VARKENSFOKKERIJ ÏN NIEUWE BANEN IJSBAAN „DE NOORDPOOL" HOIXENSE KUNSTCLUB wordt vergroot en verbeterd Mooie avond van de EÖ3 <JSieraad en ^LOeidaad 2)curm}zr*huid? Gevonden en verloren voorwerpen BURGERLIJKE STAND KUNSTMATIGE INSEMINATIE Snuif er» wrijf «W9III9WWI9 PREDIKBEURTEN Agenda No. 45. Jaargang 11. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per "kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad!' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 Voor de 11e bijeenkomst van de Holten- se Kunstclub „H.K.C.", welke woensdag avond in Amicitia gehouden werd, bestond weer een grote belangstelling. Het aantal belangstellenden en leden wordt steeds groter. Er werden deze keer 400 loten geplaatst, waardoor de club duizend gulden aan inkomsten beurde, waarmede zij haar doel, het uitzenden van kunstschilders naar andere landen, kan blijven nastreven. Het gaat, zoals dokter Nagelhout het aan het slot van de avond in zijn dankwoord uitdrukte, met de club excelsior". Het programma van deze avond was weer zeer gevarieerd. De heer Verbrug, kunstschilder te Nunspeet, hield een cau serie over zijn verblijf op het Spaanse schiereiland Ibiza en in Collioure, een schilderachtige plaats in Zuid-Frankrijk, Er werd een groot aantal prachtige prij zen, bestaande uit schilderijen, aquarel len, tekeningen, vazen en pullen, alsmede boekwerken over kunst verloot en tenslotte een paar prachtige kleurenfilms over Rembrandt en Vincent van Gogh ver toond, die een diepe indruk op de bezoe kers hebben gemaakt. Burgemeester Enklaar vond 't eigenlijk een beetje overbodig om dit jaarlijks ge beuren, „waar wij altijd met plezier naar toegaan", nog eens weer officieel in te leiden, maar hij wilde deze gelegenheid dan gaarne te baat nemen om de dokter te bedanken, dat hij weer een jaar lang de schouders onder 't werk van de kunst club heeft willen zetten, weer een aantal buitenlandse schilders naar ons land en met name naar Holten heeft weten te brengen en gezorgd heeft voor de ten toonstelling van hun werken. Dit komt het platteland, dat in menig opzicht van cul tuur verstoken blijft, zeer ten goede. ONTWIKKELING. Dokter Nagelhout dankte de burgemees ter voor zijn medewerking en gaf de be zoekers een overzicht van de ontwikke ling van de Kunstclub, zoals die hierbo ven reeds is geschetst. Wat hier aan kunstwerken staat, is met zorg en accu ratesse saamgebraent en spreker was de schilders, die deze werken inbrachten en mevr. Ans de Mik-de Boer, die 't kunst aardewerk vervaardigde, daarvoor zeer dankbaar. Ook bracht hij een woord van dank aan mevr. Numans uit Markelo, die de club daar zo goed vertegenwoordigt. Uitvoerig vertelde de heer Verbrug in een prettige causerie, welke hij met en kele door hem vervaardigde werkjes toe lichtte, van zijn reis en verblijf in Ibiza en Collioure. Hij is daar reeds vaker ge weest, maar zijn laatste reis in 1958 werd hem mogelijk gemaakt door dokter Nagel hout, via de Kunstclub. 'Het schiereiland'is primitief, maar zo bekoorlijk, dat het een dorado is voor schilders. Het bezit een eeuwenoude cul tuur met een sterke Moorse inslag, zelfs vindt men er nog de grafheuvels van de Puniciërs. Het stadje ligt als een wit bouwsel tegen de berg aan, waarop het is gebouwd en is nog geheel omgeven door een eeuwenoude muur. Spreker vertelde van de bevolking, van haar folklore en klederdrachten, en van de prachtige pri mitieve dorpen, vele nog in Moorse stijl gebouwd. Veel wist hij ook te vertellen van Col lioure, een merkwaardig plaatsje in Zuid- Gevonden: wollen das; kinderbeursje; 1 paar wanten. Verloren: melkbusje; damespolshorlo ge; luchtfilter van bromfiets; overall; een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen dagelijks van 9-13 en van 14-22 uur aan het Groepsbureau van de Rijkspolitie te Holten. Ondertrouwd: J. Paalman, 27 jr. en G. Jansen, 26 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. G. Jansen, 23 jr., Holten en G. Bannink, 20 jr., Laren (Gld.). BEVOLKING: Ingekomen: J. Hofstede van Rijssen n. Kolweg 59. J. van den Bos van Castri- cum naar Burg. v. d. Borchstraat 5. G. Knobbe en gezin van Ambt Delden naar Beuseberg 178. A. Knobbe van Deven ter naar Beuseberg 178. G. Bannink van Laren (Gld.) naar Beuseberg 103. H. Aanstoot van Goor naar Beuseberg 9. D. J. Schippers van Sprang-Capelle naar Neerdorp 31. Vertrokken: H. G. Sprokkereef van Pastoriestraat 52 naar Enschede. J. Z. Baltes van Beuseberg 3 naar Diepenveen. H. F. Hek van Stationsstraat 6 naar Terschelling. Frankrijk, waar veel schilders komen werken en dat ook Picasso in zijn begin tijd onder zijn bevolking heeft geteld. Hij gaf tenslotte een korte toelichting op de vier prachtige aquarellen, welke zich on der de prijzen bevonden. Onder die prijzen bevonden zich ook 2 schiderijen van de Zwitserse schilder Fr. Huber, een „Batik op zijde" van diens dochter Hilde Huber, een aquarel van Matthieu Wiegman, een tekening van „Gordes" door de Amsterdamse schilder Germ, de Jong en een portrettekening van Jan Slijkhuis uit Deventer. De winnaar kan hem opdracht geven een portret te vervaardigen van een eigen familielid. Mevr. Ans de Mik-de Boer had voor deze verloting vijf prachtige vazen en pul len vervaardigd. TOEKOMSTPLANNEN. Dokter Nagelhout deelde zijn gehoor mede, dat Deventer kunstschilders het ko mend seizoen Holtense landschappen zul len vervaardigen, welke zij met andere werken tijdens het toeristenseizoen hier zullen exposeren. Uit deze werken zal de Kunstclub gedurende 3 jaar als hoofdprijs een Holtens landschap kiezen. Om de smaak van het publiek te peilen, zullen tijdens de expositie enquête-formulieren worden uitgereikt, zodat spreker een in druk kan krijgen aan welke werken men de voorkeur geeft. PRACHTIGE FILMS. Na de trekking, welke geschiedde door burgemeester Enklaar, vertoonde de heer J. Kroon, met het toestel van de School met de Bijbel, de meesterlijke film van Bert Haanstra: „Rembrandt, schilder van de mens", een rolprent, welke wel een bij- In de varkensfokkerij zoekt men naar nieuwe wegen om te komen tot een ver betering van het type varken, teneinde daar mede aan de vraag naar een vleesvarken te kunnen voldoen en een meer rendabele productie te bereiken. Evenals bij de rundveefokkerij wordt deze verbetering gezocht in de toepassing van Uw verkoudheid van neus, keel of borat weg met zonder boeiend beeld geeft van de grootste Nederlandse schilder aller tijden, Rem- bx-andt van Rhijn, in de meest menselijke en religieuze uitingen van zijn kunste naarsschap. Men zou vele musea in de ganse wereld af moeten reizen om per soonlijk al de schilderijen te kunnen aan schouwen, welke in deze film vertoond worden. Van een geheel ander kaï-akter, maar niet minder boeiend en prachtig opgeno men was de film over het leven van Vin cent van Gogh, aan de hand van brieven aan zijn broer Theo, waarin in vogelvlucht de diep-menselijke tragedie van diens kunstenaarsleven wordt weergegeven door zijn talrijke werken. Dokter Nagelhout zeide de heer Kroon zeer dankbaar te zijn, dat hij hem de sug gestie voor deze ontroerende filmverto ning had gedaan en sloot daarna deze zeer geslaagde avond. Oranjekalender 1960 van Pro Juventute Deze charmante foto van H.K.H. Prin ses Beatrix is in de Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute" in kleuren uit gevoerd. Buitendien zijn er voor het eerst nog twee kleuren-reprodukties in de ka lender opgenomen. Zo is het titelblad ver lucht met een exclusieve kleurenfoto van H.M. de Koningin, die onze Landsvrouwe speciaal voor „Pro Juventute" heeft wil len bestemmen. Ook de zwart-wit foto's zijn uitermate aantrekkelijk. Deze natio- Zendingsfilmavond over Melaatsenverpleging Op uitnodiging van de Zendingscom missie der Hervormde Gemeente alhier zal op maandag 16 november a.s., des avonds om half acht, Ds. Sijtthoff, de se- ci'etaris binnenland van het Centraal Co mité der Pi'otestantse Vereniging tot ver pleging van lepralijders in Suriname, in „Irene" aan de hand van een prachtige kleurenfilm spreken over de melaatsen verpleging. De titel van deze film luidt: „De kansen keren". Des middags om 3.45 uur zal er voor de kinderen een voorstelling gegeven wor den van de film over Suriname en een over „Bethesda", een ziekenhuis voor me laatsenverpleging. Ongetwijfeld zullen velen, zowel jonge ren als ouderen, belangstelling hebben voor dit belangrijke medische zendings werk en het ook gaarne willen steunen in hun gave voor de collecte, die aan het einde van deze zendingsavond ten bate van de melaatsenverpleging in Suriname gehouden zal worden. nale Oranjekalender met afbeeldingen van alle leden van ons Koninklijk Gezin is, mede door verscheidene niet eerder ge publiceerde fraaie opnamen, een sieraad èn een weldaad. Een weldaad, omdat „Pro Juventute" probeei't kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben, te helpen. Dit in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertui ging. Een belangrijk deel van de voor dat werk benodigde middelen verkrijgt „Pro Juventute" uit de opbrengst van de kalen der. Kleur geeft fleur. Ondanks de prach tige uitvoering kost de Oranjekalender echter niet meer dan 2.85. U kunt hem bestellen bij alle Verenigingen en Afde lingen „Pro Juventute" of waar niet verkrijgbaar door storting van 2.85 op postgiro 51.74.00 (of per postwissel) ten name van Kalenderactie „Pro Juventute" Postbus 7101, Amsterdam-Z. II. Laten wij U mogen raden: bestel zon der uitstel. U ontvangt dan waarlijk een sieraad. Vindt U zelf ook niet, dat dit eigenlijk het minste is dat U kunt doen? In Holten is deze prachtige kalender verkrijgbaar bij de bestuursleden van de plaatselijke afdeling: Mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, Jeurlinksweg 1; Mevr. W. Tsraël-Hofmeijer, Pastoriestraat 44; de heer W. Ras, Boschkampstraat 21 en bij Mej. H. Prins (op het gemeentehuis). de kunstmatige inseminatie, welke ten aan zien van de varkensfokkerij nog maar in een beginstadium verkeert. In het begin van 1958 heeft de runder K.I.-vereniging Zwolle en Omstreken een proef genomen en sindsdien heeft deze ver eniging goede resultaten geboekt met de kunstmatige inseminatie van varkens. Er werd 75 drachtigheid bereikt. Fokverenigingen werken samen. Reeds geruime tijd heeft de kunstmatige inseminatie van varkens de aandacht gehad van de besturen van de fokverenigingen te Holten, Bathmen en Markelo. Tal van bé- sprekingen werden gevoerd, die tenslotte resulteerden in het besluit om woensdag 18 november a.s. met de kunstmatige inse minatie van varkens te beginnen. Aankoop beren. Er zijn door de aankoopcommissie een 3-tal beren aangekocht, n.l. de 14 maanden oude Hans (een Victorzoon) van de bekende fokker Ter Haar te Hasselo, Ambt-Delden, en een 2-tal jongere beren van de bekende fokkers Maassen v. d. Brink te Wierden en G. J. Pelle te Hengevelde. Opgaven voor inseminatie alle werkdagen 's morgens vóór half negen en tevens zater dagsmiddags vóór half zes. Tot inseminaior is benoemd de heer E. Markvoort te Espelo. Het gehele toezicht op de inseminatie berust bij de heer H. Kers. Er zullen per circulaire, die via de beide zuivelfabrieken zal worden verzonden, spoe dig uitvoerige mededelingen worden gedaan. Vluchtelingencollecte In het Holtens Nieuwsblad van 24 ok tober j.l. heb ik een beroep op Uw aller milddadigheid mogen doen ten behoeve van de van huis en haard verdreven vluchteling. Het was mij een hartverwarmende er varing te mogen ontdekken, hoezeer de bevolking van Holten zich metterdaad het leed van de vluchteling heeft willen aantrekken. De opbrengst van f 2306,70 betekent een verdubbeling van het gemiddelde van f 1,- per gezin, dat ik meende te mogen verwachten. Dit prachtige collecte-resultaat werd bereikt ondanks het feit, dat in de laatste tijd reeds zo vaak een beroep werd ge daan op Uw offervaardigheid, ondanks ook het feit, dat U op deze beroepen ook reeds een prachtig antwoord had gege ven. Ik heb er behoefte aan naast de gevers ook de collectanten, ditmaal weer de vrouwen- en meisjesverenigingen, harte lijk te danken voor hun grote medewer king, welke zij verleenden. Er wordt op onze vrouwen- en meisjes verenigingen dikwijls een beroep gedaan om de burgerij de collectezak voor te wil len houden. Ik verheug mij er over, dat zij dat ook ditmaal weer hebben willen doen en dat U deze collectezak zo goed hebt willen vullen. W. H. ENKLAAR, burgemeester van Holten. Ned. Herv. Kerk. Holten .9 uur en 10.30 uur Ds. Israël (Bed. H. Av. en Dankz). Collecte Kerkkoor. Dijkerhoek. 10 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds. Rietveld. Collecte Kerk koor. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor art. 13 K.O. (emeritus- predikanten, predikantsweduwen en -wezen). Zaterdag 14 november: Toneeluitvoering van OCH met Heijermans' „Op hoop van zegen" in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 16 november, 7.30 uur: Zen dingsavond in „Irene" met kleuren film over melaatsenverpleging. Spre ker: Ds. Sijtthoff. Maandag 16 november, 7.45 uur in „Reho- both: Jaarvergadering AR kiesvereni ging „Nederland en Oranje". Maandag 16 november, 's middags 3.45 u. in „Irene": kindervoorstelling. Films over Suriname en „Bethesda", een zie kenhuis voor melaatsenverpleging. Woensdag 18 november, 's avonds half 8 in „Amicitia": avond door de Ned. Fruittelers-organisatie voor alle vrou wenverenigingen. Donderdag 19 november, 7.30 uur: Ouder avond lagere landbouwschool. Spreker: de heer Jan Jans uit Almelo over het onderwerp: „Twentse volkshumor". Donderdag 19 november: Feestavond van de CNV-Besturenbond in „Irene". Donderdag 19 november, 7.30 uur: Verga dering „Jonge Kerk" in de consistorie kamer. Vrijdag 20 november en zaterdag 21 no vember, 's avonds om 7.30 uur: Uitvoe ring gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Vrijdag 20 november, 7.30 uur: Uitvoering BATO in zaal „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 21 november, 7.30 uur: Uitvoe ring BATO in zaal „Amicitia" (zie ad vertentie). Zaterdag 21 november: Gezellig bal in hotel G. Müller. Zaterdag 21 november, v.m. 11 uur: Aan besteding openbare kleuterschool ten gemeentehuize (zie off. publikatie). Zaterdag 21 november, 7.30 uur: Verwer ping van krentebrood, speculaas enz. in zaal café „De Wippert". Dinsdag 24 november, 7.30 uur: Lezing van de heer H. J. Ankersmit, dijkgraaf Waterschap „Salland" over de verbete- ringswerken in het waterschap voor de ingelanden in café ,,'t Bonte Paard". Woensdag 25 november, 7 uur: Verwer ping bij Fa. A. M. Nijkamp, Dijker- hoek. Vrijdag 27 november, 's avonds 7.30 uur: Gecombineerde vergadering in café M. Kalfsterman van de OLM, afd. CB- TB en Bedrijfsvereniging. Spreker: Ir. J. Jepma over: „De rundveehouderij". Zaterdag 28 nov., 8 uur: Toneelvoorstelling onder auspiciën van het Gemeentebestuur door het beroepstoneelgezelschap „Studio" in Irene met het blijspel „Een meisje om te stelen". Zaterdag 28 november, 7.30 uur: Uitvoe ring van Holtens Toneel in „Amicitia" met „De gekke dokter". Dinsdag 1 december, 7.30 uur: Ouder avond Ulo-school (voor ouders in Hol ten). Woensdag 2 december, 7.30 uur: Ouder avond Ulo-school (voor ouders buiten Holten). Vrijdag 11 en zaterdag 12 december: Jaarfeest CJMV „De Bouwers" in de school te Espelo. 25 jaar in het slachthuis werkzaam Donderdag 12 november herdacht de heer W. v. d. Pluijm de dag, waarop hij vóór 25 jaar als arbeider in dienst trad van het keurings-, waag- en slachtbedrijf (KWSB). Zoals gebruikelijk heeft het ge meentebestuur de jubilaris op die dag in tegenwoordigheid van superieuren en collega's in de raadszaal hartelijk gehul digd. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door burgemeester Mr. W. H. Enklaar, die zijn woorden van geluk wens vergezeld deed gaan van de gebrui kelijke gratificatie. De directeur van het bedrijf, de heer G. S. E. Vegter, sprak na mens het personeel, slagers en grossiers en hij bood een enveloppe met inhoud aan. Namens de ABVA werd het woord gevoerd door de heer H. W. Goorman, terwijl de heer Kulsdom feliciteerde na mens de Gelderse-Overijsselse Slachterij en (GOS). Zij deden hun gelukwens ver gezeld gaan van een enveloppe met in houd en een pakket vleeswaren. De heer v. d. Pluijm dankte tenslotte met enkele woorden voor de zeer gewaardeerde hul diging en de cadeaux, die werden aange boden. Sinds dinsdag is de Ned. Heide Maat schappij met groot materiaal bezig om de baan van de ijsclub „De Noordpool" aan de Dorperdijk belangrijk te vergroten en te verbeteren. Eind voi'ige week kwam het bestuur tot volledige overeenstemming met de landbou wer H. Oplaat over het beschikbaar stellen (lenen) van een gedeelte van hét aangren zende perceel grasland, zodat met de uit voering van het object kon worden be gonnen. De baan zal nu een breedte krijgen van 55 meter, zodat er drie banen aangelegd kunnen worden. De totale kosten met inbegrip van een moderne pompinstallatie zullen pl.m. f6000 bedragen, welk bedrag men door het plaat sen van renteloze aandelen en eventueel door een kleine geldlening hoopt aan te trekken. a babyderm-zeep

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1