Kerk en Marke en de nieuwe Schout érnmriê yssm Uit Holten's Historie (XVII) BOIR Wolkbreuk zette straten blank Prachtige demonstratie van de Bergruiters VIER AVONDEN VAN BEZINNING avonturen Pepito (vervolg) Om in het vervolg voor onaangename ver rassingen gevrijwaard te blijven stelde men voor de ontvanger der markefinanciën (en deze ontvanger was in de regel de schout) een nieuwe instructie vast. De ontvanger van de belastingen moest te Holten (dat wil zeggen: in de gehele thans nog bestaande gemeente) redelijk zijn geërfd en gegoed. In vele schoutambten stelde men de volgende voorwaarde: men moest vijf en twintig jaar oud zijn, tot de N.H. godsdienst behoren, uit een wettig huwelijk geboren zijn en voor vijf-en-twintig duizend gulden aanwijsbaar geld en vaste goederen hebben. Nu was vijf- en-twintig duizend gulden voor een driehon derd jaar geleden niet voor de poes. Met dit bedrag aan geld behoorde men destijds te Holten tot de zeer zeldzame rijkaards. De drosten, die dit alles al veel vroeger zo ge maakt hadden, om de baantjes alleen voor hun adelijke vrienden te behouden, zagen er zich met het opkomen van een goed ge- GEZEL-TIMMERMAN MET LOF. De heer J. H. Scheperman te Dijkerhoek (gem. Holten) slaagde te Goor voor het di ploma „gezel-timmerman". Hij behaalde van de 35 cursisten het hoogst aantal punten, n.l. 43 uit 5 vakken en kreeg daarvoor een waar debon van f 10.en een boek toegewezen. Motorkozakken naar Holten De Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" zal een belangrijke bijdrage leveren in het V.V.V. vakantie-programma. Zij heeft de hand weten te leggen op de Motorkozak ken, die op zaterdag 15 augustus (heden) een grootscheepse demonstratie zullen geven in het Sportdal, juist nadat zij van een bui tenlands tournee zijn teruggekeerd. Het programma, dat deze motoracrobaten zullen geven, bestaat uit 19 nummers, waar van er vele een zeer sensationeel karakter dragen. Behalve het optreden van de drie kunstrijders en rijdsters, Harry, Thea en Ria Kroeze, zal het publiek te zien krijgen het gecombineerd optreden van 5 kunstrijders op drie motoren, een achtervolgingsrace tus sen één voorwaarts en één achterwaarts rij dende motoracrobaat, en o.a. de Kruiser Piet Hein, met 6 man op een motor. Verder staan op het programma kopbuitelingen over de motor, een stoutmoedige sprong in het on bekende met motor over twaalf personen en een sprong door een brandende hoepel. De motorclub overweegt speciale ver- voersmaatregelen te treffen in verband met de grote belangstelling, die nu reeds aan de dag treedt voor dit spectaculaire avondpro gramma. Kaarten zijn nu reeds in voorver koop verkrijgbaar aan het V.V.V.-bureau en in het clublokaal café Vruggink in de Sta tionsstraat. 35ste NRV aütoreis naar Holten Zaterdagmiddag arriveert, met een luxe touringcar van de OAD, weer een gezel schap, dat deelneemt aan de 8-daagse aütoreis van de Ned. Reisvereniging naar Holten. Wij zouden van deze reis, welke dit seizoen al door ettelijke reizen van de NRV naar Holten is voorafgegaan, geen melding maken, ware het niet, dat dit de 35ste reis is waarvan de heer J. Ha venaar uit Delft als reisleider optreedt. Het is, zo mogen wij het wel stellen, voor de heer Havenaar een jubileumreis. Zijn we goed ingelicht, dan heeft mevr. Have naar haar man op zijn reizen naar Hol ten altijd vergezeld en is het dus een ju bileumreis voor het echtpaar Havenaar. Dit grote aantal reizen naar onze mooie omgeving demonstreert wel de grote lief de, die het Delftse echtpaar voor Holten bezit en er is dan ook met verschillende van zijn relaties in Holten een hechte band ontstaan. Dit bleek wel zeer dui delijk toen de heer Havenaar enkele ja ren geleden zijn 25ste NRV-reis naar Hol ten organiseerde bij welke gelegenheid hem een schilderij van Holten, vervaar digd door onze plaatsgenoot, de kunst schilder, de heer Breedveld, werd aange boden. De heer Havenaar is een geboren reis leider. Hij weet zijn reizen zo in te delen, dat er ettelijke leden van de reisvereni ging zijn, die zijn reizen ook reeds een groot aantal malen hebben meegemaakt. Voor ons ligt een keurig verzorgde ge stencilde reisgids, waarin het programma voor de komende acht dagen is uitgestip peld en o.a. vermeld staat de aütoreis naar het Teutoburgerwoud, die in deze 8-daagse reis is opgenomen. De heer Havenaar organiseert voor zijn reisgezelschap behalve de dagelijkse auto tochten, na terugkeer in hotel Holterman met haar dependances, wandeltochtjes, hij engageert sprekers waarvan wij o.m. noemen de heer Piet Bos, die reeds talloze malen voor zijn reisgenoten optrad en weet hen bij hun verblijf in Holten steeds een prettige afleiding te bezorgen. Wij zijn overtuigd, dat dit ook deze 35ste reis weer het geval zal zijn en wensen hem bij zijn pogen om vooral de stedelingen met de schoonheid van ons eigen land in aanraking te brengen, nog veel succes. Bergruiters naar Utrecht Naar wij van het secretariaat van de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijver- enigingen te Oud Leusden vernamen, zul len de landelijke rij verenigingen „Berg ruiters" te Holten en „Deltaruiters" te Kampen op de landelijke kampioenschap pen, die op 9 en 10 september a.s. te Utrecht worden gehouden met een acht tal mogen deelnemen aan de dressuur- proeven voor achttallen in de zware klas se. Bij de op zaterdag 1 augustus te Holten gehouden provinciale kampioenschappen eindigden de achttalen van deze vereni gingen met een gelijk aantal (163 pun ten). situeerde burgerij lelijk naast komen te lie gen. Maar wet is wet, en de Holtenaren han teerden nu de wet naar de letter, zeer ten ongerieve van de vrienden van de drost. Daar was inmiddels nog een andere oorzaak voor. In de barre tijd van 1580'98 was veel grond van Holten in handen van Deventer heren overgegaan. nE deze heren nu, ook eigengeërfden in de marke, spraken ook een stevig woord mee. De instructie dus luidde als volgt (zo nodig geven wij nogmaals toe lichting) Artikel I. Dat de collecteur (naam voor de ontvanger) der voornoemde middelen (be lastingen op allerhande gebied) in het ker spel Holten zal moeten zijn geërfd en gei goed. Of voor zijn ontvangsten, tot een ze kerheidsstelling der erfgenamen (markege noten) twee solide borgen zal stellen. Artikel II. Hier legde men de ontvanger stevig aan de band. Hij mocht alleen iemand in de belasting aanslaan met kennisse van de markerichter en de gedeputeerden der marke. Dat wil zeggen: het markebestuu'r had het in handen, of wilde het in handen houden, wie er en hoeveel er betaald zou moeten worden. Dat dit voordien niet altijd klopte, bewijst wel de in het leven roepen der instructie. Artikel IH. De ontvanger zou, zoals we reeds in ons opstel schreven, van iedere honderd gulden 5 ontvangen, ook van de boetes. Dus daar zat nog al wat muziek in. Maar de markerichter en zijn mannen waren ook niet van gisteren. De markerichter in die dagen was de Jonker van Doetinchem van Spijkerbos, een r.k. edelman, marke richter van Holten. Alles wat meer in kas kwam bij de ontvanger, dan geraamd was, zou ten voordele zijn der markekas. Bij eventeuele executie wegens wanbe taling zouden de kosten worden gedragen door de wanbetaler. Deze instructie werd door de koster der kerk voorgelezen op een zondagmorgen na kerkdienst en daarna aan geplakt op een bord buiten de kerk. En de kerkende Holtenaren zullen ook toen wel, net als nu, htm hoofd hebben geschud, en tegen elkaar gezegd hebben: die belastin gen, die belastingen!, en gingen daarna over tot de orde van de dag. DE HEILIGE BOOM. Om zeer begrijpelijke redenen was de markerichter er niet rouwig om, dat de schout voorlopig niet te Holten kwam. Im mers, zijn geloofsgenoten, de Roomsgezin- den, even goede Overijsselaren als alle an dere, waren van hun kerken en kloosters beroofd. Hier en daar hadden ze nog plek ken en plaatsen waar ze tezamen konden komen. En dat gebeurde vaak onder be scherming van R.K. edelen, die kon men om Kelders liepen onder Dinsdagmorgen even voor acht ontlastte zich boven het dorp Holten en omgeving een hevige regenbui, die men wel pleegt aan te duiden met een wolkbreuk. De riolen konden het met bakken uit de lucht vallende hemelwater niet verwerken, zodat de stra ten spoedig blank stonden. Tussen de open bare u.l.o.school en het postkantoor verza melde zich zoveel water, dat de auto's er tot de assen door gingen en de rijksverkeers- politie regelend moest optreden om onge lukken door deze watermassa te voorkomen. Bij de garage E.H.A.G. werden woon- en winkelruimte gelijkvloers geheel over stroomd met opstijgend rioolwater, zodat de vloeren met een vieze sliblaag werden ovef- dekt. Op verschillende plaatsen liepen kel ders vol water. Een ware stortvloed van water kwam van de Holterberg afzetten, waardoor het laagste deel van de Burgemeester van der Borch- straat geheel onder water kwam te staan en het verkeer belemmerd werd. Vele akkers stonden geruime tijd blank. Ook de jutespin- nerij van Ter Horst en Co. aan de Industrie straat ondervond veel overlast van het wa ter. De bui hield meer dan een uur aan. Om half tien was het water weer grotendeels uit de straten verdwenen. De jeugd genoot met zichtbaar welbehagen van dit waterballet. hun geloof niet vervolgen en hun eigendom men werden ontzien. En nu zal de grond, waar de heilige boom bij het „Friezewijk" op stond, wel eigendom zijn geweest van de Jonker van Doetinchem. En dus kwamen de broeders en zusters, in de verdrukking levende, onder de heilige boom te samen. In de meeste gevallen hadden ze ook wel een hun welbekend priester, die hun geestelijke bijstand verleende. Geloof maar niet, dat deze in Holten of omgeving woonde. Neen, de priesterschare woonde over de grens. Maar men had boodschappers van buurt tot buurt, en zo kon het gebeuren, dat keurig op de afgesproken tijd een hoenderkremer of andere marskramer, gelaarsd en gestoken in blauwe kiel, bij de heilige boom ver scheen en als misdienaar optrad. De marke genoten van Holten waren wel degelijk op de hoogte, maar lieten dit alles begaan, het was een zaak, die de marke niet raakte. En zo kon het gebeuren dat in het vrij lange predikantsleven van Ds. B. Pistorius van 1627 tot 1661 predikant te Holten, tot in 1637 de roomsgezinden nog bij elkaar kwamen onder de heilige boom. Wij willen hiermede slechts aantonen, hoe groot de invloed was van de markerichter, die bij het volk gezien was. Ook kan dit alles zijn oor zaak hebben, dat men in 1607 bij het be roepen van een predikant de marke was ge passeerd cn dat de Holtenaren dachten: laat maar lopen die zaak, dat komt later nog wel eens terug. VAN COEVERDEN. PONYCLUB OOGST VEEL BIJVAL Er is één vereniging in onze gemeente, die nooit over gebrek aan belangstelling heeft te klagen wanneer ze in het openbaér optreedt, n.l. de Land. Rijvereniging „Berg ruiters". De demonstratie, die donderdagavond in „Kalfstermansweide" werd gegeven, heeft hierop geen uitzondering gemaakt, want ze ker 500 bezoekers gaven van him belang stelling blijk, een feit, waarover de heer J. Wiggers in een kort woord van welkom zijn voldoening uitsprak. Nadat de voorzitter van de V.V.V. „Hol- tens Belang", burgemeester Mr. W. H. Enklaar, in een korte toespraak had gewe zen op de belangrijke plaats, die de „Berg ruiters" in de Holtense gemeenschap inne men en tevens woorden van grote dank wa ren gericht tot deze vereniging, die steeds weer bereid is om mee te werken aan het V.V.V.-vacantie-programma, werd het pro gramma geopend met een springconcours, een carrouselnummer, waarna de jongens eh meisjes van de ponyclub vervolgden mét een springdemonstratie, bij welk nummer slechts enkele foutjes werden gemaakt. Ook het equipe-springen verliep buitengewoon goed. Bijzondere vermelding verdient het optre den van vijf jongens in het „Pyramide"- nummer. Een heel knap stukje werk. Dinant Pieffers als „Dik Trom" en Her man Aanstoot met „Kareltje aan tafel" oogst ten grote bijval en zoals gewoonlijk, werd er weer hartelijk gelachen om het spel van de kleine pony's met de grote bal en om het zaklopen. Winnaar werd Johan Vené- klaas; 2 Henk Stam; 3 Broer Volkerink; 4 Wim Klein Velderman. De heren H. Beldman en J. Wiggers ga ven via de geluidsinstallatie van „Radio Bouwhuis" bij de verschillende nummert een duidelijke explicatie. Tenslotte geven we nog de uitslag van het springconcours: 1 Hettie Krekel, 0 strafpun- ten; 2 J. Jansen, 3 str.pt.; 3 T. Beldman Sr. 4 str.pt.; 4 W. Aaltink, 4 str.pt.; 5 T. Beld man Jr. 4 str.pt.; 6 H. J. Bosschers, 6 str.pt.; 7 Joh. Bronsvoort, 7 str.pt.; 8 H. Vruwirfk, 8 str.pt.; 9 H. Schoneveld, 10 str.pt.; 10 L. B. Bronsvoort, 11 str.pt.; 11 M. Bolink, 14 str.pt.; 12 Jhr. van Coeverden, 14 str.pt.; 13 E. Aaltink, 14 str.pt. NIEUWE WEGENSCHAAF GEARRIVEERD De nieuwe grote wegenschaaf, voor de gemeente, een Allis Chalmers, waarover in de raadsverslagen van de laatste tijd telkens sprake is geweest, is woensdag gearriveerd. Voordat 's avonds de raadsvergadering begon hebben de raadsleden dit prachtige nieuwe werktuig kunnen bezichtigen en heeft de heer J. C. Maats, onze plaatse lijke tractor-specialist en een van de han delaren door wier tussenkomst de ma chine is geleverd, haar werking gedemon streerd. Onder de machine is een grote schaaf bevestigd, welke gebruikt wordt om de wegen te schaven, maar in de winter ook dienstbaar kan worden gemaakt om sneeuw te ruimen. Een motor van ruim 58 pk, welke met petroleum wordt ge stookt, zorgt voor de drijfkracht. Aan de tractor is een laadschop bevestigd, die m3 grond kan verzetten, verder is de trac tor bestemd om te ploegen en kan men er dus ook zand mee laden. Al deze werktuigen werken hydraulisch, zodat dit alles zeer soepel functioneert. Op de tractor is een cabine van licht staal en glas geconstrueerd, die de be stuurder vrijwaart tegen het weer. Het is een zeer doelmatige machine, die bijna f 50.000.kost en waarvan wij hopen, dat de dienst van gemeentewerken nog veel plezier zal beleven. Plm. 12 a 1300 bezoekers Aan de hartelijke uitnodiging van de kerkeraad der Hervormde Gemeente en die der Geref. Kerk om de bijeenkomsten, die onder het motto „Vier avonden van bezinning" in een grote tent in „Kalfster mansweide" werden gehouden, te bezoe ken, hebben ook dit jaar weer zeer vele ingezetenen en vakantiegangers gevolg gegeven. Maandagavond was de tent niet geheel gevuld, maar de andere drie avon den bleef geen plaats onbezet. De leiding van de avonden berustte resp. bij Ds. J. H. Israël, Ds. C. C. Addink, de heer G. W. Rietman en Ds. R. A. Hoog kamp. Zondag sprak Ds. J. Wiersema, Hervormd legerpredikant te Ede, over het onderwerp „Vagebonden of pelgrims". „Holtens Gemengd Koor" (dir. de heer J. Warmink te Goor) zorgde voor vocale omlijsting van deze avond. Maandagavond sprak Ds. G. F. Visser, Geref. predikant te Amstelveen, over het onderwerp „Feestkleding gratis" en tij dens deze bijeenkomst zong het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de heer H. Reekers te Nunspeet enkele liederen. Ds. Gabe van Duinen, Geref. predikant te Wassenaar, had als titel van zijn on derwerp gekozen: „Dat moet U beslist Rijdende viskeuken naar Holten Teneinde ons volk meer vertrouwd te maken met het gebruik van vis en de consumptie daarvan te stimuleren en te vens de huisvrouwen in Nederland hun kennis omtrent de verzorging en berei ding van dit uitstekende volksvoedsel te doen vergroten, gaat door ons land een „rijdende viskeuken'' van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Herin neren wij ons goed dan is deze demonstra tiewagen ofa. to| stand gekomen met Amerikaanse Marshallhulp en is met de ze gelden uit de tegenwaarde-rekening een zeer nuttig effect bereikt. Deze demonstratiewagen, bestaande uit een truck met oplegger, waarin een zeer moderne keukeneenheid, met een roest vrij stalen gootsteen is opgesteld, komt op donderdag 27 augustus a.s. naar Hol ten en zal op het parkeerterrein van ho tel Holterman standplaats innemen. Om 10.30 uur, 14 uur en 15.30 uur wor den demonstraties gegeven, welke zolang de ruimte zulks toelaat, vrij toegankelijk zijn. Voor de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zijn de middagdemonstraties gereserveerd. Huis vrouwen verzuimt niet deze demonstratie bij te wonen, er wordt u daarbij een proefje van de visgerechten aangeboden. Graads, Dieka en Moo naar Dijkerhoek De Volksfeestcommissie te Dijkerhoek heeft besloten aan de vooravond van de school- en volksfeesten aldaar, welke ge houden worden op dinsdag 25 aug. a.s. op de terreinen bij café ,,'t Bonte Paard", de Wierdense revue-artisten Graads, Dika en Moo te laten optreden. Dit optreden vindt plaats op maandag 24 augustus en ,,'t Bonte Paard" zal voor die gelegenheid weer belangrijk vergroot worden door het aanbouwen van een tent aan de achtergevel, zoals zulks de laatste jaren telkens reeds g/eschiedde. Waarschijnlijk voor de laatste maal, want de heer Klooster boer, de eigenaar van deze karakteristieke herberg aan de grote verkeersweg Holten Deventer, heeft plannen zijn bedrijf aan zienlijk uit te breiden in de stijl van het thans bestaande bouwwerk, zodat dan aan de reeds lang gevoelde behoefte aan een to neelzaal in Dijkerhoek zal worden voldaan. In verband met het bedanken van de com missieleden de heren F. J. Wilmerink, die thans lid van de kinderfeestcommissie is, en J. Stevens, die reeds enkele jaren niet meer in de onmiddellijke nabijheid van Dijker hoek woont, werden als nieuwe leden van de volksfeestcommissie benoemd de heren A. Haverslag J.Wzn. en E. J. Broekhuis G.Hzn. In de morgen van 25 augustus wordt het schoolfeest van de leerlingen der o.l. school te Dijkerhoek gevierd en 's middags heeft het volksfeest plaats met tal van volksspe len, o.a. ringsteken op het losse paai'd en in versierde karretjes, ringsteken op de fiets, schijf- en vogelschieten en dergelijke. Officiële publicatie AFWEZIGHEID BURGEMEESTER De burgemeester van Holten maakt be kend, dat hij van maandag 17 augustus tot dinsdag 1 september a.s. wegens va kantie niet aanwezig zal zijn. Holten, 14 augustus 1959. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. 19. Pepito was echt een beetje in de war door lal deze gebeurtenissen. Op dat gekke ogen-en-tan-i denschip zitten dus boeven, die van de „Brul" een geheim willen stelen. Een geheim, waarmee je de wedstrijd kunt winnen. En kapitein Druppel weet nergens v,an. Vreemd, heel vreemd. Doch opeens bedacht hij, dat de inhoud van het briefje precies klopte. Matroos Pepito weet niets van het geheimi. Dat klopt! Zal Bloobeest van boord lokken.Kllopt ook! Onderzoek met je mannen de „Brul"Maar dan moet ik zo spoedig mogelijk naar het schip te rug!", schrok hij, om te zien wat die boeven in him schild voeren." Hij wierp nog een laatste blik bij „De Vergulde Garnaal" naar binnen, waar Bloo beest en Giel elkander gul toedronken. Nu moet ik tonen een flink knaagdiertje te zijn!", gromde Pepito grimmig en de daad bij het woord voegend, rende hij door stegen en sloppen naar de haven. Nog nooit had hij zo hard gerend en bereikte net op 't nippertje de „Brul", want op de kade liepen enige duistere gestalten, die recht op het schip afkwamen gaan doen". Aan deze avond werd mede werking verleend door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Het koor zong onder leiding van de heer W. van Erkelens te Enschede een 4-tal liede ren. Op de slotbijeenkomst van woensdag avond sprak Ds. J. T. Wiersma, Hervormd predikant te Wassenaar, over het onder werp: „Wij zijn er voor elkander". Aan deze avond werd medewerking verleend door de Holtense muziekvereniging HMV. De samenzang werd begeleid door de heren A. Koopman en J. Schuppert. De collecte, die werd gehouden ter be strijding van de vrij hoge onkosten, heeft f 430,15 opgebracht. Voetbal Heeten 2-Holten 2 33 De Holtenaren speelden in deze wed strijd zonder overleg en met een gebrek aan tempo. De op papier sterke opstelling bleek erg tegen te vallen, doordat de spe lers niet op elkaar waren ingespeeld. In het strafschopgebied maakte A. Meerman hands en door een toegestane strafschop bracht de thuisclub de score op 10. Linksbinnen W. Bunt scoorde de gelijk maker. Een treffer van M. Klein Velder man werd door de zwak leidende arbiter afgekeurd. Na de rust nam Holten een 2-1 voorsprong. Door een tweetal fouten in de Holtense defensie verkreeg Heeten weer een 32 voorsprong. H. Wansink scoorde de gelijkmaker. Daarvoor had J. ten Velde al een penalty tegen de paal geschoten. Zondag a.s. speelt Holten 2 tegen Bor- nerbroek 2 (3e klasse). Met meer team geest en enthousiasme kan Holten een beter resultaat verkrijgen. Holten 3-RKSV 3 1—4 Het derde elftal moest met een zware nederlaag genoegen nemen. De ruststand was 00. Na de rust konden de Rijssena- ren enkele fouten in de Holtense defensie afstraffen. De onproduktiviteit werd nog onderstreept doordat invaller-junioren speler J. Nijendijk de eer voor de rood zwarten wist te redden. Programma Lettele 1-Holten 1 3.40 uur finale NBS-toernooi te Bathmen. Holten 2-Bornerbroek 2 1.20 uur halve finale Hector-series, Goor. Voetbalpool A.s. zondag 23 augustus beginnen de KNVB-clubs weer te spelen. Dit bete kent tevens de start van de voetbalpool. Poolformulieren zijn voor de leden en on dersteunende leden verkrijgbaar bij H. W. Tuller, Kolweg 11, Holten. De pools moeten a.s. vrijdag tussen 7 en 9 uur bij bovenstaand adres worden ingeleverd. Voor de Gewas- en grondonderzoek Voor het laten nemen van gewasmons ters kunt U zich opgeven bij D. Aanstoot, hand weer de meest geschikte tijd aan. Als U Uw vee a.s. winter doelmatig wilt voeren en Uw gewassen een juiste be mesting wilt geven, is het nodig dat U aan beide onderdelen de nodige aandacht besteedt. Voor het laten nemen van gewasmons- terskunt U zich opgeven bij D. Aanstoot, Beuseberg 65 en ondergetekende en voor grondonderzoek bij H. J. Nijland, Holter- broek 74 en ondergetekende. Voor de buurtschap Dijkerhoek geldt ook het adres van J. W. Lubbersen, Dorp 136a, Bathmen, tel. 06704-438. De ass. RLVD: W. RIETBERG. STÖPPELHAENE TE RAALTE DRIEDAAGS OOGSTFESTIJN Op 20, 21 en 22 augustus a.s. staat Raalte weer in het teken van Sallands Oogstfeesl „Stöppelhaene". Het hoogtepunt van dit feest is een groot oogstspel naar ontwerp van Anton Sweers, tekst Ben Heuer, muziek Jan Evers en regie Joop Biekman. Na de invoe ring van dit feest in 1951 geniet dit gebeuren een steeds stijgende belangstelling uit de verre omtrek, en ook dit jaar verwacht men weer tienduizenden. En de attracties zijn er goed genoeg voor. Wij doen een greep: Markt op straat in attractieve stands, landbouw- en huishoudbeurs, optocht van oogstpraalwa- gens, opvoering revue „Van haver tot gort", zwemfeest enz. enz. Men doet er goed aan zich van een officieel programma en kaar ten te voorzien, want het zal storm-lopen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 1391 stuks vee, runderen 83, varkens 1308. Prijzen: 38 vette koeien, eerste kwali teit van f3,- tot f3,40 per kg slachtge- wicht; 31 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1000,- per stuk; 7 pinken van f 500,- tot f 650,- per stuk; 7 graskalveren van f300,- tot f450,- per stuk; 21 drachtige zeugen van f325,- tot f375,- per stuk; 27 loopvarkens van f 80,- tot f 95,- per stuk; 1260 biggen van f 58,- tot f 70,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren, gebruiksvee en pinken en kalveren: Handel kalm, prijzen gelijk. Varkens en biggen: Handel vlot, prijzen iets hoger.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2