Uit Holtens verleden (II) HET HUIS TE HOLTEN LUCHTVERING Jaarvergadering School met de Bijbel nieuwe ontwikkeling in de auto-industrie van Pepito SSiPi BILJARTEN ■r.' 8 De avonturen Paasreis N.R.V. en filmverioning •fibisisx ajïio 1^-' De lieer J. Eenemans sprak over het onderwerp :,Rond de Christe lijke School'. In de hal yan de school werd vorige week vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding ener School met de Bijbel te Holten onder presidium van de heer Gr. W. Rietman, die deze zeer druk bezochte bijeenkomst opende met gebed, nadat gezongen was Psalm 86 vers 6 en het lezen van Jozua 24 vs. 14 en 15. De heer Rietman sprak hierna een kort welkomstwoord en gewaagde in zijn openingswoord van de rijke zege ningen, die vereniging en school in 1958 uit Gods hand mochten ontvangen. Daarna werd het woord gegeven aan de heer J. Kenemans, hoofd ener Chris telijke school te Soestdijk, oud-leerling der school, die sprak over het onder werp: ,Rond de Christelijke School'. Wanneer wij het onderwerp ,Rond de Christelijke school' behandelen, zo be gon de heer -Kenemans, komen twee vragen bij ons op en wel deze: Is onze school trouw gebleven aan#haar prin cipe, haar grondslag en heeft onze school het vermogen gehad om mee te groei en met een veranderde wereld, met een veranderde maatschappij? Wij moeten onze kinderen niet opvoe den voor een maatschappij, zo als die was in 1859, of voor één uit de tijd van 1906, maar we behoren ons duidelijk voor ogen te stellen, dat onze kinderen NU leven en STRAKS hun weg moeten vinden in een maatschappij, die dag en nacht verschilt met die van tientallen jaren geleden. AANVULLENDE TAAK. De Christelijke school kan juist een prachtig aanvullende taak krijgen, daar waar het gezin het niet alleen aan kan. We moeten hierbij oppassen, dat we die school niet idealiseren, alsof die in al les slagen kan en alsof die alles tot een goed einde brengt. Zij heeft ook haar fouten en tekortkomingen, omdat de vrouwen en mannen, die daar hun werk doen, zondige mensen zijn. Maar wel poogt die Chriselijke school in ernst het Bijbelverhaal voor de kinderen te doen leven; het is ook de plaats waar gezon gen en gebeden wordt. De Christelijke school probeert in een veranderde maatschappij, die gekarak teriseerd moet worden met tempo, jacht, spanning, nervositeit, onzekerheid en onveiligheid, de rust te geven, die het kind nodig heeft. KERK EN SCHOOL. De kerk ontmoet de school en in het maatschappelijk leven komen we telkens de kerk tegen. Nu kan men niet zeggen, dat er na de oorlog altijd sprake was van een innige, laat staan lieflijke twee eenheid tussen kerk en school, ook niet tussen kerk en Christelijke school. Wij hebben nu eenmaal in ons land neutrale en Christelijke scholen. Vroeger kwam dit praktisch neer op scholen met en scholen zonder de Bijbel. Tegenwoordig is het zo, dat de wet gelegenheid biedt om op de openbare scholen één uur godsdienstonderwijs te geven door een predikant of godsdienstonderwijzer. Daar moet je als Christen, ook als voor stander van het Christelijk onderwijs, blij om zijn. Nu de gelegenheid er is, moet ze benut worden. OPGAVE NIET TE ZWAAR? Wie nu de Christelijke school ziet staan in al die maatschappelijke, poli tieke en levensbeschouwelijke spannin gen, houdt daarbij de adem in. En on willekeurig rijst de vraag, of de opgave, de taak, niet te zwaar gaat worden. De ze vraag stellen is juist, is menselijk. Er is op deze vraag ook een antwoord: Je zus Christus is gisteren en heden de zelfde en tot in eeuwigheid. Daarom mogen wij opnieuw in de strijd voor on ze school vertrouwen op Hem, die in een veranderde maatschappij nooit ver andert. Diep in ons hart zeggen we: Rust mijn ziel, Uw God is Koning, Heel de wereld Zijn gebied, Alles wisselt op Zijn wenken, Maar Hij zelf verandert niet. JAARVERSLAG De waarnemend secretaris, de heer A. Koopman, liet in een uitvoerig ver slag de voornaamste dingen op school gebied in 1957 de revue passeren. Dank werd gebracht aan het personeel van de school, dat onder leiding van het hoofd, de heer J. Kroon, z'n moeilijke en verantwoordelijke taak met- opgewekt heid en grote toewijding vervulde. Verder werd in het verslag aandacht geschonken aan de gezondheidstoestand van de kinderen. FINANCIëN. Blijkens het financieel .verslag van de penningmeester, de heer H. J. Wes- terik, stemmen de financiële uitkom sten over het afgelopen jaar tot-tevre denheid. De commissie voor controle, die bestond uit de heren R. Reinink en A. Jalink, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de kas- controleoommissie 1959 werden be: noemd de heren A. Jalink en J. Nijkamp. BESTUURSVERKIEZING. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heren G. W. Rietman (voorzitter) en H. J. Westerik (penningmeester) herkozen, beiden namen hun benoeming aan onder dank voor het wederom in hen gestelde vertrouwen. Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met gebak, werden door de heer J. Ch. Sterk een groot aantal prach tige kleurendia's vertoond, welke wer den gemaakt van de versierde optocht en het schoolfeest in september 1958. Ook vertoonde de heer Sterk verschillen de mooie opnamen van Holten's schone dreven en van zijn reis naar Zwitser land. Ds. ADDINK SPRAK SLOTWOORD Ter sluiting van deze ouderavond las Ds. Addink hierna uit het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 13, de verzen 1-17. Hij sprak een korte overdenking uit naar aanleiding van Jezus' woord tot De Ned. Reisvereniging organiseert met de Paasdagen onder leiding van de heer J. Havenaar, uit Delft weer een paasreis per comfortabele toeringcar van de OAD naar Holten. Deze vierdaagse reis was enkele dagen voor de openstelling reeds volgeboekt, zodat tal van liefhebbers moesten worden teleurgesteld. Men zal op vrijdag 27 maart arriveren en logeren in hotel Holterman en zijn dependances. GESLAAGD VOOR Mr. SCHILDER. De heer G. J. Bosschers te Holten slaagde aan de Ohr. Nat. Schildersschool te Zwolle voor 't diploma meester schil der. EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. Het eerste kievitsei in onze gemeente het waren er eigenlijk drie is ge vonden door de jeugdige J. Wegstapel Azn. te Dijkerhoek, die het onze burge meester, Mr. W. H. Enklaar, heeft aan geboden. Petrus in vers 8: Indien Ik u niet was, hebt gij geen deel aan Mij'. Alléén wanneer wij ons als ouders en onderwijzers door Christus laten helpen, kunnen wij de kinderen leiden tot Hem en tot het deelhebben aan Hem in Zijn grote liefde tot deze wereld. Dan alléén kan ook deze school dienstbaar zijn aan Zijn Rijk. Hierna eindigde Ds. Addink met dank- gebed, waarna nog gezongen werd Gez. 281 vers 1. Vrijdagavond zal de heer Piet Bos een causerie houden over de fauna op de Hol- terberg en omgeving. Zaterdagavond heeft de vertoning plaats van de speciaal voor de NRV op genomen prachtige kleurenfilm „Naar roepende verten", welke voorstelling blij kens de in dit nummer voorkomende aan kondiging ook toegankelijk is voor niet- leden van de NRV in Holten en omge ving. Over deze nieuwe film van de NRV schrijft men ons: Zo brengen wij u dan bij de winter sport in Oberammergau in Duitsland, wij trekken met de Paasgenerale naar Italië, naar Rome, Napels, Capri en Pompeiï, wij maken een autobustocht door Frankrijk naar de Riviëra, waar Nice onze stand plaats is, een van de geriefelijke schepen van de Mij. Zeeland voert ons over naar Engeland, waar wij een bezoek brengen aan Londen en de vriendelijke heuvels en dorpjes van Surrey. Wij maken ken nis met de door de Commissie voor het Afdelingswerk georganiseerde landelijke dagtocht naar België, de Expo 1958. Goe de wandelaars volgen wij op de prachtige Keuze-voetreis naar Zwitserland, waar wij de wondere bergwereld van het Ober- Engadin dat wij van de diepste dalen tot de hoogste bergtoppen doorkruisen, dan leren wij nog hoe de sportiefsten onder ons zich door middel van de gedegen in structie van ervaren berggidsen de kunst van het „kletteren en abseilen" van het hoog-toerisme eigen maken bij een berg sportcursus in de Geraerhütte nabij de Brennerpas in Oostenrijk en tenslotte komt ook Nederland nog op het doek bij de kampeer-reunie in het prachtige bos- en heideland van Wapenveld. Door het grote aantal verschillende as pecten, dat de film geeft, moest de lengte natuurlijk respectabel worden, maar het eindresultaat is een flim, die, met het commentaar van de heer C. C. Gerrése, van de eerste tot de laatste meter zal boeien en nog eens te meer uw belangen op zal wekken „Naar Roepende Verten". Het programma voor de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartbond ,0ns Genoegen' te Nij- verdal en omstreken voor de week van 23-28 maart luidt als volgt: Eerste klasse op maandag 23 maart in café Spekhorst te Rijssen: G. Nijland-W. G. Spekhorst F. Tusveld-C. Lindenhovius E. Gijsbers-J. Dekkers. Tweede klasse op donderdag 26 maart in café L. Bakker, Stationsdwarsweg te Rijssen: J. Kamphuis-G. Kranenborg M. Preuter-J. Wennekes A. J. Lohuis-W. Nieuwenhuis Derde klasse op donderdag 26 maart in café Van Vliet te Nijverdal: J. B. Struik-J. W. Gerritsen G. J. Meulleman-G. Baan R. Oosterbroek-B. Kosters CORRESPONDENTIE Door technische omstandigheden zijn de in het tweede blad opgenomen offi ciële publicaties ongecorrigeerd afge drukt. Adverteren. de beste reclame Als ge uw clientele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren? Wij willen het vandaag hebben over de wordingsgeschiedenis van Holten. Zo omstreeks het jaar 1010 werd het door de toenmalige overheid van be lang geacht vlak in de buurt van Hol ten een sterkte te stichten, welk huis men in de wandeling het Huis te Hol ten of ook wel de Waardenborch noem de. Dit huis moet gestaan hebben nabij de splitsing van de weg van Markelo en Rijssen. Waarom hief men op de erbarmelijk slechte zandwegen, die om zo te zeg gen niets aan onderhoud kosten, tol? De reden is niet ver te zoeken; alle landsheren waren er door alle tijden heen over uit om overal geld uit te kloppen. De bisschoppen van Utrecht, die deze tol in handen kregen, ver pachtten hem aan vrienden of familie leden. Maar behalve als tol heeft het Huis te Holten nog een andere nuttige func tie vervuld. De historici van alle eeuw en spreken elkaar tegen. De een zegt, dat Holten zijn ontstaan te danken heeft aan het huis Wegstapel; de ander zegt, dat het Huis te Holten de oorzaak is van Holten's opkomst. En wij geloven het laatste. Het Huis te Holten immers lag slechts op korte afstand van het tegenwoordige Holten, terwijl Weggestapel er een uur gaans af lag. Het is verder zeer aannemelijk, dat boeren en zakenlieden het vele eeuwen geleden al zeer veilig gevon den zullen hebben daar, waar het kas teel stond en op de plek waar vanuit Rijssen de Holter kerk werd gesticht, in zeker dorpsverband bij elkaar te gaan wonen. Zo ongeveer tussen de jaren 1100 en 1200 moet de opkomst van het dorp gesteld worden. De bis schoppen van Utrecht werkten deze dorpsvorming in de hand. Zij namen van de mark wat land af en gaven dit in tinsen en erfpacht uit aan ambachts lieden, zodat er in zekere zin 'n zaken- kern ontstond. Daar kwam nog bij, dat een bepaalde hoeveelheid grond bij de kerkbouw werd afgezonderd, b.v. een terrein rond de kerk voor kerkhof. Dit was geheiligde grond; op het terrein van het kerkhof mocht geen misdadiger gegrepen worden, dus daar was men voorlopig veilig. Voor de pastorie werd vijf morgen land afgezonderd. Juist ge noeg om in de eerste klasse der land weer geplaatst te worden. De dorpsgeestelijke leefde in die da gen van hetgeen zijn land opbracht en van verplichte giften van de boeren. Dit laatste waren hoofdzakelijk graan soorten. Bij de kerk of er aan gebouwd was een ruimte, waar de landbouwers het priesterloon in natura konden af leveren. Dit heette de garfkamer. Deze naam bleef behouden tot in onze dagen, al wordt aan de kerkelijke voorgangers sinds eeuwen in gemunt geld het hun toekomende loon betaald. BINNENBRANDJE Bij het schoonmaken van een klok in de horlogerie van de heer H. J. Bouwhuis in de Oranjestraat, ontstond woensdag avond door het wegspatten van benzine een binnenbrandje, dat snel om zich heen greep. Door de warmte van een gaskachel vat te de benzine op de vloer n.l. vlam, en deze sloeg over in de pot met benzine, waarmede men aan het werk was. Door dat het lid van de brandweer, de heer G. J. Aitink, die in hetzelfde perceel woon achtig is, op tijd werd gewaarschuwd en hulp verleende, kon de brand met veel moeite met zand worden gedoofd en er ger worden voorkomen. Een drietal klokken werden beschadigd. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt pl.m. f 300. Oorspronkelijk was de Holtenaar een vrij man. Hun dorpsvoogd was de kas teelheer of kastelnie van het Huis te Holten. De elkaar opvolgende bisschop pen waren er eigenaar van. Zij verpan den of verpachtten het huis met de tol en het gericht van Holten al naar ge legenheid, zoals dat te pas kwam. Zo omstreeks 1450, de tijd van op komst van vele adelijke huizen in Over ijssel, zat de bisschop van Utrecht in geldnood. De grote steden in Over ijssel, Deventer, Kampen en Zwolle, werden afgeklepperd om geld te krij gen. Het was bisschop Rudolf van Diep- holt, die ook te Devénter aanklopte om een fikse geldlening. De heren van de Deventer magistratuur krabden zich achter de oren. Jawel, daar moest wat aan gedaan worden; men kon mienhere de bisschop niet verlegen laten. Maar als Zijne Doorluchtige Hoogheid nu eens het Huis te Holten voor een som gelds aan de stad Deventer in pand gaf, met de tol en het gericht; dat was toch niet meer dan billijk. Nu was het de beurt van de bisschop pelijke ambtenaar om zich achter de oren te krabben. Maar goed of niet goed, de zaak ging door. De bisschop kreeg zijn harde guldens, die hij nooit weerom kon geven. De Deventer vroedschap wist waar ze aan toe was. Lang geleden had een zekere Frede- rik Bom de tol en het gericht en het Huis te Holten in pandschap gekregen, zijn erfgenamen hadden dit alles nog in pand. Maar de stad Deventer hield niet van halve maatregelen, dus eiste de magistraat: Holten opleveren, vrij van huur. En nu was het met de vrijheid van Holten gedaan. Er werd een schout door Deventer te HolteJn 'aangesteld, die voogd werd over de Holtenaren. Zij mochten met vervolg van tijd dit niet en dat niet. Pas de laatste honderd jaar is daar weer verandering in ge komen. VAN COEVERDEN. Tot de meest naar voren tredende bij zonderheden van de RAI-bedrijfsautomo- bieltentoonstelling behoort ongetwijfeld de plotselinge wijd verbreide belangstel ling voor de luchtvering. Technisch uiterst interessant, behoort de praktische toepas sing van dit nieuwe veersysteem tot de meest opvallende ontwikkelingen in de automobieltechniek van de laatste jaren. Sinds de eerste auto's tegen het einde van de negentiende eeuw de wegen be gonnen te bevolken, is er op technisch gebied enorm veel veranderd. Men kan wel stellen, dat de moderne auto in geen enkel opzicht meer te vergelijken is met zijn voorganger van vijftig of zestig jaar geleden, maarhet veersysteem maak te daarop een uitzondering. Want dezelf de bladveren, die bij de eerste auto's toe passing vonden, worden nu in vele ge vallen nog gebruikt. Naderhand heeft men bij sommige con structies de bladveer vervangen door schroef- of torsieveren en vooral eerst genoemd type vindt tegenwoordig veel toepassing maar de gewone bladveer is nog geenszins van het toneel verdwe nen. Waarom lucht? Naast bovengenoemde systemen echter, is nu een geheel nieuw principe uitge werkt, dat tal van belangrijke voordelen inhoudt, n.l. de luchtvering. Helemaal nieuw is dit principe eigenlijk niet, want reeds enige jaren voor de oorlog kende Amerika de „air spring", doch het betrof Verhoog uw omzet.adverteer mg vonc le. E dde I vanB roren"® hier niet veel meer dan een experiment, dat nog geen praktische toepassing vond op serie-wagens. Op de automobiel-tentoonstel1"' Frankfort, in september 1957, ble. luchtvering plotseling in het midde van de belangstelling te staan constructeurs, nadat Citroën tevoren^ DS 19 ermee had uitgerust. Wellicht zult u zich afvragen om welk. redenen men tot toepassing van dit nieu we systeem is overgegaan. Welnu, die re denen liggen eigenlijk wel voor de hand wanneer we bedenken, dat de „ouderwet se" veersysternen zich niet aan de gewij zigde belastingsomstandigheden aanpas sen. Is de wagen en dus ook het veer systeem ontworpen voor vier personen, dan zal de vering bij de geringe belas ting van slechts één inzittende aanmerke lijk stugger zijn. Bij de personenwagen, waar het verschil in belasting bij volle of gedeeltelijke bezetting niet zo groot is, is nog wel een compromis te vinden getuige de uitstekende vering van de he den daagse auto's maar bij vrachtwa gens en autobussen weegt dit nadeel be langrijk zwaarder. Het is dan ook ge makkelijk te begrijpen, dat men juist in deze sector het eerst tot het gebruik van luchtvering op grotere schaal is overge gaan. Verschillende voorbeelden daarvan zijn op de RAI-tentoonstelling te zien ge weest. Geen gewicht, altijd horizontaal. Het systeem heeft echter nog meer be langrijke voordelen. Zo moet in de eerste plaats het lager gewicht vermeld worden, evenals de niet onbelangrijke besparing op banden, terwijl de vloer van een wa gen met luchtvering, ongeacht de belas ting, steeds op gelijke hoogte van de grond en volkomen horizontaal blijft. Constructief is de luchtveer zeer een voudig. In principe komt het er op neer, dat het veer-element wordt gevormd door een rubber balg, welke met lucht is ge vuld en dit luchtkussen heeft dus u zult zich dat gemakkelijk kunnen voor stellen een verende werking. De hoe veelheid lucht in de balg wordt automa tisch geregeld, terwijl zich buiten de balgen een soort voorraadtank voor lucht in de wagen bevindt, waaruit naar be hoeven lucht kan worden betrokken of waarin het teveel aan lucht in de balgen kan terugvloeien. 1. Op 'n keer, 't is niet zo héél lang geleden, sprak Grootvader Wortelschrokfeer: „Pepito, beste jon gen, je bent nog niet verder geweest dan ons hol letje, diep onder de grond, en het wordt tijd, dat je je blik eens gaat verruimen en de wijde wereld intrekt. Je bent nu groot genoeg om je eigen wor tels te verdienen. Pepito, die op de grond zat en met zijn bootje speelde, schrok wel een beetje van Grootvaders woorden en vroeg: „Grootvader, zijn er in de wij de wereld ook wortels?" „Nou en of", antwoorde Grootvader en werd er opgewonden van. „Daar groeien ze zo maar langs de weg!" „Dat jokt Grootvader wel een beetje," dacht Pepito watertandend. Het was intussen al laat geworden. Pepito kroop in zijn slaaph oil et je en lag weldra onder de wol. „De wijde wereld in," piekerde hij. „Maar hoe kom ik daar?" Hij voelde zich eigenlijk helemaal niet zo groot en zo flink. Bij grootvader kreeg hij ie dere dag zijn worteltjes keurig op tyd en op zon dag altijd heerlijke wortelpudding. Maar om hele maal alleen je wortels te verdienen, dat leek hem erg moeilijk! En hij piekerde zolang, tot zijn ogen toevielen en hij weldra in het land der dromen vertoefde. Doch toen Pepito de volgende morgen wakker werd en de slaap uit zijn ogen wreef en wel drie maal geeuwde, zag hjj iets en dat was zijn eigen bootje! „Hoera!" juichte hij. „Ik weet het, ik heb een reuze idee, ik ga met de boot de wijde wereld in!" En zonder zijn tanden te poetsen en zijn oren te wassen, ja, hij vergat zelfs wortels te eten, holde hij naar de oude rommelkast van Grootvader en zocht naarstig naar alle boeken, waarfin alles over alle boten stond. „Ik bouw een boot!", mompelde Pepito, varen naar verre, vreemde landen!" en ga

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2