Ze»",! Naar grotere eenheid in een kleinere wereld Geslaagde Forum-avond agrarische jongeren Ledenvergadering A.R.-kiesvereniging y%Öl©L: Tanden rein - Adem Iris Intrede van ds. de Vries te Woudrichem AGENDA REDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND No. 45. Jaargang 10. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,,Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.01 Voor mij ligt het vergeelde reisjour naal van een van mijn voorouders, die zich op 6 april 1822 te Vlissingen in scheepte aan boord van het zeilschip „De Gulden Boei" voor een reis naai de Oost. Het was een voorspoedige reis, want ondanks dagen van windstilte, nauwkeurig in sierlijk krulschrift ge registreerd, bereikte men, varend om de Kaap de Goede Hoop, „reeds" na negen weken de reede van Ceylon, waar victualiën konden worden ingeslagen en waar de opvarenden zich te goed konden doen aan verse vruchten ter af wisseling van de scheepsbeschuit en de ingemaakte zuurkool. Tegenwoordig vliegt men in nauwe lijks twee dagen van Schiphol naar Ceylon onder het genot van alle denk bare comfort. Met het sneller worden van de vervoermiddelen is de wereld steeds kleiner en kleiner geworden, maar die kleinere wereld vraagt om een grotere eenheid. Het Koreaanse conflict van 1950 zou een eeuw geleden nauwelijks de landen van West-Europa en Noord-Amerika hebben beroerd, doch thans bracht het ons aan de rand van een wereldconflict. De staatsgreep in Irak zou honderd jaar geleden nau welijks een enkele Amerikaan hebben geïnteresseerd, doch thans werden bin nen 24 uur Amerikaanse troepen aan land gezet in de aan Irak grenzende Libanon. Intercontinentale ballistieke raketten hebben reeds een reikwijdte van negenduizend kilometer: de afstand van Moskou naar Washington.... Hoe kleiner de wereld wordt, des te groter en dringender wordt de eis van eenheid en samenwerking. Het is nu dertien jaar geleden, dat op 24 oktober 1945 het Handvest van de Verenigde Naties van kracht werd, waarbij de vex-enigde volkeren plechtig besloten „verdraagzaamheid te betrachten en te zamen als goede naburen in vrede met elkander te leven". Men zegt wel eens, dat de Verenigde Naties hebben gefaald. Zeker, het grote' conflict tussen de vrije wereld en de communistische landen hebben zij niet kunnen opheffen, doch zij hebben wel kunnen verhinderen, dat dit conflict in een wereldbrand ontaardde. Door toe doen van de Verenigde Naties zijn in verschillende delen van de wereld ooi- logen vooi-komen of ten einde gebracht. In begin 1946 werden de Russen ge dwongen zich terug te trekken uit Noord-Perzië. In 1948 werd een drei gende oorlog tussen India en Pakistan over het vorstendom Kasjmir voorko men. De Palestijnse oorlog eindigde on der leiding van de Verenigde Naties in een wapenstilstand tussen Israël en zijn Ax-abische buurstaten. In de spannende junidagen van 1950 werd de agressor in Korea besti-eden door geallieerde troepen uit velerlei landen onder de vlag van de Verenigde Naties. In 1957 werd de Brits-Frans-Israëlische krijgs tocht tegen Egypte door toedoen van de Verenigde Naties tot stilstand ge- bi-acht. En in dit jaar tenslotte werden militaire waarnemers van de Verenigde Naties naar de Libanon gezonden, toen hier een internationaal conflict dreig de te ontstaan. Dit zijn bemoedigende feiten, die de waarde van de wereldoi-ganisatie voor geneesmiddel H ij nhcsrdt's Zenuwtab lette in KAMPIOENSCHAPPEN „DE BERGVLIEGERS". Nu het seizoen voor de duivensport wat althans de wedvluchten betreft is geëindigd heeft de Postduivenvereni ging „De Bei'gvliegei-s" de balans opge maakt over het afgelopen seizoen en de kampioenschappen als volgt vastgesteld: Vitesse: 1 G. Steunenberg, 351.6 pt. 2 C. W. Reeves, 332.5 pt.; 3 H. J. Aaf-, tink, 301.3 pt. Mid-fond: 1 J. Schoneveld, 625.9 pt. 2 G. Steunenberg, 590.4- pt.3 G. Veld huis, 571.3 pt. Fond: 1 G. Veldhuis, 286.1 pt.; 2 G. Steunenberg, 676.pt.3 L. Gazan; 548.4 pt. Jonge duiven: 1 G. Veldhuis, 286.1 pt.2 H. J. Aaf tink, 281.1 pt.; 3 L. Gazan, 293.2 pt. Navluchten: 1 G. Veldhuis, 298.7 pt. 2 L. Gazan, 293.2 pt.3 C. W. Reeves, 283.5 pt. Kampioen-vogel tot 500 km.: H. Wan- sink H. 56.765612 met 253.2 pt. Kampioen-vogel boven 500 km.G. Steunenberg H. 56-765503 met 550.2 pt. Kampioen jonge vogel: W. Aaftinlc H. 58-596825 met 109.3 pt. Totaal-generaal: 1 G. Veldhuis, 3346.9 pt.2 G. Steunenberg, 2505.2 pt.3 H. J. Aaftink, 1927.3 pt. de handhaving van de wereldvrede on derstrepen en die het misbruik van het Vetorecht in de Veiligheidsraad en an dere feilen van de nog jonge organisa tie in de schaduw stellen. Er is echter méér. Het kleiner wor den van de wereld noodzaakt ons ook tot eenl grotere eenheid tussen de vol keren en rassen in het zuiver menselijk vlak. De welvaart in de wereld kan nooit verzekerd zijn, zolang twee derde van de mensheid moet leven in on- voorstelbare omstandigheden van ar moede, honger, ziekte, ongeletterdheid en werkloosheid, zoals grote delen van de miljoenenbevolkingen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika. De Ver enigde Naties hebben begrepen, dat de wereldvrede alleen dan is verzekerd, wanneer de gehele mensheid een mens waardig levensniveau heeft verkregen. Daarom is in 1950 een aanvang ge maakt met de uitvoering van n' groot scheeps programma van Technische Bijstand aan de thans nog onderont wikkelde landen. Tientallen miljoenen guldens, vrijwillig bijeengebracht door de regeringen van alle landen, worden thans jaarlijks door de Verenigde Na ties besteed aan bestrijding van honger en ziekten, aan onderwijs en1 opvoe ding, aan verbetering van de werkge legenheid in landbouw en industrie, kortom aan het voorbereiden en bren gen van een hogere levensstandaard en een beter sociaal levensniveau voor de lijdende miljoeneri v&ïx Azië, Afrika en Latijns-Amerika. „Naar grotere eenheid in een kleinere wereld" moge het devies zijn, waaron der wij vandaag een ogenblik stilstaan bij de oprichting van de Verenigde Na ties op 24 oktober 1945. Wij zelf zijn de Verenigde Naties. Wij zelf zijn in de eerste plaats mede ver antwoordelijk voor de wereld, welke wij aan onze kinderen zullen nalaten. De organisatie van de Verenigde Na ties vormt een van de voornaamste in strumenten voor het uiteindelijk berei ken van een betere wereld. De vereniging „Jong Holten" en de Plattelandsmeisjes, afdelingen van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Over ijssel (P.J.G.O.), organiseerden woens dagavond in hotel Muller voor de vierde maal hun jaarlijkse forumavond, welke goed bezocht was. Het waren niet alleen de leden der beide verenigingen, die de mistige avond lucht getrotseerd hadden, maar ook ga ven een aantal ouderen van hun belang stelling blijk. Er heerste een gezellige sfeer in de prettig verlichte hotelzaal en ook ont brak de hiunor niet bij de bespreking van de talrijke vragen^ die van de jongeren waren binnengekomen en deze avond zelfs niet allemaal behandeld konden worden. Het forum, bestaande uit de dames mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing en mej. J. Cats en de heren Mr. W. H. Enklaar, Ds. J. H. Israël, G. S. E. Vegter en W. Beijers, heeft onder voorzitterschap van de heer A. J. Snijders, adviserend lid van „Jong Holten" de vragen uitvoerig be antwoord en de problemen, welke daar bij aan de orde kwamen, zoveel mogelijk van alle kanten belicht. De heer Snijders gaf telkens een korte samenvatting van het besprokene. Hij constateerde met vreugde, dat de kwaliteit van de vragen sterk is verbeterd en concludeerde daar uit, dat de agrarische jongeren in onze gemeente zich met tal van problemen, die niet uitsluitend op het materiële vlak liggen, bezig houden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster van de Plattelands-meisjes afdeling mej. W. Slijkhuis, die de aan wezigen en in het bijzonder de forum leden, welkom heette namens de beide verenigingen en er haar blijdschap over uitsprak, dat er weer vele vragen hij de forum-voorzitter door de jongeren wa ren ingediend. De vraag wat betekent „forum" werd door de voorzitter zelf beantwoord met de verklaring, dat het in het Latijns „markt" betekent, maar dat er in het Romeinse Rijk ook het „bevoegde ge recht" mee werd aangeduid. In-onze tijd heeft het een andere betekenis gekregen en zou men kunnen zeggen dat het een college is, dat in het openbaar bepaalde uitspraken doet. De door het forum behandelde vragen laten wij hieronder volgen, zonder daar aan een nadere beschouwing te verbin den, omdat dit in dit koi't bestek niet goed mogelijk is. „Heeft de moderne schilderkunst ons gewone menSen iets te zeggen?", zo luidde de eerste vraag en er was een tweede vraag aan ver bonden: „Waarom laat men in Holten niet eens een Hollandse (bedoeld wordt een Nederlandse) schilder een tentoon stelling houden?" Deze vraag was ken nelijk geïnspireerd door de exposities van buitenlandse schilders, welke hier in het kader van het plan Nagelhout nu al enkele keren gehouden zijn. Er werd o.m. op geantwoord, dat het goed zou zijn, dat ook de plaatselijke schilders eens een tentoonstelling van hun werken hiel den, maar dat dit niet past in het plan Nagelhout, omdat daarmede beoogd wordt de Nedei'landse schilders naar het buitenland te doen reizen. De vraag of het forum het er mee eens kan zijn, dat de hedendaagse jeugd zo weinig interesse heeft voor de politiek, bracht de gedachtenwisseling op het ter rein van de politiek. Het forum beant woordde deze vraag bevestigend en gaf ook een enkel middel aan om deze inte resse op te wekken. OSBORN. Een -moeilijk en delicaat onderwerp werd aangesneden door de vraag: „Hoe denkt u over de gebedsprediking van Osborn?" De forumleden stonden over het algemeen afwijzend tegenover dit op treden en de daarmede verbonden mas sa-suggestie. Verder werden vragen besproken over het kopen op afbetaling, het instellen van jongeren-besturen bij coöperaties (en an. dere organisaties), de behoefte aan „pu blic relation" voor do*.landbouw en over problemen rondom de ruilverkaveling. Ook werd nog uitvoerig gesproken over de snelle ontwikkeling der techniek en de vraag of deze op de duur de mens de baas kan worden en de mens daardoor min of meer in de hoek zal worden ge drukt. Het waren interessante problemen, die hier besproken en beluisterd werden. De voorzitter van „Jong Holten", de heer Joh. Nikkels, zeide verheugd te zijn, dat er bij de leden der beide verenigin gen ook nog andere dingen leven dan de economische en materiële kant van het leven en dankte de forumleden en hun voorzitter voor het feit, dat zij zich voor deze avond beschikbaar wilden stellen en zo diep waren ingegaan op de behandelde vragen. Onder zeer grote belangstelling deed onze oud-plaatsgenoot Ds. Jac. de Vries, die van hier als Herv. predikant beroe pen werd naar Australië en daar enkele jaren op de kansel 'gestaan heeft in de omgeving van Sidney, zondag zijn intre de als predikant van de Ned. Herv. Gem. van Woudrichem. In de morgendienst had zijn bevesti ging plaats door Ds. G. W. Kwant van 's Gravenzande, die een predikatie hield aan de hand van Ps. 126 de beide laatste verzen, handelde over „De zaaier". Behalve de gemeente van Woudrichem waren in de kerk met haar prachtig orgel aanwezig belangstellenden uit Oostvoor- ne, Holten en zelfs drie bekenden van ds. de Vries uit Sidney. Na votum gemeentezazng (Ps. 68 2) 'geloofsbelijdenis en het zingen van Gez. 89 2 had schriftlezing plaats uit Jesaja 52 7-11 en Efeze 3 14-21. Na de offerande zong de gemeente Ps. 122 1 en 3. Ds. de Vries had als onderwerp van zijn prediking, naar aanleiding van het tekstwoord II Kon. 7 9, gekozen „Een dag van blijde boodschap", waarbij hij aansloot aan de predikatie van zijn beves tiger in de morgendienst. De nieuwe herder en leraar werd toe gezongen door het kerkkoor onder leiding van de heer J. Bonefaas met orgelbegelei ding van de heer W. G. van de Heetkamp en daarna volgden toespraken, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door Ds. de Bruin, door de burgemeester van Wou drichem, de heer A. G. A. Dingemans- Wierts, namens de kerkeraad van Oost- voorne en namens de kerkeraad van Woudrichem. De gemeente zong tot slot Gez. 166 4. MUSEAFOLDER VOOR OVERIJSSEL. De musea in Overijssel hebben nog altijd geen voldoende bekendheid. Toch wordt er de laatste jaren individueel door de musea of in breder verband veel gedaan om de schatten, hier ver zameld, verder uit te dragen. Wat dit laatste betreft, ligt het in het voornemen van de Provinciale V.V.V. in Overijssel om, in samenwerking met de Vereniging van Museumdirecteuren in Overijssel, de derde druk van de bekende museafolder te laten verschij nen. Toen deze folder voor de eerste keer een 4-tal jaren geleden verscheen, was dit een unicum voor ons land. Sindsdien hebben veirschillende provin cies dit Overijsselse voorbeeld nage volgd. De derde druk krijgt een geheel an der uiterlijk en ook worden de gege vens tot op het laatste moment bijge werkt. Voorts wordt de inhoud nog iets uitgebreid. Naast een Nederlandse uit gave komen er vertalingen in Engels en Duits. De leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen donder dagavond in gebouw „Rehoboth" voor de eerste keer in dit winterseizoen in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer W. Rietberg die deze bijeen komst opende met gebed na dat gezongen was Psalm 150 vers 1. Na 'n woord van welkom door de voor zitter las de waax-nemend secretaris, de heer G. Landeweerd, de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Wegens verhindering van de heer A. Lubberdink, gaf de voorzitter een „Poli tiek overzicht" waarbij hij o.a. stil stond bij de «gebeurtenis in het Midden-Oosten en het ingrijpen van de Amerikanen, het „duel" tussen Nationalistisch- en commu nistisch China, de rente van Charles de Gaulle en de gunstige ontwikkeling op politiek gebied in Frankrijk, waardoor 't Westen niet anders dan dankbaar kan zijn, de aanspreken van Soekarno op Nw. Guinea enz. Wat de binnenlandse politiek betreft stond de heer Rietbex-g stil bij de samenwerking tussen de Chr. Historische Unie en dc A.R.-partij en de 37 versteke lingen, die ondanks verzet in het parle ment naar Indonesië werden tex*uggezon- den. De voorzitter van de A.R. Kamex*- fractie Dr. Bruins Slot heeft zich tegen het terugzenden van deze 37 fel verzet, doch dit heeft helaas niet mogen baten. Aan het einde van z'n overzicht stond de heer Rietberg nog stil bij de promotie van de oud-CH-voorzitt.er H. W. Tilanus tot ere-doctor in de rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit te Amsterdam, het af scheid van oud-partijvoorzitter Dr. J. Schouten en het aftreden van minister Algera, wiens plaats werd ingenomen door Mx*. J. van Aartsen. Bestuursverkiezing Inplaats van de heer H. Beldman, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen, de heer A. Rietman. Als afgevaardigde naar de vergadering van de Statencentrale werd gekozen de heer H. Landeweerd. Nadat de voorzitter een hartelijk woord van dank gesproken had tot de heer Belt man die in 't belang van de vereniging veel en belangrijk werk verrichtte sloot de heer G. Landeweerd deze matig be zochte vergadering met dankgebed. De voorzitter deelde in deze vergade ring mede dat op 12 dec. a.s. ais spreker zal optreden Ds. J. H. Zelle van Leeuwar den over het onderwerp „Geen water bij de wijn". NIEUWS VAN DE INSTUIF Zondag j.l. verzorgde de heer Piet Bos in Irene een instuifavond. Zijn vertellin gen over de verschillende dieren, die in de Holterberg leven vielen zeer in de smaak. Ook kwam hij met prachtig opgezette dieren. De Instuifcommissie dankte de heer Bos die deze avond belangeloos ver zorgde. Zij hoopt dat er meerdere van de ze avonden zullen volgen. VOORLOPIG GEEN DIEPVRIES IN DIJKERHOEK In de vrijdag gehouden maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen heeft de presidente mevr. M. Reilink- Kers in haar openingswoord herinnerd aan de onlangs gehouden samenkomst met de Herv. Vrouwenverniging waarin ge sproken werd over plannen om te komen tot de stichting van een diepvriesinrich ting. Zij moest tot haar spijt mededelen, dat er in Dijkerhoek nog niet voldoende interesse bestaat voor deze vorm van con serveren van levenmiddelen, maar sprak de hoop uit, dat dit binnen een paar jaar toch wel het geval zal zijn. In haar welkomstwoord heette zij in 't bijzonder welkom vier dames, die voor 't' eerste aanwezig waren. Hierna hield mevr. Kluin- Lammertink uit Bathmen, lid van de kledingcommis- sie, een causerie over het onderwerp „De Zaterdag 1 nov.: Cross country Land. Rijvereniging „Bergruiters". Zaterdag 1 nov., 11 uur v.m.: Herope ning Drogisterij „De Vijzel". Maandag 3 nov., 8 uur: Ledenvergade ring Holtense Handelsvereniging, in het stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsteiunan. Woensdag 5 nov.: Uitvoering H.G.K. in „Amicitia" (zie adv.). Woensdag 5 nov. (Dankdag)Bal in café Maats (zie adv.). Woensdag 5 nov. (Dankdag) 8 uur: Uitvoering O.C.H. in Irene (zie adv.). Woensdag 5 nov. (Dankdag) van 1016 uur: Verkoop Amerikaanse legergoede. ren bij A. Mulder, Oranjestraat (zie adv.). Donderdag 6 nov., 8 uur: Vei'gadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Vrijdag 7 nov.: G. J. Schuppert, Oranje straat, de gehele dag gesloten (zie adv.). Woensdag 12 nov.: Lezing van de heer Claasen over Veevoeding, in Amicitia. Vrijdag 14 nov. en zaterdag 15 nov., 7.15 uur: Toneeluitvoering C.J.M.V. „De Bouwers" in de School te Espelo. Woensdag 19 nov.: Lezing van de heer Claasen over Veevoeding, in Amicitia. Zaterdag 22 nov.: Uitvoering H.M.V. Woensdag 26 nov.: Forumavond van de afd. Holten der O.L.M. Donderdag 27 t.m. zaterdag 29 nov. Grote bazar ten bate van instrumen tenfonds H.M.V. in Amicitia. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur en 10.30 uur Ds Addink. In beide diensten extra collecte voor het Jeugdwerk. Woensdag 5 nov. (Dankdag)10 uur Ds Addink. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Extra collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de 3e col lecte bestemd voor de Generale Depu- taten voor de Evangelisatie. Woensdag 5 nov. (Dankdag) 7.30 uur Ds Hoogkamp. Geboren: Henriëtte, dv J. W. Riet berg en H. op den Dries, Neerdorp 78. Anna Catharina, dv M. Achterkamp en F. C. Willekes, H. J. Wansinkstr. 33. Maria, dv J. Vincent en A. J. Ulfman, Deventerweg 5. Hendrika Willemina, dv H. M. Kappert en W. A. Kolkman, Dijkerhoek 71. Alice, dv G. Wierbos en A. Koopman, Sparrenweg 10. Ondertrouwd: H. G. J. Schuppert, 24 j., Holten, en F. Hasewinkel, 24 j., La ren (Gld.). A. J. Nijland, 21 j., Mar- kelo, en L. Menkhorst, 24 j., Holten. Gehuwd: G. H. Kolkman, 27 j., en T. E. van den Bos, 25 j., beiden Holten. H. J. Kettelarij, 27 j., Gorssel, en J. Klein Horstman, 28 j., Holten. J. A. J. Aal- tink, 33 j., en A. Bekkernens, 28 j., bei den Holten. Overleden: H. J. Maneschijn, 74 j., Beuseberg 81. G. O vermeen, weduwe van J. Tuitert, 72 j., Neerdorp 72. G. J. Lanting, echtgenoot van H. Hoeve, 70 j., Borkeld 17 (overl. te Deventer). J. Rietman, echtgenoot van G. J. Tim- merije, 72 j., Borkeld 28a (overl. te De venter) BEVOLKING. Ingekomen: H. J. Klein Winkel, van Vorden naar Holterbroek 30. A. de Vries en gez., van Deventer naar Kol- weg 36. Vertrokken: G. J. Slijkhuis, van Dij kerhoek 75 naar Markelo. B. Hom burg, van Holterberg 25 naar Weststel lingwerf. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 sleutel; 1 stuk dakgoot met regenpijp; 1 herensjaal; 1 dames- glacé-handschoen; 1 dood (tam) konijn; 1 brede zwarte motorsjaal. Verloren: 1 polshorloge; 1 bril; 2 por- temonnaies met inhoud; 1 bromfiets- pomp; 1 ijzeren rong; 1 wollen sjaal; 1 siervelg van Volkswagen. kleding die voor verschillende figuren wordt aangeraden". Sommige dikke men sen laten hun dikte minder zien door b.v. een zwarte japon aan te trekken, m.a.w. let goed op welke kleding het beste bij je figuur past, aldus inleidster. Zij sprak vervolgens over de voeding en deed uit komen, dat rust en ontspanning niet mo gen ontbreken. De gehele lichaamsver zorging en ook een goede voetverzorging zijn belangrijk voor een mens. Spreekster had nog veel meer willen vertellen, maar aangezien het inmiddels 10 uur geworden was, moest zij met de bus weer haar woonplaats opzoeken. De voorzitster heeft haar dank gebracht voor de mooie avond, die zij verzorgde en wenste allen wel thuis.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1