Aanhoudende verbetering van de Amerikaanse economie in 1959 verwacht De 'Armalite' ombmeren Een benauwd onderwerp Jaarvergadering Chr. Boeren- en Tuindershond Nieuw NATO-geweer wordt in Nederland gefabriceerd Ruwe. schrale huid Spaar de moeite om naar elders te gaan Als U zoveel goede adressen ten dienste staan Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad De laatste tijd hoort men meer en meer spreken over 'n ziekte, die tot voor kort geen belangstelling ondervond van 't pu bliek. Toch lijden er in Nederland minstens 100.000 mensen aan deze kwaal: het ast ma. De artsen stonden eigenlijk machteloos tegenover deze ziekte van de luchtwegen en de patiënten zelf probeerden vaak te verheimelijken, dat zij aan dit euvel le den. De reden van deze houding te be spreken zou te ver voeren. Een feit 'is, dat de mensen, die niet in hun naaste omge ving met astma te maken hebben, de zaak meestal afdoen met een: „o, ja, die of die heeft het ook, hij heeft het dan benauwd geloof ik". Ieder mens weet wel wat pijn is. Slechts een astmapatient weet echter, wat be nauwdheid is. Zoals gezegd, de artsen konden niet meer doen dan verlichtende medicijnen voorschrijven. Uitzicht op genezing bestond eenvoudig niet. De ziekte was ook niet dodelijk, hoe wel gebleken is, dat per jaar zeker 600 mensen er aan bezwijken. Sinds kort houdt de medische weten schap zich echter bezig met de vraag: hoe ontstaat astma en wat kan er tegen ge daan worden. Er kwam reeds vast te staan, dat er ve lerlei oorzaken mogelijk zijn, deze oorza ken weg te nemen moet de volgende stap zijn. Hoe komt het, dat de medici meer be langstelling gaan tonen voor astma en bronchitis? Wellicht omdat de patiënten zélf niet langer genoegen namen met hun verge ten hoekje. Enkele jaren geleden richt ten zij een vereniging op, de Vereniging tot Bevordering van de Belangen van Astmatici. Het bestuur, bestaande uit astmapatienen, begon het werk in Am sterdam. Inmiddels zijn afdelingen ge vormd an Rotterdam, Den Haag en Haar lem, terwijl de leden over het hele land verspreid wonen. Het kontakt met de le den wordt onderhouden door een orgaan, dat eens per twee maanden verschijnt. Daarin worden o.a. de lezingen, die di verse artsen en deskundigen in de grote steden houden weergegeven. Natuurlijk heeft deze vereniging een doel voor ogen: er moeten astmabehande- lings-centra komen. Eerst in de grote ste- IN APRIL WEER BEVOLKINGSONDERZOEK Van 14 tot en met 17 april a.s. zal in Holten weer het röntgenologisch borst onderzoek, het z.g. bevolkingsonderzoek, plaats vinden, zoals dit ook dn de jaren 1951 en 1954 geschiedde. Deze keer moet men 15 j. zijn geweest om doorgelicht te worden. De leiding van de organisatie van het onderzoek is weer opgedragen aan de heer C. G. Bad, die ook in 1954 de algehele leiding had. Met de werving van huisbezoekers en -bezoeksters is een aanvang gemaakt. De gemeente zal voor dit. doel in 115 groepen van enikele huizen worden verdeeld. Elke groep bestaat uit 10 tot 12 woningen, maar het kunnen er bij uitzondering ook en kele meer of minder zijn. Het huisbezoek zal moeten plaats vin den vóór 7 maart a.s. Het ligt in de be doeling vooraf een bespreking te hebben met hen die zijn aangezocht en zich be reid verklaard hebben de gezinnen ite be zoeken om hen voor deelname aan het be volkingsonderzoek op te wekken. In een moderne folder zal de bevol king op het grote belang van dit onder zoek worden gewezen. Niemand verzuime er aan deel te nemen, want het blijkt telkens nog weer, dat de tuberculose nog lang niet is uitgeroeid. REISBOEK VOOR OVERIJSSEL Dezer dagen is bij de Kon. Drukkerij en Uitgeverij van de Erven J. J. Tijl te Zwolle van de pers gekomen de vierde druk van het Reisboek van Overijssel. Het maakt evenals zijn drie voorgan gers een weer in alle opzichten zeer ver zorgde indruk en bevat 'n schat van gege vens over heel ons gewest. De toerist zal er een korte omschrij ving in vinden van de drie landschappen van Overijssel, de Noordwesthoek, Sal- land en Twente, van trein-, bus- en boot verbindingen en een opsomming van autotochten vanuit steden en dorpen. Ook fietstochten komen er in voor o.a. uit onze eigen plaats, terwijl enkele blad zijden gewijd zijn aan het watertoerisme in N.W. Overijssel. Het reisboek bevat voorts uitgebreide bijzonderheden over kastelen en haveza ten, musea en oudheidkamers van Over ijssel, bezienwaardige kerken en een uit gebreide omschrijving van haar folklore. Natuurlijk zijn de logies-inrichtingen voor sociaal toerisme, de conferentieoor den en de jeugdherbergen niet vergeten, terwijl in deel I ten slotte nog een opsom ming voorkomt van de natuurmonumen ten in Overijssel. Deel II bevat zeer uitgebreide gegevens van de 53 Overijsselse gemeenten afzon derlijk en de landaanwinning in het IJs- selmeer. Een boekwerk van 296 bladzijden met daaraan nog toegevoegd een uitgebreide kaart van ons gewest en dat alles voor het betrekkelijk luttel bedrag van f 1.80. Het ds verlucht met ital van foto's en vormt een prachtig stuk propaganda. De gids werd ook ditmaal weer samen gesteld door de Provinciale WV, met medewerking van verschillende deskun digen voor bepaalde onderdelen en met behulp van alle plaatselijke VVV's en het is o.m. verkrijgbaar bij de VVV-in- formatiebureaus door geheel Nederland. De Erven Tijl hebben met deze uitgave onze provincie en haar VV^propagandis- ten weer een uitstekende dienst bewezen. den, maar zo spoedig mogelijk door het gehele land. In deze centra moeten de pa- tienten niet worden afgescheept met een poedertje of een pil. Daar moet een staf van medewerkers aanwezig zijn, die alle „richtingen" van astma vertegenwoordigen. Bij astma denkt men n.l. in „richtingen". Er be staan evenzoveel theorieën over de be handeling van astma als er theorieën be staan omtrent het ontstaan van de ziekte. Bij de allergische theorie gaat men uit van de overgevoeligheid van de pa tient voor bepaalde stoffen. De psycho-somatische theorie zoekt het in geestelijke moeilijkheden. De infec- tieuze theorie beschuldigt de bacteriën. In zo'n centrum zal dus moeten zijn: een allergoloog, een psychotherapeut, een longarts, een ademtherapeut enz. Deze specialisten moeten in onderlinge samen werking trachten, tot een goed zo moge lijk resultaat te komen voor elke patient. Het ziet er naar uit, dat ook de over heid de noodzaak gaat inzien van maatre gelen ter verbetering van het lot der astmatici. In de gemeente Amsterdam werd en kele maanden geleden een voorstel inge diend en aangenomen, om een onderzoek in te stellen naar het vóórkomen en de behandeling van astma, bronchitis en aanverwante ziekten. In dit korte bestek is het niet moge lijk een volledig overzicht te geven van de activiteiten op dit gebied. Belangstel lenden kunnen echter nadere inlichtingen verkrijgen bij de secretaris van bovenge noemde vereniging V.B.B.A., de heer W. Groenhard, Tolstraat 23II," Amster- dam-Z. De heer v. cl. Zee sprak over: ,De kip en het ei'. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (CB TB) kwamen woensdagavond in gebouw Irene' in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. Landeweerd, opende deze goed bezochte jaarvergade ring niet gebed, nadat gelezen was Ps. 127. Na een kort openingswoord naar aan leiding van het gelezen Schriftgedeelte en een woord van welkom, waarbij de voorzitter zich in het bizonder richtte tot de spreker voor deze jaarvergade- Een aantal economen heeft zich de laat ste weken reeds uitgelaten over hun ver wachtingen ten aanzien van de Ameri kaanse economie in het jaar 1959 en zij zijn het er algemeen over eens dat in ver gelijking ot het daaraan voorafgaande jaar een matige en in ander opzichten zelfs aanzienlijke verbeteringen verwacht mag worden een verbetering die zich vooral naarmate 't jaar voortschrijdt zal manifesteren. In de New York Times, de New York Herald Tribune en andere dagbladen en periodieken werden na afsluiting van de jaaroverzichten, vorige week berichten opgenomen, die de optimistische kijk ver tolken, die algemeen onder economen en zakenleiders heerst. Fabrikanten streven er, aldus deze over zichten, naar aan de toegenomen vraag met een sterk vergrote productie te be antwoorden. De aanwas van de orderpor tefeuilles wordt beschouwd als een weer spiegeling van een gezonde, groeiende economie. Een goed beeld, wat er zich in brede kring afspeeld, kan uit de volgende ge gevens worden opgemaakt. Nieuwe orders op duurzame goederen zoals auto's en huishoudelijke appara ten bedragen thans 3.000 miljoen dol lar per maand meer dan in het afgelopen voorjaar, een stijging van bijna 30 pro cent Fabriekanten delen mee dat afleverin gen per maand thans ongeveer 1.000 mil joen dollar hoger liggen dan in april. De textielindustrie die een goed jaar achter de rug heeft, verwacht ook voor 1959 gunstige resultaten; de fabrieken hebben een achterstand in aflevering, die zich zeker uitstrekt tot in het tweede kwartaal van dit jaar. Aflevering van niet-duurzame goederen kleding, textiel en schoenen is ge stegen tot het niveau dat de topmaanden van 1956-1957 kenmerkte. Over het algemeen kan worden gezegd dat het zakenleven het nieuwe jaar is be gonnen met omzetten zoals in de afgelo pen 15 maanden niet meer zijn voorgeko men. Het dieptepunt werd bereikt in april en van die tijd af was geleidelijk verbete ring merkbaar. De staalproductie, een der belangrijkste barometers van de Amerikaanse econo mie, heeft met een productie van 2.109.000 ton verleden week het hoogste peil be reikt sinds 1957. In de komende maanden wordt nog hogere productie verwacht. De bloei van de staalindustrie en evenzeer die van het land als geheel hangt voor een deel af van de gang van zaken in de automobielindustrie. Deze be vindt zich thans gelukkig in een veel be tere positie dan verleden jaar om deze tijd de verkoop van de nieuwe model len verloopt veel vlotter dan een jaar ge leden. De vraag naar een ander belangrijk me taal aluminium zal naar schatting dit jaar zelfs wel met 20 procent toene men. De verwerkende industrie die in 't vorig jaar van dit metaal een hoeveelheid van 1.250.000 ton heeft afgenomen zal naar verwachting in 1959 nog wel 250.000 ton hoger gaan. De aluminiumproductie is thans reeds gestegen tot een niveau van 1.750.000 ton per jaar een herstel van 20 procent ten opzichte van de gerin ge,, productie in de afgelopen zomer. Ook in de koperindustrie wordt dit jaar een aanzienlijke verbetering verwacht. Twee andere metalen lood en zink hebben eveneens de achterstand weer in gehaald en deskundigen verwachten dat in 1959 het loodverbruik met 5 procent zal toenemen; voor zink zal een toename van het verbruik met 8 tot 10 procent zeer waarschijnlijk zijn. Insiders verwachten dat het rubberver- bruik in 1959 tot anderhalf miljoen zal stijgen, dat is nagenoeg een even hoog verbruik als in het recordjaar 1955. Cementleveranties waren in 1958 op zijn minst vijf procent hoger dan in 1957 toen 289 miljoen vaten werden afgele verd. Aangenomen wordt dat 1959 een minstens even grote stijging te zien. zal geven. De bouwnijverheid heeft van de alge mene malaise van het vorige jaar vrijwel niet te lijden gehad; de bouwnijverheid steeg tot een zeer hoog peil dank zij het grote aantal opdrachten voor openbare werken en de nog steeds aanhoudende grote vraag naar woningen. In 1958 werd in totaal voor een bedrag van 49.000 mil joen dollar aan bouwwerken ten koste gelegd, een toename van 2 procent ten op zichte van het voorafgaande jaar. Voor 1959 wordt een stijging met niet minder dan 7 procent verwacht, zodat de uitga ven dan ongeveer 52.300 miljoen dollar zullen bedragen. Een andere industrie die ook in 1958 een flinke stijging te, zien gaf was de plastic-industrie, die voor het zesde ach tereenvolgende jaar een productierecord boekte: in het afgelopen jaar werd een hoeveelheid van 2.272.000 ton aan plas tics en andere harsachtige producten ge fabriceerd. Door de electrische centrales werd in 1958 in totaal 641.000 miljoen kilowatt uur elektriciteit geleverd, een stijging van 10.000 miljoen t.o.v. 1957. Al ruim een jaar worden bij de Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug voor bereidingen getroffen voor de productie van 'n nieuwe infanteriegeweer, dat ont worpen is door de Amerikaanse Fair- childvliegtuigfabrieken. De naam van dit nieuwe wapen, dat op valt door het opmerkelijk lage gewicht, is „Armalite A.R. 10". Het zal hier in Ne derland in licentie worden vervaardigd. De „Legerkoerier', het officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht, heeft na dere gegevens over dat opzienbarende wapen verstrekt. Het lage gewicht (3.25 kg.) kon worden bereikt door gebruik te maken van zeer lichte vliegtuigmetalen en plastic. De Fairchild fabriek, die nau we contacten met Nederlandse maat schappijen onderhoudt en onder andere ook de Nederlandse Fokker Friendship in licentie vervaardigt, heeft in de verwer king van deze materialen ervaring opge daan bij de productie van een „survival rifle", een geweer, dat in de tweede we reldoorlog werd gebruikt en dat zodanig was geconstrueerd, dat het op het water bleef drijven. Vooral de kolf van de ruim een meter lange Armalite heeft een belangrijk aan deel in de gewichtsbesparing. De buiten wand is gèmaakt van een plastic-variant versterkt met glas (fiber-glas) en de vul ling is gevormd uit een soort verhard schuimplastic. De vreemde materie kan misschien argwaan wekken en het (ta melijk smalle) uiterlijk de veronderstel ling doen leven, dat het geheel nogal zwak is; het tegendeel is waar. Proeven hebben aangetoond, dat de kolf bijzonder sterk is. Wel is door het gebruik van deze lichte materialen het zwaartepunt van 't wapen meer naar voren verlegd, een fac tor waaraan men in het gebruik wel even zal moeten wennen. Wanneer men het geweer bij de draagbeugel, waarin het vi zier is ingebouwd, pakt, helt het wapen dan ook onder het dragen naar voren. Ook de vorm van de kolf wijkt van de traditionele af. Bij de tot nu toe gebruik te handvuurwapens vormde de kolf een lichte hoek met de loop. Bij de Armalite is dit niet het geval. Kolf en loop vormen één lijn, waarmee wordt voorkomen, dat het wapen, wanneer vanuit schouderpo sitie automatisch vuur wordt gegeven, om hoog gaat. Men moest hierbij wel de han dicap aanvaarden, dat het vizier ten op zichte van de loop hoger moet staan dan bij andere types het geval is. 700 SCHOTEN PER MINUUT Het nieuwe Amerikaans-Nederlandse geweer is automatisch. Dit wil zeggen, dat het voortdurend vanuit het magazijn wordt bijgeladen zonder verdere ingre pen van de man, die het wapen hanteert. Om dit te verwezenlijken heeft men ge bruik gemaakt van het gasaftapsysteem. Op ongeveer vijftien-centimeter afstand van de monding van de loop werd een gat geboord van waaruit een gedeelte van het gas, dat zich achter de pas afgevuur de kogel bevindt, in een buis wordt ge leid. De kracht van dit gas stelt het laad- mechanisme in werking. Op deze manier kunnen per minuut 700 schoten worden gelost. In de practijk zal dit natuurlijk nooit voor kunnen komen, omdat het standaard magazijn slechts 20 patronen bevat. De mogelijkheid bestaat om een inrichting aan te brengen waarmee met losse patronen van het Nato-kaliber 7.62 mm. automatisch vuur kan worden gege ven. Dan nog zit men echter met het pro- bleem van de wrijvingshitte. Natuurlijk kan ook semi-automatisch (wapen wordt alleen automatisch gela den) worden geschoten, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat geweergranaten van het gebruikelijke type af te vuren. ZWARE BEPROEVINGEN Voor men besluit een bepaald wapen in productie te nemen wordt het aan heel wat, beslist niet malse, proeven on derworpen. Ook de Armalite heeft moe ten tonen, dat zij onder alle omstandig heden dienst kan doen. Zo heeft men het wapen bijvoorbeeld ondergedompeld in water en het daarna afgevuurd het werkte normaal. Bij temperaturen van min zestig graden Celsius voldeed het eveneens aan alle eisen, die men aan een automatisch geweer kan stellen. Dat de A.R. 10 niet door stof, zand en water kan worden aangetast dankt zij aan de vernuftige constructie van een bescher mend klepje, dat bij de opening in het staartstuk is ingebouwd. De uitlaat, waar door de hulzen naar buiten worden ge worpen, is de plaats waar stof en vuil in gevaarlijke hoeveelheden naar binnen kunnen dringen. Deze opening kan bij de Armalite worden afgesloten door een stofklep die, als men gaat schieten, auto matisch wordt geopend vóórdat de eerste huls wordt uitgeworpen. Bij het uiterlijk van het nieuwe auto matische geweer vallen vooral de draag beugel, met ingebouwd vizier, de koel- wand om de loop en de pistoolgreep vlak achter de trekker op. Door de bijzondere constructie van de kolf, die zoals gezegd één lijn vormt met de loop, moest men een houvast monteren in de vorm van de ze greep. Deze Amerkaans-Nederlandse bijdrage het prototype is door de Artillerie In richtingen voor de productie gereed ge maakt aan de bewapening van de Nato- landen is in verscheidene kringen enthou siast ontvangen. Verscheidene landen hebben proefbestellingen gedaan. In de Legerkoerier wordt echter benadrukt, dat men hieruit en uit het feit dan het Direc toraat Materieel Landmacht ook een exemplaar bezit, niet de conclusie mag trekken, dat het Nederlandse Leger al be sloten heeft de Armalite in haar bewa pening op te nemen. ring, de heer H. v. d. Zee, leraar aan de Chr. landbouwschool te Nijverdal, las de secretaris, de heer J. A. Kolkman, de no tulen en werd tevens jaarverslag uitge bracht. Het ledental bedroeg op 31 de- sember 1958 72. Financiën. Blijkens het financieel verslag van .de penningmeester, de heer D. J. Brons voort, bedroegen de inkomsten (inclu sief kassaldo vorige boekjaren) over '58 f 1740,- en de uitgaven 1606,20, zodat de boeken konden worden afgesloten met een batig saldo van f 133.80. De com missie voor kascontrole, die bestond uit de heren J. Oosterveld en J. W. Stam, had boeken en bescheiden in orde be vonden; weshalve werd de penning meester decharge verleend voor zijn ge voerd beheer. Als leden van de kascontrole-commis sie 1959 werden benoemd de heren J. Oosterveld en W. Landeweerd. Bestuursverkiezing, Bij de hierna gehouden bestuursver kiezing werden de aftredende heren H. Landeweerd (voorzitter) en J. Rietberg, met bijna algemene stemmen herkozen. Beiden namen hun benoeming aan en dankten voor het wederom in hen gestel de vertrouwen. ,De kip en het ei' Na een korte pauze, waarin koffie met sprits werd gepresenteerd, werd door de heer H. v. d. Zee te Nijverdal gespro ken over het onderwerp: ,De kip en het ei'. Spreker stond achtereenvolgens uit voerig stil bij de kuikenopfok, de ver schillende rassen, ziekten en bestrijding hiervan. Soort en wijze van voeding, in richting en verlichting van de hokken, behandeling van de eiren, eier-export en het ei als voedselpakket'. Er werden naar aanleiding van de cau serie enkele vragen gesteld, die door de heer v. d. Zee uitvoerig werden beant woord. Nadat de voorzitter spreker had dank gezegd voor zijn leerzame en interessan te lezing, werd de vergadering door de heer v. d. Zee met dankgebed gesloten. Voer hei tere Baby=huïdje 'BABYDERM-POEDER MPT

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2