Met de de hand Invalide meisje reed van Amsterdam naar Madrid Hitiers vals geld-centrale was de grootste aller tijden Nieuwe technische mogelijkheden voor invaliden Een geheim wordt onthuld meren Vier vragen blijven over Hogere uitkeringen door Veefonds !N DIT BLRD Door de straten van Madrid reed de vorige zomer een autootje met een Ne derlands nummerbord. Achter het stuur zat een meisje uit Amsterdam. Ze reed langzaam rond en keek haar ogen uit. Ze genoot van de zon, de drukte en het vreemde. Ze zag een jongen met gitzwart haar, die druk gesticulerend kranten pro beerde te verkopen, fruitstalletjes, fleu rige winkels, helkleurige scooters en bromfietsen, die haar voorbijreden. Een jolige agent, die 't verkeer regelde, knip oogde naar haar en ze wuifde terug, blij en uitbundig. De politie agent kon niet weten, dat het meisje haar benen niet kon gebruiken en dat ze jarenlang gebonden was geweest aan een Amsterdams boven huis. Wie vroeger invalide was, was werke lijk te beklagen. Van enkele heel oude mensen, die bewust de periode van 1870 tot 1900 hebben meegemaakt, hoorden we dat invaliden vroeger nooit uit huis kwa men. Ze hadden een vast plaatsje in de kamer en alleen wanneer het weer mooi was, werden ze door behulpzame familie leden voor de deur, of achter het huis, in de tuin gezet. Er waren geen speciale vervoermiddelen voor invaliden en het leven van deze ongelukkigen was daar door bijzonder triest. Rondom de eeuwwisseling kwam daar verandering in. Een belangrijk fabrikant van invaliden-wagentjes is de Oost woud- fabrieken N.V. in Franker. De fabricage is daar, heel toevallig, al in 1805 begon nen. Grootvader Oostwoud de oprichter van het bedrijf, had in Franeker een wa genmakerij annex schilderswex'kplaats en stoffeerderij. Op deze stoffeerderij werkte een invalide man, die iedere dag door familie-leden naar z'n werk werd ge bracht en teruggehaald. De heer Oost woud vond dit vervoer per kruiwagen lang niet ideaal en hij besloot een klein wagentje voor zijn werknemer te maken. Het werd een rijtuigje in verkleinde uit voering met een kruk eraan. In Franeker beschreef men ons het voertuigje als volgt: Het had houten wielen met ijzeren wielbanden en natuurlijk geen kogella gers. Een draaischijf als bij een rijtuig met een kleine stuurstang. Op zij een kruk met een fietsketting naar één van de achterwielen. De invalide bestuurder was de koning te rijk en hij toerde lustig rond. Andere invaliden hoorden van het mirakel en ze mochten het wagentje van de stoffeerder proberen. Ze waren zo enthousiast, dat de heer Oostwoud ook voor hen wagentjes ging maken. De productie kwam geleide lijk op gang en er kwamen steeds andere en betere modellen. In 1915 werden de houten wielen dooi* luchtbanden vervan gen en na 1930 werden wagens gemaakt met aandrijving door middel van 'n ben zine of electro-motor. GOGGOMOBIL Er worden nog steeds invalidewagens ADVERTEREN IS DE BESTE GELDBELEGGING VALSE BRIEFJES VAN EEN RIJKSDAALDER IN OMLOOP Het ministerie van justitie heeft mee gedeeld, dat er sedert kort valse munt biljetten van f2.50 worden uitgegeven. Het aantal van de tot op heden in beslag genomen valse exemplaren is niet groot. Het falsificaat is een bedrieglijke na maak, dat bij nadere beschouwing en bij vergelijking met een echt muntbiljet dui delijk afwijkingen vertoont. Kenmerkende afwijkingen van de voor zijde: de donkerblauwe kleur is flets en de verticale golvende, grijze arcering wel ke de ondergrond van de voorzijde van een echt muntbiljet vormt, ontbreekt. Hierdoor maakt de kleur van het papier een lichte indruk. De haren van de beel tenis van koningin Juliana zijn bij het in Franeker gemaakt, maar daarnaast kan men de laatste tijd op de Nederlandse markt ook kleine autootjes met een spe ciale invaliden-besturing kopen. Het idee van een speciale besturing is niet nieuw. Het werd al voor de oorlog in verschil lende auto's toegepast. De meeste invali den konden en kunnen zich echter een zo dure auto niet permiteren. De N.V. G.R.E.M.I. in Groningen begreep dat en ze ontwierp voor de zuinige Goggomobil, die door haar wordt geïmporteerd, een vernuftige besturing, die alle proeven glansrijk doorstond. Al tientallen invali den hebben zich een Goggomobil aange schaft en ze zijn ronduit enthousiast. Bij het normaal besturen gebruikt men beide armen en benen. Invaliden die het ge bruik van één of beide benen missen, kun nen worden geholpen, evenzo gehandi capten, die het met één arm moeten stel len. Wanneer de benen niet kunnen wor den gebruikt, worden de koppeling, de rem en het gaspedaal met de handen be diend. Invaliden moeten evenals alle an deren een rijbewijs halen. Maar ter hun ner geruststelling voegen we er direct bij, dat het bureau Afgifte Rijvaardigheids bewijzen bijzonder menselijk is en dat het alle begrip voor de bijzondere om standigheden heeft. Men kan uiteraard geen concessies doen aan de veiligheid van het verkeer, maar ieder, die het kan bewijzen, dat hij of zij de wagen onder controle heeft, krijgt een rijbewijs. Het is zeer opmerkelijk, dat invaliden over 't algemeen uitstekend chaufferen en veilig rijden. Ook op andere wijze geven de officiële instanties aan invaliden het respect en de medewerking, waar zij recht op hebben. Ieder Nederlandse automobilist moet we genbelasting betalen maar de invaliden zijn hiervan vrijgesteld! Het meisje waar mee we dit verhaal begonnen, is een van de velen, voor wie een nieuwe wereld is opengegaan. Vooral na de oorlog hebben de fabri kanten door research-werk, dat miljoe nen guldens verslindt, nieuwe verven ontwikkeld met eigenschappen, waar aan verf vroeger niet kon tippen. De dekkracht is enorm veel verbeterd, de sterkte ook; door toegevoegde stoffen meestal synthetische is men er zelfs in geslaagd, om verf te maken, die niet meer van de kwast druppelt. Een vol blik verf werd zonder deksel door een gang geschopt. De verf bleef alle maal in het blik. Een wonderlijke er varing voor mensen, die verven altijd maar „knoeien" vinden. Toch niet. Het wordt de amateur-schilder wel gemakkelijk gemaakt tegenwoordig. Toch mag hij niet denken, dat 'n goed stuk schilderwerk helemaal geen moei te meer kost. Hij zou de teleurstelling van zijn leven krijgen, wanneer hij het probeerde. Wat de niets-van-verven-wetende amateur bijvoorbeeld niet moet doen? Naar een advertentie kijken en hard naar een winkel lopen, om vervolgens de inhoud van de daar gekochte blik ken kwistig op zijn muren en hout werk te gaan smeren. Naar die advertentie kijken is goed. Vervolgens eventueel snel naar de winkel rennen, ook nog. Maar dan komt het. Dan dient hij zich ervan te overtuigen, dat de man in de winkel een vakman is, die hem goede advie zen kan geven over de kwaliteit van de verkochte verf. En dan ontdekt die amateur ineens, dat de serieuze fabrikant een goede amateur-schilder van hem wil maken. Een van Nazi-Duitslands best bewaarde oorlo&sgeheimen zal door middel van een speelfilm, die een Münchense maatschap pij gaat vervaardigen, aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Het is de „Ak- tion Kriiger", de grootste valse munterij der geschiedenis, een van Hitiers gehei me economische wapens tegen de gealli eerden, de productie van valse Britse ponden tot een huidige waarde van 8.4 miljoen gulden, die in Engeland in om loop zouden worden gebracht om de Brit se valuta te decimeren en een geldpa- niek te scheppen. De snelle opmars van de Amerikaanse troepen haalde een streep door de rekening, hoewel een deel van de valse ponden door toeval toch nog in cir culatie kwamen. „Technisch adviseur" bij de produk- tie van deze film is Bernhard Krü- ger, de man naar wie deze operatie werd genoemd. Vóór de oorlog was hij expert voor muntvervalsingen van de criminele recherche in Berlijn. Hoewel hijzelf in de film niet zal meespelen, zal zijn persoon de cen trale figuur zijn, omdat degene die de cliché's der valse ponden graveer de, onbekend is gebleven. De gravu res zijn overigens ook verdwenen. Krüger, die na de Duitse capitulatie werd gearresteerd en door de Engelsen als oorlogsmisdadiger werd veroordeeld woont tegenwoordig in Dasselz, een dorp je in Neder-Saksen. Nadat hij uit de ge vangenis kwam, kreeg hij een baan bij 'n spaarbank. Toen men in de gaten kreeg, wie hij was, werd hij al gauw ontslagen Krüger heeft tot nu toe geen nieuwe exis tentie kunnen opbouwen. Misschien, dat zijn honorarium als „technisch adviseur" van de in München te vervaardigen film hem daartoe in de gelegenheid zal stellen. IDEE Het idee om de valuta der twee voor naamste geallieerden, Engeland en Ame rika, met haast ondenkbare sommen vals geld te ontwaarden, rijpte bij de geheime dienst der Nazi's in 1943, toen het Hitiers valse muntbiljet niet scherp weergegeven. Kenmerkende afwijkingen van de ach terzijde: het drukbeeld aan de achterkant vertoont slechts één kleur, namelijk don kerblauw in plaats van grijs en blauw, zoals bij de echte. De figuren zijn vrij spatterig gedrukt en vormen onvolko menheden, welke zich vooral in het mid den binnen de ruitfiguur als witte plek ken voordoen. Het nummer van het muntbiljet 'is in dezelfde blauwe kleur gedrukt als het overige blauwe drukbeeld, in plaats van in de zwarte typografische nummerinkt. De tot op heden in beslag genomen val se exemplaren dragen hetzelfde nummer: 5 J.C. 018093. Het ministerie verzoekt bij het aantref fen van een vals biljet onverwijld de po litie te waarschuwen. Wehrmacht aan de vele fronten al niet zo best meer ging en men zocht naar een beslissende slag „onder de gordel". Ver moedelijk hebben de geallieerden Hitier het idee zelf aan de hand gedaan, toen zij valse distributiekaarten boven Duitsland uitstrooiden. In het hoofdkwartier van de geheime dienst in Berlijn werden militaire leiders en alle deskundigen op het gebied der muntvervalsing bijeen geroepen. Laatst genoemden hadden een hard hoofd in het projekt, dat hun werd voorgelegd. Hun bezwaren: de namaak van „goed" vals geld kostte evenveel als de productie van echt geld, 't was moeilijk geheim te hou den en het papier zou niet te krijgen zijn. De Nazi's kregen echter op de een of an dere manier het echte ponden-papier toch, vermoedelijk uit Engeland zelf. GOEDS VALS GELD Maanden later kwam men in Berlijn weer bijeen. De experts werden toen de eerste valse pondenbiljetten voorgelegd. Hun oordeel was hetzelfde als vele jaren later dat van de Britse deskundigen: de biljetten waren van de echte nauwelijks en alleen na zeer grondige proefnemin gen met microscopen en chemicaliën te onderscheiden. Daarna begon de produc tie op grote schaal, in het concentratie kamp Sachsenhausen. Men schreef 1944; leider der actie werd Bernard Krüger. Men koos een concentratiekamp, omdat er geen plaats ter wereld zo „veilig" was: er kwam nooit iemand levend uit en wie teveel wist kon worden geliquideerd. Ge allieerde agenten (toen al talrijk in Duits land) konden er niet binnenkomen. Een dee> van het kamp werd afgesloten, ma chines en papier werden aangevoerd en begin 1945 had Bernhard Krüger de 8.4 miljard gulden valse ponden klaar. Toen echter waren de Amerikaase legers al ver Centraal-Europa binnengedrongen, nadat generaal Patton de Rijnbrug bij Remagen onbeschadigd in handen had gekregen. Krüger en zijn medewerkers kregen op dracht 's werelds geheimste bankbiljet ten-drukkerij uit Sachenhausen naar Linz (Oostenrijk) te evacueren, maar vóór hij daar de zaak weer kon opzetten, capitu leerde Nazi-Duitsland. Krüger kreeg nog bevel de valse ponden in de Oostenrijkse meren tot zinken te brengen. TERUGKEER DER PONDEN Maar toen de kisten met valse ponden een tijdje op de bodem hadden gelegen, barstten zij open en de bankbiljetten kwa men boven drijven en werden uit het wa ter gevist. Zo ontstond de legende van Hitler's geheime schat, van de verdonke remaande Nazi-krijgskas. De bankbiljet- te waren dermate goed nagemaakt, dat ieder bank ze zonder meer voor echt ac cepteerde. Zo bereikten zij tenslotte ook Engeland, waarvoor zij in de allereerste plaats waren bedoeld. Het duurde lang voor men de verval sing merkte en ook toen achtten de Britse autoriteiten het beter de verliezen te ne men dan een paniek te veroorzaken. Het heeft ongeveer vijf jaren geduurd voor men de valse bankbiljetten allemaal had ingenomen. FILM Dit verhaal gaat een Münchense film maatschappij nu verfilmen, niet als sen satieverhaal, doch als historische oorlogs gebeurtenis, die een even streng bewaakt geheim is gebleven als de geallieeerde landingen in Normandië, het in Spanje aangespoelde lijk van de Britse „marine officier" met de landingsplannen in Bel gië, die de Nazi's opzettelijk in handen werden gespeeld en tenslotte veldmaar schalk Montgomery's dubbelganger. Bernhard Krüger, die de actie leidde, zal optreden als technisch adviseur en dat garandeerd dat het in alle details juist zal zijn. Vier raadsels blijven ook nadat de film klaar is onopgelost: wie was de geestelijke vader van het plan, waar zijn de cliché's van de valse ponden, wie graveerde ze en waar kwam het echte bankbiljetpapier vandaan. Dat weet Bern hard Krüger n.l. ook niet. In de donderdagmiddag in hotel Hol- terman gehouden ledenvergadering van het Veefonds „Ons Belang" werd besloten in verband met de gunstige financiële toestand van het fonds te rekenen vanaf 1 januari 1959 voor gestorven of onteigen de dieren 20 pet. uit te keren boven de verzekerde waarde. Voor een rund, dat verzekerd is voor 500, zal dus, zolang deze maatregel van kracht is, bij over name door het fonds een bedrag van f 600 worden uitgekeerd. De vergadering waarin dit besluit geno men werd stond onder leiding van de heer E. Voordes, die in zijn openingswoord her innerde aan het 50-jarig bestaan der ver eniging in 1958, welk feit op feestelijke wijze werd herdacht- Spreker wees op de gunstige uitkomsten van het fonds over het afgelopen boek jaar en gaf daarna de administrateur, de heer G. J. Boks,- gelegenheid om het fi nancieel verslag uit te brengen. Daaruit bleek, dat de vereniging op het einde van het jaar 167 leden telde met 812 verzekerde runderen tot een bedrag van 390.825. In de loop van het jaar traden drie leden uit wegens opheffing van hun bedrijf, terwijl 2 nieuwe leden toetraden. Er werd van de verzekerde som 1 pet. premie geheven, terwijl 14 runderen door het fonds werden overgenomen. De in komsten bedroegen 11.577.18 (inclusief batig saldo van het voorgaande jaar) en de uitgaven 6619.13, zodat er een batig saldo was van 4958.05. De kascommistie bestaande uit de heren A. Rattink en J. A. Schippers had de ad ministratie keurig in orde bevonden, waarna de voorzitter de heer Boks dank bracht voor zijn uitstekend beheer. Hij werd hierna gedechargeerd. Als leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren A. Schip pers en J. van Zon. Bij de bestuursverkiezing welke hierna volgde werd in de plaats van de heer G. Aanstoot, die om gezondheidsredenen als bestuurslid bedankte, benoemd zijn zoon, J. A. Aanstoot, Borkeld 67. De heren Joh. Bekkernens, Holterbroek 49, H. Nijkamp, Beuseberg 117 en E. Voordes, Holterbroek 56, die periodiek aftraden, werden met Hij heeft bij die handelaar folders lig gen. En kleuradviezen. En bovendien zelfs cursussen. Simpel maar doelmatig. Dan komt die amateur tot de ontdek king, dat hij „werken" moet. Hij moet: 1. De voorbereidingen terdege uit voeren. Oud werk moet grondig gerei nigd en ontvet worden met een ammo- niak-oplossing en schuurpapier. 2. Plamuren. Grote en kleine gaten moeten gestopt worden en weer glad- geschuurd. 3. Grondverven. Wanneer de oude laklaag dat noodzakelijk maakt en wan neer dat noodzakelijk is, wordt dat weer verteld door fabrikant en'oi han delaar. 4. Als alle voorbereidende hande lingen, alsmede het eventuele een- of tweemaal gronden achter de rug zijn, dan.ja, dan komt pas dat gezellige verven met de daarvoor bestemde lak. Natuurlijk bestaat er op het ogenblik lak, die na toevoeging van verdunning ook als grondverf gebruikt kan worden. En goede ook. Maar dat neemt niet weg, dat niet of gebrekkig voorberei den het hele verfwerk tot mislukking doemen. Fouten. De amateur kan meer fouten maken. Hij is bijzonder onverstandig, wanneer hij niet voor goed gereedschap zorgt. Zelf-doen bespaart geld, soms zelfs veel geld. De serieuze amateur steekt een deel van dat geld in goed gereedschap. Het brengt zijn geld op, want het gaat jaren mee. En goed schilderen eist niet eens zo veel gereedschap. 1. Kwasten. Koop er drie: een klein rond kwastje, dat de vakman besnij- kwastje noemt voor stopverf kanten, moeilijk bereikbare hoekjes, randjes en sponningen; een midden-grote kwast voor plinten, kozijnen enz.; en 'n grote kwast voor grote vlakken. 2. Een of twee rolborstels voorna melijk voor muurverf. Een van die on gelooflijk handige en simpele uitvindin gen, waarbij men zich in stomme ver wondering afvraagt, waarom de wereld daar niet eerder op is gekomen. Rol borstels zijn uitneembaar. Zij strepen niet, maken geen koppen en slijten vrij wel niet. Een of twee plamuurmessen van verschillende afmeting waarvan het ge bruik duidelijk is. 3. Een schrapijzer, om oude lagen te verwijderen, dat van tijd tot tijd eens geslepen moet worden. 4. Een staalborstel voor 't afschrap pen van oude lagen van ijzerwerk. 5. Een schuurkurk, die bijna niets kost. Men kan er een blokje hout voor nemen, maar zelden is dat precies van de goede vorm en afmetingen. Kwasten. Nog een fout! Goedkope kwasten ko pen. En kwasten na gebruik niet goed schoonmaken. Goedkoop is duurkoop geldt zeker voor kwasten, die men vroeger na gebruik kon schoonmaken met wat terpentine. Er zijn tegenwoor dig tal van soorten verf in de handel, die men met terpentine niet uit de kwast krijgt. Bij goede verf hoort het juiste schoonmaakmiddel voor kwasten. Vuile handen krijgen is helemaal niet meer nodig. Wanneer een kwast niet te diep in de verf komt, blijft de steel schoon. Dat echter is vaak wat veel ge vraagd van een amateur-schilder. Wel zijn er op het ogenblik middeltjes in de handel, waarin siliconen verwerkt zijn. Smeert men de handen voor het ver ven ermee in, dan is leidingwater en zeep voldoende om elk verfspatje te verwijderen zonder boenen, benzine of andere nare schoonmaakmiddelen. We hebben het geprobeerd en het lukte wonderwel. Weggegooid geld. Het maakt een groot verschil, wat men gaat verven: houtwerk, metaal, muren, verwarmingen en of dat oud of nieuw materiaal is. We kunnen de amateur-schilder niet genoeg op het hart drukken, om de aanwijzingen van de goede fabrikant en handelaar nauw gezet op te volgen. Anders haalt hij 'n grandioze strop. Dat betekent slecht werk, teleurstelling en wat het erg ste is weggegooid geld. Resumerend: met de kwast in de hand is men nog geen goed (amateur)- schilder. Zelf.of niet. Meestentijds geldt voor de amateur: zelf doen of helemaal niet doen. Er is geen schilder in de wereld, die hieraan iets kan veranderen. bijna algemene stem.men herkozen. Hierna werd het voorstel besproken en aanvaard inzake de tijdelijke hogere uit kering waarvan wij in de aanhef reeds gewag maakten.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 3