De groei van het Amerikaanse toerisme Nederland doet te weinig aan propaganda voor liet toerisme Avondverstrooiing voor vreemdelingen Droogte teistert landbouwgewassen Vrije-wegen-puzzelrit m Geslaagde avondvierdaagse in Holten SPORT mm' Canadezen kunnen het beter Veilingen uit nalatenschap SN DIT BLRD lte! HOOIBERG VERBRAND Tijdens een onweer, dat zich in de nacht van maandag- op dinsdag boven de Holter- berg en omgeving ontlastte, sloeg de blik sem in een hooiberg, toebehorende aan de landbouwer B. J. Scholman op de Lichten berg. De hooiberg geraakte in brand en het vuur werd door de eigenaar met behulp van de buren bestreden, totdat de Holtense brandweer ter plaatse was, om de blussing verder ter hand te nemen. De gehele hoe veelheid hooi moest worden uitgehaald en met een straal op de waterleiding gedoofd. De belendende woning liep, doordat het windstil was, geen gevaar. Verzekering dekt de schade. Er is tijdens dit onweer op de Holterberg en omgeving een flinke hoeveelheid regen gevallen. In het dorp Holten en de omge ving ten zuiden daarvan beperkte de regen val zich tot een heel licht buitje. In de dinsdagavond onder voorzitterschap van de vice-voorzitter van de V.V.V., de heer Beijers, gehouden vergadering van de betrokken commissie met de afgevaardigden van verschillende plaatselijke verenigingen, hebben deze weder hun medewerking toe gezegd aan het V.V.V.-vakantieprogramma. De toneelclub „O.C.H." zal op 21 juli een folkloristisch evenement organiseren in sa menwerking met de Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters" in de vorm van een boe renbruiloft, met daaraan waarschijnlijk ver bonden een zg. bal champètre in Kalfster- mansweide. De Bergruiters zullen voorts op 23 juli en op 13 augustus ruiterdemonstra- ties geven, terwijl zij op zaterdag, 1 augus tus, de provinciale kampioenschappen or ganiseren. De muziekvereniging „H.M.V." zal te be- ginnen op maandag 29 juni a.s. een marscon cert geven en vervolgens in de loop van het seizoen verschillende keren optreden. De M. en A.C. „De Holterberg" houdt op zondag 19 juli een puzzle-rit en op 16 aug. een oriën- teringsrit. Zij zal trachten de motorkozak ken naar Holten te krijgen, terwijl de Hol tense Handelsvereniging heeft toegezegd een gezelschap boerendansers voor de vreemde lingen te laten optreden. De C.O.C. geeft op maandag 29 juni, mede in verband met de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een toneelvoorstelling in Ire ne, waarbij zal worden opgevoerd de klucht in 3 bedrijven van Bets Peets: ,,'t Hing in de lucht". Op donderdag 9 juli geeft de gymnastiek vereniging „Bato" een openlucht-demonstra tie in het Sportdal, terwijl de Wandelsport vereniging „De Trekkers" op verschillende dagen avond-wandeltochten zal organiseren. Het is wel zeker, dat een aantal jongere actrices en acteurs, voortkomende uit de Haagse Comedic (directie Cees Laseur en Paul Steenbergen) onder de naam „Theater Ariequino" een openluchtvoorstelling zal komen geven op een nog nader vast te stel len datum achter in juli of voor in augustus. Het gezelschap geeft dan 's middags een kin dervoorstelling. Ten slotte worden door „Holtens Toneel" ook nog een of meer toneelvoorstellingen voorbereid en zal de Hondendresseerclub „Holten" op 1 augustus een demonstratie geven met keurig afgerichte politiehondene. De voetbalverenging „H.V.C." heetf toege zegd voor de sportieve jongeren, welke hier kamperen, enkele ontmoetingen in het Sport dal te zullen organiseren. De commissié krijgt weer de handen vol om alles te re gelen. Ulo-leerlingen geslaagd In de afgelopen week slaagden t.m. donderdag de volgende leerlingen van de openbare ULO school, alhier, te Deventer voor het einddiploma: Voor het diploma A met middenstandsdiploma: Herman Beltman, voor het diploma B: Piet Sinne- ma, Holten, Gerrit Haverslag, Nieuw Heeten, Albert Haverslag, Okkenbroek, Wim van Geenhuizen, Holten, Bertha Dol- lekamp, Holten, Jenny Crans, Holten, Jan- ny Aanstoot, Dijkerhoek, Toosje Wegsta- pel, Dijkerhoek en Ap Brokken, Larense- broek. Tot nu toe werd nog geen candi- daat afgewezen. De droogte der laatste weken begint ook in onze gemeente langzamerhand ernstige vormen aan te nemen. Vooral op de ho ge gronden dreigen rogge en haver nood- rijp te worden, terwijl op vele akkers op de licht doorlaatbare zandgronden de kor relzetting moeilijk tot stand komt, zodat de opbrengst geringer zal zijn dan in nor male omstandigheden. De haver is dit jaar op de meeste plaatsen extra kort, waarbij gerekend moet worden met min der dan de halve opbrengst. Ook de knolontwikkeling der aardap pels blijft op vele akkers bij de normale omstandigheden achter, doch hier zal wat de comsumptie-aardappelen betreft een plotselinge omslag van het weer nog veel verandering ten goede kunnen brengen. Over het algemeen staat de loofontwikke- ling er op de meeste plaatsen niet slecht voor. Voor de vorming van de knol is echter veel vocht nodig, dat thans gaat ontbreken. Veel weiden zijn rood verbrand, terwijl de eerste naweide slecht tot ontwikkeling komt. Toch is de melkontvangst, in tegen stelling met tal van gebieden elders in ons land, met name in de noordelijke provin cies, nog niet abnormaal teruggelopen. Wel dreigt het gevaar, dat bij aanhouden de droogte, deze teruggang zich nu snel ler, zal gaan ontwikkelen. De weiden hebben niet alleen van de droogte te lij den maar vooral ook van de schrale oos ten en noordenwind. Het melkvee schijnt zich bij de huidige weersomstandigheden echter zeer wel te bevinden, zodat on danks het gebrek aan ruwvoeder de melk- gift zich nog vrij goed handhaaft. Gezegd kan worden, dat in Holten de droogte nog niet de ergste vormen heeft aangenomen al zullen er plaatselijk wel ongunstige uitzonderingen zijn. PAEDAGOGIE M.O. De heer E. de Jong, onderwijzer aan de School met de Bijbel, slaagde aan de Vrije Universiteit voor de akte M.O.-A paeda- gogie. Als promotor trad op Prof. Wate rink. EINDDIPLOMA II.B.S. De heer Eddy Maats slaagde te Deven ter voor het einddiploma 5-jarige HBS met prachtige cijfers. MONTEURS-DIPLOMA De heer T. Stokkers Jr. slaagde te 's- Gravenhage voor het diploma 2e auto monteur. Zaterdag 27 juni (heden) bestaat nog gelegenheid tot deelname aan de door de motor- en automobielclub „De Holter berg" uitgeschreven z.g. „Vrije wegen- puzzelrit". Aan deze rit van pl.m. 25 kilometer binnen de gemeente Holten kan met alle soorten motorrijtuigen, bromfietsen en fietsen worden deelgenomen en er gelden geen voorschriften t.o.v. snelheid en er zijn geen controles. Op het routebeschrij- vings-formulier dat voor alle gemotori seerde deelnemers a f 1.en voor andere deelnemers a f 0.50 verkrijgbaar is bij Joh. Arfman, Stationsstraat 7; A. Schup- pert, Industriestraat 30 en H. Heyenk, Kolweg 44, moeten meer dan 30 aanteke ningen worden gemaakt over de gevolgde route en dit formulier moet uiterlijk za terdagavond 27 juni 's avonds 8 uur bij het clubhuis café Vruggink worden inge leverd, waar om precies 8.30 uur de „eindsprint" op papier zal worden „uitge vochten". Er zijn voor de winnaars van deze zeer attractieve rit mooie prijzen beschikbaar gesteld. VéGé-klanten naar Duitsland Een groot aantal klanten van VéGé- kruidenier M. Bolink maakte donderdag per O AD touringcar een uitstapje naar Duitsland. Via Groenlo werd naar Winterswijk ge reden, waar de grens gepasseerd werd. In 't hotel „Hennesee" in de omgeving van Münster werd koffie gedronken waar na de reis werd voortgezet naar Dort mund waar o.a. de televisietoren (met draaiend hotel) en de enorme sporthal werden bezichtigd. De dames kregen in Dortmund gelegen heid om te winkelen. Op de terugreis werd nog even aange legd bij hotel Roelofsen in Diepenheim. Hoogst voldaan kwam het gezelschap om pl.m. 11 uur weer in Holten aan. BOUW GRAANSILO Door het architectenbureau L. C. van de Bovenkamp te Holten werd woensdag avond in hotel Holterman aanbesteed het bouwen van een graansilo met maalderij aan de Dorpsstraat te Holten voor reke ning van de C. V. Gebr. Wansink te Hol ten. Ingeschreven werd als volgt: Perceel I: de gehele bouw, met uitzondering van het glas- en schilderwerk: Fa. Eshuis en Zn., Vriezenveen f210.000; Fa. H. Koopman en Zn., Holten f 205.860; Fa. Wed. Schutte, Zwolle f 201.200; Fa. Gebr. Pierik te Zwolle f 200.390; Fa. Schipper en Zn., Wierden f200.200; Fa. Haase en Roelofs te Rijssen f 199.950. Be groting f 207.769. Glas- en schilderwerk: W. Koopman te Holten f6300; H. H. J. Stukker te Hol ten f6200; Fa. A. Schipper, Holten f5770; Fa. G. J. Gervedink Nijhuis te Holten f5737; Fa. Gebr. Maats te Holten f5712; Fa. Gebr. Broekmaat te Holten f 5585. Begroting f 5500. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. De nog jonge wandelsportvereniging „De Trekkers" nam een werkzaam aandeel in het organiseren van de 15e N.U.W. avond-vier daagse, welke per plaats gehouden wordt waar een afdeling van de N.U.W. geves tigd is. Het aantal deelnemers liep niet in de hon derden, maar voor Holten mocht men toch tevreden zijn, aangezien dit de eerste avond vierdaagse ter plaatse was. Er werden 3 avondtochten van 15 km. ge houden en zaterdagsmiddags werd 20 km. ge wandeld. De laatste tocht liep over het hoog ste punt van de Holterberg. Het waren pret tige wandelingen langs lommerrijke en lan delijke wegen en er werden geen uitvallers genoteerd. De drumband van de muziekvereniging „H.M.V." zorgde voor een aangename ver rassing, door de wandelaars zaterdagmiddag vanaf de Rijssenseweg op te halen, waar hen een bos bloemen werd aangeboden en de laatste kilometers via de Oranjestraat, Pasto- riestraat, Larenseweg, Gaardenstraat, Dorps straat naar café Jansen te begeleiden. De 2e leider Paalman wist de tochten van de W.S.V. „De Trekkers" allen tot een goed einde te brengen. Op 4, 5 en 6 juli zal onze plaatsgenoot, de heer G. Paalman, deelnemen aan de ronde van Twente over afstanden resp. van 35—55 45 km. Zijn clubgenoten wensen hem een prettige wandeling toe in de ronde van Twente. o „Dé Trekkers" zullen zaterdag 27 juni deel nemen aan de wandeltocht te Brummen over een afstand van 25 km. Gedeeltelijke competitiestand van de 3e klasse N.U.W.: 1. De Trekkers, Holten 5217 2. Tempo, Diepenheim 5211 3. Overdinkel, Overdinkel 523 4. Holland W.W.S., Enschede 5113 5. K.S.W., Nijverdal 514 De heren G. Paalman en W. Dijkslag, leden van de W.S.V. „De Trekkers" en de heer E. Maats zullen dit jaar deelnemen aan de vier daagse te Nijmegen van 21 tot 24 juli, over een afstand van 220 km. VOETBAL Haarlese Boys 3Holten 2 0-4 Ook in de halve finale hebben de rood zwarten een ruime zege behaald op de seriewedstrijden te Nieuw-Heeten. De hoge temperatuur drukte het spelpeil enigszins. Nadat midvoor J. Ulfman eerst enkele kansen had gemist, wist hij na on geveer een kwartier spelen de score te openen, 10. Wel probeerden de Haar lese jongens de stand op gelijke voet te brengen, doch een machteloze voorhoede had niet veel kans bij de stug verdedigen de Holtenaren. Kort voor de rust bracht de Holtense midvoor de stand op 20. Na de rust zetten de Haarlese rood-wit- ten met veel succes de buitenspelval open. Talrijke keren stonden de Holtena ren hierdoor onnodig buitenspel. Door goals van M. Klein Velderman en H. Jan sen werd de score verder opgevoerd tot 4—0. om de eerste prijs tegen ABS 3 uit Bath- A.s. zondag speelt Holten 2 in de finale men. Waarschijnlijk komen de Bathemse voetballers uit met een versterkte opstel ling. De wedstrijd begint om 3.30 uur. De algemene ledenvergadering is niet op maandag 29 juni, maar op dinsdag 30 juni in café M. Kalf sterman. Het is een afgezaagde waarheid dat het toerisme elk jaar in omvang toeneemt, maar dit jaar is deze uitspraak wel in het bijzonder van toepassing. De opening van het Amerikaanse reisseizoen valt ongeveer in déze tijd van het jaar en zoals gewoonlijk zullen miljoenen Amerkanen hun vaderland tot in de ver ste uithoeken gaan bezoeken, maar het ziet er ook naar uit dat meer dan ooit grote aantallen Amerikaanse toeristen hun vakantie buiten de landsgrenzen zul len doorbrengen. Tot deze drang om andere landen te bezoeken hebben verscheidene factoren het hunne bijgedragen: de geestdriftige verhalen van hen, die na hun militaire dienst buiten de grenzen te hebben ver vuld, naar huis zijn teruggekeerd en de grote toename in z-eisfaciliteiten vooral in de laatste tien jaar. Het reizen is door John Kerigan. een minimum van tijd zorgen de reis bureaus er voor dat dit zo goed mogelijk gebeurt. Er worden speciale reizen geor ganiseerd, die enigszins aanknopen aan de belangstelling die de reiziger koestert voor alles wat met zijn beroep of liefheb berij samenhangt: voettochten, tochten te paard, bezoeken 'aan film-archieven, berg- beklimmingen, safari's in India en schat- zoeken in de Caraibische Zee en niet te vergeten de korte tochten die worden ge arrangeerd voor postzegelverzamelaars, tuinbezitters, balletliefhebbers en ken ners van antiek. Dit jaar zijn er voor het eerst speciale opvoedkundige reizen opgesteld voor jongelui onder de twintig. Wat dit soort reizen zo bijzonder be langwekkend maakt is dat ze mensen van verschillende afkomst, maar gelijke be langstelling samenbrengt en op die ma nier vrijwel zonder enige moeite het on derlinge begrip kweekt, waar de staats lieden maar al te vaak geen kans toe zien. \ls ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren? sneller en goedkoper geworden: nieuwe vliegtuigen en snelle schepen maken de overtocht korter en tal van Amerikanen zien er kans toe om binnen de grenzen van de hun toegeme ten vakantie en van hun begroting een reis om de wereld te maken. Er is blijkbaar meer dan een onzeker politiek klimaat voor nodig om Ameri kanen het maken van buitenlandse rei zen te beletten. Verleden jaar gingen on danks de gespannen toestand in Libanon 1.410.000 Amerikanen naar het buitenland en besteedden daar naar schatting een 2.150 miljoen dollar en dat in een jaar van economische teruggang! Voor 1959 zien de vooruitzichten er zelfs beter uit. De inkomens stijgen en de mensen zijn meer dan vroeger geneigd geld uit te geven. Het aantal reserveringen voor reizen naar het buitenland schijnt ondanks de on behaaglijke toestand in Duitsland de voorspelling van insiders te bevestigen dat 1959 een record jaar zal worden en dat daarvoor zelfs geen speciale aanspo ring, zoals een wereldtentoonstelling of het eeuwfeest van Lourdes, nodig is. - Volgens mededeling van het Bureau voor de Paspoorten zijn in het eerste kwartaal van dit jaar reeds rond 175.000 mensen naar het buitenland gegaan; meer dan driekwart van hen naar Europa, met Frankrijk aan de top. Brazilië trok de meeste bezoekers op het westelijk half rond en Japan in het Verre Oosten. Uit de verstrekte gegevens blijkt ook dat van de verschillende beroepen de geschoolde arbeider degene is die tot dusver de grootste reislust aan den dag heeft ge legd. Op hem volgt de huisvrouw en dat zal wel komen omdat 'n groot contingent van de reizen gezinsreizen zijn: kinderen en tieners maken zelfs al 12 procent uit van allen die de grens oversteken. Tot hen be horen ongetwijfeld veel studenten. Aangezien Amerikanen er op gesteld zijn op hun reizen zoveel mogelijk nieuwe in drukken op te doen en dat liefst in Met steun van de overheid zullen in Ne derland twee Hiltonhotels worden ge bouwd, welke de buitenlandse toeristen alle mogelijke luxe en comfort verschaf- Uit de nalatenschap van wijlen de heer Frans Jozeph ten Bos, in leven industrieel te Almelo, die op 19 december j.l. kinder loos is overleden, zijn de afgelopen dagen zeer grote boerderij en veilingen in Purme- rend en omgeving gehouden. In totaal kwamen dertien boerderijen onder de ha mer, alsmede zeer grote stukken bouw- en weideland. De totale opbrengst van de veilingen bedroeg ruim f 1.173.000. In vrij wel alle gevallen werden de pachters ko pers voor de maximumprijzen, welke wa ren vastgesteld door de Grond- en Pacht- kamer. Bij enkele boerderijen en perce len land maakten de erfgenamen gebruik van hun voorkeursrecht. Notaris Mr. J. J. F. A. M. Ruijgrok uit Beemster maakte aan het begin van de veilingen bekend, dat de 38 erfgenamen verspreid zijn over het gehele land, bene vens Nieuw-Zeeland, Canada en Ierland. Onder hen zijn o.a. meesters in de rech ten, industriëlen en destillateurs van het bekende vocht uit Schiedam. Van dat laatste bleven de vele boeren, die de vei lingen bezochten, overigens droog, want zoals bij alle openbare veilingen waren ook deze drooggelegd. fen zullen waaraan zij gewend zijn. Men verwacht er vooral veel Amerikaanse en Canadese gasten door te trekken. Waar de Nederlandse overheid in te kort schiet is, dat zij teweinig steun ver leent aan de propaganda voor ons land buiten onze grenzen. Toen wij het boekingskantoor van de KLM, Kingstreet 88 in Toronto bezoch ten, zagen wij daar allerlei luxueus uit gevoerde folders van diverse landen. Een en al kïeur en fleur. Maar van Ne derland was er slechts één miserabel grauw vod, het aankijken nauwelijks waard. Toen hebben we ons danig ge- ergerd. Dat is nu weer, zo dachten we, die echt bekrompen Nederlandse zuinig heid, welke de wijsheid bedriegt. Niet alleen in Canada, ook elders in het buitenland slaan wij met betrekking tot het propageren van het toeristenverkeer, naar ons land een pover figuur. De Ca nadezen zelf en onze Oosterburen, de Duitsers bijv. kunnen het veel beter. Dat Nederland nog zo in trek is heeft het waarlijk niet aan de propaganda te danken. Er zou zo veel meer kunnen ge beuren. Waar anderen te kort schieten, heeft de KLM zelf de reclame voor Holland ter hand genomen. Zij heeft een alleraardig ste gids doen samenstellen „Welcome from Holland", die het uitstekend doet. Dan organiseert de KLM tulpenshows, zij maakt reclame voor Nederlandse pro- dukten in haar etalage, kortom zij poogt de Canadezen Holland-minded te maken. Even de telefoon Reclame speelt een belangrijke rol in Canada. Men ziet dat aan de bladen aan radio en televisie (overigens een vreselijk iets die commerciële TV!) Men moet de Canadees echter in de huiskamer weten te bereiken. Dan kan het gebeuren dat hij de telefoon grijpt tal van zaken wikkelt hij op die manier af en een trip naar Holland of waar ook ter wereld bestelt. Alsof het de gewoonste zaak be treft. Uit: „Wat ik hoorde en zag in Canada", door H. de Lange (in het dagblad van het Oosten).

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2