Goed spel van Holtens Toneel in „De gekke Dokter" DE RUNDVEEHOUDERIJ „Een meisje om te stelen" BOSSCHER BESCHUIT Gezellige Sinterklaasavond plattelandsmeisjes „Studio" speelde amusant blijspel Bouwaktiviteiten in de Gaarden „Redt een kind" Melkritten duurder Ouderavond Espelo Gevonden en verloren voorwerpen De avonturen van INHOUD VAN HET STUK MINDER GESLAAGD VAKMANSCHAP EN KWALITEITSPKODUKTEN VOORWAARDEN VOOR LONEND LANDBOUWBEDRIJF Voor een uitverkocht „Amicitia" heeft „Holtens Toneel" de vorige week zater dag een uitvoering gegeven met het to neelspel in 3 bedrijven „De gekke dok ter", door Arie van der Lugt bewerkt naar de Amerikaanse roman „The crazy docter". Onze amateurs hebben bij de vertolking van dit toneelspel over het algemeen goed spel te zien gegeven; of zij met het stuk zelf wel zo'n goede keuze gedaan hebben wagen wij te betwijfelen. Korte inhoud. Van der Lugt laat het stuk spelen op een van de Zeeuwse eilanden, waar de nog wat conservatieve bevolking een nieuwe dokter krijgt. De Rotterdamse arts De Geus is diep teleurgesteld, dat zijn huwelijk kinderloos is gebleven, ter wijl hij als godsdienstig mens en dokter telkens met de neus gedrukt wordt op het wonder van de geboorte. Hij verlaat zijn vrouw en breekt met de kerk. Op het eiland noemt hij zich een Godloo chenaar, zijn gedrag is vreemd en de be volking noemt hem al spoedig „de gekke dokter". Pastoor Conings, die met hem kennis maakt en wat dieper schouwt, heeft al lang begrepen, dat achter deze wat ruwe en eigenzinnige man een beter mens ver scholen gaat. De leden van de afdeling Holten van „De Plattelandsmeisjes" hielden dinsdag onder leiding van hun presidente, mej. Willy Slijkhuis, in hotel Holterman een gezellige Sint Nicolaasavond, die druk be zocht was. Wij hebben gemeend, zo zei de presi dente in haar openingswoord, dit jaar eens iets anders te moeten doen en in plaats van de traditionele Kerstwijding nu eens een gezellige Sintersklaasavond te moeten organiseren. Dat is bijzonder goed gelukt, want de dames hebben er na de afhandeling der huishoudelijke zaken een pretige avond van gemaakt. Het welkomstwoord van de presidente gold in het bijzonder mej. Dineke Voor des, die na een langdurige verpleging in het sanatorium te Hellendoorn, geheel hersteld, voor de eerste keer weer bij haar vriendinnen ter vergadering was. Zij bleek trouwens al aardig weer in het dagelijks leven te zijn opgenomen, want zij had al weer een 14-daagse cursus op de Goedhart-stichting in De Steeg meege maakt, waarvan zij in deze bijeenkomst het een en ander vertelde. Na de goedkeuring der notulen werden door de secretaresse, mej. Dini Lubbersen, de ingekomen stukken voorgelezen, welke o.m. betrekking hadden op een meisjes cursus op de Volkshogeschool „Diepen- daal" van 25-26 januari a.s., op een week end-uitwisseling met de afdeling Beilen in Drente, waarvoor alle leden zeer enthou siast waren en op een deze winter te hou den provinciale „Eigengemaakte kleding"- wedstrijd. Op 9 december kunnen de leden deelne men aan een dropping met de leden van „Jong Holten", die om half acht bij de Waag begint, terwijl de ontspannings avond van de beide PJGO-afdelingen ge houden zal worden op 23 januari a.s. Na de pauze met een traktatie van mej. Voordes begon het recht gezellig te worden. Eerst werd een leuk tekenspel gedaan, waarin allen betrokken werden. Daarna werden één voor één de pakjes uitgereikt, waarbij de goede Sint voor ieder een leuke opdracht had gevoegd, welke eerst moest worden uitgevoerd, al vorens het pakje geopend mocht worden. Er werd getrakteerd en gezongen en nog een gezelschapsspel gedaan, waarna men tenslotte samen zong „De boot gaat weer naar Spanje". Het was „een heerlijk avondje" geweest en de presidente wenste allen daarna een wel thuis. Deze pastoor voert op het eiland, waar nog een groot standsverschil bestaat tus sen de rijke boeren en de arme keuters, een hem wat moedeloos makende strijd voor meer sociale rechtvaardigheid. De nevenfiguren, die in het stuk als bijrollen op de planken worden gebracht, moeten voor het merendeel bewijzen, dat dokter De Geus niet de slechte mens is, waarvoor men hem aanziet en waarvan pastoor Conings diep in zijn hart over tuigd is. Als de pastoor, die een vriend van de dokter geworden is, hetgeen hem zeer kwalijk genomen wordt door de rijke boer Fons Verzweivere, aan het eind van het stuk tijdens een diepgaand gesprek met de dokter aan een hartaanval sterft, brengt dit een grote ommekeer bij de dok ter, die daardoor zijn geloof hervindt. Spel. De inhoud van het stuk is voor iedere toeschouwer zeker niet aanvaardbaar, om dat het hier en daar lichtelijk de draak steekt met bepaalde geestelijke waarden en derhalve niet geheel van enige profa- niteit gespeend is, maar qua spel heeft dat aan deze opvoering geen afbreuk ge daan. De rol van pastoor Conings werd door de heer Joh. van Geenhuizen zeer aan nemelijk en goed vertolkt. Vooral in het laatste bedrijf, als de pastoor zijn einde voelt naderen en zijn gesprekken voert met de rijke boer van „Zonnegloren", met zijn nichtje Kristientje, de huishoud ster van de dokter, en tenslotte met dok ter De Geus zelf, doen zich ontroerende momenten voor. Men kan bezwaar maken tegen de lange dialogen, maar het spel was gaaf. Minder goed vonden wij de rol van dokter De Geus, gespeeld door de heer G. Brands. Deze kende zijn rol uitstekend, maar had de moeilijke taak zich als een „gekke" dokter te gedragen, ook al werd daarmede natuurlijk geen „krankzinnige" De toneelgroep „Studio" heeft zaterdag avond in „Irene" pl.m. 300 belangstellen den een prettige avond bezorgd met het komische spel „Een meisje om te stelen", blijspel in drie bedrijven (vier taferelen) van Jack Popplewel in een vertaling van Wim Kubbenga. In Holtens Nieuwsblad van zaterdag 12 september 1959 werd reeds medegedeeld, dat „Studio" op uitnodiging van het gemeentebestuur op 28 november een uitvoering zou geven. Van deze medede ling had blijkbaar het bestuur van de Holtense Toneelvereniging geen aanteke ning gemaakt, want dezelfde avond werd door de H.T.V. vastgesteld voor de uit voering van het spel „De gekke dokter". Spijtig, maar gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer en geen van beide partijen kon de uitvoering verschuiven naar een latere datum. Gelukkig is alles nog weer op z'n pootjes terecht gekomen, want beide zalen waren uitverkocht en beide gezelschappen mogen terugzien op een geslaagde avond. Duister begin. Het begin bracht reeds direct een ver rassing in de vorm van een aardedonker toneel met daarop de geheel in het zwart en rood geklede inbreekster Penelope Shawn, en ongetwijfeld is bij vele bezoe kers toen reeds de vraag gerezen: waar moet dat heen? Het antwoord kwam ech ter snel en duidelijk. Penelope, het bekoorlijke meisje uit een roemrijk geslacht van inbrekers, pleegt een kraak je in de zitkamer van David Warren in een flatgebouw in Londen. Zij maakt bij deze diefstal een fout en wordt betrapt. Het blijkt al gauw, dat ze niet alleen Warren's juwelen heeft meegepikt, doch en passant ook z'n hart en dit laat- dokter bedoeld. Hij is daarin, naar het ons voorkomt, niet helemaal geslaagd. Voor Johanna Wansink leek ons de rol van Bertha, de snibbige en bijdehande, maar voor de pastoor ook liefdevolle huishoudster, als geknipt. Ze sprak ech ter wel eens wat te vlug. Het andere debutantje, Henny v. Geen huizen, speelde het korte rolletje van Kristientje, het nichtje van de pastoor, bijzonder aardig en gevoelig. Mieke Lammers had als „Mooie Mieke" niet zo'n belangrijke rol, maar ze speelde als debutante vrij en gemakkelijk, even als de heer D. Aaftink als „Zwarte Driek". De uitbeelding door Johan Paalman van de rijke en hoofdige boer Fons Ver zweivere hadden wij gaarne wat zelfbe wuster gezien. Zijn onaantastbare positie als van de heersende stand op het eiland kwam er niet voldoende in uit. Het spel van de heer J. ten Wolhuis als de koster, van de heer H. Tuller als Thijs de Toeter en de heren F. Russen en B. J. Slotman als de tweeling Kris en Teun Briool, is op één lijn te stellen. Deze oude mannetjes moesten onopvallend de goede inborst van dokter De Geus demonstre ren. Hun spel was dikwijls aanleiding tot humor en een hartelijke lach tijdens de uitvoering. De zacht huilende wind gaf de toe schouwers de indruk op een eiland te zijn. De aankleding van het toneel was goed verzorgd en vooral in het derde bedrijf maakten de prachtige koperen candela- bres en het kruisbeeld, waarmede de kos ter aan het poetsen was, een bijzondere indruk. Het luiden der klokken bracht een bijzondere sfeer. De heer Piet Bos, die de regie voerde, sprak er bij de aanvang van de voorstel ling zijn vreugde over uit, dat de zaal, ondanks het optreden van een beroeps toneelgezelschap in een andere zaal, zo goed bezet was. Hij heette in het bijzon der welkom de leden van de zusterver enigingen O.C.H. en C.O.C. en van de to neelclub uit Vilsteren. Aan het slot van de voorstelling bood hij de dames bloemen aan, bedankte zijn clubgenoten voor het mooie spel en de heren Ten Wolthuis voor de decors, Kees Bos voor het souffleren en Eddy Vincent voor de geluidsverzorging. Het gezelschap werd daarna door het publiek met een hartelijk applaus beloond. Na de gebruikelijke verloting werd de avond besloten met een druk bezocht en gezellig bal. ste brengt David in grote moeilijkheden, want hij is reeds verloofd met de schat rijke Helen Chandler, die zich niet zo een-twee-drie opzij laat zetten. Toch moet zij tenslotte voor Penelope het veld ruimen. Voordat het echter tot de trouwdag van David en Penelope komt, doen zich tal van moeilijkheden voor, die worden afge wisseld met vermakelijke scenes. Al met al een uitvoering, die van begin tot einde boeide en die met vaart en zon der de minste hapering werd gepresen teerd. Een woord van dank werd tot de mede werkenden niet gesproken en dit was ook overbodig na het minutenlange applaus, dat het publiek staande bracht. Burgemeester Enklaar bood de dames van het gezelschap een boeket bloemen aan. Het is jammer, dat niet alle werkende leden van onze drie plaatselijke toneel verenigingen op deze uitvoering present waren. We willen op hun ongetwijfeld zeer verdienstelijke prestaties niets af dingen, doch van deze beroepsartisten hadden ze zeker nog iets kunnen leren en het is mede daarom dat het gemeentebe stuur beroepsgezelschappen laat optreden. In de nieuwe dorpsuitbreiding, het com plex „Gaarden", zullen in de loop van het komende jaar 22 middenstandswoningen worden gebouwd. Het is de bedoeling van de initiatiefne mers 2 samenwerkende makelaars om te komen tot de bouw van volkomen verantwoorde middenstandswoningen, waarvan de prijs binnen veler bereik zal komen te liggen, echter zonder dat het „goedkope" woningen worden. Om dit te bereiken, wil men van tevoren een zo Op verzoek van de plaatselijke afdelin gen der O.L.M. en C.B.T.B. en van de Bedrijfsvereniging Holten hield de rijks- veeteeltconsulent, Ir. J. Jepma te Zwolle vrijdagavond van de vorige week in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman een lezing over de rundveehou derij. Ir. Jepma heeft er zijn vrij talrijk ge hoor daarbij op gewezen, dat het om op de kleinere gemengde bedrijven op de zandgronden tot een lonende exploitatie te komen gaat om vakmanschap, het oog van de meester en het leveren van kwaliteitsproducten. Aan de hand van de voorcalculatie 1959/ 1980 uit het rapport 324 van het L.E.I. be treffende kosten en opbrengsten van de rundveehouderij per hectare grasland en voedergewassen, toonde spreker aan, dat de kostprijs voor de rundveehouderij in de Graafschap gunstiger ligt dan in Over-' ijssel. Gelderland komt uit de bus met de laagste kostprijs. Er is een tijd geweest, dat Overijssel de hoogste kostprijs noteer de, al is dat momenteel niet meer het geval. MEER JONG VEE De totale bruto-kosten per hectare lig gen in de Graafschap hoger dan in Over ijssel, bij de netto-kosten is dit net anders om. Deze gunstige toestand moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan omzet en aanwas o.a. het aanhouden van veel meer jong vee in het Gelderse 08 bros en beter In verband met het grote succes, dat de revue „Kolderellef" dinsdag en woensdag op de ouderavonden van de openbare ULO- school te Holten geoogst heeft, hebben leer krachten en leerlingen besloten vrijdag avond 4 dec., in Amicitia een openbare uit voering te geven ten bate van de door de VPRO begonnen actie „Redt een kind". De voorstelling begint om half acht en de toegangsprijs bedraagt f 1.50 en voor stude renden f 1.De kaarten zijn in voorver koop verkrijgbaar in hotel Holterman. Door deze voorstelling bij te wonen kan men een kleine bijdrage leveren voor deze actie ten bate van de vluchtelinge- tjes in Oost Marokko, waarvan de opbrenst reeds het miljoen heeft overschreden, maar waarvoor nog zeer veel geld nodig is. groot mogelijk aantal gegadigden verza melen. Hiermede wordt aan de bouw het speculatieve karakter ontnomen. Uiteraard zal dit een gunstige invloed op de prijzen moeten hebben. Het ont worpen woningtype bevat o.a. een woon kamer, breed 3.50 m. en diep 6.46 m., een keuken van 3.24 m. x 2.12 m. en 3 slaap kamers, resp. 3.50 m. x 2.90 m., 3.50 x 3.50 m. en 2.42 m. x 2.12 m. De huizen worden gebouwd in blokken van twee, drie en vier met royale tussen ruimten, zodat het bouwen van garages mogelijk is. De huizen krijgen bovendien een flinke voor- en achtertuin en het geheel zal in deze nieuwe wijk ongetwijfeld een aan trekkelijke opvulling betekenen. Verwezen wordt naar een aankondiging in dit nummer betreffende nader te ver krijgen inlichtingen. In Amicitia had woensdagmiddag de jaar lijkse aanbesteding plaats van de melkrit ten der Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid", waarvoor een zeer grote be langstelling bestond. Door de voorzitter der fabriek, de heer J. H. Sprokkereef, en de directeur, de heer C. Broersma, werden mededelingen gedaan o.a. over de gewijzigde indeling van de ritten en het melkvervoer gedurende de zomermaanden. In verband met de verbeterde toestand van de wegen en om tot een betere indeling te komen werd het aantal melkritten teruggebracht van 53 op 46. In de zomermaanden de periode van ongeveer half mei tot half aug. zal de melk 's morgens tweemaal aan de fabriek aangevoerd worden. Van pl.m. half zes tot pl.m. half' tien zal eerst de avond- melk en daarna de morgenmelk bij de vee houders afgehaald worden. Hierdoor kan een afzonderlijke verwerking plaats hebben, hetgeen de kwaliteit der producten ten goe de zal komen. Uit de uitslag der besteding bleek, dat de kosten van het melkvervoer per rit gemid deld pl.m. 15 procent hoger liggen dan het vorige jaar. dan in onze provincie. Het aantal ver- 1 kochte nuchtere kalveren bedraagt vol gens het L.E.Ivrapport in Overijssel 44 stuks per 100 melkkoeien tegen de Graaf schap 18. Bij de verkochte mest- en gras kalveren en jongvee is deze verhouding juist andersom. Hieruit blijkt dat uit het aanhouden van jong vee en door een ho gere melkproductie per koe een meer lo nende exploitatie wordt verkregen. VERBETERING De verbetering van de veestapel en de voedering van het vee vormen belangrijke punten voor een betere uitkomst. Voor betere koeien op het bedrijf is het zeker de moeite waard de fokkers te volgen. Ir. Jepma adviseerde zijn gehoor er in de winter eens op uit te gaan om de afstam melingen te gaan zien van de goede stie ren, welke de veehouders vandaag aan de dag ter beschikking staan. Als men het geheel overziet staat Gel derland er iets gunstiger voor, aldus spr. Iets hoger productie, meer jong vee en vooral een hogere melkopbrengst. Sprekende over de lonen, die op elk bedrijf een. belangrijke factor vormen, ook als men op het bedrijf werkt met eigen krachten want ook deze hebben recht op een redelijke beloning wijst Ir. Jep ma er op, dat men rationeler moet werken en door efficiënte werkwijze meer produ ceren. Het aantal melkmachines is enorm toegenomen, waardoor men de post lonen tracht te verminderen.. Voor grote vee bedrijven speelt dit een belangrijke rol. Op de kleine bedrijven moet men daarbij wel bedenken dat dit ook een hogere in vestering vraagt. Om op loon te sparen, of per man meer te doen heeft het grotere bedrijf meer mogelijkheden dan het kleine, dat moet men ook durven inzien. Vandaar dat nogal veelvuldig wordt gepleit om te ko men tot grotere bedrijven. Men moet ech ter ook willen zien, dat dit niet zo maar ineens doenlijk is en zich dan ook afvra gen hoe staat het met de mogelijkheden op het kleine bedrijf. Ir. Jepma kwam daarbij tot de in de aanvang vermelde drie stellingen,: Men moet daarbij iedere koe het zijne geven met daardoor een hogere productie. Op het kleine bedrijf is een kwalitatief betere veestapel mogelijk. Ook ten aanzien van de varkens moet gelden om met het ge ringste voedergebruik in de hoogste klas se van uitbetaling te komen. Bij de melk- betaling naar kwaliteit is 1 cent verschil reeds belangrijk. Is besparing op arbeid via mechanisatie niet mogelijk dan door rationalisering op de kleine bedrijven trachten te komen tot betere uitkomsten. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Pek- keriet, die de vergadering geopend had, gelegenheid had gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende veehouders gebruik werd gemaakt, sloot deze met een dankwoord aan de spreker de bijeenkomst. Hij deelde nog mede, dat de gezamenlijke organisaties op 26 januari a.s. weer een akker- en weidebouwdag or ganiseren. Doj^derdag 26 november hield de o.l. school te Espelo haar kijkavond voor de ouders van de leerlingen. Deze gelegen heid, om werk van eigen kinderen te zien en bijzonderheden met de leerkrachten te kunnen bespreken, wordt altijd zeer ge waardeerd door de belanghebbenden. De opkomst was dan ook heel behoorlijk. Na de pauze met koffie en koek volgde een lezing van 't hoofd der school, de heer F. Hol, die op verzoek iets vertelde over de „Nozems". Hij deed dit op een zeer duidelijke en gezellige manier. Uit deze lezing bleek dat 't probleem „nozem" op 't platteland niet zo nijpend is als wel in de grote stad. Voor de oorlog bestond het ook al, maar de ontwrichting van de maatschappij door de oorlog heeft dit probleem toege spitst. Op onderhoudende wijze gaf de heer Hol een overzicht van de meeste oorza ken, die hiertoe kunnen leiden, o.a. ver wenning en 't verkeerde voorbeeld geven. Ook bracht spreker naar voren, dat hoe primitiever een volk, hoe minder kans op „nozem"-problemen bij de opgroeiende jeugd. Na dit boeiend betoog werd nog een en ander over 't Sinterklaasfeest besproken, o.a. 't laten vertonen van een poppenkast voor de laagste klassen, waarna de Espe- lose ouders voldaan huiswaarts keerden. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST Aan de dienstplichtige der lichting 1960, G. Meijerink, Espelo 67, is voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend wegens broederdienst. ADVISEUR HOOFDBESTUUR OLM Het hoofdbestuur van de OLM heeft de zer dagen besloten onze burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die reeds voorzitter is van de commissie voor landbouwonderwijs en van de commissie voor landbouwhuishoud- onderwijs der OLM te benoemen tot advi seur van het hoofdbestuur. Gevonden: vulpen; huissleutel met riempje; jongenspet; regenbroek; een paar motorhandschoenen. Verloren: rubber slang, 3,5 m. lang, aan de beide uiteinden voorzien van koperen schroef; 3 handschoenen; 2 sjaals. iWTT 34. Kapitein Druppel zou z'n dankbaarheid om gezet hebben in toorn, als hij geweten had wat er bo ven zijn hoofd gebeurde! De leider van de vogels, die onder het vliegen steeds scherp naar beneden keek, hield plotseling zijn vaart in en krijste: „Duiken man nen!! Vis in zicht!!", en als één man doken alle vogels in de golven. De verwarring aan boord van de „Brul" was on beschrijfelijk. Niemand begreep wat er gebeurde, want toen kapitein Druppel plechtig de hand van Bloobeest wilde drukken, rees het dek opeens pijl snel omhoog. Luid brullend van schrik rollebolder- den ze als pepernoten over het dek. Bloobeest kreun de, de kapitein lag verdwaasd in een hoek, doch Pe- pito behield zijn tegenwoordigheid van geest, sprong vlug weer op de been en haalde scharen en messen om de touwen door te snijden, „Hou op met kreunen Bloobeest en help me de touwen doorsnijden!", riep hij. „Nee, nee, nee", protesteerde Bloobeest, „mijn vogeltjes ontbijten alleen maar, ze komen wel weer boven water!" Pepito luisterde niet langer en zat in de mast, gevolgd door zijn diep teleurgestelde maat. Roets, roets, ging het mes en knipperdeknip zei de schaar en toen alel touwen door waren, richtte de „Brul" zich weer statig uit het water omhoog. Op het dek teruggekomen, vonden ze.de kapitein versuft ter neder liggen. Hij richtte zich half op, keek Bloobeest waterig aan en zei: „Het spijt me wel beste vriend, ik zal je wegens deze vogelgrap moeten degraderen tot scheepsjongensMaar wat er toen gebeurde Plets, plats, ging het op het dek en toen ze ver schrikt omhoog keken, zagen ze alle vogels met een dikke vis in hun snavel naar beneden duiken en vlak boven hun arme hoofden loslaten, zodat Bloobeesh, de kapitein en Pepito bedolven werden onder een grote hoeveelheid haring, schol, kreeft, paling, krab ben en nog meer zeegedierte! „Wel alle zeesterren", verbaasde kapitein Druppel zich", zijn die vogels dankbaar voor hun bevrijding or nemen ze Bloobeest in de maling met z'n houten vissen!"

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2