Roode Kruis-afdeling bezit enige reserve BURGERLIJKE STAND Verslag van de Sint Nicolaas- actie der winkeliers De heer J. Smallenbroek sprak voor de A.R. Kiesvereniging Ook Spierpijn Opgave van advertenties TAH©PASTA ■VOROL Begrafenisvereniging voor het platteland Uitvoering Jong Soli' PREDIKBEURTEN AGENDA 25 jaar filiaalhouder WIE ADVERTEERT VERHOOPT WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! No. 8. Jaargang 11. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer f 0.07 In een door de AR kiesvereniging Ne derland en Oranje' op woensdagavond in café Maats gehouden openbare vergade ring sprak de heer J. Smallenbroek, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp: ,De politieke situatie en de komende verkiezingen'. Deze bijeenkomst, die druk was be zocht, werd door de voorzitter, de heer W. Rietberg, geopend met gebed, nadat gezongen was Psalm 89 vers 8. De voorzitter las hierna een klein ge deelte uit Efeze 6 en sprak vervolgens een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bizonder richtte tot de heer Smallenbroek. In zijn openingswoord sprak de heer Rietberg zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor deze avond, in het bizonder over het feit, dat een aantal niet-Anti-Revolutionairen aanwezig waren. ,De politieke situatie en de ko mende verkiezingen'. Voordat de heer Smallenbroek aan zijn eigenlijke onderwerp begon, bracht hij het bestuur van de plaatselijke afde ling en de propaganda-commissie hulde voor betoonde activiteit. Hij maakte met zijn auto een ritje door Holten en het viel niet moeilijk om te constateren, dat men in Holten wakker is. Overal in het land zijn de AR-biljetten aangebracht, doch Holten heeft toch wel een heel goe de beurt gemaakt. Getuigen is nodig, ook op het politiek terrein. Er zijn mensen ook in AR- kring die het nut van een vergadering zoals deze in twijfel trekken omdat der gelijke bijeenkomsten gewoonlijk alleen maar door bewuste AR kiezers worden bezocht. Andersdenkenden, die er ko men, weten in de regel wel wat ze wil len. Laten we, aldus spr., aannemen dat dit zo is, toch is het nodig dat actie gevoerd wordt. Vergaderingen als deze zijn winstpunten voor ons als volksver tegenwoordigers. Wij kunnen dan horen wat er onder de kiezers leeft en de kie zers hebben er recht op te weten wat hun vertegenwoordigers willen. Wanneer dit niet mogelijk zou zijn, gaan we de weg op van de dictatuur. Om de toekomst. De Partij van de Arbeid zegt in haar verkiezingsprogram: het gaat om de toe komst van ons volk. Wij zeggen dit ook, maar wij bedoelen iets heel anders dan de Partij van de Arbeid. De AR wijst 'n z.g. derde macht (een negatief anti-so- cialisme) af, maar kiest voor een posi tief Christelijke staatkunde. Socialisme en liberalisme bieden geen perspectief. Ons volk heeft alleen toekomst, indien het zich wil richten naar Hem, die dat volk een plaats gaf in deze wereld. Men wil ons zo graag in de schoenen schui ven, dat wij ons volk verdelen. Niets is minder waar. Wij roepen op tot eenheid rond Gods Woord. Het gaat ook bij de a.s. verkiezingen om de richting van het staatsbeleid. rneumatiscne pijnen ft U wer met Al zijn de Anti-Revolutionairen klein in getal, voor hen blijft altijd de roeping om een Christelijke samenleving te ver wezenlijken en wij zullen de politieke vraagstukken steeds vanuit dat uitgangs punt moeten benaderen. Het is thans meer dan ooit noodzakelijk om Christe lijke politiek te voeren. Bij het voeren van een Christelijk be leid verliest de AR partij zeker niet het stoffelijk welzijn van ons volk uit het oog. De Partij van de Arbeid heft waar schuwend de vinger op voor een rechts kabinet en men schildert op de achter grond de vooroorlogse toestanden, waar bij men Colijn van alles en nog wat de schuld geeft. Het zal spr. een genoegen zijn dat een rechts kabinet de gelegenheid krijgt het volk te laten zien, dat het in staat is een werkelijk sociaal beleid te voeren. Aan het slot van zijn boeiende rede deed spr. een beroep op de aanwezi gen om op 12 maart a.s. te stemmen op de AR partij, welke partij aan geen kerk is gebonden, doch die haar program van beginselen gegrond heeft op het Woord van God. Na een korte pauze werd dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om mondeling vragen te stellen of schrifte lijk vragen in te dienen. Bij het beant woorden van de verschillende vragen ging spreker nog uitvoerig in op de de fensie-politiek van de Partij van de Ar beid, de Pacifistisch Socialistische Par tij, ontwapening, belastingvraagstuk ken, Nieuw-Guinea, verruiming werkge legenheid enz. Het optreden van de boerenpartij bij Het komt telkens voor, dat adverten ties telefonisch of schriftelijk wor den opgegeven aan de drukkerij te Nij- verdal, zonder tussenkomst van onze ad ministratie. Dit geeft aanleiding tot moeilijkheden, waarom wij de Fa. Mole naar verzocht hebben geen advertentie opdrachten te accepteren. DE BÉSTE en niet duu'. Tube 95-70-45 ct de a.s. verkiezingen kan niet anders dan schade betekenen voor de boeren. Vrij heid, zoals de boerenpartij die wil en af schaffing van subsidies, zou betekenen ondergang van de Nederlandse boeren stand. De AR partij staat op het stand punt, dat via objectieve maatstaven sub sidies geregeld moeten worden en de partij heeft een positief gericht land bouwbeleid. Instandhouding van 't agra risch leven en een sterk platteland zijn van belang voor aller welzijn. De heer Koekkoek dankte tenslotte spreker voor zijn helder betoog, waarna de heer Smallenbroek met dankgebed eindigde na samenzang van het bekende lied: 'k Wil U, o God, mijn dank beta len'. Allerwege leeft op 't platteland en m.n. onder de boerenbevolking het verlangen, de begrafenissen, vooral met 't oog op 't vervoer, maar ook anderszins, meer in de geest van de moderne tijd te doen plaats vinden, zonder dat daarbij verschillende bestaande gebruiken en o.m. de naober- plichten geheel worden prijsgegeven. Voor het vervoer is o.a. door de heer A. Muller, garagebedrijf in onze gemeen te reeds een oplossing gevonden, door de aanschaffing van een moderne lijkauto en volgauto's, die een grote verbetering betekent in vergelijking met de tot voor kort bestaande toestand. Van de moge lijkheid om vanuit de buurtschappen be grafenissen ook per auto te doen plaats vinden wordt thans dan ook reeds regel matig gebruik gemaakt. Er bestaan echter in dit verband nog meer problemen, welke een oplossing vragen, waarbij o.m. de kosten een rol spelen. Ten einde deze op te lossen wil de heer Muller trachten te komen tot de op richting van een begrafenisvereniging voor het platteland, waardoor het gehele probleem van de begrafenissen in be paalde banen kan worden geleid. Er is hiervoor een vergadering uitge schreven waarin de heer T. Fens uit Gro ningen een uiteenzetting zal geven op welke wijze men in deze tot een goede opzet kan komen. Verwezen wordt naar de aankonding in dit nummer. In de tijdens het afgelopen weekend in hotel Holterman onder voorzitter schap van de heer C. H. Rietdijk, gehou den jaarvergadering van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis heeft de secretaris-penningmeesteresse, mevr. H. J. Bal-Keiler, verslag uitgebracht over het afgelopen verenigingsjaar. De vergadering was slecht bezocht. Uit haar verslag bleek, dat het ledental met tien is teruggelopen en op het einde van het jaar 236 bedroeg. Voor rekening van de afdeling heeft de heer H. J. Potman, die vele jaren liggend patiënt is, in de afgelopen zomer een boottocht meegemaakt op de grote rivie ren en heeft mej. G. Dijkink een va- cantieperiode doorgebracht in het Henri Dunanthuis te Zeist. De oprichting van een afdeling van het Jeugd Roode Kruis is in 1958 uitvoerig besproken, doch men is nog niet tot de finitieve plannen gekomen, omdat aan de jeugd tegenwoordig al zoveel taken worden opgedragen en deze een 'hinder paal kunnen vormen bij de studie, welke op het eerste plan dient te staan. Voor het z.g. Welfare-werk zullen 15 personen een opleiding moeten volgen. Men achtte dit aantal niet in verhou ding tot het gering aantal personen, dat hiervan in onze gemeente zou kun nen profiteren. Wel werd door de afde ling medewerking verleend aan ontspan ningsavonden voor de gerepatrieerde Ne derlanders uit Indonesië en aan de speel goedactie voor hun kinderen. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten f 1232.44 en de uitgaven f 850.01 hebben bedragen, zodat er een batig saldo Was van f 382.43. Het bezit bedroeg f 990.81. De jaarlijkse inzamelingsactie bracht f 851.69 of ruim f 230.meer op dan in het voorafgaande jaaar. Besloten werd de envelopjes niet meer door de schooljeugd te doen inzamelen, maar daarvoor enkele personen aan te zoeken, opdat geen enkel gezin over geslagen wordt. Blijkens de kascommissie, bestaande uit de dames E. H. W. Vincent' en B. Beijers-Holteman werden de 'bescheiden keurig in orde bevonden. Dokter Rietdijk dankte mevr. Bal voor haar keurige verslagen en goed financieel Het nu ruim twee jaar bestaande kin derkoor ,Jong Soli' geeft dinsdagavond in gebouw ,Rehoboth' een uitvoering on der leiding van de heer W. van Erke- lens te Enschede. Er zullen een 12-tal liederen worden gezongen, terwijl de jongelui voor afwisseling van het vocale programma zullen zorgen door het spe len van vrolijke één-actertjes en decla matie. ,Soli Deo Gloria' zal een 4-tal liedereu zingen, terwijl tevens enkele liederen gezongen zullen worden door Riek Bo- Ïink-Landeweerd en mej. H. Lande- weerd. beheer, waarna haar décharge werd ver leend. Tot leden van de nieuwe kascommis sie werden aangewezen de dames B. Beijers-Holterman en J. ten Berge-Hol- terman. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. A. Broekhuizen benoemd mej. E. H. W. Vincent. Na afloop van de ledenvergadering werd besloten, dat mej. Vincent het secre tariaat op zich zal nemen, terwijl mevr. Bal zich zal blijven belasten met het beheer van de financiën der afdeling. Geboren: Gerda, dv J. Kraaijeveld en P. A. van der Beek, Boschkampsstr. 18. Jantiena, dv J. Brinks en H. J. Zwiers, Espelo 85. Gehuwd: M. M. Veneklaas, 25 j., en H. Barvelink, 23 j., beiden te Holten. Overleden: J. Blumink, weduwe van G. J. Tromop, 75 jaar, Dijkerhoek 11. BEVOLKING. Ingekomen: W. M. Lagraauw, van Voorburg naar Holterberg 46. C. T. Steffin en gezin, van Rheden naar Look 40. Vertrokken: H. Beldman, van Beuse- berg 165 naar Goes. H. Bronsvoort en gezin, van Deventerweg 12 naar Hen gelo (O.). D. Tjepkema, van Dijker- hoek 64 naar Odoorn. P. Greeber, van Holterberg 26 naar 's-Gravenhage. J. H. C. de Berghes en gez., van Look 40 naar Nieuwleusen. E. E. Charpen- tier en gez., van Holterberg 26 naar Zeist. GEVONDEN VOORWEDPEN. Gevonden: 1 sjaal; 1 zakmesje; 1 mili taire koppel; 1 dode bunzing; 3 zakken meel; 1 paar kinderwantjes aan koord; 2 kinderwantjes (verschillend)1 dames. glacéhandschoen1 linker want. Aan komen lopen: 1 konijn. Verloren: 1 uitlaat van bromfiets; 1 pyama; 1 grolse want; 1 psalmen- en gezangenboekje1 portemonnee met inh. 1 dameswant. Zondag 1 maart (4e Lijdenszondag). Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ver beek Wolthuys en 7 uur Ds Addink. Beide diensten collecte voor de geeste lijke arbeid in de N.O.P. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Collecte geestelijke arbeid in de N.O.P. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte be stemd voor de Kas Art. 13 K.O. (em. pred., pred.weduwen en -wezen). .OM DE WILGENHOF' Door de Chr. Ontspanningsclub COC zal zaterdagavond 7 maart in gebouw Irene' ten bate van de Chr. kleuter school een toneeluitvoering worden ge geven. Gespeeld zal worden het prach tige toneelspel ,Om de Wilgenhof'. Voor hei tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER In de maandagavond onder voorzitter schap van de heer G. Wissink in café Maats gehouden ledenvergadering van de Holtense Handelsvereniging, welke matig bezocht was, heeft de tijdelijke secreta ris-penningmeester, de heer J. M. Metz- ger, verslag uitgebracht van de gevoer de Sinterklaas-actie. Deze herinnerde er aan, dat destijds door een kleine commissie een drietal ac ties op hun bruikbaarheid voor Holten is onderzocht en dat men toen gekozen heeft de z.g. paardenrace. Daarvoor heeft niet de belangstelling bestaan, welke van de zijde van de kopers mogelijk was. Tal van inwoners hebben deze actie wellicht niet zo attractief gevonden, maar dan moet er op gewezen worden, dat er wel veel meer mogelijkheden zijn voor het publiek, maar dat ze bijna allemaal op moelijkiheden stuiten in verband met de bepalingen der loterijwet. Deze risico kan een organiserende vereniging niet nemen. De secretaris betreurde het in zijn ver slag, dat tezelfder tijd door drie vereni gingen acties werden ondernomen, welke elkaar afbreuk dreigden te doen. Hij ad viseerde de organisatoren in het ver volg bij dergelijke gelegenheden vooraf meer overleg te plegen. Overigens achtte de heer Metzger de Sinterklaasactie als geheel wel geslaagd. Het bezoek van de goede Sint is zeer op prijs gesteld, terwijl ook de étalage-wed strijd is geslaagd. Na uitkering van een groot aantal prijzen en betaling der on kosten is een batig saldo van ruim hon derd gulden ter beschikking van de ver eniging gebleven. Er werd een kascommissie benoemd bestaande uit de heren G. Veldhuis en Joh. van Geenhuizen, die de gevoerde administratie zal controleren en in een volgende ledenvergadering rapport zal uitbrengen. Besloten werd de herdenking van het 25-jarig bestaan dér vereniging door de leden en hun dames te houden op 13 april a.s. in Amicitia. Voor de organisatie werd een kleine commissie benoemd. Bij de bestuursverkiezing wegens het bedanken van de heren H. J. Bouwhuis en E. Dikkers, welke de vereniging thans ruim 25 jaren a'ls secretaris en penning meester hebben gediend, werd het secre taris-penningmeesterschap van de heer Metzger verlengd. Verder zullen elk jaar twee bestuursleden aftreden, waarvan er één niet herkiesbaar is, zodat de moge lijkheid bestaat jongere leden aan het bestuurswerk te doen deelnemen. Bij de rondvraag werd door een van de leden geïnformeerd of reeds stappen zijn ondernomen voor het verkrijgen van parkeerruimte in de Dorpsstraat. Dit •bleek niet het geval. Besloten werd dat de commissie, in gesteld voor het nagaan van de juiste plaats voor het te bouwen postkantoor, ook deze aangelegenheid zal onderzoe ken. Besloten werd, dat geen bepaald ad vies zal worden uitgegeven voor het slui ten van de winkels op de Overijsselse bid- en dankdag. Zij die hun zaken niet willen sluiten zullen daar geheel vrij in zijn. Ten slotte werd nog een commissie benoemd, welke een onderzoek zal instel len naar de electriciteitstarieven voor de neringdoenden. Zij zal bestaan uit de 'heren G. Wissink, E. Dikkers, H. Klein Velderman, T. Stokkers en J. M. Metzger. Het heuglijk feit, dat de heer H. Bouw huis, filiaalhouder van de fa. Gebr. Wan- sink, alhier, in de Hemmekesmars op de grens van Holten en Raalte, dinsdag voor 25 jaar geleden zijn loopbaan als zoda nig begon, is voor hem en zijn familie een feestelijk moment geworden, waar aan nog vaak zal worden teruggebracht. Niet alleen de firma waarvoor hij nu vijf en twintig jaar met genoegen heeft gewerkt en de klanten, welke hij gedu rende deze periode met grote opgewekt heid heeft bediend, maar ook vele ande ren uit zijn omgeving kwamen hem met dit jubileum gelukwensen en boden hem en zijn echtgenote tal van cadeaux en bloemen aan. De oudste firmant, de heer D. J. Wan- sink en zijn moeder, mevr. de Wed. H. J. Wansink, kwamen de heer Bouwhuis en zijn familie dinsdagmorgen gelukwensen. De heer Wansink herinnerde er aan, dat men in deze omgeving veel klanten Zaterdag 28 febr., 7.30 uur: Jaarfeest C.J.M.V. Beuseberg in Irene. Zaterdag 28 febr., 7.30 uur: Bal-avond ging D.V.S. in Amicitia. van de Bathmense Accordeonvereni- Maandag 2 maart, 8 uur: Jaarvergade ring Varkensfökver. „Holten e.o." in. café Kalfsterman. Dinsdag 3 maart, 7.30 uur: Vergadering oprichting begrafenisvereniging voor 'het platteland, in 't Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman (zie adv.). Dinsdag 3 maart, na 7 uur: Afhalen toe gangsbewijzen filmvoorstelling van de Bergruiters (zie adv.). Dinsdag 3 maart, 's avonds 7.30 uur: Uit voering Kinderkoor „Jong Soli" in ge bouw Rehoboth. Woensdag 4 maart, 8 uur: Jaarvergade ring Chr. Oranjevereniging in de bo venzaal van de School met de Bijbel. Woensdag 4 maart, 11 uur: Inzet woon huis, notaris Pluimers (zie adv.). Donderdag 5 maart, 7.45 uur: Vergade ring Chr. Plattelandsvrouwen in „Re hoboth". Lezing door de heer H. Loois, propagandist Ohr. Vereniging Zeden- opbouw. Donderdag 5 maart, 7.30 uur, spreekt mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede voor de plattelandsvrouwen en school- 'kring Espelo over Finland. Belangstel lenden hartelijk welkom. Vrijdag 6 maart, 7.30 uur: Openbare vergadering van de C.H. Kiesvereni ging in Irene. Spreker de Lt.-gen. b.d. M. R. H. Calmeijer, met: „Waar het bij de verkiezingen om gaat". Vrijdag 6 en zaterdag 7 maart, 7.30 uur: Jaarlijkse uitvoering Jeugdclubs Es pelo. Vrijdag 6 maart: Ouderavond Dorps school. Hal geopend om 7 uur, aan vang 7.30 uur. Vrijdag 6 maart, 7.30 uur: Filmvoorstel ling Bergruiters in feestzaal hotel Vos. man (zie adv.). Zaterdag 7 maart: Laatste dag indie ning verzoeken standplaatsen ijskar- retjes e.d. bij het gemeentebestuur (zie off. publicaties). Zaterdag. 7 maart, 7.30 uur: Toneeluit voering C.O.C. in Irene ten bate van de Ohr. Kleuterschool. Dinsdag 10 en woensdag 11 maart: Jaar feest C.J.M.V. (Dorp) in Irene. Woensdag 11 maart (Biddag)Gezellig slotbal in hotel G. Muller. Woensdag 11 maart, 11 uur: Toeslag verkoop woonhuis, notaris Pluimers (zie adv.). Woensdag 11 maart (Biddag)Toneel avond met muzikale omlijsting in Irene (zie adv.). Woensdag 11 maart (Biddag), 7.30 uur: Uitvoering Holtens Toneel in Amicitia, met opvoering: „Ik huurde deze ka mer". Toneelspel met naspel in 3 be drijven (zie adv.). Vrijdag 13 maart, 7.30 uur: Jaarvergade ring School met de Bijbel in de hall van de school. Vrijdag 13 maart, 7.30 uur: Ledenverga dering afd. O.L.M. in hotel Holterman. Spreker: Ir. Y. v. d. Wal, secretaris van het Hoofdbestuur. Zaterdag 14 maart, 8 uur: Opvoering operette „De Bruid van de Koning" in Amicitia. had en dat zijn vader het wenselijk vond de mensen wat gemakkelijker te kunnen bedienen. De vraag was toen echter bij wie moest men terecht komen. Men vond toen een waardige vertegenwoordiger in de oude heer Bouwhuis, die vele jaren melkrijder voor de firma was geweest en deze taak altijd met grote toewijding had verricht. Als er in die 25 jaar een scheef woord gevallen is, dan was het uitslui tend omdat de heer Bouwhuis voor zijn klanten opkwam, als hij meende dat zij achter gesteld werden bij anderen. Men heeft steeds voortreffelijk met elkaar sa mengewerkt en daarvoor dankte de heer Wansink hem, zijn echtgenote en andere familieleden dan ook zeer hartelijk. Hij overhandigde de jubilaris een enveloppe met inhoud en sprak de hoop uit, dat het filiaalbedrijf steeds in handen van de fa milie Bouwhuis zal blijven. Een fraaie foto van het filiaal werd daarbij nog over handigd. De heer G. J. Brinkman, die 25 jaar ge leden de eerste klant was, die aan de steiger van het filiaal zijn voederartike len in ontvangst nam werd ook in de hul de betrokken. Hij ontving een rokertje en eveneens een foto van het filiaal. 's Avonds heeft de jongste firmant, de heer C. C. Reisinger in aanwezigheid van de buren nog woorden van gelukwens ge sproken. Bij die gelegenheid heeft de heer Bouwhuis zijn grote erkentelijkheid je gens de firma Wansink uitgesproken voor de buitengewoon prettige wijze, waarop men steeds heeft samengewerkt. Onder degenen, die de familie Bouw huis kwamen gelukwensen, waren o.a. Ds. Verdonk uit Okkenbroek, het hoofd van de school en zakenlieden, aldaar.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1