X' Uit het plaatselijk parlement 69 4®>1-7^2'69 1/CWi ifi^'gzachfe^m *WR*° «9 J^tLeft'S n®%%" l50^ ^«ÏÏgurk^ 0 CENTRA-WINKELIERS: Fa. G E B R. DIKKERS Fa. GEBR. WANSINK Waterschap Salland besprak verbetering Soestwetering h&l'jatU^ «a ENV°oR Lntib®/7«° Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum De "woensdagavond in het Waterschapshuis te Olst gehouden vergadering van het Ver enigd College van het Waterschap „Salland" vormde als het ware een voortzetting van de on woensdag 6 mei gehouden vergade ring, toen werd besloten om over te gaan tot de uitvoering van belangrijke verbete- ringswerken in het stroomgebied van „De Soestwetering" over een oppervlakte van ruim ,2500 h.a. De kosten daarvan werden toen geraamd op f 1.637.000.—, waarvan 70 zal worden gedragen door de Cultuur-Tech nische Dienst. Onder voorzitterschap van de Dijkgraaf, de heer H. J. Ankersmit uit Deventer, heeft het Verenigd College zich uitvoerig bezigge houden met de plannen, waarvan de in het bovenstroomgebied van de Soestwetering uit te voeren werken, voorzover zij daarvoor in aanmerking komen, te zijner tijd zullen worden aanbesteed, terwijl aan de Ned. Heide Mij en het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden de directie zal wor den opgedragen resp. van het cultuurtech nische werk en van de grotere kunstwerken. Als alles meeloopt zal in de herfst de eer ste spade in de grond gestoken kunnen worden voor dit, voor de waterbeheersing van een groot gedeelte der gemeenten Holten en Diepenveen, belangrijke werk. 1.1 MILLIOEN. Een voorstel van het dagelijks bestuur om op de begroting 1959 van het waterregelend gebied voor de aanleg en vernieuwing van waterleidingen alvast een bedrag van één millioen honderd duizend gulden uit te trek ken, ontmoette bij de hoofdingelanden geen bezwaar. Hiervan wordt f 770.000.— gedragen door de C.T.D, terwijl f330.000.— moet ko men uit de opbrengst van geldleningen. De uitvoering van de plannen zal nog wel heel wat voeten in de aarde hebben, want met alle ingelanden, wier gronden met deze werken in aanraking komen, moet een ac- coord worden getroffen. Voordat zij hun handtekening hebben gezet voor de grond- transacties kan niet worden overgegaan tot aanbesteding. Vermeden moet worden, aldus verklaarde de Dijkgraaf, dat opdrachten wor den verstrekt, welke later weer ingetrokken moeten worden. RUILVERKAVELING. Een voorstel om te besluiten het water schap te doen toetreden tot eventuele ruil verkavelingsovereenkomsten, teneinde aldus de beschikking te krijgen over de gronden, welk voor de uit te voeren verbeteringswer- ken nodig zullen zijn, werd aangenomen. Op vragen van de heren Oosterwijk (Die^ penveen) en Haarman (Diepenveen) of ei1 een redelijke kans is, dat met alle betrokken ingelanden overeenstemming zal worden be reikt, antwoordde de hoofdopzichter, de heer De Jager, die op verzoek van de Dijkgraaf in de vergadering was gekomen, dat de Heide Mij. hier veel werk aan gedaan heeft. Zou dit niet gelukken, dan moet de weg der onteigening bewandeld worden en dan kan het een lange procedure worden. De prijs per h.a. aan te kopen grond zal pl.m. f3000.— bedragen, voor de aan te ko pen 6 h.a. rekent men op ongeveer f 23.000.—. Voor het geval niet alle benodigde gron den door middel van ruilverkavelingsover- eenkornsten kunnen worden verkregen, zal eventueel tot aankoop moeten worden over gegaan. Het D.B. vroeg de aan het Verenigd Col lege toekomende bevoegdheid daartoe, be houdens goedkeuring van G.S., aan hem over te dragen. Nadat aan de heer Haarman was toege zegd, dat de hoofdingelanden bij eventuele moeilijkheden een beroep mogen doen op de Heemraad, ter oplossing van geschillen en de heer Oosterwijk de toezegging had ont vangen dat de hoofdingelanden van de des betreffende documenten inzage kunnen krij gen, werd dit voorstel aanvaard. Een langdurige gedachtenwisseling had plaats over het voorstel om de directie van de aan te besteden werken aan de Heide Mij en het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden op te dragen. Nadat bur gemeester Ganzeboom van Raalte, als Heem raad, een uiteenzetting had gegeven omtrent de positie van de Heide Mij in deze, werd, zoals in de aanvang reeds vermeld, dit voor stel aangenomen. Uit deze besprekingen bleek, dat van Let- tele tot het Overijsselse kanaal een nieuwe leiding moet worden gegraven, wil men een afdoende afwatering tot stand brengen. Deze zal blijkens een mededeling van de Dijkgraaf een lengte hebben van 5 km. Deze plannen liggen momenteel bij de Centrale C.T.D. in Utrecht ter goedkeuring. SLUITING KANAAL". Op een vr-aag van een der hoofdingelan den of het kanaal van Deventer naar LemeJ lerveld voor de scheepvaart gesloten zal worden, kon de Dijkgraaf geen bevestigend of ontkennend antwoord geven. Hij deelde mede, dat het hem slechts be kend was, dat het Ned. Economisch Instituut fe Rotterdam een rapport heeft uitgebracht over deze kwestie, dat aan Ged. Staten en de Kanaal Maatschappij is voorgelegd. POSTKANTOOR KOMT IN DE GAARDEN. VEEL VRAAG NAAR BOUWTERREIN. PLAN NEN VOOR NIEUW SLACHTHUIS VORDEREN. Een probleem, dat de gemoederen in Holten, met name van de zakenlieden, reeds lang bezig houdt, de plaats waar het nieuwe postkantoor zal worden gebouwd, heeft in de woensdagavond onder voor zitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gehouden voltallige raads vergadering, nog geheel onverwacht een oplossing gekregen. De raad besloot n.l. met 65 stemmen, dat het nieuwe postkantoor zal verrijzen in de Gaarden. Het punt stond niet op de agenda, maar de heer Landeweerd (AR) ontketende bij de rondvraag een zeer langdurige discus sie door te verklaren, dat hij dit punt wel had verwacht. Be burgemeester deelde mede, wel be reid te zijn op de vraag van de heer Lan deweerd in te gaan en verklaarde, dat het college van Burgemeester en Wethouders het onderling niet eens is over de plaats waar het nieuwe PTT-kantoor moet ver rijzen. De meerderheid van het college,- n.l. hij zelf en de heer Veneklaas Slots (CH) zijn van oordeel, dat het kantoor moet worden gebouwd in de Gaarden, naast het wijkgebouw van het Groene Kruis; de minderheid, wethouder Wansink, wil het bouwen naast het gemeentehuis (op de plaats van het oude Aaltinkshuis) of op de plaats waar nu de woning van de fam. Stokkers staat in de Binnenstraat. De directeur van het postdistrict Zwol le, de heer Jurgens, met wie onderhan deld is, heeft zijn voorkeur uitgesproken voor de Gaarden. Hij wil bepaald niet bouwen aan de hoofdweg, zo verklaarde de burgemeester. Het standpunt van de meerderheid is, dat het beslist niet aangaat, dat de plaat selijke overheid per week f7,- op de huur van het postkantoor toelegt. De Gaarden is een aardige plaats, die er meer allure door krijgt, maar ook met het oog op de eventuele bouw van een (bankgebouw door de Coöp. Boerenleenbank acht zij het van belang daar te 'bouwen. Wethouder Wansink gaf als zijn mening te kennen, dat bij aankoop van het pand van de familie Stokkers en van het oude huis, thans bewoond door de Wed. Haar man, het postkantoor bij afbraak daarvan komt te staan aan de rand van de te sa neren dorpskern, waarbij een parkeerter rein aanwezig zal zijn. -De bouw zal dan zelfs goedkoper zijn dan in de Gaarden, omdat een deel der kosten op de sane ringsplannen zal kunnen worden overge dragen. Regeren is vooruitzien, aldus de heer Wansink; zo komt de sanering van de dorpskern spoediger tot stand. Boven dien hebben de zakenmensen gevraagd: plaats a.uJb. het postkantoor in de kom van het dorp. De heer Teeselink (CH) wilde de door braak van de Boschkamp naar de Herv. kerk en de sanering" van de dorpskern aan de bouw van het postkantoor koppelen; op deze. manier zou men de nieuwe dorps kern met dit nieuwe gebouw kunnen ver rijken. Dit zou hem zelfs wel f7,- per week waard zijn. De voorzitter waarschuwde er voor de bouw van het postkantoor niet aan de sa nering van de dorpskern te koppelen. Dit laatste wordt, gezien de nog aanwezi ge goede panden, een zaak van zeer lange adem. Bovendien wordt dit kantoor be slist geen gebouw, waarmee men de kern van het dorp zal verrijken en wordt het gebouw waarschijnlijk voor vele jaren achter de bestaande woningen wegge drukt. Denkt niemand aan de boeren, vroeg spreker zich af, wier belangen men ook heeft te dienen. Men loopt het ge vaar, dat het bankgebouw dan niet in de Gaarden zal verrijzen. De heren Klein Velderman (Alg. Be lang) en Landeweerd (AR) verklaarden voorstanders te zijn van een plaats in de kern van het dorp. Er is een belangrijk deel van de raad, dat de Gaarden niet wenst. De heren Brands (PvdA) en Sprokkereef (Alg. Belang) achtten het niet verantwoord de woonruimte van drie gezinnen, die nog ruimschoots aan de eisen voldoet, voor de plaats in het dorps centrum op te offeren. De afstand, zo ver klaarden zij, behoeft geen bezwaar te zijn, aangezien deze maar een paar hon- der meter meer bedraagt. Laatstgenoem de wees er op, dat het postkantoor moet worden gebouwd op een plaats, waar de oudjes veilig hun pensioen kunnen ha len. Er werden tijdens deze discussie nog tal van argumenten pro en contra aange voerd, die echter allen voornamelijk neerkwamen op de reeds aangevoerde motieven. Enkele leden wilden de be slissing uitstellen, anderen daarentegen waren van oordeel, dat men bij de vol gende beraadslaging weer met dezelfde argumenten zal komen aandragen. De burgemeester deed tenslotte het voorstel om het punt thans in behande ling te nemen, dat met 65 stemmen werd aanvaard. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het postkantoor in de Gaar den te doen bouwen, werd tenslotte met dezelfde stemverhouding aangenomen. Tegen stemden de heren Teeselink, Klein Velderman, Wansink, Landeweerd en Westerik. Bij de behandeling van de agenda werd aan de heer F. H. Markerink te Ensche de een perceel grond op het industrieter- reis van pl.m. 1000 m2 verkocht voor de prijs van f 4051,50. Aan de heer Ph. Veld- pape te Deventer werd een bouwterrein in de Gaarden verkocht voor f 19.118,60, waarop in de vrije sector 6 woningen zul len worden gebouwd. Aan de fa. B. Derk- sen te Enschede werd optie op een aantal bouwterreinen in de Gaarden verleend, waarop 20 woningen kunnen worden ge bouwd. Deze betaalt 2 pet. van de koop som als waarborgsom voor afname bin nen een half jaar. Verder werden nog bouwterreinen verkocht aan D. J. Schup- pert te Holten, Jongeneel te Nijverdal en E. Aanstoot te Holten. De keurmeester le klas, de heer H. W. Goorman, bevorderde de raad tot keur meester-opzichter en de keurmeester, de heer C. Dijkstra, tot keurmeester le klas. SLACHTHUIS De burgemeester deelde nog mede, dat de bouw van een nieuw slachthuis op toe ren begint te komen. De plattegrond is nog in handen van de directeur, die deze nader zal bekijken, omdat het met het oog op de uitbreidingen niet wenselijk is overijld tewerk te gaan. Hoewel het dagelijks bestuur in deze bouw aanvankelijk een zwaar hoofd heeft gehad, is het zijn standpunt geworden, dat men zich niet aan deze bouw kan ont trekken, omdat men de slagers destijds verplicht heeft in het gemeentelijk aba- toir te slachten. Dat dit alles lang geduurd heeft, is niet alleen de schuld van de architecten; het heeft B. en W. ook aan de nodige moed ontbroken. De heer Sprokkereef (Alg. Belang) vond de gedachte aardig om aan het slachthuis een diepvriesinrichting te ver binden. Een wijziging van het uitbreidingsplan voor de Gaarden, dat de bouw van rui mere woningen aan de Diesenplas toe staat, werd aangenomen. De heer H. A. Pessink, onderwijzer te Bathmen, werd met algemene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de open bare Uloschool. De heer Teeselink (CH) hoopte, dat het peil aan deze school, dat zo uitstekend is, zich zal handhaven; het is thans een Ulo school voor half Salland. Er werd een verordening vastgesteld, regelende de vergoeding door de ouders te betalen voor het volgen van bijzon dere schoolgymnastiek door kinderen der lagere scholen, die daarvoor door de schoolarts worden aangewezen. Deze ver goeding bedraagt f 0,25 per lesuur. De raad verleende verder machtiging voor de aanschaffing van een sirene voor de brandweer. Aangezien de stoomfluit van de zuivelfabriek niet geheel voldoet, zullen als overgangsmaatregel bij brand de kerkklokken geluid worden. NOODTOESTAND KLEUTERSCHOOL Bij de post inventaris openbare kleuter school merkte de heer Soer (PvdA) nog op, dat het niet afkomen van een ver gunning voor een nieuwe school een nood toestand veroorzaakt. Er is onvoldoende plaats voor de 72 leerlingen. De voorzitter wees er op, dat er wel een urgentieverklaring is, maar dat de plannen nog vastzitten in Den Haag. B. en W. werden verder gemachtigd voor de Uloschool een houten noodge bouw aan te schaffen. Op aandrang van de heren Klein Velderman (Alg. Belang) en Jansen (PvdA) zullen zij de mogelijk heid onder ogen zien of voor het bouwen hiervan de plaatselijke aannemers kun nen worden ingeschakeld. Goedkeuring is ontvangen 0111 900 m. van de Beumersteeg te verharden, waar van de kosten f40.000,- bedragen. B. en W. kregen machtiging dit werk onder hands behoudens goedkeuring G.S. op te dragen aan de Fa. J. Krekel en Zn. Bij een volgende gelegenheid zal aan de Fa. J. W. Klein Horsman werk worden gegund. Met de heer F. L. Tromop werd een akkoord bereikt over de aankoop van een stuk bouwterrein aan de Oude Diepen- veenseweg voor f 4500,-, terwijl aan de heer N. Mennes, vakleerkracht voor de lichamelijke opvoeding aan de openbare Uloschool, op zijn verzoek met ingang' van 1 september a.s. ontslag werd ver leend. Na de beslissing omtrent het postkan toor vroeg de heer Sprokkereef (Alg. Be lang) .bij de rondvraag inlichtingen over het tracé van de grote verkeersweg (E 8 naar het Westen, die door deze gemeente zal lopen van de Poppe over het erve Zorgvliet in de Beuseberg langs M. Velt- kamp naar de Schipbeek. Hij verzocht B. en W. er voor te willen ijveren, dat de schade, die deze weg zal veroorzaken, tot de kleinst mogelijke proporties wordt te ruggebracht. De burgemeester verklaarde, dat het college dezer dagen reeds aandacht aan deze zaak heeft geschonken door middel van het uitvoerig stel kaarten, dat daar van is ontvangen. Op 14 en 15 juli houdt de Raad voor de Rijkswaterstaat zitting voor de gemeenten in Goor. Men moet deze zaak zo breed mogelijk zien in ver band met het grote gewestelijke belang van deze weg. Op een vraag van de heer Teeselink (CH) antwoordde de burge meester, dat de Larenseweg door middel van een tunnel en een. oprit deze weg kruist en o.a. de Beuse'bergerweg hem door een tunnel passeert. Nadat nog door enkele leden gewezen was op het schilderwerk van de nieuwe woningen in de Gaarden, dat nog niet af is, op de noodzaak om spoedig over een saneringsplan van de dorpskern te be schikken en op de veel te nauwe toe gangsweg tot de Holterberg, sloot de voorzitter de openbare vergadering. Het college bleef nog bijeen om tij dens een z.g. praatje bij de haard te spre ken over het nieuwe uitbreidingsplan voor het oostelijk deel van het dorp en over een natuurbad. Officiële publicatie KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING (gewijzigd) Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op 27 juni, des voormiddags van 11 tot 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een onderteken de verklaring worden overgelegd, waar uit blijkt, waarom deze inenting achter wege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboortebe wijs mede te brengen, alsmede de inen- tingskaart, welke bij de geboorte-aangif te werd uitgereikt of het inentingsboekje, dat later is toegezonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar kunnen worden ingeënt. Holten, 18 juni 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. VERKOOP GEBRUIKTE SCHOOLBANKEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat zij voornemens zijn op dinsdag 30 juni 1959 des namiddags 2 uur op het plein van de o.l. school te Espelo tegen contante beta ling te verkopen: een aantal nog in rede lijke staat verkerende oude schoolban ken. De banken zijn een uur vóór de ver koop te bezichtigen. Holten, 25 juni 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER De burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij wegens va kantie afwezig zal zijn van 30 juni - 15 juli a.s. en van 18 juli - 26 juli d.a.v. Holten, 26 juni 1959. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. CONCERT HMV Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard geeft HMV maan dagavond om 8 uur een marsconcert op het plein voor de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid". Medewerking zal worden ver leend door de drumband. BERMBRAND Zondagmiddag omstreeks vier uur werd de Holtense brandweer gealarmeerd voor een bermbrand aan de Deventerweg ter hoogte van de Manenschijnsweg. Over een lengte van pl.m. 30 meter stond de berm en de slootkant in brand, kenenlijk als gevolg van een weggeworpen eindje sigaar of sigaret tenpeukje, want de brand was aan het rij wielpad ontstaan. Met de nevelbluswagen was het vuur in een minimum van tijd ge blust. Dit brandje zou de moeite van het vertel len niet waard zijn, ware het niet, dat juist deze zondagmorgen voor de radio gewaar schuwd werd tegen het wegwerpen van si garen- en sigaretteneindjes uit auto's, in ver band met de hoogst gevaarlijke brandbaar heid van de wegbermen langs bossen en hei develden. Langs de Deventerweg bestond daarvoor op genoemde plaats weinig gevaar, maar elders had dit voor het natuurschoon fatale gevolgen kunnen hebben. Het is nog zelden voorgekomen, dat de bermen van de wegen zo kurkdroog waren. Bromfietser tegen boom Zatei'dagavond omstreeks 6 uur is de P.T.T.- monteur de heer Th. Bouwman uit Apel doorn op de Rijssenseweg ter hoogte van de boerderij van de heer M. Teeselink door een onverklaarbare oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij bekwam een lichte hersenschudding, zodat hij op advies van dokter C. H. Rietdijk, die de eerste hulp verleende, met een taxi naar zijn woning in Apeldoorn moest worden overgebracht. Zondagmiddag was hij nog niet van de ge volgen van de botsing met de boom hersteld. Getuigen, die het ongeluk zagen gebeuren, konden geen enkele verklaring geven van het ongeluk. De bromfietser, die heel rustig reed, week plotseling van de weg af, zonder dat de weg of het rijwielpad ter plaatse on effenheden vertoonden.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 3