Jb Brand verwoestte zakenpand VVV vraagt meer geld, leden meer avondverstrooiïng Coöperatieve Boerenleenbank had een goed jaar si Door een zware uitslaande brand is in de nacht van zondag op maandag de brood- en banketbakkerij, annex krui denierswinkel van de heer J. G. P. Mul ler in de Dorpsstraat grotendeels door brand verwoest. De heer Muller, die vrijgezel is en al leen in z'n woning sliep, werd omstreeks 4 uur gewekt door een vreemd geknet ter. Hij haastte zich naar beneden om de oorzaak te onderzoeken en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat het ge hele achterhuis in lichterlaaie stond. Om enkele belangrijke voorwerpen in veilig heid te stellen, ijlde hij terug naar zijn slaapkamer en ontvluchtte deze weer in nachtgewaad, nauwelijks nog de kans hebbende aan het vuur te ontkomen. Door zijn hulpgeroep werden de buren gewekt en werd de brandweer gealar meerd. De naaste buren, de familie Meerman, die hij wilde waarschuwen, waren ook juist door het geraas van het vuur ge- Aanval op hei auioped-uurrecord De Luttense kapper en de Goorse bankwerker, Wiebe Schaafsma, die bi- zondere prestaties geleverd hebben op een autoped, vinden navolging in onze eigen plaats. Een Holtenaar, wiens naam wij nog niet mogen noemen, maar die de komende dagen zeker in de belangstel ling zal staan, gaat woensdagavond een poging wagen het uurrecork per auto ped te verbeteren. Schaafsma heeft zaterdag 14 maart op zijn tocht Goor-Deventer, vise-versa, in één uur meer dan 16 km afgelegd. Dat was een flinke prestatie. Onze plaatsge noot meent, dat het nog sneller kan en zal nu proberen dit uurrecord te verbe teren. Het bezwaar is, dat er zo moeilijk een traject te vinden is, dat het publiek vol doende in de gelegenheid stelt om deze poging gade te slaan, zonder dat men met het drukke verkeer in aanraking komt. Het kleine comité, dat achter deze uur- recordpoging staat heeft echter gemeend een klein risico te moeten nemen en de route als volgt vastgesteld: Start bij het Waaggebouw, Industriestraat, Kolweg, Rijssenseweg, Oranjestraat, Dorpsstraat' Stationsstraat, Waagweg, Waaggebouw en zo steeds rond tot een uur is verlo pen. Er zal een volgauto meerijden om precies de juiste plaats te bepalen, wel ke ha een uur steppen bereikt is. Aan de hand van de lengte van 't uitgestippelde traject kan dan bepaald worden hoe snel er gereden is. Er is weinig gevaar te duchten, om dat in de Oranjestraat en Dorpsstraat •steeds rechts gereden kan worden. De politie heeft haar medewerking toegezegd om het verker te regelen. De start vindt plaats om precies 18 uur. Om 19 uur is de wedstrijd dan afge lopen en wordt zo spoedig mogelijk "de uitslag bekend gemaakt. Zang- en muziekavond De Christelijke gemengde zangvereni ging ,Soli Deo Gloria' heeft der gewoon te getrouw voor de Paastijd^ -weer een zang- en muziekprogramma samenge steld, dat zal worden uitgevoerd op don derdag 2 april a.s., des avonds half acht, in de Geref. Kerk alhier. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de sopraan Riek Bolink-Lande- weerd, de bariton Kees Deenik en de or ganist Hilbrand van Bolhuis. Na opening en samenzang speelt Van Bolhuis een fantasie over het Paaslied ,Daar juicht een toon'. Daarop zingt de sopraan met orgelbegeleiding ,Kom tot uw Heiland' en Veilig in Jezus' armen'. Deze soli worden gevolgd door samen zang en zang van de op die avond aan wezige kinderen, welke onder leiding staat van Kees Deenik. De kinderen zui len zingen het bekende ,Er gaat door alle landen'. Hierna volgt een improvi satie van Van Bolhuis over het gezang Jezus leeft en wij met Hem' en zingt Kees Deenik: ,A1 den weg leidt mij mijn Heiland' en ,Leid vriend'lijk Licht'. De aanwezigen krijgen opnieuw gelegen heid tot samenzang, waarna Riek Bolink- Landeweerd met begeleiding van het or gel zingt: ,De vreemdeling van Galilea'. Daarna zingen de kinderen nog weer en volgt orgelmuziek. Tenslotte wordt de bijeenkomst met samenzang besloten. WIE ADVERTEERT VERKOOPT wekt en wilden een onderzoek instellen. Men sloot de blinden om overslaan van het vuur te voorkomen. De brandweer, die inmiddels was gearriveerd, het duur de natuurlijk door het nachtelijk uur wel even voordat deze compleet was, nam als eerste maatregel het nathouden van dit belendend perceel. Vervolgens •werd de brand met drie stralen op de motorspuit en vier stralen hogedruk- nevel aangepakt. Na ruim een kwartier spuiten begon het vuur reeds zienderogen te minde ren en om plm. half zes was men de brand meester. Toen was echter het gehele achterhuis, de bovenverdieping en het oostelijk woonvertrek geheel door brand ver nield. De nieuwe winkel met de grote spie gelruiten, die ruim twee jaar in gebruik genomen werd, is wel grotendeels be houden gebleven, maar heeft een enor me waterschade opgelopen. Er was hier geen betonnen zolder, zodat het vuur zich ook hier een weg trachtte te banen. Het geheel biedt een troosteloze aan blik. Men is reeds druk bezig de winkel waren, voorzover zij nog goed gebleven zijn, in een nood winkel over te pakken. De brand is vermoedelijk in een van de achtervertrekken ontstaan, waar een petroleumstel laag brandde, waarboven op een driepoot een ketel met wasgoed stond te sudderen. In hetzelfde vertrek stond op enige afstand een fles met bu- tagas. Men vermoedt nu, dat de slang van deze fles een lek vertoonde en dat het uitstromende gas, dat zich allereerst over de vloer beweegt, door het petro leumstel tot ontbranding is gekomen met bovengeschetste ruïneuse gevolgen. Zekerheid heeft men daaromtrent nog niet, doch ve-el wijst in die richting. De heer Muller is wel voor brand, maar niet voor bedrijfsschade verzekerd. Van alle kanten is hem, vooral ook met het oog op zijn bakkersbedrijf hulp aange boden. Tijdens de brand en ook maandag de gehele dag stond voor het verwoeste pand veel publiek om de blussing en de werkzaamheden gade te slaan. De VVV ,Holtens Belang' hield maan dagavond haar jaarvergadering in café Maats. Er bestond voor deze vergade ring, welke aanvankelijk onder leiding stond van de vice-voorzitter, de heer W. Beijers, een goede belangstelling. Ver schillende problemen werden bespro ken. Men was het er algemeen over eens, dat de vereniging, wil zij haar taak naar behoren kunnen vervullen, een ruimere financiële armslag moet hebben en dat hiervoor in de eerste plaats een beroep moet worden gedaan op de belangheb benden bij het vreemdelingenverkeer. Van de zijde van de leden werd aange drongen op het organiseren van meer avondverstrooiïng. De directeur van de provinciale VVV, de heer J. A. Veldman, hield een cause rie over de actie-Rotterdam en over het vreemdelingenverkeer in het algemeen. De voorzitter, Mr. W. H. Enklaar, was door familie-omstandigheden eerst in de loop van de avond in de gelegenheid in de vergadering aanwezig te zijn. OPENING. De vice-voorzitter constateerde in zijn openingswoord, dat de resultaten van 't vreemdelingenverkeer in het afgelopen seizoen bevredigend zijn geweest. Het aantal gasten nam toe, het aantal over nachtingen was wat minder dan in 1957. De geregelde stijging, die voorgaande jaren ie zien gaven, bleef achterwege. De bestedingsbeperking en de Expo te Brussel zijn hiervan waarschijnlijk de oorzaak geweest. In zijn dankwoord memoreerde hij in de eerste plaats de afwezigheid van het bestuurslid, de heer A. Nekkers, die nog wel geruime tijd in het sanatorium te Hellendoorn zal moeten vertoeven. Hem zal een reactie uit de vergadering wor den gezonden, zo werd besloten, terwijl een deputatie uit het bestuur hem een bezoek zal brengen. Dank bracht de vice-voorzitter aan de heren J. Maats en H. Soer, die ruimte voor het informatie bureau beschikbaar stelden. Ook de heer Kers, de administrateur, werd dank ge bracht voor de toewijding, waarmede hij het vreemdelingenverkeer dient; de heer Metzger ontving dank voor het ver vullen van het secretariaat van de con tact-commissie ,De Overijsselse Heuvel- rug'. Spreker bracht voorts dank aan het gemeentebestuur voor de financiële steun, welke de vereniging in het afge lopen jaar weer mocht ontvangen. Óm aan haar financiële verplichtingen te kunnen voldoen, subsidieerde de ge meente een termijn van de prachtige Heuvelrug-folder met f400,-. Belangrijk was daarbij de steun, die men van de voorzitter, in zijn kwaliteit van burge meester der gemeente, mocht ondervin den. Er blijven belangrijke wensen, aldus de heer Beijers, als de stichting van een openluchtbad, dat voor de bevordering van het toerisme onmisbaar is en de verharding en verlegging van de auto weg over de Holterberg, die een belang rijke recreatieve functie vervult. Latei- kwam hier nog bij ter sprake de nood zaak van een eigen gebouwtje, waarom trent de plannen in een beginstadium verkeren. JAARVERSLAGEN. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. Snijders, vermeldde een groot aantal belangrijke feiten. Wel liep het aantal verstrekte inlichtingen terug van 7123 tot 5825, maar nadelige gevolgen had dit niet voor de bezetting van de ho tels, pensions, zomerhuisjes enz. Het aantal gasten bedroeg 5372 (vorig jaar 5180), het aantal overnachtingen be droeg 36061 (v.j. 36536). Uit deze cijfers behoeft, naar de mening van de secreta ris, beslist niet te worden geconcludeerd dat de belangstelling voor Holten als toeristenplaats aan het afnemen is. De vermoedelijke oorzaken werden reeds door de vice-voorzitter geschetst. Het betekent voor de VVV ,Holtens Belang', dat zij steeds actief moet blijven bij haar propaganda voor onze mooie omgeving. Er werden pl.m. 6600 folders en pl.m. 10.000 hotel- en pensionlijsten uitge reikt, 460 wandelkaarten, 60 dienstrege lingen van de OAD en 14 spoorboekjes verkocht. Dagbladreclame ziet het be stuur als een zeer krachtig propaganda middel", het besteedde hieraan ruim f 1300,-. De nieuwe wandelkaart van Holten kwam uit in een oplage van 10.000 stuks. Zij wordt door de gasten zeer op prijs gesteld. Na de samenwerking in de contact commissie Twente en de Overijsselse Heuvelrug te hebben geschetst, liet de secretaris verschillende (verbeteringen van de toeristische accomodatie de re vue passeren, waarbij hij de heropening- van hotel .'t Lösse Hoes' en de stichting- van het recreatiecentrum ,De Haspel' noemde. De heer Metzger las een brief voor van het bestuurslid, de heer Nekkers uit Hellendoorn. Daarop zal de reeds ge noemde reactie volgen. MEER GELD NODIG. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer W. ten Berge, bleek, dat de inkomsten f4338,28 en de uitgaven in totaal f 4571,26 bedroegen, zodat er een nadelig saldo is van f232,98. Dank zij de bijdrage van de gemeente is dit tekort f400,- minder dan aanvankelijk moest worden vastgesteld. De kascommissie, bestaande uit de lieren E. Stukker en H. Bos vond de boekhouding keurig in orde. Mr. Enk laar, die inmiddels ter vergadering was gekomen, dankte secretaris en penning meester. Laatstgenoemde werd door de vergadering gedechargeerd. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit genoemde heren en de heer H. van Nieuwenhuizen als nieuw lid. De begroting werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f4415,-. Uitvoerig werd hierbij gesproken over de behoefte aan ruimere geldmid delen voor de vereniging. De bijdragen van belanghebbenden zullen nader on der de loupe moeten worden genomen, zo werd vastgesteld. Een der leden dacht dit te bereiken door het organiseren van goede avond- ontspanning, met o.a. sportactiviteiten, Men hoort telkens klachten over te wei nig avondverstrooiïng. Er zijn, naar de mening van dit lid, in dezen legio voor stellen te doen. Van bestuurszijde was men niet zo op timistisch. De behoefte aan avond-ver- strooiïng werd wel erkend, hoewel men ook niet te veel tam-tam moet maken, omdat dit niet bevorderlijk is voor een rustige vakantie houden. Een jarenlange praktijk heeft geleerd, dat men door middel van de plaatselijke verenigingen wel eens aardige evenementen kan brengen. Vooral folkloristische evene menten zijn bij de toeristen zeer in trek. Financieel kan men er echter niet beter van worden, terwijl de verenigingen voor groter opgezette acties het finan ciële risico niet kunnen dragen. Besloten werd, dat een commissie uit de leden in dezen een poging zal onder nemen en een programma zal ontwer pen. De voorzitter verklaarde dankbaar te zullen zijn voor elke suggestie. Het be stuur hoopt in dezen ook actief te blij ven. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heren J. M. Metzger en G. Wissink, daar geen tegenkandidaten waren gesteld, bij en kele kandidaatstelling herbenoemd'. LEZING VVV-WEZEN. De heer Veldman, directeur der pro vinciale VVV, hield hierna zijn cause rie. Hij noemde de VVV het verleng stuk van het gemeentebestuur, dat zijn Belegde spaargelden gestegen tot bijna 8/2 miljoen. Nieuwe bankgebouw in de „Gaarden". In het hotel „Vosman" werd maandag avond de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de Coöp. Boerenleenbank „Holten" onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, die, nadat hij na mens bestuur, raad van toezicht en de kassier een kort woord van welkom had gesproken in zijn openingwoord sprak als volgt: Wanneer wij een terugblik werpen op het jaar 1958 dan is het uitermate moei lijk om de economische ontwikkeling als een afgerond geheel te schetsen. De fi nanciële en monetaire maatregelen van 1957, die bestedingsbeperking ten doel hadden, hebben reeds in de tweede helft van 1957 hun invloed doen gelden. De in flatoire ontwikkeling kwam tot staan en in 1958 werd een evenwichtstoestand be reikt en gaf de belastingsbalans een aan zienlijke verbetering te zien. Enerzijds was deze verbetering het ge volg van een gunstige verhouding tussen in- en export. De ontwikkeling in de boerenbankor- ganisatie gaf een verbetering te zien wat betreft de liquiditeit. De ontsparing die reeds in 1957 een einde nam veranderde in 1958 in een toenemende naar de boe renleenbanken toevloeiende stroom van spaargelden. JEUGDSPAARWET Per 1 oktober 1958 werd gestart met de invoering van de jeugdspaarwet, die ten doel heeft hetsparen te bevorderen bij de jeugd (15-21 jaar) door middel van een door het Rijk toe te kennen premie van 10 procent. Dank zij de krachtige propaganda zijn de bij de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank aangesloten banken er in geslaagd tot 31 december 1958, dus in 3 maanden, niet minder dan 38.000 jeugdspaarders over een komsten af te sluiten. Bij de plaatse lijke bank werden tot 31 dec. 1958 114 overeenkomsten afgesloten. De spaargelden toevertrouwd aan de bij de Centrale Bank aangesloten boeren leenbanken steeg in 1958 tot boven de 2 miljard. GOED JAAR VOOR DE BANK De vrij gunstige ontwikkeling in de landbouw is van invloed geweest op de verkregen resultaten van de plaatselijke bank. Zowel de omzet als het spaartegoed stegen in 1958 belangrijk. Het totaal aan toevertrouwde spaargel den passeerde eind 1958 de 8 miljoen en er werd een behoorlijk rendement ver kregen. We mogen met dankbaarheid constateren, dat het voor de bank een zeer goed jaar is geweest. Door jaren van eendrachtig samenwer ken hebben we opgebouwd een goed functionerend en financieel krachtig be drijf, dat steeds meer en beter aan haar doelstellingen kan beantwoorden. De heer Sprokkereef besloot met de hoop uit te spreken dat ook in 1959 de gestadige groei zich mocht voortzetten en dat steeds meer ingezetenen hun beschikbare midde len aan de boerenleenbank toevertrou wen, want daardoor wordt het mogelijk om aan de behoefte van financiering van het platteland in al haar geledingen ook in de toekomst te voldoen. CIJFERS De kassier, de heer Oolbekkink, las hierna de notulen en gaf tevens een over zicht van de financiële uitkomsten over gasten, de vreemdelingen, door de ver eniging laat ontvangen. Belangrijk is het bij hen een prettige stemming te kweken. Hel vreemdelingenverkeer heeft een sociale kant. Men leeft hier in een mooie streek, die nog geen last heeft van overbevolking. De vreemde lingen, die hier verstrooiing en verpo zing zoekt, moet rijker in zijn woon plaats terugkeren. Het economisch belang is, dat Overijs sel ten minste 7 a 8 miljoen uit het vreemdelingenverkeer tot zich trekt. Daarbij is de betekenis van het dagbe- zoek niet samen te vatten. Een enquête bij 29 busondernemingen leerde, dat er naar Twente en de Over ijsselse Heuvelrug 1116 bussen liepen, die 42.704 dagjesmensen vervoerden. Naar Overijssel kwamen 21.000 bustoch ten met 820.000 bezoekers. De actie in Rotterdam, in de Bijenkorf gehouden, had tot resultaat, dat in twee weken 2800 inlichtingen werden ge vraagd over Overijssel. Een belangrijk propagandamiddel noemde spreker het maandblad ,De Mars'. Het belangrijke van de inkomsten uit het toerisme is, dat van elke gulden vele procenten doorstromen voor allerlei doeleinden en naar tal van zaken en be roepen. Vroeger, aldus de heer Veldman, wa ren de VVV's eikaars concurrenten. Nu bestaat er door de contact-commissie een nauwe samenwerking. Het is een sa menwerking op praktische gronden. Hij meende nog een aanbeveling te moeten doen voor een coördinatie van de pro gramma's in de samenwerkende plaat sen. Het volgende jaar zal zeker in een an dere grote stad een actie worden onder nomen, zo verklaarde spreker op een vraag van een der aanwezigen. Het is nog niet bekend welke dat zal zijn. De voorzitter dankte de heer Veldman voor zijn interessante causerie. het afgelopen jaar en deelde o.m. mede dat het ledental steeg tot 645 (vorig jaar 628). Op 31 dec. 1958 stonden bij de bank 3545 spaarders ingeschreven (vorig jaar 3299). Het spaarsaldo bedroeg op 31 dec. 1958 f 8.361.083, 13 en op 31 dec. 1957 f 7.168.814,03, alzo een toename van f 1.192.269,10, inclusief de bijgeschreven rente groot f250.539,47. Aan spaargelden werde in 1958 ontvan gen f 3.362.082,10 en terugbetaald een be drag van f 2.169,813.(vorig jaar f2.077.176,88). Het bedrag dat aan voorschotten werd verstrekt bedroeg f239.854,88 voorsehot- f242.720,37), terug ontvangen voorschot ten f 128.725,01, saldo voorschotten f 1.477.383,—. De rekening sloot aan inkomsten en uitgaven met 'n bedrag van f 29.445.366,17. De omzet steeg in 1958 met ruim 4 mil joen. Er werd over 1958 een winst gemaakt van f 10.178,13 (vorig jaar f 9.304,15). Een voorstel van het bestuur om de winst bij de reserve te voegen werd met algemene stemmen aangenomen. Het reservefonds steeg hierdoor tot f275.909,48. De voorzitter sprak een woord van dank tot de kassier de heer Oolbekkink en het verdere bankpersoneel voor betoonde ijver en acuratesse. BESTUURSVERKIEZING Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer G. J. Rietberg met bijna algemene stemmen herkozen. Door het bestuur was tevens candidaat gesteld de heer H. Beldman (Scholman). Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer G. W. Reilink, terwijl als plaatsvervangende leden van de Raad van Toezicht werden gekozen de heren H. Stevens en J. W. Reilink. NIEUW BANKGEBOUW IN DE GAARDEN Bij het aan de orde stellen van punt 7 van de agenda deelde voorzitter Sprokke reef mede dat het bankbestuur na rijp be raad en overleg met het bestuur van de Centrale Bank te Utrecht had besloten tot het bouwen van een naar de eisen des tijds ingericht bankgebouw, waar de klanten de grootst mogelijke service kan worden geboden. Het bestuur heeft eerst nog een eenvoudig plannetje laten ma ken voor verbouw en uitbreiding van het huidige pand maar aangezien een uitgave van pl.m. 25.000 gulden nog bij lange na geen ideale oplossing zou betekenen, heeft men hiervan afgezien. Ook het bestuur van de C.R.B. te Utrecht heeft verbouw ontraden omdat hiermee geen bevredi gend resultaat zou worden bereikt. De financiële positie van de bank, zo deelde voorzitter Sprokkereef nog mede, maakt het volgens Utrecht volkomen ver antwoord om tot deze belangrijke inves tering over te gaan. Over de plaats waar het nieuwe ge bouw zal verrijzen bestaat nog geen ze kerheid doch het bestuur heeft aan het gemeentebestuur het verzoek gericht om bouwterrein beschikbaar te willen stellen in de Gaarden, ongeveer tegenover het te stichten wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Gaardenstraat. Er volgde naar aanleiding van deze be langrijke mededeling een korte discus sie waarbij bleek dat men het enerzijds betreurde dat het gebouw dat na de 2e wereldoorlog werd gesticht reeds nu moet worden vervangen doch de vergadering betuigde anderzijds eenstemmig adhesie met het door het bestuur in overleg met de Centrale Bank genomen besluit. WEER TAL VAN PAASVUREN Overal in de gemeente zullen weer Paasvuren branden. Er zijn er bij de bur gemeester niet minder dan 16 aauge- vraagd en er zijn nog altijd ingezetenen, die ongevraagd de brand er in steken. De verwachting bestaat, dat de Noor denbergers de bewoners van de Oran jestraat wel weer het grootste vuur zullen hebben. Zij hebben al jaren hier voor een prachtig hoog punt in de Lo kerenk in de nabijheid van ons dorp ge kozen. In het Sportdal is een Paasvuur van de jongelui uit het rode dorp en omge ving verrezen en zo vindt men in alle buurtschappen de brandstapels opgetast in afwachting van de avond van de eer ste paasdag, waarop de gehele buurt bij elkaar komt en het plechtig moment van het aansteken is aangebroken. Een geliefkoosde bezigheid, nadat het vuur ongeveer is uitgebrand, is het zwartmaken. De jongelui hebben het dan vooral op de meisjes gemunt, die er niet zonder een zwart gezicht afkomen. Meestal ontkomen de kleren er ook niet aan, zodat zij niet op hun Paasbest naar liet Paasvuur dienen te gaan. De ingeze tenen weten dit wel. Vreemdelingen die naar een Paasvuur staan te kijken,'die nen hiervoor gewaarschuwd te worden. RECTIFICATIE In ons blad van zaterdag 21 februari 1Jo9 werd in het verslag van de jaar vergadering van de Chr. kleuterschool vereniging vermeld, dat in het jaarver slag dank werd gebracht aan de kerke- raad der Ned. Herv. gemeente voor de m 1958 geschonken financiële bijdrage. Dit is niet juist. Dé' Chr. kleuter- schoolvereniging ontving voorheen wel een bijdrage, doch bij het inwerking tre den van de rijksregeling voor kleuter- ven Weid g66n bij<lraoe meer gege-

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2