Zondagsschool kerstfeesten Melkaanvoer „De Vrijheid" weer gestegen VOOR DE BOER Veemarkt Rijssen Op de Eerste Kerstdag heeft de zon dagsschool te Holten tweemaal Kerst feest gevierd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. .Gemeente. De leerlingen der vier lagere klassen zaten om twee uur kant en klaar en die van de vier hogere om half vijf. Samen zaten er ruim 400 leerlingen van de zondagsschool. De heer B. H. Brouwer, aan wie de kerke- raad destijds de leiding heeft toever trouwd, leidde beide Kerstfeesten. Dooi de drie deuren kwamen de klassen bin nen en bezetten de gereserveerde plaatsen. Ouders en belangstellenden hadden tevoren reeds een zitplaats we ten te veroveren, doordat het kerkge bouw een half uur voor de aanvang ge opend was. Tijdens de eerste Kerstfeest viering was de kerk vrijwel geheel be ziet, uitgezonderd de galerij en de orgel zolder. Maar om half vijf was alles af geladen vol en naar later verteld werd, gingen velen teleurgesteld terug, daar er geen plaatsje meer te vinden bleek. Bij de aanvang der samenkomsten bedankte de heer Brouwer allen, die hadden mee gewerkt om deze Kerstfeesten mogelijk te maken. In het bizonder noemde hij de 26 collectanten, die de lijstcollecte heb ben verzorgd. De aanwezigen konden de liederen meezingen, doordat er ge zorgd was voor resp. 800 en 1000 liede- renbladen voor de beide samenkomsten. Een groepje kinderen maakte muziek met blokfluiten, accordeons, viool, trian gel en harmonium, waarbij een 10-tal leerlingen zong. Ook zong het personeel een paar liederen met harmoniumbege leiding. De kinderen kregen allen bij het ver laten van het kerkgebouw in de consis toriekamer een zakje met de traditionele halve Deventer Koek, een sinaasappel en een rol snoep. De vijf lagere klassen kregen bovendien een leesboekje. De kleintjes kregen als toegift een Kerst diorama. De zesde klas ontving een no tenbundel ,Wie zingt mee?' De zevende klas kreeg de vertelbijbel ,De weg naar het Licht' door mevr. Van Renes-Boi- dingh, terwijl de afscheidsklas een luxe psalm- en gezangenbundel in de kerk had ontvangen. De opbrengst der collecten. Dat velen het zondagsschoolwerk en het Kerstfeest een goed hart toedragen, bleek ook dit jaar weer uit de totale op brengst van de lijstencolleete voor het Kerstfeest, die rond f 1450,- bedroeg. Tij dens het Kerstfeest zelf werd er f 114,65 in de collectezakjes gedaan. Daar dc Ned. Zondagsschoolvereniging zich lan delijk inspant om een zuigelingenkliióek te doen verrijzen te El Hoedda in de Soe dan, deed de heer Brouwer nogmaals ?n beroep op de aanwezigen om voor dit mooie doel te offeren bij het verlaten van het kerkgebouw. Men bleek nog eens f 103,40 te hebben gegeven. Hulde! De kleintjes deden het leuk. De Kerstgeschiedenis uit Lucas 2 werd op vlotte wijze verteld door mevr. H. Maats-Kevelam. Deze had de vertel ling af weten te wisselen door een 7-tal kinderen in te schakelen. Met onbevan genheid en heldere stemmetjes reciteer den de kleintjes hun stukje. Ook had den ze zich een beetje verkleed, wat ze prachtig vonden. Anton Reilink was Jo zef, Wiilemien Tulier was Maria, Manda Bronsvoort was de engel, Minie Meijer- man was de inleidster en Henk Konij nenberg met Jan Meuleman waren her dertjes. Mejuffrouw Jo Roelofs vertelde op boeiende wijze over Kootjes eerste Kerstfeest. Vol overgave zongen de kleintjes de Kerstliederen. Het was een aparte belevenis voor hen om onder be geleiding van kerkorgel ton en en met veel lichtjes aan in de kerk zo samen te zijn met ouders, vriendjes, buren e.a. Niet licht zullen ze het Kerstfeest ver geten. Om de wereld te behouden Om half vijf precies kon het tweede Kerstfeest beginnen. De organist, de heer A. Koopman, wist voortreffelijk de zang van de overvolle kerk te begelei den. Na zang en gebed las de heer Brou wer Joh. 3:17: ,Want God heeft Zijn Zoon niet in de wereld gezonden, opdat Hij de wereld veroordele, maar opdat de wereld door Hem behouden worde.' Als wij in een stampvolle bus of trein komen, staat meestal niemand een plaats aan ons af, aldus de zondagsschoolleider. Aan Jozef en Maria gaf men in Bethle hem ook geen plaats in herberg of huis. En God greep niet in. Hij liet dit stil zo. Voor Jezus was slechts plaats in een stal. God greep weer niet in. De kinder moord van Bethlehem kwam. Voor Zijn Kind Jezus greep God nü wel in. Jezus kwam met Jozef en Maria veilig in Egyp te aan. Zo is het ook met ons, jongens en meisjes, aldus de spreker. De moeilijk heden worden niet altijd voor ons weg genomen. We begrijpen niet waarom God zo handelt, maar we mogen ervan overtuigd zijn, dat Hij Zijn plan met ons volvoert en ons door stormen en geva ren thuis wil brengen. Christus moest door Gethsémané naar Golgotha. Daar sprak Hij: ,Het is volbracht'. Het leed is er. Wij krijgen er mee te maken, maar onze Koning overwon. Onze Heiland leeft en zal weer tot ons komen naar Zijn belofte. De Christenen hebben een grote taak. Wij moeten iets doen, ook voor on ze naaste, voor de grote wereld. Jezus kwam om de wereld te behouden. Deze gedachte, deze zekerheid uit Joh. 3 17 heeft voorgezeten bij de samenstelling van het programma van het tweede Kerstfeest. De aanwezigen werden be paald bij de nood in Afrika, in India en in China. Na een korte inleiding ver telde een groep knderen een episode uit een gebeuren, dat zich afspeelde in een ander wereldddeel. De meisjes en jon gens stonden vrijmoedig en vlot voor de microfoon te vertellen, alle 28! De heer H. Verveda las het Kerstevangelie: Lu cas 2. De stern uit Helleiuloorn. Een paar leden van het zondagsschool- personeel vroegen destijds de directrice van het Volkssanatorium te Hellendoorn verlof om met de bandrecorder te mo gen komen, buiten het gewone bezoek uur. Mej. D. Voordes zou dan een ver telling uitspreken, die op de Eerste Kerstdag in het kerkgebouw zou worden weergegeven. De directrice vond de idee zeer sympathiek en zei haar volle medewerking toe. Zo kon men tijdens het Kerstfeest de bekendste stem van ,Dineke' aan honderden tegelijk laten horen, elf minuten lang. Door de ge luidsversterker klonk het wel ietwat on natuurlijk voor wie haar kent, maar het verhaal was zeer goed te volgen. De aan wezige kinderen zongen hierop: ,Als ik maar weet, dat hier mijn weg door U, Heeij, wordt bereid'. Zaterdagmorgen jongstleden stond de directrice van bo vengenoemd sanatorium toe, dat 's avonds op de zaal, waarop de zondags schoolleidster verblijft, de bandrecorder het Kerstfeest te Holten weer liet ho ren. Ook de heer Nekkers mocht hier voor gehaald worden. Het was een ver rassing voor hem! De aanwezige zusters waren zeer welwillend. Voor de afge vaardigden van de zondagsschool uit Holten werd zelfs nog koffie geschor ken. Toen na afloop ondeugend stillet^ een gesprek op de zaal op de band verd opgenomen en teruggedraaid, wa> het gelach van de dames niet van de lucht! In het sanatorium had men in de ka mers en op de gangen veel verk ge maakt van een smaakvolle Kerstversie ring. Dominé Israël spreek». Nadat de heer Brouwer enige woorden tot de scheidende zoncBgsschoolklas had gericht, verzocht hij san Ds. J. H. Israël de leiding van het eerdere deel van de avond over te willen nemen. Deze deed dit gaarne en begon de jeugd te boeien met het verhaal van de graalridder, die op een van zift1 verre reizen te paard, bepakt en gezakt, boordevol met plan nen een arme bedelaar ontmoette. Hij zag deze arme stumperd nauwelijks en gunde zich geen tijd hem aan te spre ken. De graalridder zat vol met idealen! Later, als hij berooid en platzak terug keert, ontmoet hij weer dezelfde bede laar, stapt af, spreekt met hem en ze worden vrienden! Ik vertel dit aan jullie, aldus de predikant, omdat jullie ook vol met plannen zitten. De ééri wil studeren, de ander wil gauw geld ver dienen, een derde wil weer wat anders. Dat is alleen maar goed, doch ik hoop van harte, aldus spr., dat er ook nog iets anders binnen in je is! Herinner je wat je van de zondagsschoolleiders gehoord hebt, de Naam: Jezus Christus'. Dat jullie ouders je zullen helpen die Naam niet te vergeten. Komt eens in de kerk, of kom eens op zondagmorgen in Irene'. Zie uit naar die Ene, die naar jou uit ziet en je tot een blij mens kan maken! Ds. Israël reikte de luxe psalm- en ge zangenbundels persoonlijk aan de schei dende leerlingen uit, die nog gezamen lijk zongen Gezang 232:1: ,Neem Heer mijn beide handen'. Na gebed en samenzang vertrokken de aanwezigen, uitgezonderd de zon dagsschoolleerlingen. Deze zongen nog tot het kerkgebouw ontruimd was. JAARVERGADERING C.J.V. (DORP) Vorige week zaterdag hield de CJV haar jaarlijkse ledenvergadering. Bij verhindering van de voorzitter opende K. van Bruggen de vergadering. De Bij belbespreking handelde over 1 Joh. 3 vs. 16. Inleider was H. J. Stegeman. Er volg de een levendige discussie. De pauze was echt gezellig. Er werd op koffie met koek en sigaretten getrakteerd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Wesseldijk, was weer prima verzorgd. Minder aangenaam was het verlies van 7 leden. Het ledental be draagt thans 27. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. A. Elbersen bracht een batig sakk> van f 315,22. De financiële actie van de oud leden tijdens de jubileumfeesten van mei j.l. is hieraan niet vreemd. Een 2-tal voordrachten van J. Markvoort en J. A. Elbersen bracht veel vrolijkheid. De af tredende bestuursleden werden herko zen, t.w. A. Westerik, voorzitter; H. Paalman, 2e voorzitter en B. Klein Ovink, 2e penningmeester. Als nieuw bestuurslid werd gekozen E. Aaltink J.zn. Kees van Bruggen bracht de voor zitter dank voor het vele werk, dat hij voor deze JV doet en sprak de hoop uit, dat hij nog dezelfde vitaliteit mag op brengen als voorheen. Hierna werd de vergadering gesloten door samen het ,Onze Vader' te bidden. OUDEJAARSSAMEXKOMST HERV. VROUWEN DIJKERHOEK Evenals vorig jaar hield de Hervorm de vrouwengroep Dijkerhoek in het ge bouw ,Bethanië' maandag een oudejaars middag voor oudere dames, belangstel lenden en haar leden. Deze middag stond onder leiding van de presidente mevr. W. Israël-Hol'meijer, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette. Hierna werd een Schriftgedeelte en een overdenking gelezen en werd geza menlijk gezongen. In de pauze werden de dames getrac- teerd op thee of koffie met oliebollen en koek. Aan de hand van een filmstrip vertel de mevr. Israël vervolgens het verhaal van de vierde wijze. Na samenzang van Gezang 300a werd deze bizonder mooie en gezellige mid dag door de presidente met gebed ge sloten. KERSTFEEfTVIERING PLATTELANDSVROUWEN. Maandag 22 deeei'ber hield de afde ling Holten van de led. Bond van Plat telandsvrouwen in .en gezellig versierd Amicitia haar ikersHering onder leiding van haar presidente mevr. J. W. Nagel- hout-Klijzing. De a~ond was druk be zocht door leden en genodigden. In een kort welkónstwoord zei de }*e~ sidente, dat men gjneigd is zich j- 3 vragen of het nog dn heeft in ee* tijd, waarin nog millioeaèn mensen Jonger lijden en met de dreiging 'an een atoombom oboven het hoofd, kerstfeest te vieren. Maar als we dar bedenken, dat Christus voor ons is geuren en zijn licht viel in de duisternX dan weten we dat het licht het aj4d zal wilinen van de duisternis. Samen zong men »Hoe zal ik U ontvangen". Met enkele eenv^dige en gevoelvolle woorden herdaölbmevr- Nagelhout het heengaan van ;ioeder Holterman, die vanaf de oprihting lid van de bond is geweest. Het kersevan=eRe werd gelezen door mevr S. mnema, er werd nog eens sa men ge011»en en nadat de presidente een m0* kerstverhaal had voorgelezen was 1 eerste deel van de avond voorbij. de pauze werd door een 5-tal leden ePi kerststukje opgevoerd getiteld ,.Het ïioernenvrouwtje". Het bloemenvrouwtje hoort bij haar stalletje gezeten van de ruzie en onverdraagzaamheid van twee zusters, die zij als klein meisje heeft ge kend en waarvan nu een kind de dupe dreigt te worden. Zij gaat dan met een kerstboompje in haar arm naar binnen en praat met een van de zusters. Daar door weet zij de vrede en de liefde weer in het huisgezin terug te brengen. De speelsters kweten zich voortreffe lijk van hun taak. De stilte en spanning tijdens het spel en het spontane applaus aan het slot bewees wel hoe zeer het gehodene in de smaak viel. De avond werd besloten met het zin gen van het internationale bondslied „Blijf ibij mij, Heer". AGRARISCHE JONGEREN GAVEN GOEDE TONEELVOORSTELLING De vereniging ,Jong Holten' en de Plattelandsmeisjes, afdelingen van de PJGO, gaven zaterdagavond in Amicitia' hun jaarlijkse ontspanningsavond met de opvoering van het toneelspel: Misdaad wordt goed betaald' door een toneelclub uit hun midden. Het werd een geslaagde avond met 'n volle zaal, welke, na een kleine verlo ting, besloten werd met een gezellig bal. De tweede voorzitter van ,Jong Hol ten', de heer J. Veneklaas, opende de bij eenkomst met een kort welkomstwoord, in het bizonder tot de afgevaardigden van de verschillende verenigingen en landbouworganisaties, dc adviserende leden met bun dames en ook dc jury, die het toneelspel moest beoordelen in ver band met de deelname aan een toneel wedstrijd. Op zijn verzoek zongen de aanwezigen staande het bondslied van de B00, tlians PJGO. Onder regie van de heer A. J. Snijders werd hierna het toneelspel voor het voetlicht gebracht. Medewerkenden zijn: de heren D. Ve neklaas als Wilson, directeur ener pa pierfabriek; T. Stegink als Eddy de Brauw, zijn neef; mej. J. Lubbersen als dame van gezelschap; Joh. Nikkels als Peter Wilson Jr.; mej. J. Stegink als Fraukje Noorddam, dienstmeisje; Joh. Bronsvoort als Vrijburg, inspecteur van de recherche; A. Schipper als Tis, re chercheur eu mej. D. Lubbersen als Bet ty Reuvekaté, de verloofde van de jonge Wilson. Het stuk begint met een gesprek van Eddy de Brauw met zijn oom Wilson op het kantoor van laatstgenoemde. De Brauw haat Peter Wilson, vooral ook omdat deze hem zijn meisje afhandig heeft gemaakt. Wilson Jr. zal zijn vader later opvol gen als directeur en De Brauw zal dus onder hem komen te staan. Dit is niet naar zijn zin en nu probeert hij van zijn oom gedaan te krijgen, dat deze schriftelijk vastlegt, dat zijn neef later als mede-directeur zal optreden. Als de oom dit beslist weigert, doodt zijn neef hem met een revolverschot. De moord wordt spoedig ontdekt, maar De Brauw weet zo handig te handelen en te praten, dat voorlopig niemand vermoedt, dat hij de moord begaan beeft. Na allerlei ondervragingen wordt Wil son Jr. als verdachte lijdelijk in hechte nis genomen en De Brauw wordt be noemd als tijdelijk directeur van de fa briek. Hij schijnt dus succes te hebben, maar eindelijk wordt hij door een op name op een bandrecorder als de moor denaar ontmaskerd. Alle spelers hebben hun vaak moei lijke rol op uitstekende wijze vertolkt en zij werden dan ook met een daverend applaus beloond. Vooral de rol van Fraukje Noorddam bracht door enkele komische situaties de lach in de zaal, maar een ogenblik later volgde het pu bliek weer in grote spanning het ver dere verloop der gebeurtenissen. De voorzitster van de Plattelands meisjes, mej. W. Slijkhuis, bracht de spe lers en speelsters dank voor het gebo- dene, alsook de regisseur, de heer Snij ders en verder mevr. Snijders. Zij bood ieder een klein geschenk aan. Een van de medespelers, de heer B. Veneklaas, dankte de heer Snijders voor alle hulp en steun1 bij liet instuderen en het op de planken brengen van het stuk verleend en zijn echtgenote voor het gastvrij onthaal tijdens de repetities on dervonden. Ook hij bood beiden een cadeau aan. Hierna volgde de verloting en bleef men nog geruime tijd in Amicitia' bijeen voor een gezellig bal. In de ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid", welke maan dagmiddag aan de huldiging van de voor zitter, de heer J. Wegstapel, wegens diens 40jarig bestuurslidmaatschap en zijn af- pcheid als voorzitter vooraf ging, had 'n uitgebreide bestuursverkiezing plaats en heeft de directeur, de heer C. Broersma, enkele voorlopige mededelingen gedaan omtrent de melkaanvoer en de prijzen- situatie op de zuivelmarkt. In zijn openingswoord zeide de heer Wegstapel, dat het jaar 1958 ondanks zijn sombere voorspellingen in de voorjaars vergadering, toch nog wel een gunstig jaar is geweest, dank zij het feit, dat de oogst in het afgelopen seizoen bijzonder is meegevallen. Hij was dan ook van oor deel, dat men met dankbaarheid op de- uitkomsten van dit jaar zal mogen terug zien. Bij de bestuursverkiezing, welke gerui- met tijd in beslag nam, werd in de plaats van het aftredend bestuurslid de heer H. Hulsman, die niet herkiesbaar was, met meerderheid van stemmen gekozen, de heer J. Rietberg, Beuseberg 89. In de plaats van de scheidende voorzitter, de heer Wegstapel, die reglementair niet her kiesbaar was, werd gekozen de heer J. H. Veneklaas Slots. De heer J. W. Reilink, die wel herkies baar, was, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Als commissaris was aftredende en niet herkiesbaar, de heer H. W. Wegstapel, in zijn plaats werd benoemd de heer E. Krikkink Hzn. Espel'o 23a. Voor de aftre dende commissaris, de heer G. J. Wessel dijk, welke eveneens niet herkiesbaar was werd gekozen de heer H. J. Schorfhaai', Lichtenberg 12. Melkaanvoer Uit de mededelingen, welke de direc teur, de heer Broersma, daarna deed te kenen wij aan, dat de melkaanvoer tot 20 december j.l. 6% meer bedroeg dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Zij bedroeg thans 13.511.845 kg. Mo menteel is de aanvoer iets lager dan vo rige jaar om deze tijd. De zuivelsituatie blijkt over het alge meen nog wel wat mee te vallen. De bo- terprijzen werden echter te hoog opge trokken waardoor in Engeland weerstand ontstond met als gevolg voor plm. 14 da gen geleden een prijsverlaging. Men zou het zo kunnen stellen, dat twee passen vooruit werden gedaan en thans weer 'n pas terug. De koelhuisboter begint te lopen. Een groot deel van de voormalige regerings- voorraad zit nu in de koelhuizen voor re kening van de boterhandel. De kaasprijzen zijn momenteel hoog, zo verklaarde de heer Broersma. Door de verkoopsverenigingen wordt in ver band met de niet te grote voorraden getracht deze hoge prijzen te handhaven. In Ysalastaverband werd heel veel melk verkaasd en daardoor werd in dc afge lopen week in Holten meer kaas gemaakt als ooit het geval is geweest. De prijzen van de zuivelproducten zul len zich voorlopig wel handhaven en wel eerder teruglopen, dan wanneer de melk aanvoer weer sterk toeneemt. Hygiënische melkwinning De heer Broersma deelde mede, dat het bestuur besloten heeft zich aan te sluiten bij het regionaal orgaan voor de melkhy giëne voor Oostelijk Nederland. Het be treft hier een kwaliteitsregeling voor de boeren of de winning van een kwaliteits product te stimuleren. De directeur deelde mede in de afge lopen herfst 30 praatavonden te hebben gehouden, welke door ruim 70% van de leden-leveranciers werd bezocht. Hij bracht hen dank voor deze belangstelling en voor de prettige wijze en welwillend heid, waarmede men hem is tegemoetge- treden. De heer Wegstapel, die zich toen nog niets bewust was van de grote huldiging welke 'hem ten deel zou vallen, gaf aan het slot der vergadering nog een kort overzicht van zijn 40-jarige bestuursloop- baan. Hij heeft het afgetreden bestuurslid de heer H. Hulsman en de beide commissa rissen, die heen gingen, de heren H. W. Wechstapel en G. J. Wesseldijk, bedankt voor hun arbeid in het belang van de fa briek en eerstgenoemde, die vele jaren bestuurslid was, daarbij een geschenk aangeboden. STRATENPLAN ,DE GAARDEN' GEREED GEKOMEN Het bouwrijp maken van de gronden in het uitbreidingsplan ,De Gaarden' is ihans zo goed als geëindigd. Een stra tenplan is gereed gekomen en wacht nu op de bouw van woningen op de ontslo ten bouwterreinen. Van de verbindings weg, welke bierdoor ontstaan is tussen de Dorpsstraat bij de viaduct eu de La- renseweg, de Gaardenstraat, wordt reeds een druk gebruik gemaakt. Aan het begin bij de Dorpsstraat moet nog een verkeersleider worden gebouwd. Nadat in de voorzomer de toevoerlei dingen naar de rioolwaterzuiveringsin stallatie door dit complex waren ge legd in de vorm van grote betonringen, is men begonnen met het maken van de straten en de trottoirs. Eerst moesten echter de rioleringsbuizen en de kabels der straatverlichting worden gelegd, ter wijl ook de drinkwaterleiding gereed moest komen, voordat men met dc be stratingswerkzaamheden kon beginnen. Het leek toen wel, dat hét werk niet op schoot en het heeft ook inderdaad wel eens geruime tijd stil gelegen, maar toen ieder ogenblik de najaarsregens ver wacht konden worden, hebben de aan nemers bet werk toch nog snel afge maakt. Het complex is nu prachtig vlak. Slechts een armetierige en spichtige pe renboom steekt zijn bladerloze takken naar de hemel, als wilde hij smeken hem uit deze kale vlakte te verlossen. Met deze ontsluiting van bouwterrei nen zijn zes straten ontstaan, n.l. de reeds genoemde Gaardenstraat, de Bes- sinkpasstraat, genoemd naar dokter Bes. sinkpas, die hier vele jaren zijn praktijk uitoefende, de Diesenplasstraat, ge naamd naar het erve ,Diesenplas', de Haarstraat, het Kosterspad en het Mar kepad. Aan weerszijden van de Gaardenstraat zijn nabij de Larenseweg reeds kleine complexen woningwetwoningen ge bouwd. Het zal echter nog wel geruime tijd duren, voordat het gehele complex ■is volgebouwd. Maar de straatverlichting brandt er al en wie weet, als particulie ren hier liet oog op laten vallen, hoe snel Holten nog een soort villawijk zal krijgen. De uitstulpende randen van het complex zijn er zeker geschikt voor. ARBEID SVERLICHTING BIJ HET VOEREN VAN VARKENS Op vele bedrijven wordt al het voer voor de varkens naar de hokken gedra gen. Vooral in de grotere varkensstallen dit veel zware arbeid, aldus de heer B. J. van Putten van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie onlangs voor de radio. Voor mestvarkens moet per 70 kg ge wichtstoename gemiddeld 250 kg meel en ongeveer 400 liter water of wei worden aangevoerd. Per 10 mestvarkens betekent dit al een transport van 6,5 ton. Teneinde met zo weinig mogelijk ar beid het voeren van varkens te kunnen uitvoeren is het noodzakelijk dat aan de volgende punten de nodige aandacht wordt besteed: door 'n beweegbare voerbakafschei ding kan men de voerbak vlug en gemak kelijk reinigen, zonder hierbij hinder van de dieren te ondervinden; boven elke voerbak een kraan van de waterleiding plaatsen betekent geen transport van water meer; het meel vanaf de opslagplaats naar de hokken aanvoeren met een meelwagen- tje en met meel van hieruit rechtstreeks in de voerbak scheppen, geeft arbeidsbe sparing en een belangrijke arbeidsver- lichting. DE BB IN DRIE GELEDEREN. De BB (Bescherming Bevolking) treedt op bij rampen in oorlogs- en vredestijd. Haar taak is: zo snel en doel treffend mogelijk te helpen en te redden. En dit BB „reddingsleger" trekt ten aanval, als het ware in drie gelederen. In het eerste gelidja, daar zou den we eigenlijk moeten zetten: Uzèlf, thuisMaar daarover zullen we het straks apart hebben. In het eerste gelid van de Georgani seerde BB zien we dan optreden de blok en wijkploegen. Die toestaan uit wrijwiligers (er zijn er 167.000 in Nederland), allen woonachtig in 'het betreffende blok of wijk, tesamen vormend een hulpploeg onder leiding van het blokhoofd, waarbij blussers, redders, ehbo'ers en melders zijn inge deeld. Meteen hierna komt, waar nodig, het tweede gelid in actie, de „Overheids diensten". Dat zijnbrandweer, reddings dienst, geneeskundige dienst, de dienst sociale verzorging (DSV) en de verbin dingsdienst. De taken van de eerste drie spreken voor zichzelf. De DSV heeft met name tot taak, het opvangen en onderbrengen van daklo zen, vluchtelingen, evacuees, de zorg voor voedsel, kleding, registratie, enzovoort. Noemen we tenslotte als uiterst 'be langrijk: de verbindingsdienst. Dank zij een eigen vertoindingsnet over heel het land, blijft de BB en ook de tourgerij op de hoogte van alles wat gebeurt, ook als radio en telefoon uitvallen. Onwetend heid en onzekerheid immers vergroten het gevaar! In het derde gelid staat het „zware geschut" van de BB, de mobiele colonne, met militairen bemand. Deze zijn uitge rust met groot materaal, honderden brandspuiten, zwaar reddings. en oprui- mingsmatérieel en omvatten ook medi sche hulpcolonnes. Maar tussen het ogenblik van de ramp en dat, waarop de BB u, in welke omstandigheden ook, bereikt, bent n op uzèlf aangewezen. Dan is het goed, dat u thuis (zie het begin van dit artikel) enkele voorzorgen getroffen hebt. Daarover dan de volgende keer. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 856 stuks vee, runderen 131, varkens 725. Prijzen: 20 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,80 tot f 3,20; tweede kwaliteit van f 2,60 tot f 2,80 per kg slachtgewicht; 35 melk- en kalfkoeien van f800,- tot 1 1050,- per stuk; 30 pinken van f 500,- tot f700,- per stuk; 30 graskalveren van f250,- tot f400,. per stuk; 16 nuchtere kalveren van f 50,- tot f 65,- per stuk; 12 drachtige zeugen van f 275,- tot f 350,- per stuk; 28 loopvarkens van f75,- tot f90,- per stuk; 685 biggen van f55,- tot f68,- per stuk: Overzicht handel: Vette koeien en stieren, gebruiksvee en nuchtere kalveren: Handel kalm, prij zen onveranderd. Varkens en biggen: Handel vlug, prij zen oplopend. Pinken en kalveren: Handel kalm, prij zen onveranderd.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2