Uit Holtens Historie Adverteren - Omzet stimuleren in dit blad Wat weten zij er van? BOER Een theelepeltje tegen kinderverlamming Duivel met Beëlzebub uitdrijven De marke door de eeuwen heen. Het is zo goed als zeker, dat de marke van Holten dateert uit de achtste eeuw. Bewijzen hebben we daar met van, maar van andere marken weten wij dat. (In zijn boekje „Uit het archief der Marke van Honen" schrijft J. de Graaf het ont staan van de marken in deze omgeving toe aan de allereerste tijd na de grote volksverhuizing, pl.m. 50U jaar na Chris tus. Red.). Na 8U3, toen de Duitse kei zers bij stukken en brokken hun macht overdroegen aan de bisschoppen van Utrecht, begon Overijssel onder de krom staf te komen en het heeft eeuwen ge duurd voor hierin verandering kwam. Van de tijd, dat de bisschoppen het hier voor het zeggen hadden, getuigt nog het wapen van Markelo. Oorspronkelijk hield men van de bijeenkomsten van de marke vergaderingen geen notulen. Het is aan de ene kant maar goed ook, want de no tulen van de marke Holten, waren zij in het jaar duizend woordelijk weergegeven, zouden weinig fraais te zien geven. In ieder geval geen verheffende literatuur. De vergaderingen werden voorgezeten door de markerichter. Naast deze zat de boerrichter. De man die in die grijze voor tijden zo'n beetje burgemeester en deur waarder was. In ieder geval vertegen woordigde hij de boerschap naar buiten. Dan zaten aan de bestuurstafel de gezwo renen. Wij zouden zeggen in onze dagen: rechter en officier van justitie. Zij moes ten vonnissen vellen en boeten innen. En dan was er nog de markeschrijver, maar die is van latere tijd en dat was meestal de pastoor, de enige man in de marke, die geacht werd te kunnen lezen en schrijven. De beloning van de marke schrijver bestond in de meeste gevallen uit brandhout. Vóór men een markever- gadering hield, werd deze één of meer malen „verkerkespraakt", d.w.z.: iemand, daarvoor aangewezen, las direkt na de kerkdienst alles, ook de boetes, die opge legd waren, voor, zodat men op zondag na de kerkdienst stof tot praten had. De plaats van samenkomst was de eerste eeuwen in de openlucht, soms in de kerk en ook wel in een herberg en later te De venter. Men begon des morgens op tijd, zo om en bij negen uur. In Bathmen ge schiedde de oproep niet bij „kerken- spraak", maar deed men het met een knuppel. De markerichter had een knup pel thuis; die bracht hij naar zijn buur man en die buurman was gehouden de knuppel bij drie boeren te presenteren. De derde boer moest zorgen, dat de knup pel weer bij drie boeren kwam. En de brenger deed er zijn prevelementje bij: bijvoorbeeld: aanstaande maandag te ne gen ure, holting op de brink te Bathmen. De knuppel kwam na gedane arbeid van zelf bij de markerichter terug. In ver schillende marken had men vaste dagen, waarop men bijeen kwam. In Holten werd als regel markevergadering gehouden in de maanden april, mei, juni, juli en augustus vaak. Ook wel in september. Men stond er in de vroege middeleeuwen op, dat beslist alle gewaarden aanwezig behoorden te zijn. Niet genodigden, dat waren de armen, waren er in de regel ge noeg aanwezig. Het ging er in de marke keurig naar rang en stand toe. De marke richter met zijn aanhang zat achter de ta fel en dan de grootste en invloedrijkste mannen vooraan en dan hoe minder grond men had, hoe verder men naar achteren zat. De grond deelde de lakens uit, niet de mens. Alle gewaarden, ook de pacht boeren, die namens hun heer kwamen, mochten zitten. Niets-bezitters moesten staan. Maar in één zaak waren ze allen gelijk. Ze waren allemaal van flinke stok ken voorzien, want dat was ook wel no dig, want voor een eeuw of acht geleden sloeg men elkaar om de haverklap. En die een mep kreeg, moest er ook een weerom kunnen geven. Daar op de Holter markevergadering dan, daar zaten ba ronnen en grote boeren, paters en non nen door elkaar. De laatsten vertegen woordigden de gezamenlijke kloostergoe deren in de marke. We weten niet of de nonnen een stoof kregen, als het bijv. in april nog guur weer was. Juristen waren ook vertegenwoordigd; dat was gemakke lijk: men behoefde voor deze of gene kwestie naderhand niet naar een advocaat te lopen. De markevergadering begon met gebed en eindigde meermalen met af grijselijke vloeken en verwensingen. Men bedenke: we spreken hier over een tijd perk, dat men elkaar nog ongezouten op het vest spuwde. De markerichter hield de kas en dat was een voornaam ding, voor de markerichter althans. Dit heerschap liet zich nooit in de portemonnaie kijken. Hetgeen vaak aanleiding gaf tot minder vleiende opmerkingen, vooral van de De Duivenklok registreerde Zaterdag 29 aug. werden de duiven van de leden van de Holtense club „De Berg- vliegers" gelost te Venlo. Afstand 103 ki lometer. Aantal duiven 78. 1, 7 en 17 G. Veldhuis; 2, 4 en 19 H. J. Aaftink; 3, 5 en 9 C. W. Reeves, 6 en 12 W. Aaftink; 8 L. Gazan; 10 en 13 G. Steunenberg; 11 en 18 J. Schoneveld; 14 H. Wansink; 15 en 16 J. Schuppert. De door de fa. H. J. Bouwhuis en Zn. beschikbaar gestelde prijs werd gewon nen door de heer G. Veldhuis. Eerste „Scheerweg" G. Veldhuis; tweede „Scheerweg" H. J. Aaftink. In verband met het binnenkort te her denken 10-jarig bestaan is voor de na- vlucht Roermond op zaterdag 5 septem ber een fraaie beker als extra prijs be schikbaar gesteld voor het beste koppel. staanplaatsen. De eigen boeren in die da gen deden in gevoel voor eigenwaarde niet onder voor de edelen, de paters of de nonnen. Daarbij zat men niet op een droogje. De zittenden kregen beter bier dan de staanden en de repliek van de staanplaatsen was lang niet mals. Als het de groten en rijken begon te vervelen, sloegen ze op de armen in. Maar stokken zijn stokken en klappen klappen. En het was maar gelukkig, dat men buiten op de brink niets kon stukslaan dan elkanders koppen. In de kerk daar sloeg men natuurlijk tijdens de bijeenkomsten niet; dat kon oren en ogen kosten, want kerkschenderij werd zwaar gestraft. Daarmee willen we niet zeggen, dat men ook tijdens de Her vorming zo onder de preek door elkaar niet eens aftuigde. Zoiets gebeurde echter niet in Holten, maar wel in een ander dorp in Salland, namelijk te Heemse. Maar goed, op de markevergadering werd de eerste eeuwen veel en hard gesproken en de een verweet de ander zijn vergrijp aan de markegronden. En men besloot, ja wat besloot men? Eigenlijk niets. Wa ren er wel goede besluiten gevallen, dan had men in de 17de, 18de en 19de eeuw niet in zo'n hopeloze chaos gezeten. Wan neer men het na hooglopende ruzie's vol komen oneens was, dan toog men een drachtelijk naar de Lutte bij Oldenzaal. De Lutter marke was de hoofdmarke in deze streek en aan een uitspraak van die marke had men zich te houden en verder aan de mannen met de sterke ellebogen. Zo omstreeks 1400 werd er langzamerhand orde op zaken gesteld. Men brandde de koeien een merk op de schoft, merkte var kens en schapen. Eenden en ganzen kre gen een speciaal merk aan de zwemvlie zen; men begon te schieten op gauwdie ven en wat men daarvoor hield, maar het uitsteken van ogen en het afsnijden van oren, het afkappen van handen en vingers als strafmaatregel tegen schending van markerechten bleef nog tamelijk lang be staan. Zo omstreeks 1530 begon dat te veranderen. Maar de stokken handhaaf den zich nog lang op de markevergade ringen. Daar wisten in de Deventer loge menten en taveernen de stukgeslagen bier- en jeneverglazen van mee te praten. VAN COEVERDEN. HoltenNoorddijk 3-0 Het eerste en tweede elftal van Holten hadden afgelopen zondag de elftallen van Noorddijk (Gemeente Neede) op bezoek. Het eerste elftal van Noorddijk speelt in de 2e klasse G.V.B. Wat hun spel be trof vielen de Noorddijkers ons erg mee. Hoewel Holten zoals zo vaak een flink veldoverwicht had, waren de uitvallen van de gasten veel gevaarlijker. Keeper Kalfsterman werd dan ook twee maal gepasseerd, maar tot tweemaal toe be landden de schoten tegen paal en lat. Tegen het einde van de eerste helft werd Holten door enige goede aanvallen ge vaarlijk. De Noorddijkse keeper voor kwam enige keren, door resoluut optre den een dreigende achterstand. Na de thee zette Holten het offensief voort en nadat linksbinnen H. J. Jansen de gehele verdediging had omspeeld, werd de kee per van Noorddijk voor de eerste maal gepasseerd. 10. Ook in deze wedstrijd bleek de conditie van de rood-zwarten doorslaggevend te zijn. De gasten kon den het tempo niet meer volgen en moes ten zich meer op het verdedigen toeleg gen. Vooral hun oude geroutineerde back was voor de voorhoede van Holten een groot struikelblok. Na enkele goede kan sen schoot midvoor M. Klein Velderman de score naar 2—0. De gasten gaven toen de moed enigszins op en A. Vincent be paalde de eindstand op 30. HOLTEN 2 NOORDDIJK 2 3—1 In een teleurstellende eerste helft lie ten de Holtenaren zien, dat er aan hun spel nog veel geschaafd moet worden, voordat het weer gaat lijken op het ho mogene Holten 2, dat vorig seizoen zo goed voor de dag kwam. Er werd onspor tief gespeeld vooral van de Holterzijde. De ruststand was 11. In de tweede helft werd er rustiger ge speeld en het spel kreeg toen ook meer inhoud. De Holtenaren straften twee fou ten van de keeper af maar vele andere kansen bleven onbenut. Einstand dus 3-1. PROGRAMMA Lochem 2 Holten 1, 1.30 uur. Lochem 3 Holten 2, 1.30 uur. Markelo V. Holten 3, 2.30 uur. Voor de wedstrijden in Lochem ver trekt een extra bus vanaf Smidsbelt. Vertrektijd van de bus, waarin nog plaatsen beschikbaar zijn, om 12.30 uur precies. Jong Holten besprak winterprogramma De vereniging „Jong Holten", afdeling van de PJGO, hield donderdagavond in café „'t Bont Paard" te Dijkerhoek een goed bezochte ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer Joh. Nikkels. Deze heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de adviserende le den, de heren A. J. Snijders en Molle- mans, resp. hoofd en leraar van de lagere landbouwschool; C. Broersma, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid"; M. Bouwhuis en J. G. Ruiterkamp, resp. directeur en assistent-directeur van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Hol ten". Nadat staande het bondslied gezongen was, deed de voorzitter enkele medede lingen, o.a. dat door gebrek aan belang stelling de kalveropfokclub niet zal deel nemen aan de zaterdag in Kalfstermans- weide te houden fokveedag. Sportdag. Woensdag 23 september wordt een sportdag gehouden van de ring Holten van de PJGO in het Sportdal, welke o.m. zal bestaan in 100 en 800 m. hardlopen, hoog- en verspringen, hardlopen met hin dernissen, estafette vier maal 100 meter hardlopen, touwtrekken en fietsen met hindernissen. 's Avonds zal vanaf 7 uur in café Maats een gezellige avond worden gehouden, waarvan de deelnemende verenigingen zelf het programma zullen verzorgen. Opgave voor deelname aan deze evene menten moet geschieden vóór 18 septem ber a.s. bij één der bestuursleden. Nieuwe zaaimachine. Bij de behandeling van de .agenda werd besloten in plaats van de thans in gebruik zijnde zaaimachine een nieuwe aan te schaffen, aangezien de bestaande niet deugdelijk meer is. Mededeling werd gedaan van de uit slag van de in het afgelopen winterseizoen gehouden stalwedstrijd. Deze luidt als volgt: 1 G. Tempelman, 90 pt.; 2 H. J. Gro- teboer, 89 pt.; 3 H. Rietberg, 88pt.; 4 Joh. Lubbersen, 86% pt.; 5 G. Blankena, 86 pt.; 6 J. Jansen, 85 pt.; 7 Gebr. Jansen (Hengeveld) 84 pt. De prijzen zullen in een volgende ver gadering worden uitgereikt. Cursussen. Na de pauze werd gesproken over het houden van wintercursussen. Er zal een handvaardigheidscursuc worden gehou den in de lagere landbouwschool, waar voor reeds een voldoende opgave is ont vangen. Men kan zich echter nog tot 10 september voor deelneming aanmelden. Bij voldoende deelname zal voorts een cursus bedrijfsleer worden gehouden. Op gave voor deelname moet voor 10 septem ber geschieden bij het hoofd van de la gere landbouwschool, de heer A. J. Snij ders. Ontspanning. Besloten werd het ontspanningspro gramma voor de komende winter weer zelf te verzorgen in samenwerking met de boerendochtersvereniging. Aan de be trokken commissie werd verzocht een pro gramma samen te stellen, waarvoor haar vrij mandaat werd gegeven. Aan het slot wekte de voorzitter de jongelui, die in de afgelopen maand het einddiploma der lagere landbouwschool behaalden, op, om zich als lid van de vereniging op te geven, om daarmede hun algemene ontwikkeling te vergroten. De kerkeraad der Herv. Gemeente ver zoekt ons opname van het volgende: Via het T.V. scherm brengt de NCRV „Kerk en Wereld" op 6 september a.s. in uw huiskamer, 35 min. lang! Wat een prachtige gelegenheid om de WIKA-op- leiding en het WIKA-werk (want daar gaat de film voornamelijk over) van dichtbij te bekijken. Wat weten zij er van? is de titel. Als u even nadenkt komt u tot de ontdekking dat deze vraag eigenlijk door iedereen aan iedereen gesteld kan worden. We kunnen aan de „wereld" vragen; Wat weet u van „Kerk en We reld"? De wereld heeft evenveel recht om te vragen: Ja maar, wat weet u eigenlijk van ons? En dan: Wat weet u, als kerk mens van „Kerk en Wereld"? Tenslotte: Wat weten de leerlingen op „De Horst" eigenlijk van de wereld waarin ze te rechtkomen en de WIKA's van de we reld waarin ze staan? Enfin, we kunnen nog even doorgaan op deze manier. Aan wie en wat we de vraag ook stellen, hij komt steeds als een boemerang terug. Als we na de uitzending van 6 septem ber maar tegen elkaar kunnen zeggen: nu weten we er samen iets van, dan mo gen we dankbaar zijn! Hebben wij er weet van? Dat hopen we maar al te zeer! Want rondom deze uitzending van de T.V. heb ben we onze jaarlijkse financiële actie gepland; door de verzending van ca. 150.000 T.V. folders (misschien krijgt u er ook een toegezonden) en door publi caties op zo groot mogelijke schaal. We zouden zo graag op die zondag avond 6 september overal groepjes kij kers bijeen zien, waar U ook bij bent! Wat is het voor moeite vlak na de film even met de hoed rond te gaan en het bedrag de andere dag te storten op ons gironummer 29.700? Wilt u een richtbedrag? f50.000 be draagt het tekort over 1959! Als u er wat van weet (na de uitzen ding) laten wij er dan ook weet van heb ben! Goed zicht en alvast hartelijk dank! Voor de CONTRIBUTIE-AFTREK ALGEMENE HEFFING LANDBOUWSCHAP 1959 Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 19 augustus aangewezen de organisaties, wier leden in aanmerking komen voor contributie-aftrek op de algemene heffing 1959. De aangewezen organisaties zijn: 't Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité en de daarbij aangesloten ge westelijke organisaties, o.a. de Overijsselse Landbouw Maatschappij te Zwolle; de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de daarbij aangesloten gewestelijke organisa ties; de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de daarbij aangesloten gewestelijke organisa ties, o.a.: de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond te Zwolle. Volgens de bepalingen der Algemene heffingsverordening bestaat dit recht op aftrek alleen, indien de duplikaat-kwitan- tie van de betrokken organisatie vóór 1 oktober 1959 bij het secretariaat van het Landbouwschap, Raamweg 25-28 te Den. Haag is ingeleverd. Voor diegenen, wier duplikaat-kwitan- tie bij de mei-inventarisatie 1959 bij de plaatselijk bureauhouder is ingeleverd, wordt bij de berekening van de heffing de aftrek aanstonds in mindering gebracht. Zij, die de kwitantie daarna, doch vóór 1 oktober 1959 bij het Landbouwschap in leveren, behouden eveneens recht op af trek, doch slechts in de vorm van een res titutie achteraf. Al degenen, die om welke reden ook hun duplikaat-kwitantie thans nog niet hebben ingeleverd, dienen dit dus vóór 1 oktober 1959 te doen. Inlevering na die datum zal generlei aanspraak meer geven op aftrek. Waterschap Salland Grondwerk verbetering Soestwetering aanbesteed. In het waterschapsgebouw te Olst is aanbesteed het eerste gedeelte van de grondwerken voor het bovenstroomsge- bied van de Soestwetering ter verbete ring van de waterstaatkundige toestand in dat gebied. Er werd ingeschreven als volgt: N.V. Wegenbouw v.h. G. H. te Siepe en Zn., Zwollerkerspel 462.300 N.V. R. Boltje en Zn., Zwolle 457.800 N.V. Aannemings Mij. v.h. H. W. te Pas, Enschede 446.000 N.V. Gebr. C. en Th. Wijnands, Werkendam 443.000 Fa. B. J. Jansen, Dalfsen 441.000 Fa. L. J. Haarman, Raalte 439.000 N.V. AVOB en Eimert Bou- man, Vught ƒ439.000 C.V. Gebr. v. d. Heuvel, Zierikzee 439.000 Firma Oosterling, Kramer en Dunnewold, Middelharnis 429.000 Fa. R. Wiers- ma, Heilo 428.100 Fa. B. J. A. Les- ker, Almelo 422.600 Fa. B. H. Oude Bos, Oldenzaal 408.000 Fa. S. Dub- bers, Almelo 402.000 Fa. Joost Vis ser Bzn., Sliedrecht 397.700 Fa. A. Snepvangers, Apeldoorn 397.300 Fa. H. P. Haverkort, Vroomshoop 395.400 N.V. „Nederland" v.h. Schobben en Franke, Barendrecht 355.000. De gunning is in beraad gehouden. Dorpsschool gaat feest vieren Dorpsschool gaat feest vieren. Het schoolfeest >der Dorpsschool is geprojecteerd op woensdag 9 septem ber a.s. De feestcommissie besloot on langs tot 'het volgende: De optocht vertrekt om 10.30 uur via Bushofstr., Schoolstraat, Bosch- kampsstraat, Pastoriestraat, Oran jestraat, Dorpsstr., Viaduct, Burg. v. d. Borchstraat, Dorpsstraat, La- renseweg, Tuinstraat. De deelnemers worden beloond met geldprijsjes tot een bedrag van 200.verdeeld over wagens, fietsen, karretjes, pony's, groepjes, mandjes, boogjes en enkelingen. De keuring geschiedt tussen 9.30 en 10.30 uur op het schoolplein door een Markeloër damesjury. Het plein is tijdens de keuring niet toegan kelijk voor het publiek. De kinderspelen worden 's middags gehouden in „Kalfstermansweide" van 1.304.30 uur. Dit jaar komt de kindertrein inplaats van de draaimolen. De kinderen der open bare kleuterschool wordt een rit aangeboden van 1.001.30 uur. Met niet-schoolgaande kinderen wordt om 2.30 uur een ritje ge maakt. „BERGRUITERS" NAAR UTRECHT Aan de landelijke kampioenswedstrij den, die dinsdag 8 en woensdag 9 septem ber te Utrecht gehouden zullen worden, zal het „Bergruiters"-achttal uitkomen in de klasse zware dressuur. De volgende ruiters gaan naar de Dom stad: E. Aaltink, W. Aaltink. T. Beldman Jr., G. Bolink, Joh. Bronsvoort, L. B. Bronsvoort, H. Vruwink, H. Schoneveld en J. Struik. We wensen hun gaarne succes. Een mens verwerft de beste onvat baarheid tegen een besmettelijke ziekte door die zelf door te maken. In beginsel zou men dus zijn best moeten doen om geïnfecteerd te worden om daardoor voor de rest van zijn leven immuun te zijn. Inderdaad wordt dit wel gedaan. Rodehond, die in de zwangerschap de ernstigste gevolgen voor het aanstaande kind kan hebben, verloopt bij kleine kin7 deren gewoonlijk als een lichte ongesteld heid. Daarom hebben een aantal Engel se moeders kinderpartijtjes voor kleine meisjes georganiseerd, waarbij opzette lijk kinderen met rodehond werden uit genodigd. Dezen zullen dan anderen in fecteren die daardoor later beschermd zullen zijn gedurende een zwangerschap, waai'in anders hun kind bedreigd zou worden. Helaas is dat voor kinderverlamming veel te gevaarlijk. Want ieder kind dat besmet wordt loopt kans op verlammin gen en levenslange invaliditeit. Dus heeft men zijn heil gezocht bij de dode virus, het Salk-vaccin, dat inderdaad met suc ces wordt ingespoten. Echter, niet alle ge vaccineerden worden werkelijk im muun en als ze het worden dan is dat niet eens voor hxrn leven. Uitgaande van de ervaring dat de na tuurlijke besmetting de beste waarborg biedt, hebben afzonderlijke groepen, voor al in USA naar een poliovaccin gezocht, dat langs de natuurlijke weg, dus door het maagdarmkanaal kon worden opge nomen en dat bestond uit levend virus, maar zo verzwakt, dat het het zenuw stelsel niet meer kon aantasten, terwijl het toch krachtig genoeg bleef om in het menselijk lichaam voldoende afweer- stoffen te vormen. Onafhankelijk van elkaar is het dr. Cox (van de Lederle-fabrieken) en dr. Sabin (van de Merck-fabrieken) gelukt dit doel te bereiken. Een theelepeltje Cox-vaccin geeft jarenlange immuniteit tegen de drie soorten van kinderverlam ming. Driemaal een pil van Sabin tegen elk van de drie stammen van het polio virus. Heel eenvoudig! Maar wie in het septembernummer van 't populair-medische maandblad Spreek uur thuis leest hoeveel jaren van onder zoek en mislukking doorworsteld zijn, hoeveel miljoenen dollars moesten wor den uitgegeven eer een werkzaam vaccin van levend virus zonder gevaar door een mensenkind met een glaasje water kon worden ingenomen zal begrijpen welk een machtig werk hier is verricht. Dui zenden apen, konijnen, hamsters en mui zen hebben als tussengastheer gediend, waarin het kwaadaardige poliovirus is blijven leven maar aanvalkracht heeft verloren. Toen werd ontdekt dat het ongeboren kuiken in het bebroeide ei een voortref felijke kweekplaats was om het virus tot de gewenste sterkte terug te brengen. Het spreekt vanzelf dat deze vaccina tie-met-een-lepeltje enorme voordelen biedt, vooral bij het immuniseren van grote bevolkingsgroepen. Niet het minst in achtergebleven gebieden. Door deze lepeltjes-vaccinatie bij mil joenen toe te passen zal het wellicht mo gelijk zijn de kinderverlamming geheel uit te roeien. Daarvoor echter is een voortreffelijke organisatie met langdurige voorbereiding nodig. Vandaar dat noch in Amerika, noch bij ons de nieuwe vaccins nu reeds in de handel gebracht kunnen worden. Wij zullen nog wat geduld moeten heb ben en verstandig genoeg moeten zijn nog zolang te profiteren van de inspuitingen met Salk-vaccin. Want de kinderverlam ming kan elke dag onverwachts toeslaan. Behoed dus uw kind. Niet straks maar NU! (Uit „Spreekuur Thuis", Maandblad, on der redactie van dokters). AMSTERDAMSE ONDERWERELD CONTRA NOZEMS „Twentsche Courant" schrijft: Enkele tientallen bewoners uit de don kere wijken van Amsterdam, met name de Zeedijk en omgeving, hebben dinsdag avond een tegenoffensief ondernomen te gen de nozems, die avond aan avond de Amsterdamse binnenstad op stelten zet ten. Gewapend met stokken e.d. trokken de Zeedijkbewoners tegen half tien naar de Dam en joegen de daar aanwezige groepen belhamels uiteen, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De politie hield zich afzijdig, maar bleef de veldslag met een waakzaam oog vol gen. De Zeedijkbewoners zijn het beu ge worden, dat jeugdige knapen ook hun wijken niet met rust laten. De nozems molesteren voorbijgangers en slaan rui ten in bij verdachte huizen. „Als de poli tie daar niets tegen doet, zullen wij het zelf wel opknappen', was het commentaar van de knokploegleiders, waarvan er ve len oude bekenden van de politie zijn. Even tevoren had de politie bij de oos telijke doorgang van het Centraal Station een samenscholing van een 40-tal jonge lieden uit elkaar geslagen.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2