Over Geslachtsnamen Een wonderkind schrijfster werd BOER PRACHTIGE OPBRENGST. De op woensdag 5 nov. (Dankdag) in de Gereformeerde Kerk gehouden „Dank dagcollecte" heeft f 923.02 opgebracht. IJSCLUB „DE NOORDPOOL". Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een advertentie van de IJsclub „De Noord pool" in dit nummer, betreffende de kos ten verbonden aan het donateur worden van de club. SCHIETWEDSTRIJDEN RESERVE RIJKSPOLITIE. Bij de donderdag te Goor gehouden onderlinge schietwedstrijden van de groe pen Goor, Markelo en Holten der reserve- rijkspolitie werden door de Holtense re servisten uitstekende resultaten bereikt. De vier eerste uitslagen luidden: 1. J. A. Kolkman, Holten; 2. H. Dokter, Bat'h- men; 3. Derlcsen, Markelo; 4. H. Voor- véld, Holten. UITVOERING HMV UITGESTELD Wegens ernstige ziekte van dirigent Iman J. Landweer kan de jaarlijkse mu ziekuitvoering van HMV op zaterdag 22 november a.s. niet doorgaan. Voorlopig wordt 's zaterdagavonds ge repeteerd onder leiding van de heer J. Diepenveen te Glanerburg, waarn. diri gent van het bekende korps „Kunst naar kracht" te Glanerbrug. De heer Diepen veen is voor HMV geen onbekende. In de zomer van 1948 stond het korps een tijd lang onder zijn directie, in verband met ziekte van wijlen de heer J. F. Heleen- ders. VOETBAL Holten 1-SOS 1 2-0 Alle Holtense voetballiefhebbers zul len zich de grote 17 nederlaag, die Hol ten vorig seizoen tegen SOS leed, nog wel herinneren. De Holtenaren hebben in Haarle, bij de seriewedstrijden, ge toond, dat ze toch wel van de Hellen- doorners konden winnen. Met dezelfde cijfers werd ook nu weer SOS verslagen. Het SOS-elftal bleek een verjongings kuur te hebben ondergaan. De wedstrijd was nog maar enkele ogenblikken ge vorderd, toen een der Hellendoornse backs een Holtense voorzet zodanig van richting veranderde, dat hij zijn eigen keeper passeerde. 10. Even later ge lukte het midvoor J. Ulfman de score op 2—0 te brengen. De beide voorhoe des speelden slecht en verschillende op gelegde kansen werden ongebruikt gela ten. Over het algemeen was het dus een matige wedstrijd, die weliswaar door de Holtenaren verdiend werd gewonnen, doch die zeker geen reden geeft de ver dere wedstrijden te optimistisch tege moet te zien. Vooral in de wedstrijd tegen koploper Enter 2 zal Holten het zwaar te ver duren krijgen. Zondag a.s. speelt Holten in Wier den tegen Wierden 2. Tot nu toe hebben de Wierdenaren geen reden tot juichen en ze bezetten dan ook een van de laat ste plaatsen. Holten 1 7 4 1 2 9 15- 9 Wierden 2 7 2 0 5 4 11-25 Holten 2-Markelo Vooruit 2 61. De Holtense reserves zijn nu de helft van de competitie gepasseerd en nog steeds bezetten zij ongeslagen de eerste plaats. Deze keer werd Markelo Voor uit, dat onvolledig uitkwam, aan de zege kar gebonden. Hoewel er met 6—1 werd gewonnen, speelden de Holtenaren toch één van de slechtste wedstrijden van dit seizoen. De dubbele cijfers lagen gemak kelijk binnen het bereik, doch zover is het niet gekomen. De ruststand was 3-1. Het Markelose doelpunt was van goede kwaliteit. RKSV 3-Holten 3 3—3. In de eerste helft leek het e. niet op, dat Holten een gelijk spel zou behalen. De stand was toen namelijk 20 voor de thuisclub. De Rijssenaren pasten zich het eerst aan op dit zwaar te bespelen terrein. Hun voorsprong was dan ook zeker verdiend. Na de rust was Holten de betere ploeg. J. Nijland zorgde voor de eerste treffer en J. Spenkelink was de gelijkmaker. Met een ver schot van Tuitert wisten de Holtenaren zelfs een voorsprong te nemen. Door een fout in de Hotter defensie wisten de RKSV-ers echter nog gelijk te komen. Met deze 3-3 stand brak ook het einde aan. Holten a-RV a 1-1. In een matige wedstrijd werden de Holtense jongens enigszins verrast. De Rijssenaren beschikten over een goede achterhoede; hun voorhoede speelde ech ter onvoldoende. De doelpunten vielen in de eerste helft. Rijssen verkreeg een voorsprong toen J. de Groot de bal ver keerd op zijn schoen kreeg. M. Klein Nagelvoort wist nog voor het rustsignaal de gelijkmaker te scoren. Na de rust kreeg de wedstrijd een spannender aan zien, hetgeen zijn climax vond in de 20e minuut, toen de RV-keeper driemaal ge passeerd werddoch toen ook alle drie keren de lat redding bracht. Ook de Rijssense uitvallen waren, hoewel spo radisch opgezet, niet van gevaar ont bloot. De stand bleef verder echter on gewijzigd en met deze eindstand zullen de Rijssense jongens niet ontevreden zijn. Holten a 7 3 3 1 9 17-12 Programma: Zaterdag: Twenthe c-Holten b 3.15 uur. Zondag: Wierden 2-Holten 1 11.30 uur. AGRARISCHE JONGEREN VERGADERDEN. De vereniging „Jong Holten" en de Plattelandsmeisjes, afdelingen van de P.J.G.O., hielden donderdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman een gecombineerde vergadering onder voorzitterschap van de 2e voorzit ter van „Jong Holten", de heer J. Vene klaas. Deze heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de heren Lammers en Boeve van het Rijkszuivelconsulent- schap en het adviserend lid der vereni gingen, de heer M. Bouwhuis. Bij de ingekomen stukken deed de secretaris, de heer H. Jansen, medede ling van een uitnodiging voor de recep tie van de Toneelverenging „Ons Genoe gen" te Diepenheim en van de algemene najaarsvergadering van de P.J.G.O. op zaterdag 22 nov. a.s., waarin tevens het 40-jarig bestaan zal worden herdacht van de V.H.S. Gesproken werd over het houden van een 'dropping, terwijl door de voorzitster van de plattelandsmeisjes, mej. W. Slijk huis, een brief voorgelezen werd van mej. D. Voordes, die momenteel in het sanatorium te Hellendoom vertoeft. Hierna werd mededeling gedaan van de uitslagen der onlangs gehouden sport wedstrijden en ontvingen de twee eerste winnaars van iedere groep een prijsje. Na de pauze gaven zich voor de vee- beoordelingscursus verschillende leden op, terwijl de inning der contributie werd aanbesteed, welke werd aangenomen door de heer A. Schippers. Tot slot volgde de uitreiking van de diploma's van de door de vereniging „Jong Holten" uitgeschreven stalwed- strijd, met een korte toelichting, en werd door de heren van 'het. zuivelconsulent- schap een film gedraaid over stalinrich ting en melkwinning. De drie hoogstgewaardeerde diploma- houders werd een prijs aangeboden en ook de juryleden ontvingen met een har telijk dankwoord een klein geschenk. Na dat de voorzitter de heren Lammers en Boeve nog had bedankt voor de ver toonde films, sloot hij de vergadering. EN HET STAMBOEK OPGENOMEN. Door de Inspecteur van het N.R.S., de heer J. Terlouw, werden de volgende koeien van het zwartbonte veeslag in geschreven: Ldesje 2 b78 pt, eig. H. J. Stege- man; Lies je 3 ber 76 pt., eig. dezelfde; Doutje A 30 b 79 pt., eig,_ dezelfde; Jantje 19 b78 pt., eig. J. Baan, Rijs sen; Hilda 2 b78 pt., eig. A. J. de Baas, Rijssen; Hennie b 77 pt., eig. dezelfde; Nellie ,bc+ 76 pt., eig. dezelf de; Cob a b— 77 pt., eig. H. J. Weys- sink, Rijssen; Liesje 2 b78 pt., eig. dezelfde; Marijke 2 b78 pt., eig. G. W. Hulsman; Emma 25 b78 pt., eig. dezelfde; Lolkje 11 b77 pt., eig. A. BronsvöortGrietje 24 b. 80 pt, eig. Hm. Meijerman; Sjoukje 21 b77 pt., eig. P. G. Cats; Sietske 21 b— 78 pt., eig. dezelfde; Saakje 9 b 80 pt., eig. dezelfde; Sietske 12 b 79 pt., eig. dezelfde; Lucie 55 b 78 pt, eig. dezelfde; Betsie 6 b 78 pt., eig. F. Groteboer; Coba 3 b 77 pt., eig. H. J. Huzen; Hiltje 6 b 79 pt., eig. J. W. Rietberg; Hiske 50 b78 pt., eig. dezelfde; Stiena 2 b 79 pt., eig. dezelfde; Hiske 48 b79 pt., eig. de zelfde; Hiske 47 b 79 pt.( voor K.S.), eig. dezelfde; Coba 5 b 79 pt., eig. G. H. Volkerink; Baarda 3 b 77 pt., eig. de zelfde; Mina 19 b 80 pt., eig. dezelfde; Lies 3 bc+ 76 pt., eig. H. Markvoort; Fenny b77 pt., eig. E. Krukkink Mzn. Aukje 4 b77 pt., eig. dezelfde; Boukje. 9 b77 pt, eig. H. Reilink J.Wzn.; Ma rijke bc+ 76 pt., eig. dezelfde; Gebke 6 bc+ 76 pt., eig. J. Vruggink; Bertha b78 pt., eig. dezelfde; Tjitske 3 b 78 pt., eig. R. Slijkhuis; Anna 2 bc 76 pt., eig. dezeJlfde; Aukje 15 bc+ 76 pt, B. J. Veneklaas Slots; Afke 3 b 77 pt., eig. dezelfde; Sekniens Jinke b Voor de VEEVOEDING IN DE STOPPEL KNOLLEN PERIODE Nu de koeien weer op stal staan is het belangrijk dat ze juist gevoerd worden. Belangrijk voor u, maar ook voor de koe. U wilt de koeien graag in goede condi tie houden, want dan alleen kunt u straks een redelijke melkgift verwachten als de koeien afkalven. Hier volgt een rantsoen voor melkvee van ongeveer 550 kg levend gewicht met ca. 3.75 pet. vet. Het is een basisrantsoen voor koeien, die 10 kg melk geven en voor koeien die over ongeveer 6 weken moeten afkalven. 50 kg stoppelknollen; 5 kg hooi; 5 kg rauwe aardappelen; 1 kg roggemeel; 1.25 a 1.50 kg gewone melassepulp; 10 kg voederbieten. Eén van deze laatste vier. Hierbij nog enkele opmerkingen: a. Het is nodig dat u minstens 1 keer of vaker de knollen weegt. U weet dan ongeveer de hoeveelheid. Schatten valt tegen. Hebt u geen bascule, dan is het waard dat u voor één keer of een paar keer de bascule leent. Nu de knollen zo goed zijn, is de kans groot, dat u te veel knollen voert. b. Het hooi is berekend van hooi met zeer matige gehaltes, n.l. 3 pet. vre (ver teerbaar ruw eiwit) en zetmeelwaarde 28. Heel best hooi past hier niet. Wie stroo voert inplaats van hooi, kan 't verschil met het hooi ondervangen door ongeveer 1 kg A-meel extra te voeren en als het hooi nog slechter is 1 kg rogge meel. c. Zoals u ziet, kunt u vervolgens een keuze doen uit één van de vier aangege ven voedermiddelen. Het rantsoen is dan' wat genoemd wordt „evenwichtig", d.w.z. de droge stof, het verteerbaar ruw eiwit en de zetmeel waarde zijn aangepast aan de behoefte. De koeien die meer melk geven dan 10 kg geeft u bovenstaand rantsoen en voor elke 2% kg melk méér dan 10 kg 1 kg A- meel (of koek). Het A-meel moet dan 15 pet. vre. bevatten. Indien u nu reeds eigen roggemeel wilt opvoeren kunt u het A-meel wijzigen in B-meel en roggemeel. Als de rogge goed droog is geweest en het B-meel minstens 20 pet. verteerbaar ruw eiwit bevat, kunt u 1 kg Ameel wij zigen in 0.5 kg B-meel en 0.5 kg rogge meel. Is in één van beide of in beide geval len dit niet het geval, dan moet de ver houding ongeveer 0.4 kg roggemeel en 0.6 kg B-meel zijn om, wat ook nog kan voorkomen 0.5 kg .roggemeel en 0.5 kg C- meel. Inplaats van rogge kan ook gerst of ha ver genomen worden. Het is vip het berekenen van de rant soenen wel jammer (misschien niet mo gelijk), dat de voorschriften voor de meel- mengsels niet precies het minimum van het verteerbaar ruw eiwitgehalte aange ven. Tenslotte: Denk om de mineralen! W. RIETBERG, Ass. Rijksland'oouW Voorlichtingsdienst. 77 pt., eig. dezelfde; Aaltje 2 b77 pt., eig. J. W. Reilink Mzn.Aaltje 3 b77 pt., eig. dezelfde; Klaske 3 b78 pt., eig. dezelfde; Alicb77 pt., E. Aaltink; Joosje 2, bc 76 pt.Corrie 11 bc+ 76 pt., eig. J. Wegstapel. IV, De familienamen, waarvan de vor ming en betekenis in dit artikel wor den besproken, ontleende ik aan een vorig nummer van dit blad. Van Assendorp: een in Holten sedert kort voorkomende achternaam, waar mee de eerste drager van deze naam te kennen kan hebben gegeven, dat hij afkomstig was uit of relaties had met het Zwolse Assendorp. Zo be staan in Zwolle de Assendorperstraat en de Assendorperlure. Asse is een mansnaam, waarvan o.a. de namen As jes en Assink zijn gevormd. Bannink: deze naam is gevormd van de Friese voornaam Banne, dat „ba nier" betekent. Op de R.K. kalender is bij 20 juni vermeld de hiermee corres ponderende naam van de heilige Bai- nus, bisschop van Terouanne, overle den in 685. Dijkstra: dit is de Friese vorm voor de achternaam Van Dijk. Namen, ein digend op -stra omvatten doorgaans aardrijkskundige begrippen. Volgens Huizinga's encyclopaedic van namen betekent ,,-stra" in Friese namen in de regel: afkomstig van, of: behorende bij, in dit geval dus afkomstig van een be paalde dijk. Ter Horst: een in Rijssen en Holten zeer bekende familienaam in Rijssen wordt de naam uitgesproken „Trös" welke verband houdt met het woord horst, dat de betekenis heeft van kreu pelhout of een met kreupelhout be groeide hoogte in laagland. De voor naam Plorst is van Keltische oorsprong en betekent „steile berg" en ook „hoog geborene". In zijn boekje „Het geslacht Ter Horst te Rijssen" deelt Mr. R. E. Hat- tink mede, dat het erve en goed Ter Horst te IJpelo in 1738 door zijn eige naar Jan ter Horst is gemaakt tot een leen van de Grimberg. Op 17 maart 1700 is te Rijssen gedoopt Jan ter Horst, later burgemeester van Rijssen. In 1752 bouwde hij aan de Regge de olie- en pelmolen, welke in Rijssen nog steeds bekend is als de „Pelmülle". Op 6 februari 1851 is te Holten het huwelijk voltrokken tussen de Rijssen se fabrikant Dirk ter Horst en Janna Wansink, dochter van Jan Albert Wansink en Margrietha Wolthuis. Ten slotte zij op deze plaats nog gewezen op de naam Ter Keurst, een naam van een erve in IJpelo, dat in 1382 Kohorst Koehorst heette. Van Leeuwen: Huizinga deelt in zijn genoemde encyclopaedie mede, dat Vlaanderen, hetwelk in het begin van de 80-jarige oorlog zovele families de wijk naar het Noorden zag nemen, aan verschillende Vlaamse geografische namen het aanzien gaf. Tot deze namen rekent hij ook Van Leeuwen, welke er op wijst, dat er een verband heeft be staan met- de stad Leuven. Ik moge in dit verband ook wijzen op de dorpen Boven- en Beneden-Leeuwen in de ge meente Wamel (Land van Maas en Waal). Verder is Leeuwen de naam van een gehucht zowel in de gem. Beesel (L.) als in de gem. Maasniel (L.). Meuleman, Van der Meulen, Mulder, Muller: deze familienamen geven er blijk van, dat degenen, die zich aldus genoemd hebben het eerzame beroep van molenaar hebben uitgeoefend dan wel bij of in een molen hebben gewerkt. In de buurtschap Notter onder Wier den en ook in Rijssen wonen nog per sonen met de naam Gerritsen Mulkes. Deze naam moet naar mijn mening in Holten zijn oorsprong hebben. Op 19 december 1822 trouwde in Holten Her- mannus Gerritze aan het Mullerke, ge boren 21 januari 1777, zoon van Hen drik Gerritze en Geertrui Jannisse of dat wonder boven wonder) WILLY CORSARI, DE EERSTE OMNIBUSVROUW' (Vervolg) Ik schreef dus. Dagboeken vol. Hele ro mans ook. Daarvan is geen letter bewaard gebleven. Jammer, ik zou nu eens willen lezen hoe ik als kind de dingen bekeek. Toen ik elf was, heeft Ome Jan van Zut- phen een verhaaltje van mij in het Volk geplaatst. Het was een uiterst sombere historie over doodarme weesjes en zo geen verhaaltje voor een kind van elf. Dat kwam van al die tragische opera-li bretto's die ik verslond! Het was mijn eerste publicatie. „Ga maar door," zei Ome Jan, „je kunt het". Mijn eerste boek dat later is uitgege ven was een verhaal voor meisjes. Een idyllisch verhaal, dat speelde in een ge zin met veel kinderen, die het dol gezel lig hadden met elkaar. De uitgever zei, dat je goed kon merken dat ik het zelf zo beleefd had. Ik had er nooit iets van beleefd! Het was allemaal van horen zeg gen en verder waren het wensdromen, geboren uit mijn jaloerse fantasie! Operazangeres ben ik nooit geworden, daarvoor bleek mijn stem niet krachtig genoeg. Ik ben cabaretliedjes gaan zin gen. Op mijn zestiende jaar stond ik al op eigen benen. Ik kwam bij de beroemde Jean-Louis Pisuisse. De eerste keer dat hij met een eigen groepje zou optreden (mijn eerste keer dus ook ik zou tien gulden per dag verdienen, een onvoor stelbaar kapitaal!) had hij een contract in Laren, op een jaarmarkt of zoiets. Zelfs zijn krachtig geluid had geen schijn van kans om tegen het kermisrumoer op te tornen! Na een week zijn wij opgebro ken. Zo lang hadden Wim Kan of Toon Hermans het niet uitgehouden. Maar het cabaret van nu is niet te vergelijken met dat van toen. Wij moesten zingen in tin geltangels, waar mensen kwamen om te drinken en vooral om te dansen. Zo tus sen neus en lippen door wilden ze des noods ook nog eens even naar een liedje luisteren, als ze er zelf maar niet hun mond voor hoefden te houden. Een hard leven en nog een extra hard leven voor een jong meisje. Een artieste was in de ogen van de brave burgers een nou ja. Altijd stonden er heren op mij te wachten om mij te „huldigen", met bloemen en jolige bedoelingen. Dodelijk vermoeiend om ze op een afstand te hou den. Bij Pissuisse ben ik twee jaar geweest. Ik heb van alles gedaan. Met Louis Da vids gezongen in operette Fifi bijvoor beeld. Jarenlang ben ik, ook in Tuschinski te Amsterdam en in het buitenland, op getreden met eigen liedjes. In de romans „Nummers" en „Deze ene voorstelling" heb ik ervaring uit deze jaren verwerkt. Op mijn achtentwintigste heb ik het ca baretleven voorgoed vaarwel gezegd, om uitsluitend schrijfster te kunnen zijn. Vooral de uitgever Leopold heeft mij ge weldig aangemoedigd. Ik had al een paar boeken geschreven en de kritiek was mij vriendelijk gezind. In die tijd had je nog vriendelijke kritici. Nu kunnen ze alleen nog mUar boos en zuur doen, geloof ik. Behalve boeken heb ik ook massa's korte verhalen geplubliceerd, in „Het Leven" en in andere bladen. Ze verschenen onder tientallen verschillende schuilnamen. En gelse, Russische, Spaanse, Duitse, al naar de inhoud van de verhalen. Een tijdje ge leden heb ik die gehele productie nog eens doorgebladerd. Misschien kon ik er een gegeven uit halen voor een televisie spel. Het bleken er meer dan vijftienhon derd te zijn. Ik heb altijd hard gewerkt. Twee keer ben ik getrouwd geweest. Mijn tweede man was journalist. Hij schreef stukjes enigszins in de trant van Carmiggelt nu, al zijn die van Carmiggelt wel beter, maar dat is dan ook een genie. We heb ben samen nog een paar humoristische detectiveboeken geschreven; hij de hu mor en ik de intrige. Hij is jong gestor ven, tweeëndertig jaar oud. Ik heb me er alleen moeten doorheen slaan. Denk niet dat ik meteen succes heb ge had met mijn boeken. Mijn eerste romans-, deden het helemaal niet, geen hond wou ze kopen. Toch zei Leopold, die toch de stroppen had, dat ik maar rustig door moest gaan, hij bleef er in geloven. Dat heeft me op de been gehouden. Hij kreeg zowaar nog gelijk óók. In 1931 kwam mijn roman „De zonden van Laurian Ostar" uit, dat nu ook in de Omnibus is opgeno men. Het boek werd veel gelezen en goed verkocht. Maar het werkelijk grote suc ces kwam twee jaar later, met „De man Mulder. Roodenburg: de plaats Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen was tot 1282 bekend onder de naam Roodenburg. Beide namen komen als familienamen voor. Het woord burg luidde oorspron kelijk burcht of borcht, waaronder men verstond een slot of een kasteel. Burcht en borcht zijn beide terug te vinden in Borculo, dat tevoren Borglo en Burglo heette. Wissink: deze geslachtsnaam is afge leid van de Friese mansnaam Wisse. Hiermee correspondeert de naam van de heilige Vicelinus, bisschop van Ha- meln, overleden in 1154, op de R.K. kalender vermeld bij 22 december. L. W. O. zonder uniform", de doktersroman die natuurlijk eveneens in de Omnibus staat. Nu, vijfentwintig jaar later, is dat boek nog altijd even populair. Het is in vele talen verschenen, kort geleden nog in het Hebreeuws". Willy Corsari pakt de Israëlische uit gave uit haar boekenkast en kijkt ernaar met een hulpeloze blik van een vrouw wier naaimachine het niet doet. „Ik be grijp er geen woord van, ik weet niet eens waar je moet beginnen te lezen". Bijna vijftig boeken heeft Willy Cor sari op haar naam staan. Dat ze altijd hard gewerkt heeft, is wel duidelijk. Ze doet het nóg. Als de telefoon en de vrien den (o, je bent bezig, zie ik, we blijven maar even hoor) 't haar te lastig maken, vlucht ze naar Bergen aan Zee, waar ze een flatje gekocht heeft en waar 'geen sterveling haar weet te bereiken. „Het komende voorjaar komt er een nieuwe roman van me uit. „De man die er niet was", een psychologische triller. Het boek is klaar en het zou eigenlijk dit najaar het licht zien, maar door de Omni bus en door een paar herdrukken komt er al zoveel van mij in de boekwinkels dat we de verschijning nog maar even hebben uitgesteld. Op het ogenblik werk ik voor de tele visie. De KRO heeft me gevraagd drie televisie-spelen te schrijven, detectivever halen. Boeiend werk, ik had altijd al eens een film willen maken. De KRO wilde de kosten echter zo laag mogelijk hou den. Weinig acteurs, één decortje en als er perse filmfragmenten in moesten, dan toch zonder sprekende personen. Héél leerzaam voor u, zeiden ze, het met zulke beperkte middelen te moeten klaarspelen. De grappenmakers. Ik heb toch maar wat uitbreiding van de mogelijkheden be dongen, anders deed ik het niet. Daar voor zijn ze gezwicht, het hoeft nu niet zó goedkoop meer. Of het zonder dat al niet moeilijk genoeg is! Stel je voor, in de eerste helft van ieder spel moet steeds een concrete aanwijzing schuilen, die het publiek mogelijk maakt zelf de oplossing te bedenken. Iets dat niet klopt, met de tijd bijvoorbeeld of met de personen. En natuurlijk in ieder stuk steeds iets anders. Daarover moet in de pauze gepraat kun nen worden door de toeschouwers. Na de pauze ziet men dan wie het bij het rechte eind heeft gehad. Wel een aardig idee. Als hoofdpersoon van deze spelen heb ik in specteur Lund gekozen, de politieman uit mijn detectiveromans, dus ook uit „Het mysterie van de Mondscheinsonate", de derde roman van de Omnibus. Op 6 sep tember is het eerste spel uitgezonden". Wie Willy Corsari zo hoort praten, merkt dat zij het schrijven als een am bacht opvat waarin men nooit raakt uit geleerd. Een fascinerend vak dat steeds nieuwe problemen heeft. „Een roman is voor mij in de eerste plaats het vertellen van een verhaal, dat de lezer boeit. Ik heb nooit geprobeerd te schrijven voor een klein groepje litte raire ingewijden. Vroeger heb ik me wel eens de kritieken in de pers aangetrok ken, maar die tijd is voorbij: die van de gewone lezers. Als het meisje dat mij in het huishouden helpt 's morgens tegen me zegt dat ze genoten heeft van het televi siestuk gisteravond, dan ben ik tevreden. Dan mag een krant het wat mij betreft gerust afbreken". Wii geloven dat zij dus reden heeft om tevreden te zijn. Het staat immers vast dat haar boeken door duizenden en dui zenden lezers zijn verslonden. Niet alleen in Nederland. In vele landen. In Skandi- navië is zij zelfs een minstens zo veel ge lezen schrijfster als hier. En nu gaat dus in Nederland de Willy Corsari-Omnibus verschijnen. Een mach tig boekwerk van 536 bladzijden, in een fraai gele Bala-lederen band. Drie van Willy Corsari's meest geliefde romans („De man zonder uniform", „De zonden van Laurian Ostar" en „Het mysterie van de Monscheinsonate") zijn er in opgeno men. Toch zal het boek niet meer kosten dan f3.95. Een ongekend lage prijs, die vele en vele tienduizenden in staat zal stellen hun boekenbezit uit te breiden met de roman van het wonderkind, dat operazangeres had moeten worden, maar dat wonder boven wonder op een geheel ander gebied tot wonderen in staat bleek.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2