ft A fii 4 m 1 De werkende mens 1 Een prachtig fotografisch onderwerp Zwembad in de Schipbeek blijft voorlopig bestaan Holten in heidense tijden. lil WantfbekSeding is een belangrijke factor in het interieur Uit Holtens historie (VI) „Ik koud van werken: liet fascineert me; ik kan er uren naar zitten kijken." Deze geestige opmerking wordt toege schreven aan een geliefde Britse humo ristische verteller uit vroegere tijd, J. K. Jerome. De man had gelijk: het is een menselijk trekje zich te laten boeien door de arbeid van anderen en dan zelf niets te doen. De werkers in een bouwput zijn altijd verzekerd van toeschouwers. De kabelleggers van een energiebedrijf of een telefoondienst hebben nog nooit over belangstelling te klagen gehad. Wat een heerlijk kijkspel is het niet om een piano naar een derde etage te zien hijsen of een verkeersagent aan het werk te zien tijdens het spitsuur op een druk kruis punt. Een werkend mens is altijd de aan dacht waard, ook zonder de bijkomende spanning of de piano niet naar beneden komt of het verkeer onwrikbaar vast loopt. Een in zijn werk verdiept mens is zichzelf. Hij heeft zijn omgeving vergeten en is spontaan in zijn bewegingen en reacties. We kunnen daar tegenwoordig gefascineerd naar kijken, zonder de schijn van ledigheid te wekken. Want dat toekijken 'krijgt een verantwoorde reden, zo gauw we een fototoestel in de hand hebben. En wie de werkende mens wil fotograferen, moet eerst goed kijken om de plaat te kunnen maken die karakteris tiek kan zijn voor het onderwerp. Van nature zijn we geneigd de ogen wat toe te knijpen als we iets scherp wil len opnemen. We bannen de afleidende omgeving tut onze gezichtskring en con centreren ons geheel op het voorwerp van onze aandacht. Niet anders doen we, wanneer we ons een beeld trachten te vormen door de zoeker van onze came ra. Wie ogen heeft om te zien, consta teert dat door die zoeker het gezichts veld kleiner, maar ook veel levendiger wordt. Er vallen details te ontwaren, die ons gewoonlijk ontsnappen. Een matje 'kloppende huisvrouw is zo iets gewoons, dat we er nauwelijks oog voor hebben. Maar bezie deze werkende mens nu eens door de zoeker van uw fototoestel en ge zult verbaasd zijn over de spanning der bewegingen, de intensiteit der toewijding, waarmee dit dagelijks werkje wordt ver richt. Wie het werk van anderen obser veert door de zoeker van zijn camera kan niet anders dan respect krijgen voor de arbeid van zijn medemens. Dat respect ontbreekt nogal eens. Misschien "kan de komende traditionele fotoweek, in de tweede week van mei, daarin wat verbe tering brengen. De opdracht voor de wedstrijd, welke aan die fotoweek ver bonden is, luidt namelijk: „Richt uw lens op de werkende mens". Daarmee is een onbegrensd „jachtterrein" opengesteld voor de enthousiaste foto-amateurs, van wie er in Nederland honderd-duizenden zijn. Fotograferen is uitgegroeid tot een dankbare en zinvolle vorm van vrije tijds besteding, die ruimschoots tegemoet komt aan de in bijna ieder mens levende behoefte aan scheppende arbeid. De gehaaste krantenbezorger, de met schotels balancerende ober, de gereser veerd kijkende loketbeambte, de op tem po werkende typiste, de voorzichtig han delende machinemonteur, de orerende verzekeringsagent, de rustig controleren de arts, de baby-verzorgende moeder, de gespannen bezige bankwerker, de tegen hitte vechtende stoker, zij en nog mil joenen anderen in hun werk verdiepte mensen zijn stuk voor stuk prachtige fo tografische onderwerpen. In ieder huis, in iedere winkel, in iedere werkplaats, op ieder kantoor, in iedere fabriek, overal liggen de onderwerpen voor het grijpen. Op straat, op het water, op het wijde land, aan de haven, op het station en waar al niet bespeelt de werkende mens het to neel van de arbeid met een verve, die hem de allure geeft van een filmster. Hoe onthullend kan het niet zijn om tijdens de werkuren in de fabriek eens op eikaars werkwijze te letten en die later, bijvoorbeeld in 'het schaftuur of tijdens de lunchpauze, eens te laten overspelen „klaar voor opname". Trouwens, wanneer men de werkende mens scherp obser veert, zal men weinig moeite hebben met het achteraf treffen van die enscenerin gen, waaruit puntgaaf de karakteristiek van de gefotografeerde arbeid te voor schijn komt. En al mag een cynicus dan eens gezegd hebben, dat werken een vorm van zenuwachtigheid is, de oogst van de wedstrijd „richt uw lens op de werkende mens" zal ongetwijfeld weer bewijzen, dat arbeid nog altijd adelt. V; op de> weskems Groep B voor alle overige amateurs. De wedstrijd omvat het onderwerp „de werkende mens" in de ruimste zin van het woord. Het formaat van de foto's moet ten minste 9x9 cm zijn en mag ten hoogste 18 x 24 cm bedragen. De foto's mogen niet op carton zijn geplakt. Iedere deelnemer mag maxi maal 5 foto's inzenden, zowel zwart wit als in kleur. Op elke foto dient duidelijk aan de achterzijde vermeld te worden: naam en adres van de inzender, het totaal der ingezonden foto's en de groep waarin men meedingt. Voor de A-groep moet bovendien de leeftijd en de school waarvan men leerling(e)is, worden opgegeven. Alle inzendingen moeten eigen werk zijn. Het doen afwerken of vergroten van de in te zenden foto's is toege staan. De foto's moeten in 1959 zijn gemaakt en nooit eerder zijn be kroond. In hoofdzaak zal door de jury worden gelet op de voorstelling van de foto's en niet in de eerste plaats op de tech nische uitvoering. De inzending sluit op maandag 15 juni 1959 en moet geschieden aan de Vereniging Nederlands Fabrikaat, postbus 999, Den Plaag. Onvoldoend gefrankeerde inzendingen worden geweigerd. Prijzen Groep A. Voor de beste jeugdige inzender uit elke provincie, dus voor elf provinciale winnaars Een vijfdaagse reis langs de Neder landse industrie, als gast van de Centrale Werkgevers Organisaties. VoortsEen eerste prijs van f 100.in contanten; een tweede prijs van f75. in contanteneen derde prijs van f 50. in contanten, beschikbaar gesteld door de Centrale Werknemers Organisaties. Daarnaast worden waardevolle prijzen in natura uitgeloofd. Speciale schoolprijs. De school waarvan een leerling(e) de eerste prijs van Groep A heeft gewonnen, wordt door de Vereniging Nederlands Fabrikaat een filmmiddag met tractaties aangeboden. Prijzen Groep B. Hiervoor zijn beschikbaar: Een eerste prijs van f 1000.een tweede prijs van f 500.—, een derde prijs van f 250. vijf prijzen van f 50.vijf prijzen van f 25.twintig prijzen van f 10.vijf en dertig" prijzen van f 5.al deze prij zen in de vorm van fotografisch materi aal, naar keuze, bij de Erkende Foto- handel in Nederland. Voorts is een aantal prijzen in natura beschikbaar. Extra premie. De Vereniging Nederlands Fabrikaat stelt als premie voor de beste foto' met betrekking tot de Nederlandse Industrie een bedrag in contanten beschikbaar van Vijfhonderd gulden. De keuze van de bekroonde foto's is voor alle partijen bindend, Correspon dentie over de toekenning van prij zen wordt niet gevoerd. De jury be houdt zich het recht voor niet alle prijzen toe te kennen, als de kwaliteit van de foto's of het aantal inzendin gen hiertoe aanleiding geeft. 9. Wie prijs stelt op terugzending van de foto's, dient een gefrankeerde ste vige enveloppe, waarop naam en adres zijn vermeld, bij zijn of haar inzen ding mee te sturen. Terugzending vindt plaats na 15 augustus 1959. 10. Alle bekroonde foto's worden het eigendom van de Vereniging Neder lands Fabrikaat en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotogra fie, die het recht hebben deze foto's te publiceren of te doen publiceren, zo nodig zonder bronvermelding en zonder vergoeding van auteursrech ten. Niet bekroonde foto's kunnen uitsluitend worden gepubliceerd na verkregen toestemming van de maker en tegen vergoeding van auteurs rechten. Op verzoek dient het nega tief van een inzending te worden op gestuurd. 11. Door deelneming aan deze fotowed strijd verklaart de inzender de wed- strijdvoorwaarden te kennen en hier mede volledig accoord te gaan. jNeptunus' kreeg nieuw bestuur. De bad- en zweminrichting ,Neptunus' heeft na een lange periode van geringe activiteit een nieuw bestuur gekregen. Vijf jonge mensen hebben zich bereid verklaard de taak van de nog zittende bestuursleden, de heren H. Soer, E. Dik kers W.zn. en W. Beijers, over te nemen en te trachten de vereniging weer tot nieuwe bloei te brengen. De oude be stuursleden zullen hen nog enige tijd ter zijde staan totdat het verenigingsleven weer op gang gekomen is. Ook hebben verschillende jongelui zich bereid ver klaard als orde-commissaris op te treden. Er bestond voor de maandagavond in hotel Holterman door de overgebleven bestuursleden uitgeschreven vergadering een goede belangstelling van de jongere garde. Ook enkele ouders gaven blijk van hun instemming om de vereniging weer tot grotere activiteit te brengen en daar door het baden en zwemmen in de Schip beek op verantwoorde wijze mogelijk te maken. De voorzitter, de heer Beijers, gaf een korte schets van het ontstaan van ,Nep- tunus', nu ongeveer 25 jaar geleden en van haar ontwikkeling.- Er is altijd een grote belangstelling voor de beoefening van de zwemsport geweest, dank zij ook WEDSTRIJD VOORWAARDEN voor de nationale fotowedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens", uitgeschreven door de Vereni ging Nederlands Fabrikaat in samenwerking met de Stichting ter bevordering van de Ama teurfotografie. De wedstrijd staat onder patronage van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond; het Verbond van Nederlandse Werkgevershet Katholiek Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen; het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland; het Nederlands Verbond van Vakverenigingen; de Ka tholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond. 1. Aan deze wedstrijd kan door iedereen, jong en oud, worden deelgenomen. Uitgezonderd zijn degenen, die werk zaam zijn als vakfotograaf. De wed strijd duurt van 9 mei tot en met 15 juni 1959. 2. De wedstrijd omvat twee groepen: Groep A voor de leeftijd van 10 tot en met 17 jaar; „TREKKERS" BEHAALDEN 2e PRIJS. De W.S.V. „De Trekkers" heeft j.l. zaterdag deelgenomen aan de wandel tocht te Rijssen over een afstand van 25 km., uitgeschreven door de W.S.V. „WIOL" aldaar. Zaterdagmiddag gingen 34 verenigin gen van start; dat waren ruim 700 wan delaars (sters) uit geheel Twente. „De Trekkers" verschenen deze middag met een prachtige groep en wisten weer 'n goede prestatie te leveren door de 2e prijs mee naar Holten te nemen. En dat voor de eerste competitietocht in de 3e klasse van de N.W.U. Daar mogen de Holtenaren zeer zeker trots op zijn. De uitslag van de 3e klas N.W.U. was als volgt: le prijs Weetex, Neede 52%; 2e prijs De Trekkers, Holten 52; 3c prijs Eltem, Almelo 512/3; 4e prijs K.S.W., Nijverdal 51%; 5e prijs Overdinkel, Overdinkel 511/3. De 2e prijs bestond uit een prachtig bekertje. Zaterdag 2 mei gaan „De Trekkers" nara Deventer om daar hun krachten te meten. de hulp van anderen, die de kinderen zwemles gaven. Het is dan ook opvallend hoeveel jonge mensen in het waterarme land, dat Holten is, zwemmen kunnen. Het was de bestuursleden, waarvan de meesten reeds vanaf de oprichting zit ting hebben, de laatste jaren niet meer mogelijk door drukke werkzaamheden de volle aandacht aan het werk der vereni ging te geven. Enkelen zagen zich ge noodzaakt te bedanken. Pogingen om jonge mensen te animeren him taak over te nemen, zijn tot nu toe gefaald. Men stond reeds op het punt de badinrichting, waarvan het onderhoud met vrij hoge kosten gepaard gaat, op te heffen, maar besloot de jongeren nog eenmaal de kans te geven de badinrichting te behouden. Het verheugde spreker, dat men nu op deze vergadering blijk geeft het behoud van het bad op prijs te stellen. Dit is ook met het oog op het vreemdelingenverkeer noodzakelijk, totdat Holten een natuur bad rijk zal zijn. Hier kunnen echter nog wel enkele jaren overheen gaan, gezien de trage- ontwikkeling van de plannen, die aanwezig zijn. Nadat er van de zijde van enkele ouders op gewezen was, dat vooral het toezicht bij het bad van groot belang is voor de veiligheid van de kinderen en dat men met de geringe contributie, wel ke tot nu toe geheven werd, weinig kan doen, verklaarden verschillende jongelui zich bereid een bestuursfunctie te aan vaarden. De vraag werd nog gesteld of de ge meente niet bereid is het werk der ver eniging te subsidiëren. Als er een natuur bad komt, zal zij ook een belangrijke bij drage moeten voteren om de exploitatie daarvan mogelijk te maken, zo werd ge zegd. Op voorstel van de heer Soer werd be sloten een geheel nieuw bestuur te kiezen, dat zo spoedig mogelijk een ledenverga dering zal uitschrijven, waarin orde-com missarissen kunnen worden gekozen en die ook beslissen kan of het benoemen van een commissie van bijstand wenselijk is. Verschillende jongelui verklaarden zich bereid om met lijsten rond te gaan, om gelden in te zamelen voor het herstel van de badhokjes en de taluds. Met grote meerderheid van stemmen werden tenslotte de navolgende bestuurs leden gekozen, die na afloop der vergade ring de functies als achter hun naam ver meld, verdeelden: K. Soer, voorzitter; J. W. Baltus, vice-voorzitter; mej. D. Klein Velderman, secretaresse; mej. J. Schup- pert, penningmeesteresse en E. Maats, 2e secretaris-p enningmeester De wanden van onze woonruimte ne men zo'n voorname plaats in, dat het vanzelfsprekend is dat de mens, die zich prettig wil voelen in de besloten heid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft beijverd om de wanden te verfraaien. Van primitieve rotswandte- keningen in de holen en spelonken en de gelooide met aardverven gekleurde dierenhuiden kwam men tot primitief geweven wandkleding. (oorsprong is het oude Babyion en door de kruistoch ten naar het Westen gebracht), vele eeuwen later tot de kunstige gobelins (periode Lodewijk 14de), schilder werk met schabionen beschilderd papier dat daarna op de wand werd geplakt en tenslotte het behangsel papier zoals wij dit thans kennen. Onbeperkte keuze De hedendaagse Nederlandse behang papier-industrie biedt een vrijwel on beperkte keuze van mogelijkheden om het interieur op verantwoorde wijze te verfraaien met behangselpapier in ve le kwaliteiten de goedkope naturel soorten, die niet lichtecht zijn, de brij- drukken, lichtechte en zelfs afwasbare plastiek-behangsels mooie dessins en moderne kleuren. De dessinoverdaad van de twintiger jaren is in de derti ger jaren geheel verdwenen. De patro nen werden kleiner en kleiner en ver dwenen nagenoeg geheel. In 1952 komt het dessin weer wat tot leven. De in vloed van de kleur is groot. Koele kleuren, zoals blauw, blauw-groen en groen hebben 'n ruimtelijk en wijkend effect, terwijl warme kleuren als rood, rose, geel en zacht oranje een naar ons toekomend effect hebben. Wil men dus een kleine ruimte een minder benauw de indruk doen maken dan verricht 'n blauwe wandbekleding op de lengte muur wonderen. Een deur aan het eind van een gang geven wij b.v. een rode kleur. Ook de ligging der kamers t.o.v. de zon speelt een rol. Het is aan te be velen met de vakman-behanger over de juiste kleuren te overleggen om overdaad te vermijden. Een 50 soorten wandbekleding. Er hebben zich vele nieuwe wandbe- kledingssoorten gepresenteerd en tus sen vele soorten die door de behang selfabrikanten in de handel worden ge bracht trof ons een tweetal. Daar is de" wandbekleding waarvan de toplaag be staat uit gesiliconeerde kunsthars. De ze Balamur is kras- en stootbestendig bestand tegen water, vet en oplossin gen van zuren en logen. Daardoor is deze wandbekleding, die practisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek geschikt voor keukens, badkamers, douchcellen, toiletten en kinderkamers. Ze is lever baar in vele kleuren, mat glanzend met tegelmotief, en wordt met een speciale lijm op elke muur die droog, vast en vlak is bevestigd. Is de toplaag van polivinylchloride (zegt U maar plastic) op een basis van veredeld papier dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in 'n groot aantal ldeu- ren en dessins, die ook wel zijn voor zien van schaduw- of metaaleffecten. Afwasbaar met water en zeep, bestand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweerstand. Breedte 100 cm, dus minder plaknaden. De on dergrond is van papier waardoor de behanger deze wandbekleding op nor male wijze kan aanbrengen. Een Ne- Vandaag zullen wij spreken over de tijd, toen Holten en zijn buurtschappen al bewoond waren, maar de bevolking nog niet tot het Christendom bekeerd was. Het heeft aan de heersers van de vijfde en volgende eeuwen heel wat hoofdbrekens, bloed en tranen gekost, voordat de Sallanders de knie bogen voor een voor hen wildvreemde God. Éu- kele eeuwen heeft het geduurd voor dat de vrije mannen in de marken zich ge wonnen gaven voor het Christelijk ge loof, dat in deze landen door de legers van Karei de Grote met de scherpte des zwaards schoorvoetend ingang vond. De eerste evangeliepredikers gooiden het in veel gevallen en Holten maakte daar op geen uitzondering met de bevol king op een accoordje. Gebruiken en ge woonten van de voorvaderen werden als heilige huisjes ontzien. Want de aloude priesterkaste was nog machtig. Zo werd het middewintersfeest, het feest der zonnewende, de dag van Christus' ge boorte. Het bij uitstek populaire vuren branden op een bepaalde dag in maart of april heeft men tot op de huidige dag nog niet kunnen uitbannen. Zo waren er tal van rituele gebruiken, waarvan er vele in de Joop der eeuwen in onbruik zijn geraakt. Maar de noaberplicht, een der plechtankers van het oude volk, zijn gebleven. Wanneer we nu eens 3000 jaar terugblikken en bekijken dan de landou wen van Holten, dan komen wij tot de conclusie, dat er veel veranderd is, maar ook zeer veel gebleven. De Holtenaar van vóór 3000 jaar ploegde zijn land al met een ijzeren ploeg. Want stond niet reeds de kleinzoon van Kain voor het vuur en smeedde het ijzer wanneer het heet was? Deze Tuba] Kain moet al een meester in zijn vak zijn geweest. En be vestigen Bijbelse uitspraken niet, dat men de kunst verstond ijzer te smeden, want ,dan zullen de zwaarden worden omgesmeed tot ploegen en scharen en de speren tot sikkels' zegt ons reeds, dat men toen de kunst van het ijzer smeden al verstond. Dus dat is niets nieuws. Voor 2600 jaar kon men in Salland en Twente al weven en spinnen. Dus na tuurlijk in Holten ook. Door de slechte en ontoegankelijke wegen bouwde de Holtenaar geen huis van steen, maar doodgewoon wat het meeste voor de hand lag en het dichtst bij was, te we ten: eikenhout, stro en leem. En die hou ten kasten trotseerden de eeuwen, wan neer er tenminste geen brand kwam. der lands kwaliteitsproduct,, waarvootr ook in het buitenland, met name in Amerika, veel belangstelling bestaat. Een nieuwe wandbekleding, uitger dacht en gemaakt met Nederlands ver nuft en vakmanschap ware wellicht in overweging te nemen. Verder genoten de Holtenaren van der tig eeuwen terug evengoed van de warm te van de zon en het licht der maan. Van vogelenzang en barre winters. Door de Romeinen werden hier enkele nieuwe houtsoorten ingevoerd. De Romeinen gaan tenminste met de verdienste weg. Maar wij constateren de laatste tientallen jaren een algehele verandering in het Sallands en Twents bosareaal.' De vo gels bijv. zorgen voor een voortdurende aanplant van krentenbomen. En voor hen, die het nog niet weten, delen we mede dat door de natuur de Vlaamse gaai tot bosbouwer is verordineerd. De plant, door deze vogel gepoot, zal door geen enkel wild afgevreten worden. Ver der zag de Holtenaar ver voor het jaar nul beken en plassen, bos en heide, land en weide precies met dezelfde ogen als wij. De heidense priesters van toen gin gen in het wit gekleed, om in de open lucht of in het daarvoor bestemde bos de Voorzieningheid te bidden en te danken. Met dezelfde devotie en vroomheid ge schiedde zulks. Minder prettige ervarin gen deden deze verre voorouders op met pestilentie en hongersnood, iete waartegen ze zich in die verre voortij den niet anders konden verweren dan dat er een aantal boetedoeners met as op hun hoofd door de buurtschappen wandelde. Toch gebeurde het meer dan eens, in die dertig eeuwen, dat een groot deel van Ilolten's bevolking van de kaart werd geveegd. Immers: dokters of medicijnmeesters kende men niet. Pas sinds het jaar 1000 heeft men zich met de artsenij bezig gehouden, tenminste hier te lande. Een buitengewoon grote feestdag in die heidense tijd was de eerste meidag. Die bleef voor bizondere gebeurtenissen nog behouden tot het jaar 1836. De jeugd uit de buurtschappen kwam op de mei morgen reeds vroeg bijeen, trok naar het markebos en kapte er de meiboom. Deze werd op de Brink geplaatst en mooi versierd en de gehele marke vierde feest, omdat de maand mei haar intrede had gedaan. Persoonlijk ben ik zelf ge boren vlak bij een plek, die nog de mei boom heette. Maar helaas, niet te Hol ten, maar onder Ambt-Delden. De volgende keer hopen we mede te delen van de oorsprong van de grote bruiloften, een gebruik uit noodzaak ge boren, dat ook al eeuwen oud is. VAN COEVERDEN. Als ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren?

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2