LEXINGTON Uit Holtens Historie (4) Nieuwe methode hooidrogen Paasvuren trokken grote belangstelling Toneelavond in Bethanië doet u al mee aan de PRIJSVRAAG van LEXI Filmavond van de N.R.V. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting „Holten" hield dinsdagavond in ho tel Holtennan haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer E. Voor des. De hoofdassistent van de R.V.L., de heer A. J. Paskamp te Hengelo heeft in deze vergadering belangrijke medede lingen gedaan over proeven, welke in zijn rayon genomen werden en worden met het tasdrogen van hooi en de be zoekers nog iets verteld over verschil lende bietemdunmetlio den en inkuil wed strijden. Voordat de lieer Paskamp aan het woord kwam, bracht de secretaris, de heer J. A. Kolkman, een kort jaarver slag uit, waarin 'hij constateerde dat 1958 voor de landbouw een jaar is geweest met goede oogsten en over het algemeen goede prijzen. De vooruitzichten zag hij minder rooskleurig in verband met de dreiging van de Amerikaanse landbouw overschotten. Spreker herinnerde aan de geslaagde akker- en weidebouwdag en aan de kleine agrarische binnententoon- steling in Amicitia. Het ledental ging met 1 vooruit en bedroeg aan het einde van het vorige jaar 31. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. J. Wesseldijk, bedroegen de inkomsten f 154.31 en de uitgaven f 43.17, zodat er een batig sal do kon worden geboekt van f 111.14. De kascommissie, bestaande uit de he- PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN Ook dit jaar stelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening een premie beschikbaar voor het schie ten van houtduiven, daar de schade, die deze vogels aan de landbouw toebren gen, nog altijd aanzienlijk is. Naar schat ting beliep deze schade in het afgelopen jaar nog ongeveer 4 miljoen gulden. De regeling is ingegaan op 1 april 1959. De premie bedraagt f 0.75 per volwassen geschoten houtduif. Slechts de houders van een jachtakte en de houders van een vergunning ex ar tikel 53 van de Jachtwet komen in aan merking voor uitkering van de premie. De uitkering zal ook dit jaar geschieden door de provinciale voedselcommissaris- sen. Voor het verkrijgen van de premie die nen beide vleugels van iedere geschoten houtdief te worden ingeleverd bij genoem de commissarissen. De premieregeling geldt tot nadere aankondiging. ren J. Oolbekkink en D. Aanstoot, con stateerde een correct financieel beheer, zodat de penningmeester onder dank zegging gedechargeerd werd. Tot leden van de nieuwe kascommis sie werden aangewezen de jheren D. Aanstoot en G. W. Hulsman. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren E. Voordes en Joh. Dijkink met bijna algemene stem men herbenoemd. TASDROGEN. Hierna sprak de heer Paskamp o.m. over de goede resultaten, welke worden bereikt met het tasdrogen van hooi. Bij deze methode wordt door middel van een of meer ventilatoren koude lucht door het hooi geblazen, waardoor broei en schimmelafzet worden voorkomen. Door deze wijze van drogen kan men de hooitijd op het land met de helft bekor ten. Het hooi bevat dan nog 35 vocht. Het kan echter in de tas nadrogen, waar bij natuurlijk nauwlettend moet worden toegezien op de temperatuur van 't hooi. Bij een goede behandeling krijgt men een goed product, dat practisch niet broeit en dat in voederwaarde niet ver mindert. Zo'n ventilator kan worden op gesteld in boerderijen met een centrale tasruimte, op gewone hooizolders. Kap- bergen zijn er ideaal voor. Door 'n on dergronds kanaal wordt de koude lucht in het hooi geblazen, doordat bij het op tassen door middel van een kegel tot boven aan toe een luchtkoker gevormd is, die van boven wordt afgesloten. Mede door middel van zijkanalen wordt de lucht dan door .het hooi verspreid. De kosten bedragen pl.m. f 7.a f 9.per 1000 kg. hooi. De ventilator kost voor een bewerking van pl.m. 20 ton hooi f 600. a f 700.bij grotere bedrijven f 800. a f 900.—. Het systeem is voor kleine bedrijven evengoed doorvoerbaar ials voor gro te boerderijen. Er bestaat grote belang stelling voor deze hooidroogmethode. In Oost-Overijssel werd zij reeds ingevoerd op 40 boerderijen. Het systeem is een ver vanging van 't ruiteren, dat veel meer arbeidstijd vergt. Men krijgt een belang rijk betere kwaliteit 'hooi. Met een aantal dia-positieven verduide lijkte heer Paskamp zijn causerie. Hij toonde daarmede voorbeelden in ver schillende stadia van het droogproces. Bij de rondvraag werd nog gesproken over een excursie. Het bestuur zal plan nen ontwerpen voor bezichtiging van modelbedrijven in Vriezenveen, van het pluimveeproefbedrijf in Delden en buiten varkenshokken op het Hoge Hexel, tus sen het hooien en het roggemaaien. De heer Paskamp werd dank gebracht voor zijn leerzame causerie. Meer dan dertig Paasvuren waren er te tellen vanaf de voet van de Holter- berg op de Eerste Paasdag. Het grote vuur, dat de jeugdige Noor denbergbewoners weken lang en latei- met behulp van ouderen, hadden bijeen gebracht in de Lookerenk, spande mede door de verheven plaats, welke het op de Zuurberg innam, de kroon. De jongelui hadden een vlag op hun Paasvuur geplant en trokken daarmede om pl.m. haf zeven 's avonds, voordat het vuur ontstoken werd, door het dorp, luid zingend ,Noordenberg boven, Noor- denberg boven'. In de Burgemeester van der Borchstraat werden zij door de Bo de Dorpbewoners, welke jongelui een groot Paasvuur in het Sportdal hadden samengebracht, minder vriendelijk ont vangen met hun strijdlied. De Noorden- bergers kozen echter eieren voor hun geld en trokken zich op eigen territoir terug, zodat het niet tot een handge meen kwam. Toen de vlam er in kwam, trokken de beide Paasvuren een zeer grote belang stelling, waaronder ook zeer veel vreemdelingen. Het oude gebruik om de meisjes zwart te maken, bleef ook nu niet achter wege. Men behoeft zich niet af te vra gen hoe de jeugdige zwartmakers er zelf uitzagen na dit ritueel. Spaar de sigaretten met lettertjes, die (onder de merknaam Lexington), op elke sigaret voorkomen tot u het woorii Lexington compleet hebt. Mocht U .een sigaret zonder lettert je. aantreffen, dan kunt U één der letters van het woord vervangen dooc één blanco. Stuur daarbij dit is belangrijk een slagzin of rijmpje (van max. 4 regels) in enu hebt, uitsluitend op grond van de, beoordeling die da jury aan Uw slagzin of rijmpje toekent, elke maand kans op een twee-daagse vliegtocht naar PARUS, t of KOPENHAGEN of op een SLOF 200 LEXINGTON-SIGARETTEN enin september a.s. o'p~öe hoofdprijs: Voor 2 personen i 10 DAGEN VERBLIJF IN NEW YORK net heen' eji terugreis per vliegtuig of boot (naar heuse) ALS GAST VAN LEXI. Pak sigaretten en slagzin of rijmpje goed bij elkaar ia ,(b.v. in een doosje). Vermeld duidelijk uw naam, adres en woonplaats. Lees vóór u inzendt de wedstrijdvoonvaarden, gepubli» ceerd op 5 maart 1959. Op uw verzoek sturen wij u deze voorwaarden toe als u ze aanvraagt aan: LEXINGTON postbus 305 - JDen Haag from America's Best Tobaccos Om de financiële toestand van het zondagsschool- en verenigingsgebouw Bethanië" in Dijkerhoek wat op peil te houden het vorige jaar werd hier nog een grote bazar gehouden heeft de C.JMV aldaar, aangevuld met enke le vrouwelijke krachten, zaterdagavond in het gebouw een toneelavond gehou den. De avond werd geopend door de heer J. Krikkink, die, nadat men gezamen lijk gezongen had „Lof zij de Heer", 'n kort welkomstwoord sprak en een kor te uiteenzettnig gaf van het doel van deze avond. Hij verklaarde zeer dank baar te zijn, dat zoveel jongelui opge komen waren, waardoor de zaal geheel bezet was en de actie aan haar doel kon beantwoorden. Door de toneelgroep werd vervolgens voor het voetlicht gebracht het toneel spel in vier bedrijven geschreven door A. J. Kenston, het pseudoniem voor de Bathmense predikant Ds A. J. Onstenk. Het stuk handelt over een jongen, Hans Nolten, die door een scheepsramp zijn ouders is kwijtgeraakt. Hij is lief derijk opgenomen in het gezin van Ka pitein Barger, gezagvoerder van een kustvaarder, aan boord waarvan twee bedrijven van het stuk zich afspelen. Door min of meer toevallige omstan digheden komt er echter klaarheid in de familieverhouding van Hans tot de schipper en zijn gezin, als een ambte naar die belast is met de opsporing van. vermisten, zijn paperassen laat slinge ren. Het blijkt, dat de vader van Hans architect is en Nolten heet. Ook zijn moeder leeft nog. Hij is echter zo in 't gezin vergroeit, dat hij niet bij zijn ou ders terugkeert en tenslotte trouwt met Maria Barger, waarvan hij oorspronke- dacht, dat zij zijn zusje was. Het stuk krijgt hiermede nog een happy end. Het werd verdienstelijk gespeeld. De spelers oogsten na ieder beriif dan ook een hartelijk applaus. De rollen waren als volgt verdeeld: Schipper Barger, B. Veneklaas. Zijn vrouw, Ali Kolkman. Maria hun doch ter, Marietje Paalman. Hans, het pleegkind, Joh. Nikkels. Nolten, de ar chitect, Henk Maneschijn. Zijn vrouw, Hanneke Sluiter. De opsporingsambte naar, H. Luggenhorst. Een zwerver, H. Reilink. Een havenpolitieman, Henk Bosman. Een knechtje, Wim Wissink. De regiseur was de heer G. Ulfman, die ook souffleerde. Tijdens de pauze, terwijl het toneel veranderd moest worden, werd onder leiding van Henk Rietberg, het spel mastklimmen beoefend, en werd door de leden van de CJMV koffie met koek verkocht, ten bate van het gebouw. Een oude kast, welke men nog over had werd onder tal van humoristische opmerkingen door Wim Bosman op z'n Amerikaans verkocht en bracht nog HOLTEN'S VERDEDIGING. Grote steden en kleine steden werkten reeds in de vroege middeleeuwen aau hun verdediging. Men probeerde in ieder geval ongewenste gasten», zoals ro vende graven en gravinnen buiten de deur te houden. Dat dit niet steeds ge lukte, weten wij uit de historie van de .stadjes Rijssen en Goor, om maar in de buurt te blijven. Nn beschouwden de ho ge heren in Deventer Holten min of meer als een wingewest. Men zie het laatste deel van ons vorig artikel. Wan neer Holten was versterkt geworden, zou dit tot roofnest tegen Deventer ge bruikt kunnen worden. En daarnaast, was Pleiten met stadsrechten begiftigd, dan had men de Deventer heren op de mat kunnen laten staan. En in dit geval had Holten zijn eigen boontjes gedopt. Dus Deventer vond het in die verre tijd wel heerlijk voogd te kunnen spelen over Holten. Het huis te Holten was er meer om tolgelden binnen te brengen, dan om het dorp te verdedigen. De schout had een bezetting van een man of zes, maar die manschappen waren er méér om het volk van Holten in het rechte spoor te houden dan voor de ver dediging. En toch vonden de dorpers er iels op. Niet alleen om legers op een af stand te houden, maar ook, de deftige magistraatsleden van Deventer, ontbloot van de meest elementaire verdedigings middelen zoals grachten en wallen, stond de Holtense burgers geen andere weg open dan die van de geringste weerstand. En de tijdelijke schout, ook graag ge nietend van ambtelijke rust, hielp hier bij al te graag een handje en dit deste- meer daar het niets kostte. Wat deed men dan? Doodeenvoudig niets. De gro te weg van Deventer naar Duitsland liet men een half uur ten westen van Holten voor wat hij was. En een half uur ten oosten eveens. Vooral bij doortrek kende legers was het dorp berucht. Bij de voerlieden stond Holten met een zwarte kool aangetekend. Plet spreekt vanzelf, dat men er in het dorp niet aan dacht straten aan te leggen, dat zou de aantrekkingkracht van de vreemdelin gen maar vergroten .Maar ondanks die voorzorgsmaatregelen, wat heeft Hol ten te verduren gehad van vreemde le gers, doortrekkende troepen en in 1401 kwam er de Hertog van Klein Egypte zijn tenten opslaan tot schrik en ontzet ting der bevolking. Wie was feitelijk de Hertog van Klein'Egypte? Het was niets anders dan het bendehoofd van een gro te troep stelende, brutaliserende bende zigeuners. In Deventer bad het gespuis bij het goedgelovige volk indruk ge maakt door te vertellen, dat ze uit Egyp te waren verdreven. Deventer gaf °hen zelfs vrijbrieven mee voor een reis door heel Overijssel en overheidsdienaren, zoals de Drost van Salland, liet zich door de zigeunerinnen de toekomst op de mouw spelden en die zag er natuurlijk rooskleurig uit. Maar de Hertog vond in het toen arme Holten de zozeer begeer- de Egyptische vleespotten niet en zette koers naar Rijssen met blijkbaar meer vijfendertig gulden op. Het was een gezellige avond, die weer een aardig bedrag heeft opgele verd voor de kas van de vereniging, die het gebouw beheert. Zij werd be sloten met het gezamenlijk zingen van de avondzang. succes. Want daar kregen ze een leger kamp en bleven er zolang tot sommigen hunner zich met de bevolking vermaag- schapten. In 1350 of daaromtrent sticht te Bisschop Jan van Arkel zijn sterkte Arckelstein. De Ploltenaren waren er niet mee ingenomen, want zulk een sterkte trok troepen aan. Zo omstreeks 1400 kwam er nog een nieuwe vijand bij en dat was het zand. Door roofbouw op de Holterberg wie zal het de bur gers van toen kwalijk nemen, dat iedere den een vijand des volks was vanwe ge de intensieve schapenteelt en omdat daarnaast de heide te veel werd weg gestoken voor de salbestrooiïng. Vooral in perioden van droog en schraal weer was de zandverstuiving een ramp. In de maand maart werden dan vaak tiental len mud landsrogge door het stuifzand vernield. Ook de voorspelling van een der wiksters van de hertog, door een Holter boer geraadpleegd, kwam fali- kant uit. De markerichter en de gewaar- den sloegen tenslotte na een eeuwen lange strijd toe en wisten de zandver stuiving te beperken. De klap van zijn leven kreeg Holten in het jaar 1581. Der tien jaar lang had toen de oorlog tegen Spanje reeds geduurd; men had htt er in Holten nog steeds goed afgebracht. In juni van bovengenoemd jaar besloot de overheid Salland en Twente plat te branden. Overijssel en vooral Twente was in de eerste helft van de tachtigjari ge oorlog het meest Spaansgezind van alle gewesten. En nu werd de taktiek der verschroeide aarde toegepast. Dor pen, stedekes, buurtschappen en gehuch ten moesten er aan geloven. Deze' brand- stichterij heeft minstens twaalf jaar ge duurd. Hengelo werd pas in de negen tiger jaren van de 16e eeuw aangesto ken. Maar goed, Holten was mede het eerst aan de beurt. En men deed het grondig, want zolang lag liet dorp woest en verlaten na de brand, dat uit de puin hopen flinke bomen konden opgroeien. Zeven volle jaren lag het dorp in puin. En de bewoners? Och, de marke Hol ten was groot en in de buurtschappen bouwde men noodverblijven. En akker en weide bleven. God gaf de aarde haar wasdom voor voedsel voor mens en vee. Dit laatste kon de overheid niet verbie den. VAN COEVERDEN. Het Paasvuur op de Zuurberg voor en tijdens de brand. VOETBAL A.s. zondag speelt Holten 1 de belang rijke wedstrijd tegen haar oude rivaal Rijssen Vooruit 2. Uit de laatste twee wed strijden moet Holten 1 drie punten beha len wil het kampioen worden. De wed strijd wordt gespeeld op het terrein van Rijssen Vooruit. Programma: Zondag a.s.: Rijssen Vooruit 2 Holten 1, 2.30 uur. Holten 2 GFC 4, 2.30 uur. Twenthe 2 Holten 3, 12 uur. Zaterdag a.s.: RKSV a Holten a, 4.50 uur. GFC c Holten b, 4 uur. BEIDE PAASDAGEN BRACHTEN GROTE DRUKTE IN DE HOLTERBERG De beide Paasdagen kenmerkten zich door een druk bezoek aan de Holter berg. Vooral op de Eerste Paasdag was het bizonder druk en reed een stroom van auto's, zo nu en dan afgewisseld door enkele motoren, door het Overijs selse heuvelland. De autoweg onder Hol ten was door de dienst van gemeente werken behoorlijk bijgeschaafd en vorm de voor de vele automobilisten nu eens niet het inconveniënt, die hij op sommige tijden wel eens wezen kan. Tal van bezoekers pauzeerden bij de bekende pleisterplaatsen: hotel-restau rant ,De Holterberg', hotel ,Hoog Hol ten' en t Lösse Hoes' en ook het dezer dagen geopende café-restaurant ,De Wielen' had het. zeer druk. Men kwam er bijna handen tekort om het publiek te bedienen. Ook liet natuur-historisch mu seum van Piet Bos in genoemd centrum trok veel bezoekers. Het minder stabiele weer op de Twee de Paasdag was waarschijnlijk de oor zaak, dat de stroom van bezoekers niet zo groot was als de voorgaande dag. Voor een vroege Pasen, als dit jaar, was de drukte naar liet ons voorkomt, op vallend groot. Opvallend was ook het gering aantal fietsers, dat zich op weg bevond. Hier speelde het gemis aan een heerlijk voorjaarszonnetje een belano-- lijke rol. De hotels waren gedurende het Paas weekend geheel bezet en men heeft tal van aanvragers moeten teleurstellen. Ook verschillende pensions hadden al vroege gasten. Als ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren? In verband met de aanwezigheid van een grote reisgroep van de Ned. Reis- veremgmg tijdens het Paasweekend on der leiding van de heer J. Havenaar te Delft, vertoonde het hoofdbestuur, ver tegenwoordigd door de heer C. C.' Ger- rése, zaterdagavond van de vorige week in Amicitia de nieuwste film van de N.R.V. „Naar roepende verten". Met deze rolprent heeft de N.R.V.- filmdienst de overigens niet talrijke toe schouwers het .gezelschap was natuur lijk dn zijn geheel aanwezig een goede ■kijk gegeven op de acht grondig uiteen lopende manieren waarop men van zijn vakantie kan genieten. Het is een prach tige kleurrijke film met goed passende muziek en een 'beschaafde explicatie van de heer Groen, de samensteller van deze film. Voor de aanvang van de voorstelling heette de heer Havenaar de aanwezigen welkom, in het hijzonder dokter Nagel hout, het directielid van de O.A.D., de heer J. H. Muller, de vice-woorzitter van de V.V.V., de heer Beijers, en de heer Gerrese, die de film zou inleiden. Deze wist zijn inleidend woord met een grapje te kruiden en gaf zodoende zijn gehoor ook een inzicht in de typische mentaliteit van sommige deelnemers aan de 1800 reizen, welke de N.R.V. jaar lijks organiseert, bij het bekijken van de film. Het Lago Magiore, een van de be kendste Italiaanse meren, wordt heel simpelweg door deze lieden vergeleken met de Reeuwijkse Plassen. En zo zijn er tal van typische uitlatingen te horen na het vertonen van de film, welke een beeld geeft van de vakantiemogelijkheden in 8 landen. Een hartelijk applaus en een sympa thiek dankwoord vormde het slot van deze interesante filmvertoning. Ontvangst. Het N.R.V. reisgezelschap, dat vrij dagmiddag met een van de comfortable luxe touringcars van de O.A.D. in onze plaats arriveerde, werd in de restauratie van de heer Löhr namens de V.V.V. welkom geheten door de 'heer Beijers, mede namens de directie van de O.A.D welke een kop koffie aanbood. Vrijdagavond heeft de heer Piet Bos zijn bekende praatje gehouden over het dierenleven op de Holterberg en omge ving met een aanschouwelijke voorstel ling dtoor middel van zijn verzameling ge prepareerde dieren. Op de avond van de le Paasdag be zocht men de paasvuren in Twente o.a. te Goor door een rondrit in de omgeving.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2