De Marke van Holten V riendschapsclubs 'eemarJcQ een nieuw euvel in Engeland Uit Holtens historie (V) VSH BOEE OVERIJSSELRIT 1959 op 25 april a.s. Dodenherdenking op 4 mei Kerkelijk was Holten al vroeg dezelfde gemeente als tegenwoordig de burgerlijke gemeente. Het sohoutenamfot Holten, de laatste eeuwen evenzo. Heel lang geleden was er een schout van Bathmen en Hol ten samen. Voor 1811 was er geen ge meentebestuur. Dat was ook niet nood zakelijk. Vroeger waren de pastoors de ambtenaren van de burgerlijke stand. Na de hervorming de predikanten. De land bouwers en de heren van Deventer re geerden er, hetzij met of zonder schout. Men hield maikevergaderingen. Een der voornaamste bezigheden op deze bijeen komsten was veel eten en drinken en daar bleef het vaak bij. Het eigenbelang der boeren bracht mee, dat ze tamelijk vroeg de ontginning der woeste gronden ter hand namen. Zo waren in 1844 van de opervlakte van de marke Holten, groot 6574 bunder, er reeds 6486 in cultuur, zodat Holten slechts acht-en-tachtig bun der woeste grond had vóór de algemene markeverdeling. Tegenover andere Sal- landse marken maakte Holten dan ook voor een eeuw geleden een zeer gunstige indruk wat de woeste gronden betreft. De marke van Holten heeft een hoge ouderdom. Reeds in 1474 wordt er van een markencedule (markenwetboek) ge wag gemaakt. Men deed aan waterlei dingen, duikers en bruggen niet meer dan strikt noodzakelijk was. Want we weten het reeds, goede wegen trokken minder gewenste gasten aan. ONTSTAAN DER MARKE. De oude theorie, als zouden de marken gesticht zijn door de Saksen omstreeks 50 na Christus is niet houdbaar meer. En we'l om de eenvoudige reden, dat nooit Saksers in Twente het land veroverd heb ben. Het waren de Tubanten, onze regel rechte voorouders, die God weet hoe lang geleden al, hier in markeverband woonden. Dus de Tubanten zijn de stich ters van de marken hier in Twente. Maar Holten ligt in Salland en welk slag van volk daar ten tijde van Christus' geboorte of nog veel vroeger woonde, is nog niet uitgemaakt. Vermoedelijk een stamver wante tak der Tubanten. Maar dit doet ook weinig ter zake.. Wij weten reeds dat de Holtenaren zich in gezelschap van andere Overijsellaren geslagen hebben met het volk van Karei de Grote. En dat die van Overijssel het aan de broek kregen. In ieder geval werd de marke van Holten ingericht naar het algemeen patroon dier dagen. De hoeven van be paalde personen waren soms vrij uitge strekt. Soms waren er wel drie, vier of vijf daghuurdershuisjes bij. Reeds vroeg vormde zich op een bepaalde plaats de bebouwde kom. Een lap grond werd aan de kotters en brinkzitters toegewe zen, waar zij een schamel ambacht be- UTTicieie puoucaties Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend dat op 13, 15 en 17 april 1959 des namiddags van "2.00 tot 5.00 uur in gebouw „Rehoboth" de le in jectie zal worden gegeven tegen kinder verlamming aan de kinderen, geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 en 1958. Het is gewenst dat een ieder zich houdt aan de tijd welke op de oproepingskaart staat vermeld. Holten, 9 april 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR. burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat in een op woensdag 15 april a.s. te 14 uur te houden openbare vergadering van hun college zullen worden uitgeloot twee obli gaties van de per 1 mei 1952 gesloten gatielening, groot f 60.000. Holten, 10 april 1959 Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR. burgèmeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. MEIMARKT OP 28 APRIL A.S. De Meimarkt zal dit jaar gehouden worden op donderdag 23 april a.s. en niet op 30 april a.s., zoals door sommi gen is verondersteld. De marktkalen- der wijst 23 april aan. Er zullen dit jaar geen vermakelijkheden zijn. Er wordt echter wel een drukke markt verwacht met veel runderen, biggen en kramerij- Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1345 stuks vee, runderen 489, varkens 849 en 7 schapen. Prijzen: 30 vette koeien, eerste kwali teit van f3,- tot f3,50; tweede kwaliteit van f2,80 tot f3,- per kg slachtgewicht; 106 melk- en kalfkoeien van f 1000,- tot i' 1150,- per stuk; 227 pinken van f600,- tot f800,- per stuk; 87 graskalveren van f 500,- tot f 650,- per stuk; 39 nuchtere kalveren van f 40,- tot f 70,- per stuk; 39 drachtige zeugen van f300,- tot f 350,- per stuk; 10 loopvarkens van f80,- tot 1100,- per stuk; 800 biggen van f 55,- tot f 60,- per stuk; 4 schapen van f 125,- tot f 135,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Handel vlug, prijzen iets hoger. Varkens en biggen: Handel kalm, de prijzen lager. Schapen en lammeren: Handel kalm. Pinken en kalveren: Handel vlug, de prijzen iets hoger. oefenden, dit zou in onze tijd de handel drijvende middenstand van het dorp Hol ten worden. Op gezete tijden ging van den beginne af de markerichter met een aantal hereboeren ter saike. Dit is op be paalde punten een grensteken maken. De grenzen der marke liepen meestal door vrij waardeloze gronden zodat in enkele gevallen een dijk of sloot een grensaan- duiding was. Waar de grond hoge waar de had, zette men grensstenen neer. Op het heimelijk verplaatsen van zo'n grenssteen stonden afschuwelijke straf fen. Wij zullen u eens even meenemen naar zo'n incident en laten zien hoe er gestraft werd. Wanneer iemand in vroeger eeuwen, in welke marke ook, zich schuldig maakte aan schennis der markestenen stond zijn straf bij voorbaat vast; werd hij op he terdaad betrapt, dan groeven de ontdek kers van de overtreding hem in de grond, tot onder de armen. Stampten de grond goed aan en lieten zo de markeschender vierentwintig uur zitten, om over zijn misdaad na te denken en zich voor te be reiden op de dood. Want 'het sterfuur was nabij. Waren de vierentwintig uur ver stréken, dan kwamen de gewaarden uit de marke bij elkaar. Zij kozen zich een jonge man die nog nooit geploegd had, en namen als trekdieren twee onbeleerde ossen. De oudsten uit de marke spanden de ossen voor de ploeg en de onbeleerde heer moest ploegen, juist daar, waar de veroordeelde in de grond gegraven zat. Vele malen liepen de ossen aan het luid- schreeuwende slachtoffer voorbij. Had het spelletje lang g'enoeg geduurd, dan traden een paar mannen aanj leidden de ossen in de goede richting en de ploeg schaar deed haar werk. Zij sneed het bo vendeel van het lichaam af en de straf was ten einde. Naast het ondereind werd het bovendeel aan de aarde toevertrouwd en het recht had zijn beloop géhad. Met de invoering van het christendom werden de straffen verzacht. Toen werden een markeschenner beide handen afgekapt. Wij willen in het midden laten wat hier het ergste was. Bijzonder streng was men ook op het stelen van hout uit het markebos. Het mes zat vroeger zeer los in de schede, en men sneed in de vele marken in Twente en Salland vingers, oren en neuzen af bij de vleet. Dit ge beurde voordat de marke van Holten er een notulenboek op na hield, maar daar om is het ons welbekend. Toen in 1626 hoognodig nieuwe laakpalen (grenspa len) langs de Batlhmense zijde moesten g'ezet worden sloegen de markegenoten de daarvoor bestemde boomstammen niet op de maregrond, iets wat toch zeer bil lijk zou zijn geweest. Nee zij sloegen de bomen op de kerkengrond en maakten daar palen van. En zo beroofden zij ten bate van de marke, de kerk van een deel harer inkomsten. Wanneer men nieuwe grenspalen zette moesten enkele jongens mee, zo van negen tot twaalf jaar. Zij moesten getuige zijn van het plaatsen van de steen. Was dit gebeurd dan gaf men de jongens een slag aan het hoofd of men trok hen zo hard aan neus en oren, dat 'het hun het gehele leven heugde. Het moet eens gebeurd zijn in de marke Beckum dat een jongen bij zo'n gelegen heid het oor van het hoofd werd getrok ken. VAN COEVERDEN DEN BOER's DIERENHANDEL te Nij- verdal kwam dezer dagen in het bezit van een aantal herten, die in de Nijver- dalseberg een goed onderkomen ge vonden hebben. Dit betekent niet, dat men liier als ,naar de dierentuin' kan gaan. Alle dieren, die hier aanwezig zijn, zijn bestemd voor de handel. llll RIJSSEN VOORUIT 2 HOLTEN 1 2—3 Een met enkele wijzigingen spelend Holten nam voor de rust een veilige 30 voorsprong die wel verdiend was. De voorhoede speelde bij vlagen verrassend goed. Reeds na vijf minuten spelen kopte rechtsbuiten Henk ten Velde uit een voor zet van links de bal langs de uitstekende Rijssense doelverdediger. 01. Even la ter sloeg T. Dijk de bal onnodig uit het strafschopgebied weg. De toegestane pe nalty wisten de geel-zwarten echter niet te benutten. De Holtense aanvallen wa ren veel gevaarlijker in deze periode, de Holtense midvoor zorgde echter onvol doende voor de afwerking. K ten Velde zorgde voor een 20 voorsprong. De Hol tense verdediging had ook alle handen vol aan de felle R.V.-voorwaartsen, die hun aanvallen echter te onsamenhangend opzetten om succes te hebben. Voor de rust werd het nog 03 toen H. ten Velde een strafschop benutte. Na de thee pakte R.V. de zaken beter aan. dit kwam ook al doordat de Holtenaren meer in de verdediging gingen. De beste kan sen kwamen voor de Holtenaren doch de R.V.-keeper greep enkele keren goed in en wist de achterstand te beperken. De stand werd 31 toen K. ten Velde na een Rijssense voorzet zijn eigen keeper pas seerde. Dit gebeurde een tiental minuten voor het eindsignaal. Met nog enkele mi nuten te spelen kregen de Rijssenaren een directe vrije trap toegewezen. Doordat een der gastheren hierbij in het strafschopge bied ten val werd gebracht, wees de arbi ter weer na de elfmeterstip. De straf schop werd nu beter afgewerkt en hier mede kwam de stand op 23. De stand in de tweede klasse is: 1 Holten 1 15 10 2 3 22 32—17 2 Omhoog 1 15 8 4 3 20 49—25 3 GFC 2 15 9 1 5 19 36—24 4 Rijssen V. 2 14 6 2 6 14 30—40 5 Enter 2 13 5 3 5 13 36—36 6 Nijverdal 2 15 6 18 13 30—33 7 SOS 1 15 4 3 8 11 23—30 8 Hector 2 15 5 1 9 11 26—40 9 Wierden 2 15 3 3 9 9 23—40 HOLTEN 2 GFC 4 6—1 Ook in deze laatste wedstrijd bleven de Holtenaren ongeslagen. De ruststand was 20 voor de Holtenaren. Na de rust had men bij de gastheren de rollen omge draaid. Spelers die anders de achterhoede vormden probeerden nu de doelpunten te maken, terwijl de voorhoedespelers kee- I per Biesters assisteerden. Dat dit de ge bruikelijke productiviteit niet beïnvloedde laten de cijfers zien. TWENTHE 2 HOLTEN 3 7—1 Tegen het versterkte Twenthe elftal hebben de rood-zwarten niet veel in te brengen gehad. De tricolores namen al snel een voorsprong die door J. Nijland werd genivelleerd. 1—1. De ruststand was 41, na de rust voerden de gastheren de stand tot 71 op. De Holtenaren misten een strafschop. De stand in de vierde klasse is: 1 Holten 2 14 13 1 0 27 70—15 2 Enter 3 12 8 1 3 17 38—24 3 Twenthe 2 14 8 1 5 17 56—34 4 Bornerb, 3 13 5 3 5 13 26—33 5 RKSV 3 13 4 2 7 10 23—31 6 GFC 4 12 4 0 8 8 29—42 7 Holten 3 13 3 2 8 8 23—49 8 Markelo V. 2 13 1 2 10 4 15—52 JUNIOREN Holten a speelde niet. De B-junioren gaan op de goede weg door en versloegen nu GFC c uit Goor met niet minder dan 80. Er wachten nu nog twee moeilijke wedstrijden tegen Excelsior d. Worden hier uit twee punten gehaald dan is Hol ten b kampioen. PROGRAMMA A.s. zaterdag: De Zweef a Holten a, 4.15 uur. Excelsior d Holten b, 2 uur. A.s. zondag: Hector 2 Holten 1, 10.30 uur. Bornerbroek 3 Holten 3, 2.30 uur. WORDT HOLTEN 1 A.S. ZONDAG KAMPIOEN? Als de laatste wedstrijd een zege of 'n puntenverdeling oplevert, mag Holten zich kampioen noemen van de tweede klasse F. Hector 2 uit Goor zal stellig een zo goed mogelijk resultaat tegen Hol ten willen behalen, ook al omdat ze nog kan degraderen. Vanaf Smidsbelt ver trekt er een extra bus naar Goor. Ver trek om 9.30 uur. Bij een eventuele ne derlaag zal er waarschijnlijk een beslis singswedstrijd tegen Omhoog moeten worden gespeeld. Wordt het kampioens schap behaald dan zijn er een tweetal promotiewedstrijdén tegen de kampioe nen van de tweede Klasse E (KSCV 1 of MW 2) nodig om te bepalen, wie er het volgende seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. (van onze correspondent). De politie in de grote steden op 't En gelse vaste land zit met een nieuw pro bleem, hoe en op welke wijze zij afdoend de zgn. „Friendchip Clubs kan con troleren, bestrijden en uiteindelijk kan ontbinden of verbieden. Met deze geheel nieuwe zaak houden zich niet alléén de politie en de justitie bezig, doch ook de pai'lementsleden en de pers. Deze clubs voor vriendschap vielen bij haar oprichting niet zozeer in het oog. Een jaar na de oprichting begonnen er bij de Engelse politie evenwel klachten binnen te komen over de werkwijze dier clubs. Ook kwamen veelvuldig verzoeken om inlichtingen binnen afkomstig van buitenlanders, in de regel van wantrou wende ouders, die de zaak vanuit een an dere gezichtshoek begonnen te bezien. De brieven namen in aantal en in felheid en scherpte van inhoud toe. In opdracht van de ministers van ju stitie en van binnenlandse zaken stelden detectives van Scotland Yard een diep gaand onderzoek in tegen de vriend- schapselubs, hun werkmethoden en op zet. Dit onderzoek leidde tot zekere con sequenties en de verantwoordelijke auto riteiten zullen na inzage van het rap port van de mannen van Scotland Yard niet nalaten om maatregelen te nemen. Het leek zo normaal. De buitenlandse klachten waren voor namelijk afkomstig van ontstemde ouders, van vaders en moeders van meisjes in de leeftijden van 19 tot en met 30 jaar, die onder min of meer bedriegelijke voor- wendels naar de grote vermaakcentra in steden als Londen, Birmingham en Liver pool werden gelokt. In de vorm van verlokkende adverten ties in de grote bladen van west-Duits- land, België, Zwitserland, Oostenrijk en Italië werden in Engeland aan meisjes en jonge vrouwen na medisch gekeurd te zijn betrekkingen aangeboden, zoals hulp in de huishouding, goevemante, ana- V* I Voor de KOPZIEKTE Elk jaar weer in het voorjaar vallen er slachtoffers onder de melkkoeien aan de kopziekte. Uiteraard is dit een finan ciële tegenslag voor de betrokkene. Hoewel de feitelijke oorzaak van deze ziekte nog niet precies bekend is, is men toch wel zover gevorderd, dat verschil lende maatregelen kunnen worden aan bevolen, die het risico aanmerkelijk ver minderen. 1 Zorg voor een goed uitgebalanceerde kalibemesting op het grasland, d.w.z. strooi niet meer kali dan voor een goede opbrengst noodzakelijk is en bo vendien is aangepast aan het gebruik van het grasland. Vooral de perce len dicht bij huis, die altijd geweid worden, hebben maar weinig kali no dig. 2 Ga nooit percelen, die in het voorjaar geweid worden, bemesten met gier. Gier hoort op het hooiland. Wil men volledig ingelicht zijn omtrent de juis te kalibemesting, pas dan regelmatig grondonderzoek toe. .3 Op percelen, waarvan bekend is, dat het kaligetal hoog is, moet men voor zichtig zijn met te grote hoeveelheden stikstof in het voorjaar. Vooral de combinatie van veel ammoniakstikstof en veel kali is zeer gevaarlijk. Geef hier als eerste gift stikstof, niet meer dan 30 kg zuivere stikstof en dau nog liefst in de vorm van kalksalpeter of chiiisalpeter. Bovendien is het ver strekken van pekel water in de weide een goede voorzorgsmaatregel. Neem hiervoor een aparte bak naast de driukwaterbak. Los 2% kg keuken zout in 100 1. water op. De dieren ne men hiervan naar behoefte op. 4 Op bedrijven, die regelmatig met kop ziekte te kampen hebben, verdient het aanbeveling, naast bovengenoemde maatregelen nog als extra voorzorg het bijvoeren van magnesiumhouden- de koekjes. De laatste 14 dagen van de stalperiode hiermee reeds beginnen en dit volhouden tot de eerste 3 a 4 weken van de weideperiode. 5 Besteed extra aandacht aan het melk vee gedurende de eerste weken na het inscharen opdat, indien nodig, de die renarts tijdig gewaarschuwd kan wor den. De eerste verschijnselen van de ziekte zijn: a Afzonderen van de koppel, b Schrikachtig (draaien van de ogen), c Krampen en neervallen. PELE NAAR ENSCHEDE Op zondag 14 juni a.s. komt de FC Santos met o.m. de Braziliaanse wonder- voetballer Pele, welke, m.i.v. 1 januari 1960, door Real Madrid is gecontracteerd voor anderhalf miljoen gulden, naar En schede. Verder komen mee cle Brazi liaanse internationals, welke ook met het Braziliaanse elftal in Zweden heb ben gespeeld: Zito, Pepe, Dorval Helio en Jair. Betreffende de kaartverkoop volgen nog nadere mededelingen. De OAD zal in elk geval extra diensten op Enschede inleggen en tevens de kaarten verkopen. liste en kantoorbediende. Ook maakte men bij dit soort van praktijken wel gebruik van verfagenten en van vertrouwenslie den, woonachtig in de desbetreffende lan den en voorts van min of meer duistere figuren, welke naar die landen werden uitgezonden. Daar de aanmelding voor hulp in de huishouding, kantoorbediende, analiste en goevernante op de gebruikelijke wijze, middels de verschillende vreemdelingen diensten der politie, de arbeidsbureaus en de emigrantenkantoren werden ingediend, ondervond het vertrek van de meisjes uit hun vaderland en hun toelating in Enge land, geen noemenswaardige vertraging. De gehele gang van zaken leek immers zo normaal als het maar kon en mogelijk was. De moeilijheden begonnen pas te ko men na enige tijd. Toen de ouders van hun dochters géén post ontvingen of brie ven kregen via een aan hen onbekend adres; brieven vol klachten en verwijten, toen andere ouders hun dochters ont stemd en teleurgesteld weer in hun mid den zagen verschijnen. Het hoofdkantoor van de club was in Londen gevestigd en droeg de fraaie naam van ,Anglo-Continental Friendship Club', zo ontdekte Scotland Yark, dit kantoor bleek gevestigd te zijn op het adres: 1028 High Road, London no. 20 en de teleur gestelde meisjes en jonge vrouwen wer den in negen en negentig van de honderd gevallen als „naaktdanseressen" en als „amuseermeisjes" tewerk gesteld in de nachtlokalen van de club, die achter een beschaafd aandoende reklame haar ware aard verborg. Duitse meisjes en jonge vrouwen, zo is ondermeer gebleken, waren graag gezie ne „werkkrachten" en in de laatste jaren vertrokken er naar schatting ongeveer tweeduizend meisjes van Duitse nationa liteit naar Old England, om na een lan gere of kortere tijdsduur teleurgesteld naar hun vaderland terug te keren. An deren, een groot aantal zelfs, keerden niet terug. Zij namen genoegen met hun nu niet direkt eervol baantje van „amuseer meisje", verzoenden zich met hun lucra tieve bezigheden, om dan uiteindelijk in een vreemd land, waar niemand hen kent, onder te gaan in een poel van misdaad, van geestelijk en moreel verval. De Overijsselrit, het motorsportevene ment in onze provincie, dat zo langzamer, hand een nationale vermaardheid heeft verworven, zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 25 april a.s. Zoals bekend wordt deze rit georganiseerd door een commissie, gevormd uit de besturen van de Motorclubs van Overijssel in samen werking met het Proviciaal Bestuur van de K.N.M.V., afdeling Overijssel, en leden van de Regionale Sportcommissie Oost. De start en finish worden gehouden bij hotel Muller aan de Deventerweg. De rit vangt aan om 8.30 uur voormiddag. Alle inschrijvingen moeten uiterlijk maandag 20 april in het bezit zijn van de heer G. J. Bouwhuis, Molenbelterweg 16 te Holten. De Overijsselrit is een betrouwbaar- heidsrit, welke aan de deelnemers rede lijke eisen op het punt van rijvaardig heid, zelfbeheersing en oriënteringsver mogen stelt. Er wordt gereden in twee afdelingen, n.l. junioren en senioren elk naar gelang van de cylinderinhoud der motoren resp. naar de klassen tot 50 cc., 150 cc., 200 cc., 250 cc. en boven 250 cc. De rijsnel- heden variëren van 24 tot 42 km. per uur voor de junioren en van 26 tot 45 km. per uur voor de senioren. Men verwacht, nu het conflict tussen verschillende rijders en de K.N.M.V. tot het verleden behoort, een grote deelname voor deze prestatierit. De prijzen bestaan uit plaquettes, ter wijl een wiselbeker beschikbaar is. De niet in de prijzen vallende deelnemers ontvangen een diploma als eervolle ver melding. De commissie Nationale Herdenking heeft bekend gemaakt, dat de dodenher denking dit jaar weer gehouden zal wor den op maandag 4 mei. De commissie stelt zich voor, dat tijdens deze herden king van 18 uur af de vlaggen halfstok zullen hangen en dat er om 19.30 uur zo genaamde stille tochten gehouden zullen worden, tijdens welke geen vlaggen of vaandels zullen worden meegevoerd en geen toespraken zullen worden gehóu den. Wel acht men het brengen van een eenvoudige bloemenhulde op zijn plaats. Voorts stelt men zich voor, dat weer van 19.45 uur tot precies dertig seconden voor 20 uur alle kerkklokken zullen lui den en dat van 20 uur af weer twee mi nuten volkomen stilte in acht zal wor den genomen. De commissie beveelt verder aan het houden van herdenkingsdiensten in ker ken of andere gebouwen en het achter wege laten van openbare vermakelijk heden van 18 tot 21 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2