Uit Hollens Historie Uit het plaatselijk parlement Uit dö wijnkelders Man De èpar I >1 aJkJ sM ;1 BURGERLIJKE STAND hes OUD-HOLTENAAR SPRAK VOOR LEDEN VAN CHR. PLATTELANDSVROUWEN Ring Holten van de P.J.G.O. hield sportdag „Fanfare" in Amicitia ZWEMBAD IN „TWENHAARSVELD AAN- EN VERKOOP VAN GROND. ONDERHANDSE OPDRACHT AAN DE FIRMA KLEIN HORSTMAN. In de woensdagavond onder voorzitter schap van burgemeester mr. W. H. Enk laar gehouden vergadering heeft de raad krediet verleend tot een bedrag van 228.000 voor een zwembad, dat behou dens hogere goedkeuring zal worden ge bouwd in het „Twenhaarsveld" aan de Rijssenseweg even ten oosten van Holten. De vroedschap werd tijdens deze ver gadering een schetsplan getoond, waaruit duidelijk bleek, dat een bad zal worden gesticht, dat aan aile eisen voldoet. Met het verwezenlijken van de plannen is to taal 4 hectare gemoeid, waarvan 't groot ste deel nodig zal zijn voor een strand en speelgelegenheid voor de kinderen. Volgens burgemeester Enklaar bestaat er een klein kansje, dat nog dit jaar bouw volume zal worden verstrekt voor de bouw van dit 25 meter bad. Zowel in Zwolle als in Den Haag is men doordrongen van de noodzakelijkheid van deze bouw. Holten trekt als recreatie-oord zomers vele duizenden vacantïegangers en dit aantal zal zeker nog belangrijk stijgen, als ook ter plaatse een duik kan worden genomen. Aan- en verkoop van grond. Op voorstel van b. en w. besloot de raad tot aankoop van strookjes grond aan de Kerkhofsweg van de heren H. Kalfster- man, H. J. Loots, T. Koopman en de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten". Van de heer T, Paalman werd 190 m2 aangekocht aan de Tuinstraat voor 1850. Het oude huis zal t.z.t. worden afgebroken en de heer Paalman komt in aanmerking voor uitkering uit het fonds „krotoprui ming". Ook ging de raad accoord met het voor stel om in de Gaarden grond te verkopen aan de heer Th. A. Oostenburg te Holten (894 m2 voor 9764,60) en aan de heer L. Schuppert, Holten (461 m2 voor 5024,90). Beide percelen zijn bestemd voor woning bouw. Aan de heer G. Klein Teeselink, Neer dorp 12, werd op voorstel van b. en w. een perceeltje bouwland, groot 16 are, na bij het Beukenlaantje verpacht voor 10 per jaar. Onderhandse opdracht. Bij de leden bestond geen bezwaar om aan de firma J. W. Klein Horstman te Hol ten onderhands op te dragen het leggen van riolering en de verharding van de Kerkhofsweg, waarmee een bedrag is ge moeid van 25911 (begroting ƒ26321). Het benodigde materiaal zal door de gemeente worden geleverd. Eveneens "ging de raad accoord met het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 184500 tegen een rente van 4% met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. Het totaal der op te nemen kasgelden gedurende het vierde kwartaal 1959 werd vastgesteld op f 300.000,-. De heer Js. Schuppert, die pl.m. 1 jaar geleden benoemd werd als schilder in tij delijke dienst, werd na gunstig advies van b. en w. in vaste dienst benoemd. Aardgas. Een voorstel om op de begroting 1959 alsnog een bedrag te ramen voor een plan tot aansluiting op het aardgasnet wat be treft het dorp en de Holterberg, was voor de voorzitter aanleiding om enkele mede delingen te doen over een rapport, dat door de heer Gersen, directeur Gemeente lijk Energiebedrijf te Meppel, werd uitge bracht. Op een vraag van de heer Landeweerd deelde de voorzitter mede, dat aansluiting voor het G.E.B. geen nadelige gevolgen zal hebben en er bestaat voor de ingezete nen geen aansluitingsplicht. B. en W. zul len t.z.t. met plannen ter tafel komen. Benoeming. Een voorstel van b. en w. om mejuffr. H. Kampman, leidster aan de openbare kleuterschool, te benoemen tot hoofdleid ster, werd met algemene stemmen aange nomen. Een bezwaarschrift „Hondenbelasting", ingediend door de heer H. J. Aaftink, Schoolstraat 17, werd niet ontvankelijk verklaard. Rondvraag. Bij de gehouden rondvraag informeerde de heer Soer naar de stand van zaken be treffende het bouwen van een nieuwe openbare kleuterschool. Het enige concrete wat de voorzitter kon mededelen was, dat het bestekklare plan bij de betrokken in stantie in 's lands residentie was gedepo neerd. De heer Sprokkereef vestigde nogmaals de aandacht op de noodzaak van het aan leggen van waterleiding in de z.g. super- onrendabele gebieden in de Beuseberg en het Holterbroekl De hoge kosten zijn'door de buurtbewoners niet te dragen en hij zou graag zien, dat de gemeente een steentje bijdroeg. Er ligt hier een taak voor de hele gemeenschap. De voorzitter deelde de heer Sprokke reef mede, dat een 44-tal landbouwers be reid zijn om iVz maal het normale water- geld te betalen, doch dit is voor een ren dabele exploitatie nog te weinig. Om het jaarlijks tekort van 1700 gulden weg te werken zou 3.15 maal het normale tarief betaald moeten worden. Hadden we nu de zekerheid, dat dit te kort over 2 of 3 jaar zou spelen, dan zou het vinden van een oplossing niet zo moei lijk zijn, maar er is geen enkele zekerheid. Wanneer Holten de enige gemeente in ons land was met super onrendabele ge bieden dan was de zaak gauw bekeken. Er zijn tal van gemeenten, waar het nog veel beroerder ligt. Met het aansluiten van de onrendabele gebieden is men klaar doch het wachten is nu op de volgende stap van de regering om de super onren dabele gebieden aan te sluiten. B. en w. zijn evenals de raad wel doordrongen van de noodzaak van aansluiting enkeleer niet afkerig om te helpen, maar we moeten de consequenties die het gevolg zijn van het verlenen van financiële hulp niet uit het oog verliezen. Het is met onze buurtschap pen beslist niet: uit het oog, uit het hart. Wanneer we even kijken naar de verhar ding van wegen, aansluiting op het elec- trisch net, aankoop wegenschaaf, dan meen ik toch te mogen veststellen, dat de boeren wel aan hun trek zijn gekomen. De koek wordt gelijkelijk verdeeld. De heer Rietberg, die met de heren Pek- keriet en Arfman zitting heeft in de com missie, die namens de 44 landbouwers op treedt, verklaarde dat deze groep van 44 uit bittere noodzaak bereid is een flink financieel offer te brengen en hij bracht b. en w. dank voor de morele steun. Ook de heer Wésterik verklaarde wel overtuigd te zijn van de moeilijkheden die zich bij het oplossen van dit probleem voordoen, doch hij zou om tot een oplos sing te komen niet te veel het accent wil len leggen op hulp van bedrijven als b.v. de zuivelfabriek, waarop de voorzitter in zijn antwoord aan de heer Sprokkereef zinspeelde. Nadat de heer Rietberg nog had gewe zen op de wenselijkheid van de bouw van een eenvoudige aula op de nieuwe be graafplaats, volgde sluiting der vergade ring. Geboren: Gerrie Jannie Aaltje, dv G. J. Megelink en A. H. Lodeweges, Dorps straat 50. Janke Alberthe, dv R. Nij- meijer en A. Scholman, Kolweg 23. Jannes, zv G. J. Huisman en G. Jansen, Meermansweg 4. Bernarda, dv B. Brinkman en G. M. Dij kink. Dorpsstraat 48. Geertruida Johanna Maria, dv J. A. J. Aaltink en A. Bekkernens, Beuse berg 145b. Ondertrouwd: J. Klein Horstman, 43 jr., Holten en J. Smalbrugge, 41 jr., Rijs- sen. Overleden: G. Z. Schutte, 11 dagen, Hol terberg 26b, overl. te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: D. H. Rensink van Raalte naar Beuseberg 72. J. Paalman v. Bor- culo naar Borkeld 49. J. J. de Leeuw van Ambt Delden naar Holterberg 46. Vertrokken: G. W. Schooien en gezin van Borkeld la naar Bathmen. G. Paal man van Look 46 naar Steen wijk. E. J. Huisken en gezin van Beuseberg 169 naar Markelo. W. B. Wiltink van Beuseberg 26 naar Bathmen. G. Grouw en gezin van Holterberg 26 naar Almelo. BSlifea® HAMEA-C ruw of schraal HAMEA-GELEilüïüü De leden van de afd. Holten van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen kwa men donderdagavond van de vorige week in vergadering bijeen onder leiding van mevr. J. Rietberg-van Lindenberg', die deze bijeenkomst opende met gebed, na dat gezongen was Psalm 89 vers 8. De pre sidente las vervolgens Jacobus 1 vs. 19-27 en sprak een kort openingswoord naar aanleiding van dit Schriftgedeelte, waarin o.m. staat geschreven: „Weest daders des woords en niet alleen hoorders". Wij moeten trouw zijn in het geloof. Niet alleen passief (alleen maar luisteren), maar ook actief (daders des woords). Ook in ons organisatieleven moeten we de leer van Christus in praktijk brengen. Ieder van ons heeft een taak op de plaats waar we door God zijn gesteld. Ons werk neemt een belangrijke plaats in ons leven in. Het staat in dienst van God en van onze naas te en biedt ons de mogelijkheid tot het ontplooien van onze eigen persoonlijkheid en om tot deze persoonlijkheid te komen biedt onze organisatie een ruime keus. Waarom hebben wij juist de Christe lijke organisatievox'm gekozen? Het gaat bij het lidmaatschap van onze organisatie in de eerste plaats om de eer van Gods Naam. Deze wordt mede door onze orga nisatie gediend, doordat wij ons in al ons werk afhankelijk stellen van Gods onmis bare zegen en juist daarom in vol ver trouwen de toekomst tegemoet kunnen treden. Na dit openingswoord sprak mevr. Riet berg een kort welkomstwoord, waarbij zij zich in 't bijzonder richtte tot de spreker op deze avond, de heer H. Koopman te Dalfsen. Nadat de secretaresse, mevr. J. Wig- gers-Aanstoot, de notulen had gelezen en verslag had uitgebracht over het afgelo pen verenigingsjaar, bracht mevr. M. Veldhuis-Maag het financieel verslag uit. De heer Koopman vertoonde hierna een aantal prachtige kleurendia's van Holten en omgeving, waarbij hij een prettige ex plicatie gaf. In verschillende dia's zat een spreekwoord verborgen, waarnaar de da mes mochten raden. Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met koek, declameerde de heer Koopman op boeiende wijze enkele gedeel ten uit de bijbel, o.a. de verloochening van Petrus, het leven van Saul en David. De heer Koopman bespeelde hierbij zelf een citer en zorgde zo voor een stijlvolle omlijsting. Mevr. Rietberg was ongetwijfeld de tolk van alle dames, toen zij de heer Koopman hartelijk dankte voor het vertonen van de dia's, het citerspel en de declamatie. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd inplaats van mevr. J. Wiggers-Aanstoot, Officiële publicatie KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op woensdag 14 oktober 1959 des voormid dags van 11 tot 12 uur in gebouw „Re- hoboth" te Holten en des namiddags pre cies 4 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek, gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herin enting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inentings- wet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een onder tekende verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting ach terwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede het in entingsboekje, dat na de geboorte-aangif te werd toegezonden, of de inentingskaart, welke bij de geboorte-aangifte werd uit gereikt. Holten, 1 oktober 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. die niet herkiesbaar was, gekozen mevr. C. Schuppert-Meijer. Nadat de presidente een hartelijk woord van dank had gesproken tot mevr. Wig- gers, die een aantal jaren met grote trouw het secretariaat heeft waargenomen, sloot, na het zingen van „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der ere", mevr. Hee- res-Algra deze geslaagde avond met dank gebed. De voor de actie „Vier maal Z....N" (bouw diaconessenhuis Suriname) gehou den collecte bracht f 12,55 op. DE SCHOUT WENDDE ZICH TOT DE HOGE OVERHEID De schout van Holten, J. Cuper van Holt- huysen, schreef op 17 okt. 1726 een brief aan de heer van Almelo, destijds drost van Sal- land. Hij klaagde de burgers van Hollen (huislieden) aan wegens hun onbetamelijk gedrag op maandag 7 oktober 1726. De heer Cuper van Holthuysen vertelt in deze brief: Terwijl de heren Goedsheren (lees Deven ter rijke heren) netjes en voegzaam in dé kerk waren neergezeten om tot het beroe pen van een predikant over te gaan. plotse ling alle kerkdeuren werden opengeworpen en het volk was binnengestormd en het be roepen van een predikant had onmogelijk gemaakt. En dat de heren van plan waren veertien dagen later weer op maandag bij elkaar te komen om tot beroeping van een predikant over te gaan. Door de districts predikanten, de heren Slocher en Eiber gen zou het volk van het onbetamelijke van hun daad onderwezen worden. En nu komt het: De drost wordt dan in kennis gesteld van het feit, dat dezen woesten hoop volks, men weet niet door wie opgeruid, een pu blicatie het dorp en kerspel hebben inge zonden, dat zij op eigen houtje a.s. vrijdag een predikant willen beroepen, buiten de heren van Deventer om. Enkele dagen later, de drost zal wel bemiddeld hebben, is eelis eerst met de burgers van Holten gaan pra ten (er staat niets van vermeld, maar uit andere bronnen weten wij wel dat de dros ten meermalen in zulke zaken het volk de hand boven het hoofd hielden) schijnt de zaak gesust te zijn en kon een nieuw beroe pen predikant zijn opwachting maken. En wij mogen aannemen dat de bemiddeling van de drost zoveel resultaat had, dat de Holtenaren de predikant kregen die ze zelf wilden hebben. En de drost stak er voor al tijd een stokje voor, dat enkele rijke bur gers van Deventer de Holtenaren de pot te vuur zouden hangen. Want de schrijver van het boek „Uit hetarchief van de Marke van Holten" voegt er aan toe: „De markegeno ten hadden nu voorgoed de eerste en onge twijfeld tevens de meeste invloed bij de be roeping van predikanten". Het was Ds. J. Everwijn, die in 1728 werd beroepen en pas in 1770 zijn ambt beëindigde. Toen er ïn 1772 weer een beroeping was waren de Hol tenaren present. Wij hoeven hier al de na men van die Holtenaren niet te noemen. Maar het waren mensen uit het dorp en uil de buurtschappen, die nu aan het beroe- Elke veertien dagen een speciale feestaanbieding van De Spar. Wie nü koopt profiteert van de lagere prijs èn 10% en komt zonder grote uitgaven in eens, in het bezit van een welkom assortiment voor de a.s. feestdagen! Geldig van 8-15 okt.jj een 3/4-literfles Bioedwijn van 3.75 ct voor 51*^© - 10% Spaar ook voor het feestelijke drankenpakket. Tijdelijk bij aan koop van dit pakket 3 originele franse wijnglazen voor één vol zegelboekje! Vraag uw Spar- winkelier om inlichtingen. Spar-winkel iers T. KOOPMAN Dorpsstraat 16 B. MAATS Dorpsstraat 72 Gezellige avond tot slot De agrarische jongeren in ons gewest voe len zich steeds meer aangetrokken tot de beoefening van de sport en athleiiek in hun verschillende schakeringen. Waren het tot voor kort de enkelingen, die deel uitmaak ten van een plaatselijke sportvereniging, de laatste jaren wordt de sport ook beoefend in verenigingsverhand. Zo organiseerde de Ring Holt,en van de P.J.G.O/., waartoe behoren de afdelingen Bathmen, Diepenheim, Goor, Holten en Mar kelo, 23 september j.l. in het Sportdal een algemene sportdag, welke zeer geslaagd ge noemd mag worden. Ruim tachtig jongelui, van beiderlei kunne, wedijverden met elkaar in een sportieve kamp en in een vriend schappelijke sfeer om de hoogste prijs in de verschillende wedstrijden, zoals hardlopen, touwtrekken, estafettelopen, hoog- en ver springen, fietsen met hindernissen, enz. 's Avonds was aan deze sportdag een ge zellige samenkomst in café „Het Anker" van de heer J. Maats verbonden, die de jongelui een prettige ontspanning bracht na hun in spanning op het sportterrein en waaraan een gezamenlijke broodmaaltijd voorafging. Op het terrein werden zij 's middags wel kom geheten door de voorzitster van de Plattelandsmeisjesvereniging Holten heeft twee afdelingen van de P.J.G.O. Mej. Wil ly Slijkhuis, die er haar vreugde over uit sprak, dat er zo'n goede deelname was voor deze samenkomst en de hoop uitsprak, dat men elkaar op sportieve wijze zou bekam pen, vooral omdat dit de eerste sportdag was, die van de ring Holten van de P.J.G.O. uitging. Het is inderdaad een prettig samentref fen geworden, waaraan men tot laat in de middag veel genoegen beleefde en dat door de besturen van de beide Holtense afdelin gen uitstdkend georganiseerd was. Radio Bouwhuis zorgde daarbij voor goede geluids installatie, die een vlot verloop vergemak kelijkte. De uitslagen waren als volgt: Dames: 100 meter hardlopen: 1 Mej. A. Luttikhedde, Diepenheim, 141/5 sec.; 2 Mej. D. Runneboom, Diepenheim, dezelfde tijd, na herkansing. Estafette 4 x 100 m.: 1 Markelo (M. Eer- m tink, D. Wissink, F. Wevers, H. Scholte in 't Hof) 61 sec.; 2 Holten (mevr. D. Brons voort-Stevens, D. Rietberg, G. Megelink, F. Veneklaas) 61-1/5 sec. Hoogspringen: 1 G. Megelink. Holten 1.30 m.; 2 J. Jansen, Diepenheim 1.25 m. Verspringen: 1 G. Megelink, Holten 3.38 m.; 2 J. Jansen, Diepenheim 3.31 m. Fietsen met hindernissen: 1 R. Geerdink, kelo 484/5 sec. Touwtrekken: 1 Markelo; 2 Diepenheim. Diepenheim 471/5 sec.; 2 D. Hidders, Mar- geopend had sloot haar met dank voor de opkomst en aller medewerking. Hardlopen hindernissen: 1 Fenny Vene klaas; 2 Gerry Megelink, beiden te Holten. Heren: 100 m. hardlopen: 1 J. Ulfman, Hol ten 114/s sec.; 2 H. J. ter Balk, Markelo 12 sec. Estafette 4 x 100 m.: 1 Holten (J. Ulfman, J. A. Jansen, J. A. Elbersen, A. Schippers) 534/5 sec.; 2 Bathmen (E. J. Rietman, H. in 't Hof, M. Roeterdink, G. H. van Schooten). Hoogspringen: 1 A. Schippers, E 15, Holten 1.65 m.; 2 A. Elferink, Diepenheim 1.60 rn. Verspringen: J. Ulfman, Holten 4.87 m.; 2 J. Olijdam, Markelo 4.61 m. Fietsen met hindernissen: 1 H. Reurik, Die penheim 453/5 sec.; 2 A. Schippers, E 15, Hol ten 462/5 sec. Touwtrekken: 1 Bathmen; 2 Holten. Hardlopen hindernissen: 1 A. Schippers, E 15, Holten 284/3 sec.; 2 H. in t' Hof, Bath men 291/5 sec. 800 meter hardlopen: 1 J. On ijs, Markelo 2 min. 362/g sec.; 2 H. J. ter Balk, Markelo 2 min. 362/5 sec. Tijdens de prijsuitreiking in café Maats werd door de voorzitter van „Jong Holten" de heren-afdeling van de P.J.G.O. bekend gemaakt ,dat tot sportsvrouw van de dag was uitgeroepen mej. Gerry Megelink uit Holten met 14 punten en tot sportman van de dag de heer A. Schippers, Espelo 15 te Holten met 20 punten. Er stak toen een ware ovatie op in de volle zaal van café Maats, waar een prettige stemming heerste. Het waren vooral de „Plajoma's" van de voor en na de pauze met talrijke populaire band uit Markelo, die door hun optreden en moderne wijsjes, veel gezelligheid brach ten. Enorme hilariteit verwekte het nummer, waarbij twee geblinddoekte paren elkaar in de snelst mogelijke tijd pap moesten voe ren. Dat daarbij tot grote vreugde van al de jongelui nog wel eens een hapje op de verkeerde plaats terecht kwam laat zich denken. pingswerk deelnamen. Toen werd Ds. J. van Eekers beroepen. Maar die vond in Holten geen blijvende plaats. Hij was er slechts twee jaar. Het was dan ook een groot ver schil .van Medemblik naar Holten. Het kon vroeger raar gaan in Holten met de predi kantsbenoeming. Toen op 30 december 1772 de goedsheren en erfgenamen bij elkaar kwamen om Ds. J. Schagen te beroe pen, was er te Holten in de kerk een ge zelschap bijeen, bont als de kudde van La- ban. De heer Putman was toen Markerich ter. Gedeputeerden waren de Deventer bur gemeester H. W. Dunbar en de rentmeester G. Podt, onze voorvader J. H. van Coever- den. Nog eens een burgemeester van De venter D. van Duren; deze mede namens de paters en bagijnen van het Convent van Die penveen. Het is mij niet recht duidelijk wat de paters en bagijnen met de beroeping van een predikant te Holten te maken hadden. Het zou ons te ver voeren al de namen van deftige personages zowel dames als he ren, die zich lieten vertegenwoordigen of zelf tegenwoordig waren. Maar een-en-twin tig mannen met eelt in de handen waren ook present. Het waren de Holtenaren, die nu terdege op hun zaak pasten. Voor hen, die er nog verwantschap in mochten vin den, geven wij voor eenmaal de namen weer. Het waren de burgemeester Jan Sehuitert, Jannes Dikkers, Jan Santvoort, Albert Jans (dit was de eigenaar van de hoeve thans bewoond en bezeten door Jhr. A. G. van Coeverden), Hendrik Draijer, Willem Eppink, Willem Engberts, Egbert Harink, Jan Groot Meijlink of Slijter Meij- link, Harmen Engberts, Gerrit Struyck, Jan Struyck, Klaas Hesselink, Hendrik Gerrits, Derk Jan Dikkers (Boelink), Albert Vin sent (Sehuitert), Derk Dikkers, Jan Maane- schijn. Jan Voelman, Jan Dikkers (Lokin) en Jannes Nijkamp. De toen beroepen pre dikant was Ds. J. Schagen van Alkmaar. Men zocht de Holter predikanten blijkbaar in de kop van Noord-Holland. Daar is wel een verklaring voor. Blijkbaar gingen de Deventer goedsheren op zoek naar een ge schikt predikant. En Deventer had connec ties in vele havensteden. En daartoe be hoorden ook Medemblik en Alkmaar. In 1830 was het weer mis. Bij schrijven van 8 juni 1830 maakt de kerkeraad van Holten bekend aan de markerichter, dat er op 22 juni des morgens om tien uur een vergade ring zou plaats hebben bij J. Vinsent in de Denneboom. Het markebestuur gaf com mentaar. Zij vertelde de kerkeraad. dat de marke alleen het recht had vergaderingen te beleggen, waar het beroepen van predi kanten betrof. Evenwel de kerkeraad en de marke wilden beiden dezelfde predikant. Zij hadden als nummer één op de nominatie staan Ds. Bösken uit Halle in Gelderland. Maar deze bedankte voor het beroep en toen werd Ds. J. G. P. Müller beroepen, die tot 1885 de dienst waarnam. De meeste van deze predikanten, althans vóór 1830, waren tevens boer. Dat waren de vroegere pastoors ook. De pastorie was naar onze begrippen een flink erf. Vijf morgen land moest in vroeger eeuwen de Wheme groot zijn. De Wheme had een of twee „waren" in de mar ke. Daar kon de voorganger zijn koeien laten grazen. Men noemde die „waren" in sommige marken een „Heiligen waar", ook wel „Godes waar". In ieder geval gegeven op bevel van de stichter der kerk in vroe ger eeuwen. Van Coeverden. De vrolijke Nederlandse film van Bert Haanstra „Fanfare" komt zaterdag 17 oktober in Amicitia. „Een vrolijke film", aldus is Bert Haan stra's eersteling op het gebied van de speel film, van het eerste ogenblik af, gekarakte riseerd. En men kan niet anders zeggen, dan dat die uitdrukking „vrolijk" minstens op zijn plaats was, maar dat er evengoed „zeer vrolijk" had kunnen staan, want het ver haal, dat Bert Haanstra en Jan Blokker ont wierpen, daarbij geadviseerd door de gerou tineerde comedymaker Mackendrick („Whis ky galore", „The Maggie" en „The ladykil lers") is gemaakt om te lachen. En de ver makelijke situaties, die in het landelijke Lagerwiede dat Giethoorn is plaats vinden, zijn soms om te glimlachen en soms om te schateren. Die glimlach, die gulle lach, is wat „Fanfare" pretendeert en ga randeert. De geschiedenis wordt verteld door de componist Altena (Ton Lutz), de man, die de compositie had geschreven, waarmee fanfare „Kunst en Vriendschap" nu eens de hoofdprijs hoopte te behalen op het jaar lijkse muziekconcours. Men was het er beslist niet over eens, wie nu schuld had aan de impasse, waarin de fanfare „Kunst en Vriendschap" uit het meer „waterachtige" dan landelijke Lagerwiede geraakt was. In het muziekgezelschap zelf vormden zich twee partijen. De ene partij was vier kant voor Krijns. Zij gaven dan wel toe, dat Krijns (Bernard Droog) steeds weer bij de zelfde passage met een vals nootje op zijn hoorn het hele effect verknoeide, maar, von den zij. daarom hoefde Geursen (Hans Kaart) niet zo hatelijk te lachen. De andere partij stond vierkant achter Geursen. Zij waren het met deze eens, dat Krijns dan maar wat meer moest studeren en boven dien vonden zij zonder meer Geursen een heel gezellige kwibus Maar burgemeester Van Olgten (Johan Valk) zat er dan maar mee. Hoe of hij er mee zat en wat er allemaal gebeurde, tja.dat moet u zelf maar eens komen kijken. Het is beslist de moeite waard om er een zaterdagavond aan op te offeren. Het hoofdbesuurslid van de P.J.G.O., mej. Hilda Lutke Willink uit Goor, verstond de kunst om het gezelschap bezig te houden met allerlei spelletjes. Zij organiseerde o.a. een spreekbeurt voor 4 dames en 4 heren van 2 minuten over allerlei onderwerpen, die sommige jongelui nogal in het nauw bracht, maar anderen de lachers op hun hand deed krijgen. Roel in 't Hof uit Bath men deed een aardige voordracht en ten slotte voerde een clubje uit Diepenheim, na de prijsuitreiking en het tweede optreden van de „Plajoma's" een één-acter op geti teld: „Het boertje van buten dat met veel vrolijkheid een hartelijk applaus oogstte. Mej. Lutke Willink bood aan het slot na mens het hoofdbestuur haar excuus aan, dat men door drukke werkzaamheden verhin derd was 's middags tijdens de sportwed strijden aanwezig te zijn en de heer Joh. Nikkels, die de avond met een welkom geopend had sloot haar met dank voor de opkomst en aller medewerking. (Tengevolge van een misverstand wordt dit artikel eerst thans geplaatst).

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2