Wetenswaardigheden uit Groot Brittannië Luchtvaart ROXASECT GEBR. WANSINK „EGALITE" strijkplank „RUTOr strijkbout DE SMID VAN DE KOL Mededelingen Gemeentelijke Zendingscommissie GESLOTEN Een goede advertentie Hollens Nieuwsblad BOER STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS HELP!! HIER ZIJN WIJ STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Septemler a.s. aanvang adie v@er bouw van ISO kerken Met schietstoel uit vliegtuig onder water Veemarkt Rijssen Wanneer U uw huis vrij wilt hebben van VLIEGEN, MUGGEN, MOTTEN ENZ., is hiervoor het middel: ROXASECT Een product van Philips-Roxane. Verkrijgbaar bij: U KENT GEEN STRIJKPROBLEMEN MEER met de en de Wegens plaatsgebrek in „Hervormd Holten" wordt op verzoek van de Ned. Herv. Kerk onderstaand bericht opgenomen in ons blad. Dezer dagen ontvingen wij het jaarverslag van de Classicale Zendingscommissie over 1958, zodat nu ook de definitieve totaalopbrengst voor de Zen ding in 1958 uit onze gemeente bekend is. In totaal kwam in 1958 uit Holten voor de Zen ding binnen: 6354.53 (vorig jaar 5436.40). Dat is dus in 1958 een vooruitgang van 918.13. Een prachtig reusltaat! Zien wij naar de andere 15 gemeenten van onze classis, dan blijkt uit het jaarverslag, dat Holten wat de totaal opbrengst voor de zending betreft, evenals in 1957, op de tweede plaats komt. Nijver dal bracht n.l. in totaal 7507.26 bijeen. Echter bedroeg de voorsprong van Nijverdal op Holten in 1957 nog 2101.50, thans is de voorsprong van deze koploper op Holten ingekrompen tot 1152.73, dus bijna gehalveerd. Wat de opbrengst per jaar per ziel aangaat, staat, evenals vorig jaar, het kleine Okkenbroek vooraan met 2.63 per ziel per jaar voor de Zending en wordt, óók evenals vorig jaar, op eerbiedige af stand gevolgd door Raalte met 1.60 per ziel per jaar. Maar dan komt Holten, dat vorig jaar nog op de vierde plaats stond, nü op de derde plaats met een opbrengst van 1.46 per ziel per jaar. Dankbaar voor datgene wat wij mochten berei ken zullen wij ons allen gezamenlijk moeten in spannen om dit mooie hoge peil tenminste te hand haven. Wanneer uw Pinkstergave voor de Zending nog niet werd opgehaald, gedenk dit offerzakje dan eens extra! En vergeet nooit de Zendingsbus bij de uitgang der kerk, want vele kleintjes maken één grote. Wij danken U hartelijk voor de medewerking, die wij van U mochten ervaren en die wij van U mogen verwachten. Namens de Gem. Zendingscommissie, C. C. ADDINK, voorzitter A. MüLLER-TIESINK, secr. W. DRENT, penningmeester. TE KOOP: 15 a 25 jonge HENNEN wit x rood oud 4 maand. H. TRAANMAN, Dijkerhoek 96, Holten TE KOOP: BERINI BROMFIETS KOLWEG 34. TE KOOP: JONGE HENNEN 9 weken oud tegen bronehitus en vo gelpest geënt. J. BEUNK, Look 22, Holten GEVRAAGD DAGMEISJE wegens huwelijk van het tegenwoordige tegen juli of augustus WED. WANSINK, Molenbelterweg 2, Holten Wegens VAKANTIE van maandag 25 mei tot en met woensdag 27 mei Fa. T. Koopman en zn. Dorpsstraat 16 „DE SPAR" JONGE REEPINCHERS 8 weken (Reu's) keuze uit 5 stuks KLEIN VELDERMAN Industriestraat 5 doet „wonderen" voor de verkoop! Voor de ^r ARBEIDSBESPARING BIJ DE VOEDERWINNING Zowel in de industrie als in de land bouw beleven we momenteel een storm achtige ontwikkeling. Automatisering, mechanisatie, arfeeidsrationalisatie heb ben tot doel niet alleen de arbeidsproduk- tiviteit te verhogen, doch ook de arbeid te vergemakkelijken en te vereenvoudi gen. In de landbouw kan en mag men niet achter blijven. Er zijn op onze landbouw bedrijven vele werkzaamheden, die veel en zware aiibeid vergen. Op de weide- en gemengde bedrijven is het vooral de voe derwinning, die veel en zware arbeid vraagt. Allerwegen wordt gezocht (ge tuige de vele machines en andere hulp middelen die aan de markt zijn) naar ver lichting en vereenvoudiging van deze ar beid. Op het gebied van de hooiwinning speelt naast vereenvoudiging van de arbeid, ook de vermindering van het risico door slecht weer een grote rol. Het nadrogen van het hooi in de schuur door middel van een electro-ventilator verkort het hooien op het veld aanzienlijk. Deze vinding, die van betrekkelijk recente datum is, vindt zeer snel ingang bij de praktijk, terwijl het gebruik van ruiters bij de hooiwinning ondanks een uitgebreide propaganda hier voor betrekkelijk weinig ingang heeft ge vonden. Op het gebied van de kuilvoerwinning is vele jaren getracht de boer te overtui gen van het nut van het gebruik van con serveringsmiddelen, zoals AIV-zuur, me lasse e.d. Het resultaat is tot nu toe ech ter maar zeer gering geweest. De oorzaak hiervan moeten we o.i. vooral zoeken in het feit, dat deze methoden bij de tegen woordige arbeidsbezetting te omslachtig zijn. Bovendien valt de voederwinning op de gemengde bedrijven gedeeltelijk sa men met de verpleging van de akker bouwgewassen, aardappelen en voeder bieten. Tot nu toe wordt bij de voederwinning de nadruk gelegd op de hooiwinning. Eerst alles op alles zetten om voldoende hooi te winnen. Daarna is het kuilvoer pas aan de beurt. Toch heeft het winnen van een flinke hoeveelheid kuilvoer dermate grote voor delen, dat wij ons moeten afvragen of het wel juist is dat de boer van de beschik bare tijd zoveel besteedt aan de hooiwin ning. Door voederproeven is voldoende aan getoond, dat zonder bezwaar en zelfs met voordeel van de melkproduktie de hoe- veelhuid kuilvoer opgevoerd kan worden tot 30 kg per dier per dag. De hoeveel heid hooi kan dan aanmerkelijk minder groot zijn. De voordelen liggen voor de hand. 1. Vermindering van het weersrisico. 2. Kuilvoerwinning is vollediger en goedkoper te mechaniseren. 3. Bij een grotere hoeveelheid kuilvoer in het rantsoen een hogere voeder- waarde in dit ruwvoederrantsoen, dus meer melk uit het ruwvoer. 4. Verhoging van de netto-opbrengst van het grasland door minder oogst- en bewaringsverliezen. Vooral voor het tweede punt ,Het volle diger en goedkoper mechaniseren van de kuilvoederwinning' willen we nog in het bizonder Uw aandacht vragen. Een nieuwe .machine' voor het inkui len, de z.g. .maaikneuzer', die onder ver schillende merken in de handel wordt ge bracht, heeft haar intrede gedaan. Deze machine maait en kneust het gras en blaast het tegelijkertijd in een achter de machine gekoppelde wagen. Het kneu zen van het gras bevordert in sterke mate de onmiddellijke uittreding van .suikers', waardoor een goede conservering wordt verkregen. In het algemeen kan dan ook zonder toevoeging van een conserverings middel worden gewerkt. Een uitzonde- ring moet worden gemaakt voor 't herfst- gras, omdat in de nazomer het suikerge halte in het gras aanmerkelijk lager is. De arbeidsbesparing, verkregen door deze nieuwe methode, is zeer groot. In 3 uur kan één man (trekkerchauf feur) 1 ha. gras maaien en opladen. Voor het afladen bij de silo of kuil en het aan- en afrijden zijn vier personen nodig, t.w. 2 afladers, 1 in de silo en 1 tussenrijder met paard of trekker. Totaal zijn dus nodig 15 manuren en 6 trekkeruren voor het vei-werken van 1 ha. gras. BESTRIJDING VAN ENKELE INSECTEN IN BIETEN In zeer veel bietenpercelen worden mo menteel aan de onderkant van de blade ren de kleine langwerpige witte eitjes van de bietevlieg aangetroffen. Ook wor den in verschillende bietenbladeren reeds de maden waargenomen, die het bladmoes tussen de opperhuid wegvreten (mine- ren. Het is niet eenvoudig om vast te stel len of een bestrijding met chemische mid delen noodzakelijk is. Zijn de bieten flink aan de groei en zijn er weinig eieren per plant afgezet, dan kan met een bestrijding nog wel even gewacht worden. Wanneer de bieten echter nog klein zijn en in ver band met de droogte of om andere reden niet groeien willen en er komen meer dan ongeveer 8 eitjes en/of larven per plant voor, dan is het gewenst een chemische bestrijding uit te voeren. Dergelijke perce len zijn momenteel op meerdere plaatsen te vinden. De middelen die hiervoor gebruikt kun nen worden zijn de volgende: 1. Dieldrin 25 naar 0.6 kg of 0.6 liter per ha of heptachloor 25 naar 1 kg of 1 li ter per ha moet worden toegepast op een gewas waarin de eerste mineergan gen worden waargenomen. 2. Zodra de helft van de planten xnineer- gangen vertoont, dient men diazinon 20 naar 0.75 kg of 0.75 liter per ha of para- thion 25 naar 0.6 kg of 0.6 liter per ha of Dipterex naar 0.6 kg of 0.6 liter per ha te gebruiken. Ook worden op verschillende percelen de eerste kleine haardjes van de zwarte bonen- luis aan de onderkant der bladeren gevon den. Het is momenteel nog niet nodig om alleen tegen deze luizen een chemische be strijding uit te voeren. Mocht echter zowel bietevlieg als zwarte bonenluis in een zo groot aantal voorkomen dat een bestrijding noodzakelijk wordt geacht, dan moeten de volgende middelen in de- hierbij opgegeven concentraties worden verspoten: Diazinon 25 naar 2% kg of 2% ltr. per ha. Parathion 25 naar 2 kg of 2 liter per ha. Malathion 50 naar 2 liter per ha. Isolan 20% naar iy2 liter per ha. Ook kunnen verschillende systemische middelen tegen deze beide insekten toege past worden. Alle genoemde middelen zijn giftig voor mens en dier. Als ze nog niet op één staan, wacht dan enige dagen na de behandeling met het opeenzetten der bieten. Het resultaat van de bestrijding zal in het algemeen beter zijn, naaimate deze middelen in een grotere hoeveelheid water worden toegepast en de luchtvochtigheidstoestand tijdens de behandeling hoger is. Als alle grond van het perceel bespoten wordt, b.v. bij machinale bespuiting, is per ha. ca. 800 1000 liter water nodig. Bij bespuiting met een rugsproeier, wanneer alleen de rijen bieten bespoten worden, is ca. 300 liter per ha. vol doende. Bij sterk drogend en zonnig weer heeft het uitvoeren van een bespuiting wei nig zin. Men kan dan beter 's avonds na 6 uur bij stijgende luchtvochtigheid spuiten. GRENSBEWEIDING Gedurende de laatste tientallen jaren zijn er met de georganiseerde dierziek- tenbestrijding zeer belangrijke successen behaald, aldus de heer E. de Nooij, In specteur van de Veeax-tsenijkundige Dienst voor Overijssel voor de microfoon. Het is gelukt, de gehele veestapel vrij te maken van tuberculose. Het mond- en klauwzeer is bedwongen, door jaarlijks de gehele veestapel te enten. De bestrij ding van het besmettelijk verwerpen on der het rundvee begint duidelijke resul taten op te leveren. Ook de bestrijding van andere ziekten, zal, indien hier nog geen begin mede is gemaakt, met kracht ter hand worden genomen. Voor het bereiken van gunstige resul taten is veel inspanning en veel geld no dig. Wanneer de veehouders door geza menlijke inspanning en opoffering er uit eindelijk in slagen successen te behalen, is t een taak van de overheid er voor te wa ken, dat geen gevaren van buiten af de veestapel opnieuw kunnen gaan bedrei gen. Hierbij moet in de 1ste plaats worden gedacht aan de invoer van buitenlands slachtvee. Strenge bepalingen maken het onmoge lijk dat deze dieren in contact komen met het Nederlandse vee. De uit het buiten land ingevoerde slachtrunderen moeten, als 't ware, vanuit de wagons het slacht huis binnen stappen. Aan deze eis wordt streng de hand ge houden. Niettemin is er een bijzondere omstandigheid, waardoor contact van Ne derlands vee met rundvee uit andere lan den niet volledig kan worden voorkomen en wel langs onze grenzen met Duitsland en België. Als nu maar alle Nederlandse dieren op Nederlands gebied blijven en alle Duitse of Belgische dieren op hun gebied, zou de zaak niet moeilijk zijn. Door de omstandigheid echter, dat vele Nederlandse veehouders landerijen be zitten op Duits of Belgisch gebied en vele Duitsers en Belgen weidegronden heb ben in Nederland, wordt de kwestie in gewikkelder en gevaarlijker, omdat daar door de veestapels vrij intensief met el kaar in aanraking kunnen komen en el kaar gemakkelijk kunnen besmetten. Het is dan ook niet verwondelijk, dat aan buitenlands vee, dat op Nederlands grondgebied zal worden geweid, zeer strenge eisen wordt gesteld. Zowel met Duitsland als met België is na uitvoerig overleg overeengekomen, dat het vee de gi-ens niet mag passei'en, wanneer het niet volkomen gezond en vrij van tuber culose en besmettelijk verwerpen is. De dieren moeten geënt zijn tegen mond- en klauwzeer. Alle dieren worden stuk voor stuk door de ambtenaren van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht gekeurd voordat ze worden toegelaten. Hierbij woi'dt vooral ook gelet op de aanwezig heid van runderhorzellarven. Mlet de runderhorzels is het langs onze grenzen een moeilijk geval. De larven van deze insekten veroorzaken bij het rundvee een huidlijden, dat later, wan neer de huiden tot leer verwerkt worden, grote economische schade tengevolge heeft. De insekten zelf bezitten echter een actieradius volgens de laatste gege vens van tenminste 15 km. Deze insek- tenplaag wordt in ons land reeds jaren lang intensief en met goed succes bestre den. Alleen langs onze Oostgr.ens is het resultaat tot nu toe onbevredigend ge weest, hetgeen niet te verwonderen is, daar in Duitsland de bestrijding van de runderhorzelvlieg nog zeer onvoldoende georganiseerd is, en de overvliegende in sekten zich natuurlijk niet door een lands grens laten tegenhouden. Door de Duitse instanties is wel verbetering toegezegd maar de resultaten zijn tot nog toe nief duidelijk zichtbaar. Door goede samen werking en wederzijds begrip is echter veel te bereiken en daaraan heeft het in het algemeen aan onze grenzen niet ont broken, zodat de toekomst met vertrou wen tegemoet kan worden gezien, ook wat betreft de runder horzel. een kreet in nood, bet antwoord is WIJ, dat is het RODE KRUIS, dat altgd paraat is, ook als alle andere menselijke hulp onbereikbaar is. Paraat, ook voor u. Staat u ook klaar voor ons? Het gaat slechts om een gift. JOSEPH HAYDN de grote Oostenrijkse componist en be roemdheid der Weense klassieken, is op 31 mei, 150 jaar geleden, gestorven. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim heeft beslo ten de basis-uurlonen in de Gemeentelij ke Sociale Werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders „G.W.S." met vier te ver hogen. Dit brengt mede, dat de maximaal toe gestane uur verdiensten met vijf cent stij gen. Een en ander betekent, dat het week loon van de GSW-arbeiders zowel in de sociale werkplaatsen als op de openlucht objecten gemiddeld met ruim twee gul den omhoog gaat. Met deze verhoging, welke ingaat op maandag 25 mei, wordt bereikt, dat de afstand tussen het basis- loon van de GSW-regeling en het richt lijnloon, dat door het college van rijks- bemiddelaars voor ongeschoolde arbeiders wordt aangehouden, wordt verkleind. De verhoging vindt mede haar grond in de feitelijke loonontwikkeling in 't bedrijfs leven gedurende de afgelopen jaren, al dus deelt het ministerie mede. KERKBOUWSUBSIDIE IN REGERINGSPROGRAM „Er is gegronde hoop dat de subsidiëiing van de kerkbouw is opgenomen in het re- geringsprogram van prof. Beel" aldus dr. A. A. Koolhaas, praeses van de generale sy node van de Nederlands Hervormde Kerk, op een bijeenkomst van de classis Deventer in het vormingscentrum „Den Alerdinck" te Laag-Zuthem. Dr. Koolhaas besprak op deze vergadering de actie kerkbouw, die de hervormde kerk in september a.s. gaat voeren. Dan zal, zoals bekend, iedere hei-vormde worden gevraagd tenminste een half procent van zijn belast baar inkomen voor deze eenmalige aclie af te staan. Aan deze actie voor de bouw van 160 ker ken gaat een grootscheepse reclame-campag ne vooraf. Door heel Nederland zal huis- aan-huis een krant worden verspreid, er ko men in vele bladen advertenties en artike len, er komen radio- en televisie-uitzendin gen, affiches enz. De actie begint met een grote bijeenkomst in de Prinses Margriethal in Utrecht, waar heen alle hervormde gemeenten drie perso nen kunnen afvaardigen. Men verwacht er zesduizend aanwezigen. Wat betreft de mogelijke overheidssubsidie vertelde dr. Koolhaas, dat deze circa 20 van de bouwkosten zal bedragen. De subsi die wordt echter alleen de komende tien jaar uitgekeerd. In die tien jaar denkt de her vormde kerk 160 gebouwen te plaatsen. Daarvoor heeft men 80 miljoen gulden no dig. Dr. Koolhaas vertelde verder dat na de oorlog 370 kerken zijn gebouwd of gerestau- ï-eerd. Hij merkte voorts op, dat het aantal hervormden in 1950 3.200.000 bedroeg tegen 2.200.000 in 1890, een stijging van 40 Dat is niet het geval geweest met het aantal kerkgebouwen. Het gezamenlijke bedrag dat de hervormde gemeenten na de oorlog jaar lijks bijeenbrengen is gestegen van 13 mil joen (1946) tot 40 miljoen (thans). Spreker deelde dit mee om te bewijzen dat de hervormde gemeenteleden heus wel bereid zijn geld voor hun kerk te geven. Wat de nieuwe te bouwen kerken betreft vertelde dr. Koolhaas, dat deze gebouwd zullen worden in snelgroeiende gemeenten. De gemeenten die aan de actie deelnemen mogen desgewenst zelf de helft van de plaat selijke opbrengst houden voor hun kerk bouw. De rest gaat in een gezamenlijke pot, waaruit de kerkbouw zal worden gesteund. De Britse Admiraliteit heeft geslaag de proeven genomen op het gebied van de ontsnapping uit een in het water vastgeraakt vliegtuig per schietstoel. Er is in Londen een film getoond van deze proeven. Na de voorstelling voor de pers verklaarde Commander R. Kersley van de Marine Luchtoorlog- voeringsdivisie van de Admiraliteit: „Het is een hevige procedure, maar zij is veilig." Het resultaat van deze proe ven is dat de apparatuur waarmee de schietstoel wordt afgevuurd wordt ge wijzigd. Commander Kersley zeide, dat hij hoopte dat alle vliegers van de ma rineluchtvaartdienst deze proeven zou den ondergaan als onderdeel van hun opleiding. De proeven begonnen ongeveer acht tien maanden geleden, met een groep bestaande uit chirurg luitenant-kapitein McNutt en twee andere officieren van gezondheid van de Marine, in samen werking met duikers van H. M. S. Ver non. Er werd een schietstoel van het type Martin Baker 2 gebruikt. De eer ste moeilijkheid was om de schietstoel onder water af te vuren. Daarna moes ten de vier voornaamste fysieke pro blemen van een ontsnapping onder wa ter worden overwonnen,, namelijk- de snelheidstoeneming van het lichaalm door het water, de trekkracht van het water op het lichaam, de druk van de explosie van de lading van de schiet stoel en de mogelijkheid van een ge barsten long tengevolge van de druk- j verandering met.de veranderde diepte. Bij de proeven werd een levensgrote pop gebruikt welke met instrumenten I was uitgerust. De proeven werden ver filmd. De eerste proeven werden geno men in Horses Lake, in de buurt van Portsmouth om na te gaan welke ver snellende krachten het lichaam kan doorstaan. Daarna werden de eerste proeven met levende proefpersonen in een tank in het Royal Aircraft Esta blishment te Farnborough genomen en daarna overgebracht naar de tanks van het Hydro-ballistische onderzoekings centrum van de Marine te Glen Fruin, Dunbarton. De eerste geslaagde ont snapping met schietstoel werd gemaakt van een diepte van 25 voet. De spring stoflading in de afschietinstallatie van de stoel werd geleidelijk opgevoerd. Vreemd genoeg bleek bij deze proeven de druk van de explosie van praktische waarde te zijn. Doordat deze druk de man in de borst en de maagstreek treft met een kracht die hem naar adem doet snakken, verdrijft zij de lucht uit zijn longen en vermindert hiermee het risico van de drukvermindering bij de opwaartse stijging door het water. Op de dinsdag j.l. te Rijssen gehouden vee markt waren aangevoerd: 927 stuks vee, run deren 58, varkens 869. Prijzen: 4 vette koeien, eerste kwaliteit, van f3.tot f3.60 per kg. slachtgewicht; 30 melk- en kalfkoeien van f 1000.tot f 1200. per stuk; 16 pinken van f500.tot f750. per stuk; 6 graskalve'ren van f450.tot f500.per stuk; 2 nuchtere kalveren van f 60.tot f 80.per stuk; 19 drachtige zeu gen van f 325.tot f 400.per stuk; 22 loop varkens van f 95.tot f 120.per stuk; 828 biggen van f 55.tot f 68.per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren, pinken en kalve ren, gebruiksvee, nuchtere kalveren: handel kalm, prijzen gelijk. Varkens en biggen: handel kalm, prijzen gelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 3