Op de grote stille heide dwaalt een herder eenzaam rond Ill stelt die van vorig jaar in de sefiadisw Examen doen Hyidgenezinq jQf rTBABYDERH«ElPF avonturen Groter, fraaier en nog meer aangepast bij de wensen en verlangens van het pu bliek!' Dit uitgangspunt hebben de organisato ren van de tweede TTT, de tentoonstel ling .Twente Troef', die van dinsdag 16 tot en met 20 juni in de fabriekshallen van de voormalige N.V. J. ten Bos wordt ge houden, gekozen bij de opzet van de grootscheepse expositie. Dat de tentoon stelling de vorige in de schaduw zal stel len, staat reeds thans onomstotelijk vast. Want daarvoor zijn de waarborgen aan wezig: een respectabele lijst van inschrij vingen, waaronder die van tal van grote bedrijven uit den lande en een reeks nauwkeurig samengestelde, eerste klas avondprogramma's. De tentoonstelling zal in omvang die van het vorig jaar overtreffen. Er komt een speciale afdeling onder het motto: .Twente Toont Textiel', waarin o.a. enige van de grootste Twentse textielbedrijven zich in een waarlijk imposante manifes tatie zullen presenteren. ,Doe het zelf' is een ander gedeelte van de expositie. De naam spreekt reeds voor zich zelf. Hier vindt men alles op het ge bied van zelfwerkzaamheid, vrijetijdsbe steding met de allernieuwste snufjes. Een grote inzending zal speciaal zijn ge wijd aan de agrarische sector: tal van landbouwmachines en -werktuigen vor men er een onderdeel van. Wierden zelf zal zich presenteren in de afdeling ,Wat maakt Wierden', terwijl de tentoonstelling verder door zijn veelzij dige aspecten een volledige afspiegeling mat actieve,beheerste zenuwen HSjnhardt s Zenywtabietten KOUDBLOEDPAARDEN AANGEWEZEN VOOR DE CENTRALE KEURING Bij café „Het Bonte Paard" te Dijker- hoek had dinsdagmorgen de jaarlijkse stamboekkeuring plaats, die tevens een voorkeuring is voor de centrale keuring, welke op 8 juli 1959 te Dedemsvaart ge houden zal worden, van de afdeling Over ijssel der Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Er werd een goede collectie jonge paar den aangevoerd, die allen voor de centra le keuring werden aangewezen, t.w. „Ir ma van Overvelde", eig. W. F. Boode, Espelo, Holten, „Dora van de Draaibrug' eig. J. W. Steven, Espelo, Holten, „Marle van Bombo", eig. H. A. Haarman te Raalte, „Nokalona van Vijfhuizen" van dezelfde eigenaar, „Hilda van Willems hoeve", eig. G. Haarman, Espelo, Holten en „Frida van Moustic" van dezelfde eigenaar. Opgenomen werd in het keurstamboek „Marie van Bombo" van de heer H. J. Holterbroek te Okkenbroek. Als keurmeesters fungeerden de heren A. Bruggeman te Hardenberg, H. J. M. Giesen te Wijhe en F. H. Wiegman, secr. der afdeling te Deventer. BOSBRAND LAAIDE WEER OP Zondagmiddag om 2 uur moest de brandweer weer uitrukken voor bos- en heidebrand achter het woonwagenkamp, waar vrijdagmiddag een oppervlakte van bijna een hectare een prooi der vlammen werd. Het is niet komen vast te staan of hier kwaadwilligheid in het spel was, dan wel of smeulende resten vaft de brand van vrijdag nieuw voedsel hadden ge kregen en door wind en zon aangewak kerd, de heide weer in brand gezet had den. Omwonende landbouwers waren reeds toegeschoten en hadden met schoppen en vuurzwepen van de bosbrandweer het vuur reeds grotendeels bedwongen, zodat de brandweerlieden, die met de nevel- bluswagen arriveerden, de nablussing ter hand konden nemen. Na een uurtje konden allen van dit warm karwei weder inrukken. Zondagavond om pl.m. half tien moest de brandweer nogmaals uitrukken voor een begin van bosbrand bij hotel ,,'t Los se Hoes" het museum van de heer Piet Bos. Jongelui die de rook zagen opstij gen blusten het vuur, maar het bleek raadzaam, dat de brandweer de nablus sing ter hand nam om erger te voorko men. DIPLOMA KRUIDENIER Bij de te Deventer gebouden examens slaagden mej. Minie Derksen en de-ge broeders Jan en Henk Paalman, Raalter- weg, voor het diploma kruideniersvak. Zij ontvingen hun opleiding van de NIVA te Rijssen. PRACHTIGE OPBRENGST De tijdens de Pinksterdagen in de Ge reformeerde Kerk ten bate van de Zen ding op Soemba gehouden collecte heeft f785,- opgebracht. Officiële publicatie WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Hol ten vestigen er de aandacht op, dat van 1 juni tot 1 september a.s. de winkels tot des avonds 8 uur voor het publiek ge opend mogen zijn, terwijl in die maanden de verplichte maandagmiddagsluiting niet van toepassing is. De uitoefening van de straathandel is gedurende die periode toegestaan tot 21 uur. Holten, 28 mei 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester W. BEIJERS, wnd. secretaris. zal vormen van wat handel, industrie, nij verheid en ambacht hebben te bieden. Een zee van licht en kleur, tal van ver beteringen ten gerieve van de tienduizen den bezoekers, meer comfort voor de standhouders en systeem van éénrichting- verkeer door de indrukwekkende hallen, dit alles vormt het bewijs van de grote ingrijpende veranderingen, die de TTT 1959 zullen maken tot een uniek evene ment. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder VOETBAL De Holtense junioren hebben tweede Pinksterdag deelgenomen aan het grote serietournooi van de Twentse Voetbal Bond. Het A-team speelde met drie inval lers, de eerste wedstrijd tegen De Zweef A uit Nij verdal. Hoewel de Holtenaren in de competitiewedstrijden alle twee keer wonnen, was het nu De Zweef, die een fraaie 40 overwinning boekte. De wedstrijd tegen M.V.V. A uit Al melo werd eveneens verloren. De rood zwarten hadden veel pech in deze wed strijd, enkele schoten belandden tegen de paal. De Almeloërs wisten twee onno dige fouten in de Holter defensie af te straffen. In de tweede helft scoorde M. KL Vel- derman het enige Holtense doelpunt 21. De Holtenaren speelden hun laatste wed strijd tegen Bornerbroek A. Hoewel Hol ten de beste kansen kreeg, slaagde Bor nerbroek er in de verdediging gesloten te houden. De eindstand van deze wedstrijd was 00. De Zweef A won alle drie wedstrijden en bezette daardoor de eerste plaats. Holten B, ook al met enkele invallers, speelde tegen SVVN C en de Zweef D gelijk (00 en 11). Tegen Enter B moesten de Holtenaren een 40 neder laag incasseren. Enter B werd deze com petitie met 70 en 80 geklopt door de rood-zwarten Enter B werd winnaar in deze poule. RKSV A HOLTEN A 0—3 Deze laatste wedstrijd hebben de Hol tenaren zonder veel inspanning verdiend gewonnen. De Holtenaren zijn op de tweede plaats geëindigd met twee pun ten achterstand op Excelsior A. A.s. zaterdagavond 7.15 uur speelt in het Sportdal een jeugdelftal tegen een combinatie van Holten 2 en 3. De opstellingen voor deze wedstrijd zijn: Jeugdelftal (wit shirt): Doel; A. Stokkers; achter: G. Brinks en G. Bannink; midden: J. Paalman, A. Wes- terik, E. Maats; voor: J. ten Velde, H. Brands, M. KI. Velderman, H. Jansen en H. Schutte. Holten 2-3: Doel: W. Biesters; achter: M. Bosschers en A. Nijenhuis; midden: M. KI. Hors man, J. Dolman, E. Vincent; voor J. Meer man, W. Bunt, J. Nijland, A. Paalman en H. v. d. Bos. VEILIG VERKEERSEXAMEN SCHOOL JEUGD HAD GUNSTIG RESULTAAT Onder auspiciën van de Commissie voor Veilig Verkeer, die werd bijgestaan door tal van medewerkers, hebben vrijdagmorgen 127 leerlingen van de lagere scholen in deze gemeente deelgenomen aan het verkeers- examen voor veilig verkeer van de school jeugd. Dit practisch examen is onlangs voor afgegaan door ,een schriftelijk onderzoek van de thans deelnemende candidaatjes. 117 van hen legden een voldoende proef af en behaalden daarmede het diploma. 10 candi daatjes moesten worden afgewezen. Bij de geslaagden waren er 12, die zowel het schrif telijk als het practisch onderzoek foutloos be ëindigden. Het parcours, dat moest worden afgelegd, liep van de fontein aan de Molenbelterweg via de Koninginnelaan, Burg. van der Borch- straat, Dorpsstraat, Stationsstraat, Waagweg, Industriestraat, Kolweg. Kerkstraat, Haar- straat, Gaardenstraat en Schoolstraat naar de School met de Bijbel, waar het einde was. Op deze route doen zich voldoende ver keersobstakels en -problemen voor om de candidaten behoorlijk te testen op hun ken nis van de verkeersregels en verkeerstekens 1 -borden. De groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant R. Petter, heeft 's middags namens de burgemeester de diploma's aan de ge- jongens en meisjes met een toepas selijk woord uitgereikt. BOTSING OP DE RAALTERWEG Op de Raalterweg had vrijdagavond omstreeks half zes ter hoogte van de vroegere uitmonding van de Motieweg een aanrijding plaats tussen een vracht auto en een personenauto, die enkel ma teriële schade ten gevolge had. Onze plaatsgenoot de heer J. D. Vin cent vervoerde in zijn personenauto met open dak pl.m. 40 bonenstokken, die hoog boven de auto uitstaken. Waarschijnlijk heeft hij bij het passeren van een boven grondse electrische leiding aldaar teveel aandacht geschonken aan de mogelijkheid tot een ongehinderd onderdoorrijden en te plotseling geremd, waarbij hij teveel op de linker weghelft kwam, juist op het moment, dat een vrachtauto, bestuurd door de heer H. Baltes, eveneens uit Hol ten, die achter hem reed, zijn auto wilde inhalen. Het werd een flinke botsing, waardoor de Volkswagen van de heer V. van achter flink beschadigd werd. Zijn bij hem inzittende 4-jarige dochtertje kreeg een licht schrammetje in het ge laat. mmmm Sedert 1957 is er in onze omgeving ook weer een kudde schapen gestationeerd, n.l. op de Koningsbelten! Deze behoren aan de Stichting Van Heek uit 's-Herenberg. Mo menteel bestaat deze kudde uit pl.m. 120 schapen en 74 lammeren, z.g. Drentse Heide, schapen (langstaarten). Het ligt in de bedoeling om de kudde op te voeren tot pl.m. 200 stuks. Voordat wij van de schapen een plaatje maakten, brachten wij eerst een bezoek aan de fam. Schotman, aan de autoweg, die het beheer heeft over de terreinen en de scha pen. Het was een aardig gezicht te zien, hoe vlug een lam kwam aandraven, toen de pl.m. 4-jarige Gerard Schotman met de fles melk in de wei kwam. De oorzaak, dat ze elkaar zo goed kenden, was gelegen in het feit, dat Gerard, met behulp van de herder, de heer H. Derks, dit lammetje had opgè- fokt met de fles, toen het moederschaap voortijdig stierf. Het lammetje was voor spoedig gegroeid en kende de stemmen van de verzorgers zeer goed. De schaapskooi is modern van opzet, met diverse afdelingen voor schapen, lammeren etc.- en van hout gemaakt, in tegenstelling met die van vroeger, die van heide en plag gen waren opgebouwd. Aangezien de schapen met het prachtige weer reeds vroeg de heide waren opgegaan, gingen we, vergezeld van de heer Schot man, de herder met de schapen zoeken. Ge lukkig wisten we de richting, zodat we al vlug in de buurt van het (echte) hoogste punt waren, waar de schapen graasden. Het was een prachtige morgen, en alhoe wel het iets nevelig was, kon men vrij dui delijk Nieuw-Heeten enerzijds en Lutten- berg anderzijds zien liggen. Het bleek, dat de schapen reeds om half 7 de heide opgingen, tot pl.m. 12 uur. Dan gaan ze weer huiswaarts in de weide, en in „Lekker hè"zegt de 4-jarige Gerard Schotman tegen zijn favoriet, het lammetje dat „met de fles" is grootgebracht. Het lam metje groeide voorspoedig en was vertrouwd met het stemgeluid van z'n kleine verzorger. de schaduw, want aan een hete zon hebben ze een hekel. Van 3 tot 6 uur gaan ze dan nog even de heide op. Diverse bijzonder heden werden ons verteld, zowel door de heer Schotman als door de reserve-schaap herder, de heer J. A. Spolder. De tegen, woordige herder gaat niet meer als vroeger al breiende over de hei, maar uit het ge sprek met laatstgenoemde bleek wel, dat er voldoende andere afwisseling is. Als er veel oude heide zit, kan de heide niet kort gehouden worden. Daarom wordt er thans elk jaar een stuk afgebrand, zon der schadelijke gevolgen voor de heide. Het stuk dat het vorig jaar was gebrand, liep tenminste al weer mooi uit. Voor een kudde schapen is veel ruimte nodig, maar dat is op de Koningsbelten met pl.m. 600 h.a. nog wel aanwezig. Het Drentse schaap kan hoofdzakelijk van heide leven, in tegenstelling met het Friese of Texelse schaap, dat uitsluitend op gras leeft. Het schapen-houden is geen bedrijf meer, dat veel winst maakt. Integendeel. Niette genstaande dat is 't een prachtig gezicht, om deze wollige kudde op de heide bezig te zien. Het schapen-hoeden moet ook nog ter dege geleerd worden. De opleiding duurt pl.m. 2 jaar. De mooiste tijd van de verzorging is de tijd, wanneer de lammeren komen. Het is misschien wel interessant te vernemen, dat de lammeren steeds hun eigen ooi terug we ten te vinden, en dat deze alleen maar ge zoogd worden, wanneer de oude hen roept. Op andere tijden geven ze „niet thuis". Als we de terugweg weer aanvaarden, zweeft boven onze hoofden een havik, ter wijl op enige afstand de kiekendief laag over de grond zijn prooi zoekt. Er wordt voor ons nog een wulpennest opgezocht, doch een drietal jongen ligt dood in het nest! Een grutto laat als afscheid zijn geluid ook horen. Het was een prachtige morgen. GEEN DRINKWATER Vorige week zaterdagavond pl.m. 7 uur werd de druk op de drinkwaterleiding van de Waterleiding Mij „Overijssel" N.V. zo gering, dat verschillende percelen op de Holterberg plotseling van water ver stoken bleven. Ook in de buurtschappen zal men door het drukverlies bijna zon der water. Dit verschijnsel doet zich telken jare voor bij langdurige droogte. Er wordt dan zoveel water gebruikt voor het be sproeien van tuinen en grasgazons en voor het koelen van de melk op de boerde rijen, dat de pompen op het „Hoge Hexel'' bij Daarle en op de Otler bij Holten het niet af kunnen. Het verschijnsel van de geringe druk had zich ook al een paar avonden eerder voorgedaan. Het is noodzakelijk, dat de gebruikers van tuinsproeiers en dergelij ke zich beperken in het waterverbruik voor deze doeleinden, opdat andere aan geslotenen zich niet beroofd zien van het hoog nodige water voor huishoudelijk ge bruik. Zaterdagavond was de druk be trekkelijk gauw weer normaal. Het is echter ook wel voorgekomen, dat men op de Holterberg uren zonder water zat. Dit grote watergebruik en de lage druk op de leiding heeft bovendien tot onaange naam gevolg, dat uit verschillende dode punten uit de leiding het daar opgehoopte roestwater door de buizen wordt gevoerd, zodat het water sterk geel van kleur is terwijl wij de indruk hebben, dat door het sterke oppompen ook zand in de lei dingen terecht komt. Vooral op maandag komt dit nog al eens voor en is dit niet prettig met het oog op de was. Het ver dient wellicht aanbeveling, dat de direc tie van de Waterleidingmaatschappij hier op van hogerhand eens gewezen wordt. Vóórhellere Baby-huidje IN HET PAARDENSTAMBOEK Bij de vrijdag van de vorige week bij café ,Het Bonte Paard' vanwege de afde ling Overijssel van de VLNgehouden jaarlijkse stamboekkeuring van warm- 'bloedpaarden werden alle drie aange voerde merries van het Gronings type in het stamboek ingeschreven. Het betrof hier dieren van de heren G. W. Baltus, Holterbroek; H. W. Wevers, Zuidloo, Bathmen en G. J. Stegeman, Bathmen. Als keurmeester trad op de inspecteur van het paardenstamboek, de heer G. A. R. Nieuhoff te Vriezenveen. WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! 10. „Ziet u wel, kapitein; de kever moet doodge maakt worden!" „Ja. maarprotesteerde Pepito weer. „Wat een ongehoorzaam geval!" stoof Bloobeest op. „Jij kan toch niet praten, dat staat toch in myn boek!" En woedend kwam hij met de insectenspuit in zijn hand geklemd op Pepito af, die van schrik achterover tuimelde. „Tut-tut-tut," suste de kapitein Druppel. Geen averij alsjeblieft; de verbandtrommel is leeg. Ik zal jou eens wat vertellen matroos-kok Bloobeest! Dat je een meesterlijke snertb er eider bent, staat als een paal boven water. Dat je het dek overbo dig vaak schrobt, is ook een van je twijfelachtige kwaliteiten. Maar dat die kleine langoor met zijn scheepstrui een scheepstor is, nee, dat maak je de zeehonden maar wijs. We zullen de boeken raad plegen!" Kapitein Druppel greep een boek van de plank en vond na enig zoeken de afbeelding van, een beestje, dat veel overeenkomst vertoonde met Pepito. „Aha," zei hij, luister eens even. Het is een dood gewoon konijntje. Het woont in een hol onder de grond. Hm, geef mij maar een schip!"Hij is verzot op sappige wortels. Sommige soorten kun nen spreken. Niet sterk Nogal verstandig. Liefheb ber van spannende avonturen!

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2