tanSferi - f" V'erb~ - Van Pepito Belangrijke verbeteringswerken in stroomgebied tSoestweterieg' —r MÊÊÊÊÊÊf' ;;=s';." Wateroverlast wordt beteugeld Kosten ruim anderhalf miljoen Internationale motorraces Hu id genezing iv - kv/v v. :-y "i3 PS tït, i SS?? GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar J. Vukkink-G. Heuvink welijksfeest te vieren. De man is 74 en de j-v-.^vuvxmv vrouw 78 jaar oud, beiden genieten nog te Holten, hoopt 13 mei zijn gouden hu- een goede gezondheid. Het Waterschap „Salland" zal nog dit jaar overgaan tot het uitvoeren van belangrijke verbeteringswerken in het stroomgebied van „de Soestwetering" over een oppervlakte van ruim 2600 h.a„ welk gebied voornamelijk ge legen is in de gemeenten Holten (Neerdorp, Dijkerhoek en Espelo), Diepenveen en Raal- te. Dit werd met 16 tegen 1 stem besloten in de woensdagvond in het Waterschapshuis te Olst onder voorzitterschap van de Dijk graaf, de heer H. J. Ankersmit, gehouden vergadering van het Verenigd College van het waterschap. De kosten van deze werken worden ge raamd op f 1.637.000.waarin door de Cul tuur-Technische Dienst, na reeds verkregen machtiging' van het Min. van Landbouw, een subsidie zal worden verleend van 70 pet. tot een bedrag van bijna anderhalf millioen gul den (f 1.146.000)zodat door de ingelanden van dit ruim 50.000 h.a. beslaande water schap nog f 491.000.zal moeten worden ge dragen. Reeds in de maand augustus 1956 werd door het Verenigd College besloten, dat het dagelijks bestuur samen met de Provinciale Waterstaat zou nagaan, welke maatregelen getroffen konden worden om te komen tot bespoediging van de uitvoering van de zeer noodzakelijke verbeteringsplannen voor het gehele waterschap. Aanleiding was de bij herhaling voorkomende wateroverlast, het knelpunt in de rendabele bedrijfsvoering van de landbouwbedrijven op de lager gelegen gronden. Sedertdien is er heel wat werk verzet, maar tot de uitvoering van de oorsponke- lijke opzet 't grote plan om van de lagere delen van het waterschap naar de hoger gelegen gronden toe te werken is het in verband met de bestedingsbeperking en het daardoor ontbreken van de financiële mid delen tot nu toe niet gekomen. Men heeft toen een partiëel plan ontwor pen voor de verbetering van de gronden in het Ranerveld, Hellendoornsebroek en Schanerbroek met een oppervlakte van 5000 h.a., waarvoor door de C.T.D. reeds een subsidie was toegekend van ruim drie millioen gulden. In zijn toelichting op het voorstel van het Dagelijks Bestuur, zei Dijkgraaf An kersmit, dat dit plan niet kan worden uit gevoerd in verband met de onzekerheid, welke er bestaat omtrent de plannen met de Overijsselse Kanalen. Indien deze ge deeltelijk voor het scheepvaartverkeer ge sloten zullen worden, dan zouden de wer ken van het waterschap wellicht eenvou diger van opzet kunnen worden en daar om is het bepaald onmogelijk zolang de uitspraak van het Rijk omtrent deze ka nalen niet bekend is terzake van het Ra nerveld c.a. een beslissing te nemen. Het rapport is wel reeds bij Ged. Staten, maar van de toepassing daarvan zal dit jaar nog wel niets komen. SOESTWETERING Daarnaast bestaan er plannen voor het zuidoostelijk gebied van het Waterschap, ten westen begrensd door het kanaal De- venter-Lemelerveld, zo deelde de Dijkgraaf verder mede, waarvoor een subsidie is toe gekend van 70 pet. Bij het gehele plan is gezegd, dat een subsidie van 70 pet. een te zware last voor de ingelanden zou be tekenen. Bij de becijfering van dit plan voor 2600 h.a., komen wij op grond van de hierboven reeds vermelde cijfers op voor de ingelanden draagbare lasten, die de grens van die redelijkheid niet over schrijden. De C.T.D. heeft verklaard, dat de toege kende subsidie vervalt indien dit jaar niet begonnen wordt en het provinciaal bestuuf stelt het bijzonder op prijs, dat we begin nen. De 2600 h.a. vormen een eenheid, 61e bij de voorgestelde verbetering een opti male productie verzekeren. Als we nu niet beginnen bestaat er geen zekerheid,' dat we in de toekomst voor subsidie in aanmer king zullen komen. De heer Ankersmit achtte de opzet juist, dat ook de minder belanghebbenden in de lasten iets bijdra gen. Spreker ziet in deze verbeteringswer ken niet alleen een belang voor de ingelan den, maar ook een algemeen belang. Deze 2600 h.a. laten ons volkomen vrij om ook met de andere plannen door te gaan, zij vormen een zelfstandig geheel. Bij de gedachtenwisseling, die hierna over het voorstel van het D.B. plaats vond, ver klaarde de heer Schoorlemmer (Raalte), gezien de haast die nodig is, en ook tegen over de overheid, niet tegen te zullen stem men. Evenals de heer Beltman (Wijhe) voelde hij zich echter bezwaard, dat men feitelijk binnen drie dagen heeft moeten beslissen. C.T.D. en Heide Mij. hebben lan- ge tijd nodig gehad, verklaarde de laatste, terwijl wij snel een beslissing moeten ne men. De heer Haarman (Diepenveen) vond de lasten van f32.40 per h.a. in de le klasse hoog, maar gezien het belang van de ver betering niet onaannemelijk. De heer Beltman (Wijhe) vroeg nog of het water uit het te verbeteren gebied op het Kanaal komt of op de Soestwetering. Hij zou het ernstig betreuren als het oude gebied van Salland door een te grote wa terafvoer door deze verbetering in een nog grotere watermisère zou geraken. WATEROVERLAST. De heer Luchtenberg (Raalte) achtte het voor de ingelanden in het Schanerbroek wel een grote teleurstelling, dat aan het huidige plan voorrang moet worden ver leend. Als voor het Hellendoornsebroek en Schanerbroek dezelfde cijfers zouden gel den, had hij deze kosten er gaarne voor over gehad. De kanalenkwestie doorkruist wel zeer ongelegen deze plannen. Hoe lang moet men daar nog in het water verder prutsen, zo wilde hij weten. Het D.B. moet alles doen hierin een spoedige beslissing te krijgen. Het is een erge teleurstelling voor n.o. Overijssel. De heer Schoot Uiterkamp (Hellendoorn) zag bezwaar in 't maar steeds doorgaan met 't opleggen van hogere lasten bij een neer gaande tendentie wat de uitkomsten der landbouwbedrijven betreft. Hij vroeg zich af of de opzet niet wat minder gekund had. GEEN UITSTEL. Graaf van Limburg Stirum wilde weten of de gronden in dit gebied net zo ongun stig gelegen zijn als in het Schanerbroek De Dijkgraaf 'heeft de hoofdingelanden uitvoerig beantwoord en er op gewezen, dat uitstel van de beslissing niet mogelijk is, omdat nog veel voorbereidend werk moet worden gedaan. Met een subsidie van 70 pet. had men 't gehele gebied van pl.rn. 50.000 h.a. niet kun nen vei'beteren, de lasten waren dan te hoog geworden. Bij dit plan is dit aanvaardbaar, omdat de lager geclassificeerde gronden een bijdrage leveren voor de gronden in de eerste klasse. Het ongunstige subsidiebedrag heeft hier geen rol gespeeld. Er is een rapport uitgebracht door het Ned. Econ. Instituut, de situatie met de M.O.K. is wel bekend. In de huidige verhoging van de water schapslasten schuilt een onbillijkheid, om dat zij niet volledig doorberekend mogen worden in de pachtprijzen. Dit ligt echter op ministeriëel niveau, omdat het diep in grijpen in de landbouw-economie. Als er een nieuwe Minister van Landbouw is, dan staat het D.B. van Salland heel gauw op de stoep bij de minister. Een minder grote op zet is met alle adviseurs besproken. De C.T.D. had het dan een onwaardig plan verklaard en geen subsidie toegezegd. Hoofd-opzichter De Jager gaf nog inlich tingen over de afwatering en verklaarde, dat er weinig verschil is tussen de gron den onder Hellendoorn en onder Höften. De heer Veneklaas Slots (Holten) ver klaarde volkomen te kunnen begrijpen, dat het voor de mensen in het Hellendoornse broek en Schanerbroek een ernstige teleur stelling betekent, dat zij niet eerst gehol pen worden, maar voor onze streek zijn zij ook zeer belangrijk, aldus spreker. Bij de ingelanden heerst de mening en die wordt door de landbouwvoorlichtingsdienst ge deeld, dat er wat gebeuren moet, willen de boeren hier niet achterop raken. Nadat de heer Logtenberg (Olst) gezegd had, zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven en burgemeester Ganzeboom van Raalte nog had verklaard had niet in te zien, dat de zaak met een maand anders zal liggen, werd het aangenomen met 16 tegen 1 stem. Dijkgraaf Ankersmit verklaarde zeer ver heugd te zijn met dit gewichtige besluit en sprak de hoop uit, dat Gods zegen op dit werk mag rusten. De heer Veneklaas Slots (Holten) dankte het Verenigd College namens de ingelan den van de 2600 h.a. en sprak de hoop uit, dat men door dit werk iets mag leren, om ook de andere gebieden onder gunstige om standigheden te verbeteren. Het plan behelst de verbreding van de Soestwetering, waarbij de laatste 3 km. tot aan het Overijssels kanaal geheel zal wor den verlegd en de verbetering van de Boe rendans-, de Koeweide- en de Klaphekke- waterleidiing. Meit de grondeigenaren is reeds overeenstemming bereikt. De waterschapslasten zijn geclaimd op le klas f 32.40, 2e klas f 12.96, 3e klas f 6.48 en 4e klas f 1.62. Van de 50.000 h.a. van het waterschap liggen er momenteel pl.m. 400 in de le klas. Na de totstandkoming van de verbeteringswerken zullen de gronden in de 2e klas naar de le klasse overgaan. Van de 2600 h.a. wordt dit waarschijnlijk 700 h a le klas, 400 h.a. 2e klas, 975 h.a. 3e klas, 500 h.a. 4e klas en 25 h.a. in de 5e klas. CLASSIFICATIE. Voordat de ve/rbetertingswerken aan de orde kwamen werd de classificatie van de gronden in het Ranerveld c.a. waartegen geen bezwaren waren ingediend en een nieuwe salarisverordening voor het water- schapspersoneel vastgesteld. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Donderdag 23 april j.l. hielden de Plattelandsmeisjes afd. Holten van de P.J.G.O. hun laatste vergadering in dit seizoen. De avond werd geopend met 't zingen van het bondslied. Na een hartelijk welkom van de pre sidente, mej. W. Slijkhuis, kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waar onder een mededeling, dat op 2 mei a.s. in Zwolle de algemene voorjaarsverga dering gehouden wordt en dat er in 't komende seizoen een veebeoordelings- cursus voor dames zal worden gehou den. Hiervoor gaven zich 6 leden op. Hierna werden de vragen over het PJGN maandblad doorgenomen, waar van de antwoorden opgestuurd moeten worden aan het hoofdbestuur. Na de pauze werd uit eigen leden een forum gevormd, waarin zitting namen de dames D. Jansen, W. van Coeverden, M. Bronsvoort, J. Vruggink en W. Slijk huis, de laatste als presidente. Dit fo rum moest proberen op de volgende door de leden ingeleverde vragen een antwoord te geven: 1. Wat vind je er van als boeren meisjes, die later toch boerin zullen worden, in een fabriek gaan werken? 2. Wat vind je van een vrouw in de gemeenteraad? Zou je dat zelf willen? 3. Hoe is je mening over het dansen op zondagavond (b.v. in Goor)? Wat vind je van de ontspanningsmogelijkhe den in Holten? Ook kwam nog ter sprake of het niet mogelijk zou zijn in de zomer een dag uit te gaan met een bus, b.v. samen met „Jong Holten". Verder werd nog de vraag gesteld of he-t niet mogelijk is deze zomer een puzzelrit te organiseren. Op al deze vragen werd door de fo rumleden uitvoerig geantwoord, terwijl de presidente deze antwoorden in het kort samenvatte. Het was al ruim 10 uur, toen de pre sidente de forumleden hartelijk dankte voor hun bereidheid zitting te nemen. Er werd toen nog even gesproken over de op 9 mei samen met Bathmen in zaal „Braakhekke" te houden ontspannings avond. CIRCUIT TIJBBERGEN 18 Mei 2e Pinksterdag Jaarvergadering ANB De afdeling Holten van de Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond hield woensdag avond haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer G. J. Bosschers in café „De Waag" van de heer J. Haver slag. In zijn welkomstwoord moest deze zijn teleurstelling uitspreken over de geringe opkomst. Na de behandeling van enkele ingeko men stukken bracht de secretaris, de heer J. Dangremond het jaarverslag uit. Het financieel verslag kon niet aan de orde komen wegens opzending van de bescheiden aan het hoofdbestuur voor de jaarlijkse controle. De aftredende penningmeester, de heer G. H. Oplaat, die herkozen werd heeft met dank van de gehele vergadering zijn benoeming weer aangenomen. Om hem in zijn werk wat te ontlasten werd in zijn plaats als afgevaardigde in de Holtense Bestuurdersbond aangewezen, de heer G. J. Bosschers en zal de heer Dangremond als contact-man voor de kindertehuizen van de ANB optreden. In de pauze werd door de penning meester overgegaan tot uitbetaling van vakantiebonnen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende bondsaangelegenheden besproken en deelde de voorzitter mede, dat de va kantie is vastgesteld in de week van 18 tot en met 27 juli. Huidzuiverheid-Huidqezondheid Puistjes verdrag 1 n 1 5l§|l§, - i| - I i GOUDEN HUWELIJK 't Echtpaar H. J. Bolink-J. Stokman te Holten hoopt 13 mei zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. De man is 71 en de vrouw 73 jaar oud, beiden zijn nog kras. De heer Bolink was 26 jaar lid van de kerkeraad, voorzitter van het onderling veefonds en 40 jaar melkrijder. Het echt paar heeft al die 50 jaar gewoond op het erve „Breudje. SCHOTSE AVOND JPLATTELANDSVROUWEN De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen organiseerde woensdag in hotel Holterman een Schotse avond, waar in niet alleen verschillende facetten van de geschiedenis van en het leven in dit noor delijk deel van Groot-Brittannië werden be licht, maar waarop de dames elkaar ook diverse zelfbereide nationale gerecthen uit dit hoge bergland voorschotelden. Het werd een geslaagde avond, die zeer druk bezocht was. Voordat men tot dit deel van de avond kwam, werden onder leiding van de presi dente, mevr. J. W. Nagel'hout-Klijzing de huishoudelijke zaken afgedaan en werd de bijeenkomst met het zingen van het bonds lied geopend. De afdeling Nieuwe Pekela deed een ver zoek om tot uitwisseling van bezoeken te komen, hetgeen de algehele instemming der leden had Besloten werd om weer mede te werken aan de binnenkort te houden collecte voor het Volkssanatorium in Hellendoorn en op 12 mei een reisje naar Utrecht en Doorn te maken: Besproken werd o.a. het plan van het hoofdbestuur, dat op de bondsvergadering op 6 mei te Utrecht ter sprake zal komen, om een eigen huis te stichten als bondscen- tum. De avond stond verder in het teken van Schotland. /Enkele dames zongen Schotse liederen. De zaal en tafels waren versierd met de nationale vlag van Schotland en er werden in de pauzes tussen korte inleidingen door allerlei Schotse gerechten rondgediend. De vice-presidente mevr. C. P. K. Enklaar- van Andel hield een korte algemene be schouwing over dit deel van het Britse Im perium, mevr. S. Sinnema.Leekstra vertelde de legende van Macbeth, de opperbevelheb ber der koninklijke legers en later koning van Schotland aan wiens leven Shakespeare stof voor zijn drama van dien naam ont leende en mevr. B. Beijers-Holterman be handelde het onderwijs, de Kilt (het Schotse rokje) en het nationale produkt de Tweedstoffem Na cleze korte inleidingen igaf de presi dente nog een overzicht van de organisatie der plattelandsvrouwen in Schotland en vertoonde mej. J. H. Wolters dia-positieven van de meren in dit mooie land, van de m<8rkw/aardige gebouwen en oja. van de hoofdstad Edinburgh. Aan het slot van de bijeenkomst deelde de presidente nog mede, dat de laatste verga dering in dit seizoen gehouden zal worden op vrijdag 22 mei a.s. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Aan de dienstplichtige der lichting 1959, J. A. Elbersen, Lichtenberg 11 is een jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 1472 stuks vee, runderen 302, varkens 1166, schapen 4. Prijzen: 20 vette koeien, eerste kwaliteit van f3.tot f3.50 per kg. slachtgewicht; 85 melk- en kalfkoeien van f 900.— tot f 1100.— per stuk; 100 pinken van f500.— tot f750.— per stuk; 77 graskalveren van f400.— tot f 550.per stuk; 20 nuchtere kalveren van f50.tot f70.per stuk; 26 drachtige zeu gen van f 325.— tot f 400.— per stuk; 18 loop varkens van f95.— tot f 120.— per stuk; 1122 biggen van f55.— tot f68.— per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren, gebruiksvee, pin ken en kalveren, nuchtere kalveren: handel vlug, prijzen gelijk. Varkens en biggen: handel in biggen kalm, prijzen gelijk; handel in zeugen vlug, prij zen gelijk. sPaar de sigaretten met lettertjes die ym (onder de merknaam Lexington) op elke sigaret voorkomen tot u het woord WpsP^ Lexington compleet hebt. Mocht U .een sigaret zonder lettertje aantreffen, dan kunt U één der letters van het woord vervangen door één blanco. Stuur daarbij dit is belangrijk een slagzin of rijmpje (van max. 4 regels) in enu hebt, uitsluitend op grond van de. beoordeling die de jury aan Uw slagzin of rijmpje toekent, elke maand kans op een twee-daagse vliegtocht naar PARIJS, LONDEN of KOPENHAGEN of op een SLOF k 200 LEXINGTON-SIGARETTEN en in september a.s. op hoofdprijs: Voor 2 personen 10&A@BN VIRBLSJF IN NEW YORK met heen' en terugreis per vliegtuig of boot (naur keuze) ALS GAST VAN LEXI. (Pak sigaretten en slagzin of rijmpje goed bij elkaar in <(b.v. in een doosje). Vermeld duidelijk uw naam, adres en woonplaats. Lees vóór u inzendt de wedstrijdvoorwaarden, 'gepubli ceerd op 5 maart 1959. Op uw verzoek sturen wij u deze voorwaarden toe als u z.e aanvraagt aan: LEXINGTON Postbus 305 -. Den Haag from America's Best Tobaccos door Purol poede dl/OntUrflflli 3JIaar i°eI) Piepit° ste6ds hetzelfde droomde en „ft beleef wel echte avonturen" dacht hii Eerst «■■VIIIMI Vlfmet verder kwam dan de nntreiannnrt ~ia.. ™em njj. Eerst ippnu bweub neizeime droomde en „Ik beleef wel echte avonturen" dacht hii Eerst W.S6r kW?m dan d* P^Paort met twee een vreselijke storm en nu wXee^eLimz^nL De^ üc Vdate hc gd1rnnr^ eens,diep nafei*en' schiP met vreemde lieden, die plotseling verdwij? 1 i idri°0"1 en droom ik eigenlijk nen!" Maar omdat de held van een verhaal nooit met, of droom ik dat ik droom," prevelde hij. Hoe besluitloos mag zijn, trok hii de stoute schoenen meer taj -er over nadacht, hoe Ingewikkelder het aan en klom naar binnen. „Eigenlijk moet ft hang zijn," fluisterde Pepito. Het schip zag er somber en verlaten uit en in alle hoeken zaten dikke spin- newebben, die langzaam bewogen in de tocht. werd. „Ik zal die voeten eens kietelen, misschien ge beurt er iets." Hij voegde de daad bij het woord, maar o 'wee, ©en schor geschreeuw was het onwel luidende antwoord „Auw, oei, auwü" Toen was 't w|ef ?,tU' n™ gevangenen met hun oren aan de mast vast- uepno schrok van dat kabaal en begreep er niets spijkeren! Brrr!" En een rilling liep over zijn klei- van. Hij keek nieuwsgierig door de patrijspoort ne ruggetje, naar binnen, doch daar Wias niets .anders te zien „Zouden er boze lieden op dit schip wonen?" vroeg Pepito zich af, „Misschien wel zeerovers, die hun gevangenen met hun oren aan de mast vast- firvnlriATvin! RvwI" TP,-, „;n:

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2