Kqu WATERSCHAP SALLAND VERBETERT ZIJN WATERHUISHOUDING Gevonden en verloren voorwerpen PREDIKBEURTEN Agenda De gevolgen van de droogte Raiffeisendag Spaardag Huid genezing No. 40. Jaargang 11. ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOITEHS NIEUWSBLAD I Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad I aj„ _™™s; ijg mm, (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 De abonnementsprijs van dit blad. bedraagt f 1.S5 per Tewartaal j Hoiten Telefoon K 5483 - 2S4 I COMMISSARIS DER KONINGIN MAAKTE OFFICIëLE AANVANG MET DE VERBETERINGSWERKEN. Vijf grote draglines graven een zilveren lint door de bossen van de Oostermaat en de door de zon verbrande weilanden van de buurtschappen Lettele en Linde onder de gemeente Diepenveen. Het is de vijf en een halve kilometer lange transportleiding in wording in het bovenstroomgebied van de Soestwetering, welke het begin vormt van de grote verbeteringswerken, welke het Wa terschap „Salland" de komende jaren zal gaan uitvoeren ter regulering van zijn wa terhuishouding, die al vele jaren gTOte moei lijkheden heeft opgeleverd in het stroom gebied van de Sallandse Weteringen. Vooral in de natte zomers van de laatste jaren heb ben de boeren veel schade ondervonden van de moeilijke afwatering, welke wel voornamelijk zijn oorzaak vindt in de bottle neck tussen Wijhe en Zwolle, waar de we teringen het overvloeilige water dikwijls niet konden verwerken. De verbeteringswer ken zullen naar ruwe schatting een investe ring vragen van 30 millioen gulden. Een deel van dit geld zal thans spoedig op tafel moeten komen, want het Verenigd College besloot in zijn vergadering van 24 juni j.l. tot uitvoering van d|e eerste werken in een gebied van 2500 ha., waarmede een bedrag gemoeid zal zijn van ruim anderhalf millioen gulden. Het graafwerk en de kunstwerken zijn onlangs aanbesteed en thans is men bezig met het graven van de ruim elf meter brede leiding van de Assinksbrug in de weg Lettele-Okkenbroek tot aan het Overijssels kanaal. Zilverblank is het zand van de bed ding, welke hier het land doorsnijdt. DE ONTVANGST De draglines en zware G.M.C.'s, die de uitkomende grond vervoeren, hadden vrij dagmiddag de vlag in top. Het waterschaps bestuur had n.l. de Commissaris der Konin gin in ons gewest, Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, bereid gevonden door het verrichten van een symbolische handeling de verbeteringswerken officieel te doen aan vangen. Het Verenigd College kwam daartoe met tal van genodigden samen -in hotel„Be Leeuwenbrug" te Deventer. Behalve de gou verneur der provincie waren daar o.m. aanwezig de gedeputeerden, de heren J. Jïa- verkamp en Ir. D. I. Luteijn, bijna allé burgemeesters van de gemeenten uit het gebied van het waterschap, t.w. van De venter. Diepenveen;, Hellendoorn, Holten, Heino, Dalfsen, Ommen, Olst, Wijhe en Zwollerkerspel, de hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Overijssel, Ir. Mulder, Ir. J. den Hertog, hoofdingenieur en Ir. C. D. Viehoff, ingenieur van de provin ciale waterstaat, de hoofdingenieur-directeur van de Cultuur Technische Dienst, Ir. A. J. Markvoort en diens medewerkers Ir. G. T. Tiessen en Ir. H. van Smaalen, Ir. A. Fran ke, adj. directeur van de Ned. Heide Mij., de Dijkgraaf, de heer H. J. Ankersmit en de leden van zijn staf, Mr. T. K. Kremer, secretaris-ontvanger, de hoofdopzichter, de heer R. de Jager en nog tal van bij het wa terschapswezen betrokken personen. VERDELING DER LASTEN De dijkgraaf, de heer Ankersmit, heette de gasten welkom en zeide, dat op deze dag de prettige dingen prevaleren, maar dat het De commissaris liet zich door verschillende officials over de werkzaaknheden inlichten» waterschap toch ook wel met zeer grote moeilijkheden te kampen heeft. Hij noemde de waterlozing op de Overijsselse kanalen, waaromtrent nog steeds geen beslissing ge vallen is. Een gunstige en een ongunstige uitslag kan het waterschap enkele millioenen in de uitvoering der verbeteringswerken schelen. Verder noemde spr. de structurele positie van het waterschap, dat uitsluitend een plattelandsgebied heeft, waardoor de bevolking van de steden Deventer en Zwol le niet bijdraagt in de lasten van de water afvoer en het.financiële probleem, dat bijna onduldbare lasten op de schouders der in gelanden legt. Hierover is gesproken met het Landbouwschap en met de Minister van Landbouw. De bewindsman heeft daarbij te kennen gegeven: centraal doen wij-wat wij kunnen, het waterschap gaat tot het uiter ste, maar dan moet nog 3 ton worden gevon den. Waar men die hoopt te krijgen, wilde de dijkgraaf uit beleefdheid niet zeggen, omdat de vertegenwoordigers van die in stantie deze middag als gasten aanwezig waren. Met betrekking tot de kanalenkwestie wees de dijkgraaf er nog op, dat men met de uitwerking van de verdere plannen deze winter reeds zou kunnen beginnen, indien de beslissing daaromtrent bekend is. Wij ho pen dan ook op een spoedige decisie van dè M.O.K. OFFICIEEL BEGIN Na deze uiteenzetting van de dijkgraaf begaf het gezelschap zich naar Lettele, waar de Commissaris in een weide van de land bouwer G. van Gurp, met een fikse klap van een bijl een touw doorhakte, waardoor twee wegvallende dekkleden een maquette onthulden van het profiel in het klein van de nieuwe waterleiding met stuwen, ver vaardigd door de technische dienst van het waterschap. Dit was nu eens niet een .eerste steen of eerste schop in de grond, maar een aardige vinding, welke een verkleind beeld geeft van de werken, die hier worden uit gevoerd. De Commissaris, die bij het verrichten van deze symbolische handeling de jas er bij uit getrokken had, complimenteerde de dijk graaf en het bestuur van het waterschap met de aanvang van deze nieuwe taken. Niet alleen echter de waterbeheersing be hoort tot die taken, maar de grote zorg voor de gehele waterhuishouding van het water schap, dat, naar zijn oppervlakte, het tweede in de provincie is. Het werk, dat hier wordt uitgevoerd, vormt een onderdeel van het grote plan, dat voor U staat. Spr. hoopte van harte, dat diegenen, die de boodschap mee gekregen hebben om te zorgen voor de 3 ton, deze boodschap ter harte zullen nemen, en dat het bezoek, dat aan de regering werd gebracht, een rijke bron mag opleveren. De dijkgraaf heeft gesproken van een maximale last; ook het provinciaal bestuur werkt in financieel opzicht met een plafond. Spr. is bang dat de bronnen verzadigd zullen zijn, maar het werk zal moeten worden uitge- De commissaris bezichtigde het werk in volle uitvoering. voerd. De commissaris hoopte, dat daarmede een nieuw blad zal worden toegevoegd aan het rijke boek van de geschiedenis van het waterschap, dat van 1311 dateert en wenste het College veel geluk. Ir. A. Francke van de Ned. Heide Mij. ver klaarde dankbaar te zijn, dat de Unie van Waterschapsbonden zijn maatschappij voor de directie van dit werk heeft aangewezen. Er zijn veel moeilijkheden geweest, maar het is gelukkig, dat er nu een begin kan worden gemaakt. Er is vaak kritiek over wat er niet gebeurt, maar men verzuimt kennis te nemen van wat er ondertussen wel is gebeurd. DE UITVOERING Na deze plechtigheid vertrok men naar de Oostermaat om daar het werk in ogen schouw te nemen, waarmede de firma II. P. Haverkort uit Vroomshoop met haar vijf draglines nu bijna drie weken bezig is. Per dag komt 25 meter leiding gereed met deze graafmachines, die bij elke trek een flinke kruiwagen vol grond op de vrachtauto's werpen. PROGRAMMA Binnenkort zullen de verbeteringen in het Espelobroek onder Holten aan de beurt komen en verder staan op het programma o.a. de verbetering van de waterhuishouding in het Schaner- en Hellendoornse Broek en het Ranerveld onder Hellendoorn en Broek land onder Raalte. Landbouwers, die wij spraken, vertelden, dat in de omgeving waar nu gewerkt wordt bij zware regenval zelfs in de zomer uitge strekte weilanden onder water stonden. Bij een droge zomer als thans vreest men echter, dat de stuwen niet voldoende water op kun nen houden om uitdroging van de lichte Gevonden: rubber vloerwisser; leren val- kussen; tang; kinderschoentje. Verloren: een paar glacé herenhand schoenen (ongevoerd); 3 portemonnaies met inhoud; schakelarmband; gouden speldje; rubberlaars. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 u. Ds. Lamberts van Deventer. Collecte Inwendige Zending. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Addink. Col lecte Inwendige Zending. Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 u. (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds. Hoog kamp. R.K. Kerkdiensten: (elke zondag): Rijs- sen: 7 uur en 8.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis; Nieuw-Heeten: 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Eerste opbrengst in Holten van Herv. kerkbouwaktie Donderdagavond 8 oktober j.l. kwamen 52 geldinzamelaars voor de Hervormde Kerkbouwactie de ontvangen gelden af dragen in „Irene". Gezamenlijk konden zij een bedrag van f8.113,50 overhandi gen. Daar bij de kerkelijk ontvanger te Holten reeds f 543 tevoren aan giften was binnengekomen en de J.V. van Holten f 100,- schonk, is, voor zover thans bekend f 8686,50 uit Holten binnengekomen. Dit is echter nog lang niet het eindbedrag, want heden, vrijdagavond 9 oktober, wor den nog 45 geldinzamelaars in „Irene" verwacht, terwijl ook vele gemeentele den hun bijdrage pgr giro naar 's-Gra- venhage overmaakten. Daarom zal ook vrijdagavond 9 oktober de werkelijke to taalopbrengst uit Holten nog niet bekend zijn, daar het wel even zal duren voordat uit 's-Gravenhage bericht is ontvangen hoeveel het totaal aan giro-overschrijvin gen uit Holten bedraagt. Prachtige opbrengst. De op zondag 4 oktober in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van de Stichting Steun Kerkbouw (SSK) heeft f 2552,46 opgebracht. De Geref. Kerk telt ruim 800 zielen. Interkerkelijke gezinsweek in Holten Ook dit jaar zullen er in het kader dei- Interkerkelijke Gezinsweek te Holten weer drie samenkomsten gehouden wor den. Het thema is dit jaar: „De mens als de door God aangesprokene en de bete kenis daarvan voor het gezinsleven". Dis is ook het thema van de hoofdfilm, getiteld: „Tot U zal sprekendie op de bijeenkomst van ouders èn jeugd ver toond zal worden op dinsdag 20 oktober, des avonds om half acht in „Irene". Aan deze eerste avond zullen zowel de C'hr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" als het Hervormd Kerkkoor hun mede werking verlenen. Als voorfilm zal de be kende film van Bert Haanstra „En de zee was niet meer" gedraaid worden. Op de twee andere avonden zal het the ma van deze Gezinsweek nader worden uitgewerkt en aan de hand van de gestel de vragen in discussie komen. Donderdag 22 oktober, des avonds om half acht zal Ds. J. Vuyst voor de jeugd spreken over 't onderwerp: „Dringt Gods spreken tot ons door?" Deze samenkomst wordt in „Rehoboth" gehouden. De bij eenkomst van de ouders zal plaats vinden op maandag 26 oktober om half acht in „Irene". Dan zal Ds. T. J. Hagen spreken over het onderwerp: Horen wij Gods stem in Zijn Woord?" Ongetwijfeld zal het deze avonden niet aan belangstelling ontbreken. H.M.V. BENOEMDE DIRIGENT. In een donderdagavond na de wekelijk se repetitie gehouden vergadering is tot dirigent van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." benoemd de heer J. Diepenveen te Glanerbrug, die sinds enkele maanden als tijdelijk dirigent aan het korps verbon den is geweest. De heer Diepenveen is 2e dirigent van het bekende korps „Kunst naar kracht" te Glanerbrug. HOOFDAKTE BEHAALD De heer H. J. ten Velde te Holten slaag de aan de Rijkskweekschool te Deventer voor de hoofdakte (volledige onderwijs bevoegdheid). zandgronden te voorkomen. Wat men nu graaft is een transportlei ding, welke zal afwateren op het Overijssels Kanaal. De Soestwetering in dit gebied, die nu geheel droog staat, blijft bestaan en zal het water met een grondduiker onder het kanaal doorvoeren. Na de terugtocht via de Oude Molen bij Bathmen bood het Waterschapsbestuur zijn gasten in hotel „De Leeuwenburg" te Deven ter een verversing aan en werden de preble- men in een wat intiemer sfeer nog eens be sproken. Zaterdag 10 oktober: Balavond van de WSV „De Trekkers" in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 12 oktober, 8 uur: Ledenverga dering Holtense Handelsvereniging in café Kalfsterman. Vergadering 6 okto ber uitgesteld. Maandag 12 oktober, 's avonds 8.30 uur: Filmavond bestuur buurtvereniging Dijkerhoek in café ,,'t Bonte Paard". Maandag 12 oktober, 7.45 uur: Cabaret- Huishoudshow van de fa. J. Maats Wzn. in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 12 oktober: Slagerij Dolman de gehele dag gesloten (zie adv.). Dinsdag 13 oktober, 7.30 uur: Zitting van de Woonruimtecommissie. Woensdag 14 oktober, 7.30 u.: Feestavond „Holbatheo" met uitreiking prijzen van de paardenfokdag in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Donderdag 15 oktober, 7.45 uur: Vergade ring Geref. vrouwenvereniging „Pris- cilla" in „Rehoboth". Dinsdag 20 oktober, 7.30 uur in „Irene": Filmavond Interkerkelijke Gezinsweek. Hoofdfilm: „Tot U zal spreken". Voor film: „En de zee was niet meer". Voor ouders èn jeugd. Donderdag 22 oktober, 7.30 uur in „Re hoboth": Bijeenkomst van de jeugd in het kader van de Interkerkelijke Ge zinsweek. Ds. J. Vuyst over: „Dringt God's spreken tot ons door?" Maandag 26 oktober, 7.30 uur in „Irene": Bijeenkomst van de ouders in het ka der van de Interkerkelijke Gezinsweek. Ds. T. J. Hagen over: „Horen wij Gods stem in Zijn Woord?" en pijn wee- wrijven met DAMPO Minister Marijnen kwam niet naar Holten. Van de zijde van de afdeling Voorlich ting van het Ministerie van Landbouw en Visserij ontvingen wij bericht hetwelk inmiddels reeds in vele bladen is gepubli ceerd dat Minister Marijnen, teneinde zich persoonlijk te oriënteren en nadere indrukken te verkrijgen omtrent het beeld, dat de landbouw in zuidelijk Dren te en Overijssel tengevolge van de droog te vertoont, woensdag landerijen in ver schillende plaatsen heeft bezocht, waar onder ook Holten. De minister heeft echter niet Holten, maar o.a. wel Haaksbergen bezocht. Het spijt ons, dat de afdeling voorlich ting van zijn ministerie zich niet eerst terdege overtuigd heeft, waar Zijne Ex cellentie in Overijssel precies geweest is, alvorens dit bericht de wereld in te stu ren. Holten is niet de gemeente, die het ergst getroffen wordt door de abnormale droogte, al zijn' hier ook ernstige gevallen aan te wijzen. In ons volgend nummer hopen wij daar op terug te komen. Door tal van coöperatieve boerenleen banken (Raiffeisenbanken) is een spaar actie georganiseerd ter inleiding van de 111e internationale Raiffeisendag, vast gesteld op donderdag 15 oktober. Voor velen betekent dit een extra be zoek aan de bank, die men jarenlang kent en waardeert. Maar die men nu even met andere ogen beziet. Het is goed, dat tenminste éénmaal per jaar de naam in herinnering wordt ge bracht van de man, die in 1848 de eerste spaar- en leenbank stichtte op coöpera tieve grondslag. Het was het levensdoel van F. W. Raif- feisen om door samenwerking op finan cieel gebied nieuwe kredietmogelijkheden te scheppen ter vergroting van de alge mene welvaart. Zijn onbaatzuchtig werk is uitge groeid in een bankstelsel, dat in vele lan den ter wereld navolging vond en op bloeide. In ons land zijn de coöperatieve boe renleenbanken en Raiffeisenbanken me de bekend als algemene spaarbank, het geen nog eens wordt onderstreept door het sparen onder de aandacht te brengen op deze Raiffeisendag. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1