De verdediging van West Europa door raketten VEILIG VERKEER Toneelavond N.V.V. bestuurdersbond Op uitnodiging van de Holtense Be stuurdersbond (N.V.V.) gaf het „Noor delijk Toneel" onder artistieke leiding van Albert Gerlach zaterdagavond in „Amicitia" een uitvoering met „Van de brug af gezien", een toneelspel in 2 ta ferelen, door Arthur Miller, naar een ver taling van Nel Bergmans-Withaar. Door omstandigheden heeft men er van moeten afzien het aangekondigde blijspel „Willy's vrouw" op te voeren, zodat de bezoekers nu te zien kregen dit toneel spel, waarmee het gezelschap op tournée is in de provincie en dat door zijn vorm geving wat van de normale stukken af wijkt. Men heeft het toneel in Amicitia dan ook wat moeten vergroten om dit spel met zijn dramatisch slot tot zijn recht te doen komen. Het toneel speelt zich af in het Ita liaanse kwartier van de Amerikaanse havenstad Brooklyn, waar de advocaat Alfieri woont, die in dit spel de rol van toeschouwer en verteller vervult. Het verhaal van de bootwerker Eddie Carbone, die verliefd is geworden op zijn pleegdochter, een liefde, die niet weder zijds is. De pleegdochter ziet meer in de fijngevoelige, artistieke Italiaanse immi grant Rodolpho, die met z'n vriend Mar co illegaal Amerika binnengekomen is. Eddie Carbone heeft de advocaat no dig voor adviezen omtrent de omgang van Rodolpho met Catharina, maar de rechtsgeleerde is niet in staat Eddie te overreden om zijn verkeerd gerichte le venswijze te veranderen, die hem ten slotte noodlottig zal worden. Als hij langs eerlijke weg zijn pleeg dochter niet kan bemachtigen, verraadt hij zijn beide landgenoten Marco en Ro dolpho. In de slotphase van de strijd werpt Eddie het vader-masker af en aanschouwt men hem als de hartstoch telijke minnaar van zijn pleegkind. Het hoogtepunt van het spel heeft de schrijver aan het einde willen brengen, als Marco verschijnt om Eddie ter ver antwoording te roepen en deze in een gevecht het onderspit delft en sterft. Een sterk gespeeld stuk, dat door alle toeschouwers wellicht niet op zijn volle waarde is geschat, maar dat toch niet nagelaten heeft indruk te maken. Ger lach en zijn gezelschap mochten na afloop dan ook een spontaan applaus in ont vangst nemen. Wegens verhindering van de voorzit ter werd de avond geopend door een van de bestuursleden van de bestuurdersbond, de heer H. Koopman, die in het bijzon der de burgemeester en mevr. Enklaar welkom heette. Na afloop van het stuk heeft hij de spelers bedankt en de dames bloemen aangeboden. Zijn dankwoord werd door het publiek met een luid ap plaus onderstreept. De avond werd besloten met een ge zellig bal, nadat eerst een verloting plaats vond, waarvoor de Holtense win keliers tal van prachtige prijzen beschik baar stelden. BELANGSTELLING VOOR O.B.F. NEEMT GESTADIG TOE Het Onderling Boeren-Fond te Leeuw arden hield de vorige week woensdag 'n bijeenkomst van haar plaatselijk aange sloten leden in café „De Waag" onder voorzitterschap van de heer J. Rietberg. Deze heette in het bijzonder welkom de streekvertegenwoordiger, de heer W. Broeze uit Ypelo. Bij de behandeling van de huishoude lijke aangelegenheden had o.m. een be stuursverkiezing plaats waarbij in de plaats van de heer W. Stevens die aftre dend was, werd gekozen de heer H. W. Wechstapel te Espelo. Tot lid van de ledenraad werd gekozen de heer J. H. Sprokkereef. De heer Broeze gaf hierna een uiteen zetting van de groei van het O.B.F. en vervolgens een overzicht van de ontwik keling van het plaatselijk verzekerd ka pitaal in de vorm van levens-, studie- en uitzetverzekering. In 1954 bedroeg dit f 169.000 en medio juli f 367.000 zodat een belangrijke toename valt te constateren. Vooral de laatste tijd is een groeiende belangstelling voor het eigen fonds van de boer merkbaar door de meerdere be kendheid die deze instelling op het plat teland verwerft. Hij noemde het onverantwoord om in het huidige tijdperk, met zijn steeds gro ter wordend risico door het verkeer met het oog op de successierechten en andere factoren, niet meer verzekerd te zijn. De voorzitter heeft de heer Broeze aan het slot van de vergadering bedankt voor zijn duidelijke uiteenzetting. PROPAGANDA-AVOND PRO JUVENTUTE Vorige week donderdagavond hield in Irene voor een goed bezette zaal de ver eniging Pro Juventutte een propagande- avond. Na het openingswoord van mevr. Enklaar hield de heer Van Aken, bureau secretaris van het district Almelo, een korte inleiding over het werk van Pro Juventute. Hierna werd de film „Een eiland voor Robinson" vertoon. In de pauze werd de Oranjekalender aangeboden en werden er heel wat kalenders verkocht. Na de pauze leidde de heer Ligtenberg, Jeugd Maat schappelijk werker, de film „de Paraplu!" in. Dat deze inleiding nodig was, bleek na afloop van de film, daar men anders «gedacht zou hebben dat de film sterk overdreven zou zijn endat was zij in wer kelijkheid beslist niet. Met een kort slot woord van de heer Ligtenberg werd deze leerzame avond besloten. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Met ingang van oktober is mevr. J. Jan- sen-van de Brink benoemd tot maat schappelijk werkster ten behoeve van de gerepatrieerden van het Twenhaarsveld en de plaatselijke contract-pensions in de vacature ontstaan door het vertrek van mej. G. Gerritsen. RECTIFICATIE In de advertentie van de firma A. H. Vruwink, Holtense veevoeder en eierhan- del, van de vorige week is tot onze spijt een drukfout geslopen, ofschoon de kopy hieromtrent geen twijfel liet, is per abuis afgedrukt 10% korting inplaats van 1% korting. De correctie is in de advertentie, die heden geplaats wordt aangebracht. De administratie. De varkenshouderij op hel gemengde bedrijf Op uitnodiging van de O.L.M., C.B. T.B.-afdeling en Bedrijfsver. Holten hield de heer F. W. J. Swart, medewerker van „De Schothorst" bij Amersfoort, een le zing over de varkenshouderij. Spr. begon met er op te wijzen dat de rentabiliteit van de varkenshouderij van talrijke factoren afhankelijk is. In de eerste plaats de prijzen van de biggen, welke in het voorjaar vaak hoger zijn dan in het najaar. Ook het type varken speelt een grote rol van de baconvar- kens, welke dan ook in de uitbetaling terdege tot uitdrukking komt. Spreker stelde voorts dat vermoede lijk vanaf 1 jan. 1959 voor zachte var kens een korting van 25 ct. per kg. ge slacht gewacht zal worden toegepast. In het algemeen kon men stellen, dat onge veer 10 pet. van het aantal .baconvar- kens z.g. „duimzacht" zijn. De oorzaak hiervan schulit vaak in het foutief voeren. Voedering van voeders met een hoog gehalte aan plantaardige en dierlijke vet ten, voeders met hoog ruwvezelgehalte, havermeel en dèrgelijke veroorzaken zacht spek. Doormesten met biggenmeel is uit den boze. Bij een levend gewicht van 40 a 50 kg. moet men van het biggenmeel af stappen. Belangrijk in de voedermiddelen is de juiste verhouding van mineralen en spo renelementen in het voeder. Uitvoerig behandelde spr. de aanwezig heid en de opbouw van eiwitten. Jonge dieren hebben veel eiwit nodig. De biggen, die eiwit tekort hebben, moet men heel voorzichtig voeren, an ders komen er brokken. In een uitvoerig betoog schetste spre ker de voeding en verzorging van fok- varkens. In de winter is het noodzake lijk, teneinde de caro tinebehoefte te dek ken, b.v. rode wortels bij te voederen. Bij rationele varkenshouderij spreekt ook de voedermethode een woordje mee. Het geven van dunne slobber is voor var kens niet goed. Inplaats hiervan geve men dikke brij. Ook droogvoedermethode is wel aan te bevelen tot een levend gewicht van on geveer 50 kg. Hierna gaat men dan liefst over op de dikke brij. Boven de 50 kg. geeft de droogvoeder methode een luxe voederverbruik, welke de winst drukt. Tenslotte schetste spreker in een hel der betoog de huisvesting der varkens en wees er op, dat de temperatuur niet te hoog, doch ook niet te laag mag we zen. Bij jonge biggen 7580° F., bij oudere vanzelfsprekend lager, doch bij zware varkens zo om en bij de 60° F. Kou, vocht en tocht zijn uit de boze in de varkensstallen. Wel moet een goede ventilatie aanwezig zijn om geen be dompte lucht te krijgen. De heer A. J. Pekkeriet, die ook de lei ding van de vergadering had, was dan ook de tolk van de talrijke aanwezigen, toen hij de heer Swart hartelijke bedank te voor zijn duidelijke en leerzame lezing. VOLLEYBAL Wedstrijdprogramma maandag 3 no vember: Levo 1-Sportlust 1 (d) Sportlust 1-Visnet 1 VBOW 2-Ter Horst Ter Horst-VBOW 2 (d) Ter Horst-Visnet 2 Rexalco-Ter Horst Politie-Sportlust 1 Levo 1-VBOW 1 (d) Het wedstrijdprogramma voor maan dag a.s. vermeldt weer enkele bizondere wedstrijden, o.a. Sportlust 1-Visnet 1 en Politie-Sportlust 1. Nu Sportlust niet meer van die sterkte is als vorig jaar, verwachten wij spannende wedstrijden, waarbij wij de kansen van Visnet en Po litie iets hoger aanslaan. In de eerste klasse dames kunnen de wedstrijden Levo-Sportlust 1 en Levo- VBOW 1 een maximum aan spanning opbrengen. Wil Levo blijven meedoen, dan zullen beide partijen gewonnen moe ten worden. Voor Sportlust en VBOW geldt hetzelfde. Wie de grote overwin naar wordt, zal maandag blijken. De Ter Horst-dames, die prachtig ge start zijn, zullen het moeilijk krijgen tegen VBOW 2. De mogelijkheid bestaat echter, dat zij maandag de kop van de ranglijst van Levo 2 kunnen overnemen. De dames uit Rijssen zullen zeker hun uiterste best doen dit waarheid te ma ken. VBOW 2 en Visnet 2 kunnen twee pun ten rijker worden door overwinningen op Ter Horst. In memoriam Cornelis van Vliet Op 42-jarige leeftijd is maandagmorgen in het R.K. ziekenhuis te Almelo overleden on ze plaatsgenoot Cornelis (Kees) van Vliet. Hoewel de overledene nog slechts enkele ja ren met zijn gezin te Nijverdal woonachtig was, had hij zich hier reeds vele vrienden gemaakt. De overledene, die, voordat hij naar Nijver dal kwam, in het kelnersvak werkzaam was, greep in 1954 de gelegenheid aan een eigen zaak te beginnen. Vol idealen vestigde hij zich op 1 juli van dat jaar in onze woonplaats, waar hij het café van Mevr. de Wed. Smit in de Wil- helminastraat overnam, welke zaak onder zijn beheer behoorlijk floreerde. Hij zag zich kans in korte tijd vele verande ringen en ongetwijfeld verbeteringen in zijn zaak aan te brengen. Met zijn gezondheid ging het helaas minder voorspoedig. Nog maar zeer kort hier kreeg hij een mo tor-ongeval, waai*van hij de gevolgen eigen lijk nooit helemaal te boven gekomen is. Toen het vorig najaar een ernstige ziekte hem aangreep werd zijn toestand allengs slechter. Maandagmorgen kwam dan, toch nog vrij onverwacht, het einde, nadat hij vorige week vrijdagavond in het ziekenhuis opgenomen was. Vooral in de rijen van de biljartliefhebbers heeft Kees van Vliet grote bekendheid ge kregen. Mocht hij in vroeger jaren reeds tot een dei- beste spelers van de stad Almelo gerekend worden, ook was hij een der topspelers in de Biljartbond „Ons Genoegen" te Nijver dal en Omstreken. Als de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van deze Bond gespeeld werden kwamen we ook zijn naam in ons blad altijd tegen. In het seizoen 1955/1956 werd hij reserve kampioen, terwijl hij een jaar later het kam pioenschap in de eerste klasse behaalde. In het vorige seizoen wist hij het niet verder te brengen dan een vierde plaats hetgeen wel voornamelijk het gevolg was van zijn toen reeds ingetreden ziekte. Biljarters, niet alleen te Nijverdal, maar ook in Hellendoorn, Rijssen en Holten, waar hij als lid van de biljartver. „O.B.K." regelmatig speelde en waar hij zich steeds als een ge vreesd, doch uiterst sportief tegenstander deed kennen, zullen met deernis van zijn verscheiden kennis genomen hebben. De teraardebestelling heeft donderdagmor gen op de R.K. begraafplaats te Nijverdal plaats gehad. Onze gedachten gaan uit naar zijn echtge note, mevrouw Annie van Vliet, die met drie nog jeugdige kinderen achterblijft. We wensen haar sterkte toe bij dit smarte lijk verlies. D. BILJARTEN Voor de competitie van de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstre ken werden in de week van 20 tot 25 ok tober onderstaande wedstrijden ge speeld: Eerste klasse: Sj ekhorst 1-HBC 1 497-307 in 84 b. OBK 1-Vios 1 440-452 in 136 b. Kalfsterman 1-NBC 1 310-500 in 147 b. Oudelaar l-'t Groentje 1 366-462 in 134 b. Tweede klasse: NBC 2-KOT 1 219-300 in 138 b. 'n Hook 1-KOT 2 282-172 in 93 b. De Waag 1-HBC 3 272-253 in 141 b. Vios 2-De Waag 2 300-231 in 161 b. Derde klasse: NBC 3-OBK 3 geen uitslag ontvangen Oudelaar 2-OBK 2 181-170 in 108 b. Struik l-'n Hook 2 211-221 in 87 b. 't Groentje 2-Kalfsterman 2 240-164 in 93 b. Het programma voor de week van 3 tot 8 november luidt: Eerste klasse: OBK 1-Spekhorst 1 Vios 1-Oudelaar 1 Kalfsterman 1-HBC 1 NBC 1-HBC 2 't Groentje 1 is vrij. Tweede klasse: Vios 2-'n Hook 1 HBC 3-NBC 2 KOT 2-De Waag 2 De Waag 1-KOT 1 Derde klasse: Oudelaar 2-OBK 3 Struik 1-OBK 2 't Groentje 2-'n Hook 2 NBC 3-Kalfsterman 2 Na vier weken competitie is de stand als volgt: Eerste klasse: 4,14 3,84 3,57 3,46 3,16 3,11 3,02 2,57 2,06 2,54 2,21 2,11 1,89 1,86 1,70 1,66 1,61 2,21 2,10 1,98 1,71 1,67 1,36 1,36 1,35 Wedstr. Spekhorst 1 8 Vios 1 12 't Groentje 1 12 HBC 1 16 Oudelaar 1 12 OBK 1 16 NBC 1 16 HBC 2 12 Kalfsterman 1 8 Tweede klasse: Wedstr. KOT 1 16 'n Hook 1 16 De Waag 1 16 HBC 3 16 Vios 2 16 NBC 2 16 KOT 2 16 De Waag 2 16 Derde klasse: Wedstr. Struik 1 16 't Groentje 2 16 'n Hook 2 16 Kalfsterman 2 16 OBK 2 16 NBC 3 12 Oudelaar 2 16 OBK 3 12 HONEST JOHN EN NIKE OOK NAAR NEDERLAND? (Van onze speciale medewerker) Toen onder de druk der omstandigheden de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie werd opgericht, was het een dwingende eis, dat de modernste afweerwapens tot de uitrusting behoorden. De wapenindustrie levert steeds weer nieuwe vernietigingsmiddelen, maar houdt daarentegen de wedloop in stand door ook altijd nieuwe verdedigingsmiddelen te ontwerpen. Tegen de meest technische wapens uit de Tweede Wereldoorlog, de tanks en de vliegtuigen die intussen meer en meer geperfectioneerd worden zijn in de vorm van raketten zeer krachtige afweermiddelen geproduceerd. Bij de laatste grote wapenstrijd tus sen Oost en West, op Korea, is geble ken, dat de Amerikaanse luchtafweer- kanonnen tegenover de orthodoxe pro- pellorvliegtuigen slechts een trefkans van 3 per schot hadden en tegenover de supersonische straalvliegtuigen ,in het geheel geen kans. Ook de door de Egyptenaren gebruikte Oerlikon-ka- nonnen, die door radar geleid worden, konden tijdens de Suez-crisis geen noe menswaardige successen behalen tegen over de Engelse en Franse bommen werpers. Laagvliegende jachtbommen werpers en ballistische projectielen, die met een onvoorstelbare snelheid overkomen en die beide meestal niet met het blote oog zijn waar te nemen, kunnen in het geheel niet worden af geweerd door de conventionele midde len. Het heeft lang geduurd voordat in de raketten een afdoend verdedigings middel was gevonden. In Amerika is men begonnen met de ontwikkeling van raketten, die in staat moeten zijn de snelste aanvaller te vernietigen. De perfectionering van de automatisch werkende besturingssystemen heeft er veel toe bijgedragen, dat nu projectie len zijn gefabriceerd, die öf vanaf de grond öf vanuit een vliegtuig op de aanvallers kunnen worden afgevuurd zonder dat nauwkeurige optische waar nemingen noodzakelijk zijn. NIET TE ONTWIJKEN. In het algemeen worden de verdedi gingsraketten verdeeld in drie groepen, die gemakshalve met de Engelse ter men worden aangeduid. Men onder- scheidt: „Ground To Ground" (voor doelen op de grond zoals tanks), „Ground To Air" (ter vervanging van de luchtdoelkanonnen) en „Air To Air" (voor luchtgevechten) «geleide projec tielen. De „Ground To Ground" aan duiding wordt eveneens gebruikt voor de ballistische aanvalsraketten. De Westerse landen, die zich op de raketontwikkeling hebben toegepast zijn Amerika, Engeland, Frankrijk en Zwitserland; Amerika en Engeland vooral op de Air To Air projectielen. Eén van Amerika's beste Air To Air raketten, de Sidewinder, heeft haar deugdelijkheid tijdens de luchtgevech ten tussen Nationalistische Sabres en Communistische Migs bewezen. Al zijn enkele berichten terwille van de pro paganda wat overdreven, het is duide lijk, dat grote successen behaald zijn. Volgens bepaalde bronnen zijn de Rood-Chinese straaljagerpiloten als de dood voor de bijna niet te ontwijken Sidewinders. Deze, door de General Electric en Philco fabrieken ontwikkel de, raket weet de tegenstanders altijd te vinden door de infrarode doelzoek- kop, die zich richt naar de door de straalmotor van het vijandelijke vlieg tuig uitgezonden stralen. Ze wordt ook wel „ratelslang" genoemd, vermoede lijk om het geluid, dat ze voortbrengt. Ze heeft een lengte van 2.87 meter en een gewicht van 70 kg. De door vaste brandstof aangedreven motor kan haar met een onvoorstelbare snelheid over een afstand van 5.5 kilometer voort jagen. De Lockheed F-104A, de snelste operationele straaljager ter wereld, is er o.a. mee uitgerust. Eén van de meest bekende Engelse Air To Air raketten is de door de Fai- rey-fabrieken ontwikkelde „Fireflash", die door radar geleid wordt. Ze heeft een gewicht van 135 kg. en een lengte van 2.84 meter. De motor wordt even eens door vaste brandstof gevoed. Het bereik is wat geringer dan dat van de „Sidewinder", n.l. twee tot drie kilo meter. Andere Engelse raketten, die door vliegtuigen kunnen worden ge bruikt, zijn de „Firestreak" met een bereik van elf kilometer en de 135 kg. wegende Mighthy Mouse Falcon, die een bereik van tien kilometer heeft. Ook de Franse Matra-fabrieken heb ben een Air To Air raket ontwikkeld. "Het is de uit twee trappen bestaande Matra 510, die een totaal gewicht van 170 kg. en een totale lengte van 3.20 meter heeft. De reikwijdte is 8 kilo meter. Volgens experts moet zij zijn uitgerust met een letterlijk zeer doel treffende besturingsinstallatie, die ge deeltelijk op radar moet werken. LUCHTAFWEER, HAWK HIER IN PRODUCTIE? Om de, voor hun doel niet meer ge schikte, luchtafweerkanonnen te ver vangen zijn in de Verenigde Staten, En geland en Zwitserland (en natuurlijk ook in Rusland) raketten ontwikkeld, die vanaf de grond op naderende aan vallers kunnen worden afgestuurd. De meest bekende van hen zijn wel de twee versies van de Amerikaanse Nike, die reeds in Amerika, Formosa en in Duitsland staan opgesteld. Het oudste type is de Nike Ajax, die nog vloei bare brandstof gebruikt. Aan de bouw hebben drie fabrieken meegewerkt: de Douglas, de Western Electric en de Aerojet Works. Om het projectiel di rect na de start een grote snelheid te geven is een Booster-raket inge bouwd. Ditzelfde type startraket wordt ook door één van de Engelse luchtaf- weerraketten, de Bristol Bloodhound, gebruikt. Deze heeft er zelfs vier, die na enige tijd worden afgeworpen. De Nike Ajax heeft een gewicht van 500 kg. en een lengte van 10.6 meter. De reikwijdte is 40 kilometer en de maxi mum te bereiken hoogte 20 kilometer. De Nike Hercules is de jongste afleve ring van de serie. In tegenstelling met de Ajax maakt zij gebruik van vaste brandstof, de afstand, die kan worden afgelegd, is verhoogd tot 120(!) kilo meters en bij de bouw is rekening ge houden met het eventueel meenemen van atoomlading. Volgens recente proe ven kan zij hierdoor het antwoord zijn op de ballistische projectielen. Atoom bommen, die op grote hoogte tot ont ploffing worden gebracht, hebben na melijk een reusachtige vex-nietigende uitwerking op alles wat zich in een wijde omtrek in het luchtruim bevindt. De ontwikkelde radioactieve straling schijnt niet door te dringen tot het aardoppervlak, althans niet in die ma te, dat zij schadelijke gevolgen bij de bevolking kan veroorzaken. Amerika beschikt over 61 Nike-Ajax batterijen; 24 daarvan, met in het geheel 288 ra ketten, zijn in West-Duitsland gele gerd. Iedere batterij heeft normaal een bezetting vaJn 100 man. Ook Neder land zal binnenkort in het kader van de Nato Nike-Hercules raketten ont vangen. Een minder grote luchtafweerraket is de door Amerikanen ontwikkelde „Hawk", die een lengte van vijf meter heeft. In Nato-kring pleegt men op 't ogenblik overleg over de eventuele aanschaf van dit type, dat naast de Nike zeer goed in het Westelijke ver- de digingsstels el past. Mocht de „havik" worden goedgekeurd, dan zal zij in Europa in productie worden genomen en het is in dat geval waarschijnlijk, dat ook een Nedei'lands bedrijf (wij denken aan Philips, Fokker, Daf) een order zal krijgen. TEGEN TANKS EN MOBIELE COLONNES, In de Westeuropese landen wordt, in verband met de dreiging van de grote aantallen Russische tanks, die achter het ijzeren gordijn gereed staan, grote aandacht besteed aan de ontwikkeling van betrekkelijk kleine raketten, die de verdediging tegen pantservoertuigen van de onbestuurbare bazooka-granaten kunnen overnemen. De lengte van de gebouwde projectielen varieert van 85 centimeter tot anderhalve meter, de ge wichten lopen wat verder uiteen van 15 tot 140 kilo. De afmetingen zijn uitermate be langrijk, daar dit soort wapens in de meeste gevallen direct aan het front moeten worden gebruikt, dikwijls in zwaar en onder hevig vijandelijk vuur liggend terrein. Zo mogelijk moet één man voor de bediening kunnen zoi'g- dragen. De Nato heeft op het ogenblik de keus tussen vier Ground To Ground raketten, die voor de bestrijding van tanks geschikt zijn. Het zijn de Franse SS 10 en SS 11, de Zwitserse Cobra IV en de Amerikaanse Dart. Al deze ty pen hebben een motor, die van vaste brandstof gebruik maakt. Ze worden bestuurd door seinen, die via 'n draad worden doorgegeven. De Dart, die als enige van de vier naast de staartvin nen ook nog vleugels heeft, is de zwaarste; zij heeft een gewicht van 140 kg. De lengte is 1.52 meter. Tot de Ground To Ground raketten behoren ook de toekomstige vervangers van de artillerie, zoals de Honest John. Deze raket, die vanaf mobiele start plaatsen gelanceerd kan worden, is door Duitsland besteld en het is waar schijnlijk, dat in de toekomst ook Ne derland de „Eerlijke Jan" zal ontvan gen. Hij heeft een reikwijdte van 30 kilometer en kan van een atoomlading worden voorzien. De geleide projectielen zullen in een oorlog een belangrijke rol gaan spelen, maar ondanks al de aandacht, die aan automatisch werkende wapens wordt besteed, zullen ze de mens juist om dat ze automatisch werken nooit ge heel kunnen vervangen. Nooit zullen ze in staat zijn om op iedere verwachte en onverwachte omstandigheid juist te reageren. Wel zal een perfectionering steeds verder worden doorgevoerd en zullen zoals het altijd in de geschiedenis is gegaan uit deze oorlogsmiddelen voor de mensheid nuttige apparaten worden ontwikkeld. Ook achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer!

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2