Over geslachtsnamen ildfncS ADVERTEREN DOET VERKOPEN Huwelijk van juf irok groie belangstelling ,VÖC fitiCH Tl NG5 K'J Rc A U VAN DEN VOEDINGSRAAD RECEPTEN VOOR DE KERSTDAGEN EN OUD EN NIEUW De Kerstdagen en Oud-en-Nieuw zijn huiselijke feesten, waarvoor de huis vrouw in de keuken allerlei goeds kan brouwen, dat de tong streelt. Doet U eens Uw voordeel met de recepten, die wij deze keer bij elkaar zochten. Peper van haas of konijn: 1 haas of konijn, 100 a 150 g boter of margarine, een kleine ui, 1 si naasappel, laurierblad, kruidnagel, een paar lepels azijn, aroma of pi kante saus, kaneel, suiker, zout, bloem (een blikje champignons of 100 g verse champignons). De haas of het konijn schoonmaken, in stukken snijden en deze met zout in wrijven. De boter of margarine heet la ten worden en het vlees aan alle kan ten bruin bakken. De ui schoonmaken, snipperen en zachtjes meebakken. Wa ter, azijn, het sap van de sinaasappel, laurierblad en kruidnagel toevoegen en het geheel ongeveer 2 uur zachtjes sto ven. Het vlees is gaar wanneer het ge makkelijk van de botten los laat. Op het laatst het levertje meestoven. Desge wenst de jus tot een saus binden met aangemengde bloem. De saus op smaak afmaken met een weinig aroma of En gelse saus, kaneel en suiker en nog on- gevper een kwartiertje zachtjes verwar men. (Desgewenst de laatste paar minu ten in schijfjes gesneden champignons meestoven). Voor een gezellige koude vissschotel is altijd wel een plaats te vinden. We kun nen hem opdienen als eerste gang aan een dinertje of als hoofdgerecht van een souper. Wie dat wenst, kan de schotel uitbreiden met stukjes gerookte vis (pa ling, bokking-filets), vis uit blik, garna len of mosselen enz. enz. Visschotel *4 blik zalm, 2 tongen, zout, een krop sla of struikje andijvie, olie, azijn of citroensap, mayonaise, to matenketchup, een hard gekookt ei, peterselie of kappertjes, toastjes of sneetjes geroosterd brood, boter of margarine. De tongen fileren en ieder filet één maal dubbel vouwen met de velkant naar binnen. De filets zouten en zachtjes gaar koken in water met een scheutje azijn of citroensap (kooktijd pl.m. 5 mi nuten). De filets uit het kooknat nemen en laten afkoelen. De zalm (van graten en kraakbeen- stukjes ontdoen) en in niet te kleine stukken verdelen. Olie en azijn of ci troensap naar smaak er door mengen. De zalm in het midden van een grote schaal leggen. De tongfilets bedekken met een glad laagje mayonaise (zo nodig dikke mayonaise verdunnen met wat viskooknat). De vis om de zalm schik ken en garneren met peterselie-blaadjes of kappertjes. De tussenruimten opvul len met klein gesneden sla af andijvie. Partjes hard gekookt ei en nopjes toma- ten-ketchup ter garnering aanbrengen. De visschotel opdienen met toastjes of vers geroosterd brood. Met Oud-en-Nieuw mag een zoete lek kernij niet ontbreken. Dit jaar eens: Vruchtenbeignets Behalve van schijven appel kunnen we beignets maken van diverse andere vruchten, bijvoorbeeld van ananas, ba nanen, abrikozen. Hiertoe de ananasschijven desgewenst halveren en zo nodig enige uren tevoren met wat suiker bestrooien; de bananen in 5 cm lange stukken snijden en met wat citroensap besprenkelen; de ge droogde abrikozen een paar uur weken in een suikerstroop, even opkoken en goed laten uitlekken. Voor ongeveer 25 stuks: 125 g bloem of zelfrijzend bakmeel, 114 dl melk, (1 ei), zout, frituurvet of olie, poedersuiker. Van bloem, melk (en ei) een glad be slag maken. Een weinig zout er door roeren. Het frituurvet of de olie heet la ten worden. De vruchten door het be slag halen en laten uitdruipen. De beig nets vlug bruin bakken in het hete vet. Het gebak laten uitlekken in een ver giet of op grauw papier en warm of koud opdienen, met poedersuiker be strooid. HAMEA-GELEIÜÜ13 VOETBAL S.O.S.—HOLTEN 1—3 Doordat de Holtense voorhoede over meer stootkracht beschikte heeft Holten in deze spannende wedstrijd aan het lang ste eind getrokken. De defensies over heersten, en het was goed te merken dat hier de twee minst gepasseerde achter hoedes aan het werk waren. Juist daar om was het belangrijk dat midvoor K. ten Velde al in het 'begin van de strijd met een goed doelpunt de Holtenaren een prettige voorsprong bezorgde. De Hel- lendoomers waren zich nog maar net hun achterstand bewust, toen rechts buiten A. Vincent voor de tweede treffer zorgde. Binnen een kwartier was de stand daarmee op een 20 voorsprong van de gasten gebracht. De Hellendoorners probeerden wel de achterstand te ver kleinen, doch ze vonden keeper Kalfster- rnan weer in prima vorm en zo brak de rust aan. Doordat de Holtense midvoor ■het spel goed verdeelde en vooral zijn vleugelspelers in het spel betrok, waren de Holtense aanvallen niet zonder ge vaar. Dit bewees rechtsbuiten A. Vin cent door met een harde kogel voor de tweede maal de S.O.S.-doelman te pas seren. 30. De rood-zwarten gingen toen meer verdedigen, zodat S.O.S. een over wicht kreeg. J. Kalfsterman werd enige keren geducht op de proef gesteld, doch succes was voor de gastheren nog niet weggelegd. Toch wisten ze de eer te red den, toen de Holtense defensie niet goed wegwerkte. 13. Met deze stand brak ook het einde aan en Holten behield daardoor haar leiderspositie. Doordat Omhoog niet verder dan 22 tegen Wierden II kwam, en Nijverdal H van R.V. II verloor, heeft Holten nu een klei ne voorsprong genomen. Er moeten nog vijf wedstrijden worden gespeeld en er zit dus nog van alles in. De stand is thans: Holten 11 7 2 2 16 24—11 Omboog 11 5 4 2 14 34—25 Rijssen V. II 10 5 1 4 11 22—26 g.f.c. n 11 5 1 5 11 25—20 Nijverdal II 10 5 1 4 11 24—23 Enter II 9 3 3 3 9 25—26 Wier den H 11 3 3 5 9 20—29 Hector II 11 3 1 7 7 18—29 S.O.S. 10 2 2 6 6 16—19 HOLTEN III—HOLTEN II 2—6 Over 't algemeen ontliepen beide ploegen elkaar niet zoveel, doch was de zege van Holten II ongetwijfeld verdiend. Holten Hl was niet erg fortuinlijk, want keeper Biesters had enkele malen de lat nodig om niet gepasseerd te worden. De wedstrijd werd aanzienlijk sportiever ge voetbald dan de eerste keer. G. Tiekink had de leiding goed in handen. J. Paalman zorgde voor de eerste tref fer doch een misverstand in dé achter hoede van Holten II strafte rechtsbuiten G. Tuitert doeltreffend af, 11. Door doelpunten van J. ten Velde en J. Paal man liep Holten H verder uit. Met de stand 13 ging men de tweede helft in. Een fout in de verdediging van Holten III betekende 14. Toen vond Holten III het juiste tegenspel en zo ontstond er een aardig duel, waarbij Holten H enigs zins in de verdediging werd gedrongen. De voorhoede van Holten in was echter niet erg op dreef en toen succes uitbleef namen de rood-zwarten het offensief over. Een der Holter (backs, in het nauw gebracht, schoot langs keeper Schooien heen in doel en even later rondde J. ten Velde een voorzet van links doeltreffend af. In de laatste minuten werd een kop bal van J. Pasop uit de doelmond gesla gen, de toegestane strafschop werd door A. Jansen naast geschoten. Met een goed- doelpunt van G. Tuitert werd de eind stand 26 bereikt. Omdat Enter III met 21 van Twenthe n won, hebben de Holtenaren nu een ruime voorsprong. Tegen de naaste con currenten moet echter nog gevoetbald worden. Opvallend was de zege van Mar- kélo V. II (de eerste!) op R.K.S.V. III (4—1). De stand van de koplopers is thans Holten II 10 9 1 0 19 47— 9 Twenthe 2 10 7 0 3 14 41—18 Enter Hl 7 4 1 2 9 22—15 Prognose. A.s. zondag kan Holten I één van haar naaste concurrenten van zich afschudden, n.l. Nijverdal n. In Nijverdal wonnen de rood-zwarten fortuinlijk en wij geloven niet dat er deze keer dan ook veel krachtsverschil te zien zal zijn. De Nij- verdallers beschikken over een gerouti neerde voorhoede, die alleen door in hoog tempo te spelen, gepasseerd kan worden. Hun voorhoede scoorde even vaak als de Holtense aanval. Onlangs nog leverden de Nijverdallers een uit stekende prestatie door Omhoog in Wier den met 21 klop te geven. Het is de laatste jaren niet voorgekomen dat de Wierdenaren op eigen terrein verloren. 21 december moet Holten tegen Om hoog aantreden. Ook deze wedstrijd wordt in Holten gespeeld. Holten II is zondag vrij en Holten 111 moet in een uitwedstrijd tegen Borner- broek Dl voetballen. Onlangs waren het de Holtenaren die wonnen, op eigen ter rein zijn de blauw-witten echter bijna niet te verslaan. Holten a heeft niet veel kans tegen Enter V. a, dat momenteel één vande eerste plaatsen bezet. In Enter wisten de Holtenaren een gelijk spel uit het vuur te slepen. Holten b speelt tegen de naaste con current, n.l. Excelsior d. Dit wordt op passen voor de Holtenaren! Programma: Zaterdag Holten aEnter V. a, 3.01 uur; Holten bExcelisor d, 2.00 uur. Zondag: Holten INijverdal H, 2.30 uur; Bomerbroek niHolten ni, 2.00 uur. VERGADERING CHR. JONGE BOEREN De leden van de afdeling Holten van de Chr, Jonge Boeren- en Tuinders Or ganisatie (CJBTO) kwamen maandag avond in gebouw ,Rehoboth' in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer J. W. Aanstoot, die deze bijeen komst opende met gebed, na het lezen van het Schriftgedeelte Jesaja 28 vers 23-29. Nadat de secretaris, de heer B. Dij- kink, de notulen had gelezen en enkele ingekomen stukken waren behandeld, hield de heer J. W. Stam een inleiding over het onderwerp: ,Wat zijn beginse len en wat doen wij er mee.' Bij het stellen van deze vraag rijst di rect de vraag: Welke betekenis hebben de beginselen, die wij belijden voor ons agrarisch werk?' Als Christenen beho ren wij de beginselen altijd in verband te brengen met Gods Woord, waarin be ginselen, geloofswaarheden, wetten en geboden voor onze samenleving zijn vast. gesteld. Wij gaan hierbij uit van stellin gen, die uit de Bijbel kunnen worden af gelezen, welke men niet kan bewijzen, maar moet geloven. Het geloof in de Christus der Schriften is de voorwaarde van de juiste hantering van Gods gebo den. Het geloof is immers een vaste grond der dingen die men hoopt en een bewijs der zaken, die men niet ziet. Christen: beelddrager Gods. Wij zijn mensen, die ieder op zijn plaats een taak hebben in dit leven. Een taak om ous als Christenen, als beeld dragers Gods, te openbaren. Onze ar beid, ook in onze organisaties, moet van Gods geboden doortrokken zijn. Het is de eerste voorwaarde van het zijn van een goed lid van het Christelijke maat schappelijke organisatie. Degenen die zich uit andere overwegingen hebben aangesloten en nu menen, dat het wel goed is, hebben de meest fundamentele oorzaak buiten beschouwing gelaten. Wij hebben een actieve taak in dit le ven te vervullen: getuigen van hetgeen ons uit genade geschonken is. We lezen in Gods Woord geen gebod, dat de arbeiders zich behoren aan te sluiten bij een Christelijke vakorganisa tie. Hetzelfde geldt ook voor andere maatschappelijke arbeid. Wanneer niet alleen de enkeling, maar ook de Chris ten-werkgevers, de Christen-arbeiders, de Christen-boeren, vrouwen, jongens en meisjes zich gezamenlijk afvragen: wat moeten we op grond van de primaire beginselen, in Gods Woord neergelegd, en de daaruit afgeleide gevolgtrekkin gen, doen of nalaten om mee te arbei den aan de zaak van Gods Koninkrijk, dan is deze doelstelling Christelijk. Duizenden zien de noodzakelijkheid in van een maatschappelijk Christelijke organisatie om zo de zaak van Gods Ko ninkrijk te dienen. Samenwerkingdussen allen, die Chris telijk georganiseerd zijn, is een gebie dende eis. Onderzoek van de beginselen blijft geboden. Niet klakkeloos aanvaar den wat onze voorouders op afgeleide terreinen hebben gevonden. Niet alleen vermeerderen in ledental. Een kleine groep kan soms van meer betekenis zijn voor de uitbreiding van Gods Konink rijk dan een grote organisatie, die zich niet onderwerpt aan Gods geboden. La ten we daarom de kansen, die God nog geeft, grijpen en ook aandacht schenken aan algemene vorming en ontwikkeling. Wij moeten durven spreken met de vij and in de poort en met de tegenstanders op de markt des levens, zo besloot de heer Stam zijn inleiding. Na bespreking van het onderwerp werd de goed bezochte vergadering door de heer Stam met dankgebed ge sloten. Woensdagmiddag werd onder grote belangstelling bet huwelijk voltrokken tussen Mej. Gré Bungler en Mr. F. Stam. De bruid was tot voor kort onderwijzeres aan de School met de Bijbel, de bruide gom fungeerde enkele jaren als voorzit ter van de Holtense A.R.J.O.S.-afdeling en is thans te Amsterdam werkzaam bij een grote verzekeringsmaatschappij. Toen de loper werd uitgelegd verdrong de schooljeugd 'zicih al voor bet bordes van het gemeentehuis om maar niets van de aankomst van het bruidspaar te missen en stroomde ook publiek samen om de bruidsstoet gade te slaan. Het hu welijk werd voltrokken door de burge- SINTERKLAAS OP DE BB Maandagavond had in de Provinciale Commandopost BB aan de Oranjestraat een samenkomst van het personeel plaats. Op deze avond reikte de Provinciaal Commandant BB in Overijssel, de heer A. F. J. Brummer, aan de daarvoor in aanmerking komende personeelsleden het vaai'digheidsdiploma BB uit. In zijn toespraak sprak deze zijn grote waardering uit voor het werk dat op de ze post wordt verricht. Hij was van mening dat de Provinciale Commandopost te Holten zich zeker kan laten zien en horen, wat opleiding en per soneel betreft. De burgemeester van Holten die na de uitreiking het woord tot de dames en heren richtte zeide eveneens zeer tevre den te zijn met hetgeen hier wordt gepres teerd. Hij complimenteerde de dames en heren met het door hen ontvangen di ploma. Ten einde de feeststemming te verhogen bracht St. Nicolaas vergezeld van door zijn knechten hierna een bezoek. Hij bracht voor ieder der aanwezigen een pakje mee, dat door Sinterklaas aan elk met een toepasselijk woord werd uitge reikt. De dames en heren lieten zich niet onbetuigd en zongen daverend enkele be kende Sinterklaasliederen. Na deze uitreiking had nog een verto ning plaats van de film der BB-dag in Almelo. Deze was echter door een tech nische oorzaak minder duidelijk. Aan het slot van deze avond dankte de Heer M. Hollering de vrijwilligers voor hun op komst en sloot hiermede deze prettige avond. SINT NICOLAASFEEST OP DE DORPSSCHOOL Vorige week vrijdagmiddag kwam Sin terklaas met Piet in de hal van de Dorps school, om half twee, wraar veel moeders met. kleuters aamvezig waren. Een or kestje onder leiding van Herman Koop man G.H.zn. speelde een paar liederen en een groepje leerlingen van mej. J. H. Wolters voerde een leuk stukje op op 't podium, vlak naast de bisschop. Ver scheiden kleintjes kwamen bij Sinter klaas en kregen van de zwarte knecht een zakje tum-tum met pepernoten. Bij het afscheid hielp een zestal ondercom missieleden bij het uitdelen van de spe culaaspoppen. Sinterklaas bracht bij de lagere klas sen een vrij langdurig bezoek, maar in de bovenklassen moest hij zich beperken tot een kort onderhoud. De klassen 1, 2, 3 en 4 ontvingen een grote speculaaspop, terwijl alle leerlingen van de school een boekwerk kregen en snoep. Maandagmiddag kwam Pierre Duro uit Hengelo voor de klassen 14 optre den. Hij hield de kinderen aangenaam bezig en boeide zijn gehoor tot en met. De overige klassen gingen met OAD- bussen naar de Deventer schouwburg om de opvoering van de operette Rode- riek' bij te wonen, waarvan de jongens en meisjes zeer genoten. MOOIE SUCCESSEN VOOR DUIVENHOUDERS Op de te Rijssen gehouden tentoon stelling hebben Holtense duivenhouders, leden van de postduivenvereniging ,De Bergvliegers', prachtige successen be haald. De heer L. Gazan kreeg de ere-prijs in de afdeling jonge duiven en kwam verder nog in het bezit van drie eerste prijzen. De heer G. Veldhuis won een tweede prijs en de inzendingen van de heren H. J. Aaftink en C. W. Reeves werden bekroond met een derde prijs. De tentoonstelling werd georgani seerd door de Rijssense postduivenver eniging ,De Luchtbode'. meester, Mr. W. H. Enklaar. De leerlingen van de derde klas kon den bun juffrouw nog niet vergeten. Toen 't bruidspaar na de huwelijksvoltrekking het gemeentehuis verliet, vormden zij met slingers en vlaggetjes getooid een ere haag voor bruid en bruidegom, die zich met hun gasten naar de GerefKerk be gaven. Toen zij op het bordes verschenen klonk een driewerf hoera van de kinder schare. Een stralende bruid en een ge lukkige bruidegom namen deze kinder- hulde met vreugde in ontvangst. De kerkelijke huwelijksinzegening ge schiedde door Ds. R. A. Hoogkamp, geref. predikant alhier. v (slot) Op dit chapiter kan nog lang worden voortgegaan, doch aan alles komt een eind, zo ook aan deze artikelenserie, wel ke ik wil besluiten met nog enige mede delingen te doen over vorming en bete kenis van geslachtsnamen, waarvan er enkele worden gedragen door inwoners van Holten. Boudijn; deze geslachtsnaam houdt evenals bijv. de adellijke naam Baud ver band met de voornaam Boudewijn, waar van de betekenis is „de moedige, koene vriend". Cohen: deze naam, welke ook in dub bele geslachtsnamen voorkomt, bijv. Co- hen Stuart, is afgeleid van het Hebreeuw se „kauhein", dat „priester" betekent. Drekmeijer: ter onderscheiding van de vele andere Meijers werd de onderhavige de meijer van het huis de drie eiken ge noemd. Deze aanduiding is geleidelijk ge reduceerd tot Drekmeijer. Over de naam Meijers schreef ik reeds in het nummer van 19 juli 1958. God(e) schalk: deze ook als voornaam in gebruik (geweest) zijnde geslachtsnaam betekent „knecht Gods". Op de R.K. ka lender is bij 7 juni de naam vermeld van de heilige Godecalcus, vorst in Slavonië, die in de 11e eeuw overleed. Korthals Altes: volgens Huizinga is hiermede oorspronkelijk aangeduid de zoon van Alte met de korte hals. Alte is een Friese mansnaam. Op genoemde ka lender is bij 9 februari aangetekend de naam van Sint Alto uit Schotland, die in 760 is overleden. Ook de naam Altink is van Alte afgeleid. Ledeboer: deze naam brengt men in verband met het woord lede, waarmee 'n waterleiding of wetering werd bedoeld. Het woord is ook terug te vinden in de plaatsnaam Leerdam, welke vroeger Le derdam werd genoemd. De weg van Leer dam naar Leerbroek is plaatselijk bekend als het Recht van ter Leede. Ter Leede was de naam van een kasteel nabij Leer dam en is thans nog de naam van een waterschap, dat binnenkort wordt opge heven. Louwerse: hier is sprake van een pa- tronymicum, een eigennaam, die verkre gen is door achter de voornaam een acK tervoegsel te plaatsen. In deze geslachts naam schuilt de mansnaam Laurens, wel ke „de gelauwerde" betekent. Olivijf: Huizinga deelt mee, dat een grappenmaker deze naam koos als variant op Olivier. Laatstvermelde naam is ook als voornaam in gebruik én betekent „olijfboomplanter". Oremus: een te Enter voorkomende fa milienaam, welke betekent „Laat ons bid den". Taconis: hier hebben we te doen óf met een patronymicum óf met een naam met Latijnse uitgang. Taco is een Friese mans naam, die ook verbandt houdt met Dag- obert. Thorbecke: deze naam wijst op Saksi sche oorsprong. De aanduiding Ter Beke wordt in Westfaals dialect van to der Be ke over te der Becke tot to'r Becke en tenslotte Tho'r Becke. De naam komt overeen met de in Holten bekende fami lienaam ter Beek. Evenals in de voorgaande artikelen is ook in dit slotartikel enkele malen de R.K. kalender ter sprake gekomen. In dc praktijk komt het wel eens voor, dat de ambtenaar van de burgelijke stand o.m. deze kalender moet raadplegen teneinde de vraag, of een bepaalde voornaam kan worden aanvaard, te kunnen beantwoor den. De aangevers zijn n.l. niet geheel vrij in het geven van voornamen aan hun kinderen. Op dit punt bestaat nog een oude Franse wet van 1 april 1803, welker bepalingen voorschrijven, dat geen ande re namen mogen worden aangenomen dan die voorkomen in de verschillende kalen ders (namen van heiligen) en die van be kende personen uit de geschiedenis van Rome en Griekenland. Een souverein besluit van 15 maart 1815 verklaarde ook toelaatbaar „zodanige be kende voornamen, welke sedert overoude tijden aldaar, in de onderscheidene land schappen of bij sommige geslachten ge bruikelijk en algemeen als voornamen er kend zijn geweest". Vele oud-Nederland se namen werden hierdoor dus weer mo gelijk. W. O. BILJARTEN Voor de competitie van de biljartbond ,Ons Genoegen' te Nijverdal en omstre ken werden de volgende inhaalwedstrij den gespeeld: Eerste klasse: HBC 2-Kalfsterman 1 375-500 in 162 b. Spekhorst 1-Vios 1 453-357 in 91 b. NBC 1-HBC 1 429-435 in 180 b. 't Groentje 1-Kalfsterman 1 457-405 in 122 b. De competitie is nu voor de helft afge werkt. De rangschikking van de viertallen zal in het nummer van de volgende week worden opgenomen. Met de returnwedstrijden wordt in de tweede week van januari een begin ge maakt.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2