ALS HET KOREN RIJPT Agenda Gemeenteavond Kerkbouwaktie Nationale veebeoordelingswedstrijd 1959 Toneelvoorstelling voor de jeugd Mooie toneelvoorstelling van „C.O.C." .Irene" Pracht handen Tube,5a Hamea-Gelei Laatste herinnering betaling Abonnementsgeld ZENUWRUST Gevonden en verloren voorwerpen PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND „Smid van de Kol" gemoderniseerd No. 36. Jaargang 11. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per "kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad I Adv.-prifa: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.01 te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Eerste f 100.uit Holten Bij de opening van deze vergadering, op woensdagavond 9 september in Irene gehouden, werd gezongen Psalm 89 1. De voorzitter van de kerkeraad, Ds. Ad- dink, las vervolgens 1 Petrus 2 1-10 en ging voor in gebed om na een kort wel komstwoord de spreker van deze avond, de heer Th. A. v. Hulst uit Emmeloord, het woord te geven. Spreker bestreed de misvatting, dat de Hervormde Kerk in de zorg voor nieuwe kerkgebouwen achter zou staan bij andere kerken. In de jaren 1945-'57 werden 370 Hervormde kerken óf nieuw gebouwd óf volledig hersteld. Ook het zielenaantal van de Hervormde Kerk neemt nog steeds toe. Nu reeds meer dan 3 miljoen doopleden en meer dan één miljoen belijdende leden. Omdat bovendien de offervaardigheid in de Hervormde Kerk na de oorlog met grote sprongen is vooruitgegaan, daar om is het plan van deze Kerkbouwactie om 16 miljoen gulden in korte tijd bij een te brengen om in de loop van 10 jaar 160 nieuwe kerken te kunnen bouwen, wel degelijk te verwezenlijken. Maar ihet is nodig dat ALLE Hei-vorm den van harte meewerken. In de loop van de komende tien jaar moeten er zoveel Hervormde kerken ge bouwd worden als er nodig zijn, omdat gedurende die tijd de overheid ongeveer 20 a 25 van de bouwkosten aan sub sidie zal bijdragen. De 160 te bouwen kerken komen niet slechts in het westen des lands, maar over het gehele land verspreid; niet slechts in de steden, maar ook in dor pen, die, doordat er zich industrie ves tigt, opeens tot steden uitgroeien. Na de koffiepauze werden de he.er Van Hulst vele vragen gesteld, waarop een geanimeerde bespreking volgde. Interessant is nog om te vermelden, dat reeds meer dan 85 °/o van alle Her vormde Gemeenten hun medewerking hebben toegezegd. Na de éérste adver tentie in de dagbladen kwam 12.000 per dag binnen op giro 206.000 van de Hervormde Kerkbouwactie. Nu is dat bedrag inmiddels reeds veel hoger. Gelukkig werden er op deze samen komst ook daden gesteld. Ongeveer vijf en veertig personen stelden zich direct reeds beschikbaar om in de week van 28 sept. tot 4 oktober de giften voor de Kerkbouwactie aan de huizen op te halen. Onder luid applaus overhandigde Bertus Klein Ovink namens de J.V. aan de he:er Van Hulst een enveloppe met 100 voor de Kerkbouwactie. De heer Van Hulst sprak zijn vreugde uit over deze éérste Jeugdvereniging, die de Kerkbouwactie steunde. Zo mogelijk zou dit goede nieuws donderdag 10 sep tember nog in de radioberichten over de Kerkbouwactie worden opgenomen, opdat ook andere jeugdverenigingen dit Holtens voorbeeld zullen volgen. Na het zingen van Gezang 104 4 en 5 werd deze belangrijke vergadering ge sloten met gebed. Op vrijdag 18 september a.s. hopen de 3 Centrale Landbouw Jongeren Organi saties, te weten de Katholiek Nationale Jonge Boeren- en Tuindersbond (KNJB TB), de Plattelands Jongeren Gemeen schap Nederland (PJGN) en de Christe lijke Jonge Boeren- en Tuindersbond (CJBTB), voor de tweede maal een na tionale veebeoordelingswedstrijd te or ganiseren en wel op het terrein van Hui ze „Almelo" te Almelo. De wedstrijd zal uiteraard attractief zijn daar ruim 80 jongeren, afkomstig uit het gehele land er aan zullen deelnemen. Bovendien attractief omdat de wed strijd zich uitstrekt over de drie in ons land bekende veeslagen. Er komen drie ringen waarin de wed strijd voor alle 3 veeslagen gelijktijdig zal worden gehouden. De wedstrijd zelf is ingedeeld in twee fasen, n.l. een eerste fase waarin de deel nemers de dieren schriftelijk moeten be oordelen en rangschikken en een tweede waarin de deelnemers ieder, 5 dieren zul len moeten plaatsen, welke plaatsing zij mondeling moeten toelichten. De beoordeling van de prestaties der deelnemers zal geschieden door 3 deskun dige jury's, gevormd door Inspecteurs van de beide stamboeken en bekende veefok kers. Tevens zal op deze dag op hetzelfde terrein een Prov. Kalveropfokwedstrijd voor Overijssel worden gehouden, waar aan zal worden deelgenomen door de beste kalveren uit de provincie. Deze wedstrijd is verdeeld over twee veesla gen, n.l. Rood-Bont en Zwart-Bont. Al met al belooft 18 september een goe de dag te zullen worden, waar veel be langstelling verwacht mag worden. Ter gelegenheid van deze wedstrijden zal een fraai verzorgde wedstrijdgids worden uitgegeven, die bij de ingang aan be stellenden zal worden uitgereikt. De toegang is vrij. Het toneelseizoen zal dit jaar in onze plaats heel vroeg geopend worden. De toneelgroep „Studio" zal n.l. op dinsdag 29 september a.s. op verzoek van het gemeentebestuur in Amicitia een voorstel ling geven met het stuk „Majoor Frans", een toneelbewerking in drie bedrijven naar het boek van A. L. G. Bosboom-Toussaint, door Eline Verkade. Deze avond zal een bijzonder karakter dragen, omdat deze toneeluitvoering in de eerste plaats bestemd is voor de jeugd. Het is de bedoeling om alle Holtense jongeren van pl.m. 1625 jaar, voorzover de plaatsruimte in Amicitia zulks toelaat, in de gelegenheid te stellen om dit stuk, dat speelt omstreeks 1870 op het landgoed „De Werve" ergens in de Achterhoek, maar dat ook de hedendaagse jeugd zeker nog iets te zeggen heeft, te zien. De roman, waaraan dit toneelspel is ontleend, bevat een zeer boeiend en romantisch verhaal, geschreven met een goede litteraire smaak en psychologisch inzicht. Mevrouw Verkade heeft uit deze roman, blijkens de recenties, een bruikbaar toneelstuk getrokken en zij heeft daarbij niet de fout begaan de roman zoveel mogelijk in toneelvorm weer te geven. Het stuk heeft een eigen organisch leven en het is geen bezwaar, wanneer men het boek niet gelezen heeft. Teneinde de culturele activiteiten in onze gemeente te stimuleren is enkele jaren geleden door het gemeentebestuur een fonds ge vormd, waaruit in beperkte mate bijdragen in de kosten van derge lijke voorstellingen kunnen worden gegeven. Zo heeft het, na de toneelvoorstelling, welke „Studio" op 15 febr. 1957 in Irene voor de jeugd heeft gegeven, in de bedoeling gelegen het Overijssels Philharmonisch Orkest in ons dorp te laten optreden, maar de accomodatie die voor een concert van dit groot ensemble nodig is, kan in geen van de zalen of in de Hervormde kerk gevon den worden, zodat men van dit optreden, voorlopig althans, Jieeft moeten afzien. Door bijdragen uit het culturele fonds en van de provincie is het mogelijk de toegangsprijs op 0.50 per persoon te bepalen, welk bedrag voor geen enkele jongere van bovengenoemde leeftijd een bezwaar kan zijn om deze voorstelling van een goed beroepstoneel- gezelschap bij te wonen. De jeugd in het belang van haar algemene ontwikkeling en vor ming in contact te brengen met een van de vele facetten van onze cultuur is het voornaamste doel van het gemeentebestuur met deze voorstelling. Daarbij is in de eerste plaats gedacht aan de leerlingen van de hogere klassen van de u.l.o. school en der lagere landbouwschool. Zij zullen met een aantal genodigden pl.m. 200 plaatsen in beslag nemen, zodat er nog ongeveer 100 plaatsen beschikbaar blijven voor de overige jongeren in onze gemeente. Om voor plaatsbewijzen in aanmerking te komen dienen zij zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Verenigingen, welke voor hun leden kaarten wensen, kunnen zulks eveneens ter secretarie opgeven. Een tweede uitvoering van „Studio" is gepland op 28 november a.s., met waarschijnlijk het stuk „Helden", een comedie in drie be drijven, van de beroemde Engelse schrijver G. B. Shaw. 99 ff in In het gebouw „Irene" bracht donderdag avond van de vorige week de Chr. Ont- gpanningsclub „C.O.C." het toneelspel in vyf bedryven „Als het koren rijpt" voor het voetlicht. De heer K. A. Koekkoek opende deze avond met gebed en een kort woord van welkom en hij prees verder de activiteit van de C.OC.ers, die dit jaar reeds voor de derde maal een toneelavond verzorgen. Er bestond voor deze uitvoering een goede belangstelling en vooral de jeugd was flink vertegenwoordigd. „Als het koren rijpt" werd door „C.O.C." zeer verdienstelijk vertolkt en de spelers mochten dan ook telkens een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. Korte inhoud: De boer van „Vredenburg" Braaksma (J. Aanstoot) heeft goed geboerd. Hij heeft z'n bedrijf omhoog gewerkt en er hapert niet veel meer aan. Alleen moet er nog één stukje grond worden bijgekocht en dan is „Vredenburg" zijns inziens volmaakt. Het stukje land en het kleine boerderijtje moeten verkocht worden omdat de eigenaar als gevolg van ziekte en tegenslag in finan ciële moeilijkheden geraakt en Braaksma denkt z'n slag te slaan. Zijn vrouw (mej. J. Stam) denkt er echter heel anders over en wijst hem op zijn plicht om deze mensen te helpen in plaats van ze nog verder in het ongeluk te storten. Tevergeefs. Zijn zoon Jan Dirk (A. Meijerink) moet immers straks een boerderij kunnen overnemen die af is. Zijn zoon is zijn ideaal en daar draait alles om. De dochter Anke (mej. Hennie Beid- man) staat op het tweede plan. Ze geniet veel vrijheid en kan doen wat haar hartje begeert, maar als het om de boerderij gaat heeft zij te zwijgen. Als Braaksma zich met z'n buurman (A. Dijkink) op weg heeft be geven naar de verkoop komt z'n schoon vader (A. Landeweerd) vertellen dat hij, zij het op het allerlaatste moment, de verkoop heeft kunnen voorkomen door de eigenaar financiële hulp te bieden. Als Braaksma dit hoort gaat hij naar huis terug en hij verliest door zijn optreden de liefde van z'n vrouw en dochter. De oude knecht Johannes (G. J. Kruimelaar) moet opstappen en de jonge knecht Lammert (E. Beldman), die steeds maar weer de stroopkwast hanteert, wordt in zijn plaats bedrijfsleider. En als tot overmaat van ramp ook nog bekend wordt dat Anke verkering heeft aangeknoopt met de onderwijzer Jan Dijk stra (S. Ekkelkamp) is de ziedende boer niet meer te temmen. Hij laat zijn knecht Lammert het huis van de Dijkstra's in brand steken. De knecht, die zich daarna bedrinkt, wordt bij een hevige ruzie door een mes steek dodelijk getroffen. Dat is het eind Vakantie administrateur Onze administrateur, de heer H. Belt man, Kolweg 19, zal van dinsdag 15 tot en met vrijdag 18 september a.s. wegens va kantie afwezig zijn. Advertenties kunnen worden opgegeven aan de redakteuren: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 234 of J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 356. Begin bosbrand Donderdagavond omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van bosbrand op een terrein van het Burger Weeshuis te Deventer aan de Raalterweg op de westelijke helling van de Holterberg. On geveer 90 meter van de weg bleek het door onbekende oorzaak ontstane vuur gretig voedsel te hebben gevonden in de droge heide en humuslaag onder de hoge dennen. Met een nevelstraal van de tankwagen was de brandweer het vuur spoedig mees ter, maar de voorzorgsmaatregelen voor een eventuele uitbreiding van de brand, be staande in het graven van een geul om de brandhaard nam nog al enige tijd in beslag. Tegen omstreeks half één keerde de brand weer, die met volledig materiaal was uit gerukt, in de garage terug. Zwemdiploma's Zaterdagmiddag om half drie zullen in het zwembad in de Mors te Rijssen onder auspi ciën van de K.N.Z.B. zwemdiploma's wor den uitgereikt aan alle deelnemers en deel neemsters, die de vaardigheidsproeven in de zwemkunst met goed gevolg hebben afge legd. De deelname is voor ieder vrij. Opgave voor deelname moet geschieden zaterdag middag vóór 2 uur. Aangezien ook kinderen uit onze gemeente zwemlessen in Rijssen hebben ontvangen, o.a. van de heer Haverkorn, hebben wij gemeend van dit diploma-zwemmen even mededeling te moeten doen. VVV-bureau gaat sluiten Het informatiebureau van de V.V.V. in de serré van café Maats zal ingaande 24 sep tember a.s. gesloten worden. De administra teur, de heer Kers en zijn echtgenote, die hem bij zijn werk dikwijls terzijde stond, gaan na een druk seizoen, van een welver diende vakantie genieten. Na deze vakantie van 15 tot en met 22 september a.s. zullen zij voor het V.V.V.-werk bereikbaar zijn in hun woning, Dorpsstraat 41, telef. 533. van de eigen roem van de boer van „Vre denburg". Hij kent geen rust meer. Een val van de zolder met als gevolg een zeer lang durig ziekbed brengt hem tot inkeer en hij laat zijn egoïsme varen. Hij geeft allen, die hij onrechtvaardig behandelde volledig eer herstel, vindt zijn vrouw en kinderen weer en zo komt aan „Als het koren rijpt" een „happy end". „C.O.C." bracht deze avond een aantal jon ge krachten op het podium, die in de jeugd- toneelgroep htm sporen reeds hadden ver diend. Deze jongelui vertolkten hun rol zeer voortreffelijk en het experiment mag onge twijfeld geslaagd heten. De regie was bij de heer Js. Beldman in goede handen, het stuk werd vlot gespeeld en aan de typering vau. de spelers mankeerde slechts heel wei nig. Zonder aan de prestaties van de ande ren te kort te doen, viel vooral het spel te loven van Hennie Beldman, A. Landewee?d en Egb. Beldman. Voor de jonge Seine Ek kelkamp was de rol van onderwijzer net iets te zwaar, doch z'n eerste optreden houdt be loften in voor de toekomst. De heer G. J. Kruimelaar speelde als de oude knecht Jo hannes zeer verdienstelijk en hetzelfde moet gezegd worden van de hoofdrolspelers Mej. J. Stam en de heer J. Aanstoot. Ab Meijerink. in het begin een tikje on zeker, trok zich aan het spel van „vader en moeder" op, zodat ook hij ruim voldoen de haalde. Na een kort slotwoord van de heer Koek koek werd de geslaagde avond besloten met het zingen van het le en het 6e couplet van ons volkslied, het „Wilhelmus"., Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUI TEN DE GEMEENTE HOLTEN wor den beleefd verzocht hun abonnements geld 2e halfjaar a f 2,70 te willen voldoen op girorekening 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 15 sept.a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 35 cent inningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, A dm. HOLTENS NIEUWSBLAD. nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Verloren: Gouden pinkring; portefeuille met inhoud; bruine actetas met inhoud; rode damesportemonnaie, bruine actetas. Gevonden: portemonnaie; regencape; aantal vervallen bankbiljetten; zilveren armband; combinatietang; nieuwe bougie; hond aankomen lopen (soort spaniel); kat aan komen lopen; ballpoint; tam ko nijn. Maandag 7 t.m. zaterdag 12 september: Bakkerij G. Kettelarij „De Wippert" wegens vakantie gesloten. Zaterdag 12 september, 2.30 uur: Verkoop van kleuterschool-meubeltjes in de voormalige school bij de Geref. kerk. Zaterdag 12 september: Drumband HMV naar concours te Haarlo (Eibergen). Zaterdag 12 september, 2.30 uur: Diploma- zwemmen in het zwembad te Rijssen. Aanmelding vóór 2 uur. Dinsdag 15 september, 9.30 uur v.m.: Fok- dag van de paardenfokvereniging „Hol- batheo" te Dijkerhoek op terreinen bij ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Dinsdag 15 september, 6.30 uur v.m.: be zoek met OAD aan Prinsjesdag (zie ad vertentie). Woensdag 16 september, 11 uur v.m.: In zet onroerende goederen Erven A. J. Willems door notaris Pluimers in hotel Holterman (zie adv.). Maandag 21 t.m. donderdag 24 september: winkel kruidenierswaren Gebr. Dikkers N.V. gesloten (zie adv.). Woensdag 23 sept., n.m. 1.30 uur: Sport dag van de kring Holten van de PJGO in het Sportdal te Holten. Maandag 28 september tot 4 oktober: Her vormde Kerkbouw-actie (een half pro cent van het zuiver jaarinkomen). Vanaf heden gelegenheid tot opgave bij dansclub Müller in hotel Muller. Zaterdag 19 september, Hotel G. Müller: Gezellig bal. Muziek: „Kings Melody". Aanvang 8 uur (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds. Israël. Kollekte „Zonnegloren". Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Addink. Kollekte „Zonnegloren". Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. R. A. Hoog kamp. In beide diensten is de derde kollekte bestemd voor de evangelisatie in de classis Deventer. R.K. Kerkdiensten: (elke zondag): Rijs sen: 7 uur en 8.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis; Nieuw-Heeten: 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Geboren: Cornells Pieter, zv K. A. Koek koek en H. Harsmolle, A. J. Goldstein- straat 15. Albertus, zv J. W. Beldman en M. G. op den Dries, Beuseberg 87. Johanna Hendrika, dv J. G. P. Müller en J. den Uijl, Smidsstraat 6. Bertus Di- nandus, zv J. A. J. Groteboer en B. Vos man, Beuseberg 141 (geb. te Deventer). Overleden: G. H. Wissink, 72 jr., echt genoot van M. Paalman, Espelo 78. BEVOLKING: Ingekomen: C. J. Meuleman en gez. van Noordwij k naar Holterberg 46. A. J. Hosmar van Hellendoorn naar H. J. Wan- sinkstraat 19. J. Hasewinkel v. Lochem naar Raalterweg 20. W. C. Damen van Arnhem naar Tuinstraat 7. G. J. Ste vens van Diepenveen naar Holterbroek 11a. C. W. Muller en gezin van Vrie- zenveen naar Molenbelterweg 9. F. Weijer van Eibergen naar Pastoriestr. 48. Vertrokken: A. H. Soet Frijhoff en ge zin van Look 40 naar Hengelo (O.). R. Jten Bos van Holterberg 61 naar Amers foort. J. G. Vosman van Oranjestraat 36 naar Ede (Gld.). A. R. Eman en ge zin van Look 40 naar Almelo. C. Alt heer van Look 40 naar Dordrecht. W. J. Scholten van Pastoriestraat 8 naar Al melo. Woensdag heeft de heer H. Klein Vel- man, in onze gemeente algemeen bekend als „De Smid van de Kol", zjjn verbouwde en geheel gemoderniseerde winkel be heerder de heer A. Nieuwenhuis her opend. Het is een prachtige ruime winkel gewor den, welke op het gebied van wasmachines, centrifuges, haarden, kachels (kolen en olie- stook), emaille en aluminium huishoudelijke artikelen, strijkijzers, electrische kachels, plastic artikelen, ijzerwaren, land- en tuin- bouwgereedschappen en -machines, zoveel in zich bergt, dat het vorenstaande slechts een zwakke afspiegeling vormt van hetgeen er te krijgen is. De heer Klein Velderman is een vooruit ziend man. Hij heeft met deze uitbreiding van zijn winkel al rekening gehouden met de planologische en ruimtelijke ontwikke ling, welke zich in deze omgeving in de naaste toekomst zal voordoen. Ook het uiterlijk aanzien van deze zaak heeft hij aan de moderne eisen aangepast, zodat men buiten door een paar grote spie gelruiten reeds een duidelijk beeld krijgt van hetgeen in de winkel te koop is. „Aan zien doet gedenken" zal hij waarschijnlijk gedacht hebben bij het maken van de plan nen voor deze verbouwing. En zo is het in derdaad, het publiek wil ook al is het aan de thans nog niet zo volgebouwde Kol weg zien wat er te koop is in een zaak. Aan deze heropening van de zaak zijn tot en met 12 september een paar speciale «at tracties verbonden. Bij aankoop van artike len tot bepaalde bedragen ontvangt men een kaart, waarop men in kan vullen, welke vijf artikelen, die in de etalage of in de winkel zijn uitgestald, niet tot de branche van deze zaak behoren. De kinderen kun nen meedoen aan een ballonwedstrijd, welke zaterdagmiddag om 4 uur plaats vind op het grote tegelplateau voor de garage van de heer E. Schipper. Er zijn voor beide wed strijden flinke prijzen beschikbaar. Wij wensen de familie Klein Velderman en de familie Nieuwenhuis, die de klanten zal bedienen, veel voorspoed in hun gemo derniseerde winkel. Drumband naar concours De drumband van ,HMV' zal op zater dag 12 september (heden) deelnemen aan een concours te Haarlo (Eibergen). Onder leiding van de heer Bos te Nij- verdal heeft de band de laatste weken 2 soms 3 keer gerepeteerd en wat de voorbereiding betreft dus wel een eerste prijs verdiend. Voor een eerste prijs moet een mini mum van 32 punten worden behaald. Gaarne wensen we de band, die voor de eerste maal gaat „concoursen", succes. De bus naar Haarlo vertrekt om pre cies 11 uur vanaf Smidsbelt. GESLAAGD VOOR COSTUMIèRE Op het te Utrecht gehouden examen slaagden voor costumière mej. G. Roel- vink en mej. D. Elbersen. Beide werden opgeleid door mej. S. Koopman, gediplo meerd Lerares-Coupeuse „Ensaid".

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1