Terugblik over 1958 Oudejaarsrede van burgemeester W. H. Enklaar In dit overzicht, in deze terugblik over het jaar dat ging, willen we en kele gebeurtenissen, die meer of minder in het middelpunt van de belangstel ling hebben gestaan, nog eens naar vo ren brengen. 4 Januari: Op het bedrijf van land bouwer O. Aaftink, Oranjestraat, wer den als voorboden van een vroege lente twee lammeren geboren. 11 Januari: Geref. Mannenvereni- ging „Schrift en Belijdenis'' bestaat 25 jaar. In een herdenkingsbijeenkomst in gebouw „Rehoboth" worden de heren D. J. Schuppert en G. W. Rietman, die beide lid waren vanaf de oprichting, gehuldigd. Afscheid van de heer P. G. Dijkstra als directeur van „De Vrij heid". Druk bezochte receptie in feest zaal „Vosman". 18 Januari: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" Land. Rij vereniging „Bergrui- ters"; Onderling Veefonds „Ons Be lang". „Holtens Toneel" speelt voor de 2e maal „Drijfzand". 25 Januari: De heer G. W. Voortman, secretaris van de Landelijke vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw, spreekt in zaal „Amicitia" tot 600 a 700 landbouwers. Jeugdclubs in Espelo bestaan 10 jaar, welk feit op feestelijke wijze in de lokalen van de school te Es pelo wordt herdacht. Woon- en win kelhuis van de erven J. A. Slotman voor 28.500 verkocht aan de heer T. Koopman, Larenseweg. 1 Febr.: Jaarvergadering Plattelands jongeren-organisatie. Het Algemeen Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860" te De venter verhoogt premie vrijwillige ver zekering. 8 Febr.: Feestelijke jaarvergadering afd. Holten van de O.L.M. Voorzitter Ir. Baas spreekt over: „Het platteland in de veranderde omstandigheden". Geslaagde uitvoering H.M.V. Jaar vergadering Onderling Veefonds „Hol ten". Espelo nam hartelijk afscheid van meester Wierda in verband met diens benoeming te Gouda. Ouder avond openbare kleuterschool Aan besteding bouw woon. en winkelhuis voor rekening van de heer H. Stukker. 15 Febr.: De heer F. H. van de Wete- rihg, lid van de 2e Kamer, spreekt voor de C.H. kiesvereniging over het onderwerp „De wereld waarin we leven". -Jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Holten". 14 Woningen toegewezen. Met de heer A. J. Kevelam wordt overeen stemming bereikt over de aankoop van grond in het Gaardencomplx. Jaar vergadering afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen; Onder linge Paardenverzekering „Holten en Omstreken". Feestavond afd. Holten Ned. Bond van Vervoerspersoneel. 22 Febr.: Toevallige extra schouw van de spooi'baan tussen Bathmen en Rijssen leidt tot ontdekking van een railbreuk in de nabijheid van het via duct. Chr. Ontspanningsclub C.O.C. brengt in „Irene" het toneelspel- „De Vluchtelinge". Jaarvergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen en afd. Holten Ned. Christ. Bond van Overheidspersoneel. 1 Maart: Ouderavond openbare Ulo school en openbare Dorpsschool. Mej. J. Tiemes te Schoonebeek benoemd tot hoofd van de Chr. Kleuterschool. Mr. W. H. Enklaar herbenoemd tot bur gemeester van Holten. Sneeuwstorm veroorzaakt zeer veel ongerief. Jaar vergadering Controle-vereniging „Hol ten en Omstreken"; afd. Holten Platte landsmeisjes; jaarfeest C.J.M.V. „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg. 8 Maart: Ir. Y. van der Wal, secreta ris van 't hoofdbestuur O.L.M., spreekt in de ledenvergadering van de afdeling Holten over: „Wie zorgt in de naaste toekomst voor een goed bestaan voor de boer?" Geslaagde toneelavond „Jdng Holten" en Plattelandsmeisjes. Pony van Dinant Pieffers op hol. De heer J. P. Pol Jonker te Bathmen benoemd tot postcommandant van de rijkspolitie te Holten. Jaarvergade ring A.R. Kiesvereniging. 15 Maart: Bazar ten bate van „Betha- nië" te Dijkerhoek. Holtens Toneel speelt voor het Groene Kruis het to neelstuk „Drijfzand". De heer R. Heeres, assistent directeur van „De Vrijheid", spreekt voor de afd. C.B.- T.B. en C.J.B.T.O. over „Productie en afzet van de nationale zuivelindustrie". Jaarfeest C.J.M.V. Dorp. 22 Maart: De heer P. Oosterveld, provinciaal voedselcommissaris, spreekt voor de afd. Holten van de P.v.d.A. over „Landbouwproblemen". Raad besluit tot vaststelling gemeentebegro ting 1958. Jaarvergadering V.V.V. „Holtens Belang"; Chr. Oranjevereni ging „Vreest God, eert de Koning"; Fokvereniging „De Fries-Hollandse". 29 Maart: Fleurige voorjaarsmode show Fa. E. Wonnink. Door de Hol- tense Hengelaarsvereniging „De Riet voorn" en de Rijssense Hengelaarsver eniging „Ons Vermaak" wordt 1500 pond vis gepoot in de Schipbeek. Filmavond en speelgoedactie in het Buitencentrum „Twenhaarsveld". De heer H. van Zeben neemt afscheid als onderwijzer van de O.L. Dorpsschool wegens vertrek naar Dodewaard. Ge zellige feestavond Jo Slotman's levens- middelenbedrijf. Geldinzameling bij de stembureaux tijdens de stemming voor de Prov. Staten brengt 2035.92 in het laadje van de penningmeester van het Groene Kruis. Jaarfeest C.J.M.V. „De Bouwers" te Espelo. Goed geslaagde uitvoering door Sport vereniging „BATO". Gezellige bin dingsavond Bosbrandweren Holten en Rijssen. Jaarvergadering H.M.V. be sluit tot deelname aan concours. Tienjarige Johan Stukker uit de Burg. van der Borchstraat door auto aangere den en zeer ernstig gewond. 5 April: Jaarvergadering Dijkerhoek- se Plattelandsvrouwen en het Groene Kruis. Chr. Kleuterschoolvereniging neemt afscheid van mej. Aly M. Weg- stapel, die werd benoemd aan een Chr. Kleuterschool te Apeldoorn. Jaar feest Geref. jeugdclubs. De scholie ren D. J. Lubbersen en D. J. Volkerink bieden burgemeester Mr. Enklaar het eerste kievitsei aan. 12 April: Johan Lammers, chauffeur bij de OAD, maakt voor de 25e maal met leden van de Ned. Reisvereniging een rit vanuit Den Haag naar Holten. Jaarvergadering Coöp. Boerenleen bank „Holten". Afscheid van de heer H. Krikkink, die als lid van de raad van toezicht en het bestuur 28 jaar z'n bes te krachten aan de bank gaf. Koude Pasen met druk vreemdelingenbezoek. 19 April: Eindles Lagere Landbouw school. Gouden medalje voor Henk Stam, Look 50, in de KNMV-voorjaars- i it. Grote actie voor wijkgebouw ge start. Jaarvergadering MAC „De Holterberg". De heer K. ter Horst koopt in Ornmen het hotel „Het Zwar- te Paard". 26 April: Jaarvergadering Varkens- fokvereniging „Holten en Omstreken". Garage „EHAG" officieel in gebruik genomen. Eerste prijs voor de leden van de Wandelsportvereniging „De Trekkers", die deelnamen aan een wan deltocht in de omgeving van Diepen- heim. 3 Mei: Jaarvergadering Coöp. fabriek van melkproducten „De Vrijheid". In een zon overgoten Sportdal wordt de verjaardag v.an H.M. Koningin Juliana gevierd. Een bijzonder slot aan de fees telijkheden van deze dag vormde de taptoe van HMV op het plein voor „De Vrijheid", waarvoor enorme belangstel ling bestond. Dick van Guus eerste in de Overijssèlrit 1958. Henk Stam strandde in het zicht van de haven. Bergruiters behalen prachtige succes sen: op concours in Duitsland. 10 Mei: In de Ned. Herv. Kerk wordt in een bijzondere dienst het 40-jarig be staan herdacht van de CJMV „Dient de Heer met blijdschap". Tijdens een re ceptie in Irene wordt voorzitter A. Westerik gehuldigd. Herdenking der gevallenen. Jaarvergadering afdeling van de Algemene Bond van Ambtena ren (ABNA). OCH speelde „Vier mannen en een meisje". 17 Mei: Holtenaren boden de VARA een rode haan aan. Burgemeester Enklaar bediende de dragline bij het plaatsen van de laatste grote rioolbuis in de toevoerleidingen in de Gaarde. Kinderkoor „Jong Soli" geeft onder 'n flinke belangstelling haar eerste open bare uitvoering. Drogisterij-Foto- handel Van Leeuwen gemoderniseerd. Aanbesteding bouw woonhuis, kunst- mestopslagplaats, winkel, magazijn ruimte en schaftlokaal voor rekening van de Coöp. Aan- en Verkoopvereni ging „Holten". Jaarvergadering van Schoolkring Dijkerhoek. Druk be zoek op Hemelvaartsdag. 24 Mei: Afd. Holten van de vereni ging „Zonnestraal" nam afscheid van mej. D. Kuiper, die vele jaren met grote liefde en toewijding leiding gaf aan de afdeling. Henk Beltman opende een nieuwe manufacturen- en confectiewin kel aan de Dorpsstraat. Gouden en zil veren sleutel, door een vliegtuig uitge worpen, werden gevonden door Henk Wansink en Gerrit Soer. Ze kregen res pectievelijk 100 en 50 gld. in de spaar pot. Holtense varkensfokkers behaal den mooie resultaten op de districts- varkensfokdag te Goor. 31 Mei: Gemeenteraadsverkiezing brengt stemmenwinst voor de combina tie VVD-Alg. Belang en verlies voor de CHU. Samenstelling raad ongewijzigd. Vrachtwagen van de expediteur Wolbrink te Markelo, geladen met paar den van de Land. Rijver. „Markelo", rijdt op de Markeloseweg tegen de bo men. Vier paarden vonden de dood.. Tweede prijs voor HMV op het con cours te Heerde. Holtense Handels vereniging bestaat 25 jaar. 5 Juni: Juffrouw „ISfanny" nam af scheid van haar kleuters. Voor de wijze waarop zij haar taak vervulde brachten burgemeester Enklaar en de heer L. C. van de Bovenkamp haar dank. Per- i soneel commandopost B.B. maakte uit stapje naar Amsterdam, Schiphol en Zandvoort. Bruidegom Jopie Vincent ontvangt van z'n vrienden als huwe lijkscadeau 'n „keu" van pl.m. 60 pond. De jonge krulstraat wordt onder grote hilariteit in een versierde kinderwagen bruiloftszaal Maats binnengereden. 12 Juni: Kleuters brachten juffrouw „Nanny" hun laatste hulde. Afdeling Dijkerhoek van de Ned. Plattelands vrouwen maakt uitstapje naar De- demsvaart, Oosterboer (bij Meppel) en Oosterwolde (Fr.). Holtense Voetbal vereniging stelt als trainer aan de heer G. Entjes te Almelo. Middelklassen van de beide lagere scholen (dorp) maakten per speciale kindertrein een schoolreisje naar Amsterdam en Zand voort. Acht woningwetwoningen aanbesteed. 19 Juni: Raad besluit tot aanstelling 2e wijkverpleegster en benoemt mej. J. Bergfeld te Oldemarkt. Veefonds „Ons Belang" herdenkt 50-jarig bestaan met gezellige feestavond in Amicitia, waaraan medewerking wordt verleend door OCH. Personeel Gebr. Dikkers N.V. maakt uitstapje naar Giethoorn, N.O.P. en Apeldoorn. 28 Juni: Jaarlijkse schoolsportdag. Laagste klassen School met de Bijbel maken schoolreisje naar Arnhem. Hoogste klassen O.L. Dorpsschool op 3- daagse trektocht naar Nunspeet. Per soneel Gebr. Schuppert N.V. maakt uit stapje naar Duitsland, 5 Juli: Hotel ,,'t Lösse Hoes" heropend. Piet Bos opende showruimte voor zijn geprepareerde dieren. Leerlingen van de school te Espelo maken school reisje naar Arnhem en omgeving. Eerste prijs voor HMV op het federa tief muziekconcours te Heino. Spar- kruidenier T. Koopman opende modern winkelbedrijf. 12 Juli: De heer M. Bouwhuis 25 jaar directeur van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging „Holten". Hartelijk en spontaan gehuldigd. Dijkerhoek vier de geslaagd tweedaags school- en volks feest. Druk bezochte Zendingsdag van de Classis Apeldoorn van de Chr. Geref. Kerken op het terrein „Onder de feestbomen". 19 Juli: Jaarlijkse autotocht ouden van dagen naar Winterswijk en Doetin- chem. Uitstapje klanten en personeel Fa. C. A. Muller en Zoon naar Rotter dam. Ledenvergadering voetbalver eniging HVC. Driedaagse schoolreis (klassen 6 en 7) School met de Bijbel naar Arnhem en Nijmegen. Mej. D. Kuiper neemt afscheid van de Gezins verzorging. 26 Juli: Minister van maatschappelijk werk Mej. M. A. M. Klompé brengt on officieel bezoek aan het Buitencentrum „Twenhaarsveld". Holtens Toneel speelde voor de zomergasten. Uit de etalage van de winkel van de heer P. A Bos Wordt een verrekijker van f 135 gestolen. Bergruiters achttal kam pioen van Overijssel. Teunis Beldman Jr. kampioen springen. 2 Augustus: Deelnemers aan de Vier daagse: Bets Stokkers (10 x), Gerrit Paalman (3 x) en G. Nikkels (eerste maal) hartelijk gehuldigd bij terugkeer uit Nijmegen. Bergruiters behaalden prachtige successen op een groot inter nationaal concours te Rijs (Fr.). 9 Aug.: Landelijke Rijver. Bergruiters bestaat 25 jaar. Teunis Beldman en Jan Struik 25 jaar lid. Geslaagde Brade rie-dagen. Elly Oostendorp werd Bra- derie-koningin en Dick van Guus werd schutterskoning. Internationaal con cours hippique, georganiseerd door de Bergruiters, trok pl.m. 2000 bezoekers. 16 Aug.: Braderie-koningin brengt bezoek aan mevr F. Veneklaas-Klein Zandvoort in de Look om haar geluk te wensen met de gehooide van haar doch tertje. Jubileumfeesten besloten met uitstekend verzorgde cabaret-voorstel ling in de grote tent op Kalfstermans- weide. Meer dan 2000 belangstellen den op de „Vier avonden van bezin ning". Sprekei-s waren: ds. Jac. de Vries, Ned. Herv. pi-edikant te Oost- voorne; ds. G. Lugtigheid, Geref. pred. te Maarn; ds. Wiersma, Herv. legex-pre- dikant te Ede; en ds. H. Volten, Geref. studentenpredikant te Wageningen. Alle Klein Velderman, Holten; Henk Hai-bers, Rijssen; Johan Pluimers, En ter; en Herman Maats, Holten winnaars in de Tour d'Holten 1958. 23 Aug.: Afscheid van de heer E. Dikkers als raadslid. De heer E. Lim- beek, wachtmeester le klas der Rijks politie, benoemd tot ambtenaar buiten dienst (Soc. zaken) te Den Ham. De heer D. J. Nijland bij val uit hilde ge dood. 30 Aug.: Mooi kinderfeest van O.L. Dorpsschool. Keurig versierde optocht. Mej. B. Wolters, 40 jaar onderwijze res, waarvan 25 jaar in Holten, onder scheiden met de ere-medalje in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Ruim 40 leden van de OLM maken leerzame excursie naar de ruil verkaveling te Vriezenveen. 6 September: De heren B. J. Vene klaas Slots en D. J. Wansink tot wet- houdei's gekozen. Afscheid van wethou der M. Teeselink, die volgens bui-ge- meester Mr. W. H. Enklaar 12 jaar dit ambt met ere heeft gedragen. Feest in Kalfstermansweide van de School met de Bijbel. Land. Rijver. Berg ruiters richt damesafdeling op. Frits Russ schiet bij Ugchelen op de Veluwe een wild zwijn. Inzamelingsactie voor de bouw van een nieuw wijkge bouw: f 27.000. 13 Sept.: Plattelandsbibliotheek kreeg nieuw gebouw. Holtense successen op de centrale vai'kensfokdag te Raalte. Geslaagde fok veedag op Kalfster mansweide. Plattelandsvrouwen van Espelo maken uitstapje naar Enschede. 20 Sept.: Fa. Dollekamp opende haar vei-bouwde manufacturenzaak In ,,'t Lösse Hoes" worden kippetjes aan 't spit gebraden. Zilveren medalje voor „Vrijheid"-kaas. Chi\ Kleuterschool aanbesteed. 8e Jaarlijkse fokpaar- denendag van „Holbatheo" te Dijker hoek. 27 Sept.: Feestelijke ouderavond O.L. school Dijkerhoek. Provinciale oefe ning EHBO op de Holterberg. Zes schilders uit Monaco als gasten in Hol ten. Grote belangstelling voor de expo sitie van werken die tijdens het ver blijf in Holten werden vervaardigd. 4 Oktober: Dick van Guus hartelijk ontvangen bij terugkeer uit Garmisch Partenkirchen. Burgemeester Enk laar opent nieuwe kruidenierswinkel van de heer Paalman aan de Raalter- weg. Kantonnier Derk Kiffen met pensioen. De heer Assink nam af scheid van de Post. Duitse ballon- vaarders landen op een weiland in de Zudde aan de Maneschijnsweg. Bap tistenpredikant Wil de Nijs sprak voor de Jonge Kerk. 11 Okt.: Najaarsmodeshow fa. Won nink. Eerste lustrum Ulo-school. Feestelijke ouderavonden en reünie van oud-leerlingen. Bergruiters behaal den eerste prijzen in Neede. Eervolle 3e plaats voor Hettie Krekel in de sa mengestelde wedstrijd. Gezellige avond Centra-kruideniers Gebr. Dik kers en Gebr. Wansink in Amicitia. 18 Okt.: Raad besluit tot bouw van nieuw postkantoor. Dokter Nagel hout schenkt gemeente schilderij van de Boschkamp in haar oorspronkelijke Mijne lieren, leden van de raad. „Denk niet aan het verleden en zie niet op hetgeen achter U ligt. Deze beide dingen brengen onrust en staan U in de weg. Het tegenwoor dige ogenblik moet Uw w oning wor den." Hoe waar deze vermaning van Ger hard ter Steegen in bepaalde omstandig heden des levens misschien ook zijn mo ge, hoezeer zij ook in overeenstemming is met het Bijbelwoord, dat zegt, dat hij die bekwaam wil zijn voor het Konink rijk Gods, niet achterwaarts moet zien, maar voorwaarts, de hand aan de ploeg, ik meen, dat wij ons door deze gedachte op deze gemeentelijke Oudejaarsavond bepaald niet mogen laten leiden. De betekenis van een oudejaarsover- peinzing is m.i. hierin gelegen, dat men zich er van bewust wordt, dat in het he den het verleden gelegen is en dat in dit „nu" al evenzeer besloten ligt wat ko men moet. Wanneer ik op deze wijze het tegen woordige ogenblik mijn woning laat worden, zoals Ter Steegen wil, kan ik rustig met U op het verleden van één jaar terugzien, dat immers in het heden is gelegen. Reeds gedurende meer dan 10 jaren mocht ik op de laatste raadsvergadering van het jaar Uw kroniekschrijver zijn. Al die malen, dat ik mij aldus tot U wendde, heb ik moeten verzuchten, dat ons niet voldoende financiële mogelijk heden werden geschonken om te vol brengen w-at naar het oordeel van het toestand. Oud-plaatsgenoot Hei-man Koopman, onderwijzer aan de C-hrist. school te Dalfsen, wint le prijs (5000 gulden) in de Zwitsal-wedstrijd. De heer van Leeuwen ontving van de N.V. Zwitsalfabrieken te Apeldoorn 10 brief - jes van honderd, omdat een klant van hem de hoofdprijs had gewonnen. Toneelavonden Buurtver. Schoolkring Dij kei-hoek. Bestuur Holtense Han delsvereniging afgetreden. 25 Okt: Ci-isis in de Holtense Han delsvereniging bezworen. Geslaagde feestavond Paardenfokver. Holbatheo. De heer B. van Losser te Rijssen 25 jaar als preparateur werkzaam bij Piet Bos. 1 November: Geslaagde forum-avond agrarische jongeren. Toneelavond NW bestuurdersbond. Propaganda- avond Pro Juventute. De heer F. W. J. Swart, medewerker van „De Schot horst" te Amersfoort, spreekt op uit nodiging van de CBTB, OLM en Be- drijfver. „Holten" over: „De varkens houderij". 8 Nov.: Drogisterij „De Vijzel" in hypei-modern pand. Cross country Bergruiters. Mooie toneelvoorstelling van OCH. Geslaagde uitvoering HGK en Kinderkoren. Door Gedep. Staten wordt aan het Groene Kruis f 15.000 als renteloos voorschot toege kend voor de bouw van een wijkge bouw. 15 Nov.: Propaganda-avond Chr. Nat. Vakverbond. Wandelsportvei-eniging „De Trekkers" kampioen van de 4e klasse NUW. 22 Nov.: Fa. E. Wonnink opende een nieuwe confectie-afdeling en meubel- toonkamer. Jaarvei-gadering Motoi-- en Automobielclub „De Holterbei-g" en IJsclub „De Noordpool". Mej. Rot- tink spreekt voor de Chr. Plattelands vrouwen over „Diepvries". De heer Claesen, directeur van de Vereniging tot Voorlichting van Molenaars (WM), spreekt in Amicitia op uitnodiging van de VVM-molqnaars Gebr. Dikkers en Gebr. Wansink over: „De opfok van kalveren". 29 Nov.: CH-jongerengroep nam af scheid van voorzitter H. Fokkert. Hei-vox-mde Gemeente besluit tot aan stelling derde pi-edikant. Rioolzui veringsinstallatie officieel in gebruik gesteld. Ds Jac. de Vi-ies van Wou- drichem vertelt op uitnodiging van de Hei-vormde Vrouwengroepen en de Jonge Kerk over zijn ervaringen en werk in Australië. Burgemeester Enklaar opent Winkelweek HHV en bazar HMV. Geslaagde forumavond van de OLM. 6 D.ecember: Verbouwde Lagere Landbouwschool officieel in gebruik genomen. Jaarvergadering Coöp. Aan- en Veikoopvei-eniging. 13 Dec.: Geslaagde film- en voorlich tingsavond Holtense Veevoeder- en Eierhanclel A. H. Vruwink. Jaarver- gadei'ing Bei-gruiters. Mooie succes sen voor duivenhouders op tentoonstel ling te Rijssen. 20 Dec.: Fa. Schuppert N.V. opende onder grote belangstelling verbouwde en gemoderniseex-de winkel. Ds. J. H. Zelle, Geref. predikant te Leeuwarden, sprak voor de A.R. Kiesvereniging over het onderwerp: „Geen water bij de melk". Kerstwijdingen Geref. Vrouwenvereniging, Chr. Plattelands vrouwen en afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen. 23 Dec.: Uitvoering Weihnachtsora- torium door de Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk. 24 Dec.: Kerstavonddienst, in de Ned. Herv. Kerk. Opvoering lekespel „Het kleine Kerstspel". 31 Dec.: „Holtens Nieuwsblad", het in Holten 't meest en 't best gelezen blad bestaat TIEN JAAR. En hiermede besluiten wij dit chro nologisch overzicht 1958, dat in geen enkel geval aanspraak wil maken op volledigheid. gemeentebestuur diende te geschieden. Ieder jaar echter heb ik toch. ook weel moeten erkennen, dat liet gemeentelijk apparaat, gezien de omstandigheden waaronder het te werken had, redelijk had gefunctionneerd. Wanneer ik mij thans bepaal tot wat het jaar onzes Heren 1958 onze gemeen te heeft gebi*acht, dan kan ik moeilijk een ander judicium uitspreken, dan dat, wat ook de afgelopen jaren de eind conclusie was. Gok in het afgelopen jaar is de soep niet zo heet gegeten als deze werd op gediend. Einde 1957 was de soep inderdaad wel erg heet. De bestedingsbeperking had bijna de verbouw van de lagere landbouwschool verijdeld en de aanleg van toevoerlei dingen naar de waterzuiveringsinstalla tie, alsmede de ontsluiting van liet com plex „Gaarden" onmogelijk gemaakt. De laatste maand van dit jaar was ge tuige van ingebruikneming van de uit gebreide lagere landbouwschool en de ingebruikneming van de waterzuive ringsinstallatie, terwijl het complex Gaai-den bouwrijp is en gereed om plaats te bieden aan woningen en gebou wen. Deze drie werken, die dit jaar konden worden opgeleverd, vormen het bewijs, dat de gevolgen van de bestedingsbepei-- king voor de gemeente Hollen dragelijk zijn geweest. Wij hebben dit jaar met een sluitende begroting kunnen wrerken, welke nog zoveel ruimte bleek te bevatten, dat nog vele wensen, welke waren opgesomd in het verzoekschrift aan de minister van binnenlandse zaken tot verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds konden worden vervuld. Dit gunstige beeld onzer begroting- werd o.m. veroorzaakt door liet feit, dat in december 1957 rekening moest wor den gehouden met een hoog rente-per centage voor kasgeld-leningen. Het dalen van de rentevoet heeft op het begi'otingsbeeld een zeer gunstige invloed uitgeoefend. Ook de begroting 1959 zal naar het zich laat aanzien voldoende middelen aanwij zen om het bestaande verzorgingspeil van onze gemeente te kunnen handha ven. Bovendien zal, naar ik aanneem, nog een enkele investering mogelijk blijken te zijn, wanneer de daarvoor vereiste fi nancieringsmiddelen te onzer beschik king worden gesteld. Op grond van het voorgaande zoudt gij misschien tot de conclusie kunnen ko men, dat de gang van zaken mij zou be vredigen. Ik zou U dan echter willen wijzen op het betrekkelijke van alle dingen. Gij zult mijn woorden dan ook aldus moe ten verstaan, dat ik niet ontevreden ben over de wijze, waarop wij in 1958 Hol ten hebben kunnen besturen, daarbij in acht nemende de curatele waaronder de gemeentebesturen in Nederland nu een maal zijn gesteld, in acht nemende ook het feit, dat hoe kleiner de gemeente hoe drukkender de curator de curanda vaak onder zijn dirigistische hoede neemt. Ik wil in dit verband overigens met erkentelijkheid gewagen van het feit, dat gedeputeerde staten dezer provincie geenszins blind zijn voor de moeilijke positie, waarin de gemeenten zijn ge plaatst. Verschillende malen hebben wij dit met dankbaarheid mogen ervaren. Woningbouw en huisvesting. Er zijn van de achter ons liggende na oorlogse jaren zeer vele geweest, waar in ik mij meermalen naar het hoofd heb gegrepen met de vraag: wanneer en hoe lossen wij deze woningnood op; ;hoe verlossen wij al die gezinnen van hun woningnood. liet beleid van de diverse ministers van wederopbouw en volkshuisvesting is er een geweest van vallen en opstaan en ook zij zullen zich vaak hebben afge vraagd, hoe zij deze gordiaanse knoop moesten ontwarren. Ik heb voorzover het Holten betreft, de indruk, dat wij wat het oplossen van deze woningnood betreft, op de goede weg zijn. Men vei sta mij niet mis, wij zijn er nog lang niet, maar wij gaan tenminste niet meer achteruit en voor de allererg ste krepeergevallen is een oplossing gevonden. Het afgelopen jaar mochten wij 26 wo ningwetwoningen aan onze woningvoor- i-aad toevoegen, terwijl nog 23 particu liere en woningwetwoningen gereed of in aanbouw zijn. Wij zullen in hetzelfde tempo moeten blijven doorbouwen, willen wij de woon- ruimteoommissie binnen een redelijk aantal jaren met groot verlof kunnen zenden. In het afgelopen jaar kweet deze com missie zich weer op een uitstekende wijze van haar taak. Het is het gemeentebestuur een voor recht te mogen weten, dat het zich kan verlaten op een commissie, welke haar taak met ernst, toewijding en menselijk heid verricht. Het aantal aanvragen om andere woon ruimte blijft vrijwel onveranderd. Thans bedraagt dit 87, hiervan kwa men in 1958 25 aanvragen in wegens huwelijk, terwijl er 17 aanvragen gedaan werden om andere redenen. In 1958 werden 201 bouwvergunnin gen afgegeven tegen 166 in het vorige jaar. Nog steeds schijnen er mensen te zijn, die menen het zonder bouwvergunning: te kunnen stellen.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2