Zeer geslaagde akker- en weidebouwdag Produktiviteitsbevordering geen mode, maar NOODZAAK MMEtLUKE STAND Overstelpend aantal vragen voor het forum 2kujm. Tere huid? AGENDA PREDIKBEURTEN No. 3. Jaargang 11. ZATERDAG 24 JANUARI 1959 Verschijnt elke saterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens NieuwsbladF' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer f 0.07 Op initiatief van de O.L.M.afd., C.B. T.B.afd. en de bedrijfsverenigingen te Holten en Dijkerhoek werd dinsdag een druk bezochte en zeer geslaagde akker en weidebouwdag gehouden in „Amici- tia". De voorzitter, de heer E. Voordes, heette in zijn openingswoord allen har telijk welkom, in het bijzonder de spre kers voor de morgenvergadering, n.l. Dr. Grashorst, leider van de proefboerderij „De Schothorst" bij Amersfoort, en de heer Oosterveld, Prov. Voedselcommissa- ris voor Overijssel, verschillende forum leden en verdere genodigden. Hij bracht mede namens de besturen m het bijzonder dank aan de plaatselijke coöperaties en alle Holtense veevoeder handelaren, voor de financiële bijdrage voor deze dag, waardoor liet mogelijk was, de bezoekers gratis een koffietafel aan te bieden. De voorzitter besloot met te wijzen op de samenstelling van het forum, dat wel berekend is op (het beantwoorden van vragen uit alle sectoren van het bedrijf en wekte de aanwezigen op in de middagpauze zoveel mogelijk schrif telijke vragen in te leveren. Met de wens, dat het een recht leer zame en prettige dag mocht worden, werd het woord gegeven aan Dr. Gras huis, die een causerie hield over het on derwerp BODEM, PLANT EN DIER. De heer Grashuis (begon met er op te wijzen dat in begin 1957 in Woudenberg en later ook in enkele andere plaatsen een aanvang is gemaakt met een on derzoek, om na te gaan welk verband er bestaat tussen bodem, plant en dier. Wat dit bodemonderzoek betreft, bleek in Woudenberg dat 60 van de grond een te hoge PH. bleek te hebben, door dat men jaren steeds maar weer over vloedig slakkenmeel en kalkammonsal- peter strooide. Velen menen, aldus de heer Grashuis, dat een flinke laag fosforreserve in de bodem geen nadelige gevolgen heeft, doch dan slaat men lelijk de plank mis. Het is dan ook zaak, als na onderzoek van de grond blijkt, dat men te veel kalk en fosforzuur dn de 'bodem heeft zitten, om nauwkeurig de voorlichting, die men krijgt, op te volgen. Een te hoge Ph. is nadelig voor het vcc. Bij onderzoek op kali bleek in Wou denberg dat 60 van de grond te veel kali bevatte en 30 het 'kaligetal veel te hoog lag. De 'grond 'bleek dn de regel een tekort te bezitten aan natrium, hetgeen ver klaard kan worden doordat vroeger chili- salpeter werd gebruikt, hetgeen na de oorlog niet meer het geval is. Bij urineonderzoek bleek dit tekort zelfs tot 200 a 300 keer te weinig. Dit wreekt zioh op de melkproductie. Chloor bleek 2 tot 2\'-z keer te weinig in het gras voor te komen. Dit speelt een rol bij het optreden van de kopziekte. Voorts trad aan het licht dat diverse sporenelementen in te kleine hoeveel heden aanwezig waren, o.a. koper in 90 der onderzochte gevallen. Samen vattend 'kon gezegd worden dat de bo dem onevenwichtig was en dus ook de plant en het dier. Spreker stond uitvoerig stil bij de symptomen, waaruit bij het rund blijkt dat men met kopziekte te maken heeft; schrikachtige bewegingen, lopen langs de kanten van de weide en dergelijke. Treedt kopziekte op dan heeft men te maken met een overmaat aan kali en am moniak in de grond, door gieren, zwavel zure ammoniak, kalkammonsalpeter en dergelijke. De evenwichtigheid in de bo dem en dus ook in de plant en in het dier is verbroken. Weliswaar kan er vol doende kalk in de bodem zitten, doch te weinig in verhouding tot de aanwezige fosfor. Doordat de koeien te veel kali op nemen, kan de mest dim worden, ja zelfs onvolledig verteerd en stinkend, als ge volg van een tekort aan chloor. De ziekte wordt verhaast door weersinvloeden, of ook wel door schrik of andere buitennis- sigheden. De dierenarts geeft een inspuiting met bepaalde stoffen, waardoor het dier in de regel vrij vlot weer opknapt, doch men moet niet vergeten dat wat er wordt in gespoten er met een dag weer uit is. Deze dieren dient men nog een week op stal te houden en men geeft wat laat gewonnen hooi, gedroogde, pulp, drie eet lepels mineralen en een pekel'bak, 2 y2 kg. landbouwzout op 100 liter water. Wel dient men voldoende gewoon drinkwater te geven. De eerste dagen nemen de die ren wel een halve kg. zout per dag op. Een liksteen is niet voldoende, want al zouden de dieren dag en nacht likken, dan nog zouden ze niet voldoende krij gen. Hoe 'kunnen we van de kopziekte afkomen? In de eerste plaats zorgen dat het kaligetal niet boven normaal komt, hetgeen ligt in de buurt van 20 tot 25 voor zandgronden. In vele gevallen ligt dit wel op 40. Geen gier en kalibemesting geven, gewoon hooien en weiden en dan gaat het kaligetal elk jaar 3 achteruit. Ook geen ammoniak, doch nitraat stik stof geven. Bijvoeren van 2 kg. gedroog de pulp per dier per dag is zeer aan te bevelen. Ook de pekelbak mag niet ont breken. MINERALEN. Fosforzuurreserve in de 'bodem heeft tot gevolg dat de oudere dieren een sa- ibelbendge gang krijgen. De tenen slijten niet voldoende af, er treedt vaak een ontsteking op, welke kan opkruipen in het klauwgewricht. Na het kalveren voelt de staart soms week aan, de dieren kunnen niet op staan. Bij kalktekort kan na 't kalven wel uierontsteking ontstaan, dat geldt ook voor zeugen met biggen. Mangaangebrek. Dit komt voor op gronden met een te hoge PH. Mangaan is nodig voor de beenvorming en voor de voortplanting. Tekort in de voeding uit zich bij de dieren in een steile stikke stand in het spronggewricht. Op zij van het spronggewricht ontstaat een wal. Bij doelmatige voeding (kan dit op oudere leeftijd beter worden. Volgens spr. is dit geen kwestie van erfelijkheid, wel kan de behoefte erfelijk zijn. Wat de voortplan ting betreft is het zo, dat in de winter bij een evenwichtige voeding vaak geen klachten voorkomen, maar zijn de dieren 6 weken dn de wedde, dan komen vaak de moeilijkheden van het niet drachtig kunnen krijgen. Advies: dieren mangaankoekjes 'bij voeren en de grond een bemesting geven 'met mangaan als overbemesting. Kopergebrek valt bij de dieren te on derscheiden door verkleuren van het haar om de oorranden, ogen en soms bij de kaken. Optreden van walletjes boven de kogel, ook boven de voorknie, terwijl ook de z.g. koespat zich ontwikkelt. Het gevolg is dat de productie daalt en ook het vetgehalte naar beneden gaat. Toch tigheid kan uitblijven en de kalveren die geboren worden zijn zwak. Het is te verhelpen door het strooien •van koperslakkenbloem of kopersul- phaat, zulks in overleg met de voorlich tingsdienst. Het voeren van z.g. „koper koekjes" is aan te raden. Likzucht is te merken als de dieren aan alles 'likken dat onder hun bereik komt. De 'dieren vermageren en de productie d'aalt, hoewel het vetgehalte op peil blijft. Het is zelfs mogelijk dat de dieren kal veren verwerpen. Deze likzucht wordt veroorzaakt door kobaltgebrek, waardoor in de pens niet voldoende vit. B 12 wordt geproduceerd. Het is op te heffen door een overbe mesting te geven van 2 a 3 kg. kobalt per ha., te mengen met kieseriet. Is de P.H. te hoog dan enige jaren een halve kg. per ha. In Woudenberg en Hoogland is aangetoond, dat likzucht kobaltgebrek is. Dr. Grashuis besluit zijn interessante lezing door op te merken, dat men nu niet de conclusie moet trekken, dat men in heel Nederland de kali en fosforzuur maar moet weglaten, wel is een grote re serve aanwezig. Het streven moet zijn evenwichtigheid in bodem, plant en dier. RUNDVEEHOUDERIJ. Vervolgens krijgt de heer Oosterveld het woord om een lezing te houden over De Rundveehouderij. Spr. begint met er op te wijzen dat de kostprijs van de melk in Nederland zeer sterk uiteenloopt. Overijssel staat no. 3 op de lijst van de gebieden met de hoogste kostprijs, omgerekend op 3.7 vet staat Overijssel het hoogst. Het bruto inkomen van de boeren in de weidegebieden van Friesland komt voor 95 tot 98 uit de rundveehouderij, soms wel voor 100 Op het gemengde bedrijf spelen de var kens en kippenhouderij een grote rol. In Drente komt het inkomen van de boe ren voor 60 uit de rundveehouderij, in Overijssel voor 51 in de Graaf schap voor 42% en in Brabant voor 40%. Het bruto inkomen van de Overijsselse boer voor 50 uit de rundveehouderij heeft in werkelijkheid een veel grote be tekenis. Want, zegt spr., heeft men 'b.v. f 1000.uit de veehouderij ontvangen, dan zit hier f 450.arbeidsinkomen in, als de producten de kostprijs opbren gen. Bij inkomsten van f 1000.uit de var kensstapel is het arbeidsinkomen maar f170.en bij eenzelfde bedrag uit de pluimveehouderij, bedraagt het arbeids inkomen f 250. In Overijssel komt het arbeidsinkomen van de boer voor 69 uit de rundvee houderij, 8% uit de varkenshouderij, 9% uit de pluimveehouderij en voor 11 (Doorlezen op pag. 2). Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en tijdschriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, paralleli- satie en produktiviteit. De lezer, die de inhoud van deze begrippen niet of on voldoende kent, is al gauw geneigd deze ingewikkelde dingen' maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemaks halve, als bedenksel van degenen, die hun krantenartikel een ,duur' tintje trachten te geven. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uitdruk kingen te leren kennen, dan krijgen de ze kranten- en tijdschrift-artikelen wel degelijk inhoud en zo zou menige mid denstander tot de conclusie kunnen ko men, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons b.v. het begrip produktivi teit' eens nader beschouwen in verband met de middenstandsonderneming. Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktiviteit in de middenstand, dan bedoelt men. de ver houding tussen de hoeveelheid goede ren en diensten, die aan de consument worden verschaft en de hoeveelheid kosten, die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan in twee richtin gen toenemen: 1) ofwel door verlaging van de kosten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; 2) ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met ge lijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveel heid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen het zelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging leiden tot een prijsverlaging en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, het geen van invloed is op de rentabili teit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzet ten. Als de kostenverlaging niet tot uit drukking komt in een prijsverlaging, is de hoge" produktiviteit van directe in vloed op het rendement van de bedrij ven. De welvaart van de middenstander zal daardoor toenemen, althans tijdelijk. De middenstander dient n.l. wel te be denken, dat wanneer hij de voordelen, die produktiviteits ver hoging oplevert, niet ten goede laat komen aan zijn afne mers, zijn concurrentiekracht zal ver zwakken. Hij loopt dan de kans uitge schakeld te worden van het produktie- en distributieproces. Opvoering van de produktiviteit is noodzaak. Verhoging van de produktiviteit is 'n algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandig heden is opvoering van de produktivi teit ook in de middenstandsonderneming .bizonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren, nu er sprake is van een kopersmarkt' d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de on dernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en we een .verkopersmarkt' kenden, bete kent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moeten eigen ma ken hun kostencijfer kritisch te bekij ken en hun onkosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven hebben bovendien het nadeel, dat hun kosten over het algemeen veel hoger liggen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stijgen de kosten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, ter- DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN De leden van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hielden dezer dagen in 't Bonte Paard hun jaarvergadering onder voor zitsterschap van mevr. M. Reilink-Kers. Het bondhlied werd gezongen en daarna las mevr. J. Reilink-Reilink de notulen en het jaarvei slag. Hieruit bleek, dat het aantal leden weer is toegenomen. De penningmeesteresse bracht het fi nancieel jaarverslag uit, dat een batig saldo aanwees. De boeken en beschei den werden door de kascommissie, be staande uit mevr. Pessink en mevrouw Wechstapel, keurig in orde bevonden, waarna de presidente de beide functio narissen hartelijk dank bracht voor hun verslagen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mevr. J. Reilink-Reilink ge kozen mevr. Pessink. Eerstgenoemde was reglementair niet herkiesbaar. Na de pauze werden door de heer J. W. Witmer, het hoofd der school, een aantal films gedraaid, o.a. van Zeeland en Terschelling, waardoor de aanwezi gen een kijkje kregen op 't streekeigene in deze gebieden. Na afloop bedankte de presidente de afgetreden secretaresse, mevr. Reilink, voor het vele werk, dat zij voor de af- ling gedaan heeft gedurende haar be stuurslidmaatschap en de heer Witmer voor het vertonen van deze aardige filmpjes. Zij wenste allen wel thuis. wijl hij zijn prijzen volgens de scherpe, concurrentie niet of onvoldoende kan verhogen en dit met het oog op het alge meen belang ook niet gewenst is. Daar toe is hij alleen maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn onderneming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteitsbe vordering en boekt op dit terrein be langrijke successen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moe ten waken, hierbij niet achter te blijven. Hoe te handelen? Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag: ,hoe kan ik dat in mijn bedrijf berei ken?' Veel middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een hogere produktiviteit: doelmatiger werken, verbetering van werkmethoden, betere gereedschappen en machines, betere or ganisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren die men werkt, beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbe teringen zouden in het bedrijf kunnen worden verwezenlijkt, als men de moei te nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren, Om enige voorbeelden te noemen: Is de in richting van de winkel of werkplaats doelmatig? Hoeveel uren heeft het ver kopend personeel niels te doen? Ver schaft- de boekhouding voldoende in zicht in het bedrijf? Hoe groot is de om- zetsnelheid. Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indivi dueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De sterke ontwikkeling van de inkoopcombinaties en de groei van het vrijwillig filiaalbe drijf bewijzen, dat in samenwerking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans produktiviteitsonder- zoekingen gaande (bakkers, slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige be kendheid gegeven. Voor de middenstander iu het bizon der geldt, dat hij zich slechts kan hand haven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goederen en diensten ter beschikking te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn economische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander, ,let op U saeck'. Middenstanders, die nader op de hoog te wensen te worden gesteld van de me thoden die er bestaan om tot produkti- viteitsverhoging te komen, kunnen zich o.a. wenden tot de middenstandsconsu lent in hun provincie. De consulent wil, desgevraagd, gaarne op bijeenkomsten van onze middenstand over dit onderwerp het woord komen, voeren. Middenstandsconsulent voor Overijs sel is de heer W. Meijer, Van Karne- beekstraat 6, Zwolle, tel. K 05200-7876. Zaterdag 24 jan.: Tussenbal in café „De Waag". Maandag 26 jan.: Optreden van Jules de Korte op uitnodiging van de Herv. Jeugraad. Donderdagavond 29 jan., 8 uur: Verga dering Herv. Vrouvenvereniging in Irene. Zaterdag 31 jan.: Dansen in Hotel G. Müller. Zaterdag 31 jan., 7.30 uur: Voorstelling politieke lekencabaretgroep „De Mal lemolen" van de P.v.d.A. uit Hengelo in Amicitia. Zaterdag 31 jan., 8 uur: Gezellig Oranje bal in 'hotel G. Müller (zie adv.). Maandag 2 febr., 7.30 uur in „Irene": Vertoning van de zendingsfilm „De onvoltooide opdracht". Dinsdag 3 febr., 7.30 uur, in de school te Espelo: Vertoning van de zendings film „De onvoltooide opdracht". Woensdag 4 febr., 7.30 uur, in „Betha- nië" te Dijkerhoek: Vertoning van de zendingsfilm „De onvoltooide op dracht". Vrijdag 6 febr., 7.30 uur, komt mevr. G. A. Kluin-Lammertink met de 'kleedkof fer in de school in Espelo voor de afd. van de Plattelandsvrouwen. Ook be langstellenden zijn hartelijk welkom. Zaterdag 7 febr.: Uitvoering „H.M.V." in Amicitia. Maandag 9 febr.: Uitvoering „H.M.V." in Amicitia. Woensdag 25 febr., 7.30 uur: Openbare vergadering met gelegenheid tot debat van de A.R. Kiesvereniging, in café Maats. Spreker de heer J. Smallen- 'broek, lid van de 2e Kamer der Sta- ten-Generaal. Vrijdag 6 maart, 7,30 uur: Openbare vergadering van de C.H. Kiesvereni ging in Irene. Spreker de Lt.-gen. b.d. M. R. H. Calmeijer, met: „Waar het bij de verkiezingen om gaat". Geboren: Frederika, dv A. G. van den Noort en A. Schippers, Holterbroek 15. Jantien Alice, dv G. J. Klein Hors man en J. Haverslag, Neerdorp 70. Martha Francina Maria, dv B. Russ en J. S. Bos, Holterberg 17. Gerrit Jan, zv J. Stam en J. Snellink, Look 52. Ondertrouwd: A. Baltes, 27 jr. en H. Paalman 22 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: W. van Heel en gezin van Deventer naar Look 40. Vertrokken: D. Harting van Beuse- berg 37 naar Markelo. H. J. Wansink en gezin van Beuseberg 102 naar Laren (Gld.). A. Snel en gezin van Look 40 naar Zwijndrecht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een paar grijze glacé-hand schoenen; een herenportemonnaie m. in houd; 2 zinken matjes met papier fles sen. Verloren: bruine glacé-handschoen; 'n leesboekje no. 48; bruine bivakmuts; 'n zakje met gereedschap. Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten. Dorps straat 22. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur (Bed. H. Doop en Voorb. H. Av.) Ds. Addink. Collecte voor Inwendige Zending. 7.30 uur Jeugddienst. Voorg. Wika Lans van Hardenberg. Collecte voor jeugd diensten. Dijkerhoek. 10 uur (Voorb. H. Av.) Ds. Israël. Collecte voor Inwendige Zending. Gereï. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Theologische Hogeschool te Kampen. CATECHISATIE De catechisatie van dinsdag a.s. is voor een week verschoven naar woensdag, dezelfde tijd, in gebouw Irene'. SCHOOLJONGEN BRAK ARM Tijdens de gymnastieklessen van de 6e klas der o.l. Dorpsschool in de ge meentelijke turnhal aan de Tuinstraat heeft de 12-jarige Wim Helsdingen don derdagmiddag bij een onschuldige oefe ning hij moest een sprong maken van 60 cm hoogte, maar kwam daarbij wat ongelukkig terecht zijn linkerarm ge broken. De school-EHBO kwam direct in actie en door mej. H. W. de Vrieze en de heer W. J. Runneboom werden toen in af wachting van dokter Rietdijk de nodige voorzorgen genomen. Deze liet de jeug dige patiënt naar een ziekenhuis in De venter overbrengen, waar de arm werd gezet, zodat hij nog dezelfde avond naar zijn woning kon terugkeren.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1