■■li Jfamtite=örutaerk ISRAEL, het beloofde land Wonnink T HOLTENS NIEUWSBLAD Binnen 10 jaar 140 kerken De grote mode ÜW OMZET vergroten HOLTENS NIEUWSBLAD in luxe uitvoering Bruidstoiletten Fa. I. WONNINK NIJVERDALSE DRUKKERIJ Agent: JAN WÏGGERS, Bloem- en Sierheesters G. l HANEVELD Een advertentie in en iedereen weet het! Agenda Raadsvergadering Godsdienstige opvoeding van het kind Stichting Steun Kerkbouw (SSK) ADVERTEREN DOET VERKOPEN combineren wwwvwwwwwwwwwwwwww OOK VOOR MEISJESKLEDING HET BESTE ADRES JONG JEUGDIG Nieuw produkt bekend maken Op de meest afdoende wijze kimt u dit berei ken door uw adverten tie in deze krant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig pu bliek. NAAMKAARTJES GEBOORTEBERICHTKAARTJES VERLOVINGSKAARTJES ONDERTROUWCIRCULAIRES EN TROUWKOSTUUMS Nijverdal Telefoon 639 Kolweg 14, Telef. 356 Voor de levering van: VASTE PLANTEN CONIFEREN, ROZEN VRUCHTBOMEN en POPULIEREN naar BLOEM- en BOOMKWEKERIJ Iloltenseweg Telef. 387 LAREN (Gld.) Bezoekt onze kwekerij! Alle werkdagen geopend. GROENTEN EN FRUIT BEWAREN Groenten en fruit zijn vroeg dit jaar, omdat de onvermoeibare zon de planten en de vruchten snel heeft doen rijpen. In vele gevallen is het zelfs gelukt, na een voorspoe dige eerste oogst een tweede zaai sel tot volle wasdom te brengen. Vooral waar met kunstmatige be- vloeiïng of sproeiers werd gewerkt, kan van een rijke opbrengst wor den gesproken, zij het over het al gemeen met kleiner gewicht. Nadeel van het gebruik van lei dingwater is natuurlijk, dat nu een overdadige hoeveelheid chloor in de grond is achtergebleven. Met een extra bemesting van kalirijke kunstmest is dat in dit najaar weer te nivelleren. Menigeen vraagt zich nu af, hoe hij de verkregen rijke opbrengst van zijn met zoveel zorg gekweek te groenten en fruit kan bewaren. Daarvoor willen wij enkele wenken geven. Kool Kool bewaart U het beste door deze met stronk en al uit de grond te trek ken, alle rotte bladeren te verwijderen en ze daarna omgekeerd aan een touw op te hangen. De kool moet goed droog zijn. Bij voorkeur elke kool afzonderlijk ophan gen; zij mag de muur niet raken. Is dit niet mogelijk, dan de kool regelmatig draaien. Geregeld controleren en rotte plekken en bladeren wegsnijden met een scherp mes, niet meer dan strikt noodzakelijk is. Reeds schoongemaakte kolen (en van de stronk ontdaan) af zonderlijk leggen op turf of op plan ken, doch zorg er voor dat ze goed droog is. Kelders zijn in het algemeen onge schikt voor het bewaren van kool. Uien en sjalotten Uien en sjalotten na de oogst goed drogen, waarna U ze in bosjes kan ophangen. Ook kunt U het verdere loof afdraaien en de bollen in een latwerk kist bewaren. Een droge bewaarplaats op zolder of in schuur is het beste. Uien kunnen lichte vorst wel verdra gen; in bevroren toestand moogt U ze niet aanraken. Pootuien kunnen be waard worden tot december - januari, zaaduien en sjalotten tot in 't voorjaar. Prei Prei moet bij droog weer geoogst worden, wama U de bladeren wat in kort. Daarna wordt ze in een kist met zand geplaatst, zó, dat ze even ver in de grond staat als buiten het geval is. Een plaatsje in het licht is gewenst, daar anders de bladeren spoedig geel worden en rotten. Winterharde prei kan buiten in de grond bewaard blij ven. Eventueel de grond tussen de rijen afdekken met turfmolm of ruigte, zo dat men er ten tijde van vorst toch ge makkelijk bij kan komen. Winterpostelein Goed bedekt, liefst onder een één- ruiter, kunt U deze groente in de tuin laten staan. Fruit Appelen en peren bewaart U het best door alle vruchten afzonderlijk te leg gen op speciale rekken op een donkere plaats, b.v. in de kast van een vorstvrije De gemeenteraad komt op woensdag 7 oktober a.s., des avonds te 7.30 uur ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen der vergaderingen van 14 mei 1959, 25 juni en 12 augustus 1959. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot verkoop van grond in de Gaarden aan de heren Th. A. Oosten- brug en L. Schuppert, alhier. 4 Voorstel tot verkoop van grond nabij de rijksweg naar Rijssen aan het Rijk. 5 Voorstel tot aankoop van grond van de heer T. Paalman alhier. 6 Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van de verbetei-ing en de ver harding van de Kerkhofsweg. 7 Voorstel tot het onderhands opdragen aan de Fa. J. W. Klein Horstman al hier van de verharding en riolering van de Kerkhofsweg. 8 Voorstel tot het verpachten van een perceel grond nabij het Beukenlaantje. 9 Voorstel tot het aangaan van een geld lening met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage. 10 Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegrotingen 1957, 1958 en 1959. 11 Voorstel tot het vaststellen van het to taalbedrag der op te nemen kasgelden gedurende het 4e kwartaal 1959. 12 Voorstel tot het voorlopig vaststellen van de gemeenterekening en bedrijf s- rekeningen over het jaar 1956. 13 Voorstel tot wijziging der huur van de woning Holterberg 24 in verband met aangebrachte voorzieningen. 14 Voorstel tot het vaststellen van de kos ten van het openbaar lager onderwijs, ingevolge artikel 55 bis der lager on derwijswet 1920 over het jaar 1958. 15 Voorstel tot het vaststellen van de kos ten van het openbaar kleuteronder wijs, ingevolge artikel 73 der kleuter onderwijswet over het jaar 1958. 16 Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van reinigingsrechten. 17 Voorstel tot wijziging van de salaris verordening voor het gemeenteperso- neel. 18 Bezwaarschrift hondenbelasting. 19 Voorstel tot het benoemen van mej. H. Kampman tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool alhier. 20 Rondvraag. kamer, waarin niet gestookt wordt. Grotere hoeveelheden fruit worden in platte bakken of speciale rekken be waard. Regelmatige controle is nood zakelijk. Het is gewenst op de rekken of op de bodem van de bakken' eerst kranten uit te spreiden. Het vorstvrij houden van het fruit op zolder kan bij niet te strenge vorst het best geschieden door afdekken met kranten, die losjes op el kaar over de vruchten worden uitge spreid. Eventueel kunnen oude gordij nen of kleden hierbij ook gebruikt worden. Ook kunt U de appelen of pe ren op stro of turfmolm leggen. Het rimpelen wordt dan enigzins voorko men. Welke soorten Tot ver in de winter te bewaren zijn o.a. de volgende appelrassen: Golden delicious, present van Enge land, goudreinetten, lunterse pippeling, brabantse bellefleur, eisdener klumpke, jonathan, zoete ermgaard, zoete kroon en franse zure. Peren zijn niet gemakkelijk goed te houden; als de meest geschikte rassen hiervoor noemen wij: Comtesse de paris, doyenné d' alen- Qon, provisiepeer, kamper venus, ijs- bout, kleipeer, westlandse louw, saint rémy, brederode, winterjan en gieser wildemans. Conferentie Zondagsschoolleiders. Over dit onderwerp zal de predikant der Baptisten Gemeente te Musselkanaal Ds. W. Veenstra, op een conferentie van de Ne derlandse Zondagsschool Vereniging spreken. Zijn onderwerp luidt: „Druppels vormien de Zee", waarbij het er om zal gaan dat men aan het kleine, het individuele, niet voorbij mag gaan, juist omdat het over het grote, het grootste van de godsdienstige opvoeding gaat. Deze conferentie wordt gehouden in De venter, in het Wijkgebouw „Zvvolsebuurt". Joh. van Vlotenlaan 85, op zaterdag 10 okto ber a.s. Aanvang 2.45 uur. Bovendien wordt een tentoonstelling in gericht van hulpmiddelen bij de godsdien stige opvoeding naast een rijke verscheiden heid van Bijbelse archeologische voorwer pen. De avondbijeenkomst wordt gewijd aan de viering van het Kerstfeest in woord en beeld, onder het motto: „En het geschiedde in die dagen De deelname aan deze conferentie be hoeft niet beperkt te zijn tot leden-Zon dagsschoolleiders (sters), maar staat ook open aan allen, die enige belangstelling ge voelen voor de godsdienstige vorming van het kind. In het bijzonder wordt gedacht aan ouders, onderwijzers, jeugdleiders, predikanten etc. Opgaven: Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging, Bloemgracht 79. Amsterdam. Tel. 44020. Hierbij zij opgemerkt, dat de N.Z.V. on geveer 13.000 leiders en leidsters telt, die gezamenlijk 400.000 kinderen bereiken. Vele ouders sturen hun kinderen maar naar de Zondagsschool, maar weten eigen- De Stichting Steun Kerkbouw (SSK), viert haar eerste lustrum en zal ter ge legenheid hiervan in alle gereformeer de kerken op zondag 4 oktober een collecte houden. In alle kerken is zondag 27 septem ber door de predikanten een schrijven voorgelezen waarin het Stichtingsbe stuur de dringende noodzaak voor het bouwen van 140 kerken binnen 10 janr uiteenzet en alle gereformeerde ge zinnen hebben in deze week een lijk niets van de bezinning en studie, die dit werk behoeft om op frisse wijze, nieu we wegen niet schuwend, de aloude waarde van het Evangelie binnen het bereik van het kind te brengen. Welnu, hier is een gelegenheid een deel van de leiders uit Overijssel in hun voorbe reiding gade te slaan, deel te nemen aan dfc discussie en kennis te nemen van de mo derne hulpmiddelen, die de aandacht van het kind kunnen vangen. Daarom zijn ouders wel zeer hartelijk welkom op bovengenoemde conferentie. Een. Holtenaar is naar Israël getogen, het Joods nationaal tehuis. Het is Bram Pagrach, de zoon van de heer L. J. Pag- rach, die daar ten minste een half jaar gaat studeren en werken in een kibboetz (een besloten gemeenschap-landbouwko lonie-waar men leeft in gemeenschap van goederen) en die onze lezers in korte ar tikelen iets zal vertellen van zijn aldaar opgedane ervaringen. Hij is op 15 septem ber naar Marseille vertrokken en daar op de boot gegaan. Vanuit Haifa, de Israëli sche haven, waar hij inmiddels is aange komen, geeft hij ons zijn eerste indruk ken. Haifa, september 1959 Sjalam. Sjalam betekent zoveel als vrede maar hier in Israël gebruikt men het als groet, zoals men in Holland goedendag" zegt, gebruikt men hier Sjalam. Om ongeregelde tijden zal ik u een im pressie geven van Israël. Het zullen geen diepgaande en uitvoerige artikelen wor den, alleen naar ik hoop, gezellige praat jes, over de indrukken die ik hier zo krijg. In deze eerste brief zal ik u iets vertel len over de reis er naar toe. Met de trein ben ik naar Marseille gegaan. Marseille is een grote havenstad. Het is de stad waar de mensen uit Europa en uit Afri ka bij elkaar komen. Ik kon er slechts enkele uren blijven, zodat ik de stad niet erg goed heb kunnen bekijken. In Marseille ben ik aan boord gegaan van de S.S. „Jeruzalem". Het is een niet zeer grote boot. Het schip kan 560 passa giers vervoeren en heeft een bemanning van 190 koppen. Het is, in vergelijking met andere boten, misschien geen groot schip, ik vond het groot genoeg, want ik heb verscheidene keren wel een kwartier lang moeten zoeken, voordat ik mijn hut weer had gevonden, overal kijken en speuren, maar nee hoor, geen cabine 302, waar ik sliep. De zee was kalm en de zon deed haar best. Je kon de hele dag in een dekstoel aan boord liggen suffen, terwijl het schip, een witte streep van schuim ploegde in het diep blauwe water. In Napels mochten we van boord, na dat we onze passen hadden teruggekre gen, die ons trouwens dadelijk weer wer den afgepakt. Wij zouden een tocht ma ken naar Pompei. Pompei was een stad, die vroeger door de lava van de vulkaan Vesuvius overstroomd is geworden. Onze gids gaf in grote volzinnen een schilde ring van wat hier gebeurd is, maar de be tekenis ging langs mij heen, zodat het voor mij een grote steenhoop leek. Wat mij aangreep, was een versteende mense lijke figuur. De man had de handen nog omhoog alsof hij om hulp riep. Hij was door de lava overvallen en door de lava luchtdicht bedekt en zo versteend. Eeu- VICTOR ANDRES BELAUNDE de 75-jarige Peruaan, werd tot UNO-pre sident voor het volgend jaar gekozen. folder ontvangen o,a. met foto's van een aantal kerken die de laatste 5 jaar met financiële steun van SSK werden gebouwd. Wil SSK efficiënt steunen, dan zal binnen tien jaar een bedrag van 15 millioen gulden aanwezig moeten zijn. Dit moet er komen en dit geld zal er komen uit de zakken van het gewone kerkvolk. Waar millioenen per jaar voor de zending geofferd worden, zal thans met groot élan voor Kerkbouw geofferd moeien worden. Alle andere belangen van Gods Koninkrijk zijn van het slagen van de Kerkbouw in het ge ïndustrialiseerde Nederland ten hoog ste afhankelijk. Kerken zonder kerke lijk dak zijn voor de arbeid in Gods Koninkrijk in alle opzichten verloren kerken. Sleden worden uit de grond gestampt, steden zonder kerken. Overal worden nieuwe gemeenten gevormd. Nu reeds zijn er al meer dan 20 aan vragen om onmiddelijke steun. Hierop wordt van heel gereformeerd Nederland een klinkend antwoord ver wacht. Niet minder dan het voortbestaan van onze kerken in een nieuwe wereld is met deze actie gemoeid. Als onze kerken U lief zyn, zult U meer dan normaal geven zo besluit het Stichtingscomité haar boodschap aan gereformeerd Nederland. \ls ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren? wen later heeft men hem opgegraven. De beste beschrijving, die ik er van kan ge ven is: „De versteende angst". Jammer dat deze plaats niet zo voor toeristen is ingesteld als bijv. Marken en Volendam in Nederland. Voor Ameri kaanse sigaretten willen ze je alles ver kopen. Van Mariabeeldjes tot scherven van hun huisraad, die men opgegraven heeft. De vulkaan zelf was letterlijk in nevelen gehuld. Grote wolkenbanken dreven rondom de top. Sinds 1944 komt er geen rook meer uit. Of hij dood is? Dat weet men niet. Dat zal de lijd moeten le ren. Ik durf U echter wel een geheimpje te verklappen. Ik woon liever op de Hol terberg als op de vulkaan Vesuvius, al is het uitzicht in die streken daar rondom de Vesuvius prachtig. Verder ging het. Vier dagen moet men op de boot zitten om in Israël te komen. Men had mij altijd verteld, dat het hier om deze tijd nooit regende. Toen wij ech ter de haven van Haifa binnenvoeren regende het. Een echte Hollandse regen. Dat was wel een heel rare ondervinding. Het hield echter weldra op en toen zagen we Israël glinsteren in het ondergaande zonlicht. Ik had mijn doel bereikt en hoe het hier in Israël verder ging, zal ik U later vertellen. BRAM.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2