RAKETTEN émméö *$m l /jQn Nieuwe Chr. Kleuterschool Bij onze voorouders op de thee bieden ook mogelijkheden voor wereldverbindingen „M- Volkshogeschool Diependaai Ie Markelo Bedrijfslaboratorium ontvangt 100.000ste gewasmonsier Pestvogels in Rijssen s Combineren ft. •^éï'ïï'.- Door de welwillende medewerking van de heer Hovenberg te Meppel, die de school ontwierp, zijn wij in staat onze le zers enigszins een beeld te geven van de prachtige school welke door de fa. Vuk- kink wordt gebouwd aan de Schoolstraat. Zoals uit bovenstaande tekening blijkt wordt het een fraai gebouw met 2 loka len. Elk lokaal heeft een speciaal kleu terhoekje, met een leuk aanrecht en voor elk lokaal is er een aparte toiletgroep. Verder is er nog een kamer voor het hoofd, een ruimte voor het opbergen van de leermiddelen en een garderobe. Er komt 'n ruime speelplaats, 'n zand bak en 'n miniatuurspeeltuintje, waar in de kleuters zich over enkele maanden naar hartelust zullen vermaken. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zal de nieuwe school eind mei begin, juni in gebruik worden genomen. Het namiddag-thee-uurtje van onze voorouders uit de 17e eeuw was een ge zellige, doch vrij kostbare tijdspassering. Om te beginnen mochten alle gasten haar lVOORUCHTINCSBUhU'.i 'van den voedingsraad GEBRUIK WAT MINDER VET Hoe langer hoe meer komt men in me dische kringen tot de overtuiging, dat een vetrijke voeding voor de mens ver keerd is. Het is vrijwel zeker, dat een hoog vetgebruik het ontstaan van be paalde ziekten, zoals galblaasafwijkin gen en aderverkalking, in de hand werkt. In landen, waar betrekkelijk weinig vetten worden gebruikt, komen deze ziekten in veel mindere mate voor dan bijvoorbeeld in West-Europa en N. Amerika. Het kan heel lang duren voor men iets van deze ongunstige werking van vetten merkt. Gewoonlijk worden de genoemde afwijkingen pas in de ouderdomsjaren lastig. Toch is het goed, zelfs nodig, om de gevaren ervan al eerder onder ogen te zien. Zo is het van groot belang te zorgen, dat het lichaamsgewicht niet boven het normale uitkomt. Vooral bij een hoog lichaamsgewicht zal een vette voeding namelijk schadelijk kunnen zijn. Wanneer men bij het ouder worden bijv. minder lichaamsbeweging neemt, minder zwaar werk verricht of een meer zittend leven gaat leiden, is het nodig de voeding aan deze veranderde omstandig heden aan te passen en minder vetten, zetmeelkost en zoetigheid te nemen. In ons land wordt veel vet gebruikt, uit gezondheidsoogpunt kunnen wij zeg gen: ontstellend veel. En het gebruik werd tot 1957 ieder jaar hoger I Het be droeg de laatste jaren ongeveer 28 kg per persoon per jaar, dat is dus iets meer dan een pond per hoofd per week. Hieronder vallen margarine, boter, slachtvetten, inbegrepen de hoeveelhe den ervan, verwerkt in gebak, slasauzen enz. Het is zeer gewenst, dat wij in de huis houding die ,ongeveer 2 pakjes' per per soon in de week verminderen tot ,ruim 1 pakje' per persoon. Dit betekent niet, dat U van nu af aan margarine of boter op het brood moet schrapen en vetarm' moet eten. Zomin als het nodig is alle jus weg te laten en alle groente zó uit het water op te dissen. Per slot zijn wij niet allemaal dieetpatiënten en een zekere hoeveelheid vetten hebben wij nodig om de maaltijden smakelijk te maken en om bepaalde vitamines, die in .boter en mar garine voorkomen, te kunnen opnemen. Iets over de vetsoorten. Er zijn diverse theorieën over de wer king van bepaalde vetten. Sommige des kundigen achten plantaardige vetten en vooral oliën gunstiger dan dierlijke. An deren menen, dat de scheiding plant- aardig-dierlijk van minder belang is en dat het om andere verschillen gaat. Wij kunnen U hierover dus nog geen uit sluitsel geven. Een beperking van het totaal vetgebruik kan in ieder geval geen kwaad en is alleen maar aan te be velen. Besmeer Uw brood niet te dik. Zorg er dus voor, dat de margarine of bo ter op kamertemperatuur is. ★j Laat uit pap en' pudding gerust de margarine weg. U kunt best eens een stukje doorre gen vlees nemen, maar houd er dan rekening mee, dat U voor het bakken of braden met weinig vet kunt vol staan. Gebruik in de groente minder marga rine; roer deze op het laatste door. U proeft er dan trouwens het meest van. Bij gebakken aardappelen en aard- appelpuree kan jus best worden ge mist. Maak de jus minder vet of gebruik minder jus over de aardappelen. (Het hindert niet als U beide doet). eigen thee-soort kiezen, maar uit beleefd- koos men meestal de thee, die de gast vrouw dronk. Tijdens het uitschenken van de thee werd de geur ervan uitbundig geprezen en deze „opgeuringen" behoorden in die tijd tot de gebruikelijke plichtplegingen. De thee (met suiker) werd niet uit'kop jes, maar uit bakjes of schoteltjes gedron ken, waarbij droge confituren werden ge serveerd. In minder goede huize gaf men in plaats van die kostbare, Franse confi turen, theekoek, theelettertjes ofwel stuk jes marsepein. Later serveerde men ook ulevellen en hopjes. Na royaal gegeten en thee gedronken te hebben, kwam de brandewijnkom met rozijnen op tafel, het zogenaamde afzak kertje. Ook hiervan bediende men zich rijkelijk, zodat de vrouwtjes vrolijk wer den en begonnen te klinken en te roken. Zowel vrouwen als mannen rookten een pijp en niet alleen de vrouwen uit de mindere kringen, maar ook de „deftig- sten". Vanzelfsprekend leidde deze uitgebrei de „theetafel" tot allerlei excessen, waar door het gebruik in een kwade reuk kwam te staan en langzamerhand werd afgeschaft. Eerst nadat in Engeland de five-o'clock in zwang was gekomen, werd ook in Nederland het thee-uurtje in ere hersteld tot op de huidige dag toe, maar van thee-orgieën is thans toch geen sprake meer. IN HET STAMBOEK Door de Inspecteur van het NRS wer den de volgende koeien ingeschreven: Neeltje bc+ 76 pt., eig. W. Veltkamp; Marie 1 b87 pt. eig. Joh. ten Dam; Marie bc-f 76 pt. eig. dezelfde; Martha 5 b77 pt. eig. H. W. v. Schooten; Dika b 79 pt. eig. A. v. d. Brink; Lina 6 b77 eig. dezelfde; Tonny 3 bc+ 76 pt. eig. G. Paalman; Alida 14 b 79 pt. eig. W. J. ten Den. In het keurstamboek zijn ingeschreven; Coba 16 b 79 pt. eig. H. Beldman; Coba 17 b 79 pt. eig. dezelfde. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: Rubber overschoen, Br. gla cé handschoen, gele sjaal. Verloren: Motorhandschoen; gele vin ger handschoen, rode glaeé's, twee vul pennen, klompschoenen, grolse want, por- temonnaie met inhoud. Inlichtingen dagelijks op het Groepsbu- reau der Rijkspolitie te Holten, Dorps straat 22. MEJ. ROTTINK -SPRAK VOOR DE CHR. PLATTELANDSVROUWEN De leden van de Chr. Plattelandsvrou- wenvereniging kwamen donderdagavond van de vorige week in vergadering bij een onder presidium van mevrouw J. Rietberg-van' Lindenberg, die deze bij eenkomst opende met gebed na het ge zamenlijk zingen van Psalm 97 vers 1. Daarna werd gelezen Matth. 7 vers 7-12. Nadat door de secretaresse, mevr. J. Wiggers-Aanstoot, de notulen van de vo rige vergadering waren gelezen, heetie de presidente de leden welkom en in 't bizonder werd welkom geheten de spreekster voor deze avond, mej. Rot- tink, die een lezing hield over: Tafel dekken en dienen', met passende film. Mej. Rottink vertelde en demonstreer de op zeer geestige wijze de maaltijden voor ontbijt, diner en souper. In het bi zonder wekte de spreekster de ouders op om toch vooral de kinderen goede vormen en manieren te leren en wel in het bizonder tegenover buitenlanders. Enkele huishoudelijke wenken gaf spreekster, w.o. deze: Mochten er per ongeluk vlekken gekomen zijn, onver schillig in welke soort van stof, dan kan men deze altijd verwijderen door ,vlek- kenpasta K2r' zonder dat er kringen van komen. Ook vertelde spreekster, dat de mode voor deze zomer voor japonnen uitslui tend uit bloemmotief bestaat, zowel kleine als grote bloemen. Er weerden naar aanleiding van deze causerie tal van vragen gesteld, die door spreekster tot voldoening werden beantwoord. Nadat mevr. Rietberg mej. Rottink had dank gezegd voor haar lezing en het vertonen van de film, werd deze leer zame en goed geslaagde avond door mej. A. Stam met dankgebed gesloten, nadat gezongen was: ,Neem mijn leven, laat het Heer'. Rectificatie. NIET DE MELK-, MAAR DE MEELHANDELAREN In ons nummer van vorige week werd vermeld, dat de bezoekers van de akker en weidebouwdag een gratis broodmaal tijd zou worden aangeboden door de melkhandelaren. Dit is niet juist. Het zijn niet de melkhandelaren, maar de meelhandelaren, die als gastheren zul len fungeren. FORUM AKKER- EN WEIDE- BOUWDAG Het forum, dat dinsdag 20 jan. a.s. ter gelegenheid van de Akker- en Weide- bouwdag in Amicitia zitting zal nemen is samengesteld uit de heren: Dr. J. Gras huis, Directeur van „De Schothorst''; P. Oosterveld, prov. voedselcommissaris; R. Post, directeur prov. gezondheidsdienst voor dieren in Overijssel; J. G. E. Rut gers, hoofd van het ambtsgebied van de Ned. Heide Mij.; G. J. W. Beestman, hoofdassistent van de Rijkpluimvaeconsu. lent; C. Broersma, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid"; E. Habers, hoofdassistent voor bedrijfseconomische aangelegenheden en J. H. Veneklaas Slots, praktiserend boer. De aandacht wordt er nog op -gevestigd, dat deze dag precies om 10 uur moet be ginnen, opdat men 's middags op tijd kan eindigen. Een Holtens halfuurtje is er dus niet bij. Op de maandag j.L te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 313 stuks vee, runderen 58, varkens 260. Prijzen: vette koeien: f2,60 tot f3,20 per kg slachtgewicht; 250 biggen v. f 55,- tot f 68,- per stuk; 10 zeugen van f 275,- tot f 350,- per stuk. Overzicht handel: Gebruiksvee: handel traag, prijzen on veranderd. Biggen: handel traag. Zeugen: handel traag. In verband met de weersomstandighe den was er geen grote aanvoer. Hieronder volgt een overzicht van de algemene kursussen, die tot en met augustus op de Volkshogeschool Diepen daai zullen worden gehouden. In deze periode zullen 2 algemene vrou- wemkursussen en 6 algemene mannen- kursussen Voor deelneming door perso neelsleden uit bedrijven openstaan. Ne derlanders uit zeer verschillende beroe pen en bevolkingsgroepen zullen aan deze kursussen kunnen deelnemen. Be halve een aantal sociale, ekonomisehe en kulturele onderwerpen zullen ook vraag stukken, die direkt met de arbeid in het bedrijf in verband staan, aan de orde komen. Is het nog nodig iets te zeggen over de betekenis, die het vormingswerk in het algemeen en de funktie die de volks hogeschool in het bijzonder kan hebben Algemene vrouwenkursussen 31 maart tot 11 april„Geloven in het misschien 1 tot 13 juni: „Ik ben van nu, ik besta niet van dromen". Algemene mannenkursussen: 9 tot 21 febr.: „Om vrij te leven". 9 tot 21 maart: „Bouwen met toets stenen". 13 tot 25 april: „Wat 'hebben wij nog in te brengen?" 19 tot 30 mei: „U ik wij". 22 juni tot 4 juli: „Leven gaat ten koste van Algemene kursus voor mannen van 18 tot 30 jaar: 10 tot 22 augustus: „Je moet maar mens zijn". Het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzo ek, een instituut van de georganiseerde landbouw, ontving op 10 januari het honderdduizendste gewas monster uit de praktijk. Het was een hooimonster, afkomstig van het bedrijf van de landbouwer J. H. Bonthuis, Kloosterweg 6, Almelo. Het hing reeds in de lucht dat in dit seizoen deze mijlpaal nog kon worden be reikt. De laatste jaren stroomden de ge wasmonsters in steeds groter getale het laboratorium'te Oosterbeek binnen. Dat dit aantal zo snel is bereikt is een ge volg van het feit, dat de Nederlandse boer de veevoeding op een geheel andere, een meer economische en doelmatige leest gaat schoeien. Een meer economische voeding, zal de kostprijs van de melk zeker drukken. Dit is beslist nodig, want de positie van de zuivelmarkt is de laatste jaren niet zo erg rooskleurig. Het opzetten van veevoederkernen, waarbij de voeding van het vee volgens voederrantsoenen geschiedt, neemt hand over hand toe. In de enkele jaren van hun bestaan hebben deze kernen reeds vele goede vruchten afgeworpen. Krachtige, jonge loot. Het gewasonderzoek werd in 1952 door 'het Bedrijfslaboratorium ter hand genomen. Voordien vond het onderzoek plaats door het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek (C.I.L.O.) te Wageningen. Het onderzoek kon niet langer te Wageningen plaats vinden, om dat daardoor het baanbrekend onderzoek nauwelijks meer kon plaats vinden. Dat 'het onderzoek overgedragen werd aan het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek behoeft geen verwon dering te scheppen, omdat deze Stichting, opgericht door de centrale landbouw organisaties en de Nederlandse Heide Maatschappij, in 1927 het grondonder zoek voor de praktijk overnam van het toenmalige Ladbouwproefstation (nu In stituut voor Bodemvruchtbaarheid) te Groningen. In 1956 werd het aaltjesonderzoek voor de praktijk overgenomen van de Ptantenziektenkundige Dienst te Wage ningen. Sinds 1958 wordt ook stalmest- en gieronderzoek voor de praktijk ver richt. Steeds zien we hier dezelfde lijn. Het onderzoek dat begint op een Landbouw proefstation wordt als het perspectieven opent voor de praktijk overgedragen aan een laboratorium van en voor de practi- sche boer en tuinder, namelijk de „Stich ting tot Exploitatie van het Bedrijfsla boratorium voor Grond- en Gewasonder zoek", een instelling ten algemenen nutte met de laboratoria te Oosterbeek, Gro ningen, Geldrop en Goes. Op deze wijze kunnen de Nederlandse boer en tuinder op snelle wijze profiteren van de weten schap. NIEUWE RIJSSENSE REVUE VAN START Door de personeelsvereniging Ter Horst en Co. te Rijssen wordt dit jaar voor de elfde keer een revue voor het voetlicht gebracht. Aan de decors, de costumering en de begeleiding is weer alle aandacht be steed, zodat kan worden verwacht, dat deze revue weer een groot succes zal worden. Vorig jaar werden liefst 13 voorstellingen gegeven, waaruit blijkt, dat niet alleen Rijssenaren, maar ook veel belangstellenden uit omliggende plaatsen deze revue bezoeken. De titel, die men aan deze nieuwe re vue heeft gegeven, zal velen onbegrijpe lijk voorkomen. Ze bestaat slechts uit één woord: ,Non'. Het Rijssense vraag woord: Nou? In het ene woord ligt de vraag opgesloten: Wat zeg je ervan. Dé gala-voorstelling zal plaats vin den op donderdag 22 januari. Vanaf he den zijn kaarten verkrijgbaar aan het Parkgebouw. De volgende uitvoeringen worden telkens gegeven op dinsdag en donderdag. Reeds enige dagen houdt zich in de nabijheid van de Rijssense ambachts school aan de Dokter Stokkersstraat 'n zeldzame „kolonie" pestvogels op. De vogels doen zich te goed aan de bessen van de struiken in de plantsoenaanleg van de Dokter Stokkersstraat en op het terrein van die ambachtsschool. De bijzonder fraai gevormde vogels komen lang niet iedere winter in Twente voor. Waarschijnlijk hebben de vogels zich la ten „afzakken" in venband met de hevige kou in het Noorden van Europa. Van zelfsprekend dat vele Rijssense vogel liefhebbers de prachtige vogels reeds hebben bewonderd. De pestvogels zijn ongeveer 18 cm. groot. Het verenpak is op de bovenzijde grijsachtig-roodbruin, terwijl de stuit grijzer is. Wat vooral op valt aan de vogel is de grote roze-bruine kuif en de zwarte kee'lvlek. Het „voor hoofd" is kastanjebruin en tussen teu gel en keel loopt een witte streep. De vleugels zijn donker met wit en geel, en op de kleine slagpennen bevinden zich rode lakplaatjes. De vogels zijn in het geheel niet schuw. Men kan ze zelfs op zere geringe afstand benaderen. De Vlucht heeft veel weg van die van een spreeuw. Het geluid dat ze laten horen is een zacht trillend „sirr". Het broed gebied van deze prachtige vogels is Mid den en Noord-Scandinavië, Midden- en Noord-Finland, Noord-Rusland en Noord- Siberië, VEILIG VERKEER. Ook achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telken9 weer! In de Verenigde Staten zullen binnen kort 130 Atlas-raketten gereed staan om te worden afgeschoten op eventuele vij andige doelen. Dat is een van de gevol gen van de reeks geslaagde proefnemin gen met dit type geleide projectiel. Het afschrikwekkendste gevolg. Maar niet alleen op het weerzinwekkende, helaas noodzakelijke, oorlogsterrein liggen de mogelijkheden van de machtige kolos van 24 meter hoog, die wordt voortge dreven door een vijftal motoren, die ge zamenlijk een stuwkracht van 180.000 kg leveren. De Atlas, die op het ogenblik rond de aarde cirkelt, heeft aangetoond, dat het mogelijk is om naar en vanuit de ruim te goed verstaanbare boodschappen door te zenden. We doelen hierbij nog een maal op de eenvoudige Kerstboodschap van president Eisenhower, die krakend door de luidsprekers van de Amerikaan se legerstations heeft geklonken, uitge zonden door het kleine zendertje van de eerste radio-satelliet. Hier ligt een van de mooiste en nuttig ste taken van de toekomstige satellieten en men spreekt dan ook al van een nieuw tijdperk, dat voor de communica tiemiddelen is aangebroken. Want niet alleen bij de overbrenging van woorden, ook bij de relayering van televisiebeel den kan de aardsatelliet bizonder goe de diensten verlenen. Het is al sinds lang een wensdroom van velen, dat in Amerika uitgezonden programma's in Europa kunnen worden ontvangen. Men had hiervoor o.a. een plan opgesteld, dat er op neerkwam dat van Amerika, via de Noordpool naar Scandinavië, een keten van relais-sta- tions moet worden gebouwd, die pro gramma's kunnen doorzenden. Het pro ject zou echter, door de moeilijke werk omstandigheden in de barre poolstre ken, dermate hoge kosten met zich mee brengen, ual een verwezenlijking wel erg onwaarschijnlijk is. Een ander ont werp spreekt van de mogelijkheid een op grote hoogte kruisend vliegtuig als doorzendstation te laten dienen. Nu is door de lancering van de sa tellieten een nieuwe mogelijkheid geschapen. Een mogelijkheid, die alle vorige plannen ver in de schaduw stelt. In 1960 hoopt men in de Verenigde Sta ten zover gevorderd te zijn, dat men in staat is een grote satelliet te lanceren, die een omloopsnelheid heeft, die zo ge regeld is, dat zij precies de rotatie van de aarde volgt. Zij zal dan stationnair boven een bepaalde plek van de aarde blijven -hangen'. Indien men eenmaal zover is, zal het weinig moeite kosten een televisie-doorzend-apparatuur in te bouwen en voor die ,plek' de plaats te kiezen, die hel meest gunstig uitkomt voor een verbinding tussen Amerika en Europa. Een ander satelliet-programma, dat misschien eerder is te verwezenlijken, behoudt een nauwkeurige gelijkenis met het Atlas-program, waarin boven de ba ses uitgezonden woorden, via de band recorder, boven een ander deel van de wereld werden uitgezonden. Inplaats van woorden moet de Atlas dan beelden ver voeren'. De Atlas en haar opvolgers zullen zor gen voor een wereldverbindingsnet, waarover de stoutste denkers tot' voor kort nog niet hebben durven dromen. Misschien zullen wij over een tijdje hier in Nederland rechtstreeks getuigen kun nen zijn van een lancering, die plaats heeft op Cape Canaveral of de nieuwe basis nabij Californië en zullen de Ame rikanen op hun beurt kunnen genieten van een in Europa uitgevoerde opera.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2