HOLTENS NIEUWSBLAD WERELDSPAARDAG EN DE RUIMTEVAART Donors gevraagd voor Bloedplasma-aktie Vier kampioenschappen voor Schoneveld Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad No. 42. Jaargang 11 (Tweede blad) ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 De spaarbanken in heel de wereld hier te lande de leden van de Nederland se Spaarbankbond maken zich weer op, om de wereldspaardag te vieren als hoogtepunt van de spaarbank-week, de laatste week van oktober. Zij doen dit al sinds 1924. Meer dan een eeuw vroeger begonnen de spaarbanken reeds te wijzen op de grote betekenis van het sparen. Van ruimtevaart, spoetniks en loeniks werd toen nog niet gedroomd. Wat toen „naar de maan" was, was voor goed verlo ren. Maar wat hebben nu wereldspaar dag en ruimtevaart met elkaar te maken? Om dit in te zien, moeten we eens even aandacht schenken aan de wedloop tus sen Amerika en Rusland. Rusland ligt een ronde vóór. Dat komt, zeggen de Ame rikanen, omdat onze regering te weinig gelden beschikbaar stelt. Want de ont wikkeling van de ruimtevaart is, naar het woord van Edison, 1 procent inspira tie en 99 procent transpiratie. Anders ge zegd, het is een zaak van hard werken met een groot aantal bekwame mensen. Maar wie aan de ruimtevaart werkt, moet er op kunnen rekenen dat anderen voor eten en kleding zorgen, want met raket ten kan men zijn maag niet vullen en zich evenmin kleden. Precies hetzelfde geldt voor mensen die werken aan wegen- en bruggenbouw, aan de constructie van ma chines en verkeersmiddelen. Het geld speelt daarbij de rol van regulateur. Wan neer wij 't geld dat onze arbeid ons ople vert in zijn geheel en onmiddellijk omzet ten in opvoeding, kleding en genoe gens, dan zijn er geen arbeidskrachten ge noeg om voor al die voeding, kleding, en genoegens te zorgen en dan kan er nie mand vrij worden gemaakt voor het ma- Maandag en dinsdag a.s. wordt in Rijs- sen vanwege het Ned. Roode Kruis weer de jaarlijkse bloedplasma-actie gehouden, waaraan ook de omliggende gemeenten steeds deelnemen. Wij doen op verzoek van de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis gaarne een beroep op de Holtense ingezetenen om zich als bloedgever beschikbaar te stel len. De grote betekenis van de px-achtige taak, die het Roode Kruis hiermede in het belang van de lijdende mensheid verricht, is moeilijk in woorden uit te drukken, maar het kan deze taak niet vervullen, wanneer zich niet telkens weer donors aanmelden om bloed beschikbaar te stel len. De Holtenaren worden verzocht om dins dag gezamenlijk naar Rijssen te gaan. Bij voldoende deelname zal een extra bus lo pen. Opgave voor deelname kan geschieden bij de bestuursleden: dokter C. H. Riet dijk, mevr. H. J. Bal-Keiler, mej. E. H. W. Vincent, W. ten Berge en W. Beijers. Wil men in de verschillende bedrijven eens nagaan of men niet in collectief ver band aan deze actie kan deelnemen? ken van betere werktuigen en machines, betere verkeersverbindingen enz. Door een deel van ons inkomen te sparen, leg gen wij niet volledig beslag op de ar beid van onze medemensen; doordat ook anderen sparen, kunnen wij zelf onze ar beidskracht wijden aan de voortbrenging van machines en hulpmiddelen, die de productiviteit en daarmee de welvaart helpen vergroten. Of de ruimtevaart ons ook tot grotere welvaart zal leiden, la ten we nu maar in het midden. Neder land is te klein om aan de wedloop mee te doen, maar heeft wel de taak, aan zijn groeiende bevolking werk en brood te verschaffen. Het is waard dat we daar voor sparen. Daarmee zijn we als volk, maar ook zelf ieder voor zich als lid van dat volk gebaat. Maar ons persoonlijk be lang bij het sparen gaat verder. Sparen brengt ons om zo te zeggen on ze eigen ruimtevaart of juister gezegd de vaart naar de speelruimte, die wij no dig hebben in ons spaartegoed om de gro tere wensen te kunnen verwezenlijken, die ongrijpbare droombeelden moeten blijven, als we ons hele inkomen steeds onmiddellijk uitgeven. Er zitten dus vele kanten aan het sparen en het is goed, dat de spaarbanken ons dat op de wereld spaardag eens extra onder onze aandacht brengen. Gezinsweek startte met drukbezochte filmavond De interkerkelijke gezinsweek, die dit jaar gehouden wordt in de week van 19 tot 26 oktober, is dinsdag gestart met een filmavond in gebouw „Irene", waarvoor een buitengewoon grote belangstelling bestond, een feit, waarover Ds. C. C. Ad- dink in zijn openingswoord zijn grote vreugde uitsprak. Deze filmavond is be doeld als voorbereiding van de twee an dere avonden, waarop de kerkeraden graag in groter getale de jeugd en de ouderen zal begroeten om samen gerezen vragen en problemen te bespreken. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 89 vers 1 en nadat Ds. Addink was voor gegaan in gebed, werd als „voorgerecht opgediend" de prachtige kleurenfilm „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra, terwijl na de pauze- werd vertoond de film „Tot U zal spreken Ter afwisseling van het filmprogram- ma werden door de Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" en het Her vormd Kerkkoor een zestal geestelijke liederen gezongen. Ds. Addink eindigde deze avond met dankgebed, nadat gezon gen was Gezang 280. ('k Wil U, o God, mijn dank betalen). OVERZICHT WEDVLUCHTEN SEIZOEN 1959 VAN DE POSTDUIVENVERENIGING „DE BERGVLIEGERS" Kampioenschappen: Navluchten: le H. A af tink 223.7 punten; 2e G. Steunen berg 199.1 punten; 3e G. Veldhuis 173.6 Kampioenschappen Vitesse: le G. Veld huis 214.4 punten; 2e C. W. Reeves 196.2 punten; 3e L. Gazan 195.6 punten. Kampioenschappen Mid-fond: le J. Schoneveld 485 punten; 2e G. Steunen berg 410 punten; 3e J. Schuppert 275.6 punten. Kampioenschappen Fond: le G. Veld huis 747.1 punten; 2e L. Gazan 645 pun ten; 3e C. W. Reeves 607.2 punten. Kampioenschappen: Jonge duiven: le J. Schoneveld 383.4 punten; 2e C. W. Ree ves 355 punten; 3e G. Steunenberg 283.9 punten. Raiffeisendag werd groot succes Wat reclame vermag, bleek de vorige week donderdag nog eens weer duidelijk bij de spaaractie van de Coöp. Boeren leenbank alhier, op Raiffeisendag. Er werden niet minder dan 312 stortingen gedaan, waaronder uit 74 spaar-busjes en waarbij de kapitale som werd ingelegd van f49.074,27. Op zo'n grote toeloop was niet gere kend, zodat niet aan alle spaarders de aangekondigde verrassing, bestaande uit een luxe ballpoint, kon worden uitge reikt. Voor hen, die deze nog niet kregen, zal zij alsnog worden nagezonden. Uit het bovenstaande blijkt verder dui delijk, dat ïnen in vele gezinnen toch niet zo lichtvaardig met het besteden van het gezinsinkomen is als door sommigen wordt verondersteld, want er waren hier ook vele kleine spaarders bij. punten. Kampioensvogel Vitesse: J. Schoneveld H.58—596834 283.2 punten. Kampioensvogel Fond: L. Gazan H.54 272435 324.8 punten. Kampiöensvogel Jonge duiven: J. Scho neveld H.59—416779 115.5 punten. Kampioenschappen Generaal: le G. Veldhuis 2188.3 punten; 2e J. Schoneveld 2081 punten; 3e C. W. Reeves 1871.3 pun ten.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1