Vrijwillige hulp n DE ZON r Universiteit onuitputtelijke energiebron Duizenden ogen MOLTON DEKENS SSeelifs f 4.10 Fa. GEM. SCHÜPPERÏ Luxe auto te tar Vóór de microfoon via de springplank Op 28 november winkels tot 9 uur open Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad De zomer 1959 zal de vakantieganger, die dit jaar in Nederland zijn ontspanning zocht, als een bijzonder prettige herinne ring in het geheugen blijven. Een periode van bijna maandenlange, dagelijkse zon neschijn, die niet werd onderbroken door koude of langdurige regenval, is voor velen een welkome uitzondering geweest op de meestal meer wisselvallige zomers, die ons land kent. Zoals echter elke zonkant een schaduw kant heeft, zo waren er ook hier bij alle opgewektheid en dankbaarheid, tegen slagen en moeilijkheden. Voor vele land bouwbedrijven is namelijk de droogte, waarmee de zonnige zomer gepaard ging, een reden tot grote zorg. Het gras is on voldoende gegroeid, de hooioogst is in om-, vang aanzienlijk achter gebleven bij an dere jaren, in bepaalde knelgebieden is het voer voor de koeien al een probleem geworden, er is vrees voor een instorten van de veeprijzen en ook verschillende akkerbouwgewassen hebben een teleur stellende oogst opgeleverd. Dat daarente gen voor de tuinbouw de zaken er juist gunstig voorstaan, neemt niet weg, dat vele veehoudersbedrijven voor grote moei lijkheden staan en een zorgelijk winter seizoen tegemoet gaan. Hier moet geholpen worden en het stemt tot blijdschap, dat de Nederlandse boeren in streken, die niet zo zwaar door de droogte getroffen zijn, dit ook begre pen hebben. Dagelijks trekken een hon derdtal militaire wagens volgeladen met veevoer van de minder zwaar getroffen gebieden naar de noodgebieden. De vrachten veevoer zijn vrijwillig en belangeloos door de boe ren die solidair willen zijn met hun ge troffen collega's, ter beschikking gesteld. Maar zo goed men waardering kan heb ben voor deze spontane hulp, zo duidelijk is het ook, dat hieraan een einde moet komer en zelfs op niet te lange termijn. Wanneer omstreeks half november alle oogstwerkzaamheden achter de rug zijn en de landerijen ook niet gemakkelijk meer te bc-reiken zijn, zullen andere wegen tot hulpverlening gezocht moeten worden. Veevoedervoorraden in eigen land zullen geïnventariseerd moeten worden en even tueel zal er geld moeten komen voor im port van veevoeder. Bovendien zal er geld moeten komen voor rechtstreekse finan- Sinds vele jaren zet de KRO ge durende het winterseizoen zijn talen tenjacht door het gehele land voort om amateurs met redelijke prestaties op het gebied van de lichte mu ziek een kans te geven voor de microfoon te komen. Artisten als Annie Palmen, de Sel- vera's, Hans Brandèl, Jan van der Most, Nelly Wijsbek, Harry Bannink, de Mikro's cn anderen zijn aldus naar voren gekomen en hebben hun de buut gemaakt in het Springplank- programma. Mocht U ook iets presteren in de lichte muziek hetzij zingen of het bespelen van een instrument dan krijgt U maandag, 10 november aan staande de gelegenheid een proef af te leggen in Hotel „De Gouden Leeuw" Grotestraat 8, Almelo. Een staf van deskundigen als Pierre Wijnobel, Kees Schilperoort en Ton Kool zullen vanaf 19.30 uur daar aanwezig zijn voor het houden van een auditie. Slaagt de proef, dan wordt U uitgenodigd voor een eerste optreden in het Springplankprogram ma. dat de KRO zaterdags om de veertien dagen uitzendt. Met het oog op de Sint-Nico- laasdrukte heeft staatssecretaris B. Roolvink goedgevonden, dat op zaterdagavond 28 november de winkels tot negen uur geopend mogen zijn. ciële steun aan de landbouwers in nood, steun in de vorm van renteloze len.ngen, maar ook in de vorm van scnenkingen. Het bedrijfsleven heeft reeds getoond zijn taak in dezen te verstaan en het zal ongetwijfeld bereid zijn ook verder te gaan. Want inderdaad heeft de overheid hier ook haar verantwoordelijkheid, maar aan het bedrijfsleven zelf zal stellig niet voorbijgegaan mogen worden. Beide heb ben hier ecu eigen taak. Ook het particuliere bedrijfsleven zal er voor moeten zorgen, dat er een flink be drag op tafel komt voor de getroffen boe ren. Voor het landbouw-bedrijfsleven staar, nu twee wegen open. Men zou min of meer dwingend om bijdragen aan de landbouwers kunnen vragen eventueel via een publiekrechtelijk lichaam als het land bouwschap en men zou geheel vrijwillig een beroep kunnen doen op de landbouw, een beroep, dat dan wellicht het best ge daan zou kunnen worden door de drie centrale landbouworganisaties. Wij geven verreweg de voorkeur aan laatstgenoemde mogelijkheid. Een min cf meer gedwongen hulpverlening achten wij onjuist, omdat dan van nulpverlening eigenlijk al geen sprake meer is en boven dien de gever niet in do gelegenheid wordt gesteld zelf het bedrag te bepalen dat hij wil afstaan. De vrije organisaties in de landbouw zullen op al hun individuele leien een beroep moeten doen in alte vrijwilligheid hun getroffen colle- „Zwolse. Courant" schrijft: „De twee commissies, welke minister Cals moesten adviseren inzake de uit breiding en spreiding van het hoger onderwijs, zijn tot de slotsom gekomen dat er een instelling voor hoger onder wijs dient te komen in het oosten des lands en zij hebben hiertoe de provin cie Overijssel aangewezen. Dit lijkt ons een juist besluit en wij menen dat hierover voldoening en vreugde in onze streek mag zijn. Ein delijk zal het jarenlange vacuum tussen Groningen, Utrecht en Nijmegen ge vuld worden! Tot nadere, plaatsbepaling komend, hebben de commissies in meerderheid haar voorkeur uitgesproken voor De venter, boven Zwolle, en een minder heid voor Twente. Met een voorlopige gelukwens aan Deventer moet het ons, zonder afgunst, echter wel van het hart dat de commissies ons niet hebben kun nen overtuigen, waarom men deze voor keur heeft gehad. Er zal nog aanleiding genoeg zijn om er nader op terug te komen, maar voorlopige bestudering van het rapport heeft ons niet duidelijk gemaakt, waarom de kandidatuur van gas ook financieel te helpen. De erva ringen welke tot nog toe worden opge daan zijn er borg voor, dat net resultaat van een dergelijke vrijwillige actie de op brengst van een eventuele verphehte actie nog zal overtreffen. DAVID BEN GOERION de minister-president van Israël, heeft bij de parlementsverkiezingen in dat land een overtuigende zege behaald. VOETBAL NIJVERDAL H—HOLTEN I 1—0 Een enthousiast spelend Nijverdal II heeft Holten de eerste nederlaag toegebracht. Om dat de bondsscheidsrechter niet aanwezig was, gingen beide elftallen accoord met de leiding van de heer Stegeman uit Nijver dal. Jammer was het dat deze niet geheel capabel bleek voor de leiding. Hij stuurde H. J. ten Velde uit het veld, maar nam er genoegen mee, dat, na heftige discussies. Holten weer met elf man verder mocht spe len. Nijverdal begon al direct met een of fensief, waar de Holtense achterhoede niet altijd een antwoord op wist. De Holtense voorhoede liet deze keer zien hoe door te kort samenspel en het te veel alleen willen doen de mooiste kansen gemist werden. De geroutineerde Nijverdalse achterhoede blonk uit en greep telkens met zoveel zelfvertrou wen in, dat de Nijverdallers ver boven hun normale spel uitgroeiden. De ruststand was nog steeds dubbel blank. Na de thee ver wachtten de toeschouwers een Holtens of fensief, maar het pakte anders uit. Nadat de thuisclub enige felle combina ties van de rood-zwarten had doorstaan, kreeg door het verre opdring'en van de gasten, de Nijverdalse rechtsbuiten de bal. Hij lanceerde een hoge voorzet, die keeper A. Vincent uit het doel lokte. Vincent stompte dje bal weg, de rechtsbinnen plaat ste de bal naar zijn midvoor en deze schoot langs Vincent en T. Deijk de bal in de uiterste hoek, 10. En bij deze stand is het gebleven. De Hol tenaren hebben gevochten voor de gelijkma ker, maar de voorhoede speelde zo onsamen hangend dat alle moeite te vergeefs was. Het laatste kwartier drong Holten de groen zwarten ver in de verdediging, maar de Nij verdallers hielden het hoofd koel en be haalden zo een verrassende zege. SPORTLUST I—HOLTEN H 2—4 In een aantrekkelijke en snel gespeelde wedstrijd wisten de Holtenaren op een van de prachtige velden van het nieuwe sport terrein te Vroomshoop, een goede zege te behalen op een sportief spelend Sportlust I. Holten zag al snel tegen een 10 achter stand aan toen de thuisclub een aarzeling resoluut afstrafte, 10. Holten kwam terug, eerst trof een schot van Ulfman de paal maar even later hielp G. Traanman zijn elftal uit een vrije trap aan de gelijkmaker, 11. Toen was Sportlust weer aan de beurt. Een buitenspelgeval zag de overigens goed leidende arbiter over het hoofd en zo werd de stand 21. De rust ging met 22 in, omdat J. Dolman een hoekschop goed in kopte. Na de rust werd Holten in de verdediging gedrongen. Toen de kanthalfs zich eindelijk wat meer naar voren durfden te wagen ver anderde het spelbeeld snel. Met een hard afstandschot kogelde H. Jansen de derde Holtense treffer achter de VroomshoopSe goalie. Sportclub was toen een geslagen ploeg en W. Bunt zorgde met een buiten spelgoal voor het laatste doelpunt. RIJSSEN VOORUIT Hl—HOLTEN IH 0—1 Holten III zorgde voor een grote verras sing door het derde elftal van R.V. op eigen veld een nederlaag toe te brengen. Vooral de achterhoede was goed op dreef en bleék onpasseerbaar te zijn. De ruststand was 00. Na de rust scoorde midvoor J. Nijland het enige doelpunt van de gehele wedstrijd. De Rijssenaren misten een goede gelegenheid om de gelijkmaker te scoren, door een straf schop te missen. Keeper Scholten wist n.l. ook deze elfmetertrap onschadelijk te ma ken. Na afloop toonden zich de Rijssenaren geen goede verliezers. Gelukkig traden en kele R.V.-bestuursleden krachtig op, zodat erger werd voorkomen. Holten III 7 3 0 4 19—22 6 HOLTEN A—EXCELSIOR B 6—1 De Holtenaren toonden zich eindelijk eens produktief. Nadat W. van Geenhuizen de score had geopend, voerden H. Brands en J. Nijendijk deze stand tot 30 op. De Rijs senaren straften toen even voor de rust een blunder in de Holtense achterhoede af. In de tweede helft wisten de Holtenaren nog eens drie keer te scoren, door doelpun ten van A. Westerik (2 x) en J. Nijendijk. Holten A 8 2 2 4 14—12 6 HOLTEN BR.K.S.V. A 2—0 In een goedgespeelde wedstrijd behaalde Holten B een verrassende zege op het hoger genoteerd .staande RKSV A uit Rijsisen. Vooral technisch waren de Holtenaren beter. Voor de rust scoorde A. Klein Velderman uit een pass van R. den Heyer en na de rust strafte W. Nijenhuis een aarzeling in de Rijssense verdediging goed af. PROGNOSE: Holten speelt a.s. zondag de belangrijke wedstrijd tegen het medegegadigde Omhoog I. Vooral door de nederlaag van de rood zwarten lijken de papieren van Omhoog I beter. Maar eens zal Holten toch haar oude vorm terug moeten krijgen en waarom niet in deze wedstrijd? Vooral als de Omhoog speler B. Vehof goed wordt afgedekt zal de Omhoog-voorhoede grotendeels worden lam gelegd. Holten speelt waarschijnlijk in een volledige opstelling. Holten n speelt haar eerste return-ont moeting tegen Nijverdal III. In Nijverdal werd het 05 voor de rood-zwarten. Nij verdal speelde de laatste wedstrijden ech ter sterker dan in het begin. Holten II moet evenwel de nederlaag van Holten I tegen Nijverdal II proberen goed te maken! Holten III speelt in Goor tegen GFC IV, dat zondag een grote overwinning op Mar- kelo II behaalde. Na de overwinning op RV III ook deze keer een zege voor Hol ten HL Holten a en c leden tegen SOS a Excel sior f beide een kleine nederlaag. Op eigen veld verwachten we betere resultaten. PROGRAMMA: A.s. zaterdag: Holten aS.O.S. a, 3.45 uur; Holten cExcelsior f, 2.30 uur. A.s. zondag: Holten IOmhoog 1, 2.30 uur; Holten II-Nijverdal III, 12 uur; G.F.C. IV—Holten III, 11 uur. FRANCOIS MITTERAND de vroegere Franse minister van justitie, die in verband met een op hem gepleegde „aanslag" in het nieuws gekomen is. TE KOOP 110 JONGE HENNEN (W x R) tegen de leg. H. LUGGENHORST, Espelo 75, Holten. BIGGEN TE KOOP bij G. H. VOLKERINK, Neerdorp 95, Holten. TE KOOP HONDEHOK bij H. BELTMAN, Kolweg 19, Holten. zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw adver tentie. Daarom heeft zij zo'n grote waarde. EXTRA GROTE MAAT Ook te gebruiken als lakens. iVVVWWWVVS^VVVVVVWVVVVVVVVVVVVW^ zonder chauffeur. JOH. MEERMAN, Smidsstraat 10, Holten. WVA*AA/VVVWVNA/WVSA*AA/VVVVSiVVVWVVV Zaterdag 21 november in Hotel G. Muller Muziek: TRIO BAND Aanvang 8 uur TECHNIEK MOET RENDABELE TOEPASSING MOGELIJK MAKEN De zon was dit jaar oorzaak van veel zorgen. Door het uitblijven van regen heeft zij het land verdroogd en de rivie ren waren teruggebracht tot kleine stro men, welke niet meer bevaarbaar waren voor schepen met enige diepgang. De vee houders hebben de grootste moeite aan voldoende geschikt voer te komen, terwijl de landbouw met zorg de toekomst tege moet ziet. Het was een beangstigend gezicht op de weiden de sportvelden en de plantsoenen het bruin van gedood gras te zien over heersen. De zon, anders levensverwekker bij uitstek, was een moordenaar geworden, doordat het evenwicht tussen zonneschijn en regen verbroken was. Er was geen water meer, water dat in de natuur een aanvulling is op of een beschermer tegen de mateloze energie van de zon. Toch zijn er technici die, met het bizarre egoïsme, geleerden eigen, niets liever zou den zien dan een onafgebroken zonne schijn. Natuurlijk zal zoiets nooit moge lijk zijn veel eer zal men trachten een volmaakt evenwicht tussen zonnig en be wolkt weer te scheppen het blijft toch de wensdroom van diegenen, die de moge lijkheden onderzoeken, die toevloeiende stroom zonne-energie op een practische manier te benutten. Men moet het allang geleden hebben geprobeerd. De legende vertelt, hoe Ar chimedes, het Siciliaanse genie, dat zovele stellingen en uitlatingen op zijn naam heeft staan, de Romeinse vloot, toen de sterkste ter wereld, op de vlucht joeg door enkele schepen door middel van zonne- spiegels in brand te steken. Ieder kent het principe, want wie heeft niet als kleine jongen met een brandglas papier of cellu loid in brand gestoken? Het moet een panische schrik hebben veroorzaakt onder de Romeinen, die hun houten schepen op een spookachtige manier door vlammen zagen ondergaan. ZONNE-CENTRALES. De uitvinders hebben in het verleden weinig kansen gehad de zonne-energie dienstbaar te maken aan de mensheid. De techniek was toen nog niet ver genoeg gevorderd. Wel heeft men in de vorige eeuw geprobeerd via spiegelconstructies mechanische energie op te wekken; de pogingen waren echter al bij voprbaat tot mislukken gedoemd, doordat de middelen voor de juiste weg naar het succes ont braken. De spiegels waren te duur en te primitief om via de omslachtige manier van het verhitten van water en het ge bruiken van de opgewekte stoom voor het aandrijven van eveneens primitieve ma chines een nuttig rendement op te leveren. De moderne techniek heeft, zoals op zo vele gebieden, ook op het terrein van de solaire energie de vooruitzichten ver ruimd. In de Franse Pyreneeën staat reeds een zonnecentrale, die temperaturen van een paar duizend graden (max. 3000 gr. C) opwekt. In Rusland is in 1954 een instal latie geopend die door middel van solaire energie dagelijks 1000 liter zout water in drinkwater omzet. De beide centrales wer ken op een economisch verantwoorde manier. BATTERIJEN. In verscheidene van de onlangs gelan ceerde kunstmanen bevinden zich radio zenders, die gevoed worden door zonne- batterijen. De stralen van de zon worden opgevangen door gevoelige elementen die de warmte omzetten in electrische ener gie. Hierdoor kunnen de radiozenders en meetapparaten onbeperkt blijven werken. Lichtgevoelige cellen worden ook in En geland toegepast, bij een radiozender, wel ke op de begane grond staat opgesteld. Ook hier voldoet het systeem uitstekend. De laatste jaren speurt men naar toe passingen op ruimere schaal van de ons door de zon geschonken energie. De con ventionele brandstoffen zijn voortdurend in prijs gestegen, waardoor men automa tisch naar goedkoper vervanging is gaan zoeken. Bovendien zouzonne-energie uit komst kunnen brengen in minder-ontwïk- kelde gebieden, die niet beschikken over olie- of steenkool voorraden. In de Ver. Staten heeft men huizen gebouwd, welke verwarmd worden door systemen, die wer ken op zonne-energie. In grote delen van de wereld zou men dit voorbeeld kunnen volgen. In Scandinavië bijvoorbeeld heeft men wel zon, maar is de buitentempera tuur toch laag. In gebieden waar men niet beschikt over zoet, maar wel over zout of brak water, kan men naar Russisch voor beeld destilleer-installaties bouwen. SATELLIETEN. Met de zonne-energie kan men verras sende resultaten bereiken, wanneer de mens in de toekomst, dank zij de verkre gen techniek, ingrijpt in natuurlijke pro cessen. Zo heeft men onlangs weer een oud Duits idee opgerakeld, waarin wordt ge- sproken over in de ruimte cirkelende zonne- centrales. Met raketten moeten gedeelten van zonnespiegels in de ruimte worden ge bracht en daar tot een geheel samenge voegd. Met behulp van deze spiegels, die als satellieten met de aarde meedraaien, kan men de natuurlijke gesteldheid van een streek geheel wijzigen. Bovendien kunnen zij dienen voor de nachtelijke ver lichting van gebieden waar licht gewenst is. Wanneer zij namelijk dezelfde omloop snelheid als de. aarde hebben zal het lijken alsof zij vast boven een bepaalde plek van de aarde „hangen". De vooruitgang op het gebied van ra ketten en ruimtevaart zal de geleerden binnen afzienbare tijd in staat stellen deze projecten uit te voeren. Daarmee wordt dan nogmaals benadrukt, dat de evolutie van de techniek nog steeds niet beëindigd is, integendeel, in een steeds sneller tem po vooruitgang vindt.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2