Al Plak op al uw post kinderzegels No. 48. Jaargang 10. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 De oplek van kalveren Lezing van tie heer Claesen Woensdagavond werd namens de VVM molenaars Gebr. Dikkers en Gebr. Wan- sink een lezing gehouden over Kalver- opfok, door de heer Claesen, directeur der Vereniging tot Voorlichting van Mo lenaars. De heer Dikkers heette de talrij ke aanwezigen van harte welkom en wen ste allen een prettige leerzame avond. De heer Claesen stelde in het begin van zijn lezing vast, dat de opfok van een kalf begint bij de moeder. Immers tijdens de dracht wordt het kalf opgebouwd. Hoe be ter de moeder wordt verzorgd, zoveel meer stoffen kan zij afgeven voor de op bouw van het kalf. Deze stoffen zijn in hoofdzaak: Eiwit voor spier- en beendervorming, mineralen voor opbouw van het geraamte, AD3 vi taminen gewapend ter wereld komen. Dan steeds eiwitrijk voeder met ruim mineralen en ADS vitaminen. Enige tijd voor het afkalveren een vitaminestoot AD3 is zeer goed. Na de geboorte 't kalf direct wat biest- melk geven, want hierin zullen de nodige afweerstoffen, die de koe tijdens de dracht niet aan het kalf geeft. Na enkele dagen een ADy stoot. De heer Claesen is een tegenstander van de 'schrale opfok, d.w.z. het streven om het kalf zo kort mogelijk moedermelk te geven. Spreker vindt een gift van een liter melk geeft het kalf nog steeds de maand zeer verantwoord. Dit kost de boer weliswaar pl.m. f 25.meer, maar die liter melk geeft het kalf ong steeds de voedingsstoffen, die zo nodig zijn voor een goede ontwikkeling. Het doel is toch een prima melkkoe te krijgen, die 5 of 6 jaar veel melk met hoog vet geeft. Wan neer men dan die f 25.uitstrijkt over deze 5 of 6 jaar dan is dit slechts f 5. per jaar. Het is een investering in het kalf. Een kalf, dat tijdens de dracht of tij dens de eerste -maanden na de geboorte een tekort aan de nodige stoffen heeft gehad, krijgt men nooit weer tot een pri ma melk of fokdier. Voormelk is altijd veiliger dan volle melk. Bij meel bijvoeren wordt dit Eiwitrijk naast volle melk of Eiwitarm naar onder- melk/karnemelk. Dit is nodig om de juis te Eiwit-zetmeelwaarde verhouding te handhaven. Deze verhouding is weer be langrijk voor een snelle groei. Omtrent dit punt van voederen heerst nog wel eens misverstand. Na 2 weken een beetje prima hooi aan het kalf om de pensontwikkeling op gang- te brengen. Een goede pensontwikkeling is van belang, daar in de pens dc spijs vertering hoofdzakelijk plaats vindt en hiervan de benutting van het voedsel af hangt. Liefst geen kuilvoer aan het kalf, want het zuur onttrekt mineralen aan de been deren. Spreker voelt ook niet veel voor opfok met kunstkalvermelk. Het natuurproduct melk, met haar vele gunstige factoren is nooit kunstmatig na te maken. De heer Claesen liet ook een waar schuwend woord horen omtrent de K.I. Deze leidt tot een vermindering van het aantal fokstieren, zodat onze fokkerij op een te smalle basis komt te staan. Men komt op de duur tot inteelt, met alle ge varen van dien. In 't „geboorteland" der K.I. (Rusland) hebben de beroemde bio- logenal jarenlang gewaarschuwd tegen verdere doorvoering der K.I., vooral bij een veredelde veestapel zoals in ons land. Ook in Engeland, Denemarken en Duits land maant men tot voorzichtigheid. De K.I. heeft zeer goed werk verricht, maar men moet de nadelige gevolgen, die hier en daar reeds opduiken, niet onder schatten. Sprekers voorkeur gaat uit naar herfst- kalveren. Dit heeft de boer niet altijd in zijn hand. De voordelen zijn o.a. droog- stand in aug.-sept., wanneer het gi'as kwa litatief en kwantitief het minst is. Hoge re melkproductie van de oudmelkse koei en in het voorjaar in de weide en minder lcopziektegevaar, zo besloot de heer Clae sen zijn leerzame causerie. Na de pauze werd er druk gedebat teerd vooral over de K.I. en 't probleem der herfstkalveren. Deze avond mag ze ker geslaagd genoemd worden. In een kort slotwoord deelde de heer C. Reisinger nog mede, dat zeer waar schijnlijk binnenkort een avond zal wor den belegd waarop een lezing zo mo gelijk met films zal worden gehouden over de opfok van kuikens. FORUM VOOR DE O.L.M.-LEDEN. Op woensdag 26 november a.s. zal het 'bestuur van de O.L.M. een forum-avond organiseren. In het forum zullen zitting nemen de heren A. W. Kreulen, adjunct- secretaris van de O.L.M.A. Slotman, hoofdbestuurslid 'der O.L.M., E. Broek huis, hoofdassitent in d'e bedrijfseconomie van de R.L.V., en W. Beijers, ambtenaar ter secretarie, alhier. Als voorzitter zal optreden de heer A. J. Snijders, hoofd der lagere landbouwschool. OP DE VOORDRACHT VOOR HEEMRAAD In de vorige week vrijdagmiddag ge houden vergadering van het Verenigigd College van het Waterschap ,Salland' is de heer J. H. Veneklaas Slots te Dijker- hoek 110. 1 geplaatst op de voordracht voor Heemraad in de vacature Anker smit. „LEVEN ONZE KINDEREN OOK IN ONZE HUIZEN?" Over dit onderwerp sprak Mevr. Eshuis van de Volkshogeschool „Diependaal" te Markeio maandagavond in de maande lijkse bijeenkomst van de afdeling Dijker- hoek van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in café „Het Bonte Paard". De bijeenkomst was goed bezocht en de aanwezigen hebben zeer genoten van de causerie, welke mevr. Eshuis hield. Spreekster bracht het verschil in le vensgewoonten naar voren vroeger en nu, vooral bij de jeugd. Zij toonde door middel van dia's het verschil in 'kleding en hoe de 'kinderen zelf een plaatsje had den in de huiskamer of op zolder, waar ze mochten spelen en zelf de rommel op ruimen, zodat ze niet steeds werden ver dreven, zoals dat thans nog wel eens ge beurt. De aanwezigen zagen ook hoe mooi de kinderen hun huiswerk kunnen maken bij hun verdere studie door een kast waar ze hun boeken in op kunnen bergen b.v. van een paar sinaasappelkisten op elkaar elkaar schuin aan de muur bevestigd en door tafels als opklaptafels vast aan de muur gemaakt. Het moet ons streven zijn de kinderen het zo gezellig mogelijk te maken thuis, aldus inleidster. Er kwamen naar aanleiding van deze causerie tal van vragen los, welke door mevr. Eshuis uitvoerig werden beant woord. De presidente, mevr. M. Reilink-Kers, bracht haar aan het slot van de avond dank voor de leerzame inleiding. Na 't vertrek van mevr. Eshuis werd nog even gesproken over de kerstfeest- viering. De meerderheid der leden was voor een kerstfeestherdenking met eigen krachten. De datum werd vastgesteld op maandag 22 december a.s. TONEELUITVOERING O.C.H. IN AMICITIA. De toneelclub „O.C.H." heeft zaterdag avond voor de tweede maal voor het voetlicht gebracht het toneelspel in 3 bedrijven: „Waarom zweeg je zolang?", van H. Turnhout en Bert Peets, waar mede zij op dankdag in Irene zoveel bijval oogstte. De uitvoering had nu plaats in Amicitia, dat bijna geheel bezet was. Het publiek heeft ook nu weer genoten van het goede spel en de inhoud van het stuk, dat een stuk levenstragiek in zich bergt, maar op verschillende momenten ook aanleiding geeft tot een hartelijke lach. Door dit tweede optreden kwam het spel en de vertolking van de verschillende rollen nog beter tot z'n recht dan de eer ste keer. O.C.H. gaat met dit stuk op 2 decem ber naar Lochem, waar zij zal spelen in de Stadsschouwburg. IN MEMORIAM PROFESSOR EIGEMAN. In Den Haag is op 14 november j.l. op 82-jarige leeftijd overleden Prof. Mr. J. A. Eigeman, laatstelijk tot 1950 hoogleraar aan de Hogere Krijgsschool. Professor Eigeman was voor velen in Holten geen onbekende. Hij heeft hier vele jaren o.a. op de Jachtwente met zijn gezin de vacantie doorgebracht en hij en zijn familieleden kwamen daardoor in deze periode veelvuldig in aanraking met ons dorpsleven, waaraan zij gaarne deel namen. Zo maakte hij in de jaren voor de tweede wereldoorlog vele -malen deel uit van de jury voor de beoordeling van de optochten, georganiseerd door de Vorks feestcommissie tijdens de toen alhier nog gebruikelijke volksfeesten. Hij was een vurig bewonderaar van het Huis van Oranje en onze Koninklijke Familie en zo sprak hij eens ter gelegen heid van de ontsteking van een vreugde vuur op Kalfstermansweide bij een be langrijke 'gebeurtenis in het Koninklijk Gezin een feestrede uit. Prof. Eigeman was een knap staats rechtgeleerde. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft in haar nummer van 17 no vember j.l. een belangrijk artikel aan hem gewijd. Daarin lezen -we„Met het uiterlijk van prof. Eigeman was zijn innerlijk in vol komen overeenstemming. Nog tot zeer kort -voor zijn heengaan placht zijn kaars rechte, rijzige figuur bewondering af te dwingen. Een fijne voornaamheid, ge paard gaan-de met werkelijke .goedheid des harten viel af te lezen van z'n gelaat, dat aldus zijn geest geheel en al weer spiegelde". Inderdaad, zo zien wij Prof. Eigeman nog voor ons, als een voornaam njaar beminnelijk mens, die zich in zijn vacan tie in onze woonplaats bijzonder thuis gevoelde. Ds. DE VRIES SPREEKT OVER AUSTRALIË Op uitnodiging van de Herv. Vrouwen vereniging zal Ds. Jac. de Vries die voor zijn vertrek naar Australië hier enkele jaren op de kansel stond maandagavond in de grote zaal van Irene spreken over zijn arbeid in het vijfde werelddeel en over de reizen, die hij maakte. De bij eenkomst i-s voor iedereen toegankelijk en begint om 8 uur. MIDDENSTANDEDIPLOMA Te Haarlem slaagde onze plaatsgenole mevr. G. den Heijer-Schuurman voor het middenstandsdiploma. er» pijn weg-» wrijven met PUZZLEN OP PAARD EN PONY HENK VALK BEKER VOOR JOII. BRONSVOORT De landelijke rijvereniging „Bergrui- ters" organiseerde zaterdagmiddag een puzzelrit om de Henk Valk beker. Henk Valk de Hellendoornse landelijke ruiter die enkele jaren geleden naar Ca nada. emigreerde stelde het vorige jaar aan de Holtense rijvereniging, waarvan hij een tijdlang instructeur is geweest, 'n prachtige zilveren beker beschikbaar, als wisselprijs voor een jaarlijks te houden oriënteringsrit. Deze trophee werd het vorige jaar ge wonnen door Teunis Beldman Jr., doch deze keer kwam Johan Bronsvoort met het kleinste aantal straf punten uit de bus en hij kwam hierdoor voor een jaar in he bezit van de Henk Valk beker. De volledige uitslag luidt als volgt: 1 Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje, 8 strafpunten, 2 Jhr. van Coeverden met Lord, 9 strafpunten; 3 Elly Oostendorp met Dollarprins, 12 strafpunten; 4 T. Beldman Jr. met Amigo, 15 strafpunten; 5 L. B. Bronsvoort met Honduroe, 16 strafpunten; 6 E. Aaltink met Romy, 20 strafpunten; 7 Mevr. N. Brouwers-Vos man, 20 strafpunten; 8 Herman ten Dam en Herman Aanstoot (pony koppel), 20 strafpunten; 9 Theo Beldman en Wim Vastert (pony koppel), 21 strafpunten; 10 H. J. Bosscher met Parel, 22 strafpunten. De prijzen die bestonden uit kunst- en gebruiksvoorwerpen werden na afloop van de door buitengewoon fraai herfst weer begunstigde rit in café „De Waag" door dé voorzitter-instructeur van de Bergruiters de heer H. Beldman met een gepast woord uitgereikt. Alle deelnemers (38) ontvingen de prachtige wandkalen- der van de Kon. Ned. Federatie van Land. Rij verenigingen U verricht er een weldaad mee. DAN PO O.C.H.' NAAR LOCHEM De toneelclub OCH heeft van de BOG en de plattelandsmeisjes te Laren, afde lingen van de PJGN, het vererend ver zoek ontvangen om op dinsdag 2 decem ber in de Stadsschouwburg te Lochum te komen spelen het toneelspel in drie bedrijven van H. Turnhout en Bert Peets .Waarom zweeg je zo lang?', dat op de Overijsselse Dankdag voor het gewas door haar met zoveel succes werd opge voerd in een stampvol Irene'. Er zijn ook nog ander onderhandelingen gaan de. FILMAVOND IIERV. JEUGDRAAD Zoals uit de advertentie in hot vorig nummer blijkt, organiseert de Jeugd raad der Herv. Gemeente een zeer bi- zondere filmavond op zaterdag 22 no vember a.s. te 8 uur in Irene'. De stof voor deze boeiende film is n.l. ontleend aan de bekende schrijver A. J. Cronin, die o.a. ,De Citadel' schreef Het gaat om een verandering van levens houding en levensweg. De film speelt zich af in een zenuwinrichting in Duits land, waarvan de eigenaar "er alleen maar op uit is om winst te maken. In deze materialistische sfeer werkt een jonge dokter, die zijn ideaal een nieuw geneesmiddel tracht te berei ken. Hij ondervindt echter grote tegen werking, hetgeen hom zeer bitter maakt. Dit wordt echter anders door de komst van een Franse vrouwelijke arts, die als assistente werkzaam is op de inrichting om straks naar Indo-China te vertrekken. Door haar houding en woorden brengt ze de jonge dokter tot andere gedachten. Er ontstaat liefde ze verloven zich, maar vlak voor hun huwelijk komt zij 0111 bij een explosie in het laboratorium. De jonge dokter gaat nu in haar plaats in dienst van de zending naar Indo-Chi na. Is nog te vermolden, dat de Nederlan- se titel luidt: Mensen tussen twijfel en vertrouwen'. Het lijkt ons zeer de moeite waard deze film te gaan zien. Groene Kruis krijgt nieuwe statuten Plannen wijkgebouw vorderen traag. In een maandagavond in hotel Holter- man onder voorzitterschap van de heer Beijers gehouden buitengewone leden vergadering van de vereniging ,Het Groene Kruis' werden nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement voor de vereniging vastgesteld. In zijn toelichting zei de voorzitter, dat de koninklijke goedkeuring op de be staande statuten reeds enige jaren is verlopen. Dit kan ernstige rechtsgevol gen hebben voor de bestuursleden bij het aangaan van verbintenissen enz., vooral nu tot de bouw van een wijkge bouw zal worden overgegaan. Door het bestuurslid, de heer G. J. Langenbarg, zijn nieuwe statuten en een huishoude lijk reglement ontworpen, welke door het bestuur uitvoerig zijn besproken en waar nodig aangevuld en gewijzigd en welke in deze vergadering met een tweederde meerderheid zuilen moeten worden vastgesteld. Hij bracht de sa mensteller dank voor diens arbeid, waarna overgegaan werd tot de artikels- gewijze behandeling van de ingediende ontwerpen. Na enkele vragen en opmerkingen werden de voorgestelde bepalingen on gewijzigd aanvaard en werd besloten op de statuten de koninklijke goedkeu ring aan te vragen. WIJKGEBOUW. Na de vaststelling van deze nieuwe voorschriften, welke voor de toekomst de richtlijnen zullen vormen langs welke de vereniging zal worden bestuurd, deed de voorzitter enkele mededelingen om trent de bouw van het nieuwe wijkge bouw en werden de leden de plannen getoond, zoals deze in een schetsont werp door de architect, de heer L. C. van de Bovenkamp, zijn opgesteld. Er zijn al veel vergaderingen en be sprekingen aan deze plannen gewijd en dat zij nog niet in een verder stadium verkeren, moet voornamelijk worden toegeschreven aan 't feit, dat de schoon heidscommissie bij een voorlopige con frontatie met de plannen op een andere opstelling van liet wijkgebouw en de zusterwoningen heeft aangedrongen en dat het gemeentebestuur zich in prin cipe bij het door de schoonheidscommis sie ontwikkelde standpunt heeft aange sloten. Hierdoor inoet de architect tot een omzetting van het ontwikkelde pro ject overgaan, hetgeen tot vertraging van de bouwplannen leidt. Deze hoopt ech ter achter in de volgende maand de de finitieve opzet en een kostenraming ge reed te hebben. Wat de financiële kant van tie zaak betreft, werd medegedeeld, dat de ver eniging aan het eind van het jaar zelf een kapitaal van rond f60.000,- zal be zitten, dat het provinciaal bestuur een renteloos voorschot van f 15.000,- heeft toegezegd en dat voorts aan andere bij dragen a fond perdu nog ongeveer een bedrag van f 10.000,- te verwachten is. Het bestuur hoopt met de kosten niet boven de f 100.000,- te gaan, zodat dan nog een kapitaaltje van pl.m. f 15.000,- geleend zal moeten worden. Hiervoor is via derden reeds ecu aanbieding tegen een gereduceerde rente ontvangen. Met spanning wacht men nu echter af of de opgezette plannen niet boven de begro ting zullen komen, want dit zou tot een ernstige vertraging kunnen leiden, aldus deelde de voorzitter mede. Door een van de aanwezigen werd nog opgemerkt, dat hij liet betreurde, dat 't gemeentebestuur met de zienswijze van de schoonheidscommissie omtrent de op stelling der gebouwen rekening wenst te houden, maar hij begreep, dat liet be stuur zich hierbij, om der wille van de voortgang der plannen, heeft neerge legd. Nadat nog verschillende vragen wa ren beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering. 95 - 70 ct 'ais briljanten DROPPINGS KOMEN ERG IN ZWANG Een nieuwe methode om jonge mensen ec-n gezonde ontspanning te bezorgen zijn de z.g. droppings, waarbij men de deelne mers-in een voor hen zoveel mogelijk onbekende omgeving brengt met de op dracht het punt van uitgang of een be paald aangewezen verzamelpunt weer op te zoeken. Het vervoer geschiedt dan in gesloten vrachtauto's of geblindeerde autobussen, terwijl routebeschrijvingen in dezelfde vorm als bij puzzletochten wor den uitgereikt en de deelnemers te voet moeten terugkeren. De besturen van „Jong Holten" en de afd. der Plattelandsmeisjesvereniging or ganiseren maandagavond zo'n dropping voor hun gezamenlijke leden vanaf café „De Waag". De Motor- en Autoclub „De Holterberg" houdt een dropping op zaterdag 29 nov. a.s. met vrije deelname en wild als prij zen. Aan de hand van een gemiddelde snelheid door controleposten langs de route zullen deze prijzen worden toege kend. Officiële publicaties BOUW VAN GARAGES Burgemeester en Wethouders van Hol- brengen ter kennis van belanghebbenden dat van gemeentewege het voornemen bestaat om bij voldoende belangstelling een tweetal garages te bouwen aan de Haarweg in de Gaarden nabij de Larenseweg. De huur zal ongeveer f 4.50 per week bedragen. Zij die belangstelling hebben voor het huren van zo'n garage worden verzocht hiervan vóór dinsdag 25 november a.s. mededeling te doen ter gemeentesecreta rie. Holten, 21 november 1958. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBERG, Secretaris. STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR DE G.O.S. De vorige week woensdagavond hield de afd. Holten van de G.O.S. een goed bezochte leden/leveranciersvergadering. De voorzitter, de heer W. Stevens, heette allen welkom, in het bijzonder de direc teur van de G.O.S., Ir. I. Baas. Het was volgens de voorzitter 10 jaar geleden dat de afd. Holten werd opgericht. De stoot hiertoe werd gegeven door de heer J. Banis te Almelo, de vroegere voorzit ter der G.O.S. Waren toentertijd de om standigheden wel zeer moeilijk, de afd. Holten mag zich verheugen in een nog steeds toenemend ledental en een ver groting van de omzet. De verdere agenda werd vlot afge handeld. De voorzitter werd herkozen. De heer Baas behandelde het jaarver slag, waaruit bleek dat de G.O.S. nog steeds groeit in ledental en haar omzet sterk zag stijgen vergeleken met het vo rig jaar. Holten maakt volgens spreker een zeer goede indruk op de ranglijst van afdelingen, gezien de vaak zeer moei lijke omstandigheden. Lezing Ir. Baas. Daarna hield Ir. Baas een inleiding over het onderwerp: „De Coöp. Vee- en Vleesafzet in de strijd om de grondstof fen". Momenteel zijn de prijzen der var kens zeer gunstig in vergelijking met het vorig jaar. De vraag in het buitenland naar vlees is zo groot, dat ons land er niet aan kan voldoen, zodat onze regering overweegt om varkens te gaan invoeren, om zodoende de baconmarkt te behouden. Al ziet het er dan nogal rooskleurig uit, toch is het 'goed dat de varkenshou der op zijn tellen past. Door georgani seerde afzet van hun producten kunnen de boeren hun eigen belangen het beste behartigen en zorgen voor kwalitatief betere producten dan hun buitenlandse concurrenten. De heer Baas gaf vervol gens nog een korte beschrijving van zijn reis naar Egypte. Zoals bij ieder bekend werden daar door de G.O.S. koeien ge ïmporteerd. Egypte staat wat economi sche ontwikkeling betreft ver beneden Nederland. De ontwikkeling en techniek heeft daar de laatste duizend jaren eigen lijk stilgestaan. Men heeft daar geen gulden middenweg, men js er öf arm öf geweldig rijk. Door de snelle toename van de bevolking ontstaat daar een toe stand, die onhoudbaar wordt. De voorzitter dankte Ir. Baas voor zijn zeer leerzame inleiding en sprak de wens uit, dat deze vergadering er toe zal bij dragen, dat de afdeling Holten zijn leden tal en omzet zal zien vergroten. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1347 stuk vee, runderen 206 en varkens 1141. Prijzen: 66 vette koeien, eerste kwali teit van f 2,80 tot f 3,20; tweede kwali teit van f 2,60 tot f 2,80; derde kwali teit van f 2,40 tot f 2,60 per kg slachtge- vicht; 50 melk- en kalf koeien van f 800,- tot f 1050,- per stuk; 48 pinken van f 500 tot f700,- per stuk; 39 graskalveren van f 250,- tot f 500,- per stuk; 3 nuchtere kalveren van f50,- tot f80,- per stuk; 22 drachtige zeugen van f 275,- tot f 350,- p. stuk; 26 loop varkens van f75,- tot f 90,- per stuk; 1093 biggen van f 50,- tot f 65,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Handel vlug, prijzen iets hoger. Gebruiksvee: Handel vlug, prijzen ge lijk. Varkens en biggen: Handel vlug, prij zen iets hoger. Pinken en kalveren: Handel vlug, prij zen gelijk. Öok achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer!

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1