Fa. Stoevelaar hield „Wapenschouw" STILLE TOCHT NAAR HET MONUMENT DER GEVALLEN STRIJDERS Zeer druk bezoek op Hemelvaartsdag BOIR No. 18. Jaargang 11 (Tweede Blad). ZATERDAG 9 MEI 1959. HOLTENS NIEUWSBLAD LEMELE Toondag van landbouwwerktuigen en trekkers. Het is een goede gedachte van de heer Stoevelaar geweest om de landbouwers, loonwerkers en een ieder die te maken heeft met landbouwwerktuigen, in de ge legenheid te stellen kennis te laten nemen van zijn bedrijf en van de artikelen, die het vertegenwoordigt. Bij nadere informatie bleek ons, dat de heer Stoevelaar zijn bedrijf is begonnen in maart 1947, zodat wij nu praktisch het 12%-jarig jubileum meemaakten. Gedurende deze 12% jaar heeft hem daarbij steeds voor ogen gestaan, dat een zaak in landbouwwerktuigen en trekkers valt of staat met een goede nazorg van de verkochte machines. Stagnatie tijdens het werk moet zoveel mogelijk worden voorkomen en treedt dit onverhoopt toch op, dan moet dit direct kunnen worden verholpen. Het bedrijf be schikt daartoe over drie goed geschoolde monteurs en service-wagens. De chef-monteur, de heer Prins, deelde ons desgevraagd nog mede, dat hij ge durende de maaidorscampagne praktisch dagelijks alle gebruikers langs gaat om te controleren of alles naar wens verloopt. Pas wanneer men dus in staat is om een goede service te verlenen, bestaat de mo gelijkheid om een gezonde verkoop op te bouwen. In dit opzicht kunnen wij de Fa. Stoe velaar gelukwensen met hetgeen gedu rende de afgelopen 12% jaar op het ge bied van de verkoop en service van land bouwwerktuigen en trekkers tot stand is gekomen. Om 10.30 uur richtte de heer Stoeve laar het woord tot alle aanwezigen en sprak er zijn vreugde over uit, dat zove- len uit de provincie Overijssel gehoor ge geven hadden aan zijn uitnodiging om deze toondag te komen bezoeken. Daarna werd door verschillende deskundigen van de importeurs of fabrikanten een korte technische uitleg gegeven van de tentoon gestelde werktuigen. Allereerst sprak de heer Ir. P. M. van den Hoek van de Fa. Louis Nagel en Co. te Arnhem over het Lanz-John Deere- programma, waarvan de heer Stoevelaar voor Overijssel het agentschap heeft. Na de middagpauze, waarin koffie met broodjes werden gepresenteerd, werd het woord gegeven aan de vertegenwoordiger van de Fa. Miedema te Winsum (Fr.), die de landbouwwagens en transporteurs na der toelichtte. Daarna kreeg de heer Brugging, direc teur van Manus Holland te Zutphen, de gelegenheid een uiteenzetting te geven over de Manus Melkmachine en het ma chinaal melken in Nederland in het alge meen en vervolgens over de Helifrost diepvrieskist. Gaan wij thans over tot een korte be schouwing van de tentoongestelde werk tuigen, dan noemen wij als eerste de Lanz-John Deere-trekkers en werktui gen, uitgevoerd in de orginele groen-gele kleur, John Deere-kleuren. Voor de weide- en gemengde bedrijven zagen wij de 16 pk Lanz diesel met maai- balk en Lanz trekkergecombineerde nr. 800, als een ideale combinatie. Met deze Nr. 800, uitgevoerd met zwadverdeler, kan men het gemaaide zwad over het land uit spreiden, wat de snelle droging sterk be vordert, schudden, wiersen maken en wiersen verspreiden. Als nieuwe machine voor Nederland zagen wij de Lanz trommelschudder ZW 70 met aftakas-aandrij ving. Deze machine, waarmee met 'n snelheid van 16 km p. uur kan worden gereden, verspreidt de zwa den en schudt. In de berijfsvoering dient deze Lanz ZW 70 te worden ingezet naast en 4- of 6-bladige zijaanvoerhark. Naast de reeds bekende 5' Lanz Kombi binder zagen wij als nieuwe machine voor Nederland de Lanz 6' lichte trekkerbin der LSB 60. Zowel de 5' en 6' binder lig gen zeer gunstig in prijs. De Record triltand cultivator wordt steeds meer toegepast bij de grondbewer king. De sterk verende tanden maken de grond mooi los en brengen wortelonkrui den (kweek) goed boven. De kleine Lanz zelfrijdende maaidor ser MD 18 S heeft zich de laatste jaren in Overijssel een goede naam weten te ver werven; dit bewijst het aantal verkochte machines. Het is een 6' machine met een in verhouding tot de prijs uitstekende ca paciteit en een prima reiniging. Steeds meer grotere landbouwbedrijven gaan er toe over zelf een maaidorser aan te schaf fen, teneinde bij de oogst onafhankelijk te zijn van derden. Naast de maaidorsers zien wij steeds meer opraappersen verschijnen. Als eer ste resultaat van het samengaan van Lanz met John Deere zagen wij de Lanz-John Deere opraappers 214 T voor aftakasaan- drijving. Verder waren er de Bamford opraap persen BL 48 voor aftakasaandrijving en de BL 60 met diesel opbouwmotor, spe ciaal voor loonbedrijven. Naast de bekende VR 1 Lanz aardappel rooier zagen wij nu ook de voor Neder land nieuwe lichte uitvoering VR 1 L, spe ciaal voor de lichtere gronden, een han dige voorraadstrooier tegen zeer gunstige prijs. Het bleek niet mogelijk het gehele Lanz-John Deere-programma tentoon te stellen. Zo ontbraken o.a. de alles lader SL 160, de grote zelfrijdende maaidorser MD 35-40 S, mestverspreider Ladus 3, vol automatische aardappelrooier VR 1 met leesband en opzakinrichting. Aan de hooi ventilatie besteedt de Fa. Stoevelaar ook de nodige aandacht. Wij zagen er de Modesta 2-traps ventilatoren, compleet uitgevoerd met schakelaar en 10 meter kalbel met stekker. Om de venti lator gemakkelijk te verplaatsen, is ze ge monteerd met twee rubberwieltjes. Miedema wagens en transporteurs' is in de landbouw geen onbekend begrip en dit laat zich ook wel concluderen uit de uit gebreide collectie wagens van 2-5 ton en transporteurs in verschillende uitvoerin gen, die deze firma produceert. Als nieuw model zagen wij de Mietra Junior, die uit- sehuifibaar is van 7-9 meter. Deze is wel zeer praktisch voor kleine en nauwe schu ren. Het vaste gedeelte is slechts 5 meter lang, zodat deze veel gemakkelijker is op te bergen en men kan hem op verschil lende lengtes gebruiken. Voor de gemengde bedrijven is de Mie tra C met brede band geschikt, welke ge combineerd kan worden gebruikt voor zand, bieten, hooi, combinepakjes enz. Bij deze transporteur is tevens te leveren een schudrooster voor aardappelen. Ook zagen wij hier de Miedema 2-wielige mestverspreider. Rest ons nog de door deze firma ge- importeerde ,Ogela' grasoplader te noe men; dit is een universele machine voor het opladen van gras, hooi enz. Belangrijk voordeel van deze machine is, dat hij ach ter de wagen werkt. De steeds krapper wordende arbeidsbe- zetting in de landbouw wordt wel het sterkst gevoeld oop de veehouderijbedrij ven met dit gevolg, dat de melkmachines de laatste jaren een enorme vlucht heb ben genomen. De bekende Zweedse Manus melkma chines leveren verschillende uitvoerin gen van zeer goede kwaliteit. De afwerking geeft dan ook een ver zorgde indruk. Voor de huisvrouwen willen wij de speciale aandacht vestigen op de Zweed se Helifrost diep vrieskisten (inhoud 220- 550 liter), waarin o.a. een speciale invries- ruimte in elke kist is aangebracht. In de 365-555 liter-kist zijn verplaats bare verdeelrekken en een apart mandje voor dagelijks gebruik aangebracht. Een praktische inrichting, welke U in staat stelt de inhoudsruimte op de ge wenste wijze te verdelen. Door deze kisten is de bewaring en con servering van vlees, groenten en andere aan bederf onderhevige voedingsmidde len geen probleem meer. Daar de kist van een prima materiaal is en een goede af werking heeft, heeft deze kist een zeer gunstig stroomverbruik. Bij de aankoop van een diepvrieskist is het uitermate belangrijk aandacht te schenken aan de minimum-temperatuur, die bereikt wordt. Deze moet minstens min 25 graden Celsius zijn. Verder troffen we nog de Lama hark- keerderschudder, die een enorme opgang heeft gemaakt in Overijssel, de Lely kunstmeststrooier, waar ook steeds meer vraag naar komt, Thissen veevoederpot- ten, weidepompjes en een reeks kleinere landbouwwerktuigen aan, die men meer tot de ongecompliceerde machines re kent. Door het organiseren van een dergelij ke toondag van landbouwwerktuigen en trekkers" wilde de heer Stoevelaar be reiken, dat zijn klanten op een zo doel treffende wijze werden voorgelicht. Deze wijze van voorlichting door een regionaal dealer is inderdaad nog uniek voor Nederland, maar wij achten het zeer doelmatig en geloven, dat de heer Stoeve laar volledig in zijn opzet is geslaagd. Verder valt het uiteraard bij een ge specialiseerde fabriek op, dat zoveel ver schillende types kunnen worden gele verd. Wij hebben het oog hierij op, naast de normale standaard-installaties, de melkleiding-types. Voor deze laatste installatie blijkt in Nederland steeds meer belangstelling te bestaan. Een deskundige voorlichting en service is hierbij van doorslaggevend be lang, hetgeen bij Manus Holland en de heer Stoevelaar zeker in goede handen is. Hemelvaartsdag 1959 zal in de analen der plaatselijke historie geboekstaafd blijven als een fraaie zomerse dag met een enorm druk verkeer en vreemdelin- genbezoek. Een stroom van mensen heeft zich in en op alle mogelijke voertuigen over de ze omgeving uitgestort en verpozing ge zocht in bos en heide. Overal zag men groepjes mensen pic-niccen en zowel in de hotels op de Holterberg als in de café's en restaurants in het dorp kwam men handen te kort om de bezoekers te bedie nen. Het hele vroege dauwtrappen is niet meer zo in zwang, maar later op de mor gen kwamen de bezoekers opzetten en be woog zich een stroom van fietsers, brom mers en auto's Holterbergwaarts, omdat deze het punt van ontmoeting en recrea tie vormt. Men neemt b.v. een tafeltje en wat stoeltjes in de auto mee en instal leert zich op een rustig plekje, waar de kinderen spelletjes doen en de ouders van de natuur genieten. Velen verlangen weer op andere wijze naar verpozing en zoeken later een hotel of restaurant op om de inwendige mens te versterken of de dorst te lessen. Ook de ijsco-karretjes maakten goede zaken. Het centrale punt vormden ook nu weer hotel ,'t Lösse Hoes", het restaurant „De Wielen", hotel „De Holterberg" en hotel „In den Swarten Ruiter". Hotel „Hoog Holten" had in zijn geheel uitgebreide en vernieuwde restaurant een stroom van diners en lunches te verwer ken, terwijl het berghotel „De Dieken", dat wat buiten de route van het verkeer in de berg ligt, zich ook in eén druk be zoek mocht verheugen. De motorraces in Markelo deden ontel bare motoren door ons dorp trekken, zo dat de politie op de gevaarlijkste punten het verkeer moest regelen. Door velen werd even gepauzeerd om daarna de tocht weer voort te zetten. De grote verkeersdrukte, welke nog be vorderd werd door de AVRO-dag in Apeldoorn is niet geheel zonder ongeluk ken afgelopen. 's Morgens om half tien had op de De- venterweg in de nabijheid van hotel Mul ler een kettingbotsing plaats, doordat 'n personenauto moest stoppen achter een melkwagen. Daarachter stopte een Opel bestuurd door B. I. M. te Enschede, welke werd aangereden door de motorrijder H. T. uit Meppel, die over de kop ging waar bij zijn motor ernstig beschadigd werd. Achter deze onfortuinlijke motorist reed dhr. J. G. D. uit Almelo met zijn Porche en daarachter een Volvo, bestuurd door de heer G. P. S. uit Enschede. De Duitse automobilist W. M. uit Lingen kon niet tijdig meer stoppen en botste op de Volvo, waarbij zijn wagen zo ernstig werd ver nield, dat deze weggesleept moest wor den. Het persoonlijk letsel was bij deze botsing niet zo groot. In de Oranjestraat botste de 13-jarige G. M. uit Apeldoorn, die als duo-passa gier meereed op de bromfiets van zijn broer met zijn knie tegen een lege ton, die als baken dienst doet op de plaats waar bomen gekapt zijn. Dokter Nagel hout verleende de eerste hulp. De jongen was door de val erg versuft, maar kon enige uren later zijn reis vervolgen. Voor de Door de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting alhier is besloten om in het a.s. seizoen een wedstrijd te organiseren in het inkuilen van gras. Iedereen kan hieraan meedoen, zowel leden als niet-leden. Er zijn geen aparte kosten aan verbon den, alleen betaalt iedere deelnemer de normale onderzoekkosten bij het Bedrijfs- laboratorium voor gewasonderzoek. Voor deze wedstrijd zijn al prachtige prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een nieu we melkbus, een nieuwe melkemmer enz. Ook graskuilen die in de nazomer wor den gemaakt, vallen onder deze wed strijd. Het plan is daarom, dat U tegen augustus weer aan de wedstrijd wordt herinnerd en de eerste rondgang van de jury wordt waarschijnlijk september. Hier volgen nog enkele punten waar U bij het inkuilen rekening mee kunt hou den: 1. Kuil het gras in in jong stadium. Dus: verschillende percelen kunnen zo spoe dig mogelijk gemaaid worden. 2. Laat het gras 1 a 2 dagen drogen op het land. Het is gewenst dit gras b.v. 2 x te schudden om een gelijkmatige droging te bevorderen. Dit korte voordrogen is •bij elke methode van inkuilen aan te bevelen, alleen bij de officiële voor- droogmethode is de tijd van voordro gen langer. 3. Houdt bij het inkuilen het gras in het midden van de kuil hoger dan aan de zijkanten. Begin hier reeds mee met het eerste voer. 4. Trap het gras steeds goed aan, doch de zijkanten niet extra veel, want dan zakken de kanten minder na en krijgt U daar een verhoging. De grondbedek- king moet zo snel mogelijk worden aangebracht. Deze moet onbezakt 80 cm tot 1 m. zijn. Bezakt 60-80 cm. Voor het aflopen van het water moet de zandbedekking wat bolvormig zijn. De zandbedekking moet ook aan de kanten even dik zijn als op het mid den. 5. Gebruik een opzetstuk, zowel bij een silo, alsook bij een grondkuil. Om een prima geslaagde kuil te krijgen met hoge gehaltes, is het nodig, dat één Maandagavond aan de vooravond van de Bevrijdingsdag had bij het monument der gevallen strijders aan de Molenbelterweg weer d.e plechtige her denking plaats van de in de tweede wereldoorlog gevallen Holtenaren. Met hen werden alle gevallenen herdacht. Het was een ontroerende plechtigheid, welke gevolgd werd door een interker kelijke dienst in de Ned. Herv. Kerk. Een grote groep oud-strijders, Indo- nesië-strijders en B.S.-ers maakte onder het luiden der klokken de gebruikelijke mars vanaf de Herv. kerk naar de Mo lenbelterweg, vergezeld van het dage lijks bestuur der gemeente en de plaat selijke predikanten, terwijl zich deze keer meer burgers dan gewoonlijk bij deze stille tocht aansloten. Nadat bij het monument, waar zich velen verzameld hadden, twee minuten stilte in acht genomen waren, las bur gemeester Enklaar twee coupletten van het gedicht van Yge Foppema: Wij gedenken hen, die toen het volk verslagen en machteloos scheen, de vaan der vrijheid hebben hoog- gedragen door alles heen. Die 't fiere wachtwoord hebben door gegeven van mond tot mond: dat eens de tyrannie zal zijn verdreven, die 't hert doorwondt. Terwijl de muziekvereniging H.M.V. een couplet speelde van Gez. 282: „Blijf bij mij, Heer, want d' avond is nabij", werden door de burgemeester namens het gemeentebestuur en door de heer J. Wiggers namens de oud-strijders kran sen gelegd aan de voet van het monu ment. Deze eenvoudige plechtigheid, die verder onder eerbiedige stilte plaats greep, werd besloten met een couplet van het Wilhelmus, nadat de leider der oud-strijders, de heer G. van den Bos, de namen der gevallen kameraden, die in het monument staan gebeiteld, had opgelezen. Haar soberheid en de devo tie, waarmede zij plaats vindt, maakt altijd weer een diepe indruk. Na deze stille tocht had in de Ned. Herv. Kerk een interkerkelijke dienst plaats, waarin als predicator optrad Ds. R. A. Hoogkamp, geref. predikant, en Officiële publicaties SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij verhinderd is op woensdag 13 mei a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan zal hij te spre ken zijn op dinsdag 12 mei a.s. van 10 tot 12 uur voormiddag. Holten, 6 mei 1959. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. SCHOUWEN DER WATERLEIDINGEN Burgemeester en Wethouders van Holten brengen bij deze ter openbare kennis, dat op de hierna bepaalde da gen zal worden overgegaan tot het in deze gemeente, t.w.: Op maandag 25 mei a.s. de Kleine Waterleiding, de Kiaphekke Waterlei ding en de Steeg-Egberts Waterleiding. Op dinsdag 26 mei a.s. de Koordes- en Schutte-Waterleiding en de Essen- en Boerendans-Waterleiding. De onderhoudsplichtigen worden her innerd aan art. 19 le lid en art. 20 le en 2e lid van het reglement op de waterleidingen. Holten, 8 mei 1959. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. der 4 volgende conserveringsmiddelen wordt gebruikt: a. AIV-zuur. Nodig is 100 a 120 liter per ha. b. Natte melasse. Nodig is 325-400 kg per ha. Het hl-gewicht van melasse is zwaarder dan van water, daarom wordt het uitgedrukt in kg. c. Melapo (is gedroogde melasse). Nodig is 300 kg per ha of iets meer. d. Gesneden bieten. De hoeveelheid bie ten moet minstens 20 procent zijn van het gras. Verder is er de voordroogmethode. (Bij deze methode komt soms schimmel voor.) Bij de benodigde hoeveelheden, ge noemd onder a, b, c en d, is er van uit gegaan, dat het gras iets is voorgedroogd, dus wat lichter dan direct na het maaien. Inlichtingen over een en ander kunt.U krijgen bij de assistent RLVD: W. RIETBERG. als liturg Ds. J. H. Israël, herv. predi kant. Velen waren ter kerke gekomen om deze herdenking bij te wonen. Ds. Israël sprak het votum uit, ging voor in gebed en deed Schriftlezing uit Psalm 63 en Rom. 8. Gezongen werden Ps. 42 3 en 5 en Gez. 303. Na de predi katie volgden nog Gez. 282 3 t.m. 5. In zijn predikatie herinnerde Ds. Hoogkamp er aan, dat jonge en oude mensen zijn gevallen voor het behoud van de vrijheid. Er zijn al weer tal van jaren heengegaan en wij nemen afstand van de strijd die zij gestreden hebben. De grenzenloze verbittering en haat hebben plaats gemaakt voor mildere ge dachten. De tijd heeft de wonden ge heeld, al moet men daar niet te licht over denken. Zo langzamerhand is een geslacht opgegroeid, dat van de ver schrikkingen van de oorlog geen kennis meer draagt. De jongeren hebben daar aan geen of weinig herinneringen. De ouderen moeten hiervoor begrip heb ben en er voor waken, dat deze dagen van herdenken geen museumstukken worden, want vooral de jonge mensen voelen het heel sterk of zij een gewoon te zijn geworden of dat zo'n herdenking leeft in de harten van de mensen. Hier hebben de kerken een belang rijke taak. Zij moeten er zich op bezin nen, dat dit herdenken wordt aangevuld met het geestelijk woord, dat de kerk heeft te spreken. Ds. Hoogkamp herinnerde in dit ver band aan het tekstwoord van de psalm dichter: „Want Uw goedertierenheid is beter dan het leven". Het leven gaat voorbij, de goedertierenheid Gods blijft. De dienst werd besloten met het zin gen van Gez. 135 2 en 3, terwijl men staande twee coupletten van het Wil helmus zong. Bij de uitgang werd een inzameling gehouden voor de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid. GESLAAGD Te Utrecht slaagden dezer dagen voor coupeuse de dames Magrietje Aaltink, Di- ny Aanstoot, Aaltje Groteboer en voor costumière Heintje Klein Lankhorst, Mi- neke Rensen, Janny Nijkamp en Janny Dijkink. Allen werden opgeleid door de modevakschool D. Wessels Nijland te Rijs- BRAND IN DE VUILNISBELT De Holtense brandweer werd zondag middag gealarmeerd in verband met brand in de vuilnisbelt op de Holterberg. Het vuur, dat blijkbaar al enkele dagen ge smeuld had, was door de harde zuidwes tenwind sterk aangewakkerd en begon in dit stadium een gevaar te vormen voor de aangrenzende bos- en heide-com- plexen. Met drie stralen op de motorspudt en de nevelbluswagen werd het krachtig be streden. Het had zich reeds diep in de vuilnisbelt ingevreten en veroorzaakte een sterke rookontwikkeling. Na ruim anderhalf uur blussen konden de manschappen en materiaal weer in rukken. Op Hemelvaartsdag rukte de brandweer opnieuw uit voor'brandbestrijding in de vuilnisbelt. Het is niet gemakkelijk dit diep ingevreten vuur te bestrijden. De natuur zal met een paar regendagen ons te hulp moeten komen. „Trekkers" behaalde eerste prijs Leden van de wandelsportvereniging ,De Trekkers' hebben zaterdag j.l. deel genomen aan de wandeltocht te Deven ter over een afstand van 25 km, uitge schreven door de Politie-sportvereniging Hermandad' te Deventer. Voorafgegaan door de drumbands en muziekkorpsen en de PTT-fanfare begon nen zaterdagmiddag meer dan tweedui zend wandelsportliefhebbers aan de uiter lijk 5% uur durende wandeltocht, de rust tijd inbegrepen. De Holtenaren, die allen in een opper beste wandelstemming waren en duide lijk merkbaar in spanning verkeerden of Pluvius hen gunstig gezind zou zijn, want behalve de zon waren er aan de hemel ook min of meer onheilspellende wolken te zien, hebben uitstekend hun best gedaan en een goede beurt gemaakt. Helemaal droog is het weliswaar niet ge bleven; een heel enkel buitje heeft ech ter aan het plezier geen afbreuk gedaan. Na een défilé voor de villa ,De Heuvel' aan de Diepenveenseweg trokken de wan delaars de vrije natuur in. Uitslagen le pr.: ,De Trekkers, Holten 541/3 pt. 2e pr.: ,Storica', Deventer 53J/3 pt. 3e pr.: Tempo', Diepenheim 525/e pt. 4e pr.: .Vlugheid en Kracht', Twello 52% pt. 5e pr.: Weetex', Neede 505/c pt. 6e pr.: ,KSW', Nijverdal 50% pt. 7e pr.: ,GDO', Deventer 491/~3 pt. De eerste prijs bestond uit een prach tige beker. Zaterdag 23 mei gaan ,De Trekkers' naar Hengelo om aldaar hun krachten te meten tegen hun oostelijke concurrenten.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1