen is Kerstfeest zo'n heerlijk feest. Want God heeft in de mens behagen. Daar ligt dan dat Kind, ten aanschouwe van de gaande en komende man. Inderdaad want de herders kwamen en gingen; de Wijzen uit het Oosten evenzo. Maar de Farizeeën en velen met hen kwamen niet, omdat ze meenden Jezus niet nodig te hebben. Maar komt er de tollenaar, die „even de kerk binnenloopt". Ook een man als Zacheüs, die in een boom klauterde om Jezus toch vooral te kunnen zien. En aan Lazarus, de arme, ongelukkige bedelaar op de stoep van een rijke man, wordt een plaats beloofd in de hemel. Tenslotte is het de moor denaar aan het kruis, 'die horen mag: Heden met Mij in het Paradijs. Wij staan aan de vooravond van Kerst. Straks zal het loflied klin ken over de hele wereld. Maar wij zullen goed moeten weten, dat het er op aan komt, evenals de herders en de wijzen uit het Oosten, te gaan. Om te aanbidden het Kind in de kribbe. Dat gaat heus niet vanzelf de ergernis over het feit, dat God zó tot ons komt, maakt het ons niet gemakkelijk. Bovendien, wij maken soms zó veel drukte en gezelligheid, dat we niet meer toekomen aan het Kind in de kribbe. En daar moet het om gaan, opk op het aanstaande Kerstfeest. Het is Gods bedoeling, dat ook U en ik komen tot Hem om te smeken om genade. Wie dat doet, zal de intense vreugde beleven, die Christus' ge boorte brengt. Diegene weet, welk een groot voorrecht het is om van zondaar te worden kind van de hemelse Vader. Komt dan en laten wij aanbidden. J. H. I. „Holten krijgt een zwembad", deze ver lossende woorden sprak burgemeester Enklaar in de, in de maand okt. gehouden raadsvergadering, waarin onze vroed schap ©en krediet van f225.000.heeft toegestaan om de toen reeds bestekklare plannen te doen uitvoeren. Het wachten was toen op overeenstemming met de Nilhnij en op de goedkeuring van hoger hand. Met de Nilhnij is inmiddels een accoord tot stand gekomen, waaraan de raad de volgende week nog zijn goedkeuring zal moeten hechten. Gedeputeerde Staten hebben in beginsel geen bezwaar tegen een investering van twee en een halve ton voor de bouw van het zwembad. Het wachten is thans nog slechts op de Rijksgoedkeuring voor wat het bouwen zelf betreft. Vele malen is vooral de laatste jaren in alle toonaarden gesproken en geschre ven over de wenselijkheid, ja zelfs de dringende noodzaak, dat onze gemeente, als een zich nog steeds uitbreidend va kantiecentrum, de beschikking dient te hebben over een goed geoutilleerd na tuurbad. Voor de moderne openlucht-recreatie is een goed zwembad een onmisbaar ele ment en men kan rustig stellen, dat een vakantie-oord, zonder de mogelijkheid om op gezette tijden een verfrissende duik te nemen, gelijk staat met een maaltijd waaraan de vereiste ingrediënten ontbre ken. Wel beschikt Holten over een badgele genheid in de Schipbeek, maar de af stand van het dorp is zo groot en de daar geschapen mogelijkheden zijn zo primi tief, dat moeilijk van een volwaardig na tuurbad kan worden gesproken. BINNEN BEREIK De stichting van een natuurbad, welke nu binnen het onmiddellijk bereik geko men is, zou wellicht nog vele jaren een vrome wens gebleven zijn, indien niet de Nillmij enkele jaren geleden van de ge meente Holten het Twenhaarsveld had gekocht met de toezegging daar een. open baar zwembad te zullen bouwen. De Nillmij heeft haar toezegging niet gerealiseerd, omdat zij meende, dat het exploiteren van een openbaar zwembad voor haar niet aantrekkelijk kon zijn, maar zij stelt thans de gemeente Holten, na terugoverdracht van 4 ha. bos en hei de, door financiële faciliteiten in staat in dit recreatie-complex zelf een prachtge natuurbad te stichten, waarvan de plannen zich thans in een vergevor derd stadium bevinden. Het gemeentebestuur en met name on ze burgemeester heeft zich bij de onder handelingen met de Nillmij en bij de vele besprekingen met de rijks- en provinciale instanties, welke aan de bouw van een zwembad hun goedkeuring hebben te hechten, bijzonder beijverd om dit project er door te krijgen, omdat de verwezen lijking van deze plannen voor de bloei van onze gemeente van onschatbare bete kenis moet wox'den gacht. Wij zullen dan ook zeer dankbaar moe ten zijn wanneer de volgende week ook de raad nog zijn goedkeuring zal willen hech ten aan de verhoging van het krediet, dat voor de uitvoering van de plannen noodzakelijk is geworden. voor het Oudej aarsnummer, dat op verschijnt (postabonné's donderdag, 31 december) moeten uiterlijk dinsdagmiddag 29 december, half twee, worden opgegeven. Bij latere opgave kan niet voor plaatsing wor den ingestaan. Geeft Uw Nieuwjaarsannonce zo spoedig mogelijk op. 1 ACCOUNTANTSKANTOOR pouw Enterstraat 33 Rljssen Tel. 2737 g verzorgt Zitting in Hotel Holterman elke maandagmiddag. llllllllllllUIIIUIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LIGGING Uit de hierbij afgedrukte situatieteke ning valt af te lezen, dat het bad zal wor den aangelegd in het noordwestelijk deel van het Twenhaarsveld, vlak bij het bun galowpark van die naam en zeer gunstig gelegen bij de grote verkeersweg Holten- Rij ssen ten zuid-westen van de spoorweg overgang bij Sigger. Het bad is ontworpen door Ir. S. Sprecher van het Bouw- en, Waterbouw kundig Ingenieurs- en Adviesbureau N.V. te Rotterdam overeenkomstig een reeds bestaand project voor de gemeente Maar- heeze. De mogelijkheid om in het bos te bou wen heeft de ontwerper gaarne aange grepen, omdat hierdoor z.i. een gunstige en intieme sfeer bevorderd wordt. Door het gebruik van geschikte kleuren wil hij het geringe nadeel, dat het in een bos ietwat minder licht is, opvangen. De beschutte ligging, waarbij vooral de wind minder sterk wordt gevoeld, wordt als een groot voordeel gezien. AFMETINGEN Het terrein is, zoals reeds gezegd, ruim 4 ha groot. Daarin wordt het bad aan gelegd en worden de kleedcellen, garde robes, kamer voor de badmeester, toilet ten en kiosk gebouwd, zoals op de teke ning staat aangegeven. Het bassin wordt 25 meter lang met 6 zwembanen en daai'door geschikt tot het houden van zwemwedstrijden, zij het dan niet met de mogelijkheid tot vestiging van internationale erkende records. Dit laatste vinden wij erg jammer, om dat van dergelijke wedstrijden, ook al zouden zij maar zeer sporadisch in Holten gehouden woi'den, een enorm stuk recla me uitgaat, want een radio-reportage doet in dit verband wonderen. De enorme meer-kosten, aan de stich ting van een 50-meter bad verbonden, hebben het gemeentebestuur echter wel gedwongen zich voorlopig tot het huidige project te beperken. Ook polowedstrijden kunnen in het bad plaats vinden; een apart instructiebad en een springkuip zijn aan het bad aange- bouwd. Uit financiële overwegingen kon den geen geheel gescheiden bassins hier voor worden voorzien. Wel is de ligging ten opzichte van elkaar zodanig, dat de niet-zwemmers, de zwemmers en de springers elkaar zo weinig mogelijk hin deren. De springkuip is in Noordelijke rich ting georiënteerd. Wat de instructiegele genheid betreft zij opgemerkt, dat ook in het hoofdbasin aan de ondiepe zijde, ruim gelegenheid is voor ongeoefenden. Afmetingen en diepten zijn aangepast aan de gangbare en algemeen erkende normen. Voor de allerkleinsten is, zoals op de plat tegrondtekening is te zien, een rus tig hoekje met een geheel apart badje ge reserveerd, omgeven door een vooral voor de moeders gedachte ligweide. GEBOUWEN De gebouwen en garderobes etc, zijn, mede uit financiële overwegingen, een voudig van opzet. Een en, ander is ruim opgezet en goed voor uitbreiding vatbaar. Wel is er voor gezorgd, dat vooral wat de sanitaire voorzieningen betreft, het bad ruim aan de eisen kan voldoen. ZWEMWATER Het bad zelve is een geheel gesloten kuip van gewapend beton. Het water wordt voortdurend via een circulatiesy steem door snelfilters gereinigd. De ste rilisatie geschiedt met een chloordose- ringsapparaat, dat voldoende capaciteit heeft om het water over het z.g. breek punt te chloreren. Naar de mening van de ontwerper is de hoofdeis die gesteld moet worden, het beschikbaar stellen van absoluut perfect zwemwater, daarom is aan de filter installatie bijzondere aandacht besteed. Met het te stichten bad is getracht te gemoet te komen aan de steeds weer ge hoorde wensen een buitenbad aan te leg gen, dat technisch aan redelijk te stellen eisen voldoet, maar toch goedkoop is. Niettemin staat nu al wel vast, dat de gemeente de eerste jaren ieder seizoen een vrij belangrijk bedrag tekort zal moe ten bijpassen. Daarover behoeft men zich zeker geen al te grote zorgen te maken, want behal ve, dat de volksgezondheid in belangrijke mate wordt gediend, waarbij ondermeer gedacht moet worden aan zwemlessen voor de komende generaties, zal een be langrijk bedrag aan de Holtense gemeen schap ten goede komen door de stijgende welvaart, welke door de toeneming van het vreemdelingenverkeer zal worden be vorderd. Het is derhalve te hopen, dat spoedig tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan. De gemeenteraad komt dinsdag 29 dec. a.s. des avonds 7.30 uur ten gemeentehui ze bijeen ter behandeling van de volgen de agenda: 1 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 2 Voorstel tot het verlengen van de verleende optie op enkele bouwter reinen in de Gaarden aan de Fa. B. Derksen te Enschede. 3 Voorstel tot wijziging van de begro ting 1959. (aanvullend crediet voor de stichting van een zwembad). 4 Voorstel tot vaststelling van het to taalbedrag der op te nemen kasgeld leningen in 1960 met de N.V. bank voor Nederlandse gemeenten te 's- Gravenhage. 5 Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees. 6 Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van keurlonen en slachthuisrechten. 7 Voorstel tot het vaststellen van een verordening betreffende de bestrij ding van ratten en muizen. 8 Voorstel tot het verlenen van een ga rantie aan de waterleidingmij. „Over ijssel" N.V. ten behoeve van de aan sluiting van een 3-tal percelen in de buurtschap Borkeld. 9 Voorstel tot het aangaan van een da ding met de N.V. Levensverzekerings mij. Nillmij te 's-Gravenhage. Voorstel tot benoeming van leden der commissie van advies ex artikel 8 der woonruimtewet 1947, stbl. nr. H 291, voor het jaar 1960. De commissie is thans samengesteld als volgt: J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevrouw J. Jansen-van den Brink. 11 Voorstel tot (her)benoeming van vier leden in de commissie tot wering van schoolverzuim voor het tijdvak 1 jan. 1960 tot en met 31 dec. 1962. Aftredend zijn de heren B. H. Brou wer, F. J. Hol, G. J. Langenbarg en J. W. Witmer. 12 Bespreking aanwijzing plaats voor te bouwen school voor ULO. 12 Rondvraag. 10 uj o m bad h o I t e n. VVVWWVWV\AAA/VVV\AAAAAftAAAAAAAA/WVWVVJWWWWWVWMWW Op verzoek van het district Almelo van de NUW organiseerde de wandelsport vereniging „De Trekkers" te Holten za terdagmiddag een z.g. Kerstwandeltocht in de omgeving van Holten. Hoewel het wandelseizoen voorbij is, houdt men toch zoveel mogelijk contact met de wandelsportbeoefenaars door in de winter korte interclub-wandeltochten te organiseren met vrije deelname voor alle wandelsportliefhebbers. Aan deze tocht was een aardige attrak- tie verbonden, doordat aan alle deelne mers en deelneemsters na de wandeling een mooie kerstkrans werd uitgereikt. In verband met ziekte van de heer Joh. Jansen had de start niet plaats vanuit het clublokaal café Jansen, maar werden start en finish gehouden in Amicitia, waar het een hele drukte was. Ruim 130 wandelaars gingen hier om 3 uur onder vrij goede weersomstandighe den de wandeling beginnen. Het waren leden van WIOL, Rijssen; KSW senioren en, junioren uit Nijverdal; ELTEM, Alme lo; WSV uit Hengelo; „De Trekkers" uit Holten, terwijl er enkele individuele wan delaars en scholieren van de plaatselijke lagere scholen bij waren. De tocht ging door de mooiste delen onzer gemeente o.a. via de Beuseberg, Winkelberg, Borkeld en Look naar Ami citia terug. Daar reikte de heer M. Hof stede, voorzitter van het district Almelo van de NUW de kerstkransen uit. De echtgenoten van onze beide dokto ren mevr. A. Gerritsma-van der Leij en mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, die ook meewandelden, hadden de tocht bijzonder aardig gevonden. Door deze wandeltoch ten wordt gezondheid en levensvreugde opgedaan. „De Trekkers" kunnen op een geslaagde tocht terugzien. Officiële publikaties VUURWAPENWET 1919 Met het oog op de afloop van de gel digheidsduur van de aan belanghebben den verleende bijzondere machtiging in gevolge de vuurwapenwet 1919, verzoek ik hen dringend deze machtiging voor 31 december e.k. ter gemeente-secretarie in te leveren. Desgewenst kan de geldigheidsduur worden verlengd. De aandacht wordt er op gevestigd dat bij niet-tijdige verlenging van de machti ging, wegens het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen, een strafver volging moet worden ingesteld. Holten, 18 december 1959. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1