Een zoeklicht op internationale politiek Deze week bij De Spar WereldbevoUdng stijgt per minuut met 85 mensen CHOCOLADEREPEN zoete KRENTEN T. KOOPMAN - Dorpsstraat 16 B. MAATS - Dorpsstraat 72 Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad De onrust in het Verre Oosten >m bi neren Geldig van 12-19 augustus een flesie SPAR'PUDDINGSAUS voor MW piïjS bij 3 p. SPAR-PUDDING m of z/suiker naar keuze - en tóch 10% DUBBEL ZEGELS: SLASAUS 50% fles 100 ct en 40 zegels LANDWIJN St. Madeion fles 215 ct en 86 zegels KNABBELKOEKEN zak 75 ct en 30 zegels CHOCOLADEMELK fles 38 ct en 16 zegels SMEERKAAS VOLVET pakje 32 ct en 12 zegels Op deze 5 Spar-merkartikelen deze week ZO korfing Een gr. flacon ROZIJNTJES op sap zonder pit 149 ct - 10% 200 gram gevulde WIENERS van 56 voor 49 ct - 10% SPARRETJE VOOR DE LUNCH: 150 gram GEHAKT 38 ct -10% SPARRETJES VAN DE WEEK 7 20-ets VICTORIA ct èn zegels droogkokende TAFELRIJST 500 gram ct èn zegels 200 gram ct Ook op alle bekende merkartikelen krijgt u GRATIS Sparzegels I WM$? 10%, KORTING - 100%, KWALITEIT Sparwinkeliers: Maandag 17 aug. hopen wij ons uitgesteld zilveren huwelijksfeest te vieren. Gelegenheid tot felicite ren na 7 uur in Café Maats te Holten. T. RENSINK A. J. RENSINK— BELTMAN Heeten, Hem M 23. Voor de overstelpende bewijzen van deelneming ons betoond bij het over lijden van onze lieve man, vader en broer, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, D. VINCENT- HOLTERMAN Holten, 12 aug. 1959. TE KOOP BIGGEN E. Reilink, Holterbroek 58 TE KOOP JONGE HENNEN tegen de leg, W x R. J. W, Reilink, Espelo 72. TE KOOP: Een g.o.h. kinder- en wandelwagen Samen voor f 95.- Te bevragen (bij Holtens Nieuwsblad TE KOOP: 2 drachtige VARKENS a.d.t. 19 augustus m. sterzeug Wed. A. J. NIJLAND Espelo 45 Spar-zomerreis 1959 Door bemiddeling van de Spar-winke- lier B. Maats namen dinsdag een 30-tal van zijn klanten deel aan een door de di rectie van „De Spar" georganiseerde reis naar Duitsland. Om zes uur 's morgens vertrokken de Holtenaren met twee bussen, waarin zich reeds een aantal deelnemers uit Deven ter bevonden. Na in Goor nog enige deel nemers te hebben opgenomen, ging het rechtstreeks naar het grenskantoor Gla- nerbrug, waar reeds een viertal andere bussen stonden te wachten. Na een zeer soepele passencontrole en nadat aan elke deelnemer een luchpakket was uitgereikt, werd de grens gepasseerd, waarna het in vlot tempo via Münster en Hamm naar de eerste pleisterplaats Rhijern aan de grote autosnelweg Ruhrgebied-Berlij n ging. Onder het genot van een kop koffie kon men op rustige wijze het zeer drukke verkeer op deze weg in ogenschouw ne men. Na korte tijd was het weer instap pen en na het passeren van enkele ty pisch Duitse stadjes bereikte men het Sauerland. Was het weer tot nu toe enigs zins somber en mistig geweest, hier brak de zon door, zodat de reizigers volop kon den genieten van de fraaie uitzichten, welke dit heuvelachtige landschap biedt. Precies om 12 uur werd het stadje Lang- scheid aan de Sorpesee bereikt, het eerste doel van de tocht. Allereerst werd hier in hotel „Seehof" het lunchpakket aange sproken, waarna gelegenheid bestond een wandeling te maken door dit aan natuur schoon zo rijk begiftigd gebied. De hier gelegen Sorpesee is een groot stuwmeer, dat dient voor de watervoor ziening voor verschillende in de nabij heid gelegen plaatsen, alsmede voor de waterregeling van enige riviertjes. De gi gantische stuwdam, welke als waterkering dienst doet, bleek echter reeds enige tijd niet geheel waterdicht te zijn, zodat her stelling noodzakelijk was. Om dit te kun nen uitvoeren was het noodzakelijk, het gehele meer, dat normaal 70 miljoen ku bieke meter water bevat, leeg te laten lo pen, zodat de deelnemers de unieke gele genheid hadden een wandeling over de bodem dwars door het meer te maken. Zo wandelend in dit 9 kilometer lange en pl.m. 50 meter diepe meer en omgeven door prachtig beboste heuvels, beseft men pas de nietigheid van de mens tegenover de grootsheid van de natuur. Om ruim 2 uur werd de reis voortgezet en ging het in de richting van het Lenne- dal, genoemd naar de hier stromende ri vier de Lenne. Dit werd een onbeschrijfelijk mooie tocht een goede weg prachtige da len, waarin de huizen neergestrooid leken, terwijl andere bewoners zich een woon plaats hoog op de heuvels hadden geko zen. Ruim twee uur duurde deze rit en zon der twijfel zullen allen deze prachtige tocht nog lang'in hun herinnering bewa ren. Het was half vijf toen de stad Unna werd bereikt, waar gelegenheid was een uurtje te winkelen. Daarna wachtte het gezelschap in het Kurhaus aldaar een diner, waarna om 7 uur wederom gestart werd voor de terug reis. Via Münster werd om half negen Burg- steinfurt bereikt, waar als laatste pleis terplaats een uurtje in het „Bagno" werd gepauzeerd. Om half tien werd het sein „huiswaarts gegeven en zonder enige strubbeling werd de grens gepasseerd en na een voorspoedige rit kwamen allen om elf uur zeer voldaan over deze mooie dag weer te Holten aan. „De Noordster" dankt Holten Men schrijft ons: Drie op elkaar volgende groepen van de Stichting voor Jeugdzorg „De Noord ster" uit Rotterdam-Noord hebben in juli gekampeerd op de Holtense kampeer boerderij „Zomervreugd" aan de Laren- se weg. Gedurende de gehele periode van ons verblijf hebben wij veel medewerking en spontane hulp ondervonden van verschei dene Holtenaren. Ook de officiële instan ties waren ons, waar dat maar nodig en mogelijk was, steeds ter wille. Dez gastvrijheid-op-zijn-best heeft een blijvende indruk achtergelaten bij allen, die hij het kamp betrokken waren. Het stemt ons tot voldoening dat we in dit blad aan onze waardering en erkentelijk heid voor alle ondervonden vriendelijk heid uiting mogen geven. Namens de Stichting voor Jeugdzorg „De Noordster" te Rotterdam, G. J. STAM. KERMISMARKT Op de kennismarkt werden donderdag 176 biggen aangevoerd van f 55 f 65 per stuk, die vrij vlot van de hand gingen. De kramenmarkt was niet zo groot als met de Meimarkt, omdat er waarschijn lijk te weinig aandacht op deze markt ge vestigd was, maar er waren toch tal van artikelen te koop, o.a. veel bloemen. Het was er een tijdje een gezellige drukte, die echter vrij spoedig weer afnam, omdat men gauw uitgekeken was. Op het ogenblik, waarop de verhouding tussen het Westen en Moskou weer aan merkelijk verzacht was door het stille ster ven van de Geneefse Conferentie en door Nixons reis naar Rusland en Polen, kwam plotseling uit het Verre Oosten het alar merende rumoer van een nieuw gevecht tus sen communisten en regeringsgezinden in een Westers georiënteerd land. Communistische opstandelingen hadden hun (Chinese en Tsjechische) wapens opge nomen tegen het anti-communistische Bfe- wïnd van Laos, éné van de staten, die onaf hankelijkheid verwierven bij de deling van Indo-China. Het onverwachte wapengekletter uit dit gedeelte van de Aziatische wereld heeft hier vooral veel aandacht getrokken door het moment waarop het losbrak tijdens dui delijke en belangrijke toenadering tussen Washington en Moskou en niet door het blote feit van het bestaan van het geschil zelf. In feite brengt het strijdrumoer geen principiële verandering in de toestand al daar. Een oorlog kan op vele manieren ge voerd worden en het grijpen naar vuurwa pens betekent slechts het gebruik van an dere middelen. Het is de 'laatste vijftien ja- ren nooit rustig geweest in het Indochinese gebied. Al direct na de tweede wereldoorlog .kregen de Fransen, die het bestuur uit oefenden over Indo-China, te kampen met een sterk nationalisme, dat een verbeten voorvechter had gevonden in de communis tische Ho Tsji-minh, de leider van de Viet Minh. Hij riep de republiek Vietnam uit en Holtenaren voor de wereldomroep Donderdagmiddag om ruim half vier vielen voor de Wereldomroop de stem men te beluisteren van vier Holtenaren, n.l. van dokter J. P. Nagelhout, van onze burgemeester, Mr. W.-H. Enklaar en. van de heer en mevr. Mensink, de eigenaren van hotel „Hoog Holten", die allen iets te vertellen hadden over de schilder kunst. In de rubriek „Voor de kunst" had n.l. een vraaggesprek plaats over het schilderuitwisselingsplan, waar van dokter Nagelhout de geestelijke va der is. In dit vraaggesprek vertelde de dokter als de eerste geïnterviewde hoe hij om streeks 10 jaar geleden met vakantie in Frankrijk vertoevende op dit idee ge komen was en hoe dit dank zij de mede werking van wijlen de heer de Waard, di recteur van de Ned. Reisvereniging en dank zij de medewerking van het Mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen thans een grote vlucht geno men heeft. Meer dan 550 Nederlandse kunstschilders hebben reeds een werkbe zoek aan Frankrijk gebracht en daar een keur van prachtige schilderijen in de hotels waar zij logeerden achtergelaten en door de bijzonder charmante geste van de Holtense hotelhouders hebben in ons land schilders van verschillende na tionaliteit gewerkt en prettige ervarin gen opgedaan. Burgemeester Enklaar vertelde van die ervaringen met de buitenlandse „artiste peintre", waarvan Fransen, Belgen en Monagasken exposities hielden in het ge meentehuis en hoe deze plannen van dokter Nagelhout door de gehele gemeen te met grote sympathie zijn begroet. Kunst met een grote K, gaat er door plaats maken voor de kits, die nog aan vele muren prijkt en zij hebben een op leving veroorzaakt van het culturele le ven in onze plaats. De heer en mevr. Mensink vertelden dat het prettig is deze internationale kunstenaars enige tijd een verblijf in hun hotel aan de bieden, waardoor zo lang zamerhand de muren in hun zaak worden verfraaid en als er taalmoeilijkheden zijn, dan wordt men door de andere buiten landse gasten dikwijls daaruit geholpen. Him ervaring is, dat deze schilders hun inzichten belangrijk verrijken. Zo is de belichting in de natuur in ons land heel anders dan b.v. in Frankrijk. Het was een korte maar bijzondere aar dige uitzending, die er zeker toe zal heb ben bijgedragen, omtrent het plan Nagel hout meer inzicht te verschaffen. wist in maart 1946 de Fransen autonomie af te dwingen, een gedeeltelijke zelfstandigheid binnen een federaal Indo-China, dat in zijn geheel deel uitmaakte van de Franse ge meenschap. Kort daarna, in december 1946, bx'ak ech ter de twist tussen Fransen en communisti sche nationalisten opnieuw uit en hield niet eerder op voor de Franse troepen in mei 1954, ondanks een heldhaftig verzet, een be slissende en pijnlijke nederlaag leden bij Dien Bien Phoe. Op 21 juli werd in Genèv'e een overeenkomst getekend waarbij beslist werd over de toekomst van Indo-China. Het land werd verdeeld in vier afzonderlijke staten: Laos, Cambodja, een communistisch Noord- en een niet-communistische Zuid- Vietnam. De hoop dat nu een blijvende rust in dit veelomstreden gebied zou intreden blee& ongegrond. Gesteund door het aangrenzende Rood-China probeerden communistische agenten vanuit Noord-Veitnam te infiltre ren in de jonge, niet-communistische landen. In Laos ontstond een communistische bewe ging, de Pathet-Lao, die in de twee noorde lijke provincies een overheersende stelling innam en voortdurend in opstand was tegen de regering. Na twee jaren strijd kwam men in Laos in de jaren 1956 en 1957 tot een overeenkomst, waarbij besloten werd, dat het communistische rebellenleger zou worden opgenomen in het regeringsleger van Laos. De moeilijkheden begonnen echter opnieuw toen in mei van dit jaar de com munisten een belangrijke stembusnederlaag leden en zich genoodzaakt zagen een ge heel andere tactiek te volgen. Zij vertrouw den op de sterkte van hun beweging in de twee Noordelijkste provincies en trokken" I hier twee bataljons samen, die voor de zo- I veelste keer moeilijkheden begonnen te HELFT VAN DE MENSHEID WOONT IN AZIE Volgens het Demografische Jaarboek van de Verenigde Naties telde de wereld bevolking in 1958 2800 miljoen zielen. Meer dan de helft hiervan woonde in slechts vier landen, n.l. China, India, de Sovjet-Unie en de V.S. China heeft ruim 640 miljoen inwoners, India 400 miljoen, de Sovjet-Unie 200 miljoen en de V.S. 170 miljoen. Landen met meer dan 50 miljoen inwoners zijn: Japan, Indonesië, Pakistan, Brazilië, Groot-Brittannië en de Duitse Bondsrepubliek. De wereldbevolking neemt zeer snel toe, n.l. met 5000 mensen per uur of 85 per minuut. De toeneming is in Azië gro ter dan elders. Op het ogenblik woont de helft van de wereldbevolking in Azië, in het jaar 2000 zal het ongeveer 60 procent zijn. Europa levert nu ongeveer 14 pro cent van de wereldbevolking, doch in 2000 zal dit nog maar 10 procent zijn. DICHTBEVOLKTE EILANDEN School- en volksfeest te Espelo De schoolkring Espelo gaat op 19 en 20 augustus a.s. haar jaarlijkse schoolfeest vieren. De feestelijkheden beginnen met de op voering van het vrolijk toneelstuk „De huistiran" door de Ontspanningsclub „O.C.H." uit Holten op de. avond van 19 augustus in een grote feesttent tegenover de Marschhoeve aan de Raalterweg. Deze avond is vooral ook in het bijzonder be doeld voor de oudere mensen, die aan het buitenfeest de andere dag niet zoveel hebben. Er wordt na afloop gedanst, zo dat de jongeren zeer zeker ook verwacht worden. Gedurende de morgenuren van de vol gende dag heeft het kinderfeestplaats voor de schooljeugd van de Espelose school met kinderspelen, draaimolen en het op treden van de bekende goochelaar Pierre du Roo uit Hengelo. 's Middags verzorgt de volksfeestcom missie tal van volkspelen als ringsteken met karretjes, ringsteken op 't losse paard, stoelendans voor dames en heren, hardlopen, mastklimmen, kruiwagenrij den voor paarden, touwtrekken, blaas- trappen enz. Na de prijsuitreiking is er dan dansen in de feesttent, met een gezellig zitje en muziek. maken. Zij bleken echter niet opgewassefi tegen de officiële regeringstroepen, want kort na de verkiezingsstrijd leden zij ook een ne derlaag op het slagveld. De regering, die blanco volmacht aan het parlement had ge vraagd, onderwierp één van de bataljons. De overblijvende communistische troepen wisten te ontsnppen. Dat het leger van de communisten nu op nieuw een groot militair offensief heeft ge opend, wijs er op, dat de onlangs verslagen eenheden zich hebben hergegroepeerd eti versterkt zijn door uit Noord-Vietnam af komstige strijdkrachten. Tot nu toe is nog nergens een beslissiiïg geforceerd. Eigenlijk verwacht men die voorlopig ook niet. Het optreden van de communistische rebellen heeft vermoedelijk geen andere betekenis dan het scheppen van een nieuwe spanning, ditmaal niet met de schaduw van het Kremlin over het strijd toneel maar met de dreiging van de Rood- Chinese Beer, die zich helemaal niet lekker voelt nu Moskou en Washington duidelijke tekenen van verzoening vertonen. De onderlinge verhouding tussen de twee grote communistische blokken, Rusland en China, is in het Westen niet helemaal duide lijk, maar talloze berichten wijzen dikwijls op een telkens oplaaiende rivaliteit tussen het tweetal. Het stijgen van de Chinese staal- productie brengt volgens communistische principes automatisch met zich mee, dat China meer te vertellen moet hebben op het terrein van de wereldpolitie, dat wil zeg gen, dat het niet meer zal berusten in Mos- kou's leiding. De ernstige toestand in Laos kan een vin gerwijzing in die richting zijn. Het is niet onmogelijk, dat China Noord-Vietnam heeft aangezet tot hulp aan |de communisten in Laos om de ontevredenheid uit te drukken mfet de gang van zaken. De ongerustheid hier in het Westen wordt daarom naar alle waarschijnlijkheid over troffen door de onzekerheid die heerst ón der de torens van het Kremlin, dat nu moet tonen dat het, wanneer het inderdaad van plan is tot overeenstemming met het Westen en stabilisering van de toestand te komen,* in staat is het steeds machtiger wordende China in toom te houden. De dichtsbevolkte gebieden ter wereld, afgezien uiteraard van de steden waar va riaties mogelijk zijn tot bijv. 13.000 per vierkante kilometer, zoals in Hongkong, zijn eilanden en wel Malta, de Bermuda eilanden en de Engelse kanaaleilanden, met meer dan 500 inwoners per vierkante kilometer. Dan volgen Nederland, Mauritius, Bel gië, Formosa en Puerto Rico met meer dan 250 inwoners per vierkante kilometer. Helemaal onder aan deze schaal staan de Spaanse Sahara, Beetsjoeahaland, Groen land, Alaska, Frans Guyana en Australië, met één inwoner per vierkante kilome- lex', en Canada en IJsland met twee. GUINEA AAN DE KOP Het gemiddelde geboortecijfer is 34 per 1000 inwoners. De nieuwe Afrikaanse re publiek Guinea gaat aan de kop met 60 per 1000, gevolgd door Noord-Rhodesia, Soedan, Roeanda-Oeroendi, Guatemala, Paraguay en Salvador met 49 per 1000 en Equador en Mexico met 47. Daartegenover staan Zuid-Korea met 10 geboorten per 1000 inwoners, Uruguay met 11, Zweden 15, Oost-Duitsland en Groot-Brittannië 16, Frankrijk 18.6, de V.S. en de Sovjet-Unie 25. Het gemiddelde sterftecijfer blijft afne men en is op het ogenblik lager dan 20 per 1000 inwoners. Guinea heeft, behalve het grootste geboortecijfer, echter ook 't hoogste sterftecijfer, n.l. 40 per 1000 in woners, gevolgd door Nepal met 30, India 27, Belgisch Kongo 22 en Brazilië 21. De laagste sterftecijfers vindt men in Israël met 6.5 per 1000 inwoners, IJsland 7, Ne derland 7.5, de Sovjet-Unie 7.8, Canada 8.2, Japan 8.3, de V.S. 9.6, Groot-Brittan nië 11.5 en Frankrijk 21.1. De sterfte van kraamvrouwen blijft ook afnemen, zij is nog het hoogste in de Maleise federatie, Brits Guinee, Ceylon en Chili, n.l. 4 per 1000 en het laagst in Zweden 0.3 per 1000. KINDERSTERFTE De kindersterfte is in Europa het laagst, 17 op de 1000 geboorten in IJsland, Zwe den en NEDERLAND, doch elders is het cijfer niet zo gunstig. In Noord-Rhodesia sterven er van elke 1000 kinderen 259 vóór zij één jaar zijn. In India, Brazilië, Birma, Nyassaland, Belgisch Kongo en Egypte li^t dit cijfer hoger dan 140. De langste levensduur kent Noorwe gen, gemiddeld 75 jaar voor vrouwen en 71 jaar voor mannen. In 17 landen is de gemiddelde levensduur 70 jaar in 1953 was dit in nog slechts 7 landen het geval. De verwachte levensduur van een mens is in India het laagst, n.l. 32 jaar. \ls ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig advertereD?

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 3