Sint Nicolaas geeft graag Nederlands speelgoed Gemarkt vat JEUGDBOEKEN Ouderavond Lagere Landbouwschool Raadsvergadering Een praatje over linnen Radio- en televisiezaak in de Oranjestraat in dit blad avonturen Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Biljarten meren Onder voorzitterschap van Mr. W. H. Enklaar had donderdag in een der loka len der school een druk bezochte ouder avond plaats van de lagere landbouw school. Na het huishoudelijke gedeelte hield de bekende architect Jan Jans een causerie over „Twentse humor", die buitengewoon in de smaak gevallen is. In ons volgend nummer hopen wij na der op deze bijeenkomst terug te komen. De gemeenteraad komt op woensdag 25 november a.s., des avonds om 7.30 uur, ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen der openbare vergaderingen van 2 september, 7 oktober en 23 okto ber 1959. 2 a Ingekomen stukken, b Mededelingen. 3 Voorstel tot verkoop van grond aan de Coöperatieve Boerenleenbank te Hol ten. 4 Voorstel tot het aanvaarden van een schenking van de heer J. P. Nagelhout, arts alhier (ets van de Zwitserse schil der Sagal). 5 Voorstel tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen Dijker- hoek. 6 Voorstel tot wijziging van de begroting dienst 1959. 7 Voorstel tot vaststelling van een kre diet in rekening-courant voor 1960 met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. 8 Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van een hondenbelasting in de gemeente Holten. 9 Voorstel tot verlenging van de termijn tot ontruiming van de woningen Tuin straat 38 en 44. 10 Voorstel tot het verlenen van een kre diet ten behoeve van de bouw van een openbare kleuterschool. 11 Rondvraag. In de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen, die onder leiding stónd van mevr. Reilink-Kers, heeft de heer Ganzeboom, verkoopleider van de N.V. Spanjaard's Textielfabrieken te Bor ne, een interessante en tevens zeer leer zame causerie gehouden over textiel en wel in het bijzonder over de linnenindus trie. De heer Ganzeboom vertoonde een mooie film over de lange weg, die moet worden afgelegd, eer de in Amerika of In dia verbouwde katoen door de heren als keurig overhemd wordt gedragen of als laken en sloop vol trots door de huis vrouw wordt getoond aan de buurvrouw, die op visite komt. Nadat de heer Ganze boom enkele Spanjaard-produkten had verloot en de presidente dank had ge bracht voor zijn gezellige causerie, sloot zij deze geslaagde avond. Wie de laatste maanden de Stations straat is gepasseerd zal het vooral bij avond zijn opgevallen, dat in het perceel no. 7 een zeer aantrekkelijke etalage is ingericht met radio-, televisie- en huishou delijke apparaten. Het is, zoals uit een aankondiging el ders in dit blad moge blijken, de zaak van de heer G. ter Harmsel, welke deze heeft overgenomen van de firma H. J. Bouw huis en Zn., gevestigd in de Oranjestraat. De heer Ter Harmsel hoopt zijn nieuwe zaak, die in verband met het ontbreken van voldoende ruimte een nog bescheiden, maar toch zeer smaakvolle en keurige in druk maakt, op vrijdag 4 december a.s. officieel te openen. De verkoop is echter met ingang van heden reeds begonnen, zo dat men niet te vergeefs de winkeldeur van het pand Stationsstraat behoeft te ope nen, om hier reeds thans een keuze te doen. VOORGOED VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1958, E. Plaverslag, Dijkerhoek 21, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Men verzoekt ons in ons blad op te nemen Van de Uitgeverij Meinema (Hippolytus- buurt 4 te Delft) ontvingen wij de volgen de boekjes ter recensie: A. van Vliet-Ligthart Schenk: „Het geheimpje van de dokter". Voor jon gens en meisjes van 68 jaar, 32 blz., prijs f0.50. Dit voor kinderen ongetwijfeld boeiend verhaaltje over de belevenissen van de vriendjes Peter en Nanneke en hun hondje treft door de goede en blijde sfeer, die de schrijfster op ongekunstelde wijze doet heersen over de gezinnen en personen, die in haar vertelling een rol spelen. Jeanette van Beilen: „De reis van Kees en Luutje". Voor jongens en meisjes van 79 jaar, 40 blz., prijs f 0.60. Een mooi verhaal over twee kinderen van het vroegere eiland Marken, die en kele dagen uit logeren gaan. Jan van Groningen: „De Onzichtbare" (uit serie Bloesem Pockets). Voor jon gens van 912 jr., 96 blz., prijs f 0.80. Een fris boek over de vreugden en ang sten van dorpsjongens. De innerlijke strijd van Kas Keizei-, de hoofdfiguur uit het verhaal, wordt heel goed getekend. A. Duyser: „Toen de Honger kwam", (uit serie Bloesem Pockets). Voor jon gens en meisjes van 912 jaar, 96 blz., prijs f0.80. Dit boekje verhaalt de verschrikkingen en avonturen, die de Chinese jongen „Klei ne Lente" moet doormaken, maar ook de grote beslissing, die hij durft te nemen. Dit boekje kan er toe bijdragen dat de jeugd leert meeleven met de nood der ge kleurde volkeren. Gerda van Eijsden: „Bange dagen". Voor jongens en meisjes van 912 jaar, 56 blz., prijs f 1. Dit verhaal speelt in de hongerwinter 1944-'45. Een Amsterdamse weduwe gaat met haar twee kinderen te voet op weg naar Friesland, maar onderweg raken de kinderen hun moeder kwijt en wanen haar gestorven. Zij gaan alleen verder en wor den onderweg geholpen, beroofd en gered. Dit boekje weet de spanningen, angsten en vreugden van mensen en kinderen in oorlogstijd goed te vertolken, zodat de schrijfster de jeugd van heden er echt iets van „mee" beleven laat. P. de Zeeuw J.Gzn.: „De scharenslij per van Schellingwoude". Voor jon gens en meisjes van 913 jaar, 80 blz., prijs f 1.20. Een spannend verhaal uit de tijd der hagepreken in Holland. Tijs Heicoop trekt als scharenslijper rond met zijn zoon Har- pert, om protestantse lectuur te verkopen, de hagepreken voor te bereiden en tegelijk te zoeken naar zijn vrouw en dochtertje, die ontvoerd werden. Jenny Slegers-Kwakkei: „Dank u wel, meneer Brompot". Voor meisjes van 1012 jaar, 144 blz., prijs f 1.85. Dit boek bevat een gezellig verhaal van een rolschaatsclub, die handtekeningen verzamelt voor een adres aan de gemeen teraad om een echte rolschaatsbaan te la ten aanleggen. De gemeenteraad weigert, maar de baan komt er toch, zij het dan nadat er heel wat prettige en schokkende dingen gebeurd zijn. Voor ieder, die er belang in stelt, is de Catalogus 1959 van Meinema's jeugdboe ken op aanvraag gratis verkrijgbaar. G. H. van Maren: „X 7 is spoorloos". Prijs f 1.25. Dit is no. 20 uit de serie Mei-Pockets, een serie die jongeren „pakken". X7 is een soort detective voor jongeren; vol spanning spits en doortastend wordt in dit goed verzorgde en toch goedkope boek (188 bladzijden!) weergegeven, hoe jongeren de verdwijning van een dossier weten te ontraadselen. Vooral voor jon gens zeer geschikt, al zullen sommige meisjes er ook van kunnen genieten. P. de Zeeuw J.Gzn.: „Het zwarte kalf van Zoeloeland". Prijs f 1.25. Dit boekje brengt ons, zoals de titel doet vermoeden, naar Zuid-Afrika. Daar heeft immers de boerenoorlog gewoed; daar naast wordt vol spanning verteld over een verpletterende nederlaag der kaffers. Een laffe massamoord vormt het le deel. Een boek, dat misschien vele jongeren beneden de 15 jaar zal schokken. Aantal bladzij den 188. El ja Vlas: „Ik ben een moordenaar". Deze zojuist verschenen roman in poc ket-uitgave telt 188 bladzijden en kost slechts f 1.25. Voor ouderen bestemd. Het gaat over een vriendelijke oude heer, die moeite heeft met de stelling: „een mens is geneigd tot alle kwaad". In het rusthuis, waar hij woont, heeft hij gesprekken met een oude dame. Hij moet echter ervaren hoe een mens door de omstandigheden tot de ergste en naarste dingen in staat is. Dit boek laat tevens iets zien van de strijd, die een mens kan hebben met de leiding van God in zijn leven. Het lijkt mij goed je in dat boek eens te verdiepen. Alle drie boeken zijn uitgaven van de N.V. W. D. Meinema te Delft. L VOORLICHTINGSBUREAU 1 VOOR DE VOEDING ZOET, ZUUR en HARTIG. Het duurt niet lang meer of de golven van snoep en andere zoetigheden zullen weer met extra hevigheid ons land en onze woningen overstromen. Hoewel wij allen weten, dat het licha melijk welzijn nu niet bepaald met deze overstromingen gediend is, zal er wel nie mand zijn, die zich er aan onttrekt. Uit gezelligheidsoverwegingen en vanwege de traditie. Een extra traktatie op de „heerlijke avondjes" in de decembermaand zij een ieder gegund. Maar men krijgt toch wel de indruk, dat zo hier en daar de snoepge- lagen wat minder omvangrijk en wat minder langdurig zouden kunnen zijn. Dat komt niet alleen het gebit en de „lijn" ten goede, maar zeker ook de huis houdbeurs en diverse spaarpotjes. Om van het vele zoet te bekomen, zal menigeen aan het eind van het „avondje" een fris hapje waarderen. Wij geven u daar enkele recepten voor. Appelen met een slaatje gevuld (4 stuks): 4 middelmatig grote, stevige appelen, 150 g witlof, 150 g gaar gebraden of gekookt vlees, 2 augurkjes, 6 a 8 uitjes uit het zuur, slasaus of mayo naise, selderij- of peterseliegroen of paprikapoeder. Het vlees kleinsnijden, de augurken en uitjes fijnhakken. Het lof schoonmaken, wassen en zeer klein snijden. Het lof di- rekt met slasaus of mayonaise vermengen om bruinkleuren te voorkomen. De appe len wassen, een kapje eraf snijden en de vruchten uithollen, zodat een bakje ont staat. Het uitgelepelde vruchtvlees in blokjes snijden. De appelstukjes met de overige ingrediënten voor het slaatje ver mengen. Het geheel zo nodig op smaak afmaken en in de appelbakjes overdoen. De randen van de bakjes met een weinig slasaus of mayonaise bestrijken. De appel bakjes afdekken met de passende kapjes of de bovenkant garneren met zeer fijn gesneden peterselie- of selderijgroen of met een weinig paprikapoeder. Desgewenst kan men wat gekookte aard appel meeverwerken in het slaatje. Vruchtenbowl (alcoholvrij): (hoeveelheid voor 10 glaasjes van 1H dl) 500 g zachte handperen, 250 g appe len, 250 g bananen, een klein blikje mandarijnen, 2 citroenen, 1 dl water, 3 kruidnagelen, ongeveer 50 g (5 eet lepels) suiker, y2 1- limonade gazeuse met een lichte kleur. Het water aan de kook brengen met dun afgeschild geel van de citroenen en de kruidnagelen en een kwartiertje laten trekken. Citroenschil en kruidnagelen verwijderen. De suiker in het water op lossen. De appelen en peren schoonma ken en in regelmatige stukjes snijden. De citroenen uitpersen en het sap met de vruchten vermengen. De vruchten in het water leggen en laten afkoelen. De bana nen schoonmaken, in plakjes snijden en evenals de partjes mandarijn en het man- darijnsap door het vruchtenmengsel roe ren. Kort voor het gebruik de limonade gazeuse toevoegen. Hartige hapjes. Niet iedereen is een even groot liefheb ber van zoetigheid. Wie aan hartige lek kernijen de voorkeur geeft, zal zeker ge noegen beleven aan zoute koekjes, crackertjes, noten en diverse toostjes of sneetjes brood met vlees, vis, ei of kaas belegd. Sneetjes brood wit, bruin of rogge, maar in ieder geval heel dun zijn be ter geschikt om een paar uur tevoren klaar te maken dan toostjes. Voorbeelden van smakelijke en gezellige beleggingen zijn: gerookte paling, bokking- of scharfi- lets garneren met plakjes augurk ie ansjovisboter garneren met een plakje hardgekookt ei of fijn gehakt ei ie mosselen uit het zuur garneren met mayonaise of paprikapoeder ie gekookte worst garneren met to matenketchup ie leverpastei garneren met een plak je hardgekookt ei en fijngehakte pe terselie ham of casselerrib garneren met een partje mandarijn ie rookvlees, waarop een plakje jonge kaas ie kaas garneren met een dun schijf je ananas of appel (besprenkeld met citroensap). 33. Het ijverige klapwieken van de vele vogels ver vulde de lucht en op het dek verrichten een uitgela ten Bloobeest en een zingende Pepito hun dagelijkse karweitjes. Er stond een stevige bries, de zeilen ston den bol en de trekvogels trokken trouw. Zo tegen koffietijd verscheen de kapitein, die er ook al bui tengewoon opgewekt uitzag. En alles wees er op, dat er iets ging gèbeuren, want hij had zijn beste lakense pak aangetrokken, waarvan de gouden biezen op z'n mouwen, glinsterden in de zon. En jawel hoor! „Eh matroos Bloobeest!" riep kapitein Druppel en legde de nadruk vooral op matróós, „kom eens bij de kapitein!" en Bloobeest, die niet goed wist, of de kapitein boos of blij was, kwam schoorvoetend nader bij. „Zo ben je daar", sprak kapitein Druppel ge wichtig, „uh, kijk zei je, om met de deur in het ruim te vallen, het is me een waargenoegen je te mogen bedanken voor de scherpzinnige wijze, waarmede je het voortbewegingsprobleem van ons schip hebt op gelost. Doch dat is niet je enige verdienste. Gisteren nog was ik een gebroken Druppel, die zich badend in tranen in zijn bedompte kajuit opsloot, maar dank zij jouw geniale vogelplan mag ik me weer verheu gen kapitein te zijn op een echt schip! Bloobeest, mijn beste helft van de bemanning, nü zullen we de race zeker winnen en daarom wil ik je uit dankbaarheid bevorderen tot kok-roerganger!" „Dank u, kapitein", prevelde Bloobeest verlegen. In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaalmodellen van vliegtui gen veelgevraagd. Amerikaanse ont werpen worden door een Nederlandse fabriek m licentie gemaakt, met het grote voordeel dat deze schaalmodel len met een Nederlandse handleiding worden geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de algemene belangstelling, zowel bij jong als oud. Heel aantrekkelijk zijn de miniatuur autootjes van Nederlandse makelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze se rie is gestart met een reeks DAi-model len, van het personen-wagentje tot en met de zwaartransport-trekker. Het zijn de eerste miniatuurtjes ter we reld die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gul den, is wel de grootste verrassing. En welke jongen, die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radio-bouw doos. Houten blokken voor de kleintjes. Kinderen, en heus niet de allerklein sten, steken alles in de mond. Met de gele ruw-houten blokken, zoals die veelal uit het buitenland komen, lopen zij dus gevaar. De gepolijste, z.g. ge- sioliete Nederlandse blokken steken daarbij wel heel gunstig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waarvan de auto MIKHAIL TAL de Spaanse staatschef, zal president Eisenhower bij het begin van zijn reis Voor de competitie van de Biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en Omstre ken worden in de week van 2328 novem ber de volgende wedstrijden gespeeld: le klasse: 't Groentje I NBC I Krijt op tijd I Spekhorst I HBC I Oudelaar I Kalfsterman I - VIOS I 2e klasse: 'n Hook I OBK I HBC II VIOS II De Waag I Krijt op tijd II 't Groentje II Struik I 3e klasse: 'n Hook II VOP I OBK II NBC II De Waag II Kalfsterman II Oudelaar II HBC III. kan rijden en die geladen en gelost kan worden, kortom waar meer dan één handeling mee kan worden verricht en waardoor de fantasie van het kmd wordt geprikkeld. En nog veel meer Er is te veel om op te noemen. Den ken wij nog aan verschillende gezel schapsspelen, waarvan het Amerikaan se scrabble-spel, dat in Nederland in licentie wordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en poppenkleren geheel volgens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan tumwerktuigen als schom mel, rekstok en ringen, aan rolschaat sen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aangepast aan de ontwikkelings fase van het kind en verantwoord van vorm en uitvoering. De Nederlandse speelgoedindustne heeft dan ook zijn beste beentje voor gezet en komt verrassend goed voor de dag. Trouwens ook op de buiten landse markt speelt deze industrie een steeds belangrijker rol. Opvallend po pulair is het Nederlandse houten speel goed in Duitsland, dat zelf op dit ge bied toch zo'n grote reputatie heeft. Dat is met zo verwonderlijk, als wij weten, dat alles wordt gedaan om tot verantwoord speelgoed te komen. Een van de grote Nederlandse fabrieken heeft zowel een kinderpsychologe als een industrieel ontwerper in dienst. Montage-rage en techniek Deze ontwerper, Van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zoveel gevraagde montagedo zen. Met de inhoud hiervan houten latten en balkjes met schroeven en moeren van zacht plastic kunnen een oneindig aantal modellen worden geconstrueerd. Echt iets voor kleine en grote(re) knutselaars. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1256 stuks vee, runderen 189, varkens 1067. Prijzen: 25 vette koeien, eerste kwali teit van f290,- tot f310,- per kg slachtge- wicht; 70 melk- en kalf koeien van f 950,- tot f 1050,- per stuk; 84 pinken van f 550,- tot f700,- per stuk; 10 graskalveren van f 250,- tot f 400,- per stuk; 29 drachtige zeugen van f 325,- tot f 370,- per stuk; 26 loopvarkens van f 75,- tot f 95,- per stuk; 1012 biggen van f 53,- tot f 67,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren, gebruiksvee, pinken en kalveren: Handel redelijk, prij zen onveranderd. Biggen: Handel kalm, prijzen iets ho ger. Zeugen: Handel kalm, prijzen onveran derd.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2