ik Radio SCHONEVELD Ci Fa. C. kMiller en Zoon 1959 JOH. BRONSVOORT ityfe fyyiyti C. H. Rietdijk afwezig huisbrand-petroleum Fa.C A. Müüer en Zoon ORGELS PIANO'S ADVERTEERT IN DIT BLAD Advertenties gelukkig DE HAARDOLIE met het hoogste rendement voor oliehaarden €SS0) PETROLEUM trailer chauffeur Ik meen, dat het wellicht nuttig kan zijn er nog eens op te wijzen, dat het ge meentebestuur zulks niet kan gedogen. Wij zijn wel gedwongen onbarmhartig te zijn in onze reactie, wanneer blijkt, dat men meent eigen recht in eigen hand te kunnen nemen. Een beroep op 't feit, dat in de eerst na-oorlogse tijd een zon der vergunning opgetrokken bouwsel slechts met een gerechtelijke vervol ging werd getroffen en dat maatregelen tot afbraak achterwege bleven, gaat van zelfsprekend niet op. Wij leven thans in een andere tijd. Men zal er rekening mede moeten houden, dat clandestien bouwen vroeg of laat toch uitkomt en dat het voor het gemeentebestuur nooit te laat is, om daaruit de consequenties te trekken. Zoals ik reeds zeide, ligt het bouwter rein „De Gaarden" gereed om te wor den uitgegeven. Inderdaad is deze wijze van werken, waarbij eerst de straten worden aange legd en de nodige voorzieningen worden aangebracht voordat de huizen worden gebouwd, een zeer kostbare, omdat thans reeds de kosten van rente en afschrij ving zwaar drukken op de kostprijs van de grond, doch het feit, dat de uitvoe ring op deze wijze tegelijk met de aan leg van de toevoerleiding naar de water zuiveringsinstallatie kon geschieden en op het ogenblik van aanbesteding finan cieringsmiddelen voor dit doel aanwezig waren, is een reden dat wij verheugd zijn, dat het stratenjlan van de Gaarden thans reeds is voltooid. In december '57 leek het zeer twijfelachtig of in de naaste toekomst nog wel weer zulke mogelijk heden zouden worden geboden 0111 tijdig financieringsmiddelen te verkrijgen voor de ontsluiting van bouwterreinen. Ik wil gaarne hopen, dat wij spoedig in staat worden gesteld aan de thans ge reed liggende straten huizen te bouwen. Ik hoop, dat naast een aantal normale woningwetwoningen ook enige kleine woningen, bestemd voor ouden van da gen of alleenstaande vrouwen kunnen worden gebouwd. De zo lang gekosterde wens een eigen Groene Kruisgebouw voor deze gemeen te zal, naar verwacht mag worden, dank zij veler inspanning, in het komende jaar in vervulling gaan. Ook met de bouw van een nieuwe boe. renleenbank schijnt ernstig rekening te moeten worden gehouden. Aan de voorbereiding van plannen voor de verdere bebouwing van de Kol- weg wordt veel aandacht besteed. Een uitbreidingsplan voor dit deel dei- gemeente is in bewerking. In het afgelopen jaar mochten wij stil staan bij de verbouwing c.q. nieuwbouw van een aantal winkelpanden. Ik noem U de winkelpanden van de firma's Beltman, Dollekamp, Koopman, Paalman Wissink/Wonnink, De Vijzel (mevrouw Stukker-v. d. Ridder), Schup- pert, alsmede de garage van de N.V. Stokkers en zoon. Ook de hotellerie liet zich niet onbe tuigd. Hotel „Het Lösse Hoes" verrees uit zijn as; het café-restaurant „De Wie len" kwam een aantal, zo langzamerhand onhoudbare, opstallen vervangen. Hotel „De Dieken" en hotel „Hoog Holten" breidden zich weer verder uit. Op het gebied der recreatie kwamen elf „zomerhuisjes" tot stand. Verharding van wegen. Aan verharding van wegen kon in het afgelopen jaar niet veel anders worden gedaan, dan het in voorbereiding geven van verhardingsplannen. De Nederlandse Heidemaatschappij maakt plannen gereed voor de verhar ding van de Weversweg, Braamweg, Ga- gelweg. De Helhuizerweg werd aan het ver keer vrij gegeven.' Hiermede werd een lang gekoesterde wens van belangheb benden in vervulling gebracht. De heidemaatschappij maakte in een tijd van bestedingsbeperking de verhar ding van deze weg mogelijk, door de be schikbaarstelling van financieringsmid delen. Daar het te verwachten is, dat wij ook in het komende jaar nog maar zeer be scheiden zullen moeten zijn met onze in vesteringen, heeft ons college gemeend in dc eerste plaats zijn kracht te moeten zoeken in de waarborging van een goed onderhoud van de zandwegen. Een nieuwe wegenschaaf, de vervan ging van 1 zandauto en de versterking van de gemeenlearbeidersploeg met 3 nieuwe leden zijn onzes inziens voorlo pig de beste middelen 0111 het zandwe- gennet in onze gemeente in het komen de jaar in een betere staat te brengen en te houden dan wij gewend zijn. De toekomst zal moeten leren of wij in 1959 ook aan verharding van wegen nog iets zullen kunnen doen. ïk hoop, dat onze arbeiders, die be last zijn met het onderhoud van de we gen, doordrongen zijn van de urgentie van de hen opgedragen taak. Toegewijde en naarstige arbeid, ge paard aan praktische zin, zal nodig zijn om de modderpoelen, waaruit onze zand wegen vaak bestaan, te doen verkeren in behoorlijke droge zandwegen. Ik ben er van overtuigd, dat onze ar beiders, wanneer zij aldus hun werk wil len doen, met name de dank zullen oog sten van de boerenbevolking. Schoonmaak Peterswaterleiding. Het gereed komen van de zuiverings installatie was voor het waterschap me de aanleiding om aan liet gemeentebe stuur de geenszins onredelijke eis te stellen, dat de afvoerwaterleiding naai de Schipbeek thans ook zou worden ge schoond. Het gemeentebestuur was echter niet in staat aan deze eis te voldoen binnen de termijn, welke het waterschap stelde. Het was niettemin verstandig van het waterschap er bij te persisteren, dat de waterleiding nog voor het voorjaar zou zijn geruimd, omdat anders de conse quenties voor dè aangelanden nog be zwaarlijker zouden zijn, dan thans in het najaar het geval zou zijn. Ik heb echter geconstateerd, dat thans niet alleen de waterleiding wordt schoon gemaakt, doch dat deze bovendien op groter, breedte en diepte wordt ge bracht. Het getuigt overigens van een ver standig beleid, dat thans gelijktijdig met de ruiming ook deze werkzaamheden van vernieuwing uitgevoerd worden. Het is 111.i. echter duidelijk, dat van de gemeente slechts een aandeel in de kosten van schoonmaak der waterlei ding kan worden gevraagd en dat van de aangelanden evenzeer kan worden ge vorderd, dat zij het van de vervuiling afkomstige aanslibsel ontvangen. Het afkomende zand, dat een gevolg is van de vergroting van de leiding, zal m.i. op kosten van het waterschap ver wijderd moeten worden. Het is te be treuren, dat het waterschap, gemeente noch aangelanden tevoren heeft inge licht omtrent de volledige plannen, zo als het deze thans tot uitvoering brengt. Ik meen, dat de aangelanden er aan spraak op kunnen maken tevoren te we ten waar zij recht op hebben en ik ben van oordeel, dat het beter zou zijn ge weest deze mensen hieromtrent niet in het ongewisse te laten. Onderwijs. Het onderwijs aan onze kinderen werd, door hen, die hiermede waren belast in kleuterschool, lagere school, Uloschool en lagere landbouwschool, zoals steeds, weer met toewijding gegeven. Het is een goede gedachte te weten, dat de onderwijskrachten in Holten be rekend zijn voor hun taak en dat het on derwijs in Holten zeker niet onder doet voor dat in de stad, misschien is het om gekeerde wel waar. De Uloschool ontving dit jaar haar 7e onderwijzer en haar vakonderwijzer voor muziek. Verwacht mag worden, dat de 8e onderwijzer in september zijn schouder onder het Ulo-onderwijs zal gaan zetten. Voorts worden voorberei dingen getroffen voor de bouw van een nieuwe school. De lagere landbouwschool werd in het afgelopen jaar uitgebouwd, ik sprak hierover bij de opening van de uitbrei ding van deze school de 2e onderwij zer werd aan deze school verbonden, terwijl per 1 september de derde onder wijzer zal worden benoemd. Het openbaar kleuteronderwijs moest ook dit jaar nog genoegen nemen met volstrekt onvoldoende huisvesting. Ik ben de kerkvoogdij overigens zeer dankbaar, dat zij ons wil voorthelpen. Te verwachten is, dat dit jaar een nieu we school kan worden gebouwd. De plannen liggen gereed om te worden uitgevoerd, zodat zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden&begonnen. De schooltandverzorging kwam in het afgelopen jaar op gang. Het laat zich aanzien, dat de dienst zich gunstig ont wikkelt en met succes werkzaam is. In 1958 mochten wij ook de opening beleven van de leesbibliotheek, welke door dc goede zorgen van de plattelands- bibliotheek tot stand kwam en in stand wordt gehouden. Ik ben dankbaar, dat wij aldus ook in cultureel opzicht iets hebben kunnen be reiken, waarmede onze bevolking zich geestelijk kan verrijken: V olksgezondheid. Het afgelopen jaar werd de tweede wijkverpleegster in dienst genomen. Zuster Groeneveld kon daardoor wat worden ontlast, terwijl beide zusters la ken op zich konden gaan nemen, waar aan tot nu toe niet gedacht kon worden. Industrievestiging. Industrievestiging ter wille van de in dustrievestiging staat het gemeentebe stuur niet voor, wel industrievestiging ter wille van de ingezetenen. Het beleid op dit gebied zal dan ook met een zekere voorzichtigheid moeten worden gevoerd. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat er voor het aan wezige arbeidspotentieel voldoende werkgelegenheid is; anderzijds zal men er ook voor moeten waken, dat er voor de industrie voldoende werknemers aan wezig zijn. Vreemdelingenverkeer. De recreatie en rustbehoevende mens trekt ieder jaar in groot getal naar onze gemeente. Ook het afgelopen jaar mochten wij weer tevreden zijn over de belangstel ling, welke Holten, als centrum van vreemdelingenverkeer, mocht innemen. De exploitanten van recreatiegelegen heden deden over het algemeen hun best 0111 het de zomergast naar de zin te ma ken. De toestand van de autoweg over de Holterberg zal zorgen blijven baren, zo lang niet de enige oplossing gekozen kan worden die afdoende is: ,dé verharding'. Ik hoop, dat, wanneer wij eens zo ver komen, dat het tracé dan tegelijkertijd meer westelijk kan worden gelegd, zo dat een spectaculaire weg ontstaat, die toeristisch zijns gelijke niet zal hebben in den lande. De Nillmij. hebben wij nog niet kun nen bewegen het ons toegezegde zwem bad te bouwen. Het buitencentrum „De Haspel" komt langzaam tot ontwikkeling. De bespre kingen hieromtrent hebben echter een nieuw perspectief gekregen, dat alsnog binnen afzienbare tijd resultaten kun nen worden verkregen. Gemeentelijk elektriciteitsbedrijf. Het laatste onrendabele gebied, dat op de Borkeld was gelegen, wordt thans aan het elektriciteitsnet aangesloten. Ik hoop, dat in maart van het komen de jaar ook aldaar de petroleumlamp zal zijn verdwenen. Bovendien wordt thans gewerkt aan de netverzwaringen in het Holterbroek en de Holterberg. De exploitatie-resultaten van het be drijf waren, zoals deze behoren te zijn bij een nutsbedrijf: geen verlies en geen winst. Keurings-, waag- en slachthuisbe- (lrijï. Het keurings-, waag- en slachthuisbe- drijf is de jaren door een onzekere fac tor geweest in ons gemeentelijk bestel. De toekomst van dit bedrijf is van zo veel onzekere factoren afhankelijk en met een radicale sanering zijn zo grote sommen gelds gemoeid, dat een beslis sing het gemeentebestuur zwaar is ge vallen. Wij hebben gemeend de oplossing te moeten zoeken in de bouw van een slachthuis, dat de huidige slachtingen kan opvangen, doch dat, mocht zulks no dig blijken, voor uitbreiding vatbaar is. Zo ben ik dan met U, mijne heren, in vogelvlucht door het jaar 1958 gegaan. Ik heb met U stilgestaan daar waar mij dat de moeite waard leek. Tot slot wil ik gaarna nog een ogen blik blijven stilstaan bij hen, die ons be leid tot uitvoering brachten, bij de amb tenaren, onderwijzers en werklieden, die in het afgelopen jaar hun werk naar te vredenheid verrichtten. Ik doe gaarne een beroep op allen in het nieuwe jaar hun werk met ijver en toewijding te willen blijven verrichten Die 't ambacht wel verstaat, daar hij van leven moet, Maar die 't niet wel alleen, maar wel en geerne doet, bezit het grootst geluk, dat iemand kan begeren. Zo verzekert Huygens hen en ons al len. Ook in het afgelopen jaar was het mij een voorrecht te mogen samenwerken met een raad, zoals die, welke door U wordt gevormd. Sedert september j.l. zijt gij welis waar in nieuwe samenstelling bijeenge komen, doch in de goede verstandhou ding is geen verandering gekomen. Op een avond als deze denk ik met er kentelijkheid aan hen, die met mij in '58 het dagelijks bestuur dezer gemeente hebben gevormd, de heren Teeselink, Veneklaas Slots en Wansink. Samen hebben wij in 't afgelopen jaar onze taak in goede harmonie en in goe de verstandhouding volbracht. Ik ben U daar dankbaar voor evenals ik erkentelijk ben jegens de secretaris en de hoofden van dienst voor de wijze, waarop zij het college en mij ter zijde hebben gestaan. Het oude jaar is ten einde en het nieu we wacht. Wij peilen het verschiet door mist bevrachte vlagen en richten onze stap naar 't schemerverre doel de lange stijgweg op, niet rusten of versagen en als liet donker wordt, nog voorwaarts op 't gevoel. Zo zal onze taak en onze plicht zijn in het nieuwe jaar, dat staat geboren te worden. Laten wij dan, om met Jesaja te spre ken, de slappe handen versterken en de wankelende knieën bekrachtigen, dan zullen wij ook in '59 wederom de kracht ontvangen om onder Gods zegen werk zaam te zijn vor onze goede gemeente Holten. Zo de blaren die verdorden is het nieuwjaar, oud geworden God alleen oneindigvoud altijd nieuwe en altijd oud, zal van oude en andere dagen, die gij leeft, eens reden vragen. Daarvan mogen wij ons in het komen de jaar terdege bewust zijn. WILLEM GELTINK GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zakdoek; paar grolse da meswanten; armband; damesportemon- naie met inhoud; hoofddoek; gebreide sjaal; huissleutel (lips-model)ring met drie sleuteltjes; schuimrubber motor kussen.. Verloren: doublé armband; diverse handschoenen; kinder jasje; portemon- naie met inhoud; wieldop van personen auto. Weggelopen: een witte poes. VRIJGESTELD WEGENS BROEDERDIEN ST Aan de dienstplichtige der lichting 1959 W. J. Kemper, Espelo 14, is voorgoed vrij- steling van de dienstplicht verleend we gens broederdienst. KLERK OP ONTVANGERSKANTOOR. De heer W. Bouwhuis, ass. verifica teur bij het verificatiebureau der Ver eniging van Ned. Gemeenten te Holten is benoemd tot klerk le klas ten kantore van de gemeente-ontvanger van Zwijn- dredht. Ook achter U rijdt verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer! Uit aller naam, Wed. J. RIETMAN- TIMMERIJE Borkeld 28a, Holten. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en deel neming, ondervonden tij dens de ziekte en bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Willemina Holterman geb. Kalfsterman betuigen wij bij deze on ze hartelijke dank. Uit aller naam, W. TEN BERGE J. TEN BERGE— HOLTERMAN Holten, december 1958 GEVRAAGD een Deventerweg 12 - Holten DANKBETUIGING Gaarne betuig ik langs deze weg mijn welge meende dank aan allen, die de herdenking van miin 40-jarig bestuurslid maatschap van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrij heid" en mijn aftreden als voorzitter van de fabriek voor mij en mijn familie tot een onverge telijke dag hebben ge maakt. J. WEGSTAPEL Ezn. Holten, 30 dec. 1958. ARTS 31 december na 't spreekuur en 1 jan. a.s. leverde en levert nog steeds van MERKKWALITEIT tegen de prijs van 17*4 cent per liter .franco huis voor oliehaarden-bezitters van 100 liter of meer. TELEF. 295 LOOK Vanaf heden hebben'wij de vertegenwoordi- Z ging van een der grootste firma's uit Nederland, w Steeds ruime keuze voorradig. HUURKOOP vanaf 3.per maand, zonder vooruitbetaling. Ook VERHUUR van ORGELS en PIANO'S. R. ILBRINH TEL. 24bi Wie heeft op dinsdagav. 23 dec. Kerstfeest Plat telandsvrouwen in Ami- citia een VERKEERDE Zwarte Damesmantel meegenomen? Deze kan geruild worden bij H. W. van Schooten, Neerdorp 34, Holten. RIJSSEN de boeiende roman van het gezinsbudget wenst iedereen in alle opzichten een 13 EN EEN GOEDE ONTVANGST VJOOR RADIO EN TELEVISIE. zuinig geen roet meer warmte DIEUWKE TJEPKEMA geven U, mede namens hun ouders, kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de vol trekking zal plaats heb ben op woensdag 7 jan. 1959 's middags 2 uur in het gemeentehuis te Hol ten. Odoorn, Valtherweg 16 Holten, Dijkerhoek 64 december 1958. Toekomstig adres: Klijndijk (gem. Odoorn), Visserstraat 30. Gelegenheid te feliciteren op de trouwdag van 3-5 uur in Hotel Holterman te Holten. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze Man en Vader JOH. RIETMAN onze hartelijke dank. Tevens danken wij de Weled. Zeergel. Heer Dr. Nagelhout, Zuster Groe- neweg en Zuster Berg veld voor de zorgvolle geneeskundige behande ling en de goede verple ging. E. SCHIPPER Kolweg 74 HOLTEN Telef. 359 Prima service door:

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3