f I Jaarvergadering H.M.V. Lezing over zedenopbouw RAAD HOLTEN SPORT Ouderavond o.l. Dorpsschool Op vrijdagavond 6 maart werd in de hal van de Dorpsschool de jaarlijkse grote ouderavond gehouden. De hal was geheel gevuld, toen het schoolhoofd, de heer B. H. Brouwer, bij ontstente nis van de voorzitter der oudercom missie, de heer H. Soer, om half acht de bijeenkomst opende en de aanwezi gen, in 't bijzonder enkele genodigden, welkom heette. De heer Brouwer sprak er zijn blijd schap over uit, dat zovel en in een tijd van veel vergaderingen en uitvoeringen gehoor hadden gegeven aan de uitnodi ging om contact met de school te zoe ken op deze avond. Hij prees de mede werking van de schoolbevolking bij de acties om enige apparaten aan te schaffen, waardoor het mogelijk was geworden om een der allerbeste projec tietoestellen aan te kunnen schaffen. Ook toen er een beroep werd gedaan op de beurs van de ouders om de kas van de oudercommissie weer op peil te brengen, was binnen een paar dagen een paar honderd gulden bijeen. Het schoolhoofd deelde nog mee, dat er reeds meer dan 200 beeldstroken op school aanwezig waren, ten dienste van het onderwijs, over aardrijkskunde, geschiedenis, biologie, opvoeding, alge mene ontwikkeling enz. In de loop van de avond konden de ouders kennis ne men met mogelijkheden van beeld- onderwijs. De secretaris, de heer J. W. Feith, las de notulen der vorige ouderavond. Ze werden met een woord van dank onveranderd vastgesteld. Lastige kinderen. De heer M. Knoop, pedagoog te De venter, hield hierna een causerie over „Lastige kinderen, (lastige ouders en een lastige school". In een boeiend be toog, vol humor, hield hij zijn gehoor 5 kwartier bezig met problemen van de opvoeding.. Spreker begon met er op te wijzen, dat vele waarden thans aan het wan kelen zijn. Waar zijn de gezinnen, waar bijv. de zaterdagavond nog ge vierd wordt? Spr. had het over „cafe- taria'-gezinnen. De kinderen zijn al leen maar thuis om te eten en te slapen. Wij zullen onze kinderen toch iets mee moeten geven in het leven. Maak van uw gezin een oase, waar de kin deren graag zijn. Is hier niet allereerst voor nodig liefde tussen vader en moe der? Laten we verder de tijd nemen iets voor onze kinderen te zijn. Laten we ons een opoffering getroosten •ter- wille van de kinderen. Laten we het Goddelijk bevel, elkaar lief te hebben, toch niet vergeten. Geef uw kinderen geloof mee, dat is veel belangrijker dan geld of diploma's. „Lastige" ouders verstaan hun op dracht niet en verwaarlozen daardoor hun gezin. Onze zorgen moeten we niet afreageren op onze kinderen. Van spanningen, die er kunnen optreden, mogen onze kinderen niet de dupe zijn. Dit geeft zenuwachtige kinderen. Verwen uw kinderen niet, wees streng en durf wat te eisen. Maar wees vooral rechtvaardig tegenover uw kin deren. Kinderen van „lastige" ouders zijn ook „lastige" kinderen. Dat zijn kinde ren, die onopgevoed zijn, die zich niet aan de regels willen houden, die lui zijn, geen plichtsgevoel kennen en geen verantwoordelijkheid willen dragen. Dat worden later lastige mensen in de maatschappij. De taak van de school is: kinderen klaar te maken voor de wereld van morgen, waar ons kind zal moeten concurreren tegen de machine. Spreker vond de leerplichtige leeftijd veel te kort. De taak van de school is de kin deren hard te leren werken, alleen en met anderen, om hun plaats in de zon waard te <zijn. Respect voor levens waarden zal de school moeten bijbren gen en het gevoel voor schoonheid zal aangekweekt moeten worden. Zou de school alleen een hersensvetmester zijn, dan zouden we mogen spreken van de „lastige" school. De heer Brouwer bedankte de heer Knoop voor zijn rede en kondigde de verkiezing van 5 oudercommissieleden aan. Bij monde van de heer C. Broer- sma werd later namens de 5 telcom- missies medegedeeld, dat met meerder heid van stemmen waren herkozen mevr. A. Wansink-van de Brink en de heren H. J. Beltman, G. J. Podt en H. W. Veneklaas. In de plaats van mevr. Scholten, die zich wegens familie-om standigheden niet herkiesbaar stelde, werd gekozen mevr. Rozendom-Aan- stoot. Tijdens de pauze werd koffie ge schonken en kon men een kleine ten toonstelling bezien over door meisjes gemaaakte handwerkjes en door jon gens vervaardigde voorwerpen' tijdens de handenarbeidles. De belangstelling was overstelpend. De oudercommissie hield een kleine verloting ten bate van de onkosten. De penningmeesteresse van de ouderkas, mevr. Wansink, gaf na de pauze een globaal overzicht van de in komsten en uitgaven over 1958 en ein digde met een batig saldo van ruim f 200.De heer Brouwer bedankte haar voor haar werk en beloofde dat t.z.t. een kascommissie een en ander, als gebruikelijk, zou constateren. Bij de rondvraag werd het school reisje-probleem nog aangesneden. Aan gedrongen werd op regelmatig sparen en kenbaar maken van financiële en andere moeilijkheden, indien die som mige ouders zouden weerhouden hun kind mee te laten gaan. Ideaal zou immers zijn, dat alle kinderen mee konden gaan, in klasseverband. Door mej. J. H. Wolters en de heer J. W. Feith werden kleurendia's vertoond over het schoolfeest 1958, be zienswaardigheden van Holten, school leven enz. Hierna werd deze drukbezochte ouderavond gesloten. Taptoe op 30 april. Misschien naar 't concours. In hotel Vosman werd maandagavond de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van dank sprak de heer Westerik tot De voorzitter, de heer A. Westerik, opende deze goed bezochte vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de voorzitter van de supportersclub de heer J. Wiggers. Een hartelijk woord van dank sprak de heer Westerig tot de heer M. Bouwhuis, die als penning meester van het bazarcomité veel werk verrichtte en tot de heer H. Oolbekkink Sr., onder wiens leiding het jeugdkorps elke week oefent. Ook werd de donateurs hartelijk dank gezegd voor de in 1958 gegeven financiële steun. Mede dank zij deze steun kan de penningmeester het jaar afsluiten met een voordelig saldo. Jaarverslagen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Brands, bleek o.m., dat het ledental gelijk was gebleven, n.l. 42. Dank werd gebracht aan die ingezetenen, die door het beschikbaar stellen van geld (renteloze aandelen) het mogelijk maak ten om voor pl.m. 9000 gulden nieuwe instrumenten te kopen. Voor ongeveer twee-derde konden de oude instrumen ten, waarop meer dan 30 jaar werd „ge- ERE PRIJZEN VOOR SLAGER DOLMAN. Op de te Rijssen gehouden Stree'k- Paasvee'tentoonstelling heeft de heer Dol. man met zijn inzending de volgende schitterende successen behaald: Rubriek „Fijnste en best gemeste vaars met niet meer dan 2 brede tanden"ere prijs en een 2e prijs. Rubriek „Vette koeien (afgewisseld)": ereprijs. Collectie-inzendingen (3 stuks van een eigenaar)le prijs. De heer Loois sprak voor C.P.B. Op uitnodiging van de afd. van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond sprak donderdagavond in gebouw „Rehoboth" de heer H. Loois te Hilversum, propa gandist bij de Hendrik Piersonvereniging v.h. Chr. Vereniging Zedenopbouw. Nadat mevr. J. Rietberg-van Linden- berg de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, werd het woord ge geven aan de heer Loois, die sprak over het onderwerp: „Zedenopbouw". De mens wordt in Psalm 8 beschreven als weinig minder dan de Engelen, maar in werkelijkheid ligt de situatie vaak an ders. Hoe vaak worden de grenzen, die ons mensen gesteld zijn, niet overschre den. Wij hebben ons gezin en onze fa milie. Wij leven en werken samen met mensen, waarmee we het goed kunnen vinden. We hebben als het ware een hou vast wat zo heel velen moeten missen, yelen die zoekend naar warmte en liefde bedrogen uitkwamen en in een ellende geraakten, waaruit zij zich zonder hulp van anderen niet meer kunnen op richten. Zij zijn het, waarvan wij zo ge makkelijk zeggen, dat ze „gevallen" zijn. Bijna ieder mens heeft z'n zorgen en moeiten in het dagelijks toestaan, maar toch zijn we, bij die mensen vergeleken, nog ontzettend rijk en moeten wij dan on bewogen toezien, dat deze mensen in de wanhoop en ellende verzinken, om daarin eindelijk ten onder te gaan. Gelukkig drong deze gedachte zich aan vele christenen op en dit had tot gevolg, dat reeds in 1884 een vereniging werd opgericht, die de naam droeg: Ned. Vrouwenbond tot verhoging van het ze delijk bewustzijn, en verder een Neder landse Middernachtzending Vereniging. Deze beide verenigingen werden in 1948 samengesmolten tot de Christelijke Vereniging „Zedenopbouw". Het werk van deze vereniging is zeer omvangrijk. Ze geeft raad in huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, zij bestrijdt on tucht en zedelijke misstanden, geeft hulp en leiding aan de ongehuwde moeder en haar kind en tracht verder onheil te voorkomen, tracht hen die op zedelijk ge bied ontspoorden weer op het rechte pad te brengen enz. Zedenopbouw, met haar tehuizen en consultatiebureaux, is hoofdzakelijk aan gewezen op hulp van particulieren, al toeterd", worden opgeruimd. De heren A. Nekkers en J. Wiggers, die in enkele weken de 9 mille bij elkaar „praatten", werd hiervoor in het jaarverslag hartelijk dank gezegd. Bij het plaatsen van ren teloze aandelen is overduidelijk gebleken, dat men „H.M.V." een warm hart toe draagt en dat het korps voor en door de Holtense gemeenschap als iets onmis baars wordt beschouwd. TV Financiën. De penningmeester, de heer F. J. Schuppert, boekte over 1958 een batig saldo van f 1173.22. De inkomsten be- droegne f 4496.94 en de uitgaven f 3323.72. In het batig saldo is een be drag van ruim f500.donaties 1957 begrepen, welk bedrag in febr. 1958 bin nen kwam. Om aan de financiële verplich tingen ten opzichte van de dirigent, de heer Landheer, en de leider van de drum band, de heer Bos, te voldoen, was een bedrag nodig van ruim 2000 gulden. De commisie van kascontrole, die bestond uit de heren M. Bouwhuis en W. van Geenhuizen, had tooeken en bescheiden keurig in orde bevonden. Tot leden van de kascontrolecommissie 1959 werden benoemd de heren M. Bouwhuis en H. Willems. De heer Bouwhuis bracht hierna fi nancieel verslag uit over de gehouden bazar. De inkomstèn toedroegen (inclusief verloting en giften) f 4577.29 en de uit gavan f 2115.96, zodat er een toatig saldo viel te noteren van f 2461.33, van welk bedrag het grootste deel is bestemd voor aflossing van renteloze aandelen. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heren A. Westerik en G. Brands, werden met grote meerderheid herkozen en beiden namen hnu herbenoeming aan en dank ten voor het wederom in hen getselde vertrouwen. Concours. Achter punt 10 van de agenda: „Con cours" prijkte een vraagteken. Uitvoerig werd over dit belangrijke punt gespro ken, doch het vraagteken bleef. Wel werd besloten de concoursnummers in studie te nemen en t.z.t. aan de dirigent over te laten of aan een concours zal worden deelgenomen. De bezetting van het klein koper is als gevolg van dienstplicht van enkele leden onvoldoende en het is zeer de vraag of de jongelui, die de open plaatsen hebben ingenomen, op tijd hun zware partij onder de knie hebben. Met algemene instemming werd het bestuursvoorstel om op 30 april ter ge legenheid van de 50ste verjaardag van Koningin Juliana een grote taptoe te ge ven aangenomen. Er zal met het oog op zaal-uitvoeringen op de avond van deze dag contact worden opgenomen met de besturen van de beide Oranjeverenigin gen over het tijdstip van aanvang. Nadat nog was besloten de jaarlijkse lompen-actie te houden op zaterdag 25 april en de heer Westerik nog een drin gend beroep op de leden had gedaan om de Wekelijkse repetities trouw te bezoe ken en thuis flink te oefenen volgde slui ting der vergadering. steunen ook de kerken, de overheid en enkele bedrijven en andere instellingen dit werk. Met de toestaande inkomsten kan Zedenopbouw jaarlijks pl.m. 7000 personen helpen. Doch wat betekent dit aantal in vergelijking met de tiendui zenden, die zich zonder hulp in zedelijk opzicht niet staande kunnen houden? Al deze punten en nog vele andere noemde spreker en daartussen schetste hij op interessante wijze verschillende toestanden, zoals die in vele steden zich hebben voorgedaan. Na de pauze kreeg de heer JLoois nog maals het woord en hierop werd de ge legenheid gegeven vragen te stellen, van welke gelegenheid een 3-tal dames ge bruik maakte. Nadat de presidente dank had gezegd voor de gehouden lezing en gezongen was Gezang 47 1, eindigde de heer Loois met dankgebed. Officiële publicaties INENTING TEGEN DIFTERIE KINKHOEST EN TETANUS Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat van gemeentewege de gelegenheid wordt ge boden kosteloos te worden ingeënt tegen difterie, kinkhoest en tetanus. Deze enting moet worden toegepast bij niet-schoolgaande kinderen boven de leeftijd van 1 jaar, die na juni 1956 niet meer zijn ingeënt tegen deze ziekten. Daardoor verkrijgen zij een krachtige beschutting. De behandeling is volkomen ongevaarlijk. Aangezien vooral kinderen voor aantasting van deze ziekten vatbaar zfijn, is het zeer gewenst deze zoveel mo gelijk de inenting te doen ondergaan. De eerstvolgende kosteloze inenting zal plaats vinden op vrijdag 20 maart 1959 ten huize van Dr. J. P. Nagelvoort, Pas toriestraat 50, alhier, des namiddags tus sen 3 en 4 uur. Verzocht wordt bij de inenting mede te brengen de bij de geboorte-aangifte uit gereikte inentingskaart. Holten, 5 maart 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. VERZILVERING VAKANTIEBONNEN PASEN 1959. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 20 maart tot en met zaterdag 28 maart 1959 wederom gelegenheid zal be staan tot het doen verzilveren van vakan tiebonnen van het boekjaar 1958-1959 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1959") en wel tot een be drag van ten hoogste f 50.— in totaal. De chequebonnen, die door het Vacan tiefonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefe ningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. Deze chequebonnen zullen alleen dan worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Worden de chequebonnen ten toehoeve van (een) ander (en) aangeboden, dan zal een mach tiging moeten worden overgelegd, waar uit blijkt, dat men bevoegd is de cheque bonnen te laten verzilveren. De totale waarde van vakantiebonnen en chequebonnen mag niet meer dan f 50.bedragen. De bonnen zullen bij aanbieding ter stond worden verzilverd: er vindt dus geen voorinlevering van bonnen plaats. Het aanbieden van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijk penningmeester van een der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond Nederlandse Christelijke Landarbeiders- toond Nederlandse Katholieke Landarlbeiders- toond „St. Deusdedit". Bonnen, welke niet in de hiervoor be stemde opplakboekjes van het Vacantie fonds voor de Landbouw zijn geplakt, kunnen niet worden aangenomen. Be doelde boekjes zijn eveneens bij de plaat selijke penningmeesters van bovenge noemde bonden verkrijgbaar. De gemeenteraad komt donderdag 19 -maart a.s. des avonds 7.30 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten. 1. Notulen van de openbare vergade ring van 29 december 1958. 2. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen. 3. Voorstel tot aankoop van een stuk je grond aan de Tuinstraat (voormalige Sikkenstraat) van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier. 4. Voorstel tot het verlenen van het recht van eerste koop op een gedeelte van de Helhuizerweg aan de heer M. Stam, al hier. 5. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage. 6. Voorstel tot wijziging van de inter communale I.Z.A. regeling Overijssel. 7. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex. art. 72 der Lageron der wijs- wet aan het Bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener school met de Bijbel, alhier. 8. Voorstel tot het verlenen van een extra-crediet ten behoeve van de aankoop van leermiddelen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. 9. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het dorp Holten. 1°; Voorstel tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het z.g. zomerhuisj ester- rein. 11. Voorstel tot toekenning van een huurcompensatie aan het gemeenteperso- neel vanaf 1 jan. 1959 en wijziging van de kindertoelage verordening. 12. Voorstel tot wijziging van de huur van enkele gemeentewoningen in verband met aangebrachte verbeteringen. 13. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor het jaar 1958 en 1959. 14. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 73 der Kleu teronderwijswet over 1958 en vaststelling van het voorschot ten behoeve van de Chr. Kleuterschool. 15. Voorstel tot het aanvragen en aan vaarden van voorschotten en bijdragen van het Rijk ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen en bejaarden woningen. 16. Voorstel tot verpachting van een stukje grond aan het Beukenlaantje. 17. Voorstel tot vaststelling van het totaalbedrag der op te nemen kasgeldle ningen over het 2e kwartaal 1959, 18. Verlenging termijn onbewoonbaar verklaring Rietmolenstraat 3. 19. Rondvraag. JAARVERGADERING CHR. RANJEVERENIGING De leden van de Chr. Oranjevereniging Vreest God, eert de Koning' kwamen woensdagavond in de bovenzaal van de School met de Bijbel in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Kroon, die deze goed bezochte bij eenkomst opende met gebed, na het le zen van Psalm 133. De heer Kroon sprak vervolgens een kort openingswoord en gaf hierna de secretaris, de heer Js. Beldman, de ge legenheid tot het lezen van de notulen en het uitbrengen van het jaarverslag, dat keurig op rijm was gesteld. Het le dental steeg tot 203, doch dit aantal is zeker nog belangrijk op te voeren als alle leden zich even inzetten voor de ledenwerving. De penningmeester, deheer H. J. Wes terik, boekte over 1958 een nadelig sal do van f 91,83. Voor een belangrijk deel wordt dit nadelig saldo gedekt door ca deautjes, die in de herfst van 1958 wer den gekocht. Door de commissie van kascontrole, die bestond uit de heren H. Nijkamp en scheiden in orde bevonden, weshalve D. J .Schuppert, werden boeken en be- werd de penningmeester onder dank voor zijn werk decharge verleend. Ook de secretaris, de heer Beldman, werd hartelijk dank gezegd voor het vele en belangrijke werk. Als leden van de kascontroleoommis- sie 1958 werden benoemd de heren D. J. Schuppert en H. Smit. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heren E. Aaltink, J. Meerman, A. Rietman en G. Stam. Buitenïeest op 8 september. Bij bespreking van punt 8 van de agenda: Oranjefeest' werd besloten om bij gelegenheid van de 50ste verjaardag van Koningin Juliana 's morgens met de kinderen feestt e vieren. Er zullen en kele films worden vertoond en de jeugd- toneelgroep van COC zal medewerking verlenen. 's Avonds zal er feest worden gevierd in gebouw Irene'. Door OCH zal dan worden opgevoerd de komische klucht ,Het gouden kalf'. Met het bestuur van de Holtense Oran jevereniging zal op dinsdag 17 maart ge sproken worden over gzzamenlijke feest viering in de namiddag van 30 april. Het buitenfeest voor de kinderen van de School met de Bijbel zal op dinsdag 9 september worden gehouden. Na afhandeling van de agenda werd Leuke films. een drietal leuke films vertoond. De heer Beldman sloot deze gezellige jaar vergadering met dankgebed. FOKVERENIGING „HOLTEN EN OMSTREKEN". De leden van de fok vereniging „Hol ten en Omstreken" kwamen donderdag avond in jaarvergadering 'bijeen in café Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer G. J. Rietberg, die in zijn ope ningswoord stil stond ibij de gestadige groei der vereniging en bij de gehouden fokveedag, waarvoor helaas nog onvol doende belangsteling toestaat. Door het bezoeken van de fokveedag leert men ook zijn eigen vee beter beoordelen en dit is van zeer veel belang, aldus voor zitter Rietberg. Nadat de door de secretaris, de heer H. Beldman gelezen notulen waren goed gekeurd en vastgesteld, bracht de pen ningmeester, de heer J. W. Jansen, fi nancieel verslag uit over 1958. De boeken konden worden afgesloten met een klein toatig saldo. De leden van de kascontrolecommissie, de heren Joh. Bekkernens en G. Bekman, hadden boeken en toescheiden aceoord be vonden. Tot leden van de controle-com missie 1959 werden benoemd de heren G. Bekman en H. J. Arfman. Inplaats van de heer H. Beldman, die zich niet herkiesbaar stelde, werd als lid van het bestuur gekozen de heer H. Landeweerd. Een voorstel van het toestuur om de contributie vast te stellen op f 1 per koe werd aangenomen, doch een voor stel om de statuten te wijzigen werd aangehouden tot een volgende vergade ring. De voorgestelde wijziging wordt van kracht indien in deze vergadering twee derde van de aanwezige leden voor stem men. Blijkens het verslag van de controleur, de heer Jansen, werden in 1958 635 vaarskalveren geschetst, dat is ruim 100 meer dan in 1957. Het aantal ingeschre ven koeien bedroeg 45. Op 29 febr. 1958 werd het 5000ste vaarskalf geregistreerd op het bedrijf van de heer J. W. Boode te Espelo. Coba 2-61276 R, eigenaar de heer H. Beldman, werd de 1ste Preferente Stam moeder van de vereniging. Indien hiervoor bij de leden voldoende belangsteling toestaat zal een excursie worden gemaakt naar de N.R.S. tentoon stelling te 's-Hertogenbosch. In verband met het 25-jarig bestaan der vereniging op 29 oktober 1959 zal een feestelijke vergadering worden be legd voor de leden en hun vrouwen. HOLTEN WEER AAN DE LEIDING Doordat Omhoog in Goor onverwacht een nederlaag leed tegen GFC 2 en Hol ten de volle winst op Nijverdal 2 behaal de, zijn de Holtenaren weer alleen aan de leiding gekomen. Ook Holten 2 ging op de goede weg voort. Nu werd Twen- the 2 hier het slachtoffer van. HOLTEN 3 RKSV 3 Even na de rust heeft de scheidsrechter deze wedstrijd gestaakt. De wedstrijd werd niet erg sportief gespeeld, dit kwam ook al door de zwakke leiding. Waarschijnlijk wordt deze wedstrijd over gespeeld,. De stand was 1—2 in het voordeel der gasten.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2