LINCOLN Krijg ik ki De sprong in het heelal DE X-15 Hoop van Amerika en de rechten van de mens Advies afwachten van de SER Bouwen onder een tent Verkorting arbeidstijd Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Spaar de moeite om naar elders te gaan Als U zoveel goede adressen ten dienste staan Het wordt nu spoedig voorjaar. Een schaap met twee lammeren, eigenaar de heer P. C. Stork aan de Boomcateweg te Nijver dal. DEENS MINISTERIE TOONT BELANGSTELLING De bewoners van Odense in Denemar ken begrepen eerst niet goed wat er aan de hand was. Op een sombere winterdag werd in een buitenwijk een grote tent neergezet. Het leek net een circus. Maar in plaats van kleurrijk geklede clowns kwam een heel dozijn metselaars en tim merlieden in de gebruikelijke witte over alls aanzetten. Ze verdwenen voor enke le uren en kwamen eerst des avonds weer te voorschijn. Na vijf dagen echter werd de tent weggerold en stond er een huis* op het eerst lege veld. Dat is de nieuwe Deense methode van bouw. Het schijnt te lukken. De moeilijk heden, die regen en koude bij de bouw medebrengen, zijn overwonnenals het huis maar niet te hoog is. De tent is van binnen verwarmd en er is natuurlijk ook electrisch licht. Boven dien rekenen de Denen met de warmte die hardwerkende metselaars uitstralen. Derhalve heeft de aannemer liefst 25 man aan het werk gesteld, die het lage ééngezins huis in drie dagen onder dak hebben. Een villa is in vijf dagen klaar. Het idee is afkomstig van de heer Jens P. Koch, die het een jaar geleden nog wat moeilijk had om de vakmensen van de voordelen van het bouwen onder een tent te overtuigen. Spoedig echter zal hij bezoek krijgen van de Deense minister van Wederopbouw, Bundvad, die de ver schillende mogelijkheden met hem zal be spreken. De heer Koch acht het niet uit gesloten, dat ook scholen en andere lage gebouwen onder een tent zijn te maken. Hij is thans zelfs zo ver, dat de tenten bij serie-;bouw op wieltjes zullen komen te staan en het hele gevaarte wordt ge rold. Nog dit jaar zal hoog boven Wendover Base, een Amerikaans teststation in Ca- lifornië, een vuurspuwend monster zich losmaken van de romp van een machtige B-52 straalbommenwerpier. Vluchtend voor het oorverdovend gebrul van zijn krachtige raketmotor zal de North Ame rican X-15 bijna loodrecht omhoogsnellen, het heelal tegemoet. In de kleine cockpit zal de 38-jarige piloot, Scott Crossfield, de ogen sluiten van de pijn en met ver trokken gelaat het verdere verloop van de gebeurtenissen afwachten. De hevige druk door de enorme versnellingen veroorzaakt, zal hem bijna verpletteren en hem tijdens zijn klim de kleinste beweging onmoge lijk maken. De lancering van de X-15 vanuit een moedervliegtuig zal de kroon zijn op het werk van tientallen geleerden en techni ci, die sinds 1955 bezig zijn met de bouw en de vervolmaking van het snelle raket vliegtuig. Als de, speciaal voor deze vlucht opgeleide Amerikaanse piloot met een snelheid van 6000 kilometer per uur omhoog schiet naar een punt dat nog nooit eerder door 'n mens is bereikt, zul len de ingewijden beneden op aarde in angstige spanning staren naar de zwak oplichtende radarschermen. Zal Crossfield werkelijk de eerste man worden, die de dampkring overwint? Of zal ook deze vlucht op een mislukking uitlopen? Niemand kan van tevoren ook maar iets met zekerheid zeggen, maar de schat tingen van de piloot zelf en van verschei dene ingewijden geven een kans op sla gen van 90 procent. Baanbreker voor ruimtevaart. De grote haast, waarmee men op het ogenblik aan dit project werkt, wordt veroorzaakt door de vrees dat Rusland, 't onberekenbare ruimtevaartland, eerder pogingen zal doen, een bemande satelliet te lanceren. Na de lancering van de eer ste Russische Spoetnik, op 4 oktober 1957, wil men vermijden.dat opnieuw de kans op een primeur verloren gaat. Daarvoor is de, niet militaire, strijd waarin de bei de grote wereldmachten op het ogenblik zijn gewikkeld tè gigantisch. Nog de één, noch de ander gunt de tegenpartij een beslissende voorsprong op het gebied van de ruimtevaart. Met alle mogelijke mid delen en zonder acht te slaan op de ge varen zoekt men naar een oplossing van de vraagstukken die een menselijke reis door het heelal nog in de weg staan. Dat inderdaad voorzichtigheid geboden is blijkt uit de mededeling van een Itali aans Persbureau dat in de Sovjet Unie 2400 doden zijn gevallen bij de proeven met raketten. Eigenlijk is de X-15 niets anders dan 'n halte langs de (lange) weg, die nog moet worden afgelegd. Maar dan wel een zeer belangrijke halte. Men wil met de proef neming meer te weten komen over de manier hoe een ruimtevoertuig weer vei lig in de dampkring van de aarde te krij gen zonder het gevaar te lopen dat de raket door de enorme wrijvingshitte wordt vernietigd. Het raketvliegtuig zal zijn piloot dan ook niet lang door de ruim te voeren. Na zijn steile klim zal Cross field ongeveer vijf minuten in de ruimte verblijven, om daarna een ingewikkelde procedure te volgen voor een veilige te rugkeer naar de aarde. Sprongsgewijs moet hij trachten zijn toestel in de damp kring te brengen, direct reagerend op iedere gevaarlijke stijging van de tempe ratuur. In een langzaam dalende, golven de baan zal hij steeds verder in de lucht lagen doordringen. Iedere sprong omhoog zal de X-15 afkoelen en tegelijk de snel heid verminderen, en eindelijk zal het mo ment gekomen zijn waarop hij, zonder gevaar voor verbranding, definitief naar de aar-de.terug kan duiken om te landen op het vooraf gereedgemaakte zandter- rein van de Mojave-woestijn. Zenuwslopende voorbereidingen. De spectaculaire vlucht met het Ame rikaanse raketvliegtuig vereist een be klimming van een reusachtige berg voor bereidend werk. Vele technische proble men moesten en moeten worden opge lost en nieuwe snufjes uitgewerkt en be proefd. Uitgebreide bestuderingen van de ge dragingen van de mens onder ongekend hoge versnellingen waren een eerste ver eiste. Opgejaagd door de voortsnellende tijd hebben de mannen van de weten schap alle moeite gedaan een gunstig eindresultaat te verkrijgen. Hoever ze daarin tot op heden precies zijn gevorderd is natuurlijk onbekend, maar vast staat, dat in de lente van dit jaar de eerste vlucht wordt verwacht. Gebruik makend van de ervaringen van andere onderzoe kers, die met soortgelijke projecten bezig zijn, hebben zij in vrij korte tijd vraag stukken betreffende hitte, besturing, kle ding en beveiliging al tot een bevredigen de oplossing gebracht. Een speciale metaalsoort is vervaardigd uit nikkel en titanium het nog geheime „Iconel X" dat zeer hoge temperaturen kan verdragen en een uitgebreid stik stof-koelsysteem ontworpen. Voor de be sturing zijn twee stuurknuppels aange bracht, waarvan één bestemd is voor de Abraham Lincoln, een der grote pre sidenten van Amerika, heeft nooit tot de, wat men noemt, radicalen behoord, die alleen heil zien in gewelddadige metho den. Hij was van mening dat bij de toe kenning van -rechten „het kapitaal'' bij de arbeiders moest achterstaan, maar hij voegde daar altijd aan toe dat het kapi taal ook behoefte had aan bescherming. De arbeiders mochten, evenwel nooit aan het kapitaal ondergeschikt zijn zoals dit bij slavernij 't geval is. Bovendien had hij een rotsvast vertrouwen in het ideaal van de pioniers dat alle mensen gelijk zijn en zij in de samenleving die nog in bewe ging is allen gelijke kansen moeten heb ben. „Er is geen blijvende klasse van ar beiders in loondienst bij ons. Vijf en twin tig jaar geleden was ik zo'n arbeider. De loontrekkende arbeider van gisteren werkt vandaag voor eigen rekening en zal anderen aannemen om morgen voor hem te werken". Lincoln was een jongere tijdgenoot van Karl Marx, maar de gedachte van een onverzoenlijke klassenstrijd was hem even vreemd als zijn landgenoten. Al vroeg genoot hij een grote reputatie als advocaat door zijn groot talent om het hart van de gewone man te treffen en de eenvoudige gezworenen van zijn eer lijke bedoelingen te overtuigen. Zijn me- momenten dat de piloot bijna geen bewe gingen kan maken. Wanneer de druk, ver snellingen, grotere handelingen onmoge lijk maakt, reageert deze stuurknuppel op uiterst minimale polsbewegingen. Cross field zal hierdoor ook tijdens de klim zijn koers kunnen wijzigen als dit noodzake lijk mocht zijn. Uiteraard kunnen de stuurknuppels, die in verbinding staan met de kleppen aan de vleugeltjes van de X-15, alleen ge bruikt worden gedurende de vlucht door de dampkring. In de ruimte, waar geen lucht en dus ook geen grote weerstand aanwezig is, moet men gebruik maken van andere systemen. Technici van de North American vliegtuigfabrieken heb ben daarom in de romp en de vleugels kleine raketten ingebouwd. Met behulp hiervan zal de piloot in staat zijn, zijn toe stel ook in het luchtledige in zijn macht te houden. De opleiding van de man die het toe stel zal besturen vereiste eveneens bij zonder veel werk. Maar ondanks dat heb ben de drie instellingen die het gehele project in samenwerking met elkaar af werken de North American, de Natio nal Aeronautical and Space Administra tion en de Marine Luchtvaartdienst elk twee piloten opgeleid. Het zijn: Cross field en A. White van de vliegtuigfabriek. M. White en Robert Rushworth van de MLD en Joseph Walker en Neil Arm strong van het ruimtevaart instituut. In dien Crossfield niet slaagt, zullen zij wachten op het gereedmaken van een nieuwe X-15 en hem onverschrokken vol gen, in de hoop dat zij de vlucht wel tot een goed einde zullen brengen. Met de X-15 zal worden geprobeerd 'n man een korte tijd in het geheimzinnige rijk van de planeten, sterren en kometen te doen verblijven. Men zal hem de eer ste etappe van de latere heelaltochten la ten afleggen en wachten op zijn behou den terugkeer. Wanneer de vlucht slaagt, zal het een spectaculair succes zijn, zoals ook de lancering van de eerste satellie ten sensationele overwinningen waren. Niemand zal echter op zijn lauweren blij ven rusten, want nu 'al wordt gewerkt aan andere, even opzienbarende plannen, die inhouden dat een mens geruime tijd zal verblijven in een om de aarde cirke lende satelliet. Het vijfminutenrecord van Crossfield zal dan met heel wat uren wor" den verlengd en de afstand zal niet te vergelijken zijn met de afstand die de X-15 zal afleggen. Wij ontvangen nogal eens brieven over kinderbijslag. De een wil weten op hoeveel hij recht heeft erf de an der vraagt over welke dagen er nu feitelijk wordt uitbetaald. Wij menen er goed aan te doen, allereerst op te merken, dat wij deze vragen niet kun nen beantwoorden als niet wordt op gegeven of de man in loondienst werkt, zelfstandige is of rentetrekker. Zoals bekend bedraagt het bedrag van de kinderbijslag voor de in loondienst zijnde werknemer na de laatste wijziging voor het eerste kind f 0.58 per dag, voor het tweede en derde kind f 0.65 per dag, voor het vierde en vijfde kind f 0.91 per dag en voor het zesde en volgende kin deren f 1.02 per dag. Nog in behandeling is de wet op het verlenen van een duurtetoeslag aan die werknemers wier gemiddeld loon f 16.— bedraagt. Deze toeslag zal vermoedelijk f 0.10 per dag bedragen zoals dit in 1958 ook het geval was. Kinderbijslag wordt uitgekeerd over de dagen waarop de werknemer heeft ge werkt of waarover hij zonder gewerkt te hebben loon heeft ontvangen. Indien in de onderneming een z.g. engelse zater dag geldt of de arbeider in ploegendienst deburgers hadden groot vertrouwen in hem. Wanneer hij nu en dan het woord tot hen richtte dan bracht hij een bood schap van sociale rechtvaardigheid. Een collega zei later van hem: „De grijze ogen van Lincoln vonkten, wanneer hij zich tegen de slavernij richtte, maar men kon er hoop en liefde in lezen, wanneer hij sprak over vrijheid, gerechtigheid en de vooruitgang van de mensheid". Toen Frankrijk en Groot-Brittannië in hun koloniën de slavernij afschaften, was dit van grote invloed op de bestrijders van de slavernij. Toen Lincoln voor de zittingsperiode 1847'49 in het Congres werd gekozen bestreed hij met zijn me deleden van de Partij van de Whigs een verdere uitbreiding van de slavernij naar het Westen. Na afloop van zijn termijn vestigde hij zich weer als advocaat in Il linois en sloot zich aan bij de pas opge richte Republ. Partij, die zich solidair had verklaard met de leerstelling van Jeffer son inzake de gelijkheid der mensen. In deze tijd voor zijn verkiezing tot President voerde hij een heftige strijd met een extremistische advocaat uit Vir ginia, George Fitzhugh, die nog verder ging dan anderen bij zijn verdediging van de slavernij en zelfs een aanval lanceerde op de mo derne vrijheid als zodaning: „Slavernij, van zwarten of blanken, is rechtvaardig en noodzakelijk". Deze aanval op de door hem verkondigde idee bracht Lincoln tot het schrijven van zijn beroemde politieke rede, „Het Verdeelde Huis", die hij op 16 juni 1858 uitsprak. Hiermede bracht Lincoln tot uitdruk king dat naar zijn mening in een demo cratische samenleving, waarin de openba re mening overheerst, een enkele „cen trale idee", zoals hij dat noemde, uitein delijk in de wedijver der ideeën zou overwinnen. Deze centrale idee in ons bewind is altijd de gelijkheid der mensen geweest. En bij elke voorkomende gele genheid verkondigde hij zijn mening dat de onverenigbaarheid van vrijheid en slavernij in een land met een vrije me ningsuiting alleen kan worden opgelost door een vreedzame opmars van de vrije samenleving. Helaas besloot het zich af scheidende Zuiden dat altijd bevreesd was voor het uitbreken van rassenoorlo- gen door de ontstane onrust van de zijde der afscheiders, dat de Presidentsverkie zing van Lincoln een directe bedreiging voor hen betenkende en zij kozen de weg van de burgeroorlog. Als President zag hij zich geconfron teerd met de verschrikkelijke werkelijkheid van de oorlog die hij altijd had veroordeeld omdat deze werkzaam is en daardoor op minder dan het normale aantal dagen werkt, wordt toch over 6 dagen kinderbijslag uitge keerd. Voorts over vakantie- en feesten, waar over vakantiebonnen zijn verzilverd en over dagen, waarover ziekengeld is uit gekeerd, ingevolge de ziektewet, een bij zondere ziekengeldregeling of na wette lijke maximum-termijn ingevolge de tbc regeling, voorzover geen kinderbijslag voor rentetrekkers wordt ontvangen (an ders kan een aanvullende kinderbijslag daarop worden gegeven). Dan over de dagen, waarover een uitkering is ver leend op grond van artikel 415 van het Wetboek van Koophandel (uitkering bij ziekte aan zeevarenden). Natuurlijk ovér de dagen, waarover in gevolge de ongevallenwetten een tijdelij ke uitkering is verleend, een rente naar een invaliditeit van 50 percent of meer, een toelage bij een beroepsziekte of een vergoeding voor tijdverlies, over de da gen waarover uitkering krachtens de Werkloosheidwet is ontvangen, en over de dagen, waarover de aftrekregeling van het wachtgeld-, respectievelijk werkloos heidreglement. Dan nog over de dagen waarvoor va kantiebons of vakantiegeld is verstrekt aan de onvrijwillige werkloze, en tenslot- de slechtste eigenschappen bij de mens wakker roept wreedheid, achterdocht en bedrog. Maar hij had geen andere keus dan weerstand te bieden tegen de staten der slavenhouders en ondanks het feit dat in een burgeroorlog de vijand vaak binnen de poorten is, slaagde hij er in de burgerlijke vrijheden voor zijn bur gers in grote mate te behouden. Hij voelde niet te minste haat jegens het Zuiden alleen tegen de slavernij zelf. Haten viel hem moeilijk. Hij liet zich in zijn oordeel over mensen nooit leiden door zijn sympathie of antipathie jegens hen. Zelfs iemand die hem per soonlijk onheus had behandeld of hem had gelasterd, doch die hij beschouwde als de juiste man op de juiste plaats had dezelfde kansen voor benoeming als Lin coln's beste vriend. Lincoln leed onder de noodzaak legers ten strijde te zenden, ofschoon deze af keer van geweld niet verhinderde dat hij een groot oorlogsleider werd, die voor zijn idee de overwinning wist !te bevech ten. Tal van verhalen deden de ronde hoe hij tussen beide kwam om gevangenen te redden van de executie door militaire ge rechtshoven, over zijn heldhaftige pogin gen moeders en vrouwen bij te staan, die kwamen smeken om het leven te sparen van hun dierbaren. Zijn minister van oor log Stanton was niet altijd ingenomen over de wijze waarop Lincoln gebruik maakte van zijn recht tot gratieverlening. Moderne biografen zijn van mening dat hij elke zaak zorgvuldig beoordeelde en zich niet door zuiver medegevoel liet lei den hij ging persoonlijk zeer onder het lijden rondom hem gebukt. Toen eenmaal de noordelijke legers aan het Zuiden hun wil hadden opgelegd was hij bereid grootmoedige vredesvoor waarden aan te bieden, waardoor het de Geconfedereerden mogelijk werd naar hun haardsteden terug te keren zonder wraakgevoelens jegens hun leiders. In december 1862 vaardigde Lincoln zijn be kende Proclamatie van de Bevrijding der Slaven uit, waarbij aan alle slaven in de opstandige gebieden vrijheid werd ver leend en waarmee het de wereld duide lijk werd gemaakt dat het Noorden niet alleen voor de eenheid van het land vocht, maar ook voor de vrijheid der mensen. Overal ter wereld werd de betekenis van de strijd voor de menselijke vrijheid evenzo goed begrepen als in de Verenigde Staten. Terwijl deze strijd om de vrijheid woed de die aan beide zijden 600.000 mensenle vens eiste behartigde Lincoln de belan gen van allen in het gehele land. Hij drong er met succes bij het Congres op aan de belofte na te komen om grond te geven aan degenen die geen grond beza ten. „Grond zal worden afgestaan aan ieder arme man die daaraan behoefte heeft en daartoe de wens te kennen geeft en die grond zal bebouwen". Immigratie werd--aangemoedigd, men bood de nieuw aangekomenen vrijstelling van militaire dienst, ofschoon velen van hen met hart en ziel aan de strijd om de vrijheid heb ben deelgenomen. De Tweede Kamer heeft met 48 tegen 72 stemmen de motie van de PvdA verworpen, waarin werd uitgesproken, dat met de ge leidelijke verkorting van de arbeidstijd een begin dient te worden gemaakt. Vóór de motie stemden de PvdA en de communisten. De meerderheid was van mening, dat eerst het nader advies van de Sociaal-Economische Raad dient te worden afgewacht over de vraag in hoeverre bij het voor de toekomst te volgen sociaal-economische beleid sociale verlangens in vervulling kunhen gaan en in welke volgorde. tc over de wachtdagen ingevolge de Ziek te wet, Ongevallenwetten of Werkloos- heidwet. De kleine zelfstandige ontvangt slechts kinderbijslag als hij tenminste drie kinde ren heeft, met dien verstande dat het recht op deze kinderbijslag slechts be staat bij een jaarlijks inkomen van niet meer dan f 3500.— en tenminste 3 kinde ren van het vierde kind af. Van niet meer dan f 3700.en tenminste 4 kinde ren, van het derde kind af. Van niet meer dan f 3900 en tenminste 5 kinde ren, van het vijfde kind af en van niet meer dan f 4100.en tenminste 6 kinde ren van het zesde kind af. Enzovoort, dus telkens opklimmend met f 200.en een kind. Voor het recht op deze kinderbijslag over een kalenderjaar is voor wat het in komen betreft beslissend het inkomen over het voorafgaande kalenderjaar. WILLIAM J. FULBRIGHT de nieuwe voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 3