n femarkt •sett De nieuwe openbare kleuterschool K Biljarten Stierhouderij „Espelo" opgeheven Lezing voor Plattelandsvrouwen Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Najaarsvergadering N.C.B.O. De helft van het aantal te spelen wed strijden voor de competitie van de Biljart bond „Ons Genoegen" tc Nijverdal en Om streken is thans afgewerkt. De viertallen worden dit seizoengerang- schikt volgens het aantal behaalde match- punten. Het is niet onaardig te weten hoe deze rangschikking uit valt ten opzichte van het bereikte gemiddelde en daarom geven wij u het door de diverse viertallen gespeelde gemiddelde in het laatste rijtje. De stand is als volgt: le klasse: gesp. pnt. gem. HBC I 7 49 4.01 VIOS I 7 39 3.76 Spekhorst I 7 33 2.80 NBC I 7 33 2.72 Kalfsterman I 7 22 2.77 Oudelaar I 7 19 2.66 Krijt op tijd I 7 15 2.59 't Groentje I 7 14 2.89 2e klasse: 'n Hook I 7 40 3.04 Struik I 7 36 2.69 De Waag I 7 32 2.60 OBK I 7 32 2.40 HBC II 7 27 2.31 't Groentje H 7 23 2.16 VIOS II 7 20 2.29 KOT II 7 14 2.06 3e klasse: 'n Hook H 7 48 2.06 NBC II 7 42 1.74 HBC III 7 38 1.75 De Waag H 7 30 1.60 Kalfsterman H 7 28 1.77 VOP I 7 18 1.54 Oudelaar H 7 10 1.28 OBK II 7 10 1.41 Met de returnwedstrijden zal eerst in de week van 1116 januari een aanvang ge maakt worden. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1379 stuks vee, runderen 130, varkens 1249. Prijzen: 28 vette koeien, eerste kwali teit van f2,90 tot f3,15 per kg slachtge- wicht; 35 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1050,- per stuk; 48 pinken van f 500,- tot f700,- per stuk; 10 graskalveren van f 250,- tot f 350,- per stuk; 9 nuchtere kal veren van f 50,- tot f 70,- per stuk; 34 drachtige zeugen van f 250,- tot f 325,- per stuk; 22 loopvarkens van f 75,- tot f 95,- per stuk; 1193 biggen van f52,- tot f65,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren, - gebruiksvee, pinken en kalveren, nuchtere kalveren: Handel kalm, prijzen onveranderd. Zeugen: Handel kalm, prijzen dalend. Biggen: Handel vlot, prijzen onveran derd. Na dertig jaren gewerkt te hebben voor de verbetering van de veestapel in Espelo en Dijkerhoek, is de Stierhouderjj „Espelo en Omgeving" in de vergadering van vrij dag 27 november opgeheven. Nadat in deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer W. Rensen, de diverse huishoudelijke za ken waren afgehandeld, kwam het punt: Wel of geen liquidatie van de vereniging, in discussie. De voorzitter deelde mee, dat in juni de stier van de vereniging verkocht moest worden. Gezien het geringe ledental en het feit, dat nagenoeg iedere veehouder gebruik maakt van de stieren van de K.I.-vereniging, acht het bestuur het niet verantwoord nog weer over te gaan tot aankoop van een nieuwe stier. Bovendien zou, om op een gezonde financiële basis verder te kunnen werken, het te betalen dekgeld te hoog worden. Na de hierop volgende discussie werd met nagenoeg algemene stemmen besloten de vereniging op te heffen. De vereniging werd in oktober 1929 op initiatief van het toenmalige hoofd van de Espelose school, wijlen de heer K. Bos, opgericht. Meester Bos, die als landbouw- onderwijzer veel gedaan heeft om de landbouw vooruit te brengen, wist de boe ren in Espelo te overtuigen van het nut van goed stierenmateriaal en van een doelbewuste fokkerij om het peil van de veestapel omhoog te brengen. Met een kleine onderbreking tussen 1943 en 1945 heeft de vereniging dertig, jaar gewerkt in Espelo en Dijkerhoek. Door de gewijzigde omstandigheden in de landbouw en andere voorwaarden, die gesteld worden in de veefokkerij, heeft de K.I. een grote vlucht genomen. En zoals overal moest ook hier het goede wijken voor het betere. Het goede werk van de vereniging in deze beide buurtschappen ligt, naast de verbetering van de veestapel, vooral in het feit, dat de leden zich bewust zijn ge worden van het nut van een doelbewuste fokkerij. Na dit historisch overzicht sprak de voorzitter woorden van dank tot de heer A, J. Snijders, hoofd van de Lagere land bouwschool te Holten, die vanaf 1947 de boeken van de vereniging heeft bijgehou den. Hij sprak er zijn waardering over uit, dat men nimmer tevergeefs een be roep op de heer Snijders deed. Voor de in deze jaren verrichte werkzaamheden werd een stoffelijk blijk van waardering aan geboden. In zijn dankwoord zei de heer Snijders, dat hij het zeer op prijs had gesteld ,ook na zijn vertrek uit Espelo, dit werk voor de vereniging te mogen blijven doen. Popelende kinderharten Sint Nicolaas weet hoe hij met het jonge grut moet omspringen. Op hun beurt zijn ze mooie wijsjes verschuldigd aan de grote kindervriend. „Hoor, wie klopt daar..." Ja, 't heerlijk avondje staat nu werkelijk voor de deur. 10 7 2 1 16 40—14 9 7 1 1 15 29— 5 9 6 2 1 14 28— 8 9 5 0 4 10 21—18 ENTER II—HOLTEN I 0—1. In een matige en vaak eenzijdige wed strijd heeft Holten I met 10 gezegevierd over Enter II. De rood-zwarten zijn bijna de gehele wedstrijd in het offensief ge weest. De opmerkelijke inproduktiviteit van de Holtense voorhoede was er de oor zaak van dat de Holtenaren eerst bij het laatste fluitsignaal weer opgelucht kon den ademen. Het begin was sensationeel genoeg. Na drie minuten spelen kende 'de goed lei dende scheidsrechter de Holtenaren we gens een obstructiegeval een strafschop toe. De strafschop werd door H. J. Jansen echter ver naast het doel geschoten. Ver schillende malen werd het Enterse doel daarna onder schot genomen. De goed spelende keeper slaagde er echter in het doel schoon te houden. Wel wisten de Hol tenaren een drietal doelpunten te scoren, die wegens buitenspel werden afgekeurd. Rechtsbuiten A. Traanman wist ten slotte de Holtenaren toch nog een over winning te bezorgen. Keeper A. Vincent kreeg niet veel te doen, daar de meestal te kort opgezette Enterse aanvallen op de Holtense defensie strandden. Omhoog behaalde een grote 71 over winning op de Hectorreserves, terwijl WW met niet minder dan 100 van de tweede editie van RV won. Nijverdal II won op de Hellendoornseberg van SOS I (1—2). De stand is: 1 Omhoog I 2 Holten I 3 WW I 4 SOS I HAARLESE BOYS II—HOLTEN H 0—1. In een slechte wedstrijd heeft Holten II het tweede elftal van Haarlese Boys terug gewezen. De 10 overwinning werd met veel moeite behaald op een vaak te fors spelende thuisclub. Technisch waren de Holtenaren wel beter, maar de rood-witten speelden voor eigen publiek een enthou siaste wedstrijd. Bovendien hadden de Haarlese Boys in hun stopperspil een uit stekende speler. Ongeveer tien minuten voor de rust scoorde midvoor J. A. Ulfman de beslissende treffer. Enkele fraaie com binaties hadden daarna beter lot verdiend. Wel scoorde Ulfman met een goede kopbal een tweede treffer, maar deze werd we gens buitenspel geannuleerd. In de twee de helft zijn de Holtenaren sterk in de ver dediging gedrukt. De Holtense defensie was echter goed voor haar taak berekend en de thuisclub kreeg dan ook zelden een serieuze scoringskans. De stand in de kopgroep van de derde klasse J 1 Haarl. Boys I 10 10 0 0 20 46—13 2 Holten II 10 8 1 1 17 25—14 3 Haarl. Boys II 10 4 1 5 9 25—19 WIERDEN IV—HOLTEN Hl 0—5. In een goede wedstrijd heeft Holten III een grote overwinning behaald op Wier den IV. Het Wierdense elftal bestaat me rendeels uit oudere en vaak ervaren spe lers. Een goede prestatie van de Holtena ren, die met de rust een 30 voorsprong hadden. Ook de Holtense defensie met J. Paalman als uitblinker speelde een goede partij. De stand ir de vierde klasse K is thans Markelo V. I 10 9 1 0 19 47— 7 RKSV III 8 6 1 1 13 35—14 RV III 10 6 1 3 13 29—15 Twenthe II 9 5 0 4 10 37—22 Holten III 9 5 0 4 10 26—23 Enter III 7 4 0 3 8 22—ly GFC IV 8 2 0 6 4 17—23 Wierden IV 8 0 2 6 2 10—48 Markelo V. II 9 0 0 9 0 10—62 ENTER a—HOLTEN a 1—2. Een moeilijke zege voor de Holtenaren, die eerst na de rust tot scoren kwamen. Door twee treffers van A. Westerik had den de Holtenaren een voorsprong geno men. Kort voor het einde wisten de Ente naren door een strafschop te benutten de score op 12 te brengen. De Holtenaren staan thans op de vierde plaats. Holten a 11 5 2 4 12 29—15 DE ZWEEF d—HOLTEN c 4—0. Op overtuigende wijze wonnen de Nij- verdalse lijstaanvoerders ook deze wed strijd. Paal en lat voorkwamen dat de rood-zwarten een grotere nederlaag leden. De ruststand was 20 in het voordeel van de thuisclub. Holten c 8 3 2 3 8 20—14 PROGNOSES. A.s. zondag speelt Holten I in het Sport- dal tegen het Hellendoornse SOS I. De Hellendooraers staan op de vierde plaats. De rood-gelen beschikken over een goede defensie, maar in de aanval wil het vaak niet lukken. De Holtenaren kampen met hetzelfde euvel. Toch verwachten we dat de rood-zwarten voor eigen publiek in staat zullen zijn de Hellendoorners te ver slaan. Holten n moet ook in staat worden ge acht op eigen terrein van het Nijverdalse De Zweef III te kunnen winnen. Afgelo pen zondag werd De Zweef IH door Sport- lust met niet minder dan 71 geklopt. Holten IH moet in Rijssen tegen RKSV III aantreden, een te zware opgave, ver wachten we. De wedstrijden voor de junioren zijn voor a.s. zaterdag uitgesteld. PROGRAMMA: A.s. zondag: Holten I—SOS I (1) 2.30 uur, Holten II—De Zweef III (1) 12.00 uur, RKSV III—Holten III (1) 2.30 uur. Vrijdag 27 november hield mej. M. v. d. Ridder uit Amsterdam een lezing voor de Plattelandsvrouwen te Espelo over haar reis naar Bretagne, die zij samen met een vriendin in de zorher van 1958 maakte. Na een duidelijke, overzichtelijke inlei ding, waaruit de ligging, 't klimaat, de middelen van bestaan enz. bleken, liet mej. v. d. Ridder in de pauze stereo-dia's zien met behulp van een kijkertje, die de bewondering van de dames wekte. Daar na werden de gewone dia's vertoond, met hier en daar nog een aanvullende ver klaring. Uit deze dia's bleek, hoe grillig de kust- formatie in Bretagne is .en ook, hoe prach tig het contrast tussen de grauwe, soms rose gekleurde rotsen en de diepblauwe zee is. Ook het grootse van het landschap was goed waar te nemen, doordat op het strand als achtergrond de mensen (ba dend of schelpen zoekend van eetbare weekdieren, die daar als lekkernij worden beschouwd), slechts als stippen te zien waren. De leden van de afdeling Espelo, in be hoorlijk aantal gekomen genoten van de mooie opnamen en wilden als toegift ook nog graag kleurendia's van de Keukenhof in 't voorjaar zien, waarbij bleek, dat ook ons eigen land veel moois aan de toerist bieden kan. De voorzitster, mevr. H. J. Hol-Groot- hoff, bedankte de spreekster hartelijk voor deze mooie avond. Na nog even 't huishoudelijke gedeelte, o.a. 't houden van een kerstwijding, be handeld te hebben, besloot de voorzitster deze avond met het doen zingen van het bondslied. Propaganda-avond Dierenbescherming De afdeling Holten van de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren organi seerde donderdagavond in zaal „Amicitia" een propaganda-filmavond, waarvoor he laas slechts een matige belangstelling be stond. De 2e voorzitter, de heer J. Wiggers, sprak een woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de heer B. J. Veneklaas Slots, die wegens verhindering van burgemeester Mr. W. H. Enklaar, het gemeentebestuur vertegenwoordigde, tot het hoofdbestuurslid, de heer D. J. B. Brummelman te Zutphen en tot de heer J. Ivangh, propagandist en chef van de filmdienst van de N.V.t.B.v.D. te Bever wijk. Een hartelijk woord van dank werd gesproken tot de dierenartsen, de heren G. S. E. Vegter en Th. A. Oostenburg, die steeds bereid zijn om met raad en daad te helpen als het bestuur een beroep op hen doet. Ook werd een hartelijk woord van dank gesproken tot de jongens en meis jes van de o.l. Dorpsschool, die dit na jaar met de collectebus rondgingen voor de dierenbescherming. De heer Brummelman stond in een vlot te causerie uitvoerig stil bij het werk dat in het gehele land door de vereniging tot bescherming van dieren wordt verricht. Helaas zijn er nog zeer velen, die van de noodzakelijkheid van dit werk niet door drongen zijn en vaak hoort men nog de vraag: Is dierenbescherming eigenlijk wel nodig? Wie zijn ogen goed de kost geeft, kan dagelijks constateren, dat dit werk dringend noodzakelijk is. Aan het slot van zijn lezing deed de heer Brummelman een beroep op de aanwezigen om het prach tige werk van de dierenbescherming te steunen door lid te worden van de plaat selijke afdeling. MOOIE FILMS. De heer Ivangh vertoonde tijdens deze propaganda-avond een 3-tal mooie kleu renfilms, t.w. „Brand in stallen"; „Op het zijspoor" (mechanisatie, waardoor het paard op verschillende boerenbedrijven en in andere bedrijven gemist kan wor den) en een huisdierenfilm „Vluchtige ontmoetingen". De heer Ivangh gaf bij de ze films een duidelijke explicatie. 's Middags werden deze films vertoond voor pl.m. 300 schoolkinderen boven de 10 jaar en ook bij deze vertoning vertelde de heer Ivangh op boeiende wijze. De afdeling Holten van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel hield vrij dagavond van de vorige week haar na jaarsvergadering in het gebouw Rehoboth onder voorzitterschap van de heer Jac. Louwerse. „Bent U in dienst van de Overheid?" was de titel van de inleiding, welke in deze bijeenkomst werd gehouden door de heer K. A. Koekkoek, commies ter secreta rie alhier. Indien, deze vraag bevestigend wordt beantwoord, houdt dit voor de werk nemer-ambtenaar verplichtingen in jegens zijn werkgever, de overheid, wellicht meer dan voor de werknemer in het vrije be drijf jegens zijn werkgever. Hij verplicht zich bij het in-dienst-treden alle opdrach ten te zullen, uitvoeren en hij bezit niet het stakingsrecht. De ambtenaar heeft dan ook een dienende taak, vooral ten opzichte van zijn medemens. Onze werk gever, de overheid, is er bij de gratie Gods, aldus spr. Zij heeft haar souvereini- teit van God gekregen Romeinen 13 en Hij geeft die overheid de taak om op het grondgebied van ons koninkrijk over de daarin wonende bevolking te regeren, haar belangen te dienen, en onze gemeen schap tegen verkeerde invloeden van bui tenaf op maatschappelijk en economisch gebied en niet te vergeten tegen zichzelf te beschermen. Voor het uitvoeren van die taak mag de ambtenaar, de overheid behulpzaam zijn om de gemeenschap te ordenen en te dienen. Daar de overheid is ingesteld door God zelf, hebben de ambte naren en ook de burgers zich te houden aan de wetten en verordeningen door haar uitgevaardigd. Indien iemand deze wetten overtreedt, dan is de overheid bevoegd om met gezag op te treden. Het in dienst zijn van de overheid legt de ambtenaar bijzondere verplichtingen op en verbiedt hem toe te treden tot extremistische en communistische organisaties en te han delen in strijd met de waardigheid van de ambtenaar. Nadat de inleider nog gewezen had op het verschil in de verhouding tussen de ambtenaar en de overheid en de werk nemer en werkgever in het vrije bedrijf, besloot hij zijn causerie met zijn collegae op te wekken alle krachten in te zetten voor en gehoorzaam te zijn aan Hem „on ze Grote Werkgever" die van ons vraagt, lichaam en, ziel gedurende ons gehele leven in te zetten voor alle facetten van de maatschappij, omdat alle dingen van Hem, uit Hem en tot Hem zijn. OPENING De vergadering werd door de heer Lou werse geopend met het lezen van het tekstwoord Joh. 15 waarna hij voorging in gebed. Hij deed daarna mededelingen omtrent een in Zutphen te houden kadercursus en betreffende de bijeenkomst van de cen trale commissie voor georganiseerd over leg, welke zal worden voortgezet op 1 de cember en waarin de salariëring van het overheidspersoneel opnieuw aan de orde zal komen. NIEUWE SECRETARIS Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer H. Brands, die niet her kiesbaar was, als secretaris gekozen de heer W. van Diepen. Na de pauze waarin getracteerd werd op koffie met koek en een rokertje, werd de inleiding van de heer Koekkoek be sproken, waarbij deze verschillende vra gen beantwoordde. De heer Louwerse deed vervolgens uit voerig verslag van zijn bevindingen, op de te Rotterdam gehouden bondsvergadering, waarin hij goede dagen heeft gehad, welke zeer leerzaam waren. Het program van actie, dat door het hoofdbestuur zal worden nagestreefd be vat de volgende punten. 1. Verbetering salariëring overheidspersoneel; 2. verbe tering werkwijze rijksoverleg; 3. Waarde vaste pensioenen; 4. Minimum vakantie toelage van 200,per jaar; 5. Algemene ziektekostenregeling voor de ambtenaren, en 6. Invoering van een spaarregeling. Spreker deed ten slotte nog enkele me dedelingen omtrent de werkwijze bij de werkclassificatie, bracht de aftredende se cretaris, de heer Brands, dank voor zijn arbeid in het belang van de afdeling ver richt. Hij dankte de heer Koekkoek voor zijn inleiding. Deze sloot daarna de ver gadering met dankgebed. De nieuwe openbare kleuterschool, welke men hierboven ziet afgebeeld en waarvan de bouw, onder architectuur van de heer L. C. van de Bovenkamp, is aangenomen door onze plaatsgenoten de fa. H. Koopman en Zn. en G. J. Gervedink Nijhuis, bevat twee speel werk-lokalen van 7% bij 9.60 m. en een keukenhoekje in nis. Voorts een hoofdenka- mer, een leermiddelenberging, 'n keukentje en bij elk lokaal een toiletgroep. Er is een hall en gang met vestibule, een personeels- garderobe met toilet en nog een werkkast in. Zij zal verrijzen aan de Tuinstraat. Het complex zal verder bestaan uit een verhard speelterrein, een grasveld met tuin en een achthoekige zandbak, zodat de kleuters ook naar hartelust buiten kunnen spelen. Buiten komt voorts nog een schuurtje voor berging van het buitenspeelmateriaal, alsmede een overdekte autopedberging. In verband met de snelle toename van het aantal kleuters is er rekening mede gehou den, dat aan de zuidzijde een derde lokaal kan worden bijgebouwd.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2