Uit het plaatselijk parlement De avonturen Van RECLAME. Internationale motorraces 30-jarig bestaan L.!L St. Steffenrijders STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS VOETBAL DRIEDAAGSE RENAULT-SHOW VAN DE HEER L. BAKKER TROK VEEL BELANGSTELLING BOER VERKOOP VAN GROND AAN HET „GROENE KRUIS". DRIE ARBEIDERS BENOEMD. VOORSTEL VAN B. EN W. DOOR RAAD VERWORPEN. In de donderdagavond onder voorzitter schap van burgemeester mr. W. H. Enklaar gehouden raadsvergadering werd besloten tot verkoop van grond in het Gaardencom- plex aan de vereniging „Het Groene Kruis". Het perceel ter grootte van 2345 m2, wafr binnenkort zal worden begonnen met het bouwen van een nieuw wijkgebouw annex zusterwoningen en een woning voor de con cierge, werd verkocht voor f 25560.50. Burgemeester Enklaar deelde in verband met deze verkoop nog mede, dat aan de wensen van het bestuur van het Groene Kruis tegemoet zal worden gekomen. Aan de heren G. H. Aanstoot te Holten en H. J. Aanstoot te Markelo werd in de Gaar den bouwterrein verkocht resp. voor de prijs van f2060.10 en f 2071.Op dit perceel zal een dubbel woonhuis worden gebouwd. Een voorstel van B. en W. om een ge deelte van de Kozakkenweg (234 m2) voor de prijs van 1 gulden per m2 te verkopen aan de Gelders Overijsselse Slachterijen „G.O.S." te Zutfen werd eveneens aan genomen en ook ging de raad accoord met een door B. en W. voorgestelde wijziging van het ambtenarenreglement. ARBEIDERS IN VASTE DIENST. Nadat de raad in besloten zitting had ver gaderd over punt 6 van de agenda: Be noeming van twee arbeiders op de wegen en een chauffeur-monteur of chauffeur- tractorbestuurder" werd tot stemming over gegaan en werden benoemd de heren H. Wil- lems, J. v. d. Stouw en A. Baltus Jzn. Voor alle benoemden geldt een proeftijd van 1 jaar. Er hadden zich voor deze be trekking 49 sollicitanten aangemeld. De sol licitanten, die door B. en W. werden opge roepen, werd uitdrukkelijk medegedeeld, dat B. en W. de vrijheid hebben om hen, die benoemd zouden worden, voor alle redelijke werk in te zetten. Om te komen tot verbetering van de span ning van het electrieiteitsnet in het Holter- broek zullen twee transformatorhuisjes ge bouwd moeten worden. De landbouwer H. Rietberg en de K.I. Ver eniging „Zuid-West-Overijssel" hebben voor de bouw van deze huisjes grond beschikbaar gesteld voor f 20.een prijs, die de raad zeer acceptabel achtte. Een voorstel van B. en W. om de vergoe ding krachtens artikel 101 der lager-onder. wijswet 1920 over 1958 voor de Bijzondere School vast te stellen op f 13713.13 ontmoette geen bezwaren. VOORSTEL VERWORPEN. Na in besloten zitting te hebben gespro ken over een voorstel van B. en W. om een perceel bouwterrein de z.g.n. „Oude tuin CIRCUIT TUBBERGEN 18 Mei 2e Pinksterdag PINKSTERREIS NRV NAAR HOLTEN Na een geslaagde Kerstreis en Paasreis naar Holten organiseert de Ned. Reisver- eniging nu ook een Pinksterreis naar Hol ten met daaraan verbonden een dagtocht naar Tecklenburg en het Teutoburger- woud in Duitsland. De reis wordt als al tijd gemaakt met een luxe touringcar van de OAD, terwijl als reisleider optreedt de heer J. Havenaar uit Delft, die al heel wat reizen naar Holten verzorgd heeft. Het gezelschap logeert weer in hotel Holterman met zijn dependances. De gasten arriveren hier vrijdagmiddag om op de tweede Pinksterdag af te reizen naar de resp. woonplaatsen der deelne mers en deelneemsters. Op het program ma staat voorts een dagtocht naar Giet hoorn en een Achterhoekdag. Deze va kantietrip betekent voor mej. F. v. d. Linden te 's-Gravenhage een jubileum- tocht. Het is n.l. de tiende maal dat zij deze reis meemaakt. SCHOUW WATERLEIDINGEN Wij herinneren belanghebbenden er nog eens aan, dat de schouw der water leidingen in deze gemeente gehouden zal worden op maandag 25 en dinsdag 26 mei SCHOOLREIS le KLAS ULO Om ruim acht uur stapten de twee eer ste klassen van de Holtense ULO in de gereedstaande OAD-bussen. Het eerste gedeelte van de tocht ging over Deventer en Woeste Hoeve tot Hoen- derlo. Hier werd de reis even onderbro ken. Vandaar gingen we over Ede en Wageningen naar Rhenen, waar we een consumptie kregen. Daarna gingen we langs Tiel en Gelder- malsen naar Gorinchem. Daar stapten we op de boot, die ons naar Loevestein bracht. Op die boot zagen we het drie- provinciënpunt, aan de ene kant Woudri- chem (N.Br.), aan de andere kant Go rinchem (Z.H.) en recht voor ons slot Loevestein (Geld.). In dit slot bezichtig den wij de gevangenis van Hugo de Groot en vele andere vertrekken, waaronder de Ridderzaal. Toen we daar uitgekeken waren, bracht de boot ons weer naar Go rinchem terug. De reis werd voortgezet over Zaltbom- mel, waar we over de Waalbrug reden, naar 's-Hertogenbosch. Daar zagen we een overdekte veemarkt en bezichtigden we de prachtige St. Janskerk. We kregen even tijd om souveniertjes e.d. te kopen. Daarna gingen we naar Berg en Dal bij Nijmegen. We kregen weer een consump tie en we mochten ons in de speeltuin vermaken. Toen reden we weer over Arnhem, Zuthpen en Laren, terug naar Holten. van Dikkers" aan de Waagweg te verkopen aan het confectiebedrijf F. H. Markerink te Enschede, werd tot stemming overgegaan, waarbij bleek dat 7 van de 11 raadsleden tegen verkoop waren. Het perceel achtte men in de eerste plaats te klein en in de tweede plaats heeft de gemeente het zeer waarschijnlijk nodig wanneer het Slachthuis plan zal worden gerealiseerd. De firma Mar kerink heeft gelegeiRieid tot nieuwbouw op het gemeentelijk industrieterrein. Op een vraag van de heer Klein Velder- man deelde de Voorzitter mede, dat aan het „Slachthuisplan" druk wordt gewerkt. Het bouwprogTamma is met de verschillende in stanties besproken. RONDVRAAG. Bij de „Rondvraag" vestigde de heer Tee- selink de aandacht op de verlichting in de Oranjestraat. Met verbetering en modernisering hiervan is steeds gewacht omdat de bomen gekapt moesten worden. Dit is nu gebeurd en spr. acht nu de tijd gekomen om nieVwe lichtmasten te plaatsen. De Voorzitter verklaarde het hiermee vol komen eens te zijn, doch volgens schatting zou hiermee een bedrag van 25 a 30 duizend gulden gemoeid zijn en dit zal „bruintje niet kunnen trekken". Hopelijk wordt op het verzoek om ver hoging van de rijksbijdrage gunstig be schikt en kan de verlichting worden aan gepast aan de eisen van de tijd. Op een vraag van de heer Soer deelde de Voorzitter mede dat het verzoek van een aantal landbouwers uit de Beuseberg om aangesloten te worden op het waterleiding net is doorgezonden, doch verwezenlijking van het plan zal vooreerst nog wel tot de vrome wensen blijven behoren. Aansluiting van de z.g.n. „supei'.onrenda- bele" gebieden komt heel moeilijk op gang en momenteel worden nog slechts die per celen aangesloten, waarmee een bedrag van maximaal f 1000.is gemoeid. Er zijn ver schillende percelen waarvan de aansluitings- kosten zijn geraamd op f 4000.en dit is niet te betalen. Nadat ook de heer Rietberg nog had ge wezen op de onhoudbare toestand en de dringende noodzaak van aansluiting, volgde sluiting der vergadering. Nationaal ruiterfeest op Tweede Pinksterdag te Laren (Gld.) De 2e Pinksterdag zal Laren geheel in het teken staan van de paardensport. Dan word* er een concours-hippique gehouden, waaraan een feestelijk tintje, een jubileumconcours zou men kunnen zeggen. Het is dan het 30-jarig jubileum, dat de St. SteffenrijQers met een concours willen vieren en gezien de grote belangstelling, die er van de vele verenigingen uit het land voor bestaat, be looft dit met recht een ongekend ruiter. festijn te worden. Niet minder dan 160 paar den van 16 verenigingen hebben ingeschre ven, waaronder: Gorssel, „Hamelandse rui ters" uit Geesteren, de „Graafschap" uit Vor- den, Ruurlo, „Bergruiters" uit Barchem, Zut fen, Markelo, Olst, „De 7 Buurtschappen" uit Delden. „Hertruiters" uit Hellendoorn, Bath- men, „Berkelruiters" uit Eibergen, „Venne- perruiters" uit Nieuw-Vennep, „Vestingrui- ters" uit Groenlo, Diepenveen, Diepenheim. Het programma: In de morgenuren zullen de afdelingen, acht- en viertallen, elkaar bekampen, als mede de individuele dressuurruiters. Tevens wordt dan een voorselectie gehouden in de Ledenvergadering afd. O.L.M Onder voorzitterschap van de heer A. J. Pekkeriet werd woensdagavond in de zaSl van hotel Vosman een ledenvergadering ge houden ^an de afdeling Holten van de O.L.M., die slechts matig bezocht was. De heer Pekkeriet schreef de geringe opkomst in zijn welkomstwoord toe aan de drukke werkzaamheden op het land, maar aangezien het de gewoonte is voor de zomer nog een keer bij elkaar te komen, had het bestuur gemeend deze ledenvergadering niet achterwege te moeten laten en daaraan een filmvoorstelling te moeten verbinden. Hij betreurde het in het belang van de land bouw, dat nog geen nieuw kabinet is ge vormd, zodat men nog steeds in het onzekefe verkeert, wie de portefeuille van Landbouw zal gaan beheren. Wij zijn een boerenorgani- satie, aldus spreker, die de gezamenlijke boe- renplichten wil vervullen en die niet wil gaan in een bepaalde richting, zoals sommi gen menen te moeten gaan. Hij heette nog in het bijzonder welkom de heer J. Kroon, hoofd der bijzondere school, die de films zou draaien. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de afdeling Broek in Waterland van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, waarin verzocht werd eën uitwisseling te houden van de leden met hun echtgenoten met die van de afdeling Holten en daaraan excursies te verbinden. Besloten werd hierop direct geen beslis sing te nemen, maar het verzoek in de eerst volgende vergadering weer aan de orde te stellen. Uitvoerig werd gesproken over een te hou den excursie door de leden der afdeling. Be sloten werd een Twente-tocht te organiseren en daaraan een bezoek aan Hoog-Elten en de Gelderse Achterhoek te verbinden. Voordat de films werden vertoond ging de voorzitter nog uitvoerig in op de vele pro blemen, welke zich hebben voorgedaan bij de pogingen tot het behoud van de lagere landbouwschool in onze gemeente, die met succes bekroond werden en sprak hij zijn grote voldoening uit over de medewerking, die hierbij van verschillende instanties mocht worden ontvangen. Bij de rondvraag kwam nog eens weer de oprichting van een eigen ziekte, en zieken huiskostenverzekering ter sprake. Het be stuur stelt zich voor, zo werd door de voorzit ter medegedeeld, de mogelijkheden hiervan in de komende herfst nog eens nader te onderzoeken. Tenslotte werden enkele aardige films ver toond, waaronder een mooie kleurenfilm over India en een komische rolprent over Mr. Bolton, een sportief paardrijder, die de aan wezigen veel genoegen verschafte. De tweede voorzitter sloot daarna, met dank aan de heer Kroon, de vergadering. BEGIN VAN BOSBRAND WERD SNEL ONDERDRUKT Donderdagmorgen omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bos brand achter het Woonwagenkamp aan de Markeloseweg. Het bleek, dat een perceel kaalslag dennen aan de Langstraat, waarop nog wat jonge opgaande dennen en vlieg dennen stonden, vlam had gevat. De sterke wind stond in dit geval gunstig, zodat de aangrenzende percelen bos en heide geen onmiddellijk gevaar liepen. Toen de brandweer met nevelbluswagen en motorspuit arriveerde, hadden omwonen de landbouwers het vuur met schoppen en ander materiaal reeds aanzienlijk beteugeld en door het graven van een greppel een halt toegeroepen, zodat de nevelspuit er nauwe lijks aan te pas behoefde te komen. Dank zij hun spoedig ingrijpen werd echter erger voorkomen. De oorzaak van de brand is niet geheel duidelijk. Een avond tevoren hadden jon gens op het perceel een vuurtje gestookt, dat door een in de nabijheid wonende land bouwer was gedoofd. Waarschijnlijk is de humuslaag dit is in de praktijk wel eer der voorgekomen blijven smeulen en de andere dag door de wind en de zonnewarmte weer in brand geraakt. springruiters van klasse B, waarvan 's mid dags de besten uit zullen komen. Het middagprogramma bestaat uit een in drukwekkende parade van alle deelnemende ruiters, het altijd bekoorlijke tuigpaarden- nummer, met één- en tweespan en een da mesnummer en het springconcours. Het laat ste vormt een van de hoogtepunten van de middag en zeker in dit geval het equipe- springen voor ruiters met gelijktijdige start. Ook de ponyclub van Laren, een pasgebo ren baby in haar soort, daar zij eerst het af gelopen jaar werd opgericht ,zal haar kun nen tonen. Ongetwijfeld zal deze jeugd ieders bewondering afdwingen. PROGRAMMA L.R.V. „ST. STEFFENRIJDERS". 's Morgens, aanvang 8 uur: Individuele dressuur B.L.M.Z. Afdelingsdressuur acht- en viertallen, 's Middags, aanvang 1 uur: Opening burgemeester Loopuyt. 1 Span tuigpaarden open klasse. Parade met prijsuitreiking afdelingsdres suur. Springconcours klasse B. 2 Span landbouwtuigpaarden. Prijsuitreiking individuele dressuur. Springconcours klasse L. Optreden ponyclub. Duo-klasse schoonste landbouwrijpaard voor dame en heer. Springconcours klasse M-Z. 1 Span tuigpaarden gereden door dames. Equipespringen voor 2 ruiters met ge lijke start. KSCV 1 HOLTEN 1 (3—1) Ook in de tweede promotiewedstrijd te gen KSCV uit Vasse heeft Holten geen overwinning kunnen behalen. Op een prachtig veld hebben beide ploegen voor de rust een gelijkopgaande strijd ver toont. De Holtenaren moesten tegen de sterke wind inspelen en vooral haar ver dediging kreeg het zwaar te verduren, Een doelpunt van de thuisclub werd op advies van de grensrechter afgekeurd doch even later was het wel raak en kee per Vincent kon de bal uit het net gaan halen. 10. Enkele open Holtense aanval len hadden al gevaarlijke momenten op geleverd. Een voorzet van K. ten Velde werkte J. Kalfsterman goed af en met deze 11 stand werd ook gerust. Er werd zeer sportief gevoetbald en de scheids rechter had dan ook geen moeilijke mid dag. In de tweede helft was het tempo merkbaar gedaald, de stralende zon verg de het uiterste van de conditie van de spelers. Holten had direct in het begin een unieke kans om op 21 te komen doch de paal keerde het schot. Hoewel Holten door de wind werd gesteund en daardoor dikwijls in het offensief kwam begingen de Holtenaren doch de fout de HELLENDOORN Drie dagen lang is schouwburgzaal „De Kroon" het domein gweest van autoliefheb bers. Met 11 producten van de Renault- fabrieken had de heer L. Bakker uit Rijs- sen daar zijn tenten opgeslagen. En weer bleek het ons, hoe uitermate deze zaal ge schikt is voor een dergelijk doel. De Renault 4 1959 heeft dezelfde uitvoe ring als het vorig jaar. Meer dan 1 miljoen van deze gemakkelijk hanteerbare en snel optrekkende wagens werden in de Renault- fabrieken aan de oevers van de Seine, on der de rook van Parijs, gefabriceerd en ge ëxporteerd naar alle landen der aarde. De Dauphine rijdt thans 1 op 17 inplaats van voorheen 1 op 15. Zowel Renault 4 als de Dauphine zijn le verbaar met electrische koppeling, hetgeen f310.in prijs duurder wordt. Er hoeft dan niet gedebrailleerd te worden, terwijl het schakelen normaal is. Dan was er ook de Dauphine Gordini met een 4-versnellingsbak inplaats van 3. Deze wagen met opgevoerde Gordini-motor heeft een snelheid van 126 geijkte kilometers. De van ouds bekende 300 kg. bestelwagen met de motor van de Dauphine, de Dauphi- noise is niet alleen dank zij de geringe uitwendige afmetingen en de gemakkelijke wendbaarheid, de aangewezen wagen voor de stad, maar zijn stevige chassis maakt hem bij uitstek geschikt voor het gebruik op minder goede buitenwegen. Het comfort is vergroot door de inbouw van een nieu we efficiënte verwarmingsinstallatie. Naast de gewone Frégate was er dan de Frégate Transfluide. Deze wagen is uitge rust met automatische koppeling. Op nor maal terrein hoeft men niet te schakelen en rijdt dan in ville en route (3e versnel ling). In deze stand kan gereden worden (op normaal terrein) van 0135 km. en terug. In bergland en gaat men hellingen af, zet men de versnelling om gebruik te maken van het remvermogen van de motor in de stand M (montagne). Dus slechts te ge bruiken in berggebied. Is deze stand echter niet voldoende, zo kan de versnelling in de stand E (le versnelling) gezet worden. Dus blijkt deze wagen een normale 3-versnel- lingsbak te hebben, waarvan men uitslui tend in bergland van de 1ste en 2de ver snelling gebruik maakt. Maar in Holland rijdt men in ville en route. Het hele rijsysteem berust op kop- pelomvormen van de motor. Het grote voor deel is, dat de versnellingsbak veel minder aan slijtage onderhevig is dan een automa tische versnellingsbak, doordat het rader werk in de 3de versnelling ingewerkt blijft staan, terwijl als olie van de vloeistofkop peling de normale motorolie van f2.per liter gebruikt wordt. Voor de Am. auto matische versnellingsbak moet olie gebruikt worden van f 12.per liter. Ook was er de Frégate Domaine, een com binewagen met een nuttige last van 600 kg. (buiten chauffeur en passagier). Ook deze kan geleverd worden met transfluide kop peling. bal te hoog te spelen. De blauw-witte ver dediging was goed op dreef en gaf geen enkele kans weg. Een dekkingsfout straf te de linksbuiten van KSCV goed af 21. Een kwartier voor het einde stelde KSCV de zege veilig door een doelpunt van hun midvoor. Het volgende seizoen komt KSCV uit in de eerste klasse. HOLTEN A SWN A (4—1) Een volkomen verdiende zege op een lusteloos spelende tegenstander. Een scherpe voorzet van. H. Schutte werd door de Nijverdalse keeper ver keerd beoordeeld en de Holtenaren ver kregen zo een voorsprong die door L. Brands even later met een houdbaar schot werd vergroot. Uit een moelij ke po sitie schoot H. Schutte de stand naar 3-0. Een combinatie met M. KI. Velderman sloot L. Brands voor de rust doeltreffend af. 40. Na de rust gaf SWN beter par tij, ze slaagden er toen ook in de eer te redden. 41. PROGRAMMA A.s. zaterdag: Holten A Enter Vooruit A, 4 uur. A.s. maandag: Holten B SWN C, 10.15 uur. Holten A De Zweef A, 10.50 uur. Enter B Holten B, 12 uur. MW A Holten A, 12.35 uur. Holten B De Zweef D, 3.30 uur. B'broek A Holten A, 4.05 uur. A.s. woensdag: RKSV A Holten A, 7 uur. Tenslotte werd onze aandacht gevestigd op de bekende bestelwagens 1000 kg. en 1400 kg. De gesloten bestelwagen met ver hoogd dak en besteldeur waren niet aanwe zig, maar wel leverbaar. Dit was ook het geval met de vrachtwagens van 2% ton laadvermogen in chassis-cabine en open laadbak met huif. Voor de Vraagstukken rondom de ruilverkaveling De commissie Grondgebruik van het Landbouwschap heeft besloten een studie te wijden aan verschillende vraagstuk ken, welke zich voordoen rondom de ruil verkavelingen. Hierbij zal de commissie onder meer nagaan of het gewenst is, dat de Ruilverkavelingswet gewijzigd wordt. Met name zal zij hierbij aandacht beste den aan de procedure van de stemming. Zoals bekend worden bij de huidige re geling degenen, die niet aanwezig zijn bij de stemming geacht vóór de ruilverkave ling te hebben gestemd. Deze regeling van de stemming heeft in het jongste ver leden bij enkele ruilverkavelingen aan leiding gegeven tot moeilijkheden. Voorts acht de commissie het noodza kelijk het vraagstuk van de ruilverkave lingsrente van verpachte gronden in stu die te nemen. Hierbij- zal ook de vraag aan de orde komen of het gewenst is de pachter in de ruilverkavelingen stemrecht te verlenen. Het secretariaat van ..de commissie Grondgebruik zal in samenwerking met de afdeling voor economische aangelegen heden van het Landbouwschap een stu dienota opstellen, waarin zowel de econo mische als de juridische zijden van dit vraagstuk zullen worden onderzocht. Officiële publicaties Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van betrokkenen, dat de kinderen, welke op 20 maart 1959 en 21 april 1959 zijn ingeënt tegen difte rie, kinkhoest en tetanus opnieuw moe ten worden ingeënt op vrijdag 22 mei a.s., des namiddags van 34 uur ten huize van dokter J. P. Nagelhout en van 4.30 5 uur voor de bewoners van het Twen- haarsveld in het hoofdgebouw aldaar. Holten, 15 mei 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wai neer daarvoor een speciale reden is. Reclame is de bloedsomloop van het zakenleven 8. Pepito zette zijn. onderzoekingstocht voort en sloop voorzichtig door de donkere scheepsgangen. „Wat 'n oud schip," fluisterde hjj. „Maar het is wel een echt schip, zonder onbegrijpelijke elektrische draden en dreunende machines!" Het rook er be dompt ie|n muf. Prrt! Daar schoot een rat voor z'n voeten weg; Huh! wat griezelig. Heel stil was het, angstig stil.... Alleen de dikke binten steunden en kraakten zachtjes bij elke wiegeling van het schip. stond een luik open, dat toegang gaf tot een don ker trapgat. Vlug rende hij er heen, doch toen hij de eerste treden had bereikt, gebeurde er iets heel vreemds! Een scherp gesis weerklonk en een vie ze vette walm omhulde de weerloze Pepito. Be nauwd spartelde hij temidden van de dikke dam pen. Opeens hield het sissen op en zag hij een dom uitziend figuur, die hem met barse stem beval zich over te geven en zijn handen op te steken. Doch plotseling werd de spanning verbroken door „Ha, ha," sprak de vreemde dampenspuiter de nadering van plompe voetstappen. Pepito beek „Eindelijk heb ik jou te pakken! Akelig klein in- verschrikt om zich heen of hij geen geschikte sectenbeest! Jij dacht mij het zeemansleven zuur schuilplaats kon ontdekken. Ja warempel, daar te maken hé!? Ha ha, kom jij maar eens mee!!"

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2